Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Váš dotaz by měl kromě popisu problému obsahovat rovněž věk, hmotnost, výšku, léky na cukrovku, popř. přidružené onemocnění (např. prodělal jsem infarkt nebo léčím se na deprese a pod.). Jen tak můžeme konkrétně poradit.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

20. 11. 2024 Libor Sladovník

Dobrý den, mám diabetes 2.typu. Beru lék Mulado prolong 500 jednu tabletu ráno a večer si píchám inzulín Toujeo 8jednotek. Vše dobře snáším a cukr v krvi drží na dobré úrovni.
Mám ale problém s vyprazdňováním, protože mám neustále zácpu a pořád ztrácím pomalu váhu. (170cm, 62kg)
Jiné zdravotní problémy nemám. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vzhledem k obtížím zažívacího traktu bych Vám doporučila obrátit se do gastrointestinální poradny, aby vyloučili somatickou příčinu Vaších obtíží. Eventuálně základní vyšetření, jako sonografie břicha, gastrofibroskopické a kolonoskopické vyšetření (tj. vyšetření žaludku a tlustého střeva), to může zajistit i Váš obvodní lékař. Nelze ani vyloučit diabetickou gastropatii, která se špatně diagnostikuje. Ke zmírnění obtíží lze doporučit polotuhou stravu s nízkým obsahem zbytků, jídlo dobře kousat a hodně zapíjet. Množství tuků by nemělo přesáhnout 40 g/den, vhodné je též stravu rozdělit do 6-8 denních jídel. Zažívání může zlepšit i mírná fyzická zátěž (procházka) po jídle. Z farmakoterapie lze doporučit léky ze skupiny prokinetik, předpis na recept. Změnu terapie či nasazení nových léků prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

14. 11. 2024 Ema

Dobrý den, mám čerstvě diagnostikovanou cukrovku 2.typu, je mi 39 let, 84kg . Beru 1tbl Metforminu Teva XR 500mg. Beru i léky na cholesterol - Cholib 145mg/40, euthyrox 50 na štítnou žlázu. Cipralex na úzkosti.
Chtěla jsem se zeptat zda jako diabetička smím xanax (beru ho výjimečně ´)? A zda při nemoci je možné si vzít paralen, sinupret či brufen.
Četla jsem právě, že paralen grip nelze.

Předem děkuji za odpověď a za Váš čas.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

krátkodobé nebo nárazové užívání Xanaxu není kontraindikováno u pacientů s diabetem. Sinupret též není kontraindikován u pacientů s cukrovkou.

U pacientů s diabetem je vhodnější paracetamol, který nemá vliv na hladinu glykémie. Naopak ibuprofen zvyšuje účinek antidiabetik a může přispět ke vzniku hypoglykemické příhody. Intenzita účinku se přitom liší podle užívaného antidiabetika. Největší je u pacientů léčených insulinem nebo deriváty sulfonylurey (glimepirid nebo glipizid). Vzhledem k tomu, že Vy užíváte Metformin, lze předpokládat, že u Vás riziko hypoglykémie (nízkého cukru) je malé, proto jednorázové užití 1 tablety Brufenu ke zvážení a po domluvě s Vaším ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

12. 11. 2024 Josef

Dobrý den, delši dobu mám nalačno hodnotu cukru kolem 5,8 -6. Poslední odběr vykázal hodnotu 6,6 a bylo mi doporučeno uživání léku Glucophage 750. Od března mám pocity unavy, závratí nadměrneho pocení, bolesti kloubů a svalů hlavně nohou, zápach potu.Provedena spousta vyšetrení bez nálezu. Teď cca 3 týdny vysazen lék na tlak Tezeo 40mg a Tulip 20mg na cholesterol. Je vhodné ten lek na cukr uživat? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

uvedené hodnoty koncentrace cukru v krvi nalačno nesvědčí pro již rozvinutý Diabetes Mellitus 2. typu. Jedná se o tak zvanou poruchu glukózové tolerance (neboli Prediabetes). Vhodné by bylo doplnit i hladinu glykovaného hemoglobinu (ukazatele dlouhodobé kompenzace cukrovky) a provést i orální glukozový toleranční test (oGTT), který by ukázal, zda Váš organismus je schopen po zátěží glukózou udržet její hladinu v krvi v normálním rozmezí. Neexistuje jednoznačné doporučení, jestli již ve stadiu prediabetu zahajovat medikamentózní léčbu. Záleží na okolnostech, jako jsou přidružená onemocnění, nadváha/obezita, rodinná kardiovaskulární zátěž, životní styl, ochota pacienta spolupracovat s lékařem nad změnou své životosprávy.

Dle mého osobního názoru, vzhledem k tomu, že kromě prediabetu nejspíše trpíte řadou dalších metabolických onemocnění, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak), dyslipidémie (zvýšena koncentrace lipidů/cholesterolu v krvi), léčbu Metforminem (Glucophage) bych doporučila. Snížilo by to riziko rozvoje pozdních komplikací cukrovky (retinopatie, srdeční onemocnění, onemocnění ledvin, mrtvice, diabetická noha atd...)

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

11. 11. 2024 Eva V.

Dobrý den,
jsem 3 roky po totální thyroidectomii a hladiny hormonů mám na substituci dlouhodobě stabilní. Ráda bych se zeptala, je možné, že se mi v souvislosti s odstraněním zhoršila paměť? Původní struma byla eufunkční, plná uzlů.
Moc děkuji za odpověď. Eva V.

Odpověď ordinace

Dobry den,

je to velmi nepravděpodobné, pokud je hladina Vašich hormonů vyrovnaná.

S pozdravem

MUDr. František Loos

7. 11. 2024 Gita

Dobrý den, jsem diabetik 2.st. 15 let.Věk 54.S ničím jiným se neléčím, nekuřák.Diabetes mi zůstal po druhém těhotenství v 37 letech.Beru Ozempic, Tresibu Metformin, Pioglitazon, Tulip.Podle diabetologa, jde o dobře kompenzovaný diabetes.
Před měsícem jsem začala kontrolovat více příjem a skladbu stravy.Zjisťuji, že pokud po vždy týdnu snížím o 4 jednotky Tresibu( dlouhodobě jsem byla na 52 jednotkách, při ranní glykemii 7-8)ranní glykémii na lačno se mi daří udržovat po celý měsíc nově v rozmezí od 4- 5.
Po týdnu ovšem opět vždy hodnoty mírně stoupají.Zjisťuji, že pokud opět přidám pohyb, uberu porce jídla, přidám vlákninu, je potom nutné, abych opět o čtyři jednotky ubrala Tresibu.Abych udržela ranní glykémii i nadále do 5.Po jídle se hodnota glykémie pohybuje kolem 8, bez výkyvů.
Chci se zeptat, zda mohu při zodpovědném sledování a udržování glykémie a životosprávy i nadále snižovat jednotky Tresiby o 4 každý týden.
Ale teď vůbec nevím, jak s Ozempicem.Ten aplikuji stále stejně.Můžete mi poradit, zda i ten mohu snížit a jakým postupem ?
Na odběry (dlouhodobý cukr) jdu za dva měsíce.
Děkuji za informace.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dle uvedených údajů nelze vyloučit, že trpíte tak zvanou inzulinovou rezistencí, tj zhoršenou schopností buněk, především svalové, jaterní a tukové tkáně, reagovat na hormon inzulin, tím dochází ke kumulaci glukózy v krví, tj. hyperglykémii. Tento stav lze ovlivnit, a tím i zvýšit citlivost vlastních buněk na inzulin, jak úpravou stravovacích návyků (omezit množství jednoduchých cukrů, dostatečný příjem vlákniny, dostatek tekutin), tak i zvýšením pohybové aktivity, redukci/udržením optimální tělesné hmotnosti, dostatkem kvalitního spánku. Táto změna životního stylu by neměla by být nárazová, mělo by se to stát součásti Vašeho každodenního života. Tím vlastně dojde i k poklesu glykémie nalačno, podle které Vy upravujete dávku bazálního inzulinu. Nelze vyloučit, že dávku Tresiby budete i nadále pomalu snižovat.

Co se týče Ozempicu, ten má více úloh v regulaci glukózy a chuti k jídlu a v kardiovaskulárním systému: snižuje hladinu glukózy v krvi v závislosti na koncentraci glukózy (ale při poklesu hladiny cukru v krvi neohrožuje Vás hypoglykémie), snižuje tělesnou hmotnost a množství tělesného tuku prostřednictvím snížení příjmu energie, což zahrnuje celkové snížení chuti k jídlu. Kromě toho Ozempic snižuje preferenci potravin s vysokým obsahem tuku. V klinických studiích Ozempic zlepšoval lipidogram, snižoval krevní tlak a vznik kornatění cév. Proto bych nedoporučovala t.č. dávku toho léku snižovat.

Veškerou změnu léčby cukrovky doporučuju konzultovat s ošetřujícím diabetologem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

7. 11. 2024 Josef Drábík

Dobrý den matně hledám diabetologickou ordinaci. Bydlím ve Svinařích ale v okolí včetně Berouna nepřijimaji do péče. Chtěl jsem se zeptat zda je možné do péče k Vám. Děkuji Josef Drábík

Odpověď ordinace

Dobrý den pane Drábíku, 

do naši ambulance se můžete objednat. Zavolejte na telefonní číslo uvedené v kontaktech na našich webových stránkách: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/ 

S pozdravem 

MUDr. Kateřina Mazáčková

6. 11. 2024 Hana Bočanová

Mám dotaz, je mi 69 let, léčím se na
cukrovku. Mívám kolem 8 - 9. mmol
Beru Glucophage 850 mg 1 - 0- 1
Od středy 23.10.2024 se to se mnou točí, ješte
nikdy jsem to nezažila. Dnes ráno jsem se změrila a měla jsem cukr 14,2 mmol
Můžu si vzít o 1 prášek více? V úterý 29.10.24 jedu do Plzně na operaci šedého zákalu.
K lékaři se dostanu až 30.10.24
Děkuji Bočanová

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Bočanová, 

maximální denní dávka Metforminu (Glucophage) je 3000 mg za den, ale záleží také na funkci ledvin a jater, jestli netrpíte obstrukční plicní nemoci anebo srdečním selháním, tam už pak maximální dávka metforminu není doporučena. Důležité ale je zjistit příčinu, proč Vám ten cukr šel nahoru a řešit tento základní problém. Proto doporučuju především kontaktovat svého ošetřujícího diabetologa, eventuálně praktického lékaře. Při akutním zhoršení stavu na místě je i návštěva akutní interní ambulance v nemocnici. 

S pozdravem 

MUDr. Kateřina Mazáčková

4. 11. 2024 Dusan

dobrý den,pribira se po stadametu mam cukrovku tipů 2

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Stadamet (neboli Metformin) je lékem 1. volby u pacientů s cukrovkou 2. typu, zejména u pacientů s nadváhou/obezitou. V klinických studiích bylo užívání metforminu buď spojeno se stabilní hmotností nebo s mírným úbytkem. Dle vlastních zkušenosti z praxe pacienti léčení Metforminem spíše hmotnost lehce redukují.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

30. 10. 2024 Vasek

Dobry den sdadomet 500 jak dlouho mam pouzivat leky.Mam cukr na lacno 6.8-7.8 ruzne.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

neznám Váš zdravotní stav, ostatní léky či další nemoci. Hodnoty glykémie nalačno by se měly pohybovat v rozmezí 3,6-5,6 mmol/l. Ale jsou některé zdravotní okolnosti, kdy jsme u pacientů benevolentnější a vyhovují hodnoty i o něco vyšší do 6-7 mmol/l (to platí pro pacienty s řadou dalších nemocí, s nemocemi srdce, cév, dále pro pacienty ve vysokém věku). Přerušení/ukončení léčby a Vaše cílové hodnoty cukru je vhodné konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Léky nasazené na cukr se obvykle užívají celoživotně.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková.

25. 10. 2024 Karel

Dobrý den, nově mi byla diagnostikována cukrovka, hodnota 9.Praktický lékař mi předepsal Stadamet 500 , 2x denně.Je pro mne vhodný, když mám bypass břišní aorty a implantován ICD?Beru Triplixam, Sortis, Rivocor a Godasal.56 let, mírná obezita,bez obtíží.Děkuji, Karel.

Odpověď ordinace

Dobrý den Karle,

podle Vámi uvedených údajů máte tzv. Metabolický syndrom (nadváha, vysoký krevní tlak, zvýšena hladina glukózy v krvi, zvýšený cholesterol), a jako komplikací kornatění cév a nejspíše i ischemickou chorobu srdeční, s implantací ICD, který se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti.

Metformin (neboli Stadamet) je lékem první volby u pacientů s diagnózou diabetu, ovlivňuje inzulinovou rezistenci (zvyšuje citlivost buněk na vlastní inzulin nutný k transprotu glukózu z krevního oběhu do buněk) u pacientů s nadváhou/obezitou, může zlepšit lipidový profil, snižuje diabetické komplikace, významně snižuje riziko infarktu myokardu.

Neznám další podrobností Vašeho zdravotního stavu, jako funkce ledvin, jaterní funkce, jestli netrpíte plicním onemocněním, atd. Toto všechno má posoudit Váš praktický lékař, event. Vás odeslat do diabetologické ambulance.

Jinak mi přijde Metformin jako rozumná volba při zahájení léčby cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

24. 10. 2024 Nikola

Dobrý den,

ráda bych se zeptala zda je normální, když klesne cuk v krvi třeba na 1,5 že se můj otec chová jak "blázen"? A bych to upřesnila jak malé 3 leté dítě, povídá z cesty, plete si osoby, neví kdo jsem, neví kde je, běhá jako blázen vážně jak kdyby se "zcvoknul". Tyto stavy jsou u něho běžné, bohužel vím čím více těchto stavů, tak mu to ničí mozek podstatě celé tělo.... Můj otec má diabetes 1 stupně, musí si píchat inzulin 3x denně a na noc má noční. Stále se ale nachází ve stavech buď totalně bez cukru, že glukoměr to není ani schopný změřit (L0) a nebo v hippech. Ano, Vaše odpověď bude jistě, že vše dělá životospráva a režim, bohužel otec tuto nemoc má již 13 let a vždy před kontrolou své diabetičky se snaží aby byl "v pohodě". Jen chci vědět, jestli jsou normální tyto stavy, že se chová jak ´"blázen"? Letos mu bylo 50let.. takže si troufám, říct na to, aby se "zcvoknul" má ještě čas.

Děkuji Vám za odopověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hypoglykémie bohužel nejvíce ohrožuje mozek, který je na glukóze zcela závislý, navíc nemá vlastní energetické zásoby, a proto spoléhá na neustálý přísun glukózy krvi. Proto při jejím poklesu v krvi dochází k neurologickým projevům různého stupně závažnosti od bolesti hlavy, dvojitého vidění, přes nesrozumitelnou řeč a různé poruchy chování (od zmatenosti nebo ospalosti až po agresivitu) až k poruše vědomí - hypoglykemickému kómatu. 

Takže moje odpověď zní ano, tyto změny chování Vašeho otce můžou být způsobené poklesem cukru v krví. 

K omezení vzniku těchto stavu je nutné, samozřejmě kromě životosprávy, i správné nastavení léčby diabetu (adekvátní aplikace počtu jednotek inzulinu k jídlu, počítat sacharidy v jídle, pečlivá monitorace glykémií atd). Měl by mít monitoring kontinuální glykémie s možností alarmu, popř. léčbu pumpou, což výrazně snižuje kolísání glykémie. O těchto stavech je hlavně potřeba informovat ošetřujícího diabetologa, který nastaví léčbu na míru. 

Přeju hodně zdraví Vám a Vašemu otci. 

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

23. 10. 2024 Milena

Dobrý den, zajímal by mě váš názor na to, že jako prediabetik nemám nárok na diabetologa nebo nutričního terapeuta, že si mám informace hledat sama, na internetu a podle toho si upravit životosprávu.
Tímto vám chci zároveň poděkovat, že jsem tady u vás našla vzorový jídelníček, kde je uveden mimo jiné i poměr tuků, bílkovin a sacharidů.
Od mládí trpím na tzv. postprandiální hypoglykemie, kdy jsem se dostala i na hodnotu 2,4 (měřeno v nemocnici po glykemické křivce, inzulínom vyloučen). Jedla jsem tedy "preventivně", aby nedocházelo k tomu, že jsem někde omdlela. Bohužel jsem se postupem let vykrmila, až ke 100kg a cukrovce. Ráda bych se dopracovala k remisi a diabetes co nejvíc oddálila. Užívám Metformin 500mg večer, hubnu asi 0,75kg týdně, používám kalorické tabulky. Děkuji. Milena

Odpověď ordinace

Dobrý den, Mileno,

vzhledem k omezené kapacitě diabetologických ambulancí pacienti s diagnostikovanou poruchou glukózové tolerance (neboli Prediabetem) jsou v péči praktického lékaře. Dle mého názoru léčba Metforminem je dobře zvolená.

K prevenci postprandiálních hypoglykémii bych doporučila jídelníček s omezeným příjmem sacharidů, obzvláště jednoduchých (tzv. rychlých) cukrů. Zároveň bych Vás chtěla pochválit, že používáte kalorické tabulky a váhový úbytek 0,75 kg/týden je velice pěkný. Do nutriční a obezitologické ambulance se můžete objednat i bez diagnózy diabetu, kde Vám pomůžou s jídelníčkem, proberou možnosti faramkoterapii obezity, atd.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková 

22. 10. 2024 Jana

Dobrý den,
Mám autoimunní zánět štítné žlázy a beru Letrox, jakmile se mi zhoršuje TSH(momentálně 8) tak hubnu i když by to mělo být naopak. Ostatní krevní testy jsou v pořádku. Neporadíte čím by to mohlo být? Jsem dost hubená a nejde přibrat.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hormony štítné žlázy jsou v tom nevinně, špíše bych pátral po trávících potížích a možnému zhoršenému vstřebávání Letroxu.

S pozdrevem

MUDr. František Loos

18. 10. 2024 anonymní

Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat jsem 6 měsíců po operaci stitne zlazy doteď jsem brala euthyrox 100 mg teď nově beru syntroxine 100 mg už delší dobu mi není dobře tres rukou buseni srdce rychlý nepravidelný tep kolisavy tlak tak nevím jestli davka je na mě moc nebo jestli mám málo minulý měsíc TSH 0,80 teď říjen 1,98 podle krve ok ale necítím se dobře i menstruace mi blbne děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

výsledky jsou pěkné, ale pokud Vám není dobře, bylo by potřeba s Vašim endokrinologem zredukovat přechodně dávku a postupně upravovat dle laboratoře a toho jak se budete cítit.

S pozdravem

MUDr. František Loos

17. 10. 2024 Naďa Návratová

Dobrý den, v lékárně mi místo Stadametu dali Zexitor a Mulado Prolong. Je to totožné? Děkuji za odpověď. Návratová

Odpověď ordinace

Dobrý den, paní Návratová,

výše zmíněné léky (tj Stadamet, Zexitor, Mulado Prolong) jsou generika a obsahují stejnou účinnou látku - Metformin. Proto je lze navzájem nahradit. Mulado Prolong obsahuje Metformin s prodlouženým účinkem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

15. 10. 2024 Marketa

Dobrý večer, chci se zeptat.Rano beru na cukrovku ,lék Maysiglu a večer Glukaphas.Vecer jsem si omylem vzala opět Maysiglu.Muzu mít nějaké problémy. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Maysiglu patří mezi léky s minimem nežádoucích účinků. Nezpůsobuje poklesy krevního cukru. Třebaže doporučená dávka je jedna tableta denně, tak lze předpokládat, že mimořádné užití dvou tablet za den Vám nezpůsobí žádné potíže. Není tedy nutné žádné zvláštní opatření. Od následujícího dne užívejte léky tak, jak máte předepsáno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 10. 2024 Pavla Planetová

Dobrý den, jsem aktuálně ve 30+3 TT těhotenství. beru Letrox na Hypotyreózu. V červenci jsem byla na krvi ( 16 TT) kde jsem měla hodnoty TSH 0.34 a FT4 11,6 . Mudr mi zvedla léčbu 6x týdně 50tku a 7 den 2x 50tku. Do té doby jsem brala jednou denně 50 a hodnoty byly v normě.. Nyní mám aktuálně výsledky TSH 0.38 a FT4 10,6. Mudr mi zvýšila léčbu na 2x týdně 2 tablety 50 a zbytek týdne jednu. Na další odběr mám přijít až po 6ti nedělí. Je tento postup správný? Nemůže nízká hladina ovlivnit dítě, popřípadě porod? Nemůže se hladina nějak rapidně snížit atd?Moc děkuji za názor.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dítěti by se nemělo nic stát, TSH máte v pořádku a fT4 může být ovlivněna i změnami hladin krevních bílkovin v těhotenství, postup je dobrý. Doporučil bych k této léčbě 150-200 ug jódu denně, pokud užíváte těhotenské vitamíny, zkontrolujte, jestli je v nich jód obsažen. Dítě si nyní tvoří již z drtivé většiny hormony samo a není tolik závislé na příjmu od Vás, ale bude potřebovat ten jód. Doporučuji jód i po celou dobu kojení do prvního příkrmu.

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 10. 2024 Anna

Som diabeticka tipu 2 cos môže stať ak nebudem brat lieky prestala som ih brat ďakujem zaodpovet

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je těžké odpovědět na Vaši otázku, protože rychlost vzestupu cukru po vysazení léků bude záviset na řadě faktorů: doba trvání cukrovky, typy léků, které užíváte, Váš režim a životospráva. Pokud jste vysadila léky, doporučuji Vám kontrolovat si hladiny krevního cukru. Pokud budete mít nalačno nad 7,0 nebo po jídle nad 10,0 mmol/l, doporučuji se k lékům vrátit. Pokud necháte vystoupat cukr cca nad 15,0 mmol/l začne Vám být špatně. Slabost, únava, žízeň, častější močení, rozostřený zrak. Každý člověk má ovšem jinou toleranci zvýšeného cukru. Někomu je špatně při vzestupu nad 12,0  někomu nic není při 20 mmol/l. Jisté je, že tělu vyšší cukr dobře nedělá, usazuje se v cévách a stoupá pak riziko pozdních komplikací cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 10. 2024 Jiřina

Dobry den. Chtela bych se Vás zeptat na léčebný postup a nynejsi rizika pro mkminko při zjištěné hypofunkci štítné žlázy. V prvnim těhotenství užíván euthyrox , postupně dávky upravovany , po těhotenství vysazen. Nyní druhé těhotenství, pravidelně kontrolováno, ve 22tt hodnoty tsh 2.210 a ft4 11.02. Ponecháno bez medikace. Odběry ve 24 tt ft4 jen 9 a nasazen Letrox 1/2 tbl ráno. Jaká jsou nyní rizika při tak nízkých hodnotách pro miminko a je léčebný postup- je davka dostačující? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

nemusíte se ničeho obávat, v této fázi těhotenství si již plod vytváří hormony ve své štítné žláze a není tolik závislý na přísunu od Vás. Dávka nasazená Vaším endokrinologem by měla být dostačující a bylo by vhodné k ní přidat i 150-200 ug jódu - jsou dostupné i v doplňcích pro těhotné (Mamavit, Chytré miminko, Femibion), ale prvně se poraďte se svým endokrinologem.

S pozdravem

MUDr. František Loos

8. 10. 2024 Sylva Kalabzová

Vážená paní doktorko,
měla bych jen teoretický dotaz ohledně možnosti vlivu doby přerušovaného půstu na výšku glykemie. Zjistila jsem, že po probuzení ( 5- 7hod ráno) je hodnota v normálu, ale když měřím nalačno třebas mezi 9. a 10. hod., je hodnota např. 7,2. Večeřím mezi 16. a 17. hodinou, protože jíst později mi na noc zatěžuje žaludek.
Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hladina cukru po ránu je závislá zejména na citlivosti těla na inzulín, dále také na hladině hormonů, které se podílejí na regulaci krevního cukru. V období lačnění je potravou pro mozek glukóza tvořená játry. Úkolem inzulínu je pak udržovat hladinu cukru nalačno kolem 5mmol/l. Jedním z prvních projevů necitlivosti na inzulín (popř. posléze projevů cukrovky) je pozvolný vzestup glykémie nalačno a to i když je pacient celou noc nalačno. Přerušovaný půst zvyšuje citlivost buněk na inzulín, což vede k poklesu glykémie. Glykémie v průběhu dne je pak ovlivňována pohybem, hladinou stresových hormonů, u žen fází menstruačního cyklu a pochopitelně stravou. V průběhu dne pro tělo není důležité jestli je aktuální cukr 5,5 nebo např. 6,8mmol/l, ale to že se většina hodnot pohybuje v pásmu cca 4,0- 8,0mmol/l (někdy je možno pozorovat po větší zátěži cukrem) i u zdravých osob glykémie, které se dotýkají 9mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 10. 2024 Monika

Dobrý den, chci se zeptat jak by stě v tomhle případe postupoval? Je mi 36 let, gravidní 5 týden, TSH 2,9, fT4 i fT3 v normě, protilátky negativní. Byl mi doporučen Jodid 200ug a za 6 týdnů kontrolní laboratoř. Souhlasíte s tímhle postupem? Není potřeba již nasadit i hormony?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladiny pro těhotenství máte v normě, postupoval bych stejně. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

4. 10. 2024 anonymní

Dobrý den mám dotaz nejsem si jistá jestli jsem nevzala omylem 2krat janumet

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nevím přesně na co se ptáte. Pokud ale myslíte, zda je nebezpečné užití dvou tablet Janumetu, tak odpověď zní Ne. Jednorázové užití této tablety ve vyšší dávce nemůže tělu uškodit, tento lék nevyvolává poklesy krevního cukru. Pokud máte užívat jednu tabletu ráno a jednu večer, tak doporučuji již tu druhou dávku neužít. Maximální doporučená dávka tohoto léku jsou 2 tbl denně.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 10. 2024 Katerina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak moc jsou moje výsledky špatné, jelikož nemůžu sehnat žádného Endokrinologa. Většinou se necítím dobře po probuzení mám dlouhé zpoždění menstruace a taky občas prožívám úzkostlivé stavy, nebo podrážděnost. Z výsledku krve mám zvýšený hormon TSH 11,211 je možné že to způsobuje všechny tyto příznaky? Praktický lékař mi zatím předepsal Euthyrox 50 který užívám již půl roku pravidelně ale, nemám pocit že by se to zlepšilo pouze padání vlasů a zimouřivost se zlepšila. Na každé endokrinologii mě odmítají, že mají úplně plno, tak bych se o tom ráda dozvěděla trošku víc a věděla pokud jsou tyto potíže jsou způsobené štítnou žlázou. Moc děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, TSH by mělo klesnout pod 4.0 a nejlépe k 2.5, čím je TSH nižší, tím je tělo spokojenější s dávkou hormonů. Tzn. docílil bych úpravou dávkování těchto hodnot a poté bych čekal zlepšení i ostatních příznaků. Pokud se samozřejmě příznaky nezlepší, bude za Vašimi problémy i něco jiného. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

30. 9. 2024 Klara

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat ohledně těhotenské cukrovky . V I. Trimestru mě vyšla v pořádku , ve II. Trimestru jsem měla jít na OGGT test , ale hodnoty po odběru krve jsem měla 5,6 . Tudis mě poslali ve 29 týdny na diabetologii , kde mě píchla doktorka do prstu a řekla ze mám 5,1 a HbAIC: 34 a to je v pořádku . Všude ale ctu ze s pochnuti do prstu se neda zjistit těhotenska cukrovka . Dnes jsem byla na kontrole 30 týdne a lékařka řeklac ze takový je postup a ze je vše v pořádku . Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podrobný popis, jak se správně diagnostikuje těhotenská cukrovka, je popsán na https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/. Tyto stránky byly vytvořeny lékaři z Fakultní nemocnice Karlovo náměstí, odrážejí tedy aktuálně platná doporučení.

Ano máte pravdu, mají být provedeny dva kontrolní odběry ze žíly nebo oGTT (orální glukózový test) tak, aby bylo jasno, jestli se skutečně jedná o cukrovku či nikoliv.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 9. 2024 anonymní

Dobrý den,
jsem 4 roky po TTE, PTC pT1aN0Mx, beru denně Letrox 150.
Hladina TSH 0,004 mU/L, fT4 24 pmol/L. Je prosím takto nízká hladina TSH v pořádku?
Paní doktorka z endokrinologie mi říkala, že je takto nízká hladina nastavena schválně a v pořádku. Praktický lékař mi říkal, že beru moc velkou dávku Letroxu, že by se to mělo upravit.
Velmi děkuji.
Žemlička

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dříve se u pacientů s karcinomem štítné žlázy držela takto nízká dávka tzn. TSH pod 0.1 a méně. Medicína se ale vyvíjí a nová doporučení už nejsou takto přísná. Ve Vašem případě se jednalo o papilární karcinom do 1 cm, u kteréhu už tzv. supresní terapie s TSH pdo 0.1 není indikována, TSH se má pohybovat do cca 1.0.

S pozdrevem

MUDr. František Loos 

26. 9. 2024 Jana R.

Dobry den, cca 6.9. jsem psala doraz, chtela jsem se zeptat, kdy pravdepodobne budete odpovidat? Nebo uz nemam cekat? Myslela jsem, ze zverejnite kazdy den nejakou odpoved, ale tady se objevi odpoved jednou za delsi obdobi, tak mne neni jasne, jak poradna funguje a co znamena v nejblizsich dnech.

Dekuji a preji hezky den
Jana R.

Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

poradna odpovídá podle toho, jak přicházejí dotazy, není určena na řešení akutních problémů. Záleží na množství přijatých dotazů a vytíženosti jednotlivých lékařů. Všechny dotazy jsou průběžně zodpovězené. V případě akutních problémů kontaktujte svého lékaře.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

12. 9. 2024 Lucie

Vážená paní Bartášková,
Vaši odpovědi jsou žalostné. To nemusíte mít poradnu a místo doktora můžete dělat třeba politika. Já se neptala, jaký test byste mi doporučila. Ale ptala jsem se na to, z jakých testů se zjistí hladiny inzulínu a kortizolu po celý den.
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

v naší poradně se řídíme pravidly slušného chování, proto tuto z Vaší strany urážlivou komunikaci nebudu dále rozvíjet.

V medicíně prostě není všechno černé nebo bílé, platí moje předchozí odpověď.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 9. 2024 Zdeněk

Dobrý den,
nejsem diabetik a s cukrovkou jsem se nikdy neléčil. Ale protože mi byla v předchozím půl roce změřena nejprve hraniční glykemie 5,6 a po dalších 3 měsících 6,6 (jednalo se o ranní lačné odběry) a nikdo to neřešil, a měl jsem k tomu nepříjemné kožní problémy - svědivé vyrážky na nohou, tak jsem sám radikálně změnil životní styl (strava), a zejména výrazně zvýšil pohyb a díky tomu se mi podařilo zhubnout 12kg (nyní váha 83kg,výška 182 cm, 49let).
Nyní však někdy v noci a ráno, anebo když nějakou dobu nejím, tak mám třes těla, zejména dolních končetin, a přitom nervozitu, to zmizí po vypití něčeho sladkého, ale pak se to zase (někdy) vrátí. Pokud to vydržím, většinou to tak od půl hodiny odezní nebo výrazně zmenší.
Je to normální ?, nebo se to musí nějak řešit, nebo se to upraví samo ?, je to dost nepříjemné...
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je vidět, že máte lehce poruchu metabolizmu cukru, která se po změně stravy a režimu upravila, to je dobře. Jedním z důvodů zvýšené glykémie (cukrovky) bývá tzv. inzulínová resistence, tedy necitlivost těla na inzulín. Tělo pak reaguje zvýšeným uvolňováním inzulínu. Po zhubnutí může přetrvávat neadekvátní reakce slinivky na zátěž stravou (sacharidy). Ty stavy, kdy jste sláb, jsou známkou poklesu hladiny krevního cukru při vyšším uvolnění inzulínu, než je třeba. Vaše tělo bylo totiž zvyklé uvolňovat více inzulínu (z důvodu právě zmíněné resistence). Stav by se měl postupně upravit. Snažte se stravovat tak, aby v každém jídle byly potraviny s nízkým glykemickým indexem (tedy škroby, vláknina). Pokud budete jíst rychlé cukry, tak ideálně k tomu nějaký škrob, bílkovinu. Samostatně přijímané rychlé cukry (sladkosti, ovoce) mohou vést k přehnané reakci slinivky a vyššímu uvolnění inzulínu, což pak vede ke kolísání glykémie, poklesu a Vám pak není dobře.

S pozdravem 

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 9. 2024 Zuza

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se dá otestovat o jaký typ cukrovky se přesně jedná. Jsem léčena maximální dávkou glucophage a inzulinem xultophy, na DM2. Během druhého těhotenství mi bylo řečeno, že určitě nemůžu být DM2 podle příznaků. Nasazená léčba mi vždy působí maximálně 3/4 roku až rok a poté přestane fungovat. Cukrovku mám dle krevních testů od 24 let, léčenou od 28 let. Nyní mi je 44 let.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, z krve lze zjistit, zda Vaše slinivka vyrábí inzulín a jestli ve Vašem těle jsou nebo nejsou protilátky proti slinivce. Pokud jsou přítomné protilátky, či je nízká hladina inzulínu, jedná se o typ diabetu 1, který vyžaduje léčbu pouze inzulínem. Pokud máte inzulínu dosti, pak se hledají léky, které zlepšují jeho účinky v těle. Domluvte se tedy s Vaším lékařem na testech. Jedná se o C peptid nalačno a jednu hodinu po jídle, dále tzv. anti GAD protilátky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 9. 2024 Lenka Pavlíková

Dobrý den.
Mám dotaz. Moje máma má cukrovku asi dva roky. Bere prášky, nepíchá si to injekčně.Jeji věk je 68 let. Není schopna nebo nechce, prostě nedodržuje dietu při cukrovce. Když se zeptám proč, tak je úzkostná a nechce se o tom bavit. Hodnoty cukru když jde na kontrolu na diabetologii v pořádku nemá, doktorka jí pokárá. Stěžuje si, ze ji občas není dobře. Mám o ní strach a nevím jestli mohu něco udělat, aby se pokusila o tu dietu,kterou má držet. Sama se o sebe také bojí, nevím co s tím a bojím se, že ji to zkrátí její život. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

dodržování diety a režimu může být někdy potíž, zejména když to hodně změní dosavadní životní styl. Doporučuji Vám opakovaně pomalu uplatňovat zásady dia diety (ona to vlastně není dieta ale hlavně racionální strava) a pohybu. Existují některé léky užívané v léčbě diabetu, které snižují chuť k jídlu, což pomůže s nastavením diety. Můžete zkusit pomoc nutričního terapeuta, můžete jí sama pomáhat s nastavením jídelníčku.

Konkrétní léky je třeba probrat s jejím lékařem, neboť se to odvíjí od laboratorních výsledků a celkového stavu pacienta.

Držím Vám palce.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 9. 2024 Jana. R

Dobrý den,

Jsem žena 55 let, 169 cm, 96 kg
V minulosti jsem měla těhotenskou cukrovku, mám anamnézu cukrovky v rodině, cca před 10 lety jsem brala Glucophage 1000 mg, po zlepšení vysazen několik let a jen dieta.
V 9/2023 zhoršení (10,7 a glykovaný 72), nasazen Glucophage 1000 mg 1 tbl. večer, v 1/2024 (9,8 a glykovaný 59), léčba beze změny, 9/2024 zhoršení (12,7 a glykovaný 73), přidán večer další Glucophage 1000 mg (beru od 3.9.24 2 tbl.). K tomu mám ráno brát Forxiga 10 mg 1 tbl. Zpřísnila jsem dietu.
Po Glucophage mám průjmy některé dny horší, některé lepší, někdy i 6 x denně, většinou dopoledne (i při jedné tabletě). Při zvýšení dávky přibylo sucho a pachuť v ústech, což předpokládám odezní. Chtěla jsem se zeptat, zda je lepší počkat s nasazením Forxiga třeba týden, aby si tělo zvykalo postupně na vyšší dávky G. a po 1-2 týdnech nasadit a sledovat nežádoucí účinky Forxiga anebo nasadit F. také hned.
Dále beru ½ 8mg Carzap, 1 tbl. Mobivenal, dočasně Condorsulf 1 tbl

Děkuji a přeji hezký den
Jana R.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

s lékem Glucophage může být problém, vídáme to relativně často. Nicméně v léčbě cukrovky je Glucophage velmi účinný lék. Proto se snažíme najít takovou dávku, kterou pacient toleruje a většinou jsme úspěšní. Ideální je zvyšovat dávku postupně, např. po 14 dnech o 500mg. Snažíme se dosáhnout dávky 2000mg/den. Pokud máte při této dávce potíže, snižujte na takovou, kterou budete tolerovat. Pokud potíže po měsíci nemizí, je potřeba snižovat.

Co se týká léku Forxiga, funguje na zcela jiném principu a možné nežádoucí účinky jsou jiné (například infekce močových cest, pálení, řezání v urogynekol. oblasti). Doporučuji Vám tedy lehce snížit dávku Glucophage (na 1,5 g) a počkat alespoň týden nebo dva, to podle Vašich potíží, poté zkusit zvýšit na 2g/denně. Lék Forxiga můžete začít užívat hned, je celkem účinný a to hned od počátku užívání.

V diabetologii máme nyní více možností v léčbě, tedy pokud nebudete nějaké léky tolerovat v plné výši, určitě lze zkoušet jiné.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 9. 2024 Lucie

Dobrý den,
mám předepsaný euthyrox, 50mcg, půl tablety ob den. Hodnoty štítné žlázy mám nyní:
TSH 0,042
fT4 16,65
fT3 5,9
anti TPO nad 1300 již několik let, na to se teď snažím zaměřit autoimunitním protokolem.

Můj dotaz je, co dělat s nízkým TSH? Dříve jsem ho měla vyšší, kolem 1,5 až 2. Dávku mám ale pořád stejnou, a naopak jsem se dočetla, že tyto prášky by na nízké TSH být neměly. Ty jsou na fT4 a fT3, které mám ale v normě...

Jak tedy podpořit nízké TSH, snažím se několik let otěhotnět. Teď jsem zrovna po potratu v 7tt.

Děkuji za Váš čas, L.

Odpověď ordinace

Dobry den, 

hodnoty, které píšete spíše odpovídají mírnému předávkování hormony štítné žlázy. TSH se vytváří v podvěsku mozkovém a reguluje funkci štítné žlázy a ukazuje nám, jak je Vaše tělo spokojeno s hladinou hormonů kolující ve Vaší krvi. Čím je TSH nižší, tím je tělo spokojenější a naopak. Vy máte TSH již pod normou a spíše signalizuje, že Euthyrox je potřeba snížit a ve Vašem případě při malinké dávce spíše vysadit. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 9. 2024 Jana

Dobrý den,
dne 26. 6. 24 jsem Vám posílala dotaz ohledně opakovaně vyšší glukózy nalačno (věk:40, váha 107, výška 166 cm).
Chtěla jsem moc poděkovat - řídila jsem se Vašimi radami a trošku zhubla. Teď mám 98 kg. Dnes jsem byla na odběru a hladina glukózy je 5.9. Sice to ještě není v normě, ale věřím, že to nakonec pod 5.6 stáhnu. Cítím se super. Jen mi vyšla hladina pankreatické amylázy pouze 0.15 (celková amyláza a lipáza je ok). Už předtím byla 0.18, ale teď už mě to trochu vyděsilo, že je něco špatně se slinivkou. Může to souviset se změnou stravy anebo s tím prediabetem? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

děkujeme za pozitivní zprávy, a držím Vám palce k dalšímu hubnutí. Test hladina pankreatické amylázy používáme ke kontrole ev. onemocnění slinivky. Zajímají nás zejména zvýšené hodnoty, což může svědčit pro nemoci slinivky, které mohou být vážné.

Nízké hladiny enzymu jsou mnohem méně časté než vysoké hladiny. Mohou značit sníženou činnost slinivky, těžké poškození jater (jaterní selhání). Pokud se ale cítíte dobře a chodíte na pravidelné kontroly k lékaři, není důvod k dalšímu vyšetřování.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 9. 2024 anonymní

Dobrý den, jmenuji se Pavla je mi 50 let,170/95kg.Od té doby co jsem vstoupila do menopauzy začala jsem mít problémy s nižší hladinou cukru.Dříve jsem mívala ranní glykemii kolem 6,teď ji mám do 5,4.Mám velké potíže se spánkem ,úzkostmi a depresí,takže jsem stále v psychické nepohodě.Potřebovala jsem se Vás zeptat,jestli je možné mít nižší glykemie kolem4,1 díky permanentnímu stresu?Lékař mi napsal TRITICCO,tak zvažuji antidepresiva.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

stres, menopauza, málo pohybu, to vše vede obvykle k vzestupu glykémie. Tedy u Vás je to málo pravděpodobné. Máte cukr v normě, to je dobře. Pokud jste ve stresu, může být rozumné třeba jen dočasně užívat slabé antidepresivum Trittico. To proto, aby se Vám cukr dále nehoršil. Je vhodné nechat si cukr nalačno minimálně 1x za rok přeměřit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 9. 2024 Angie

Dobrý den, léčím se s diabetem II. typu vyvolaným dlouhodobě branými kortikoidy (IgA nefropatie). Užívám Forxigu. Za tři týdny půjdu na první kontrolu na diabetologii od doby užívání léku a ztratila jsem list a pokyny, jak dlouho a kolikrát denně se před kontrolou měřit - jestli týden nebo dva před třemi hlavními jídly denně. Jak to prosím je?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na to jak si měřit cukr má často každý lékař trochu jiné požadavky, které jsou dány zdravotním stavem pacienta a typem léčby.
Doporučuji abyste 2 týdny před kontrolou změřila cukr nalačno 2x týdně a cca 2-3x týdně cukr 1-2 hodiny po jídle (tedy buď po snídani nebo po obědě nebo po večeři). Lékař potřebuje vyhodnotit jaké jsou glykémie nalačno a jaké po jídle. Pokud po jídle přesáhnete hodnotu 10 mmol/l, je vhodné vědět co bylo k jídlu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 9. 2024 Alena

Prosím poraďte.Mám glykémii 12,ale v moči cukr nemám.Co dělat,abych se dostala na normální hladiny.Je mi 79,72 kg,172 cm.Díky.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tak určitě je potřeba držet dietu, vyřadit zejména sladké pití a sladkosti, popř. pouze malé množství. Dále doporučuji pitný režim min. 2 l tekutin na den, pravidelné procházky. Nepíšete zda a jaké užíváte léky, proto Vám více neporadím. Pokud se hodnoty nesníží, je třeba dojít za Vaším lékařem, aby upravil léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 8. 2024 Lucie

Dobrý den,
píšete, že pokud chci znát svoje hladiny inzulínu popř. kortizolu, lze se domluvit s praktickým lékařem nebo se objednat na endokrinologii. Můžete mi napsat, z jakých testů se zjistí hladiny inzulínu a kortizolu po celý den? Jde mi o nějaké pořádné testy a né to, co dělá obvoďák.
Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

takto virtuálně Vám konkrétně nemohu doporučit. Na tom co odebrat, se vždy rozhoduje lékař po pohovoru s pacientem a po kontrole jeho stavu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 8. 2024 Renata.Kavanova

Byla.jsem.u.doktora a rekl.mi ze podle krve usoudily ze.mam cukrovku tipu.2.cukr.mel.hodnotu 55 ale.nedostala jsem zadne leky jen.drzet.dietu mam teda.cukrovku?dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, hodnoty ukazují, že máte cukrovku. Lékař při rozhodování o léčbě posuzuje více faktorů (Vaše jídelní zvyklosti, váhu, pohybovou aktivitu, věk, laboratorní výsledky, přidružené nemoci). Nemohu Vám tedy z Vašeho dotazu odpovědět, zda již je čas na léky. Někdy zkoušíme nejprve dietu, pohyb a pokud do příště nedojde ke zlepšení, přichází na řadu léky. Je to velmi pravděpodobné.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 8. 2024 Tereza Zábrodská

Dobrý den,poslední dobou mám problém s reaktivní hypoglykémií.Je mi 45 let ,170cm,95kg.
Neberu žádné léky,kromě vitamínů B-komplex,C a Magnerot.Někdy se mi stane,že mám dvě hodiny po jídle hodnoty glykemie 4,5 a začínám pociťovat hypoglykemické příznaky jako pocení a nervozitu. Ranní glykemii a glykovaný hemoglobin mám v pořádku.Jsem z toho dost ve stresu a nevím jestli se nízká glykémie dá nějak léčit?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tento stav vídáme, pokud slinivka reaguje zvýšeným uvolněním inzulínu na přijaté cukry. Říkáme mu fyziologický hyperinzulinismus. Hladina inzulínu v krvi více kolísá, dochází rovněž k většímu kolísání glykémie, což se může projevit slabostí, malátností a někdy i hypoglykémií. Potížím je lepší předcházet, protože hypoglykémii zajídáme sladkým a je to pak trochu jako bloudění v kruhu. Příčinou bývá většinou nesprávně zvolená skladba potravin. Zkuste ke každému jídlu zařadit potravinu s nízkým glykemickým indexem. Více např. https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky.
Naopak omezte potraviny s vysokým glykemickým indexem. Pokud již chcete jíst sladkosti, nejezte je samostatně. Lépe po jídle, kde je bílkovina a nějaký polysacharid. Potíže většinou přejdou.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 8. 2024 Maria

Dobrý deň.
Mám autoimunitný zapal štitnej zľazy/ autoimunitnu tireoitídu. Lieky mi doktorka nepredpísala žiadne, chodím len 1 krat ročne na kontroly. Myslím že kvôli tomu som hrozne unavená, bez energie, prejavuje sa u mna zla koncentracia a spomalené rekcie, neviem sa vykoktať, kedy si som taka nebola, praveže som rýchlo rozprávala, stale sa mi chce spať. Mám aj predmenštruačný syntdrom, pred a po menštruácii je to zle (plačlivosť, uzkosť, negativne myšlienky).

moje hodnoty:
štítna žľaza :
PL: 18x17,5x48mm-7,86 ml
LL:15x14x40mm-4,4ml
istmus 2,4 00
stacionarny solitarny uzol

krv:
Tyreotropný hormon TSH 1,487
Tyroxin - voľný (fT4) 12,2
S_anti(TG) 1,01
S_antiTPO 98,75
S_anti TSHR 0,83

predchádzajuca doktorka mi brala aj IGF -1, ktoré som mala znížená na hodnotu 82,30. a S testosteron , hodnota 3, 53Súčasna mi ho neberie.
Doktorka povedala že skor mám nábeh na zniženú funkciu ale lieky mi nedala. Viete mi prosím Vás nato odporučiť doplnky výživy ? Je potrebné aj iné vyšetrenie ?

Odpověď ordinace

Dobry den,

štítnou žlázu máte podrobně vyšetřenou a hladinu hormonu prozatím v normě a tudíž není potřeba nasazovat substituci hormony. Máte chronický zánět štítné žlázy a únava a slabost bývá u tohoto zanětu popisována i při normalní hladině hormonu. Vyzkoušejte volně dostupné preparáty s obsahem jódu (např. výťažek z kelpu ) a selen, který je potřebný k dobré konverzi hormonu štítné žlázy na účinnější formu a to v dávce 100ug denně.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

6. 8. 2024 Daniela

Prosím o porovnání léku Sioforu a nabízený Diasol. Cukrovku léčím více jak 10 let. Nelze Siofor nahradit jenom Diasolem / je rostliný původ/ Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lze těžko porovnávat lék Siofor a potravinový doplněk. Jedná se o zcela rozdílné kategorie. Zkusíme si napsat plusy a mínusy.

Léky prošly řadou testů, je zde hlídané a kontrolované množství účinné látky a ověřený efekt na snížení hladiny cukru. Tedy je vysoce pravděpodobné, že povedou ke snížení hladiny cukru. Je zde určité riziko vzniku nežádoucích účinků, při jejich užívání je potřeba chodit pravidelně na krevní testy.

Diasol patří mezi potravinové doplňky, u kterých nemáte jistotu v účinnosti. Tedy pokud je budete užívat, je možné že se cukr nezlepší nebo bude efekt krátkodobý. Pozitivní je, že doplňky většinou nemají nežádoucí účinky.

Oba preparáty tedy nelze zaměňovat. Diasol pochopitelně můžete vyzkoušet a pokud budete mít hladiny glykémie v normě, tak proč ne.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 8. 2024 anonymní

Dobrý den, lékař mi předepsal lypanthol 750 ten beru večer a mulado 750 ráno a večer. Cukr na poslední kontrole jsem měla 5.2.
Neberu leku moc? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Mulado 750 mg  1-0-1 je obvyklá dávka léků na cukrovku, která Vám cukr udržuje v uspokojivých hodnotách. Maximální dávka jsou 2 g denně což ještě nemáte. Ten druhý lék jste nejspíše špatně opsala název a sílu. Lypanthol 750 neznám. Myslím že je to zkomolenina léků na tuky, což používáme běžně. Léků nemáte moc.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 8. 2024 Aleš Wagner

Dobrý den, mám diabetickou nohu ohroženou amputaci. Hledám pomoc

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je důležité objednat se na kontrolu buď na chirurgickou ambulanci nebo lépe do specializované ambulance, která se zabývá pouze léčbou syndromu diabetické nohy, tzv. podiatrické ambulance. Jejich seznam najdete na: http://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 anonymní

Co dělat při hyperglikémii na hodnotě 30 avýše

Odpověď ordinace

Dobrý den,

při takto vysoké hodnotě Vám doporučuji akutně kontaktovat Vašeho lékaře diabetologa, je nutné upravit léčbu a zjistit příčinu. Určitě nyní nejezte žádné sladkosti, pijte hodně tekutin.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 7. 2024 Zdeněk Drbohlav

Dobrý den
na základě doporučení odborné lékařky neurologické ambulance, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Byla mi zjištěna polyneuropatie dolních končetin, vyznačující se úplnou ztrátou citlivosti, což je pro tuto nemoc typické. Přibližně 4 roky mám silné nárazové bolesti a pálení s ohraničením na povrch nártu levé nohy. Tyto potíže se neustále zhoršují a jsou čí dál intenzivnější. Dříve byly ataky jen noční (nedovolující spát), nyní přetrvávají i do denních hodin. Prosím o sdělení, zda by mi nepomohla akupunktura, případně jiná podobná metoda, protože aplikace různých mastí na postižené místo, nepomáhá.
Pro doplnění informací ještě dodávám, že jsem diabetik II. typu (cca 25 let) a je mi 77 let.
Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji příjemný den.
S pozdravem
Zdeněk 


Odpověď ordinace

Dobrý den,

léčba neuropatie je velmi obtížná, jak se můžete dočíst na mnoha místech. V léčbě je nejdůležitější normalizovat hladinu krevního cukru, dále používáme řadu podpůrných léčebných prostředků. Mezi ně může patřit i akupunktura. Pokud máte cukrovku dlouhodobě špatnou s těžkou neuropatií, tak od toho nečekejte žádné zázraky, ale zkusila bych to. Zkušenosti mých pacientů nejsou stran akupunktury jednotné.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 7. 2024 Tereza

Dobrý den,potřebovala bych se Vás zeptat na jednu věc.v poslední době jsem se dostala doslova do začarovaného kruhu.Je mi 53 let,mám obezitu 2 stupně BMI 38.Zhruba od letošního března jsem vstoupila do Perinomenopauzy a začala mi docela kolísat i glykemie.Zhruba před třemi roky mi byla diagnostikovaná cukrovka 2.st.Měla jsem hodnotu 7 a už se se mnou nikdo nebavil.Trpím syndromem bílého pláště,tak když jdu na kontrolu,tak mám hladinu glykemie kolem 6 ,doma 5,4.Neberu žádné léky ,jsem čistě na dietě a dlouhý cukr mám 36.Mám fyzicky namáhavou práci a denně průměrně nachodím více jak 15000 kroků + 20km denně na kole do práce.Přesto,že jsem aktivní moje hmotnost je již 15 let stále stejná.Vím,že bych měla pít vodu,ale místo toho piji slazené minerálky,což bych potřebovala změnit.Poslední dobou se mi stává,že mi po sladkém klesne glykemie ke 4 a začínám pak pociťovat hypoglykemické potíže,jako úzkost,nervozitu,přitom hlad vůbec ještě nemám a jím pravidelně po 3 hodinách.Úplně mě to psychicky rozhodilo a nevím co s tím mám dělat.Po obědě a běžném jídle mám 2 hodiny po jídle hodnoty 5,2 ,ale po sladkém mi hodnoty víc klesnou.Cholesterol i štítnou žlázu mám v naprostém pořádku.Mohli byste mi prosím poradit co s tím mám dělat,aby mi glykémie tolik neklesala?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

to, že Vám po sladkém klesá cukr, je známkou že slinivka reaguje přemrštěně na sladké potraviny. To vidíme často spíše u nediabetiků. Dobrá zpráva je, že slinivka vyrábí dost inzulínu, ale nereaguje správně, uvolní ho více, než je třeba, proto Vám cukr klesá a není Vám dobře.
První pomoc je jednoduchá, vyřadit z jídelníčku tzv. volné cukry, tedy vše co je sladké, zejména limonády a vše slazené řepným cukrem nebo medem. Měla byste volit potraviny s nízkým glykemickým indexem a pokud sladké, tak nikdy ne jako samostatné jídlo, ale vždy přidat nějakou bílkovinu.
Možná by bylo vhodné zajít si na konzultaci k nutričnímu terapeutovi a naučit se správně jíst, protože tyto rady přesahují možnosti naší poradny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 7. 2024 Lucie

Dobrý den, bylo by možné mi prosím napsat, jaké dávkování Euthyroxu byste mi doporučili vy ? Od doby, co mám snížené dávkování na 100, se cítím hůř, mám rozmazané vidění a mám výkyvy váhy.Předtím jsem měla 120mg.
Děkuji Vám moc.
TSH 0,16, ft4 18
věk 30 let, váha 63
struma difusa, autoimunitní thyreoditida

Odpověď ordinace

Dobrý den, volil bych stejnou redukci medikace, jako Váš endokrinolog. A pokud jsou hodnoty co píšete při 100 ug, pak možná i méně. 

S pozdravem

MUDr. František Loos.

29. 7. 2024 anonymní

Dobrý den týden jsem brala prášky macmiror na zánět močových cest krev v moči dobráno v pátek a v pondělí jsem byla na krevním odběru a zjištěn zvýšený cukr 6.5 mohlo ke zvýšení dojít infekcí močových cest...míry 168 váha 68kg věk 49 zánět jsem měla po druhé v životě děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, při infekcích může dojít k přechodném zhoršení glykémie. Doporučuji provést kontrolní odběr v okamžiku, kdy jste bez potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 7. 2024 Iveta

Dobrý den mohu se zeptat co je vhodnější při diabetu 2 Zexitor 500 nebo Mulado 500 děkuji za odpověd´

Odpověď ordinace

Dobrý den,

u obou léků se jedná o účinnou látku Metformin. Zexitor obsahuje účinnou látku s prodlouženým uvolňováním, proto je menší riziko nežádoucích účinků (např. průjmy). Mulado prolong působí podobně, Vy ale nepíšete, zda se ve Vašem případě jedná o Mulado či Mulado prolong.
Pokud tedy mám srovnat Zexitor a Mulado, tak efekt na hladinu glykémie bude stejný, ale Zexitor bude mít menší riziko nežádoucích účinků.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Irena Demeterová

Vzala jsem si omilem prášek na cukr a ráno taky

Odpověď ordinace

Dobrý den, prosím o upřesnění dotazu. Pokud chcete s něčím poradit, potřebuji vědět o jaký lék se jedná, jak jej máte užívat a na co přesně se chcete zeptat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Magdalena

Dobrý den, mohla bych se zeptat, mám přes rok určený diabetes 2, glykovaný hemoglobin v pořádku od 37 do 44 během roku, zajímá mě, když přes den málo jím a večer žádné sacharidy, mám za mě v noci pěknou glykemii, pohybuje se kolem 6 stabilně, 7 většinou ani nedosáhne. Zato ráno je kolem 7, někdy i něco přes. Používám občas senzor, tak mám přehled. Zato když jím přes den docela hodně, večer sacharidy, litá mi to v noci někdy i od hypoglykemie až po treba 10. Ale ráno potom mívám nižší od 5 do asi 6.5. Zajímá mě, co je toho pricinou, a zda kdybych vytrvala v přísne dietě, glykemie by mi postupně klesla i ráno. Beru večer metformin 500. Rano antipsychotikum abilify 10. Jinak zadne jine leky. Mockrát děkuji, moc si Vaší práce vážím.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na téma vyšší ranní glykémie přichází řada dotazů. Doporučuji Vám podívat se např. na stránky cukrovka.cz

https://www.cukrovka.cz/poradna/vyssi-ranni-glykemie-po-jidle-normalni

Ranní glykémie je ovlivněna stravou, pohybem, citlivostí těla na inzulín. Protože u většiny diabetiků (ale i u prediabetu) je přítomná tzv. inzulínová resistence, bývá po ránu vyšší glykémie i když na noc pacient drží dietu. To proto, že si játra cukr v noci sama vyrábí.

Snížit ranní glykémie lze:
1. pravidelným pohybem
2. správnou stravou, pokud máte nadváhu (nepíšete svoje údaje), pak snížení váhy cca o 10% většinou rovněž výrazně vylepší ranní glykémie
3. léky (ve Vašem případě lze zvýšit dávku Metforminu až na 2 g denně pokud máte v normálu funkce ledvin)

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Lucie

Dobrý den,
existuje nějaký test na inzulínovou rezistenci? Rozumím tomu dobře, že inzulínová rezistence je stav, kdy je vysoký inzulín, takže podle klasických krevních testů se to nezjisjí? Četla jsem, že hypoglykémie může nastat, i když je cukr v krvi normální, protože to je problém s vysokým inzulínem?
Dále by mě zajímalo, jestli káva bez cukru má vliv na hladinu krevního cukru? Káva zvyšuje adrenalin, což je stresový hormon. Tím se dostávám k další otázce. Jak stresové hormony ovlivňují hladinu krevního cukru? Podle mě stres zváší hladinu krevního cukru a ta se poté sníží a může nastat hypoglíkémie? Léčím se na panickou poruchu a nemůžu si pomoci, podle mě mám problém s krevním cukrem. Jak poznám, jaký je rozdíl mezi hypoglikémií a záchvatem paniky?
Cítím, že moje tělo nezvládá ani psychickou a ani fyzikou zátěž. Četla jsem, že stejně jako inzulínová rezistence existuje rezistence na kortizol. Na to neexistují testy? Lidé pak končí v blázinci, přitom mají problém s hormony, chápu že si to způsobili stresujícím způsobem života, ale jak z toho ven. Lidé dostanou prášky na hlavu, ale přitom to chce přeci řešit nadledviny.
V minulosti jsem měla mononukleózu, je možné, že i když je to už 20 let zpátky, mohu mít únavový syndrom? Což by se zase týkalo nadledvin? Jaký doktor by mi s tímto problémem mohl pomoci? Četla jsem, že EBV je spojován s cukrovkou 1. typu. Máte s EBV nějaké zkušenosti, které by mi pomohli?
Moooc děkuji za odpovědi a budu Vám velmi vděčná.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel jednoznačně Vám odpovědět nelze. Ano, stres, ale i nemoc, málo pohybu, obezita, způsobují inzulínovou resistenci. Tělo obvykle resistenci dlouho zvládá a hladina glykémie je laboratorně v normě, dochází ale k většímu kolísání hladin inzulínu, když tělo normalizuje hladinu glykémie.
Tyto stavy se mohou projevovat zvýšenou slabostí, někdy lehkým poklesem cukru až na úroveň hypoglykémie. Pokud stav trvá dlouho, tak zvláště u geneticky predisponovaných jedinců (v rodině cukrovka) může dojít k rozvoji diabetu.

Možnosti řešení:
1. upravit stravu, omezit příjem volných cukrů popřípadě je zařadit vždy po potravě, kde je také bílkovina. Volné cukry totiž nutí slinivku k většímu uvolňování inzulínu a může pak dojít ke stavům slabosti
2. pracovat na zvládání stresu. To je proces dlouhodobý, ale např. s pomocí psychoterapie to lze jistě dokázat
3. pokud chcete znát svoje hladiny inzulínu popř. kortizolu, lze se domluvit s Vaším praktickým lékařem nebo se objednat na endokrinologii
4. s virem EBV zkušenosti nemám

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2024 Martina

Začala jsem užívat Saxendu aby mi pomohla při změně život.stylu a obezitě.Beru ale Arketis,jeden denně. Už po čtyřech dnech se objevily úzkosti i když lék beru.Bojim se,že se mi rozjede deprese.Co mám dělat?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

s depresemi a úzkostmi Vám bohužel poradit neumím. Zkuste se prosím obrátit na lékaře, který Vám jej předepisuje.
Pokud aplikace saxendy povede k výraznému zhoršení psychického stavu, bude se muset vysadit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 7. 2024 Ivana

Dobry den, jiz pres rok se s manzelem snazime o poceti. Byla mi vysetrena stitna zlaza, TSH 3,96 mU/l a anti TPO 111 IU/ml. Nedostala jsem zadne leky, nejsou ale hodnoty hranicni zvlast pokud se snazime otehotnet a nedari se nam? Vysledky mi zkonzultoval pouze gynekolog.

Odpověď ordinace

Dobrý den, výsledky na početí jsou v normě, byla by vhodná endokrinologická péče pro pozitivitu protilátek. Po otěhotnění je nutné provést do 6. týdne kontrolu a dle lab. zvážit, zda je nutná léčba na těhotenství. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

28. 6. 2024 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat, když si nejsem jistá zda jsem si píchla tresibu, mám si píchnout stejnou dávku nebo míň? Děkuji za vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel nepíšete jakou máte dávku Tresiby, ani jaký máte typ diabetu, podle toho totiž bude vypadat přesná odpověď.
Tedy odpovídám pouze obecně. Pokud si nejste jistá a máte typ diabetu 2, je lepší s dávkou vyčkat až do druhého dne.
Pokud máte typ diabetu 1, večer nepíchnete a až ráno dle glykémie můžete dopíchnout max ale poloviční dávku. Zde je potřeba rozhodovat se podle glykémie. Pokud máte opakovaně nejistotu v dávkování inzulínu, existují tzv. pera Memoir, která si pamatují, kdy jste si naposledy aplikovala inzulín. Můžete o ně požádat na kontrole na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 7. 2024 Jan

Dobrý den, moje matka měla problém se štítnou žlázou, a když jsem na tuto skutečnost upozornil svého PL, odeslal mě na UZ. Poprvé jsem byl vyšetřen před dvěma lety se závěrem: oba laloky ŠŽ nezvětšené, hladkých kontur, drobně skvrnité struktury s vícečetnými droboučkými uzlíky v obou lalocích, vaskularizace přiměřená, bez hrubších ložiskových změn, isthmus zcela štíhlý.
Dnes jsem byl znovu na UZ a závěr pana doktora mě trochu vyděsil, chvíli přemýšlel, jestli vůbec kouká na UZ na lymfatickou uzlinu či zda je to uzel, nicméně do zprávy napsal toto: oba laloky ŠŽ jsou jen hraniční velikosti - 15x18x35 mm s dif. zhrubělou echostrukturou, vlevo při okraji nezvětšeného isthmu je hypoechogenní uzel 7 mm, jinak bez ložiškových změn, bilat. bez známek patologické hyperemie parenchymu, okolí ŠŽ bez patologie.

Jde zde na místě se daného uzlu začít obávat nebo by bylo vhodné to jen přenechat na sledování u endokrinologa či u PL?

Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dle charakteru uzlu na sono a případných rizikových markerů se rozhoduje, zda je nutná punkce nebo jen už sledovaní v čase. Pokud projeví uzel růstovou aktivitu, či se zhorší jeho sono obraz, je indikována punkce k odběru buněk k posouzení patologem.

S pozdravem

MUDr. František Loos

28. 6. 2024 Eva Marešová

Dobrý den, včera potvrzený 5 týden těhotenství. Hned po testu návštěva endokrinologie a diabetologie, dostala jsem pero k sebetestovaní, lačný cukr 5.9 až 6,4.
Cukr po jídle 5.1 až 5,7.
Diabetes 2. Pred půl rokem zahájena léčba 1x glucophange, 3dny 2x denne
Dnes si mám vyzvednout inzulin, klinika ivf by radši ještě počkala, kdežto lékařka inzulin už chce aplikovat dnes.
Tak hledám konzultaci, děkuji Eva 39

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte diabetes typ 2 a jste těhotná, velmi pravděpodobně budete potřebovat inzulín. Pro optimální vývoj miminka udržujeme cukr nalačno pod 5,1-5,3 (na glukometru). Pokud máte v průběhu týdne opakovaně hodnoty nalačno nad 5,5 přikláním se rovněž k zahájení aplikace inzulínu. Inzulín neškodí, placentou neprochází, jde jen o normalizaci glykémie.

S  pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 7. 2024 Karol

Dobrý den,
před plánováním těhotenství jsem si jako samoplátce nechala udělat krevní obraz. TSH mi vyšlo 8,8, Tyreotropin v normě. Po týdnu a půl jsem si testy udělala znova, TSH 7,7. Ke své endokrinoložce jsem se nemohla několik dní dovolat a jelikož jsem se odstěhovala, zkusila jsem na doporučení zavolat na endokrinologii v Brně, kde jsem vysvětlila situaci, že se pokoušíme o dítě. Jelikož jsem měla zprávu od známé, že je potřeba tento stav prvně snížit a poté se až snažit jinak hrozí postižení, velmi jsem se bála. Sestra mi řekla, že není potřeba se přestat snažit a objednala mě za dva týdny k endokrinoložce. Po dalších 2 týdnech jsem si opět udělala test a TSH bylo 5,2. (tendence klesající, avšak v dětství jsem byla sledována na endokrinologii a brala eutyrox, před dvěma lety jsem byla u staré endokrinoložky a tam bylo TSH 5,6 - neřešila). Proto jsme se snažili, na vyšetření už jsem tušila, že jsem těhotná (první týdny), avšak doktorka mi řekla, že TSH není tak vysoké, abychom nasazovali léky a že pokud se dítě má chytnout, tak se chytne. Také mi řekla, a´t zavolám na oznámení gravidity, ale nejdříve až mi to potvrdí gynekolog. Na internetu jsem četla lékařské články, kde nedoporučují TSH vyšší než 2,5, že to může být nebezpečné. Mám teď velký strach, protože jsem momentálně v 5. týdnu, potvrzenou graviditu budu mít až za 2 týdny od gynekologa (což bude už sedmý týden) a než mi uvolní na endokrinologii nějaký termín budou to týdny další. Mám velký strach, že dítě může být nějak postižené. Doktorka mi na mé zděšení řekla ať nešílím, že je to blbost a příroda si poradí.
Moc děkuji za Váš názor na tuto situaci a případně radu.
věk 24, hmotnost 56kg, výška 170cm
matka a sestra léčena na hypotyreozu

Odpověď ordinace

Dobrý den, dle laboratoře v 7- mém týdnu se Váš endokrinolog rozhodne, zda je nutné léčit. Zavísí to od diagnózy apod. Více z těchto informací nelze říct.

S pozdravem

MUDr. František Loos

26. 6. 2024 Viktor Holý

Je mi 67 , váha 127,výška 195, a beru Metformin 1x denně. Zvýšený cukr 6,9 zjištěn lékařem před 3 týdny.
Asi tak 14 dní držím dietu pro diabetes 2.typu. Zaráží mne fakt ,že hodnoty po ránu mám vždy nad 6 (6,7-8,6) ale v průběhu dne pak před obědem také nad 6(5,7-7) . Po jídle 2 hodiny však hodnoty jsou do 8 ( dočetl jsem se že mohou být od 6 do 10). Nevím proč hodnoty ráno jsou po vyspání tak vysoké .

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vyšší ranní hodnoty jsou obvykle známkou necitlivosti těla na inzulín (tzv. inzulínová resistence). Je to jedna z příčin a ve svém důsledku také jeden z projevů cukrovky. Ke snížení ranních hodnot je důležitý pravidelný pohyb, správná strava, optimální váha (ve Vašem případě cca 10 kg dolů) a pak také léky.
Zatím držte dietu, užívejte léky, změněný režim máte krátkou dobu. Zkuste se hýbat, pomalu hubnout a vyhodnocení nejdříve za 3-4 měsíce.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 6. 2024 Jana

Dobrý den, v průběhu měsíce mi byla 3x naměřena hladina cukru v krvi 6.2, 6.1 a 6.1 nalačno. Byl to dost náročný měsíc na psychiku a trápily mě zažívací problémy, takže jsem byla jen na rýži, těstovinách a toastovém chlebu. Je možné, že ten cukr byl zvýšený z životosprávy a stresu? Nasadila jsem teď dietu,jím jen potraviny s nízkým glykemickym indexem. Kdy můžu počítat, že se mi vrátí hodnoty do pořádku? (věk:40, váha 107, výška 166 cm)

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, pokud máte lehce porušenou glukózovou toleranci, může např. při stresu nebo nemoci dojít ke zhoršení citlivosti na inzulín, které se projeví vzestupem cukru nalačno. Máte navíc značnou nadváhu a to bude nejspíš důvodemm, proč v kombinaci se stresem došlo k vzestupu glykémie. Dobře jste změnila jídelníček. Pokud bylo důvodem vzestupu pouze stres, dojde k poklesu cca do měsíce. Kombinace nadváhy a stresu může vést k rozvoji tzv. prediabetu, pak snížení hladin glykémie trvá obvykle déle. Je prokázáno, že poklesem cca 10% váhy (tedy u Vás 10-11kg) dojde k významnému a dlouhodobému zlepšení hladin krevního cukru.

Závěrem: dietu redukční a s omezením cukrů byste měla držet trvale a snažit se o váhovou redukci. Kontrolu glykémie bych doporučila nejdříve za 3 popř 6 měsíců. Je možné že se již u Vás jedná o tzv. prediabetes a to je zapotřebí kontrolovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 6. 2024 Jitka

Dobrý den rok se léčím s diabetem 2 beru maisyglu dlouhodobý 42 ráno jak kdy někdy do 7 někdy 7.4 chtěla bych se zeptat je možné jít do takové té revize a léky na cukrovku nebrat přece jenom jsem stále mladá je mi 41 let a mám 3 děti do toho beru léky na tlak tezeo40 jenže ty mi dělají docela nežádoucí ucinky neustále se mi motá hlava ale to sem nepatří nechci brát léky na cukrovku pohybu mam dost snažím se jíst jak mám ale nějak to nepřeháním děkuji za vaši odpověď s přáním hezkého dne Jitka

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud chcete vyzkoušet, zda budete mít dobrý cukr i bez léků, tak to vyzkoušejte, máte předpokládám glukometr. Potíží bývá, že cukrovka sama od sebe nemizí a pokud již užíváte léky, tak to bez nich nejspíše nebude fungovat. Cílové hladiny nalačno jsou pro Vás 5-6,5 mmol/l a po jídle  7-9 mmol/l
Pouze obézní pacienti, kteří hodně zhubnou (např.  20-30kg) a Vy nepíšete svoje parametry, mohou očekávat, že budou bez léků.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 6. 2024 Libor

Dobrý den, je mi 66 let, v roce 2010 jsem prodělal infarkt, 178 cm/95 kg. Jsem v péči kardiologické ambulance. Časem se přidal zvýšený cukr, bohužel diabetolog v okolí v té době nebyl tak jsem s tímto problémem začal chodit podle doporučení OL k internímu lékaři - asi na 3. pokus jsem dostal lék INVOKANA 300 - při kontrolách mám glykemii kolem 7 a a HbA 47 - internista mě hodnotí jako dobře kompenzovaného. Nyní na kontrole na kardiologii mi kardiolog řekl, že podle jeho názoru bych jako kardiak měl mít HbA 40 - ať internistu opustím a najdu si diabetologa. Nemám z toho dobrý pocit, péče u internisty je výborná a nevím jestli požadavek kardiologa není moc přísný a co mám dělat . Díky za názor.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

souhlasím s názorem, že požadavek kardiologa je přísný. Cílové hodnoty pro ideální kompenzaci diabetu jsou pro HbA1C do 50-53mmol/mol, zde je prokázáno, že nedochází ke zhoršování či vzniku již přítomných komplikací diabetu. Hladina HbA1C pod 40mmol/mol je požadována pouze pro těhotné diabetičky, kde je požadavek extra přísné kontroly diabetu. Lék, který užíváte Invokana je navíc velmi vhodný pro pacienty, kteří mají za sebou nějakou komplikaci diabetu a hodnota HbA1C 47mmol/mol je v cílových mezích pro ideální kompenzaci diabetu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 6. 2024 Erik

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. (26let, 84kg, 185cm) Již dva roky trpím velmi častou žízní. Ve dne piji velmi často, v noci se žízní nebudím. Byli mi provedeny testy na cukrovku, cukr je zvýšen (5.8 nalačno), ale cukrovka byla od diabetologa vyvrácena. Byl jsem zaslán k endokrinologovi, který mne po krátké kontrole poslal na odběry krve ohledně štítné žlázy, výsledky byli naprosto v pořádku. Endokrinolog vyžadoval abych si změřil kolik vody vypiji / vymočím během dne. Počítal jsem si to 2x v rozmezí dvou týdnů, jednou jsem vypil 5.8l a vymočil 2.7l, po druhé jsem vypil 5.2l a vymočil 3.5l. Určitě se potím více než běžný člověk, ale zas se nejedná o nic extrémního, že bych chodil úplně mokrý. Chtěl bych se zeptat, pokud cukrovka byla po důkladných testech vyvrácena, testy na endokrinologii byli v pořádku, co mohu dělat teď? Diabetolog také říkal, že se může jednat o žízeň z psychického stavu, ale po vyšetření dodal, že se mu zdám po psychické stránce v pořádku. Já osobně také nepociťuji nic v nepořádku. Otázka je tedy, co mohu dělat teď? Ke komu se vydat? Existují nějaké prášky například na omezení pocení? Vůbec se nevím rady. Děkuji za každou pomoc.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

problematika vyšetřování nadměrného příjmu tekutin je široká, nelze ji zde rozepisovat. Viz například:https://www.stefajir.cz/nadmerna-zizen-polydipsie. Proto Vám doporučuji navštívit ještě jednou Vašeho lékaře a ev. se nechat zkontrolovat na endokrinologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 6. 2024 Lenka

Dobrý den,zajímalo by mě,zda se dá něco zhubnout s léky Forxiga či Trajenta.Je v nich velký rozdíl?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Trajenta je k hubnutí neutrální, nelze od něj tedy čekat váhový úbytek. Lék Forxiga vede k vylučování cukru do moči, denně se vyloučí kolem 70-80 g cukrů, což vede k úbytku hmotnosti. Léčba Forxigou obvykle vede k poklesu 3-5 kg. Čím více k tomu budete držet dietu a hýbat se, tím větší budou váhové poklesy.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 6. 2024 anonymní

Dobrý den,
Jsem v práci a omylem jsem si vzala další jardiance. První jsem měla ráno a před chvílí jsem si vzala další aniž bych si to uvědomila. Může mi to ublížit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

předem Vás prosím abyste akutní dotazy směřovala raději telefonem do Vaší ordinace, toto je poradna, kde je odpověď obvykle do  1-3 dnů.

Jednorázové užití větší než doporučené dávky Vám nemůže uškodit.  Pouze bych doporučila zvýšený příjem tekutin po dobu 24 hodin. (cca o 0,5-1 l tekutin navíc).ů

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 6. 2024 Marcela Křivská

Dobrý den,užívala jsem lék glucaphage a nyní mi ho změnili na zaxoran. Nikde jsem o něm nic nenašla. Máte zpětnou vazbu od pacientů na tento lék?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Glucophage obsahuje účinnou látku Metformin. Lék Zaxoran je dvojkombinace. Obsahuje Metformin v různých sílách a další účinnou látku Sitagliptin. Proto na krabičce je nápis určující sílu obou účinných látek například 50/1000. To znamená 50 mg Sitagliptinu a 1000 mg Metforminu. Tento lék je silnější, než samotný Metformin (ve Vašem případě Glucophage). Je běžně užívaný u řady diabetiků 2. typu. Většinou bývá dobře tolerován, léčba nevede k hypoglykémiím. U některých pacientů vede k výraznému zlepšení kompenzace diabetu, některým je nutno léčbu ještě dále upravovat. Tolerance k přípravku bývá obvykle dobrá, ale to je individuální.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2024 Radim, 46 let, 77 kg

Dobrý den, před zhuba 3 měsíci jsem byl na zákroku v nemocnici, po němž jsem 2 měsíce nemohl pořádně chodit, cvičit, víceméně jsem jen ležel. Během této doby mi byl 2x měřen cukr, poprvé 6,3, podruhé 6,7, dlouhý cukr 35 a inzulin 21,6. Vzhledem k těmto měřením jsem začal hodně chodit, cvičit ve fitku a držet dietu, během které neustále spíše hubnu, což není žádoucí, protože už tak jsem hubený dost. Při měření doma na lačno jsem po cca 1 aktivním měsíci na 5,3 - 5,9. Víc jsem zatím neměl. Chtěl bych vědět, zda je výše uvedené už důvod, nechat se odborněji vyšetřit, nebo to zatím nemusím řešit. Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

máte hraniční hodnoty glykémie nalačno. Je určitě dobře začít již teď držet dietu a pravidelně cvičit.
Ne vždy ovšem tato opatření vedou k normalizaci hladin glykémie. Je proto důležité stav minimálně 1x ročně kontrolovat. V případě vzestupu glykémie nalačno nad 7,0 nebo HbA1C nad 45 mmol/mol bych již doporučovala zahájit léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 5. 2024 L

Dobrý den, Kevin se, 20 let, ale po užití krku mám problémy, pálení na hrudi, stižené dýchání, bolesti nohou, svalů, závratě,nemohu zaostřit, arytmie tlak, na konec pláč z toho všeho , tyto léky mne zabijou,pálení,motolice, hodnoty nejsou , stále se to mění.uz nevím, co dělat. Děkuji , eutyrox mám autoimunitní zánět hypotyreóza a občas se to změní na hyper.

Odpověď ordinace

Dobrý den, Váš dotaz není srozumitelný, pravděpodobně byl přeložen překladačem. Prosím zadejte dotaz znovu, můžete v anglickém jazyce.

Děkujeme za pochopení.

30. 5. 2024 Ivana Schwarzová

Dobrý den lékařka mi řekla že můžu půlit Mulado prolog 500 dělící rýha u něho není má pravdu.Na jiný lék přecházet nechci snáším ho dobře při poslední ranní kontrole5,1dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nerozumím tomu, proč jej máte  půlit, když ho dobře snášíte. Glykémie vyhovuje 5,1, dávku bych neměnila, snížení dávky může vést ke zhoršení kompenzace diabetu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 6. 2024 Karolína

Dobrý den,
Trápí mne akné a mastnější pleť. Byla jsem na odběrech kvůli hormonům a vyšel mi výsledek na testosteron 1,73 nmol/l (rozmezí 0,29-1,67), jinak všechny hormony v normě. Je nutné to nějak řešit ? Nebo je to ještě v pořádku ?
Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobry den,

hodnota je hraniční. Pokud Vás navíc trápí vyšší ochlupení, poruchy menstruačního cyklu, tak by bylo vhodne dovyšetření.

S pozdravem

MUDr. František Loos

30. 5. 2024 Pavel

Dobrý den,
nikdy jsem neměl problém se zvýšným cukrem,ale nyní mi byl podán infuzně Solumedrol a už asi pátý den mám cukr kolem 7 po ránu na lačno. Jak dlouho by se tento stav mohl ustalovat? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, po podání kortikoidů (Solumedrol) obvykle do 1-2 týdnů dochází k normalizaci hladiny glykémie. Snažte se dodržovat pitný režim a kontrolu cukru udělejete cca za dva týdny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 5. 2024 Pavel

Dobrý den, mám cukrovku 2 typu. Asi 4 roky mi stačil galvus 50mg, nyní mám glyclada 100 mg ráno a navečer sitagliptin auxilto 100mg. Před tím jsem dostal Jardience, ale pro nepříznivé urologické projevy vyměněno. Nyní mám ale opakující se fimozu a nevím jak to řešit. Musí to být léky na cukr, ale nevím, který z nich. Ještě bych chtěl doplnit, že mám také crohnovu chorobu a z toho důvodu lékař volí léky, které nemají vliv na trávicí systém. Děkuji moc za pomoct.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

fimóza se vyskytuje pokud je v moči opakovaně přítomen cukr. To mohou způsobobat některé léky (jako např Jardiance), cukr ale může být v moči rovněž při dlouhodobě hůře kompenzované cukrovce. Při hyperglykémii dochází totiž v ledvinách k přestupu cukru z krve do moči. Léky typu Sitagliptin ani Glyclada močové cesty neovlivňují. Snažte se tedy neprve normalizovat glykémie (tedy nalačno kolem 6 mmol/l a po jídle 7-9 mmol/l).

Konkrétní nastavení léků na cukrovku zde nemohu doporučit neboť neznám Vaše laboratorní testy a další parametry, které při volbě léků posuzujeme.
Doporučuji Vám na kontrole probrat s Vaším diabetologem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 5. 2024 Sára

Dobrý deň. Od septembra 2023 do februára 2024 som užívala Saxendu. Plánujem tehotenstvo a preto by som sa chcela opýtať aký dlhý čas je potrebný na bezpečné otehotnenie aby sa liek neovplyvnil plod dieťaťa. Ďakujem za odpoveď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, pokud Saxendu od února neužíváte, je otěhotnění již bezpečné. Poločas vyloučení látky (tedy čas, kdy hladina léky klesne na polovinu) z těla je cca 13 hodin po aplikaci. Lze tedy říci, že cca do týdne po posledním užití v těle již účinná látka není.
Obvykle za bezpečnou dobu po vysazení považujeme cca jeden měsíc.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 5. 2024 Zdeňka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s prediabetem. Je mi 52, měřím 168, vážím 90kg. Na preventivní prohlídce mi byl zjištěn cukr 6.7. Léčím se s cholesterolem už nejmíň 20let a to jsem měla váhu 49kg. Jsem astmatik(od dětství)a beru kortikoidy. Četla jsem, že je možné, že právě díky kortikoidům může být cukr zvýšený. Je to pravda?
Paní doktorka mi chtěla napsat léky na cukr a já ji přemluvila, že vyzkouším po dobu třech měsíců tuto hladinu snížit.
Nejím sladké a to jsem ani před tím moc nejedla, kafe a čaj nesladím už dlouho akorát jsem teď vysadila bílou mouku.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, užívání kortikoidů může zhoršovat citlivost těla na inzulín a tak se podílet na vzniku cukrovky. Pokud se ale jedná o kortikody inhalační (tedy ty co  vdechujete) tak je to méně pravděpodobné. Nejspíše to bude souhra více okolností dohdormady (nadváha, někdy to bývá stres, dědičnost, ale i ty výše zmiňované léky).

Prediabetes je stav, který se může změnit v cukrovku se všemi svými riziky, proto je důlležité jej včas odhalit. Bylo zjištěno, že cca ve 30% se zhorší do diabetu, ve 30% se hladina cukru normalizuje a zbylých 30% zůstává v prediabetu.

Pokud tedy chcete zlepšit své hodnoty krevního cukru (tzv. glykémie) nejdůležitější je dieta a pohyb a ve Vašem případě snížení hmotnosti. Obvykle je potřeba redukovat cca 10% hmotnosti zlepšení stavu. U Vás tedy cca 10kg. Počítejte ale s tím, že ani toto nemusí zaručit normalizaci cukru, někdy cukrovka přijde i u pacientů s normální váhou. Pak je rozhodně dobře začít léčbu včas, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování hladin cukru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 5. 2024 anonymní

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, již deset let se léčím v endokrinologické ambulanci pro vysokou hladinu prolaktinu. Tehdy se na to přišlo, protože jsem měla velmi nízkou hmotnost a ztratila jsem menstruaci. Ta se mi navrátila po přibrání, ale prolaktin je stále vysoký. V roce 2016 jsem byla na magnetické rezonanci aby se vyloučil adenom a ten se opravdu vyloučil. Na kontroly chodím každý rok, občas je to v normě ale teď už dva roky se mě opět vysoká hladina drží - 2700 ml U/I. Nemám ovšem žádné příznaky, mám i pravidelnou menstruaci + ovulaci (potvrdila mi to gynekoložka). Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že i přes tak vysokou hladinu nepociťuji žádné příznaky. Chtěla bych se zeptat, zda by tak vysokou hladinu mohla způsobit úzkost + stres. Velmi těžko se mi stres ovlivňuje, kor když jdu k lékaři bývám nervózní. Poslední dva roky s tím trochu bojuju, žádné léky neužívám, moc děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

možností, proč se zvyšuje hladina prolaktinu je několik a je podstatné ho správně odebrat : 
1/ hladina prolaktinu se mění v průběhu dne a zvyšuje se reflexně po podráždění prsů a zevních rodidel, proto by se měl odběr provádět 2 hodiny po probuzení a 24 hodin před odběrem by měla být abstinence jakékoli sexuální aktivity a dráždění prsou
2/ makroprolaktin a volný prolaktin - část prolaktinu se v krevním oběhu může vázat na bílkoviny a zbytek je volný, volný prolaktin je účinný a vázaný prolaktin účinný není, ale laboratorní metoda je změří dohromady a vyplivne číslo, které nereprezentuje klinický obraz a stav pacienta - lze stanovit např. v Endokrinologickém ústavu
3/ stres a úzkost může zvyšovat mírně hladinu, ale zejména léky, kterými se léčí
4/ pokud jde o opakovaně vyšší hladiny a popřípadě dochází k progresi hladiny, bylo by na místě kontrolní MR mozku

S pozdravem

MUDr. František Loos

29. 4. 2024 Vokurková

Dobrý den,
mám dlouhodobý problém se snížením váhy 168 cm,86 kg,48 let , myslím ,že se stravuji zdravě, chodím obden na procházky se psi kolem 8 km a celkově jsem celkem aktivní kolem rodinného domu. Je možné vyšetření u Vás v ambulanci? Je pravda ,že mohu přibývat i když jím málo? Mám psoriatickou artritidu a ráda bych kvůli kloubům zhubla aspoň o 10 kg.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, můžete se objednat na této mail adrese: nutrice@diabetologiepraha4.cz


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 4. 2024 Zuzana

Dobrý den,
je možné se k Vám do ambulance objednat bez žádanky od praktického lékaře?
Na domácím glukometru jsem si naměřila vyšší hladinu cukru ráno na lačno 6,5 a po jídle 11,1

Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano je to možné, můžete se objednat viz: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/, telefonem či e-mailem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 5. 2024 Kristýna

Dobrý den,

před několika měsíci mi byl diagnostikovaný gynekoložkou PCOS syndrom. Nedaří se mi dlouhodobě zhubnout, mám problémy s pletí, vypadáváním vlasů a jsem velmi unavená. Bylo by v tomto případě vhodné docházet i na endokrinologii?

Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

základní léčba PCOS je hormonální antikoncepce, která usměrňuje pravidelnost menses a potlačuje tvorbu testosteronu, který Vám nedělá dobře na pokožku - antikoncepci vede gynekolog. Pokud při antikoncepci nedochází k zlepšení příznaků, lze k antikoncepci přidat ještě další preparáty, které více potlačí tvorbu testosteronu. Endokrinolog navíc kontroluje metabolický profil pacientky, protože u pacientek s PCOS je vyšší riziko rozvoje diabetu, vysoké hladiny cholesterolu a depresivní poruchy a vyloučí i jiné příčiny obezity, zejména hormonální. 

S pozdravem

MUDr. Loos František 

23. 4. 2024 Monika G

Dobry den
Mam obezitu, BMI nad 30 a endokrinologicka mi predpisala Saxendu. Jem dost malo uz dlhsi cas, necukrim, vaha sa mi ale postupne zvysila az na 120kg. Pripisujem to stitnej zlaze. Trapi ma to, ale ano po 6 tyzdnoch uzivania Saxendy som neschudla. Moj problem nie je v prejedani sa. Beriem Euthyrox 100. Prosim o radu. Dakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ve Vašem případě bych Vám doporučovala navštívit ambulanci obezitologie, kde Vám udělají přesný rozbor jídelníčku, složení těla a poradí jak váhu snižovat. Je potřeba posoudit více věcí, zkontrolovat jídelníček, což v této poradně nelze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 5. 2024 Veronika

Dobrý den, od mala se léčím s hypofunkcí ŠŽ. Momentálně beru Euthyrox 150 mg (1-0-0).
Na kontrolu chodím 1x ročně. Od poslední kontroly se ŠŽ mírně zvětšila- PL o 0,5ml a LL o 2ml. Výsledky krve TSH: 0,454 mlU/l. Na LL také nález uzlíků (již při minulé kontrole, od poslední kontroly se uzlík zvětšil (předchozí kontrola cca 3mm v průměru, teď 6 mm. Dále mám už chvilku cystu na LL - odebíral se vzorek punkcí - vpořádku. Nyní výskyt druhé cysty - teprve půjdu na punkci. Celkem mám tedy dvě cysty s čepem na lalocích a 2 uzly. Má doktorka navrhuje odebrání celé ŠŽ. Myslíte, že je tohle jediná možnost? Případně jaká jsou rizika při odebrání celé ŠŽ, co otěhotnění až budu v budoucnu plánovat? Vyrovnávání hladiny hormonů po operaci? Je mi 26 let, bezdětná. Žádné problémy na sobě nepociťuji, léky mi vyhovují. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, endokrinolog by Vám měl vysvětlit, proč indikuje odebrání štítné žlázy, zda mají uzly na sono rizikový obraz a budí vyšší riziko z nádorového bujení. Operace se zvažuje, pokud výsledek odběru vzorku z uzlu je rizikový, či již jasně prokazuje karcinom štítné žlázy, trvá dle sono podezření z karcinomu štítné žlázy. Po odebrání štítné žlázy pacientky nemají problém s otěhotněním, je potřeba udržet hladiny hormonů v normě, stejnými léky - Euthyroxem a navýšit poté na těhotenství, ve kterém Vám endokrinolog bude sledovat hladiny hormonů á 4-6 týdnů a upravovat dávkování dle potřeby. Rozhodnutí operovat/neoperovat je nakonec na Vás, ale Váš endokrinolog Vám musí dát jasné a pro Vás srozumitelné informace k učinění rozhodnutí.

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 4. 2024 Anna

Dobrý den,začala jsem brát jednu tabletu stadametu vždy večer a mám ráda bílé suché víno....mohu si ještě dát občas skleničku?dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud užíváte Stadamet, tak rozhodně není doporučen tvrdý alkohol nebo větší množství vína či piva. Pokud se jedná o 1-2 sklenky vína, nemělo by se nic stát.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 3. 2024 Veronika

Dobrý den, moje mentálně postižená teta má cukrovku 1. stupně. Užívá inzulín už cca 16-17 let. Nikdy nebyl problém s aplikováním. Poslední cca rok a půl má jakoby z toho píchání strach. Když vidí, že už jdeme s inzulínem tak začne říkat že ho nechce apod. Při aplikování ji musíme přidržet, jinak by se nenechala píchnout. Vůbec nevíme čím je to způsobené. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na tento dotaz lze jen velmi těžko odpovědět. Zkuste použít co nejkratší jehličky (4mm), střídat místa vpichu a pravidelně jehly vyměňovat (klidně denně jedna jehla). To proto, aby byl vpich nebolestivý.
Uvidíte zda se zlepší.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2024 Denisa

Dobrý den, mám roční dceru, její táta má cukrovku 1. Typu,
Občas, když ji změříme cukr, má 6,8 nebo 7,2 a blíže k těmto číslům. Mám se obávat? Děkuji.
Jinak máme měřit pravidelně ráno po probuzení, kdyby náhodou, to má vždy okolo 6,5 někdy i výš. Přes 8 mmol/l to ale nejde.
Mám se obávat a být více na pozoru? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

děti rodičů s cukrovkou 1. typu mají zvýšené riziko vzniku diabetu 1. typu. Hodnoty nalačno jsou hraniční, pokud jste přes den 6,8...7,2 to je ještě v normě.
Odhadnout riziko vzniku diabetu lze, provádí se speciální vyšetření, která ale nejsou běžně dostupná. Této problematice se věnuje tým lékařů z FN v Motole. Kontakt viz: https://www.detskydiabetes.cz/. Doporučuji Vám je kontaktovat s dotazem, zda mohou Vaše dítě vyšetřit a stanovit riziko vzniku diabetu 1. typu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2024 anonymní

Dobrý den, prosím potřebuji poradit.
Mám dlouhodobé měření cukru 42.
Ráno na lačno od 4,7 až 6,2(ale to výjimečně) a 2 hodiny po jídle 6,2 cca.
Beru stadamet 1000 ráno i večer,rybelsus 14 mg.lek TRIPLIXAM na tlak po kterém jsem jako na kolotoči,tlak mám cca 90/70.
Další a další léky jako purinol,sorvesta,atd....
Výsledky z krve spíš nižší . Lékaři nechtějí slyšet
Připadám si přiotrávení,poboliva žaludek,Zaha,ledviny.Porosim poraďte.
.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud dobře chápu Váš dotaz, máte potíže se zažíváním, nízký tlak.
Z léků, které užíváte bych doporučila mírně snížit dávku léků, které nejvíc ovlivňují zažívání. To je Stadamet (účinná látka metformin). Zkuste snížit dávku na 750mg 1tbl ráno a 1tbl večer. Existuje preparát, který obsahuje Metformin (jako váš stadamet), ale má menší riziko zažívacích potíží. Tedy bych nahradila Stadamet lékem, který se jmenuje Glucophage forma XR 750mg 1-0-1 (je ale na lékařský předpis a doplatek cca 50 Kč na krabičku).
Lék Rybelsus také ovlivňuje zažívání, můžete snížit dávku na 7mg nebo brát ten Váš tedy 14mg 1 tbl ob den.
Stran tlaku užíváte Triplixam, nepíšete ale sílu. Tady se budete muset obrátit na Vašeho lékaře, aby Vám dávku snížil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 Nikola

Dobrý den, dne 6.2 jsem byla na periodicke prohlídce, kde mi naměřili na lačno (v deset rano) 6,3 den před tím jsem pila velmi sladké kafe. Doma mám glukometr. Ráno po vypiti coca cole 6,1 a pak ten samý den dvě hodiny po jídle a po fyzické namaze jsem měla necelý tri jednotky cukru. Jinak trpim syndromem bílého pláště. Děkuji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle výsledků máte poruchu tolerance cukru nalačno. Někdy tomuto stavu říkáme prediabetes. Stav se může zhoršit do cukrovky, může se normalizovat nebo zůstává na hranici, tedy cukr nalačno 5,5 - 6,9 mmol/l. Nad 7 mmol/l se již jedná o cukrovku, do 5,5 mmol/l jsou hodnoty v normě. Doporučujeme již nyní dodržovat racionální stravu, pohyb, udržovat optimální váhu. Podrobněji např. na www.cukrovka.cz (prediabetes).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 Dagmar Gelžinská

Dobrý den. Přes půl roku píchám inzulín lantus sólo Star 34 jednotek beru ráno novapio 30 mg a k tomu siofor 1000 odpol taky siofor 1ooo a večer. Přibrala jsem za tu dobu 15 kg a doktor to neřeší. Jsem z toho velmi špatná psychicky protože mám artrozu kolene 3 až 4. Mám strašné bolesti a ty nabraná kila jsou pro mě utrpení. Doktorovi je to prostě jedno.a to ještě podotýkám, že jim minimálně protože mám kvůli váze odpor k jídlu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Gelžinská

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

po zahájení léčby inzulínem může někdy dojít k nárůstu hmotnosti, zvlášt tehdy, pokud jste předtím měla hodnoty cukru hodně vysoké. Dále užíváte lék Novapio, který někdy zadržuje v těle vodu a může také vést k nárůstu hmotnosti. Pokud dobře držíte dietu a stejně nejdou kila dolů, je potřeba toto konzultovat s Vaším lékařem. V léčbě diabetu lze užívat i léky, které s hubnutím pomáhají. Jsou ale jen na lékařský předpis a je nutno je volit po vyhodnocení Vašeho celkového stavu a laboratorních výsledků, což v této poradně nelze. Doporučuji Vám tedy obrátit se na Vašeho lékaře s otázkou změny léků pro snížení hmotnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 anonymní

Mám vpmd chodím na reoferezu užívám Mulado prolog 750..mam neustálý pocit nechutenství a pocitu na zvracení a slabosti.mohlo mi to ovlivnit vysoká dávka léků měla jsem jen 500.. mám 70 vážím 85 v 165 děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud Váš dotaz zní, zda můžete mít nechutenství, zažívací potíže po léku Mulado prolong, tak odpověď zní ano, můžete.
Doporučuji vyzkoušet na 1-2 týdny vysadit tento lék a podle výsledků postupovat dále. Pokud Vás potíže přejdou, požádejte Vašeho lékaře o výměnu léků, pokud i po dočasném vysazení budete stále mít zažívací potíže, bude nutné hledat příčinu jinde a dovyšetřit zažívací trakt.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2024 Pavla

Dobrý den, čeká me kompletní odběr ( biochemie, cholesterol - na posouzení jak zapusobily statiny a také glykemie, KO, minerály a moč na albuminerii). Jsem ted od pondělí 4.3. nachlazená - bolest v krku a hlavy, trochu rýma. Na krev bych chtěla jít ve středu 13.3 nebo v pátek 15.5. .... myslíte, že to má smysl? Hlavně mě zajímá vliv na glukozu.... jsem rok od porodu, kdy jsem měla tehotenskou cukrovku.... v pruběhu roku jsem chodila na odber na kontrolu glykemie a za tu dobu jsem vypozorovala, že mi glykemii ovlivnuje hormonalní stav před menstruací a po menstruaci a taky právě nevyspání a stres...tak nechci byýt zklamaná z výsledku, když by mohl být ovlivněn nachlazením...a nebo za jak dlouho po nachlazení(nemoci) bych si ty odběry měla nechat udělat? musím to i skloubit i stím, abych nebyla před menstruací či v pulce... i to mi hodnoty rozhodí .děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

asi již odpovídáme pozdě, ale přece :-)
Pokud jdete na odběry na cukr a tuky, je lépe vyčkat do úplné úzdravy po nemoci, tedy minimálně týden po odeznění všech potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2024 Alex Brožková

Kdybych měla příznaky cukrovky a začala jíst zase zdravě, mohlo by se vše zase vrátit do normálu?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

zde nelze odpovědět jednoznačně neboť o tom jestli se cukrovka zlepší, zhorší či vrátí úplně k normálu, rozhoduje mnoho proměnných. Tedy alespoň částečně odpovím. Pokud někdo má extrémní obezitu (např. 120-130 kg) a hodně zhubne (např. 20-30 kg) tak pokud má cukrovku, je možné, že se jeho stav metabolismu cukru vrátí do normálu. U všech ostatních diabetiků (tedy těch s normální váhou nebo jen mírnou či střední nadváhou) platí, že cukrovka je nemoc celoživotní, kterou lze dietou, pohybem a léky udržovat dobře pod kontrolou, ale nemizí a vyžaduje pravidelné kontroly stavu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 2. 2024 Julie

Dobrý den,
u přítele (22) byla zjištěna cukrovka typu 1 a snažíme se vybrat pumpu. Dočetli jsme se, že v zahraničí je možné mít pumpu, která nevyžaduje zavedení hadičky (Omnipod). Je nějaký podobný ekvivalent v Česku? Pokud ne, které pumpy umožňují např. sledování úrovně hladiny cukru přes telefon a případně nabízejí i ovládání přes něj? Velice by to usnadnilo dávkování. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pumpa Omnipod v ČR není na trhu, očekáváme jí tento nebo příští rok. Mezi pumpy s automatickým dávkováním inzulínu (tedy se jedná o pumpy, které pomáhají regulovat hladinu glykémie na základě dat ze senzoru) patří:

1. Tandem Control IQ, viz: https://www.aimport.cz/inzulinova-pumpa-t-slim-x2tm (není ovládána přes telefon)
2. inzulínová pumpa YpsoPump, lze propojit s aplikací CamAPS FX, zde je ovládání přes telefon, viz: https://www.mylife-diabetescare.com/cs-CZ/mylife-loop.html

Obě tyto pumpy mají kanylu s hadičkou, mají senzory Dexcom G6 nebo G7.

3. pumpa MINIMED G 780, tato pumpa má také kanylu s hadičkou, senzory Enlite, viz: https://www.medtronic-diabetes.com/cs-CZ/lecba-inzulinovou-pumpou/system-minimed-780g

4. jediná pumpa na trhu v ČR , která je tzv. náplasťová, tedy bez hadičky, je pumpa viz: https://cz.medtrum.com/product/nanopump.html

Pokud přítel uvažuje o léčbě inzulínovou pumpou, měl by se obrátit na diabetologa, který má v léčbě s inzulínovou pumpou zkušenosti a poradí mu vybrat vhodný přístroj. Rovněž můžete kontaktovat obchodního zástupce daných firem a nechat si přístroje ukázat. Podrobný rozbor jednotlivých přístrojů bohužel přesahuje náplň této poradny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 2. 2024 Erik

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Je mi 27 let, 184cm, 88kg. Již přes rok trpím neustálým pocitem žízně. Navštívil jsem praktického lékaře a ten mě automaticky poslal na oGTT test. Měsíc zpět byli výsledky 6.5mmol/l nalačno a 8.6 po zátěži. oGTT test byl proveden i cca. 5 let zpátky s mírně zvýšenými výsledky. Tenkrát jsem neměl žádné příznaky žízně atd., pouze mi v krvi našel vyšší hodnoty cukru tudíž mě poslal na oGTT kontrolu. Je, ale zajímavé, že se měřím i doma glukometrem značky Glucolab a výsledky nalačno nikdy nešli nad 7mmo/l. Dnes ráno na lačno jsem měl 5.4, občas mám ráno max. 6.5. Lékař mě ještě poslal do diabetické poradny a na Endokrinologii. Bohužel, na Endokrinoligii mi dali termín až na druhou polovinu května a do poradny čekám na potvrzení nějakého termínu. V noci se žízní nebudím, ale přes dnes musím mít vodu prakticky neustále u sebe. Občas mám po probuzení jazyk s bílým povlakem (ne vždy). Také se mi zdá, že mi po mastnějším / tučnějším obědu zůstane chuť jídla hrozně dlouho v puse, ikdybych vypil několik skleniček vody tak ještě mastnost jídla pár hodin cítím. Nevím zda to s tím souvisí, ale začátkem tohoto roku jsem pár dní pociťoval pálení špičky jazyka, pálení rtů, pálení v krku. To po pár dnech odešlo a nastoupilo cca. 14 denní pálení žáhy po každém jídle. To také kompletně ustoupilo, bral jsem Omeprazol na doporučení lékaře. Další problém co mám je dlouhodobá bolest krční páteře ze sedavého zaměstnání, taky nevím zda to může souviset. Omlouvám se za rozsáhlou otázku, ale budu velmi rád zda mi můžete ohledně pocitu žízně poradit případně něco doporučit. Děkuji za Váš čas. Erik

Odpověď ordinace

Dobrý den

obávám se, že bez podrobnějších testů Vám neodpovím na otázku proč trpíte pocitem žízně.
Kromě cukrovky se může jednat i o jiná endokrinologická onemocnění, ale nemusí jít jen o nemoci, někdy tyto potíže může způsobovat i stres.
Určitě je dobře nechat si dodělat testy na endokrinologii, zatím doporučuji doplňovat hořčík a dostatek pohybu. Ideálně 3x týdně 60 minut rychlé chůze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 2. 2024 Marie

Dobrý den, prosím, je dobré léčit diabetes s inzulinovou rezistencí inzulínem? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte prokázanou inzulínovou rezistenci, není inzulín lékem první volby. Cílem léčby cukrovky je inzulínovou resistenci snížit a tak umožnit funkci vlastního inzulínu. K tomu pomáhá správná strava, dostatek pravidelného pohybu a různé léky, které v diabetologii používáme.
Je zde ale výjimka, pokud máte špatně fungující ledviny nebo těžkou dekompenzaci diabetu, je možné, že lékař doporučí inzulín. Toto ale bez znalosti Vašich laboratorních výsledků a dalších nemocí nemohu posoudit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 2. 2024 Honza

Mám užívat siofor každý večer. Jak dlouho se užívá? Večer ho často zapomenu vzít, navíc je velký a musím ho rozkousat a je mi odporný.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Siofor se obvykle užívá dlouhodobě, protože obnovuje citlivost těla na jeho inzulín, pro léčbu diabetu 2 typu je to základní lék. Lze jej užívat desítky let.
Většinou jej doporučujeme užívat večer, ale to není podmínkou. Můžete jej vzít klidně ráno nebo v poledne. Doporučuji během jídla nebo po jídle, hodně zapít, abyste jej nemusel kousat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 2. 2024 Denisa

Dobrý den , jim každé ráno Euthyrox 50 už 12 let ale za poslední dva roky mám problémy s vahou i když jim stále stejně , četla jsem že když budu jist k tomu o jodid tak by se měla vaha pomalu upravovat .

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jodidem nic nepokazíte, pokud nebyla u Vás v minulosti zvýšená funkce štítné žlázy. Myslím si, že s váhou Vám ale moc nepomůže. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

16. 2. 2024 Josef

Dobrý den, je mi 28let, výška 183, váha 85kg.
Prosím Vás o radu: nechal jsem si udělat kompletní krevní vyšetření a vyšla mi glukóza na lačno 5,1 / HDL 0,82 / LDL 3,23 / Triacylglycerol 1,66 / HbA1c 45mmol .
Sportuji 1x týdně, ale mám rád sladké, které si dopřeji každý den. Je třeba se obávat že jde o cukrovku , nebo to vše ovlivnilo častá konzumace sladkého a pokud změním jídelníček, razantně omezím sladké a přidám více pohybu, nemám se zatím obávat? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na Vaši výšku máte jen lehce nadváhu a pár kilo dolů by neškodilo. Nalačno máte cukr v normě, trochu vyšší HbA1C. Nejsou to ještě parametry pro cukrovku. Ale na Váš věk trochu vyšší cholesterol. To se léky ve Vašem případě neřeší, ale určitě je dobrý nápad omezit sladkosti a ubrat váhu.
Kontrolu laboratoře doporučuji nejdřív za půl roku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 3. 2024 Patricie

Dobrý den chci se zeptat minulý rok jsem měla zvýšený cukr v krvi žijí ve Francii a tady je normální taxe do 1.06 já měla 1.08 pak jsem stravovala zdravé a a schudla 8 kil a cukr se vrátil do normálu pak jsem začala jist vše a zase jsem.pribrala ale cukr byl stále v pohodě teď jsem byla na odberech a cukr za zvýšeny podotýkám normalmi hodnota je 1.06 a teď mam 1.10 moje obvodní dr mi řekla že nic nemůžu jist jenom cerealni iltěstoviny chleba bílé jogurty atd moje otázka musí se člověk stravovat který nemá cukrovku ale má zvýšený cukr stravovat jak clovek s cukrovkou? Vím že bych neměla jist nic sladké a těstoviny tučně maso atd a chci se začať stravovat zdravé teď dokonce držím pusť abych schudla dá se ten cukr dát zase do pořádku když schudnu? A ještě otázka kdy mám ten cukr zvýšený opravdu si nemůžu dát ani kousek čokolády? Tady je to právě tak že pokud je cukr je o 0.70 d0 1.10 tak je to normální pak od 1.10 do 1.25 je to prediabetes a pak už cukrovka. Jenomže některé laboratořich je normální cukr právě do té 1.06 a pak už vyšší hodnoty nejsou v pořádku děkuji předem za zprávu odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše hodnoty ukazují na poruchu tolerance cukru. Což se při nárůstu váhy často stává. Odpověď na Vaši otázku zní: ano, dietu racionální s omezením rychlých cukrů a správnou váhu byste měla držet celoživotně. Udržování váhy a správná strava totiž výrazně snižuje riziko přechodu do cukrovky. I tak je důležité nechat si cukr pravidelně kontrolovat, protože asi u 30% pacientů s poruchou tolerance cukru se cukrovka vyvine.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 2. 2024 Jan Pospíšil

Dobrý den,
sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpov졡d.
Pospíšil

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pouze pomůcka k monitorování hladiny krevního cukru, nikoliv laboratorní přístroj. Lepší glukometry mají odchylku při měření do 10%, což je ale pro běžnou praxi dostatečné. Záleží také na výši glykémie a na dodržení správnosti odběru krve a manipulace s proužkem. Vybírejte cenově lepší glukometry nikoliv nejlevnější z Číny, obvyklá cena je kolem 500 Kč. Některé glukometry mají aplikace do telefonu či jiné přídavné funkce. Záleží co Vám vyhovuje.
Žádný ale nebude 100% s laboratorním zařízením. Viz např:

https://www.spotrebitelskytest.cz/glukometry?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAz8GuBhCxARIsAOpzk8wD7NmZheuPgXAdZzaKTvN4FTuhj0qpJ3nDHR6PhYhFF8RgaATHUOoaAl9kEALw_wcB

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 2. 2024 anonymní

Dobrý den, je možné se k vám objednat na konzultaci, i když nemám diabetem a me BMI je 23? Mám zájem o konzultaci skrz užívání léku saxenda, 158cm 56kg 40 let, vždy jsem měla kolem 50kg a po třech covidech se mi nedaří těch 6kg dat dolu. Děkuji JS

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

konzultaci můžete, ale při těchto parametrech rozhodně není rozumné začít s užíváním léku Saxenda.
Spíše bych doporučila zkontrolovat stravu, energetický příjem a výdej. Pokud budete chtít, objednejte se na konzultaci k nutričním terapeutkám na nutrice@diabetologiepraha4.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2024 Dominika

Dobry den. Mam 31 rokov. Cukrovku, typ Mody 3 od 14 rokov liecena tabletkami a dietou, momentalne na inzuline Apidra 3x denne a tabletky Diaprel 2x rano. Planujeme s priatelom babatko a obavam sa uzivania tabletiek pri otehotneni ci nemozu uskodit babatku nakolko vsade citam, ze tieto tabletky sa neodporucaju v tehotenstve. Moja diabetologicka mi povedala ze ked ostanem tehotna mi znizi davku tabletiek a zvysi inzulin. Dakujem za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud užíváte léky, které se v těhotenství nedoporučují (a mezi ně patří Diaprel), převádíme pacientky již před plánovaným otěhotněním pouze na inuzlín.
Je tedy dobré těhotenství zkusit naplánovat i když to může být těžší. V době početí byste již měla být pouze na inzulínu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2024 Jana

Pěkný den chtěla bych se zeptat zda mám cukrovku v krvi na lačno mám 6,7 děkuji moc Kupska jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

o cukrovku se jedná, pokud dva odběry nalačno v laboratoři přesáhnou hladinu 7,0 mmol/l. Nebo pokud při zátěžovém testu (tzv. oGTT) ve 2 hodině je nad 11,0 mmol/l. Podrobně viz např: https://www.cukrovka.cz/diagnostika.

Ve Vašem případě se může jednat o poruchu tolerance cukru nalačno, ale může již jít i o cukrovku, což by se ale muselo kontrolovat pomocí tzv. testu oGTT, kde by hladina po zátěži ve 2 hodině byla nad 11,0 mmol/l. Doporučuji Vám nechat si ještě zkontrolovat test oGTT, dle výsledků pak již můžete začít držet dietu s omezením cukrů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

© 2024 ocukrovce.cz

Nahoru ↑