Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Váš dotaz by měl kromě popisu problému obsahovat rovněž věk, hmotnost, výšku, léky na cukrovku, popř. přidružené onemocnění (např. prodělal jsem infarkt nebo léčím se na deprese a pod.). Jen tak můžeme konkrétně poradit.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

12. 6. 2025 anonymní

Dobrý den, cely život jsem měla sníženy krevní tlak, nedávno mi byla diagnostikována hypertherioza a v důsledku toho mi TK vyskočil. Po nasazení thyrozolu a úpravě hormonů mi klesl na 130/80. Při poslední kontrole před 14 dny jsem měla hodnoty TSH 0,43 , fT4 11,09, a stále vysoky anti-TSHr 17. Ale nyní se mi TK opět najednou zvýšil na 160/85. Co by mohlo být příčinou zvýšeného krevního tlaku? Neměli by být kontrolovány ještě nějaké jiné hodnoty spojené se štítnou žlázou?
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladinu hormonů máte stabilizovanou do normy, trvá produkce protilátek, ale ty na krevní TK nemají vliv. Je vhodné domácí měření krevního TK, hyperthyreóza zvyšuje efekt sympatiku a zvyšuje srdeční frekvenci a může mít vliv na TK. Dalším parametrem na sledování thyreotoxikózy je i hladina fT3, což je nejúčinnější hormon na receptoru, ale při tak pěkných výsledcích bude určitě v normě.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

12. 6. 2025 Slavina

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Léčím se s cukrovkou 2 typu. Je mi 54 let, výška 164 váha 71kg. Léky jsem dostala siofor 1000 prolong. Ten asi nezabíral dlouhodobý cukr 80,1. Dostala jsem k tomu lék rybelsus 7 mg. Dlouhodobý cukr na 49,2. Ted jsem odjela na dovolenou a zapoměla jsem si léky siofor doma. Brala jsem cca 18 dnů pouze rybelsus. Mám zacit zpátky jist ten siofor? Měření cukru doma 6,3 -8,8. Je fakt ze se ale cítím líp. Předtím jsem byla unavena a měla vždy po ránu takovou pachuť v ústech. Mám pocit ze to způsoboval ten siofor. Je možná výměna léku siofor za jiný? Co neobsahuje metformin? Děkuji za odpověď Slávina

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste jíž 3 týdny jen na léčbě Rybelsusem, doporučuju Vám nyní provést pečlivý self-monitoring, tj. kontrola glykémii ráno nalačno a 2 hodiny po jídle (po snídaní, po obědě, po večeři). Cílová glykémie ráno nalačno 5-6 mmol/l, po jídle do 8 mmol/l. Pokud to splníte, tak byste mohla ponechat v terapii jen Rybelsus, jinak bych doporučila vrátit do medikace alespoň poloviční dávku Metforminu. Úpravu medikací, nežadoucí účinky a hladinu glykémii prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

9. 6. 2025 Hana Grossmannova

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká je praxe po amputaci nohy z důvodu diabetu. Je pacient umístěn do léčebny? Nebo se řeší vše domácí péči? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

péče o pacienta po amputaci dolní končetiny záleží na domluvě mezi pacientem/rodinou pacienta a lékařem. Nelze vyloučit, že doporučí přechodnou hospitalizaci na lůžku následné péče, kde s pacientem budou rehabilitovat – vertikalizace, chůze o FB, kontrola glykémií s nastavením terapii. Jinak je pacient poté schopen fungovat i v domácím prostředí. Pokud by potřeboval pomoc s léky /aplikací inzulinu, nebo převazem rány, nebo pomoci i s chodem domácnosti, to se řeší cestou PL a domácí péče, event. i pomocí sociální pracovnice. Více informací Vám poskytne ošetřující chirurg a Váš praktický lékař.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

12. 6. 2025 Martin

Dobrý den, je mi 55 let, aktivně sportuji, nejméně 4x týdně, ale i častěji běhám 15 km. Stravuji se velmi ukázněně, s vynecháním cukrů, dostatkem vlákniny atd.. přesto jsem si opakovaně naměřil ráno nalačno zvýšené hodnoty krevního cukru. Cca lehce po 7 mmol. Na krevní testy chodím celkem pravidelně, většinou jednou ročně s výsledky krevního cukru v normálu.
Máte pro mě nějakou radu, vysvětlení? Velmi děkuji za případnou odpověď.
Martin

Odpověď ordinace

Dobrý den, občas se setkáváme, že i u zdravých lidí (zejména sportovců a lidí s nízkosacharidovou dietou) může být zvýšená ranní glykemie způsobena fyziologickým uvolněním hormonů (kortizol, růstový hormon, adrenalin), které zvyšují cukr v krvi jako přípravu na začátek dne.

Druhou příčinou může být, že se z důvodů dlouhodobého dodržování nízkosacharidové diety Vaše tělo adaptovalo snížením inzulinové citlivosti v játrech (tzv. "fyziologická inzulinová rezistence"). Není to patologické, ale může to zvyšovat ranní glykemii.

Dalším důvodem může být nepřesné měření domácím glukometrem, který může mít odchylku až 15 %. To znamená, že hodnota 7 mmol/l může být reálně i 6,1 nebo 7,9 mmol/l.

A poslední možnost, že by se mohlo jednat o počínající prediabetes, i přesto. že máte zdravý životní styl, věk hraje roli – s přibývajícím věkem se metabolismus mění a inzulinová citlivost klesá.

Doporučuju si nechat vyšetřit glykovaný hemoglobin, event. doplnit test glukozové tolerance. Ke zvážení je lehká úprava jídelničku - paradoxně mírné zvýšení příjmu komplexních sacharidů (např. oves, luštěniny) může vést ke zlepšení inzulinové citlivosti a snížení ranní glykemie.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

2. 6. 2025 Ok

Dobrý večer co mám dělat když nevím jestli jsem si Pichl insuln toulejo

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel neuvádíte, jestli kromě bazálního inzulinu Toujeo máte i denní inzulin, nebo perorální léky na léčbu cukrovky. Inzulin Toujeo působí 36 hodin. Pokud si nejste jistý, jestli jste si bazální inzulin Toujeo aplikoval, je vhodná kontrola glykémie á 1-2 hodiny s případnou korekci hyperglykémie např. malými dávkami rychlého/bolusového inzulinu. Nebo pokud si naměříte vyšší lačnou glykémie, lze si aplikovat poloviční dávku od běžné inzulinu Toujea a dále pokračovat dle zvyklého schématu.

Upozorňuju, že táto poradna neslouží k řešení akutních problémů. Hladinu glykémie, úpravu léčby, svůj zdravotní stav konzultujte s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

2. 6. 2025 Gajka

Dobrý den, beru Rybelsus 7mg a siofor 1000 prolong. Jsem ale velmi unavená. Ráno cukr 5,8-6,3. Myslíte že bych nemusela brát ten siofor? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den Gajko,

únava může být, ale nemusí být, spojována s hladinou glykémii, kterou uvádíte. Bohužel neuvádíte svůj věk, ani další okolnosti spojené s Vaším zdravotním stavem. Lačný cukr, který udáváte, je v přijatelném rozmezí. Důležité je ale také vědět, jakou hladinu glykémie máte cca 2 hodiny po jídle. Eventuálně jakou máte hladinu cukru v noci. Vzhledem k tomu, že máte Rybelsus, předpokládám, že trpíte nadváhou/obezitou. S tímto onemocněním může být spojen i syndrom spánkové apnoe, který se často projevuje únavou. Prosím hladiny glykémie, svůj zdravotní stav a úpravu medikace konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková.

30. 5. 2025 Petra Kohoutova

Dobry den ,
Behem jednoho roku jsem prestala spatne videt i slyset,a boli i pali me chodidla.
Muj tlak je nekdy az 206/183, 186/174, 159/109,
Zesediveli mi vlasy,2× jsem omdlela.
Spatne se mi hoji rany,je mi stale zima.Moje pamet se tez zhorsila.....
Je mi 50 let.
Chci se zeptat muze to byt cukrovka? Dekuji za odpoved kohoutova

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Kohoutová,

Vámi popsané potíže mohou souviset i mimo jiné s cukrovkou (zejména pokud by se jednalo o neléčený nebo špatně kompenzovaný diabetes 2. typu). Zároveň je ale důležité zdůraznit, že tyto příznaky mohou mít i jiné příčiny – například neurologické, hormonální, kardiovaskulární nebo metabolické. Vysoké hodnoty krevního tlaku, které uvádíte, jsou velmi závažné a samy o sobě představují zdravotní riziko.

Prosím kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, který Vám provede základní vyšetření, včetně krevních testů na hladinu cukru, funkci ledvin, štítné žlázy a dalších parametrů. Na základě výsledků Vás pak může odeslat ke specialistům – např. diabetologovi, neurologovi nebo internistovi.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

30. 5. 2025 Elena

Dobrý den, můžete mi poradit nico o Saxenda , může použít zdraví člověk na hubnutí?ne má cukrovku, díky za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den Eleno,

preparát Saxenda je indikován k léčbě obezity u pacientů s BMI nad 30 kg/m2 nebo s BMI nad 27 kg/m2 za přítomnosti alespoň jedné komorbidity související s hmotností (např. zvýšeny cholesterol, zvýšena hladina glykémie nalačno, vysoký krevní tlak, syndrom spánkové apnoe, atd.). Základem léčby obezity však zůstává dieta se sníženým obsahem kalorií a zvýšená pohybová aktivita. Svůj zdravotní stav a léčbu obezity konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

30. 5. 2025 Klára

Dobry den, nove mi diagnostikovali cukrovku 2 typu. Moje glykemie na lačno 13,1 a po jídle 18,4. Napsali mi Siofor 500 mg, 1-0-1 ,po par dnech mam zvýšit dávku na 2-0-2,.Ksem z toho hodně ve stresu, kdyz jsem to nevěděla bylo mi lépe.Kdy se dostaví účinek léků?Dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, Kláro,

Siofor (účinná látka Metformin) nepatří mezi léky bezprostředně snižující hladinu cukru. První zlepšení lze pozorovat po několika dnech, avšak výsledek léčby je vhodný posuzovat až za měsíc. Metfromin pomáhá kompenzovat diabetes, nemůže ale vyrovnat excesy v jídle. Proto je vhodné dodržovat dietu s nižším obsahem sacharidů, hlavně se vyvarovat jednoduchým cukrům, nezapomínejte i na pohyb. Hladiny glykémie a Váš zdravotní stav prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

27. 5. 2025 Tomáš

Prosím o interpretaci výsledků posl. laboratoře. Ranní odběr glukóza 7,3 , HbA1c 41, S-inzulín 8,5
Mám diagnostikovanou poruchu gluk. tolerance, toto je hodnota již pro cukrovku, ale nerozumím tomu, proč je dlouhý cukr v normě.
Odběr před rokem byl glukóza 5,7, Hba1C 40.
Co lze dělat s tak vysokou ranní glykémií, mám pouze dietu (tu jsem teď trochu zanedbával)

Odpověď ordinace

Dobrý den,

už jste si sám v podstatě odpověděl. Hodnota ranní lačné glykémie je ovlivněna momentálním stavem organismu – stres, nemoc, také i Vaším jídelním režimem předchozí den, hlavně večer. Glykovaný hemoglobin odráží kompenzaci za poslední 2-3 měsíce, pokud se Vám střídaly dny s výbornou kompenzaci se dny, kde jste si dovolil toho trochu více, tak výsledná kompenzace může být celkem přijatelná. Doporučuju Vám revidovat Váš jídelníček, omezit jednoduché cukry, přidat více vlákniny, nezapomenout ani na pohyb a dostatek spánku.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

27. 5. 2025 Michal

Dobrý den chtěl bych se zeptat když mi moje sestra naměřila 3 dny po sobě hladinu cukrů nejvíce 11,8 a nejnižší 6,2 je možné že mám cukrovku v naší rodině ji měla babička tak nevím jestli je to vážně nebo ne děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyloučit to nemůžu. Bohužel neuvadíte, jestli jste si měřil ráno na lačno nebo v průběhu dne. Každopádně měření glukometrem je jen orientační a doporučuju se obrátit na Vašeho praktického lékaře, který Vás nasměruje na odběr krve ze žily.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Mazáčková

23. 5. 2025 Josef

Kolikrát za rok je odběr krve

Odpověď ordinace

Dobrý den, záleží na kompenzaci a typu diabetu.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

23. 5. 2025 Petr Vanék

Dobrý den mám dotaz jaký je rozdil Inzulinové pero Toujeo a Lantus . Jsem diabetik 2 stupně použival jsem Lantus a nyni bylo změněno na Tujeo prý jeto stejné. Lékaŕka neřekla proć jen že jeto stejé dékuji za info Vaněk

Odpověď ordinace

Dobrý den pane Vaňku,

oba inzuliny Toujeo a Lantus patří mezi dlouhodobě působící inzuliny obsahující stejnou účinnou látku glargin. Však koncentrace glarginu v inzulinu Toujeo je větší, stejně tak i délka působení inzulinů se líší: Lantus 24 hod., Toujeo 36 hod. I přes zdánlivou podobu těchto dvou inzulinů, nejsou bioekvivalentní, a proto bez úpravy dávky nejsou zaměnitelné. K dosažení cílových hodnot hladiny glukózy v krvi může být zapotřebí vyšších dávek přípravku Toujeo, po titraci je v průměru zapotřebí o 10–18 % vyšší dávka, než u Lantusu. Prosím svou léčbu, hladinu glykémii a svůj zdravotní stav konzultujte se svým ošetřujícím diabetologem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

22. 5. 2025 Romana

Dobrý den beru měsíc kortikoidy A zvýšil se mi cukr je to možné jsem hodně unavena děkuju za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

kortikoidy všeobecně zvyšují hladinu glykémie u diabetiků. Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi může způsobovat únavu. Prosím svůj zdravotní stav konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

5. 5. 2025 anonymní

Dobrý den,
bydlím v Příbrami a chtěl/a bych se zeptat, zda ještě přijímáte nové pacienty. Momentálně se necítím dobře – cítím se unavený/á a mám zvětšený krk (pravděpodobně štítná žláza).
Prosím, bylo by možné se u Vás zaregistrovat a objednat se na vyšetření?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, ano přijímáme nové pacietny. Prosím pro objednání kontaktujte naši ordinaci. Pozor, do 9.5.25 jsou ordinace uzavřené.

https://www.diabetologiepribram.cz/kontakty/

S pozdravem

Diabetologická ambulance

19. 5. 2025 anonymní

Dobrý den, po odběru glykémie se mi vždy dělají modřiny na prstech a bolí to…nemám cukrovku ale pro kontrolu si ji občas nechám udělat ale vždy mám modřinu.
Čím to může být?
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zkusila bych vyměnit jehličku u autolancety a nastavit menší hloubku vpichu. Odběr provádět na boční straně distálního článku prstu. K léčbě zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic lze zkusit užívat Ascorutin 1-2tbl 3xdenně. Než tento lék začnete užívat doporučuju zkonzultovat svůj stav s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

19. 5. 2025 Ladislav Slavik

Dobrý den mám dotaz ohledně své maminky má cukrovku 2 stupně píchá si inzulín ráno 3 oběd 5 večeře 5 humalog a na noc 14 jednotek teď jsi nevzpomenu na název je to šedé pero hodnoty v normě problém je ten že je mamince 80 a zapomíná si inzulín aplikovat chci se zeptat jestli by šlo to píchání inzulínu stáhnout třeba na dvě ráno a večer děkuji za odpověď Slavík přeji hezký den

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Slavíku,

existuje mixovaný inzulin (obsahuje jak složku rychlého, tak i bazálního inzulinu), který lze aplikovat 2x denně. Také lze využit pomoci domácí pečovatelské služby, kdy sestřičky docházejí domů za pacientem a aplikují inzulin. Ohledně této možnosti se informujte o svého praktického lékaře. Dle zdravotního stavu Vaší maminky je ke zvážení i event. převod na režim bazální inzulin v kombinaci s perorálními léky. Úpravu léčby doporučuju konzultovat s ošetřujícím diabetologem, který zná Vaši maminku a hodnoty glykémie.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

5. 5. 2025 Terezie Nedó

Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat. Před rokem jsem upravila stravu, Nela jsem zažívací problémy. Sacharidy minimum a zhubla jsem 11 kg .Výška 169 a momentální váha 56 kg po zhubnutí, ale začala jsem mít hypoglykemie ,nevolnost, bolest hlavy ,slabost, nespavost v noci nadměrné pocení. U praktické krve vše ok .Jen nižší cukr a během dne hlavně při zátěži na mě jde slabost, bolest hlavy, závratě atd cukr 3,2 a to se pořád opakuje .Začala jsem jist pravidelně 5 krát denně přibrala už 3,5 kg a stejně mám pořád tyto problémy a už nevím co s tím. Jestli mam pořád jist cukr .Vždy jsem sladila hodně čaj medem po vysazení medu začali všechny tyhle problémy.

Odpověď ordinace

Dobrý den Terezo,

určitě bych Vám poradila obrátit se na nutričního specialistu, který zhodnotí stávající jídelníček a pomůže Vám jej přenastavit, abyste měla správný poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Pomůže Vám  zorientovat se, co je pro Vaše tělo optimální.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

29. 4. 2025 anonymní

Dobrý den, mám dotaz týkající se reakce těla na léčbu cukrovky a správný postup lékařského personálu. Muž, 62 let, diabetes zjištěn před 10 lety, od té doby užívá léky. Vše bylo bez problémů, až do dne, kdy nastoupil do nemocnice kvůli okrajovému krvácení do mozku. Nevěděli, kdy půjde na operaci a tak min. 1 den nic nejedl, a nedávali mu léky na cukrovku, hladinu pak měl asi 20 a nemohl jít na operaci. Nakonec mu pomoci inzulínu hladinu cukru spravili a operace byla úspěšná. Když jej pak převezli do spádové nemocnice, inzulín a ani jiné léky na diabetes mu podávány nebyly, protože to, že má cukrovku neměl prý uvedeno v záznamech. Po cca 2 dnech následoval kolaps, kdy hladina cukru byla přes 27. Následně mu začali každou hodinu měřit cukr a píchat inzulín. A za další asi 4 dny se zase stalo, že měl hladinu velmi nízkou vč. glykemického záchvatu. Moje otázka zní, je možné že by jeho tělo tak zvláštně reagovalo na píchání inzulínu nebo je pochybení na straně nemocnice, která si správné hodnoty neumí pohlídat? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

není vůbec jednoduché odpovědět na Vaši otázku, protože zde se do výsledků promítlo hodně proměnných. Cukrovka se často výrazně zhorší při jiném probíhajícím onemocnění (ve Vašem případě krvácení do mozku). Proto bývá nutné někdy dočasné (někdy trvalé) podávání inzulínu. Při léčbě inzulínem může dojít ke kolísání hladin krevního cukru a to jak směrem nahoru tak i dolů do hypoglykémie. Hladina cukru při léčbě inzulínem je ovlivněna zejména příjmem potravy, pohybem a také dávkou inzulínu. Zde ale bohužel nevíme, co se v nemocnici odehrávalo, ale to že dojde k hypoglykémii (poklesu cukru spojeným s příznaky) se může stát. Jaká byla přesná příčina a kdo za to může, to Vám ale nedokáži odpovědět, neboť nemám k dispozici způsob léčby ani hladiny glykémie z doby pobytu v nemocnici.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 4. 2025 Patrik Prchal

Dobrý den mám dotaz léčím se štítnou žlázou beru propycil ale ten je na mě drahý a thyryzol nemohu je možnost jiné léčby než propycilem? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

možnost je pouze operační řešení, jiné léky nelze.

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 4. 2025 Mizigarova helena

Dobrý den, beru tabletky na cukr,Glimepirid,a strašně sem ztoho přibrala ,poraďte mi co mám dělat ,dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den Heleno,

není mi známo, že by Glimeperid dělal váhový přírůstek. Zaměřila bych se spíš na jídelníček, pohyb, psychickou pohodu a základní vyšetření fyzikálního stavu. Svůj stav a léky prosím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

24. 4. 2025 Blanka

Dobrý den,
užívám Stadamet 2 x denně 500 mg. Obvodní lékař se mi pokusil zaměnit s Alikvalem, ale po tom mi nebylo dobře (bolest břicha, zácpa). Dlouhodobý cukr byl v prosinci 49, nyní 52.
Teď jsem ke Stadametu dostala lék Glyclada 30, kde se tedy obávám vedlejších účinků (hypoglykemie, poruchy pozornosti při řízení - jsem řidič). Nebylo by lepší prozatím navýšit Stadamet? Krevní obraz je v pořádku, funkce ledvin také. Věk 53 let, váha 90 kg, výška 165 cm. Sladké téměř nejím (občas sušenka, tmavá čokoláda, kakao), jím celozrnné pečivo, snažím se do 150 g sacharidů denně. Cesta úplného vysazení sacharidů mě nepřipadá ideální. Sportovní aktivitu mám lehkou - pracuji v kanceláři, ale nejsem sedící celý den. Nyní jsem začala jezdit na rotopedu. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Blanko,

doporučila bych Vám o svých obavách informovat Vašeho ošetřujícího lékaře a úpravu medikaci řešit s ním. Pro Váš klid můžete na začátek zkusit užívat jen 1/2tbl. Glyclady. Je vhodná např. i kontrola glykémie glukometrem před řízením motorového vozidla, glykémie nad 5mmol/l je bezpečná, event. pro případ nouze můžete si do auta dát hroznový cukr / coca-colu / džus.

Úprava hladiny glykémie cestou navýšeni dávky Metforminu, pokud nemáte žádná přidružená onemocnění, je také možná. Maximální dávka je 3g/den. A samozřejmě důležitá je pravidelná pohybová aktivita, a vlastně Vás chci pochválit za ten rotoped, a prosím nezapomínat ani na pravidelný stravovací režim.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

23. 4. 2025 Eva Šimková

Dobrý den je mi 71 let měřím 155 cm a vážím 55 kg. Léčím se cukrovkou 2 typu, beru lék Mulando Prolong 1500 mg 1x večer. Přestože jím pravidelně a mám pohyb chůze, ráno m ám hodnoty cukru vysoké 9,6. Prosím o radu, jak dosáhnout lepších výsledků. Kontroly mám pravidelné. Děkuji Eva


Odpověď ordinace

Dobrý den Evo,

zkuste udělat revizi Vašeho jídelničku, nevím jak se stravujete a ani nevím jakou máte glykémii (hladinu cukru) po jídle a před spaním. Občas někomu pomůže zařádit 2. večeři, obsahující do 20g sacharidu, malý kus pečiva s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, ovoce naopak nedoporučujeme před spaním. Přínosné může být i měření glykémie v průběhu noci. Bohužel se může jednat i o postupné vyčerpání slinivky, kdy už nemá moc velké zásoby svého inzulinu, to lze zjistit laboratorně z periferní žilní krve. Při zhodnocení všech výsledků na místě by byla i úprava medikamentózní terapii. To všechno prosím zkonzultujte se svým ošetřujícím diabetologem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková 

23. 4. 2025 Lucie Lucie

Dobrý den, výsledky mých krevních testů ukazují vyšší hodnotu TSH, a to 4, 97. Měřím 172 cm, 80 kg. Je nutná okamžitá návštěva endokrinologa či mohu nejprve zkusit upravit jídelníček, tedy vyčkat. Od jaké hodnoty se nasazuji léky? Děkuji.
Lucie R.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšetření nespěchá, jedná se pouze o lehké zvýšení regulačního hormonu, které může být způsobeno dočasnou zvýšenou potřebou hormonů štítné žlázy v těle. Tento regulační hormon reguluje jejich uvolňování dle potřeb těla. Pokud dochází k trvalému zvýšení a nebo dramatickému zvyšování hormonu TSH, znamená to, že Vaše štítná žláza nedokáže vytvářet a uvolňovat dostatečné množství hormonu a je nutné zahájit léčbu. Požádejte svého praktického lékaře o kontrolu TSH a fT4 s odstupem 6-8 týdnů od původních odběrů. Pokud se bude TSH zvyšovat a dosáhne 6 a více je nutné vyšetření endokrinologem a pokud přesáhne 10, je nutná i léčba. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

23. 4. 2025 Terezie Nedó

Dobrý den
8 měsíců jsem držela dietu kvůli špatnému trávení. Jsem vysoká 169 a vážila jsem 67 teď má 56 kg .Zhubla jsem 11 kg a asi půl roku od začátku diety jsem začala mít nocni pocení že jsem byla vždy úplně mokrá. Po nějaké době se mi přes den občas zamotala hlava a bolest hlavy a jednoho dne se mi v práci udělalo špatně dvojite vidění, bolest hlavy, třes, úzkost atd.A od té doby cca 14 dní mi není dobře. Hlavně bolesti hlavy, unava, slabost a v noci špatně spím. Nocni pocení. Prakticka lékařka mi udělala komplet krve na vše a vše ok.I RTG srdce a plic plus EKG .Jen cukr jsem měla nižší z krve na lačno 3,2..Je mozne tohle všechno mít z hypoglykemie a pokud ano co s tím?

Odpověď ordinace

Dobrý den Terezo,

na začátku jsem chtěla Vás pochvalit, odvedla jste pořádnou práci a podařilo se Vám krásně zhubnout a doufám, že to mělo i přiznivý efekt na Vaše trávení. Nemůžu vyloučit, že při dodržování přísné diety Vám klesá cukr na nižší hodnotu, než jste byla zvyklá, a kvůli tomu máte noční pocení. Abyste to ověřila, lze si pořidit senzor na kontinuální měření glykémii v krvi. Viz: www.freestylelibre.cz. Abyste předešla nočnímu poklesu hladiny cukru v krvi, mohla byste vyzkoušet si přidat 2. večeři obsahující pečivo cca 15-20gr., bílkovinu (tvaroh, tvaroh. pomazánka) a zeleninu. Jinak je vhodná i konzultace nutričního specialisty ke konzultaci správně nastaveného jídelníčku.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

16. 4. 2025 Jarka

Dobrý den, Chci se zeptat, jestli mám nárok na zvýšenou úhradu pro Ozempic. Mám 35 let, DM 2, BMI 52, hba1c teď naposled 49mmol.. zjištěn i zvýšený cholesterol. Beru teď nově Glucophage XR 500mg v dávce 0-0-1, předtím Tresiba.
Dia mi řekla, že mi Ozempic může napsat,ale musela bych si ho plně hradit, víc to ale nerozvedla. Jak je to tedy s podmínkami?
Díky za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Jarko,

nárok na plnou úhradu Ozempicu máte v případě, když máte kombinovanou terapii diabetu, neuspokojivou kompenzaci s hodnotou glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol a s BMI nad 35 kg/m2 (musíte splňovat všechny 3 podmínky). Maximální cena je do 2.500 Kč, záleží na lékárně, pokud máte ale jejích věrnostní kartičku většinou cena se pohybuje kolem 2.000 Kč někde i méně.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

15. 4. 2025 Věra

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jsem pre diabetik 2 užívám 1 metformin 500 .Dlouhý cukr mám 47 ale cukr na lačno že žily bylo naměřeno 7,2. Jinak doma glukometrem na lačno je 6,1 prostě do těch 7 moll. Po dvou hodinách je též do 6,7 moll. Jsem prediabetik když dlouhý cukr je docela nízký ? Je mi 66 let. Děkuji za odpověď.



Odpověď ordinace

Dobrý den,

všeobecně dle doporučení české diabetologické společnosti hladina glykovaného hemoglobinu ( „dlouhého cukru") pro zdravého jedince je do 40 mmol/mol. Diagnóza diabetu 2. typu je při glykovaném hemoglobinu nad 42 mmol/mol. Tzv. „šedá zóna" je při hodnotách glykovaného hemoglobinu 40-42 mmol/mol. Pokud máte již při terapii Metforminem 500mg/den hladinu „dlouhého cukru" 47 mmol/mol, řekla bych, že Vy máte již diabetes 2. typu, který je ale dobře kompenzován.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

4. 4. 2025 Eva

Dobrý den, pane doktore, manžel, cizinec, 25 let, zhruba 80 kg, na základě permanentní únavy odhalena hypotyreóza, pravděpodobně od dětství. Při přetížení nemoc, bez antibiotik se neobejde. Rekonvalescence vždy zhruba měsíc. Hodnoty TSH 17,3, ostatní v normě. Po nasazení T4-Thyro 50, snad všechny uvedené vedlejší účinky včetně depresí, po týdnu zvednuto na 100. Po 14 dnech kopřivka, vyčerpání, migrény, vlastně tráví celou dobu stále v posteli. lékař nařídil vysadit až kopřivka ustoupí - následky nemusím popisovat, opětovné testy, TSH klesl na 7, testy ESR v normě, nasazen Euthyrox 100. Únava, spánek 15 hodin trvá, vyčerpání, kopřivka ustoupila. Celkově tedy bere hormony (včetně 5 vysazených dní) již 7. týden. Cítí se celkově lépe v porovnání se začátky, ale stále vyčerpaný, spí 15 hodin a více, začal přibírat. Ráda bych se zeptala, zdali a přibližně za jak dlouho se může stav ustálit natolik, že by byl schopen normálního denního režimu bez bolestí, migrén, vyčerpání. Je naděje, že bude žláza pracovat sama? Vyšetření proběhlo pouze palpačně. Děkuji Vám za Váš názor.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud má manžel takové příznaky je vhodná změna preparátu a snížení dávky a postupně titrovat do normálních hodnot (např. á týden zvyšovat dávku), spíše to vypadá na rychle nasazenou substituci. Pokud manželovi trvá takto těžká únava po nasazení terapie hormony štítné žlázy a prospí více jak 12 hodin denně, doporučuji okamžité vyšetření hladiny kortizolu a ACTH k vyloučení jeho nedostatku, který se může takto projevovat!

S pozdravem

MUDr. František Loos

1. 4. 2025 Klára

Dobrý den,
dostala jsem se na Vaše stránky necíleně, přesto mě zaujala nabídka služeb a v ní “léčba novými typy inzulinu, které nevedou k nárůstu hmotnosti”. Jsem diabetik na inzulínu (nyní Fiasp a Lantus) a od doby, kdy jsem přešla na Fiasp před 3 lety, tak tloustnu. Asi Fiasp nebude příčinou (?) Chtěla jsem problém řešit, ale praktický lékař mi řekl “to jste se přežrala” a moje diabetoložka “buďte ráda, že nehubnete”, tedy bych se ráda dověděla, o jaké nové inzulíny se ve Vaší nabídce jedná a případně, zda bych mohla přejít do péče Vašeho zařízení, které mě zaujalo i dalšími službami, které nabízíte
Děkuji

Odpověď ordinace

 Dobrý den Kláro,

jedná se o inzuliny nové generace. Buď to jsou inzuliny prandiální, tj. podávané před jídlem, mezi které patří Fiasp a Lyumjev. Anebo inzuliny bazální, tj. podávané na noc, mezi které patří např. Toujeo nebo Tresiba. Další možností je při splnění úhradových podmínek i kombinace bazálního inzulínu s GLP-1 agonistou (je to antidiabetikum, který nejen podporuje redukci hmotnosti, ale také i příznivě ovlivňuje hladinu lipidů a krevního tlaku).

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

2. 4. 2025 David

Dobrý den.
Jsem muž, 50 let, 180cm, 85 kg, štíhlá postava, celoživotní sportovec.
Poslední dva roky se necítím dobře, proto jsem loni začal chodit co půl roku na placené odběry krve.
Vše mám v pořádku, pouze hormon Prolaktin jsem měl loni v únoru na hodnotě 640mU/l (limit se uvádí 70 až 400)
V červenci se stav zlepšil na 437 mU/l, ale nyní jsem měl opět více 525 mU/l .
Nevím jestli to může mít souvislost, ale poslední dobou se cítím unavený, slabý, bez energie, pozoruji úbytek svalstva.
Hodnotu TST mám od 12 do 13nmol/l.
V našem městě jsou dvě ordinace endokrinologie, ale v žádné neberou nové pacienty.
Prosím o radu, co si ještě můžu jako samoplátce případně otestovat, abych zjistil nějakou příčinu.
Bohužel nemám mnoho času chodit po doktorech a nechci nikoho obtěžovat, pokud to opravdu není vážné.
Děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina prolaktinu se mění v průběhu dne a zvyšuje se i reflexně (např. sexuální aktivita v posledních 24 hod, podráždění prsů ...), orientačně lze říci, že vadí pokud jeho hladina je násobek horní normy a při opak. odběrech nedochází k poklesu do normálních rozmezí. Pokud chcete provést kontrolní odběr, je nutné dodržovat tyto zásady: odběr musí být 2 hodiny po probuzení, 24-48 hodin bez vysoké fyzické aktivity včetně sexuálních aktivit.  Při vyšetřování hladiny testosteronu jsou důležité další parametry a to regulační hormony sekrece LH a FSH, dále množství free testosteronu a SHBG. Na hladině testosteronu se negativně podílí malá fyzická aktivita, psychický stres a mnoho dalších parametrů. Pokud budou hladiny opakovaně mimo rozmezí je vhodné endokrinologické vyšetření.

S pozdravem

MUDr. František Loos

31. 3. 2025 anonymní

Dobry den,

pred 14 dny me zacaly brnet koncetiny (vsechny), pan se pridalo cukani v jedne ruce a v oku ( to mivam narazove cely zivot). Od r 2018 se lecim s hypofunkci SZ, beru euthyrox 100. Po problemech s brnenim se na zakl.krevnich odberu prislo, ze mi TSH hormon vyletel na hodnotu pres
20, takze nasleduje uprava leku. Moje otazka zni, je mozne, ze jsou me problemy (brneni koncetin a cukani v tele) zpusobene rozhozenymi hormony? Pricitam tomu tedy i stres, protoze jsem z takovych priznaku hodne vykolejena. Mockrat dekuji za odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den, spíše to bude kombinace obojího - stres a snížená hladina hormonů štítné žlázy. Bylo by vhodné doplnit hořčík a vápník k stabilizaci. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

26. 3. 2025 anonymní

Dobrý den, v rámci hormonálního profilu mi byla zjištěna zvýšená funkce štítné žlázy (thyreotoxikoza). Hodnoty jsou opravdu hodně rozhozené a to prakticky všechny. Jaká je pravděpodobnost, že budu muset podstoupit operaci odstranění šž? Za jak dlouho po nasazeni léčby je případně možné operaci podstoupit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v úvodu je nutná terapie Thyrozolem ke snížení hladiny hormonů štítné žlázy a následně dle pravidelných kontrol se dávkování Thyrozolu upravuje dle aktuálních hladin a příznaků. K operaci se přistupuje, pokud při léčbě delší jak 2 roky nedojde k ustoupení nemoci, či se rozvíjí komplikace (oční komplikace, zvětšování štítné žlázy, intolerance Thyrozolu, plánování těhotenství ...), pravděpodobnost nutnosti výkonu nelze nikdy jasně vyčíslit. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

27. 3. 2025 anonymní

Dobrý den , od října 2022 užívám léky na DM2 glucophage 500 mg 1 x denně hodnoty z krve byly kolem 9, s léky se cukr srovnal na 5,6 -6
V lednu 2025 byli naměřené hodnoty z krve 19 a dlouhý cukr 86. Dostala jsem léky siofor 850 mg 2 x denně -cukr neklesá , po měsíci užívání byla změna léku na siofor 1000 mg 2 x denně , hodnoty cukru stale vysoké - 19;22;23 , míň jak 14 přes den neklesly.
Nyní mám opět změnu léčby na siofor 1000mg 2 x denně a glyclada 30 mg 1 x denně další měsíc , kontrola cukru koncem dubna.
Moje otazka je zda je to správný postup a jestli je v pořádku chodit s takovými hodnotami cukru , a kdy se posila pacient na diabetologii .
Děkuji .

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel neuvádíte ani svůj věk, ani případná přidružená onemocnění. V každém případě dle mého názoru již bych doporučila vyšetření na odborném diabetologickém pracovišti. Mezitím bych doporučila si koupit glukometr a kontrolovat hladinu cukru doma, cílové ranní glykémie jsou 5-6 mmol/l, přes den cca 2 hodiny po jídle do 7,8 mmol/l. Nezbytnou součásti kromě medikamentózní terapii je i dodržování základních dietních opatření, jako omezení jednoduchých cukrů (sladkosti, slazené nápoje, omezit i počet ovoce na 1 kus na den), menší příloha, zařádit zeleninu do jídelníčku, nekonzumovat bílé pečivo, alkohol atd. Navýšit pohybovou aktivitu dle tolerance.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

25. 3. 2025 Eva

Dobrý den, pane doktore, přítel (cizinec, 25 let) měl příznaky jako totální vyčerpanost, permanentní únava, nesoustředěnost, pravděpodobně ADHD a občasné deprese, hlavně po vyčerpání a únavě. Po mém naléhání návštěvy lékaře mu byla byla diagnostikována, pravděpodobně již od dětství neléčená, hypotyreóza (TSH 17.12 μIU/mL, T3 3.53 pg /mL, T4 1.30 ng/dL. Dostal lék s názvem T4, obdobu našeho Levothyroxinu. První týden 50, po týdnu dávku navýšit na 100. Nyní jsme na pátém týdnu, ale musím říci, že si prochází peklem. Mix nechutenství k jídlu, vznětlivosti, náladovosti, naproti tomu lítost, smutek, deprese, myšlenky na smrt coby vysvobození z toho všeho a samozřejmě únava. Ani po probuzení se necítí čerstvý. Načetla jsem mnoho dostupných lékařských studií, možných komplikací, ale nikde jsem nenašla odpověď, zdali toto všechno může být způsobeno náhlým nasazením léků a bude trvat, než se s tím tělo vypořádá? Jak dlouho to může být? Odezní deprese? Můj osobní názor je, že se nepatrně zlepšuje. Už nespí 20 hodin denně, ale je schopný se probudit po 7 hodinách, i když unavený, přijde mi v některé dny více soustředěný a klidnější. Mnohokrát děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

také si myslím, že to souvisí s nasazenou léčbou. Já většinou s pacienty volím pozvolnější vzestup, pokud mají takové příznaky a poučuji je, pokud příznaky sílí, ať ještě více zvolní a počkají na předchozí dávce o týden či dva týdny déle. S pacienty stoupám s léky klidně i 2-3 měsíce a to zejména pokud maji depresivní stavy a těžkou únavu. Je potřeba tělo pozvolně probudit.

S pozdravem

MUDr. František Loos

24. 3. 2025 Jana

Dobrý den,
Otěhotněla jsem a ve 12. Týdnu mi z krve vyšlo TSH 6.8. Endokrinolozka mne ihned vzala do péče a nasadila mi 75mg Letrox. Stále.jsem se cítila velmi unavená a nemohla jsem vůbec fungovat. Kontrola byla až nyní v 18. Týdnu. TSH 3.03 a doktorka mi sdělila, že mám brát 75mg přes týden a o víkendu 75mg+polovina z prášku 75mg. Nechtěla mi nic vysvětlovat ani se se.mnou vůbec bavit. Obávám se, zda se medikace nensadila pozdě (12.tyden), tedy o zdraví miminka, a také zda to není malá dávka. Jsem stále velmi unavená.

Děkuji za odpověď,
Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den,

postup je správný a hladina hormonu se Vám již upravila. Únava nebude souviset se štítnou žlázou, ale spíše s těhotenstvím. Toto jsou hladiny, které by Vám neměli působit žádné příznaky. Pro těhotenství je potřeba lepších hodnot, kterých už Vaše endokrinoložka léčbou dosáhla. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 3. 2025 anonymní

Výsledok trygliceryd 330?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není vůbec zřejmé o co se Vám jedná. Můžete prosím dotaz formulovat jasněji?
Pokud chcete konzultovat výsledky, udávejte prosím celý název, hodnotu a ideálně také jednotky, ve kterých bylo vyšetření provedeno,
například: cukr nalačno (glykémie nalačno) 5,6mmol/l. Výsledek měření by Vám měl vysvětlit Váš ošetřující lékař, který tento odběr indikoval.

V každém případě vysoká hladina triglyceridů v krvi je spojena s vyšším rizikem srdečních onemocnění, jako je ateroskleróza, infarkt myokardu a cévní mozková příhoda. Extrémně vysoké hladiny triglyceridů mohou způsobit zánět slinivky břišní, což je bolestivý a potenciálně život ohrožující stav. Také se významně podílejí na rozvoji vysokého krevního tlaku a rozvoji diabetu 2.typu.

Doporučuju omezit příjem nasycených tuků, trans tuků a jednoduchých sacharidů. Upřednostňujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné produkty. Do denního režimu zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu, redukovat hmotnost, omezit příjem alkoholu na minimum, vyhnout se kouření, dostatečný příjem tekutin cca 2l/den.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

24. 3. 2025 Honza

Dobrý den. Jak přesně je měření glukózy z prstu (mám přístroj glukometr SD codefree). Jedno ráno jsem měl na lačno třeba 6,2 -spal jsem na lačno 9 hodin. A druhý den jsem měl po 8 hodinovém lacneni a 5 hodinách spánku po noční 5,1. Odpoledne jsem si dal obed ( těstovinový salat s paprikou a majonezou a kurecim juniorem a 2 hodiny po tomto jidle jsem měl glykemii 5,1 je to takto v pořádku?A dále se chci kdyzchci náhodnou glukemii tak kdy se má měřit po jídle. Děkuji za radu Honza

Odpověď ordinace

Dobrý den Honzo,

nejpřesnější měření hladiny glykémie je měření ze žilní krve. Měření glukometrem může mít odchylku až 15%. Z hlediska sestavení jídelníčku jsou důležité zejm. hodnoty glykémie před jídlem a 1 hodinu od začátku jídla. Za úplně zdravé glykémie jsou považované ranní lačné hodnoty do 5,6 mmol/l, během dne do 7,8 mmol/l, u diabetiků 2. typu lačné do 6,0 mmol/l a 7,8 mmol/l za 1-2 hodiny po jídle, u polymorbidních pacientů jsou tolerované i vyšší hodnoty. Naměřené hodnoty konzultujte prosím se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková  

18. 3. 2025 Milan

Dobrý den, Chci se zeptat jak dlouho vzniká cukrovka. Já jsem v roce 2022 podstoupil OTTG test ( často se mi motýla hlava a bylo na omdleni). Tento test byl v pořádku. Minulý rok jsem v červenci absolvoval preventivní prohlídku kde mi lékařka vzala dlouhý cukr hodnota 31 a glykemie na lačno jsem měl 5.4. Před měsícem mi byla diagnostikovana mirna hypertenze a beru lek Tritace. Paní doktorka mi před zahájením léčbou vysokého tlaku udělala rozbor krve a měl jsem lačno glykemii 5.9 a glukozu v moči 0. Chci se zeptat zda jsem někde ve fázi prediabetes nebo zda už se rozjíždí cukrovka která už nepůjde zastavit? Je pravda že od minulého roku mesice září jsem byl trochu ve stresu a začal to kompenzovat susenkama a přibral jsem 4 kg. Nyní vážím 89 kg při výšce 178 cm . Jsem muž 33 let. Alkohol nepiju vůbec, cigarety vůbec a pití piju jen čistou vodu a neslazené čaje a každý den 2x kafe latte bez kofeinu a doladíme si to lžičkou třtinovýho cukru. Fastfoody tam se nestravuji. Denně nenacházím přes 15000 kroků a chodím sviznou chůzí ( s dětmi na procházku). Můžete mi poradit jak tento stav zvrátit aby se u mě cukrovka neprojevil? Mnohokrát vám děkuji za cenné rady Milan

Odpověď ordinace

Dobrý den Milane,

pro diagnostiku Diabetu Mellitu 2.typu je nutné opakované měření ráno přes 7,0 mmol/l. Vaše naměřená hodnota by měla být pro Vás spíše upozornění, abyste se zamyslel nad svým životním stylem. Samozřejmě na hladinu cukru má vliv i stres. Doporučuju v jídelníčku redukovat množství jednoduchých cukrů (slazené nápoje, sladkosti, atd.), hlídat si velikost porcí, dostatečné množství vlákniny, fyzická aktivita a dostatek spánku. Můžete si stáhnout aplikaci kalorickétabulky.cz, která Vám pomůže se zorientovat, jestli máte dobře vyváženy jídelniček, nebo se obrátit na nutričního specialistu. Na místě je i kontrola glykémie s odstupem cca 6 měsíců.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková  

11. 3. 2025 Jana Profousova

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je možné se u vás objednat.merim 172cm a vážím 103 kg.pripadne vás poprosím o cenu.jsem důchodce tak proto ta otázka na cenu.dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Profousová,

pokud byste se chtěla objednat do kterékoliv z naších ambulancí, poprosím nás telefonický kontaktovat v době ordinačních hodin (zde je odkaz na telefonní kontakty naších ordinací: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/). Pokud máte platné zdravotní pojištění, základní vyšetření u lékaře je hrazeno zdr. pojišťovnou, další nadstandardní služby si musí pacient hradit. (zde máte odkaz na ceník naších služeb: https://www.diabetologiepraha4.cz/sluzby/cenik-sluzeb.html).

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

13. 3. 2025 anonymní

Dobrý den,byla mi naměřena ranní glykémie z žilní krve 6,6. Začla jsem s úpravou stravy a pohybem,kdy jsem za 6týdnů ubrala na váze 5kg.Denně chodím 5km rychlé chůze.Původní váha 90 kg/170cm,věk 54 let.Přes den glykémie z prstu v hodnotách normálních dle tabulek,max málo zvýšené,ale zanedbatelné.Dnes po 6 týdnech odebrána glykémie na lačno z prstu opět 6,3.Před odběrem jsem ale spolkla tabletu omeprazolu a ostropestřec.Je možné že se mi glykémie zvedla po užití těchto léků?Jak mám dále pokračovat?Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

musím Vas pochválit. Úprava jídelníčku a pravidelný pohyb je důležitým krokem ke zlepšení nejen hladiny glykémie v krvi, ale také i dalších důležitých parametrů, jako hladina cholesterolu, hodnota krevního tlaku, atd. A jako bonus máte i redukci hmotnosti.

Odběr glykémie může být ovlivněn stresem, který hladinu cukru zvyšuje. Myslím si, že 6 týdnů je docela krátká doba. Doporučuju zopakovat odběr za 6 měsícu ze žilní krve, a to jak hladinu lačné glykémie, tak i hodnotu dlouhodobé kompenzaci cukrovky, tzv. glykovaný hemoglobin.

Určitě pokračujte ve změně svého životního stylu a věřím, že za půl roku budou výsledky lepší.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

16. 4. 2025 Lada

Dobrý den, je mi 48 let a mám cukrovku druhého typu. Užívám stadamet 500mg. Chtěla jsem se zeptat jestli má vliv cukrovky na opožděnou menstruaci. Menstruaci mám nepravidelně třeba 1 za 2 měsíce. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den Lado,

neráda to říkám, ale vzhledem k Vašemu věku, se může jednat o počínající menopauzu. U žen s cukrovkou může nástup menopauzy začít o několik let dříve, než u běžné populaci. Doporučuju se obrátit na Vašeho gynekologa.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

12. 3. 2025 Jiří

Změnili mi inzulín na Trosibu. Je možné po ní přibrat na váze. Od té změny cca 4 týdny jsem přibral 6 kg.

Odpověď ordinace

Dobrý den Jiří,

všeobecně inzuliny se mohou podílet na hmotnostním přírůstku. U moderních dlouhodobě působících inzulinu (ke kterým patří i Tresiba) tento nežádoucí účinek je mírnější, ale vyloučit to úplně nelze. Důležité je také, jestli nemáte otoky dolních končetin, nenarůstá Vám obvod břicha, zhoršuje se dušnost, jaký máte krevní tlak, to by mohlo ukázat i na jinou příčinu hmotnostního nárůstu.

V každém případě kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

11. 3. 2025 Jirka

Dobrý den,
při měření cukru v krvi z prstu / kapilárně / mě vyšlo při posledním měření 6 mmol/l.
Jaké je v tomto případě nebezpečí vzniku cukrovky ( diabetu 2 ) ?
Také mě zajímá porovnání výsledků při žilním a kapilárním odběru. Který vychází vyšší,
kapilární nebo žilní ?
Předem děkuji za odpověď a přeji Vám moc příjemný den.
Jirka

Odpověď ordinace

Dobrý den Jirko,

z jednoho měření hladiny cukru nalačno těžko posoudíme, jestli už se jedná o prediabetes či nikoliv. Doporučuji provést více měření nalačno a zkusit i zkontrolovat hladinu glykémie cca 2 hodiny po největším jídle. Pokud budete mít hodnoty ráno nalačno do 5,6 mmol/l a po jídle do 7,8 mmol/l nemusíte mít obavy, v opačném případě se obraťte na svého praktického lékaře, který Vás nasměruje na odběr ze žilní krve.

Hodnoty v plné kapilární krvi (měření glukometrem) mohou být nižší než v plazmě (při laboratorním stanovení) o 10 - 15 %. Některé glukometry jsou dnes již nastaveny tak, aby jimi naměřená hodnota odpovídala glykémii plazmatické (která by vyšla při stanovení v laboratoři), jiné ne.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

10. 3. 2025 Lucie

Dobry den, aplikuji tresibu 2x denne
Nocni o 20h -11j , rano 8h -15 j. Do 03 me drzi vyrovnane nad ranem klesne( u kazdeho bazalu u mne roky to same od 03 h do 7hod rano- 5 mol
A po 16 hod zacinam stopat nad 16 mol.
Kdyz jsem pichla celou davku, 24-26 jednotek
, rano 2 x hypo po 16 h vzdy stoupam, mela jsem toujou ale to byla katastrofa, nemuzu celou davku naraz, jsou hypa ranii kazdy den, kdyz snizim zase hyper, DM1 dekuji za pomoc

Odpověď ordinace

Dobrý den Lucie,

léčíte se pro DM 1. typu, pravděpodobně užíváte senzory. Tedy byste měla vidět, zda vzestupy odpoledne jsou dané nevhodnou stravou, nebo stravou, která není pokryta bolusovým inzulínem, nebo se cukr zvyšuje sám bez vlivu stravy. Nepíšete jaký užíváte inzulín před jídlem (tzv. rychle působící inzulín), což je celkem důležité, tedy odpovídám méně konkrétně.

Hlavním problémem, který potřebujete řešit je vzestup glykémie odpoledne kolem 16 -17 hodiny.

Důvody hyperglykémie v odpoledních hodinách mohou být následující:

1. příjem cukrů, který není správně pokryt inzulínem před jídlem, mohou to být i svačiny. Bylo by vhodné k tomu vést např. i jídelníček, zkontrolovat kvalitu odpoledního jídla (zda není více tuků a bílkovin). Doporučuji, každé jídlo, které obsahuje více než 20g cukrů pokrýt inzulínem před jídlem. A to 5-20 minut podle typu inzulínu.

2. u některých pacientů vídáme tzv. fenomén stmívání. To znamená, že tělo je vlivem hormonů hůře citlivé na inzulín a glykémie "samy" jedou nahoru. V těchto případech pomůže malá dávka rychle působícího inzulínu (3-4j) v čase obvyklého vzestupu nebo léčba inzulínovou pumpou.

3. můžete rovněž zkusit zvýšit dávku ranní tresiby, ale opatrně, po 2j týdně, je tam vyšší riziko že v noci budou hypoglykémie. Večerní dávku tresiby nechat, noc a ráno máte v pořádku.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková  

10. 3. 2025 Jana

Dobrý den, prosím je možné,aby byly výrazně odlišné hodnoty dlouhého cukru odběr na lačno ze žíly,...a pak během dne z prstu na diabetologii,kde mají svůj přístroj na měření dlouhého cukru,v říjnu ze žíly 53, nyní z prstu 41. Děkuji J.

Odpověď ordinace

Dobrý den Jano,

výsledky měření glykémie a glykovaného hemoglobinu z kapilární krve (z prstu v ambulanci) a ze žilní krve nejsou 100% identické. I v případě, že by odběr se prováděl ve stejný den a ve stejný čas. Ve Vašem případě první odběr byl proveden před půl rokem, druhý nyní. Dle výsledků bych řekla, že u Vás došlo ke zlepšení kompenzaci cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

5. 3. 2025 Dana

Dobrý den,léčím se se sníženou funkcí štítné žlázy..Vzhledem k plánovanému Ivf mi navyšovali euthyrox.Nejdřív jsem měla hodnotu Tsh 4,2,navyšený euthyrox na 112 Tsh 3,49,znovu navýšený euthyrox na 137 a nyní výsledky Tsh 6,7.Prosím nevíte jak je možné,že se to takhle hrozně zhoršilo,místo,aby to kleslo?Léky beru správně a ještě jodit.Děkuji za názor

Odpověď ordinace

Dobrý den,

potřebuje to chvíli k ustálení hladiny a hraje do toho spoustu vlivů, jako např. současně užívaná medikace, stabilita hmotnosti, zažívací potíže snižující vstřebávání, a zda-li dodržujete užívání nalačno a 30 min. lačnění po užití.

S pozdravem

MUDr. František Loos

5. 3. 2025 Kristina Balcarovská

Dobrý den jsem v 19tt mám stanovenou tehotenskou cukrovku, Dr mi stanovila hodnotu na la no tě mám mít do 5,5a měřit se hodinu a půl po každém hlavním jídle a tam mám mít hodnotu do 7,0...všude ale čtu na lačno do 5,3 a měřit po hodině děkuji Balcarovska

Odpověď ordinace

Dobrý den Kristíno,

dle doporučení České diabetologické společnosti při těhotenské cukrovce by měla být lačná glykémie pod 5,1-5,3 mmol/l. Dalším důležitým parametrem je glykémie 1 hodinu po jídle, která by neměla přesahovat 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l (ten poslední parametr se kontroluje méně často).

V případě, že naměřené hodnoty jsou mimo doporučené rozmezí prosím co nejdříve kontaktujte Vašeho ošetřujícího diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

5. 3. 2025 Karel

Dobrý den,
máme v rodině člena s diabetem, z bezpečnostních důvodů bych se chtěl zeptat jaká dávka inzulínu je pro člověka smrtelná, a jaké příznaky se vyskytují při extrémně nízké hypoglykemii, než nastane hypoglykemický stav ohrožující člověka smrtí, prosím?
Děkuji, Karel

Odpověď ordinace

Dobrý den Karle,

každý člověk má individuální citlivost na inzulin a tím i každý má individuální dávku inzulinu potřebnou na pokrytí 1g sacharidů. Tyto údaje by měl vědět Váš příbuzný od svého ošetřujícího diabetologa. Všeobecně projevy hypoglykémie jsou následující: bolesti hlavy, třes, studený pot, mravenčení končetin nebo kolem úst, bušení srdce, pocit na zvracení až zvracení, pocit úzkosti, podrážděnost, zmatenost, rozmazaná řeč, závratě, porucha vědomí až kóma.

V případě dotazu doporučuju se obrátit na Vašeho ošetřujícího lékaře.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

3. 3. 2025 Monika

Dobrý den, mám GDM a snažím se jej zvádnout dietou. Mám načtene knihy o cukru i výživě během GDM a nikde jsem nenašla odpověd na dotaz ohledně lačné glykémie. Kdy PŘESNĚ se má měřit? Pořidila jsem si senzor, takže vím, že celou noc mám hodnoty pod 5,0. Ihned po probuzeni mám do 5,1 (porvrzeno glukometrem). Po chvilce leženi a odchodu do koupelny už jdou hodnoty vzhůru (třeba na 5,6.). Která z těchto dvou hodnot je tedy ta vypovídajici, kterou bych se měla řidit? Děkuji moc za odpověď!

Odpověď ordinace

Dobrý den, Moniko,

v tomto případě platí hodnota glykémie, která je měřena ihned po probuzení a ještě před tím, než začnete vstávat z postele. Tento údaj je považován za lačnou glykémii, protože není ovlivněn fyzickým pohybem, a tedy i změnami v metabolismu glukózy. Jakmile vstanete a začnete se pohybovat (například odchodem do koupelny), glykémie může přirozeně stoupat, což není indikativní pro lačnou hodnotu. Pokud hodnoty zůstávají stabilní pod 5,0 během noci a ráno máte hodnotu kolem 5,1, tak to máte dle platných doporučení těhotenskou cukrovku dobře kompenzovanou. V případě pochybnosti prosím kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

3. 3. 2025 Rastislav

Naše babička podstoupila laparoskopickou operaci gynekologie odstranění výrůstků. Obvodní lékař ji napsal diabetes do karty, přitom pacientka nikdy neměla s diabetem problém. Nasadili ji pooperační dietu a výsledky na dia. jsou ve výšce 10. Můžeme babičku z nemocnice na reverz vzít, nebo se řídit zdravým rozumem a sklidit celou situaci v domácím léčení pod dohledem lékaře. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den Rastislave,

úplně nerozumím jaký máte dotaz. Je možné, že Vaše babička již před operaci měla zvyšený cukr, ale vzhledem k věku praktický lékař neindikoval farmakoterapii a jen Vaši babičku hlídal. Jinou možností je, že operace vyprovokovala rozvoj cukrovky. Nevím kolik je roku Vaši babičce a ani nevím jestli má přidružená onemocnění. Pokud má hladinu glykémie 10 mmol/l ráno nalačno, tak bych doporučila zahájeni terapii diabetu. Myslím si, že pokud máte šikovného praktického lékaře a jste schopni vzájemné spolupráci, tak nebude problém nastavit léčbu cukrovky v domácím prostředí. Vše záleží na aktuálním zdravotním stavu vaši babičky, schopnosti dodržovat doporučena opatření a vzájemné komunikaci mezi vámi a vaším ošetřujícím lékařem.


S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

3. 3. 2025 Petr

Dobrý den měl bych dotaz ohledně léků ozempic mám cukrovku typu 2 mám nadváhu a chtěl jsem po doktorů jestli by mi mohl napsat ozempic přej může ale musím si to hradit v celé više kolem 4500 Kč
Tet používám tabletky misimba které taky platím v celé částce 3200 Kč jde mi o to že jsem mluvil s jednou paní která používá ozempic a doplácí jen 140 Kč můžete mi prosím poradit dekuj

Odpověď ordinace

Dobrý den Petře,

podmínky pro hrazení Ozempicu jsou přísně definované pojišťovnou. Pro částečnou úhradu musíte splňovat následující kritéria: již musíte užívat přesně definované léky na cukrovku, kompenzace cukrovky by měla být s HbA1C nad 53 mmol/mol. Pro zvýšenou úhradu musíte, kromě užívání určitých léků, mít kompenzaci cukrovky s HbA1C nad 60 mmol/mol a mít BMI nad 35g/m2. Pokud tyto podmínky nesplňujete, bohužel tento lék pak musíte uhradit v plné výši.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

27. 2. 2025 Ing.Václav Jelínek

Dobrý den,
mámmdiabetes 46 let,18 let píchám inzulin.Pokud jsem měl inzulin celodenní Lantus,a před jídlem Humalog,později Tresiba a Limuljev měl jsem kompenzovanou cukrovku v podstatě bez problémů.Glykovaný hemoglobin 45-50.Po pobytu v nemocnici v důsledku amputace prstu na PK mi doktorka nasadila Ryzodeg.S tím i při neustále měnícím paní doktorkou počtu jednotek(nejdřív 12 ráno 10 večer,pak 20 a 15,25 a 15,20 a 10 a nyní 20 a 6)mám velké problémy.Ráno nízké hodnoty kolem 4 mmol/l(jednou jsem měl i 1,8 a nemohl se probudit-až jsem se s bídou dobelhal ke Glucostepu) a pokaždém jídle jako oběd a večeře vysoké hodnoty-10-14.Není Ryzodeg určen jen pro diabetes 1.typu?Já mám 2.typu a ještě beru ráno 1 tabletu Forxigy.Někde jsem se na internetu dočetl,že se k Ryzodegu má užívat před každýmm jídlem jiný inzulin a Ryzodeg,že se píchá jen jednou denně a ne 2x.jak to mám já.Rád bych se vrátil k původním inzulinům.Dcera nám zemřela loni na rakovinu mozku,manželka je po těžké operaci výronu krve do mozku v Domově seniorů(nemůže chodit) a potřebuje mně.Mně je 85 let a obávám se ,že buď umřu ve spánku s ohledem na hypoglykemii,nebo naopak ve dne budu mít problémy s hyperglykemií,Děkuji za názor a radu.Václav Jelínek

Odpověď ordinace

Dobrý den pane Jelínku,

ryzodeg je kombinovaný inzulin, který obsahuje jak složku „rychlého" inzulinu, tak i bazálního. Dle mého názoru, se Vaše paní doktorka snažila Vám ulehčit, abyste si nemusel aplikovat inzulin 4xdenně, ale jenom 2 krát. Titrace tohoto druhu inzulinu je o něco komplikovanější. Bezprostředně na životě Vás ohrožuje hypoglykémie (neboli nízká hladina cukru v krvi), zvyšené hodnoty jsou rizikové pro rozvoj pozdních komplikací (ledvinová či srdeční nedostatečnost, diabetická neuropatie, porucha prokrvení končetin atd. . Vzhledem k uvedené anamnéze bych si dovolila říct, že pro Vás by byla optimální ráno nalačno glykémie 6-7 mmol/l a přes den do 10 mmol/l.

Pokud Vám více vyhovuje aplikace inzulinu 4xdenně nejsou k tomu kontraindikace, pokud jste netrpěl těžkými hypoglykémiemi, a vše záleží na domluvě s Vaším ošetřujícím diabetologem. Samozřejmě je nezbytností pečlivá monitorace hladiny cukru v krvi buď pomocí glukometru, nebo pomocí kontinuální monitorace glykémie pomocí senzoru (u diabetologa máte nárok na 3 do roka).

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

27. 2. 2025 Petr

Dobrý den,

diabetes nemám. Párkrát do roka si ale preventivně cukr změřím, protože mám mírnou nadváhu a bude mi 40, tak abych pochytil případný prediabetes.

Ještě na konci loňského roku jsem měl na lačno okolo 5,4. Nyní mám každý den 6,0. Glukometr sd codefree plus, proužky jsou nové, jiné než vloni. Po těchto hodnotách jsem si změřil několikrát i cukr po jídle a ten je vždy zcela v normě. Dokonce po lehčím jídle i nižší než ráno.

Na začátku roku jsem byl i na odběrech u lékaře a cukr byl v normě. Podle studie tento glukometr mírně nadhodnocuje, takže může to být tím? Vím, že glukometry mají určitou přesnost a měření je orientační, ale hodnoty okolo 6,0 měřím nyní neustále. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den Petře,

doporučila bych se obrátit na Vaši praktickou lékařku, která Vám vystaví žádost na odběr krve ze žilní krve. Pokud i v tomto případě budete mít zvýšenou glykémii nalačno, je vhodné provést oGTT test, který ukáže reakci Vašeho organismu na zvýšený přísun cukru. Vzhledem ale k nadváze, doporučuju již preventivně omezit přísun jednoduchých cukrů (sladkosti, slazené nápoje, atd.) a omezit celkový příjem sacharidů na 175 g za den.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

21. 2. 2025 anonymní

Dobrý den,
dcera 2,5 roku, Zvětšená prsa, zvětšené folikuly-největší 4,6 mm. Bez ochlupení. Mohu se zeptat, jaký postup byste navrhovali? Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobry den,

ve dvou letech dochazí k tzv. minipubertě, která postupně odezní. Pokud nedojde k postupnému vyhasnutí a ba naopak objeví se nové, bude nutné konzultovat dětského endokrinologa.

S pozdravem

MUDr. František Loos

21. 2. 2025 Marie

Potřebuji na diabetologii žádanku?

Odpověď ordinace

Dobrý den Marie,

vždy je lepší mít doporučení buď od praktického lékaře, či od jiného specialisty, který toto vyšetření vyžaduje. Vzhledem k nedostatku diabetologů a velké vytíženosti diabetologických ambulancí lehčí formy diabetu u nekomplikovaných pacientů jsou v péči praktických lékařů.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

20. 2. 2025 anonymní

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Již 2 roky řeším opakující se cysty na vaječnících, vždy mi bylo sděleno od mého gynekologa, že cysta při příchodu periody z těla odejde. Vetší cysta byla pouze sledována do doby než se vstřebala. Tento stav se opakuje již dva roky. Od října 2024 se k cystám přidal výtok z prsou připomínající mléko, přibývání na váze, bolest kloubů a hlavy, suchá kůže na rukou a nohou s tendencí praskat do krve hlavně tedy na rukou, brnění v oblasti zápěstí, motání hlavy, růst chloupků od podbřišku směrem k pupíku a v obličeji (brada,tváře), menstruace 2x-3x do měsíce. V listopadu a nyní zjištěna anovulace s pocity na zvracení, pocit knedlíku v krku a občasné bolesti jakoby svalů uprostřed krku(netuším jak popsat). Za poslední týden mě trápí nespavost. Tento stav jsem konzultovala se svým praktickým lékařem a bylo mi sděleno ,že toto musí řešit můj gynekolog. Při poslední návštěvě gynekologa mi bylo řečeno , že v zimním období nesvítí tolik sluníčko a vzniká hormonální nerovnováha a je to tedy zcela normální. Bohužel můj stav velmi ovlivňuje můj pracovní život (motání hlavy, pocity na zvracení,bolesti kloubů), tak i intimní život (častá menstruace,bolest v podbřišku), psychiku. Chtěla bych se Vás tímto zeptat, zda dané problémy řeší obor endokrinologie. A co by to pravděpodobně mohlo být. Ještě doplním momentální váha 67kg(původní váha byla 53kg) výška 160cm, věk 24

Odpověď ordinace

Dobry den,

popisujete mnoho příznaků, které s endokrinologii nesouvisí a na druhou stranu spoustu příznaků, které ano. Při poruchách menstruace, ochlupení, bolesti a sekreci z bradavek je potřeba vyloučit poruchu funkce štítné žlázy, nadměrnou sekreci prolaktinu a mužských pohlavních hormonů pravě při cysticky přestavěných vaječnících a to zejména při anovulačních cyklech. Požádejte praktického lékaře o žádanku na endokrinologii.

S pozdravem

MUDr. František Loos

13. 2. 2025 Martina

Dobry den
Jsem 3 roky po úplném odstranění štítné žlázy. Bylo to zhoubné. Nyní vše v pořádku. Mohu užívat rybelsus, ohledně zhubnutí?
Dekuji a pěkný den

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano můžete, není tam již žádná limutace, pokud je vše v pořádku.

S pozdravem

MUDr. František Loos

27. 2. 2025 anonymní

Dobrý den, mohu vás poprosit o radu?

Jde o prípravek NEBIDO

V lekárni je celková cena 2880kč za ampuli.

Na info lince VZP byto řešeno že pokud ho napíše na recept urolog, sexuolog, onkolog, endokrinolog je táto cena ustálena cca o -700kč na lahvičku

Bohužel, pokud je napsanej od Androloga i když by to mělo byt od neho se bohužel platí plná suma

jak je toto prosím možní?

Vopred Děkuji

Repka Matúš

Odpověď ordinace

Dobrý den,

to nebude tak úplně pravda. Nebido předepisuji na endokrinologické razítko a pacient platí úplně stejnou sumu jako vy. Levnější by to bylo v případě, že si to ambulance objedná a nakoupí přímo v lékárně a následně poskytuje pacientovi, tzn. jiným způsobem, než-li vydání pouze receptu.

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 2. 2025 Aneta

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na těhotenskou cukrovku, kterou mi zjistili minulý týden na základě glukozoveho testu, kde mi vyšla hodnota nalačno 4,7, po 1 hodine 10,9 a po 2 hodinách 8,5.

Mám si teď měřit týden hladinu glukozy po každém jídle, ale hodnoty mi vychází všechny v normě až na výjimky, kdy jsem prostě měla buď více jídla nebo něco víc sladkého.

Pro představu hodnoty poslední 3 dny:
3.2.
po obede 7,0
po večeři 6,2

4.2.
nalačno 4,9 po snidani 7,7
pred obedem 4,9 / po obede 7,9
pred veceri 4,4 / po veceri 6,0 / vecer 5,8

5.2.
po snidani 5,5
po obede 5,3
po veceri 7,3

Jsem vystresovaná, mám hlad protože teď najednou ve 3. trimestru nemůžu snad nic jíst a podle každého měření to vypadá, že žádnou cukrovku nemám. Nepřehání to moje diabetoložka trochu? Děkuji.

Odpověď ordinace

 Dobrý den Aneto,

hlavně nebuďte ve stresu, škodí to Vám i Vašemu miminku a může to zvyšovat hladinu cukru. Vaše diabetoložka to myslí to dobře, bohužel vyšší hodnoty glykémii nesou větší riziko jak pro Vás, tak i pro Vaše dítě. Je dobře, že máte glukometr a můžete sledovat hladinu glykémii po jídle. Pro orientaci byste měla mít ráno nalačno do 5,3 mmol/l, a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l.

Všeobecné zásady stravování během těhotenství jsou následující:

- nesladit a omezit potraviny obsahující jednoduché cukry (sušenky, čokoláda, limonády atd.)
- omezit konzumaci výrobků z bílé mouky a bílé rýže, nahradit celozrnnými
- zelenina ke každému jídlu
- nepoužívat umělá sladidla
- vynechat uzeniny
- nepoužívat dochucovadla typu kečup, sladké dresinky či omáčky, stejně jako pivo
- nejezte polotovary
- na „zahnání chutí" mezi jídly lze nesladkou zeleninu, plátek šunky od kosti, kousek sýru nebo ořechy

Rozložení sacharidů přes den by mohlo být orientačně následující: snídaně cca 30gS, dopolední a odpolední svačinka kolem 20-30gS, oběd a večeře cca 50gS, lze zkusit zařadit i 2.večeři do 20gS. Doporučuju se podívat na stránky www.tehotenskacukrovka.cz a www.diamama.cz.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

17. 2. 2025 Martin

Věk 61 let, hmotnost 76 kg, výška 176 cm. Diabetik I. typu 32 let, kompenzace FIASP ( dle hodnot Free Style Libre 2 - 4 až 6 krát denně apl. ), noční TRESIBA 200 ( 22 j. ). Syndrom diabetické nohy, velmi těžká diabetická neuropatie, kritická končetinou ischémie vlevo - stav po rePTA ATP 2022 - prokrvení zlepšeno. Med. Godasal 100 mg, Clopidogrel 75 mg, Sorvasta 20 mg, Piramil Combi 5/5 mg - vše po 1 tel. Celkově kompenzo -
ván, pravidelné kontroly DIA v. místě bydliště a 1 x měs. FN Motol. V souvislosti s dlouhodobým diabetem mám úbytek svalové i tukové tkáně. Lehce posiluji, byl mi navrhnut prostředek k nabytí svalové hmoty přírodní anabolika. TITANDOROL nebo ULTRABOLAN. Protože nezkonzumuji tak rozhodné množství potravin abych nemusel zvyšovat dávky insulinu, chtěl bych poprosit o Váš názor, zda je toto možné, či jak jinak nadále postupo-
vat ohledně zlepšení fyzické kondice. Děkuji. S přáním Hezkého dne ! Martin

Odpověď ordinace

Dobrý den Martine,

bohužel po 32 letech trvání cukrovky I. typu máte komplikace jako je postižení nervů (diabetická neuropatie) a postižení cév dolních končetin s nutností revaskularizace. Tyto komplikace jistě ztěžují udržení správné fyzické kondice, proto bych Vám doporučila obrátit se na odborníky, které se věnují jak nutrici, tak i pohybové aktivitě u lidí s diabetem a s komplikacemi diabetu. Ty Vám pomůžou jak nastavit správný kalorický příjem a správný poměr makroživin bílkoviny/tuky/sacharidy, tak i s Vámi naplánovat tréninky a event. i cvičit pod odborným vedením vzhledem k Vašemu základnímu onemocnění.

Co se tyče anabolik, to nedoporučuju ani pacientům bez cukrovky, mohli by rozvoj cukrovky vyprovokovat a event. i zhoršit již existující onemocnění.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

11. 2. 2025 Eva

Dobrý den, lékař mi zvýšil dávku gkukophare na 1500 a mě zacky svědit rty, pálet špička jazyka a citim tlak pod žebry jatra, slinivka...při pohybu, jako bych měla vařechu v břiše. Může to být tim lekem?

Odpověď ordinace

Dobrý den Evo,

občas léky obsahující Metformin (Glucophage) můžou při navýšení dávky způsobit zažívací obtíže. Zkuste se vrátit na původní dávku MTF, pokud do týdne odezní obtíže, tak byly vyvolané nejspíše navýšením dávky. V každém případě kontaktujte svého ošetřujícího lékaře ke konzultaci zdravotního stavu, úpravě medikaci a event. naplánování vyšetření k objasnění Vašich obtíží.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková  

4. 2. 2025 Zlata

Dobrý den,
chtěla bych se poradit, zda mé potíže mohou být od štítné žlázy. Věk 39 let, 70 kg, 162 cm. U praktického lékaře jsem byla. 12,5 roku jsem užívala inhalační kortikoidy. 97 až 09. S velkými vedlejšími účinky (hleny, obezita, ochabnuti svalů, otoky, únava, návaly atd.). Po nutném vysazení jsem otekla, vykaslavala vodu, unava, ze které jsem neregenerovala, až jsem odpadla úplně. Měla jsem vykulene oči a návaly horka, pořád jsem skoro omdlivala. Nemohla jsem se ohnout. Pořád návaly tlaku. 12 let nechodím do práce.

Krk mám rozšířený jen mírně, je tam fald. Hormony sz mám v krvi vždy zvýšené nebo snížené jen mírně. Po námaze černé kruhy pod očima. Mám víc odpočívat. Ale jak, vždyť jsem doma, víc odpočívat nejde. Tachykardie. Po jídle mi začne busit srdce, trvá to i 3 hodiny, hlavně po snídani. Na endokrinologii jsem byla v roce 97, kvůli faldu na krku, sono bylo v pořádku. Brala jsem Jodid 100. Pak jsem dlouhá léta brala Kelp.

Pri braní KS a po mám agonicke návaly a kolabsovou únavu. Musím premahat, až se mi udělá špatně. Mám potíže denně chodit do práce, nejde to.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

píšete velké spektrum obtíží, inhalační kortikoidy obsahují velmi malé množství kortikoidů a měly by působit vyloženě pouze ve sliznici dýchacích cest. Výsledky hormonů píšete občas vyšší nebo nižší, ale nepíšete, které přesně hormony a zda vyšší nad horní či dolní rozmezí. Nemyslím si, že potíže souvisí s funkcí štítné žlázy, pokud by pracovala špatně, začal by to s jistotou řešit Váš praktický lékař minimálně odesláním k vyšetření na endokrinologii. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

11. 2. 2025 Kateřina

Dobrý den.Od dětství se léčím s hypothyreozou.Nyní beru euthyrox 100mg 5xtýdně a 2x týdně 50mg.Vždy krevní kontroly v pořádku.Sono také,štítná žláza prý je zakrnělá.Dnes jsem si dělala kontrolní odběry.Tsh 0,329 ft4 19,8 , ft 3 4,5.Je to v pořádku s ohledem na dávkování?Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano výsledky máte v normě. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

6. 2. 2025 Janka

Mám diabetes druhého typu. Je mi 67; 158 cm, 80kg . Minulý rok mi předepsala lékaŕka injekce trulicity cukr se krásně upravil i jsem velmi lehce shodila 8kg. Teď mě zas převedla na tablety. Cukr trochu stoupl a váha jde pomalu nahoru. Můj dotaz: mohu požádat znovu o injekce léku trulicity? A lze tyto injekce brát doživotně? Bylo to i příjemnější ( dávka jednou týdně) Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Trulicity je hrazeno pojišťovnou ve dvou režimech:

1. režim základní úhrady, kdy pacient doplácí cca poloviny ceny = pro pacienty léčené metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol

2. režim zvýšené úhrady, kdy lék je hrazen pojišťovnou v téměř plné výši = pro pacienty léčené kombinací metforminu a sulfonylurey, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě I. a vyššího stupně definované jako BMI 30 nebo vyšší

V obou případech se doplatek započítává do ochranného limitu pacienta, jehož pravidla se navíc v letošním roce mění. Blíže viz např. https://lekarnici.cz/novy-system-uhrady-doplatku-za-leky/

3. pokud nesplníte žádné z kritérií v bodě 1 a 2, můžete si lék hradit v plné výši, je ale na předpis

Odpověď pro Vás: Váš BMI je 32,0, nepíšete ale jakým způsobem jste léčena a jaká je hodnota Vašeho dlouhého cukru (HbA1C). Proto Vám nemůžeme konkrétně odpovědět. Je potřeba požádat Vašeho lékaře, aby zhodnotil Vaše výsledky a podle toho lék doporučil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 2. 2025 Hana Krejsova

Dobrý den . Jsem pět let po odstranění pravého laloku štítné žlázy. Nyní mě čeká odstranění i levého laloku. Nikdy mi nikdo nedoporučil užívání jódu. Mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy.
Po operaci bude nutné brát jód? Nyní beru Euthyrox 50mg po operaci mám začít brát 200mg.
O jódu mi nikdo nikdy nic neřekl.
Je mi 58 let .
Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ne po operaci jód užívat nemusíte, jakmile se odstraní kompletně štítná žláza, není jód potřeba.

S pozdravem

MUDr. František Loos

30. 1. 2025 Jana

Dobrý den,
omlouvám se,ale mám otázku co se dcerky týče.Je ji 31let,trpí na anemii nicméně krevní odběry na cukr byly vždy v pořádku.Nyní měla cukr v moči,při kontrole u gynekologa, odběr v krvi ukázal zvýšený dlouhodobý cukr.Před třemi měsíci byl odběr normálni hladiny cukru uplně v pořádku.Dcera je štíhlá,nepocituje pocit žizně,nechodi často na toaletu.Před 5týdny začala s terapii na odstranění zbytku hormonální antikoncepce u její osteopatky,infuse s hormonami a 5 týdnu brala lek Nystatin na střevni floru...houbu ve střevě.Chci se optat,jestli se ve třech měsících muže najednou diabetes vyskytnout z ničeho nic,nebo muže li to soviset s anemii.Děkuji mnohokrát za odpověd.S pozdravem Jana Planková

Odpověď ordinace

Dobrý den Jano,

většinou jsou při chudokrevnosti hodnoty dlouhodobého cukru falešně snížené. Bohužel neuvádíte jaký druh anémie má Vaše dcera, jestli na to užívá jen železo nebo je v péči hematologické ambulance a užívá jinou speciální terapii, nevíme jestli momentálně má/nemá anémii kompenzovanou a má/nemá hodnoty hemoglobinu v normě. Neuvádíte ani naměřenou hladinu cukru v krvi a ani hodnotu dlouhodobého cukru, abych měla lepší představu o rychlosti progrese onemocnění. Bohužel nemám představu o obsahu infuzí od Vaší osteopatky a nemůžu se k tomu vyjádřit. Všeobecně klasické projevy dekompenzovaného diabetu, jako žízeň, hubnutí, zhoršení zraku, vznikají buď při dlouhodobě neléčeném diabetu nebo při rychlé progresi do vysokých hladin glykémii. Spouštěcím mechanismem může být prodělaná nemoc, stres atd. Doporučuju se obratit na Vašeho ošetřujícího lékaře a nechat se vyšetřit v odborné diabetologické ambulanci ke stanovení typu diabetu a zahájení léčby.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

29. 1. 2025 anonymní

Dobrý den je možné že bych mohla mít cukrovku
K večeři jsem měla čtvrt Pomela a hodinu po jídle mi nebylo dobře a bolela mě hlava tak jsem si šla změřit hladinu v krvi jsem měla 8,5 je to v pořádku nebo není děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina cukru po jídle záleží na množství přijatých sacharidů, na schopnosti organismu zpracovávat cukr a citlivosti orgánů na inzulin. Vzhledem k tomu že disponujete glukometrem napadá mě, jestli jste už v minulosti neměla zvýšený cukr. Nebo jestli to nemáte v rodině.

Předpokládám, že celé pomelo váží cca 800 g, poté ¼ pomela, tj. 200 g , dle kalorických tabulek by mohla obsahovat cca 20 g sacharidů. U zdravého člověka by se měla hladina glykémie cca 1 hodinu po jídle pohybovat pod 7,8 mmol/l. Vyšetření hladiny cukru pomocí glukometru je jen orientační a uvádí se odchylka až 15%. Proto doporučuju se obrátit na Vašeho ošetřujícího lékaře k provedení oGTT testu, který ukáže jak hladinu glykémii v krvi nalačno, tak i po požití glukózy (tj. jak Vaše tělo reaguje na příjem sacharidů).

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

21. 1. 2025 Libuše

Dobrý den zdvořile se na Vás obracím se žádostí o případnou radu v otázce zdravotní problematiky mé maminky, které je 76 let 50 kg. Maminka má 10 let cukrovku druhého stupně. Během této doby zhubla 20 kg. Užívala prášky a před 2 měsíci jí paní doktorka prášky změnila a nyní užívá Metrformin 50mg. 1000mg bere 2x denně. Po těchto práškách hubne ještě více a ztrácí se nám před očima. Štítnou žlázu a slinivku má v pořádku. Ranní cukr má 7,3. Stále pocituje hlad. Má bohužel ještě jeden problém a to velký flek na zádech, který byl tak 10x10 cm veliký, bohužel teď je pomalu už přes celé záda, který ji hrozně svědí. Jsem přesvědčena na 100%, že je to tím, že má cukrovku. Několikrát jsme to ukazovaly paní doktorce, která tvrdí, že je to pigment. Na dermatologie nám zase řekli, že je to alergie na spony z podprsenky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost zakoupit nějaké léky proti svědění. Chci mamince pomoc a bohužel už nevím na koho se obrátit. Paní doktorka ani neví, že po těchto práškách se může hubnout a ani neví, že lidé s cukrovkou mají problém s alergií na kůži. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne
S pozdravem Janeczková

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Janeczková,

váhový úbytek může způsobit řada různých nemocí, nejen cukrovka. Proto bych Vám doporučila dovyšetření k vyloučení jiného závažného onemocnění (rozbor krve, RTG hrudníku, SONO břicha, popř vyšetření zažívacího traktu: gastroskopické a kolonoskopické vyšetření, gynekologické vyšetření, mamografie). Je také důležité zkontrolovat jídelníček, zda-li je vyvážený. Jako pomocníka do výživy můžete přidat doplňky ve formě Nutridrinku pro diabetiky. Po Metforminu se obvykle nehubne, ale pokud máte pocit že ano, můžete zkusit šetrnější léčbu. Toto je nutné probrat s lékařem, který lék předepsal.

Ohledně kožních změn: toto na dálku nelze léčit ani radit. Cukrovka, pokud je dobře léčená, obvykle kožní potíže nevyvolává. V lékárně jsou dostupné volně prodejné léky proti alergii, event. jsou k dispozici i léky na recept, které Vám může předepsat buď dermatolog nebo obvodní lékař.

Závěrem: problematika Vaší maminky je složitější, bohužel nelze bez znalosti výsledků a vyšetření stanovit diagnózu. Další vyšetřování a postup stanovuje obvodní lékař.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

20. 1. 2025 Petra

Dobrý den, prosím: dcera ročník 1998 má nově diagnostikován autoimunitní zánět štítné žlázy hodnota TSH 22. Zároveň na UTZ zastiženy 2 uzly, jeden klasifikován Tirads 5 (11 bodů) o velikosti 1, 3*9*9 mm. Na UTZ doporučená biopsie, ale endokrinolog chce pouze sledovat. Je to bezpečné při této klasifikaci uzlu, nemůže se něco zanedbat? Bere Letrox, stále zvyšuje dávku, v noci se potí a špatně spí. Souvisí to s medikací?
Děkuju mockrát.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vzhledem k TIRADS klasifikaci uzlu, jeho velikosti a ročníku narození Vaší dcery je uzel určitě vhodné bioptovat. Potivost, bušení srdce, chvění na hrudníku a špatný spánek mohou opravdu být z nově nasazené medikace, postupněe budou odeznívat. Pokud se budou příznaky spíše zhoršovat, kontaktujte svého endokrinologa k domluvě úpravy dávky a kontrole hladin hormonů.

S pozdravem

MUDr. František Loos

16. 1. 2025 Martin

Dobrý den. Můj glikovaný hemoglobín je 41 a glukóza 5.2.To ukazují výsledky,nejsem dle svého lékaře diabetik a výsledky jsou prý v normě..Napadlo mě si změřit glikemii po jídle brambory salát,ryba kapr a vepřový řízek.Po dvou hodinách byla glik.11 i opakovaně, neboť jsem se domníval, že glukopasek ukazoval chybně..Jak je to to možné?Glikemie se vrátila na 7.4 až po 3.5 hodinách.Dietu nedržím ale snažím se těmto jídlům předcházet.Můj věk je 75 let,vážím 69 kg a měřím 162 cm.Dekuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Martine, 

dle uvedených údajů u Vás se nejspíše jedná o tzv. poruchu glukozové tolerance (neboli prediabetes). Důvodem může být snížení citlivosti na inzulin cílových tkání a/nebo snížená produkce inzulinu slinivkou břišní. Laboratorně to lze potvrdit provedením oGTT testu (indikuje ošetřující lékař). Jako prevence vzniku vyšší hladiny cukru po jídle preferovat v potravě jídla obsahující pomalu se uvolňující sacharidy, více bílkovin a nezapomínat na dostatek vlákniny a ani na pohyb po jídle.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková 

15. 1. 2025 KJ

Dobry den,
nove mi zjistili cukrovku prvniho typu na zacatku rijna ( vek 30 let), ted o Vanocich jsem bohuzel chytla nejake zakernejsi nachlazeni/ virozu/ chripku a vzhledem k svatkum tak sveho lekare/diabeologa nemuzu hned kontaktovat, zatim vyuzivam rad lekarniku ale chtela bych se doptat jak nejlepe lecit kasel, rymu pripadne zvysenou teplotu u diabetika, druhy den mi dokonce hodne lital cukr tak jsem se hodne merila abych ukocirovala spravne hodnoty ale v jednu chvili mi bylo malatno a hrozna zima, coz se srovnalo jakkmile se cukr prestal hybat, a dokonce mi dosli testovaci prouzky, ktere se nedari sehnat dalsi; jake leky jsou nejlepsi a jak se nejlepe lecit pripadne na co si dat pozor u cukru?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel během virózy je dost typický, že hladina cukru nebude stabilní a má trend k vyšším hodnotám. Jedinou radou je pečlivý monitoring glykémii, navýšit si dávky inzulinu, dostatek neslazených tekutin. Na horečku doporučujeme většinou Paralen, dle doporučeného dávkování, na rýmu lze běžně dostupné spreje, mořskou vodu, na kašel sirupy pro diabetiky event ACC. Pokud i přesto se nedaří udržet hladinu glykémie v doporučeném rozmezí a při příznacích hyperglykémie (malátnost, zvracení, průjem, špatné dýchaní, atd.) neváhejte se obrátit i na akutní interní ambulanci ve spádové nemocnici. Proužky do glukometru lze koupit i na vlastní náklady v lékárně, jinak jako diabetik 1. typu máte nárok od zdravotní pojišťovny na kontinuální monitoraci glykémii v krvi (více informaci Vám sdělí váš ošetřující diabetolog).

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

13. 1. 2025 L.

Dobrý den,
Věk 54, výška 165, váha 63. Od října beru Letrox, nejdříve 25mg, po měsíci zvýšeno na 50mg. Od té doby nemohu některé noci spát kvůli bušení srdce (pomalému) a pocitu vnitřního chvění na hrudi. Dýchání bez problémů, puls před zvýšením dávky kolem 50, teď bývá cca 65 - 70. Bušení srdce už není tak výrazné a časté jako před zvýšením dávky, ale stále to jsou velmi nepříjemné stavy. Pokud si v takovou chvíli změřím tlak, je zcela v normě a ani arytmii mi tlakoměr neukazuje. Na endokrinologii jsem objednaná až na jaře. Praktický lékař mi sdělil, že Letrox nelze nahradit. Před braním letroxu jsem tyto problémy neměla. Děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

škoda, že nepíšete i nějaké výsledky laboratoří, nevím jak velký deficit hormonů byl na počátku léčby. Pokud byl nedostatek hormonů při záchytu onemocnění výrazný, stává se, že po nasazení terapie Letroxem mívají pacienti nepříjemné pocity bušení srdce, chvění hrudníku a nespavost. Hormony štítné žlázy regulují náš energetický metabolismus a ovlivňují spoustu procesů v těle včetně srdeční frekvence. Při déle trvajícím nedostatku hormonů štítné žlázy se tyto procesy velmi zpomalí viz. vaše nízká srdeční frekvence. 
Představte si to na následujícím příkladu - složily Vám uhlí před dům, ale není nikdo, kdo by Vám ho složil do kotelny a plamen v kotli postupně slábne. Po nasazení hormonů Vaše tělo opět ožívá - zvyšuje se frekvence, zvyšuje se metabolismus, spalování, zlepšuje se distribuce energie v těle, ale to může být při rychlém zvyšování hormonů pacienty nepříjemně vnímáno. Doporučil bych Vám snížit dávku na 25 ug střídat s 50 ug (jeden den 50 ug a další den 25 ug) a to třeba na měsíc a poté vyzkoušejte 50 ug denně a to vše dle Vaší tolerance.

S pozdravem 

MUDr. František Loos

10. 1. 2025 Jan r.91

Zdravím,
prosím vás o konzultaci. Kamarádka (16 let diabetička, zdravotní sestra) tvrdí, že jí lékaři tvrdí, že zdravý člověk musí mít 15 minut po jídle hodnotu "cukru" v krvi do 5,5. Tady na webu jsem se dočetl, že po jídle do 7,5. Já mám po jídle 15 minut hodnotu 7....jedl jsem vánočku a trojhránek. Takže dost sladké. Děkuji za rady.
Přeji všem hezké a klidné svátky vánoční :-)
Honza :-)

Odpověď ordinace

Dobrý den Jane, 

průměrná hladina glykémie (neboli cukru) u zdravého člověka se pohybuje mezi 4,9-5,7 mmol/l. I zdravým lidem hladina cukru po jídle může stoupat, záleží na množství sacharidů a na rychlosti vstřebávání ze zažívacího traktu. V průměru se jedná o vzestup na 6-8 mmol/l a při běžném hlavním jídle maximálních hodnot dosaženo cca hodinu po jídle. Normální hodnoty glykémie po jídle za cca 2 hodiny by neměla být vyšší než 7,5 mmol/l. To platí pro zdravé osoby bez léčby. Stejné doporučení platí i pro diabetiky. Výjimečné se mohou objevit i u zdravého člověka hodnoty cukru až do 11 mmol/l, např. po jídle s vysokým obsahem sacharidů, při nemoci a při stresu, ale do dvou hodin hladina cukru v krvi by měla vždy klesnout pod 7,5 mmol/l. Pozoruhodné je, že i u lidí bez cukrovky je odlišný průběh hladiny cukru po jídle, pokud to jídlo obsahovalo více tuků a bílkovin. Podobně jako u pacientů s diabetem je vzestup glykémie po tučných jídlech pomalejší a méně výrazný, ale vyšší hladiny glykémie přetrvávají delší dobu po jídle a jen pozvolně klesají k lačným hladinám.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

8. 1. 2025 Šárka

Dobry den, mám dotaz který se týká mého bývalého přítele. Věk 44, diabetes l. typu ma od osmi let, je celkem neposlusny pacient, jjí si co chce a kdy chce , vždycky to nějak usměrňoval inzulinem. Kouři snad od 15 let, a poslední dobou docela pije , tak 5 piv denne i více. Ale teď k dotazu, nepohodl se se svoji diabetoložkou, nechce delat to co ona po něm chce, měření glykemie, psaní jídelníčku, inzulin tak jak chce ona… Takze ona ho už nechce a konecne jsme ho donutili najit si jinou v jiném městě. Ta ho ale vezme až v březnu, u te své už nebyl nejmíň rok. Tvrdí ze ještě nějaký inzulin ma, ale my si to nemyslíme. Má si pichat 4x denne, picha si asi jen jednou a velmi nízké dávky aby mu to vyzbylo. V nemocnici mu už prý inzulin nedají. Mužu se zeptat co mu hrozí když to bude delat tímto způsobem a ma nějakou jinou možnost obstarat inzulin. Bydli u nej ma dcera a říká ze je mu porad spatne a chodí spat v osm aby to prý zaspal.

Dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den Šárko,

inzulin v krajním případě by mohl napsat i praktický lékař. V akutním případě, na základě poslední zprávy od ošetřujícího diabetologa jsou schopni napsat i na interní ambulanci v nemocnici. Můžete se zkusit domluvit i s novou diabetoložkou, jestli by nebyla ochotná napsat i 1 balení od každého inzulinu do 1. kontroly.

Co se týče zdravotních komplikací Vašeho bývalého přítele. Akutně je ohrožen ztrátou vědomí (kómatem) a selháním zdravotně důležitých orgánů z vysoké hladiny cukru. Z dlouhodobého hlediska nejspíše bych očekávala problémy se zrakem, kardiovaskulárním systémem, problémy s ledvinami nebo problémy s nervovým systémem např. dolních končetin (neuropatické bolesti). Při spolupráci pacienta a lékaře s pochopením podstaty tohoto onemocnění za kontroly glykémií a při správné aplikaci inzulinu lze fungovat skoro zcela bez jakýchkoliv omezení a zdravotních komplikacích.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

8. 1. 2025 Standa

Dobrý den mám problém s cukrem abych měl normální hodnoty tak nesmím nic dělat a jenom sedět a dopichovatsi kazdej den skoro každé 2 h denní a to i na normální hodnoty kolem 7 a musím jist jedno jídlo za den 40 sacharidů jenom a musím chodit spát až ve 2 nb ve 4 h ráno orotoze si musím skoro celou noc dopichovat a cejtim se omezovanrj jsem z toho depresích abych to měl normální musím to dělat tím způsobem že chodím spát ve 2 nb ve 4 h ráno zbudim se a už to zase začíná zase dopichovani musím si dopichovat 15krat denně někdy víc jim jenom 40 sacharidů a cejtim se omezovanej nikam nechodím protože když se začnu hrabat navyšuje se to rychleji nz když sedím a když to nedělám tímhle způsobem tak hodnoty mám pak 15 až 20 a vejs a nebaví mě to dělat tímhle způsobem sby to bylo normální pak mám pocit že neziju a jsem xtremne omezovanrj bevim kde je chyba nocni inzulin mám toujeo a picham si ho 25 j a doktor říkal že víc si hi nemám píchat a denní fiasp tak nevím kde je problem a vážím 62 kg Měřín 175 cm a jehly používám 5 mm neměl bych piuzivat 6 mm nb 4 mm nevím protože mám pocit že 4 mm je málo a 6 mm moc a 5 mm nevím už nic jake dylku jehli pouzivat na moji váhu a nemůžu zjistit jde je chyba už to mám 4 toky hodně spatne normální to je jenom když to dělám tím způsobem že jim jedno jídlo za den 40 sacharidů a dopichuji aspoň 15krat denně a chodím spát ve 2 h nb ve 4 h ráno a sedím doma a nehejbuse pak je to normální a nrbavi.e to jako když ten nocni funguje jenom někdy protože někdy vypadá to ze ho je moc a jak si oicham 15 krát denně tak už nemám skoro žádné mysto na tele kam si píchat na břiše mám samé boule a modřiny a jediné mysto jsou stehna ale tam si oicham nocni nevím co stim to je důvod proč jim jednou denně když jim 2krat nb aspoň 3krat zaden tak to jsem do foouchoval 30krat zaden každou hodinu nb půl hodinu z toho důvodu jim jedno jídlo za den nebaví mě to nevím Kde je problem pořád ho hledám a nemůžu to zjistit a cejtim se omezovanrj hodně nic nesmím delat

Odpověď ordinace

Dobrý den Stando,

nejsem Váš diabetolog, neznám historii Vašeho onemocnění. Nevím jestli jste diabetik 1. nebo 2. typu, jestli nemáte onemocnění slinivky břišní. Myslím si, že ve Vašem případě by byla vhodná komplexní reedukace ohledně jak samotné podstaty onemocnění, tak i nutriční. Měla by Vaše lékařka nebo i sestřička zkontrolovat techniku aplikace inzulinu, místa aplikace atd. Myslím si také, že by pro Vás byla přínosná i kontinuální monitorace glykémie (např. Systém FGM od FreeStyle Libre). U diabetiků 1. typu je to komplexně hrazeno zdravotní pojišťovnou, pokud jste diabetik 2. typu máte na to nárok od zdravotní pojíst´ovny 3x do roku (zajistí Vám to Váš ošetřující diabetolog), event. lze zakoupit i v lékárně bez předpisu. Tento systém by mohl odhalit nějaké chyby a pomoct i nastavit správny poměr inzulinu bolus-bazál atd. Samozřejmě existuje i léčba diabetu inzulinovou pumpou, ale v případě diabetiků 1. typu. Ohledně možnosti léčby se obraťte na svého ošetřujícího diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

6. 1. 2025 Antonín

Dobrý den,asi před týden jsem změnil noční izulín z latnusu na tresibu a vyskytly se u mně střevní potíže.Chci se zeptat jestli to může mít souvislost nebo je to jen náhoda?Večer jsem píchal a stále pícham 8J a dlouhodobě jsem dobře kompenzovaný.Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Antoníne,

bohužel vzácně může Tresiba způsobit průjem u pacienta. Pokud si přestanete Tresibu aplikovat (přejdete zpět na terapii Lantusem) a průjem do 5-7 dnů odezní, tak poté se jednalo o nežádoucí účinek tohoto inzulinu. V opačném případě se prosím obraťte na svého praktického lékaře k dořešení etiologie průjmů.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková.

31. 12. 2024 Iva

Dobrý den, beru metformin a rabelsus , je mi 48 LET A začala jsem mít problémy z cholesterolem, neustále vysoký cukr , jsem nadměrná ale ne že bych se prejidala, nejím tuk,cukry a vlastně jen zeleninu a buď vařené kuřecí maso nebo tofu.na cholesterol jsem teď dostala nový lék nustendi. Měsíce diet, procházek a pribiram na váze a hodnoty jsou horší , jsem u toho na nervy prtz nedělám snad nic špatně až na to že nemám potřebu jíst takže jim jen 1x-2x denně.dnes jsem zkusila čokoládu a z 15 cukru mi spadl po čoko na 8. Je to normální?

Odpověď ordinace

Dobrý den Ivo,

máte nejmodernější léčbu diabetu a zvýšeného cholesterolu. Pokud i přesto se Vám nedaří hubnout, doporučila bych Vám se obrátit na odborníka - buď do obezitologické porádny, či k nutričnímu specialistovi. Snížená chuť k jídlu může být způsobená Rybelsusem. Přes svátky bych Vám doporučila zapisovat jídlo do kalorických tabulek, vyvarovat se jednoduchým cukrům, pokračovat v procházkách, a samozřejmě i důsledná kontrola glykémii. Můžete se inspirovat na stránkách https://www.stob.cz/cs/home. Po prázdninách je vhodné Váš zdravotní stav konzultovat s odborníkem, i Váš ošetřující diabetolog by Vám mohl poradit.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

22. 1. 2025 Julie

Dobrý den vážený pane profesore,
obracím se k Vám s prosbou o radu. Je mi 38 let a už asi od svých 16 let trpím neduhem zvaným Anorexie. Nedalo by se říct, že jsem od svých 16 kost a kůže. Při 169 cm vážím při nejlepším 53 a při nejhorším 38 kg. Ta horší hodnota nastala po porodech, nebo jiných stresových situacích. Nebylo jednoduché to zvládnout, ale pokaždé jsem nakonec opět přibrala na 49 - 50 kg. Nic méně dalo by říct že jsem anorektik v remisi...Skladba mého jídelníčku je tristní. Jím hodně sladkosti, abych měla energii, ovoce, občas maso. Velmi malé porce. Často chybí teplé jídlo. Můj dotaz směřuje s tomu, jak se mám namotivovat k tomu, abych vážila aspoň 55 Kg? Po té, co jsem přežila 38 kg., každý krok k "normální váze" se mi zdá být zvláštní, nebo zbytečný. O problematice poruch příjmu potravy toho vím poměrně dost. Zabývala jsem se tím ve své doktorské práci. Ale pořad nemohu najít argument k tomu, abych jsem se přinutila nějak změnit své návyky.. Četla jsem od Vás spoustu článků, líbí se mi, jak v nich hovoříte o problematice malnutrice. Mohu se Vás zeptat, jaké jsou vyhlídky ženy v 38 letech s 49 kg? Omlouvám se za tak naivní dotaz a předem děkují.
Mgr. Julie Bomko PhD.

Odpověď ordinace

Vážená paní magistro,

jednoduché řešení nelze nabídnout jako dopověď na Váš konkrétní dotaz. Již z Vašeho popisu vyplývá, že cíle je možné dosáhnout pouze komplexní péčí, která zahrnuje na jedné straně skutečně odbornou péči o duši (a to nejen podpůrnou), která je vedena intenzivně a trvale, na straně druhé pečlivé monitorování jídelníčku s obnovením znalostí o základech vyvážené správné a zdravé výživy s trvalými konzultacemi dietetologa. Dále pečlivé monitorování nežádoucích dopadů dlouhodobé poruchy výživy (klinické příznaky a laboratorní kontroly). Celou léčbu by měl koordinovat odborník, který se této problematice věnuje, zejména pak takový odborník, která má dost klinických zkušeností. Bohužel, neznám nikoho, koho bych mohl zodpovědně doporučit, takže jedinou cestou může být doporučení od praktického lékaře, který by měl být informován o pracovišti, které by vám mělo ve spádové oblasti tyto služby nabídnout. 

S pozdravem

prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

9. 1. 2025 Jana

Dobrý den,

chtěla bych se prosím poradit. Jsem ve 14. týdnu těhotenství. Normální sonografický obraz nezvětšené štítné žlázy, bez ložisek dle USG z 10/24, hraničně pozitivní antiTG (6,4), eutyreóza.

S_ATG: 6,4 kU/l (0-4,11)
S_TSH: 1,63 mU/l
S_FT4 volný: 12,54 pmol/l
S_ATPO:

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladinu hormonů v těhotenství máte v normě, sono obraz v normě a pouze hraniční antTGN (tam jsou stěžejní násobky horní normy). Doporučil bych pouze zavést doplňky jódu s obsahem 150 ug/den - jsou obsaženy i ve vitaminových doplňcích pro těhotné ženy (Mamavit, Chytré miminko, Femibion..) nebo si lze zakoupit výtažek z Kelpu - doplněk stravy v lékárnách. Kontrola hormonů v průběhu těhotenství a po porodu je vhodná. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

31. 12. 2024 Jarmila

Píchám si noční inzulín a zjistila sem že mám jen18.jednotek a mám mít 32jednotek

Odpověď ordinace

Dobrý den Jarmilo,

aplikujte si bazální inzulin alespoň těch 18 jednotek co máte k dispozici. Pokud si pícháte ještě bolusový inzulin, tak je vhodná kontrola hladiny cukru i během nočních hodin a pokud přesáhne hladinu 15 mmol/l, tak bych zkusila patrnou aplikaci korekčního bolusu 1-2j, lze opakovat za cca 2 hodiny k dosažení cílové glykémii pod 10 mmol/l. A samozřejmě co nejdříve kontaktovat svého ošetřujícího diabetologa k předepsání receptu na inzulin.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

19. 12. 2024 Kristina

Dobrý den, prosím mám dotaz. Dcera teď bude mít 10 měsíců. Brali nám krev, čekáme na odpověď odborníků. Brali krev i na štítnou žlázu.
Hodnoty :
TSH 5,42
FSH 8,6
Prolaktin 596, 3
T4 volný 10,6
Četla jsem, že tsh hodnota se u miminek mění a některé laboratoře mají až do hodnot 10,ale naše do 4. Musí se řešit u takto malého miminka? A FSH to je jako že nefungují vaječníky, není na to ještě malá? Strašně děkuji za každou radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jsem endokrinolog pro dospělé a nemám s péčí o děti zkušenosti. Začneme hladinou FSH, která se jeví v normě, nemá nyní žádnou souvislost s funkcí vaječníku. Děti po narození prodělávají tzv. minipubertu, kdy se aktivuje pohlavní osa a dojde k sekreci LH a FSH, což je důležitý proces k dozrávání pohlavních žláz. U chlapců končí do 6. měsíce po narození a děvčat do 2. roku, chlapcům se mírně zvětší varlata a plně sestoupí do šourku a u dívek působí na vaječníky a někdy lze pozorovat naběhnutí prsních bradavek a okolí. HLadina TSH je otazná, je mimo rozmezí, ale škoda, že neuvádíte jakou máte fyziol. mez pro fT4. Tady by to chtělo zopakovat odběry s 4 týdenním odstupem a pokud TSH neklesne do normy, tzn. pod 4, může být problém s funkcí štítné žlázy. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

31. 12. 2024 Anna Valášková

Dobrý den, jsem těhotná po druhé a od prvního těhotenstvi mám zvýšenou glikémii aktuálné z prstu 8,5 ale glykovaný hemoglobin 38 celých zajímá mě jestli je to diabetes nebo ne když dlouhodobý cukr je v normě

Odpověď ordinace

Dobrý den Anno, 

pokud správně rozumím, jíž v 1. těhotenství jste měla těhotenskou cukrovku. Chválím Vás, že si kontrolujete cukr i ve 2. těhotenství. Bohužel pro diagnózu těhotenské cukrovky nestáčí jen měření glykémii glukometrem, je to jen orientační měření. Cílové rozmezí glykémii při těhotenské cukrovce při domácím self-monitoringu je ráno nalačno 3,8-5,3 mmol/l, 1 hodina po jídle do 7,8 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,9 mmol/l.

Ke stanovení diagnózy gestačního diabeta se obraťte na svého ošetřujícího gynekologa, ten Vás odešle na odběr krve a event. provedení oGTT testu.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

31. 12. 2024 Jitka

Dobrý den,je mi 46let, váha 83kg,168cm.
Užívám Mulado prolong 500mg jednu večer.
Jelikož se blíží čas svátků a oslav, musím se zeptat.
Uvádí se, že při léčbě metforminem je zakázaný alkohol ve větší míře.
Jinde zas, že sklenička vína či jedno pivo nevadí. Tak nevím.
A co nealkoholické pivo? Když započítám obsah cukru do denního příjmu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den Jitko, 

kombinace Mulada (účinná látka Metformin) a alkoholu zvyšuje riziko laktátové acidózy, navíc také zvyšuje riziko hypoglykémie. Při dobře kompenzované cukrovce, bez poruchy funkce ledvin nebo jater, malé množství alkoholu (např. 1 pivo nebo 2 dcl vína nebo 1 panák) nemusí působit žádné problémy, pokud pacient alkoholický nápoj vypije s jídlem nebo po jídle. Pacienti s cukrovkou by se měli vyhýbat alkoholu obecně, bez ohledu na to, zda jsou léčeni metforminem nebo nikoliv. Bohužel, ani nealkoholické pivo není pro diabetiky vhodné. Je sice bez alkoholu, ale cukrů obsahuje ještě více. Eventuální přerušení užívání metforminu např. z důvodu plánované oslavy a předpokládané konzumace alkoholických nápojů není doporučováno.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

18. 12. 2024 Vl.zborník

Manžel si omylem píchnul denní insulin za noční.Co dělat?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vzhledem k tomu, že denní inzulin působí rychleji, než inzulin bazální, tak může způsobit nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémii). Abyste zabránili rychlému poklesu cukru je vhodné, aby se Váš manžel najedl – kombinaci jídla, které obsahuje jak jednoduché cukry (ovoce, slazený čaj, džus atd), tak i jídlo obsahující polysacharidy (pečivo..) Je vhodná opakována kontrola glykémie buď pomocí glukometru cca po 30-60 minutách nebo pomocí kontinuální monitoraci glykémii (senzor). Při poklesu glykémii pod 4 mmol/l nebo při projevech hypoglykémii (slabost, studený pot, třes rukou, bušení srdce, rozmazané vidění, horší řeč atd..) přijmout další cukr 20g a pokračovat v monitoraci po cca 20 minutách.  Pokud si nejste jistí anebo máte pochybnosti o zdraví Vašeho manžela, neváhejte kontaktovat pohotovost. Následnou úpravou dávek inzulinu prosím konzultujte s Vaším ošetřujícím diabetologem.

S pozdravem
MUDr. Kateřina Mazáčková. 

17. 12. 2024 Milena Zábojníková

Dobrý den měla jsem problém s žaludkem i snad žlučník držela jsem dietu a to spíše hladovkou spadl mi cukr a nastala hypoglykémie v nemocnici mě zavodnili a pustili domů a sebrali tablety a nechali jen inzulín .Beru xultophy 50 jednotek a k tomu jsem měla třikrát denně Siofor 1000 mg ten mi ihned odebrali i moje diabetoložka a inzulín jen 44 j a já začala už jíst normální dávky jídla a cukr hopsá vesele po jídle nahoru 15-16 pak spadne na 9-10 a za dvě hodiny se najím jen něco lehkého a zase letí nahoru a po bílém jogurtu , po rybě bez přílohy po polévce po sucharech a bojím se už něco sníst co jsem jedla normálně prý můžu přidávat inzulín mám už 46j a je to stejné a nic už mi prý nedá paní doktorka . Já už nevím co dělat a trpím neustálým hladem a hubnu prosím vás o váš názor děkuji Milena

Odpověď ordinace

Dobrý den Mileno, 

Xultophy není čistý inzulin, je to kombinovaný preparát (bazální inzulin v kombinaci s liraglutidem), titrace (navýšení dávky) Xultophy by měla být dle lačné glykémie k cílové hodnotě 5-6 mmol/l, jeho maximální denní dávka je 50j. Tento lék neovlivní postprandiální glykémii (hladinu cukru po jídle). Pokud již nedržíte žádnou přísnou dietu a pozorujete nárůst glykémii (jistě je vhodná kontrola hladin cukru jak nalačno, tak i 2 hodiny po každém hlavním jídle) měla byste co nejdříve kontaktovat Vašeho ošetřujícího diabetologa, neboť úbytek na váze by mohl být spojen i s hyperglykémii. Dle přidružených onemocnění a dle Vašeho aktuálního zdravotního stavu by teoretický šlo léčbu posílit o perorální antidiabetika (tablety na cukrovku) nebo i přidat další inzulin, ale s krátkou dobou působení, který byste si aplikovala před jídlem. Pokud budete pozorovat přiznaky hyperglykémie (vysoké hladiny cukru v krvi) jako nevolnost, malátnost, zvracení měla byste vyhledat pomoc i na akutní interní ambulanci. Prosím, Váš zdravotní stav a úpravu medikace konzultujte se svým ošetřujícím diabetologem. 

S pozdravem
MUDr. Kateřina Mazáčková

17. 12. 2024 Radek Zavřel

Dobrý den .Mám cukrovku druhého stupně. Již delší dobu užívám Metformin 2xdenne . Teď mi testy u doktorky prokázali že mám 7.3 paní doktorka mi přidala Jardiance 10mg. Otázka je pokud mi to cukr v krvi nesníží budu si muset píchat inzulín? Nebo od jaké hodnoty musím. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

kromě aktuální hladiny cukru v krvi rozhoduje při úpravě medikace (ev. i zahájení inzulinoterapie) také hodnota glykovaného hemoglobinu (ukazatel dlouhodobé kompenzace cukrovky) a také souběžná další onemocnění. Strategie léčby diabetu u každého jedince je hodně individuální a to by měl posoudit a následně i Vám vysvětlit Váš ošetřující diabetolog. Ideální cílové hladiny cukru v krvi nalačno jsou mezi 5-6 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 9 mmol/l. Hodnota glykovaného hemoglobinu by ideálně měla být pod 53 mmol/mol. Ale jak už jsem zmiňovala výše, každý člověk může mít vlastní individuální cílové hodnoty. 

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková 

17. 12. 2024 Milena

Dobrý den dnes ráno jsem asi vynechala mojí dávku inzulínu který je dlouhodobě jsem po úpravě medikace dva dny z důvodu nízké glykémie mi odebrali léky a nechal jen inzulín 44 jednotek jenže jsem asi zapomněla a zjistila jsem to až po obědě hodinu po obědě jsem měla cukr 19 píchla jsem si necelou polovinu dávky mám si dávat ještě tu druhou děkuji Milena

Odpověď ordinace

Dobrý den Mileno,

i když jste neuvedla název Vašeho inzulinu, předpokládám, že se jedná o bazální inzulin typu Tresiba nebo Toujeo. Délka působení těchto inzulinu je cca 42hod a 36hod. Pokud jste si zapomněla aplikovat bazální inzulin v obvyklou denní dobu, lze ho podat během dne v jiném čase. Ale další běžnou obvyklou dávku až po uplynutí od poslední aplikaci minimálně 8 hodin. Nástup účinku bazálního inzulinu je pozvolný a nedojde k rychlému poklesu glykémie. Hyperglykémie ve Vášem případě by mohla být způsobená dietní chybou, přílišnou redukci chronické antidiabetické medikace, nebo může svědčit i o počínajícím zánětu ve Vašem těle. Důležitá hydratace (hodně neslazených tekutin cca 2-3 litry za den) a častá opakovaná kontrola glykémie. Pokud se rozvinou příznaky hyperglykémie jako malátnost, nevolnost nebo zvracení je na místě se obrátit na pohotovost. Jinak s výsledky domácího měření glykémie se obraťte na svého ošetřujícího diabetologa k úpravě medikace.

S pozdravem
MUDr. Kateřina Mazáčková

12. 12. 2024 Pepo

Dobry den, mam 20 let diabetes na inzulinu. Vecer si davam Tujeo 14 jednotek, pres den 3x Fias 10 jednotek. Rano mivam mezi 3.00 az 4.00 hod. 5,2 - 5,5. V 5 hod. rano 6,0. Byl jsem na odber krve ( jel jsem 5km na kole) cukr nameren 8.5. Ma to kolo vlyv na glykemii? ( vyska 182 cm, vaha 83kg cvicim denne) Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

důvody proč jste měl ráno takto zvýšený cukr:

1. hormony

V ranním období je v těle přirozeně zvýšená hladina hormonů, které snižují účinek inzulínu. U řady pacientů vidíme, že v noci mají glykémii v normě a nad ránem cca od 5-6 hod se glykémie pomalu zvyšuje. Sníží se až po dopíchnutí inzulínu. Někdo musí aplikovat malou dávku inzulínu ještě v noci. To ale nebude Váš případ.

2. rychlý pohyb (tzv. anaerobní)

Může vést k vzestupu adrenalinu, kortikoidů to opět zvyšuje glykémii. Tady je to složitější. U pohybu vždy závisí ještě na trénovanosti, době trvání pohybu a na výkonu. Zjednodušeně, čím víc máte natrénováno, čím déle pohyb trvá a také pokud není pohyb moc intenzivní, dochází k poklesu glykémie. Naopak: netrénovaní jedinci, vysoký výkon, krátká zátěž - vede k vzestupu glykémie.

Závěrem : pokud máte obvykle po ránu vyhovující glykémie, tak bych to neřešila, pokud máte opakovaně nalačno vyšší, lze zkusit jiný typ dlouhého inzulínu (Tresiba). Lze zkusit změnit dobu aplikace dlouhého inzulínu

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 12. 2024 Pavla

Dobrý den, v září letošního roku mi na sonu byla zjistena ztucnela slinivka a lehce ztucnela játra. Ranní cukr 5,2 a dlouhý cukr 36. Začala jsem držet dietu a přidala pohyb. K dnešnímu dni jsem shodila 13kg. Na kontrole koncem listopadu bylo sono jater již v pořádku, slinivka stále ztucnela. Ranní cukr 4,8 a dlouhý mi vzrostl na 37. Rada bych se, prosím, zeptala, co dělám špatně, nebo proc mi dlouhý cukr vzrostl po dietě a zhubnutí. Je mi 47, 164/79. Děkuji za odpověď. Pavla

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

děláte to výborně! Zhubla jste 13 kg, to je pro Vaše tělo velmi dobré. Snižujete tak riziko vzniku cukrovky. S dlouhým cukrem se nestrachujte. Obě hodnoty 36 i 37 mmol/mol jsou totiž v mezích normy, tedy není co snižovat. Hladina cukru i u zdravého kolísá mezi 4-5,5 nalačno, což je přesně Váš případ.

Závěrem: Držte si váhu a kontrolujte si 1x ročně hladinu cukru. Máte vyšší tlak, ale to asi řešíte s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 12. 2024 Bohumír Ernest

Dobrý den,používám Xulthophy ráno 23 jednotek.Stalo se mi že jsem si jej zapomněl píchnout,lze jej nahradit tabletou metforminu.
děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

inzulín nelze nahradit tabletou Metforminu. Nicméně tento typ inzulínu se velmi pomalu uvolňuje, můžete jej tedy, pokud ráno zapomenete, dopíchnout ve stejné dávce ještě do oběda. Pokud i v poledne zapomenete, dáte dávku až další den ráno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 12. 2024 Marta

je mi 74 let, vážím 78 kg. Mám problémy se snášením léků, polyvalentní alergii.
3x jsem byla během let hospitalizovaná po léku na bolest v nemocnici, dusila jsem se a upadla do bezvědomí.
Nyní na cukrovku II. typu beru lék Forxiga-dapagliflozinum již 4 měsíce.
V poslední době mám velmi silné bolesti v místech hrudní páteře (vedlejší účinek léku), ale hlavně mě trápí pocit bolesti u srdce a jakoby mi nechtělo jít. zvláště pokud nejsem najedená.
Obv. lékařka mi sdělila, že je to od páteře. Kromě toho se každou noc velice potím a budím se po 1,5 až 2hodinách a musím se převléci z mokrého prádla a to mám za noc cca 4 - 5 mokrých nočních bavlněných kabátků. Dle obv. dr. je to věkem. Citím se unavená a pocit na hrudi u srdce se mi nezdá v pořádku. Kromě tohoto léku beru Valzap 80 na tlak.
Vysledek odběru krve je prý dobrý.
Nevím, zda to není z léku na cukr. Mám výši od 6,8 - po 7,8, zřejmě to souvisí s jídlem. Dřív jsem mělo kolem 8,
Prosím, mužete mi poradit?
Děkuji Marta

Odpověď ordinace

Dobrý den Marto,

tento stav bolesti za hrudní kosti mohou mít více příčin. Nelze samozřejmě vyloučit i nežádoucí účinek Forxigy, i když je to pro tento lék netypické. Naopak má prokázanou kardioprotektivitu (ochranný vliv na kardiovaskulární systém). Při bolesti na hrudi je potřeba vyloučit kardiální etiologii, vředovou chorobu žaludku nebo dvanácterníku, jestli netrpíte chudokrevnosti či jinou chorobou krvetvorby, muskuloskeletální etiologii. Vzhledem k nočnímu pocení je důležité vyloučit i noční hypoglykémii (noční pokles cukru). Kromě toho noční pocení může ukazovat na zánět v těle, bývá i u lymfomu, nebo můžou navodit i některé léky. Ke zvážení je došetření během hospitalizace na lůžkovém oddělení interny. Prosím svůj zdravotní stav konzultujte s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

9. 12. 2024 Josef

Dobrý den, od ledna letošniho roku jse neustále unaven mám pocity na závratě někdy i celodenní, když jdu ven mám pocit, jako když jsem opilej a rychle se unavim a celé to mám zahaleno jakoby mlhou.Provedena řada vyšetření, rehabilitace na krční páteř trochu úleva, ale po chvilce zase zpět vše. Poslední rozbor krve ukázal nízký testosteron 4,24 a vyšší cortisol 573. Pracoval jsem posledních 5 let jsem měl hodně stresové zaměstnání a náročné i na psychiku. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladinu testosteronu máte nízkou, je potřeba provést kontrolní odběry s odstupem, a dle toho zvážit event. substituci. Bohužel nepíšete věk a důležité komorbidity, ale nízký testosteron únavu a sníženou výkonnost u muže způsobuje. Kortizol je v pořádku. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

6. 12. 2024 Josef

Dobrý den, delší dobu jsem měl cukr po ránu v hodnotách 5,9 - 6,2 nic se neřešilo. Uprava stravy, pohyb. Teď poslední krevní rozbor byl 6,8 a dostal jsem lék glucophage 750.
Beru ho asi 3 týdny a ráno se měřim nalačno a hodnoty jsou 6,5, 6,8, 6,4.
Nevím zda to už zabírá,
Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den Josefe,

měření glykémie glukometrem z kapky krve z prstu je jen orientační. Glykémie změřená glukometrem se může do určité míry odlišovat od hodnoty zjištěné z žilní krve při odběru u Vašeho lékaře či přímo v laboratoři. Povolená odchylka měření glukometrem je až 15%. Cílová hladina glykémie ráno nalačno je mezi 5-6 mmol/l. Proto k přesnému ověření hladiny cukru v krvi by bylo potřeba provést odběr ze žilní krve. Při dobré toleranci Metforminu lze jeho dávku navýšit až na 3000 mg za den. Prosím, naměřené hodnoty a připadnou úpravu léčby konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

5. 12. 2024 Veronika

Dobrý den,
mé babičce v říjnu změnil praktik léky z Metforminu na Janumet 2x denně. Ze začátku babička zvracela a měla střevní potíže. Ale stejně od změny léků jí stále není dobře, bolí jí žaludek a má nechutenství k jídlu. Myslíte si, že to mohlo způsobit změna léků?

Odpověď ordinace

Dobrý den Veroniko,

bohužel mezi časté nežádoucí účinky Janumetu (což je kombinace Metforminu a sitagliptinu) patří nevolnost, zvracení, nadýmání, méně často zácpa či průjem, bolesti břicha. Samozřejmě je potřeba vyloučit jinou příčinu – gastroenteritidu, zánět žaludku. Prosím, zdravotní stav své babičky konzultujte s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

4. 12. 2024 Horčičková Lenka

Dobrý den,

už dlouhou dobu řeším vleklé zdravotní problémy - srdeční arytmii (velký počet extrasystol, které mám po celý den) a silné závratě, u kterých se prozatím nepřišlo na příčinu vzniku. Podrobila jsem se i zátěžovému ekg atd a vše bylo v normě.

Vzhledem ke skutečnosti, že jsem jako těhotná měla těhotenskou cukrovku, aktuálně řeším skutečnost, zda moje výše zmíněné potíže nemohou souviset s případným zhoršením stavu v této oblasti.

Aktuálně bylo zjištěno, že mám problémy s lačnou glykemií - tuto mám od 6 - 6,6, ale dlouhodobý cukr mám 36. A tak jsme se prozatím s paní doktorkou domluvili na tom, že budu držet dietu - jsem obézní, ale aktivni člověk. Je mi 40 let, 172 cm, 115 kg.

Mám však otázku. Trochu sleduji svůj stav cukru - mám glukometr a nyní Senzor Free style libre.
Hodnoty glykemie po jídle - po dvou hodinách - mám povětšinou do 7,8. Jde mi ale o to, že během toho dvouhodinového úseku cukr stoupne třeba i na 13, ale po dvou hodinách je v normě. Je to takto možné i u zdravého člověka, nebo je to problém a cukr by se i během těch dvou hodin měl prostě maximálně držet do těch 7,8 po celou dobu?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Horčičková

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Horčičková,

po jídle stoupá hladina glukózy v krvi v závislosti na typu a množství přijatých sacharidů. Tento proces je normální a je způsoben uvolňováním glukózy z trávené potravy do krevního oběhu. U zdravého člověka se následně hladina glukózy snižuje díky inzulinu, hormonu produkovanému slinivkou břišní, který pomáhá buňkám glukózu přijímat. U zdravých lidí se hladina glukózy po jídle zvyšuje, ale neměla by překročit určité hodnoty.

Vzhledem k tomu, že máte jíž zvýšenou hladinu cukru nalačno a navíc vaše glykémie stoupá na 13 mmol/l krátce po jídle, ačkoliv po dvou hodinách klesne na normální hodnotu, může naznačovat, buď že Vaše tělo pomalu reaguje na zvýšenou hladinu cukru (tj. máte poruchu glukosové tolerance), nebo je potřeba více inzulinu, aby se hladina cukru snížila (tj. máte inzulinovou rezistenci), nebo jste požila jídlo s vysokým obsahem rychlých sacharidů. Samozřejmě se může jednat i o kombinaci výše uvedených skutečnosti.

Doporučuju provést glukózový toleranční test (OGTT). Můžete experimentovat s jídly s nižším obsahem sacharidů nebo volbou jídel s nízkým glykemickým indexem (doporučuju používat kalorické tabulky). Dostatek pohybu po jídle, protože svaly během činnosti využívají glukózu jako zdroj energie. Pokračujte v používání senzoru FreeStyle Libre, protože poskytuje cenná data o Vašem glykemickém profilu během dne i noci.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

2. 12. 2024 Ladislava

Dobrý den, žena 50 let, cukrovka 2 stupně, léky na cukr neužívam
Muj problém je hypoglikemie a bezvědomí
Naposledy naměřené 0,7
Pani doktorka chce vyšetření za hospitalizace
Co mě tam prosím v nemocnici čeká
Děkuji Ladislava

Odpověď ordinace

Dobrý den Ladislavo,

hospitalizace při hypoglykémii zahrnuje vyšetření zaměřená na zjištění příčiny hypoglykémie, což může zahrnovat testy na inzulín, hormony, zobrazovací metody (sonografie, CT vyšetření) k detekci nádorů a další laboratorní testy. Cílem je zjistit, zda je hypoglykémie způsobena nadměrnou produkcí inzulínu, hormonálními poruchami, jaterními problémy, léky, nebo jinými faktory, a následně přizpůsobit léčbu. Hospitalizace umožňuje bezpečné a efektivní provedení všech potřebných vyšetření, což je klíčové pro určení příčiny hypoglykémie a poskytnutí adekvátní léčby.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

26. 11. 2024 Renata

Nase 12 leta fenka temer 3 roky je na inzulinu.Posledni dobou ma zachvaty.Posledni zachvat ,dneska,byl zvlastni tim,ze mnela krece a behem dne nevypila ani deci vody coz normalne byva zizniva.Veterinarka si nevi uz rady.Muzete mi prosim rict proc? Co se v jejim tele deje?Dekuji za moznou odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den Renato,

je mi líto, že vaše fenka prochází těžkými chvílemi, ale prosím musíte si uvědomit, že nejsem veterinář. V tuto chvíli můžeme jen polemizovat, ale Váš pejsek potřebuje odbornou pomoc.

Pokud by se jednalo o člověka s diabetem na inzulínu, je možné, že se její zdravotní stav zhoršuje z několika důvodů. Zaprvé může mít hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) buď málo jedla nebo dávka inzulinu byla vysoká, příznaky mohou zahrnovat třesy, křeče, ztrátu vědomí a dehydrataci. Cukrovka také může způsobit poškození různých organů, např. Ledvin, což muže vest k dehydrataci, ovlivnit rovnováhu elektrolytů a způsobit další zdravotní problémy. Křeče mohou být také způsobeny poškozením nervového systému. Kromě diabetu mohou být problémy způsobeny i infekcemi (např. močových cest) nebo jinými nemocemi, které mohou zhoršit celkový stav.

Je důležité, abyste se v této situaci obrátili na veterináře. Možná bude potřeba upravit dávkování inzulínu nebo zahájit jinou léčbu v závislosti na aktuálním zdravotním stavu.

Záchvaty a změny v chování mohou být signálem, že fenka potřebuje naléhavou pomoc, a proto je velmi důležité získat odbornou veterinární péči co nejdříve.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

29. 11. 2024 Hana

Dobrý den.Jsem diabetik 2.Chtela bych se zeptat jestli mě diabetolog může vyřadit když odmítnu určité vyšetření.Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lékař Vám podle Vašich výsledků doporučí nějaký léčebný postup. Rovněž Vám vysvětlí důvody, které jej k tomu vedou. Pokud nesouhlasíte, zapíše Váš názor do dokumentace, někdy, pokud se jedná podle lékaře o důležité vyšetření, Vám může dát k podpisu tzv. negativní revers. Finální rozhodnutí o tom, zda Vás lékař v ordinaci nechá, záleží na něm. Podrobně viz: https://www.ombudsmanprozdravi.cz/kdy-muze-lekar-odmitnout-pacienta/

S pozdravem 

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 11. 2024 Božena

Dobrý den, mohu lék JUZINA 100mg,užít místo MAYSIGLU 100mg?Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

účinnou látkou obou těchto léků je sitagliptin, proto jsou navzájem zaměnitelné.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

27. 11. 2024 Martina

Dobrý den, je mi 53 let. Měřím 158 a vážím 78. Beru pouze léky na tlak lipertance 40/10 a od té doby raketově přibírám na váze za cca 1/2 roku mám 6kg na vic.Trpim zacpou, nespavosti . Chodím 2x týdne cvičit. Snažím se dodržovat kalorické tabulky. Dle obvodní lékařky, krevní testy povrchu štítné žlázy nemám. Cukrovku taky ne. Lze se u vás objednat na konzultaci když nejsem diabetik. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den.

pokud by jste chtěl komplexně řešit problém nadváhy/obezity můžete se objednat do obezitologické ambulance: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

S pozdravem

MUDr. Kateřina Mazáčková

© 2025 ocukrovce.cz

Nahoru ↑