Podle doporučení České diabetologické společnosti by měl každý diabetik přijmout 45–60 % denního energetického přijmu ve formě sacharidů. Měli bychom preferovat hlavně takový zdroj sacharidů, který je bohatý na vlákninu a má nízký glykemický index. Do této skupiny potravin lze zařadit především zeleninu, luštěniny, ovoce a celozrnné potraviny (např. pečivo, těstoviny, rýži natural).

Víte, že vyšší příjem vlákniny je vhodný nejen pro správnou funkci našeho zažívání, ale také napomáhá snižovat glykémii po jídle, a dokonce hladinu cholesterolu v krvi? Její vyšší příjem je také spojen s nižším rizikem srdečního onemocnění, diabetu 2. typu a obezity.

Pro mnohé z nás může být složité zorientovat se hlavně v pekárenských výrobcích, které patří k nejčastěji konzumovaným sacharidovým potravinám. Obvykle totiž nerozumíme názvům, pod kterými nám pekaři své výrobky nabízejí a které i určuje česká legislativa. Výrobci se dokonce často uchylují ke klamání spotřebitele a své výrobky označují jako celozrnné či žitné, i když tomu tak ve skutečnosti není. Ani obchodní řetězce nám mnohdy tento výběr neulehčují. Jejich nabídka, zejména nebaleného pečiva, nebývá dostatečně označena, ačkoliv poslední dobou tento problém pomalu mizí.

Z těchto důvodů se při výběru toho správného pečiva mnohdy orientujeme pouze podle barvy. Tmavé pečivo ale nemusí být vždy to správné, spíše naopak. Může se totiž jednat pouze o pšeničný výrobek obarvený např. karamelem, melasou či ječmenem. Správná barva celozrnného pečiva je pouze mírně tmavší, šedobéžová až lehce nahnědlá, ale ne až výrazně tmavá.

Většina běžného pečiva na českém trhu bohužel není celozrnného ani žitného složení, ačkoliv tak mohou působit právě barvou, přidanými semínky v pečivu či dosypanými na jeho povrch.

Pokud to lze, nespoléhejte se pouze na název pečiva, který může být někdy klamavý. Dívejte se hlavně na složení výrobku. Jednoduchou pomůckou je fakt, že na první místo ve složení výrobku se vždy udává nejvíce zastoupená složka, a dále v sestupném pořadí.

TIP: V Obchodních řetězcích bývá zavěšený seznam, ve kterém je uvedena kompletní nabídka prodejny, složení jednotlivých výrobků a někdy i výživové hodnoty. Pokud seznam nenajdete, nebojte se vyžádat si ho u obsluhy. Tyto dokumenty musí být na prodejně vždy k dispozici.

Při výběru pečiva bychom se také měli zaměřit na jeho obsah soli, který je vždy uveden na obalu. Obsah soli se výrazně zvyšuje, pokud je pečivo viditelně posypáno krystalovou solí na povrchu. Takové pečivo může být příčinou vašeho vysokého krevního tlaku! Náš denní příjem soli by neměl překročit 5g.

Podle současné legislativy musí být v těsné blízkosti nebalené potraviny vždy uveden údaj obsahující název, místo původu, množství hlavní složky, třídu jakosti a název potraviny, kterým se rozumí zákonný název a neexistuje-li zákonný název, uvede se název popisný nebo vžitý.

Podle zákona č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích, se rozděluje chléb i běžné pečivo podle těchto názvů:

  • Pšeničné pečivo
    Obsahuje nejméně 90 % pšeničné mouky.
    (např. rohlík tukový, rohlík grahamový, houska ražená, veka, bageta světlá, toastový chléb světlý, toastový chléb tmavý, cereální raženka, kaiserka natural, kaiserka cereální, hamburgerová žemle)
  • Žitné pečivo
    Obsahuje nejméně 90 % žitné mouky.
    (např. chléb žitný, žitný bochánek Lidl, žitná bulka, žitný chléb pekárna Kabát)
  • Žitno – pšeničné pečivo
    Obsahuje více než 50 % žitné mouky a více než 10 % mouky pšeničné.
    (např. Penam Fit Celozrnný žitný chléb, Penam Fit Žitno-slunečnicový chléb celozrnný)
  • Pšenično – žitné pečivo
    Obsahuje více než 50 % pšeničné mouky a více než 10 % mouky žitné.
    (např. Kornspitz, Dr. Popov Colorado chléb pšenično-žitný s obsahem psyllia, Hradecká Pekárna Žitný chléb)
  • Vícezrnné pečivo
    Pekařský výrobek, do jehož těsta jsou přidány mlýnské výrobky z jiných obilovin než pšenice a žita – luštěniny nebo olejniny v celkovém množství nejméně 5 %.
    Vícezrnné pečivo obsahuje podíl výživově vhodných látek pouze v takovém rozsahu, jaký druh zrna byl na jejich výrobu použit. Nemusí být zaručen vyšší obsah vlákniny a minerálních látek.
    (např. Rustikální bageta pohanka, chléb tmavý slunečnicový, chléb dýňový, Penam Chléb himalájský)
  • Celorznné pečivo
    Obsahuje nejméně 80 % celozrnné mouky nebo odpovídající množství upravených obalových částic z obilky.
    (celozrnná houska pekárna Kabát, Žitánek celozrnný pekařství Kabát, Mestemacher chléb trvanlivý speciální 100 % celozrnný, Mestemacher Trvanlivý chléb celozrnný se slunečnicovými semeny, celozrnný bochník Kaufland, Celozrnná bagetka Fit Kaufland, Celozrnná bageta s ovesnými vločkami Kaufland, Bandur celozrnný Albert, Chléb Fit celozrnný Penam, Chléb slunečnicový celozrnný Penam, Chléb žitný celozrnný Penam, Ličenský zrník)
  • Speciální pečivo
    Obsahuje kromě mlýnských výrobků ze pšenice a žita další složku, zejména obiloviny, olejniny, luštěniny, vlákninu, suché skořápkové plody, zeleninu, mléčné výrobky nebo brambory, v množství nejméně 10 % z celkové hmotnosti použitých mlýnských výrobků, nebo netradiční druhy chleba typu pita chléb, arabský chléb apod.
    Do této skupiny lze zařadit i novinku na trhu „VEČERNÍ PEČIVO“. Toto pečivo obsahuje snížené množství sacharidů, které je zde nahrazeno bílkovinami a tuky. Jeho celková energetická hodnota, zejména kvůli vysokému obsahu kalorických semínek, ale zůstává zachována nebo může být i mírně vyšší.
    Toto pečivo se v poslední době stává oblíbenou potravinou diabetiků.
    (večerní pečivo Kaufland, večerní chlebík Penam)

Víte, že název „cereální pečivo“ není legislativně definováno? Slovo „cereální“ je synonymem slova „obilný“. Pod takovým názvem se většinou skrývá pšeničné obarvené pečivo. Cereální pečivo rozhodně nezaměňujte s pečivem celozrnným!

Pro označování skupin chleba dále platí:

  • staročeský chléb nebo tradiční chléb
    Chléb, který je kypřen vitálním žitným kvasem, s minimálním obsahem 70 % žitné mouky.
  • selský chléb
    Chléb s charakteristickými velkými i nepravidelnými póry, tvarovaný do kulatého bochníku o hmotnosti nejméně 2 kg, s obsahem nejméně 60 % žitné mouky.
  • chléb trvanlivý
    Chléb, jehož trvanlivost musí být nejméně 21 dní.
  • chléb kyjevský
    Chléb, který obsahuje 80 % žitné mouky, přičemž 27 % má tvořit mouka celozrnná.
  • chléb moskevský
    Chléb obsahující pouze mouku žitnou, z toho polovina je celozrnná a druhá polovina chlebová mouka.
  • Chléb graham
    Chléb obsahující 80 % žitné mouky celozrnné a 20 % pšeničné mouky světlé.

TIP: Zejména ze začátku můžete být z výběru vhodného pečiva zmateni. Chvíli může trvat, než objevíte to správné pečivo pro vás. Výběr vám mohou výrazně usnadnit online obchody (jako např. rohlik.cz, itesco.cz, kolonial.cz, potravinydomu.cz, kosik.cz a další), kde si můžete nastudovat složení pečiva v klidu z domova.

Výživový rozdíl

Celozrnná mouka může být získána ze všech druhů obilovin (pšenice, špaldy, žita, ječmene apod.) a je vyráběna ze všech částí obilného zrna, obsahuje tedy otruby, endosperm i klíček. Zatímco světlá mouka je vyrobena ze zrn, která jsou svých obalových částí a klíčku zbavena. Tyto chybějící části zrna ale obsahují nejvíce vitamínu, minerálů a vlákniny.

Nejvíce zastoupenými vitamíny v obilovinách jsou vitamíny B1, B2 a B6, kterých však ve světlých moukách zbývá pouze 10–20 % z původního obsahu. Z minerálních látek je nejvíce v obilovinách obsažen fosfor, železo, vápník, hořčík, draslík a zinek, jejichž obsah ve světlé mouce ve srovnání s moukou celozrnnou klesá cca o 33 %.

Kromě světlého a celozrnného pečiva se setkáváme také s pečivem vyráběným ze žitné mouky, jejíž polysacharidy pentozany a arabinoxylany zpomalují vstřebávání látek v zažívacím traktu, včetně snadno využitelných sacharidů. Žitné pečivo, stejně jako pečivo celozrnné, má prokázaný efekt na snižování hladiny cholesterolu, glykemie a inzulínu v krvi.

Vliv na glykémii

Vstřebávání sacharidů z celozrnného pečiva zpomaluje jeho vyšší podíl vlákniny. Sacharidy se proto do krve uvolňují postupně a dochází k přirozené produkci inzulínu. Ten transportuje glukózu k jednotlivým buňkám našeho těla, kde se glukóza nadále využívá. Glykémie díky tomu zůstává vyrovnaná a my se cítíme zasyceni déle.

Po světlém pečivu, vlivem nízkého obsahu vlákniny, dohází k prudkému zvýšení glykémie. Abychom tento nárůst vyrovnali, vyprodukujeme vyšší množství inzulínu, který následně způsobí rychlý pokles glykémie nebo až hypoglykemii. Tento pokles má za následek dřívější pocit hladu. Poté máme nutkání dopřát si něco dalšího k jídlu a přijmeme tak více energie. Celý proces se následně opakuje a postupně začneme přibírat na váze.

Kalorický rozdíl

I když není pečivo celozrnné, ještě to neznamená, že z hlediska energetického příjmu není pro vás vhodné. Výrobci u některých produktů kompenzují nedostatečný podíl celozrnné mouky přidáním různých semínek, vlákniny, bílkovin a podobně.

Abyste měli jistotu, že volíte správné pečivo, vždy si porovnejte energetické hodnoty uvedené na obalu. Tyto informace lze také zdarma vyhledat např. na www.kaloricketabulky.cz.

Vybírejte takové pečivo, které má co nejnižší obsah energie (kcal, Kj), sacharidů a soli. A naopak co nejvyšší obsah vlákniny.

Energetická hodnota je udávána na 100 g výrobku

Váha pečiva (1 ks)

Název pečiva

Energie (kJ)

Sacharidy (g)

Vláknina (g)

Bílkoviny (g)

Tuky (g)

Sůl (g)

42 g

Rohlík bílý

1262

57,5

4,5

9,8

3,7

1,2

50 g

Chléb konzumní kmínový

1020

45

4

8

1,1

1,1

65 g

Kaiserka cereální

1001

45,3

3,2

9

2,8

1

72 g

Mastemacher chléb celozrnný

883

32,3

9,6

6,2

4,1

1,27

75 g

Večerní pečivo Kaufland

1070

9,4

11,4

23

14

2,25

50 g

Večerní chlebík Penam Fit den

1261

3,6

13

28

17

1,3

108 g

Celozrnný Žitánek pekárna Kabát

917

46,5

Není uvedeno

5,9

0,7

Není uvedeno

50 g

Celozrnná houska pekárna Kabát

1320

64,7

5

10,8

1

1,64

52 g

chléb Colorado Psyllium Dr. Popova

1086

45,7

10,51

8,1

4

1,5

50 g

Ličenský zrník

1549

35

9,4

11,5

20

5,25

Dostupné z www.kaloricketabulky.cz

 

 

4/5 - (4 votes)