Cukrovka v těhotenství dnes už není problém jako v dřívějších dobách, říká prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA pracující jako přednosta interní kliniky FN Motol, diabetolog a konzultant Diabetologické a endokrinologické ambulance. V druhé části série rozhovorů o diabetu nám odpověděl na pár základních otázek pro ženy, které mají strach otěhotnět při diabetu.

Může žena s diabetem bez obav otěhotnět?

Byly doby, kdy cukrovka v těhotenství byl závažný problém a žena s diabetem otěhotnět nemohla, protože byla v tak špatné zdravotní kondici, že to prostě nešlo. Trochu později byly doby, kdy mohla otěhotnět, ale bohužel léčba diabetu byla tak nedokonalá, že se nedožila 10. roku života svého dítěte. Dnes již neplatí ani jedno ani druhé.

Pokud mladá žena s diabetem (v naší republice 100 – 200 žen za rok) otěhotní a je dobře léčena, je vysoká pravděpodobnost, že její dítě bude zdravé a že ho žena zdravě donosí. Stejně tak žena samotná bude v pořádku a porodem i těhotenstvím projde bez jakékoliv újmy na zdraví.

Když chce žena otěhotnět a má diabetes, je zapotřebí v první řadě prekoncepční příprava. Pokud je provedena dobře, žena má vysokou pravděpodobnost donošení zdravého dítěte, stejně jako zdravá žena jejího věku (velice zjednodušeně).

Při těhotenství se občas objevuje “dočasná” cukrovka a po porodu odeznívá. Je potřeba se jí obávat? Jak ji poznáme?

1W2H2942Tomuto stavu se říká gestační diabetes, je to skutečně zvýšená glykemie během těhotenství. V naší zemi je propracovaný systém, ve kterém jsou ženy s vyšším rizikem těhotenského diabetu kontrolovány a léčeny. Na začátku je dieta, poté se podává trošku inzulínu, někdy jiné léky, ale v zásadě je důležité na to hlavně včas přijít.

Když se zavčasu zjistí, že pacientka má vyšší glykémii, dá se zaléčit tak, že nic nehrozí. Tyto ženy jsou do budoucnosti jaksi ohroženy, protože mají genetickou predispozici vzniku diabetu II. typu. Proto je vhodné, aby byly po porodu a po ustálení hodnoty glukózové tolerance, nadále sledovány.

Na děti se cukrovka nepřenáší, ale je zde sklon dřívější obezitě, proto dbáme na správné návyky životosprávy.

Gestační diabetes mellitus

Těhotenská cukrovka je ta, která vzniká poprvé v průběhu těhotenství (dále GDM = gestační diabetes mellitus). Co musí maminka udělat, aby se narodilo zdravé miminko?

GDM vzniká nejčastěji kolem 26. až 28. týdne těhotenství, protože vlivem hormonů, které produkuje placenta, dochází ke zhoršení citlivosti těla na vlastní inzulín. Výsledkem pak může být vyšší hladina cukru (glykémie) zejména po jídle, někdy ale i nalačno. Vyšší cukr přechází placentou k miminku a pokud je zvýšená glykémie v krvi často, plod v děloze rychleji roste, což může vést ke komplikacím těhotenství. Největším problém je, že zvýšená glykémie nebolí, žena tedy o své cukrovce vůbec nemusí vědět. Proto pokud se diagnoza těhotenské cukrovky udělá pozdě, může dojít k porodu velkého plodu (nad 4000g) a dítě mám pak v budoucnosti větší riziko cukrovky nebo nadváhy. Léčba GDM není obtížná, ale žena musí přijít k lékaři včas. Nejnovější výzkumy prokázaly nutnost vyšetření každé těhotné na těhotenskou cukrovku.

Jak na to?

Pokud se zjistí GDM včas, je pacientka sledována ve specializovaných diabetologických ambulancích, kde správnou léčbou dochází k normalizaci hladin krevního cukru a k porodu zdravého dítěte. Léčba není obtížná. Asi 80-85% všech těhotných je léčeno dietou, zbytek užívá léky na cukrovku nebo inzulín. Cílem je dosáhnout hladin krevního cukru nalačno méně než 5,1mmol/l, po jídle pak 6,7 – 7,8mmol/l. O tom jak správně držet dietu a o způsobech vyšetřování glykémie ale až příště.

V roce 2015 začaly platit nová diagnostická kriteria, která slouží pro odhalení GDM, jsou přísnější, než byla ta předchozí, a pro maminku je důležité, aby testy byly udělány správně a včas. Jen tak dojde k včasnému zahájení a sledování těhotenského diabetu.

Platná kritéria ke zjištění těhotenské cukrovky

  1. první vyšetření se provádí co nejdříve po zjištění těhotenství. Vyšetřuje se pouze glykémie nalačno. O těhotenskou cukrovku se jedná, pokud je glykémie nalačno opakovaně 5,1 – 6,9 mmol/l. To znamená, že je-li glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, vyšetření se opakuje nejbližší možný den. Je-li také druhá glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, je diagnoza GDM jistá. Je-li druhá glykémie nalačno v normě, žena podstoupí tříbodový 75g oGTT (glukózový toleranční test, kdy se stanovuje hladina glykémie nalačno a poté za 60 a 120minut po vypití 75g glukózy)
  2. Pokud žena projde úspěšně prvními odběry, tedy není zjištěn GDM, další kolo kontrol přichází 24. – 28. týden těhotenství, kdy se provádí tříbodový (3 hodinový 75 g oGTT). O těhotenskou cukrovku se jedná pokud je splněno alespoň jedno z následujícího:

Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l

Glykémie v 60. min ≥ 10,0 mmol/l

Glykémie ve 120. min ≥ 8,5 mmol/l

Pro ženu je důležité vědět, že v den odběru je nutno být minimálně 8 hod nalačno, během odběru je žena v klidu. Sestra v laboratoři nejprve stanoví glykémii nalačno. Je-li vyšší než 5,1mmol/l, test se již neprovádí, protože je splněna podmínka pro diagnózu GDM.

 

Co dokáže vaše zařízení nabídnout pacientům navíc oproti běžným zvyklostem v naší zemi?

Na tuto otázku se těžko odpovídá. My si myslíme, že nabízíme kvalitní péči o pacienty s vysokou odborností, s vstřícností a úsměvem. S mými spolupracovníky máme názor, že diabetologie dovede lidem hodně pomoci, když se dělá dobře. A tak se to taky snažíme provádět.

To vlastně vyplývá z mých odpovědí, že se snažíme o edukaci pacientů a širší péči v návaznosti na spolupráci s jinými obory. Řekl bych, že tento komplexnější přístup je tou naší největší a nejcennější devízou, co můžeme nabídnout našim pacientům.