Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Váš dotaz by měl kromě popisu problému obsahovat rovněž věk, hmotnost, výšku, léky na cukrovku, popř. přidružené onemocnění (např. prodělal jsem infarkt nebo léčím se na deprese a pod.). Jen tak můžeme konkrétně poradit.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

10. 4. 2024 Anna

Dobrý den,začala jsem brát jednu tabletu stadametu vždy večer a mám ráda bílé suché víno....mohu si ještě dát občas skleničku?dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud užíváte Stadamet, tak rozhodně není doporučen tvrdý alkohol nebo větší množství vína či piva. Pokud se jedná o 1-2 sklenky vína, nemělo by se nic stát.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 3. 2024 Veronika

Dobrý den, moje mentálně postižená teta má cukrovku 1. stupně. Užívá inzulín už cca 16-17 let. Nikdy nebyl problém s aplikováním. Poslední cca rok a půl má jakoby z toho píchání strach. Když vidí, že už jdeme s inzulínem tak začne říkat že ho nechce apod. Při aplikování ji musíme přidržet, jinak by se nenechala píchnout. Vůbec nevíme čím je to způsobené. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na tento dotaz lze jen velmi těžko odpovědět. Zkuste použít co nejkratší jehličky (4mm), střídat místa vpichu a pravidelně jehly vyměňovat (klidně denně jedna jehla). To proto, aby byl vpich nebolestivý.
Uvidíte zda se zlepší.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2024 Denisa

Dobrý den, mám roční dceru, její táta má cukrovku 1. Typu,
Občas, když ji změříme cukr, má 6,8 nebo 7,2 a blíže k těmto číslům. Mám se obávat? Děkuji.
Jinak máme měřit pravidelně ráno po probuzení, kdyby náhodou, to má vždy okolo 6,5 někdy i výš. Přes 8 mmol/l to ale nejde.
Mám se obávat a být více na pozoru? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

děti rodičů s cukrovkou 1. typu mají zvýšené riziko vzniku diabetu 1. typu. Hodnoty nalačno jsou hraniční, pokud jste přes den 6,8...7,2 to je ještě v normě.
Odhadnout riziko vzniku diabetu lze, provádí se speciální vyšetření, která ale nejsou běžně dostupná. Této problematice se věnuje tým lékařů z FN v Motole. Kontakt viz: https://www.detskydiabetes.cz/. Doporučuji Vám je kontaktovat s dotazem, zda mohou Vaše dítě vyšetřit a stanovit riziko vzniku diabetu 1. typu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 3. 2024 anonymní

Dobrý den, prosím potřebuji poradit.
Mám dlouhodobé měření cukru 42.
Ráno na lačno od 4,7 až 6,2(ale to výjimečně) a 2 hodiny po jídle 6,2 cca.
Beru stadamet 1000 ráno i večer,rybelsus 14 mg.lek TRIPLIXAM na tlak po kterém jsem jako na kolotoči,tlak mám cca 90/70.
Další a další léky jako purinol,sorvesta,atd....
Výsledky z krve spíš nižší . Lékaři nechtějí slyšet
Připadám si přiotrávení,poboliva žaludek,Zaha,ledviny.Porosim poraďte.
.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud dobře chápu Váš dotaz, máte potíže se zažíváním, nízký tlak.
Z léků, které užíváte bych doporučila mírně snížit dávku léků, které nejvíc ovlivňují zažívání. To je Stadamet (účinná látka metformin). Zkuste snížit dávku na 750mg 1tbl ráno a 1tbl večer. Existuje preparát, který obsahuje Metformin (jako váš stadamet), ale má menší riziko zažívacích potíží. Tedy bych nahradila Stadamet lékem, který se jmenuje Glucophage forma XR 750mg 1-0-1 (je ale na lékařský předpis a doplatek cca 50 Kč na krabičku).
Lék Rybelsus také ovlivňuje zažívání, můžete snížit dávku na 7mg nebo brát ten Váš tedy 14mg 1 tbl ob den.
Stran tlaku užíváte Triplixam, nepíšete ale sílu. Tady se budete muset obrátit na Vašeho lékaře, aby Vám dávku snížil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 Nikola

Dobrý den, dne 6.2 jsem byla na periodicke prohlídce, kde mi naměřili na lačno (v deset rano) 6,3 den před tím jsem pila velmi sladké kafe. Doma mám glukometr. Ráno po vypiti coca cole 6,1 a pak ten samý den dvě hodiny po jídle a po fyzické namaze jsem měla necelý tri jednotky cukru. Jinak trpim syndromem bílého pláště. Děkuji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle výsledků máte poruchu tolerance cukru nalačno. Někdy tomuto stavu říkáme prediabetes. Stav se může zhoršit do cukrovky, může se normalizovat nebo zůstává na hranici, tedy cukr nalačno 5,5 - 6,9 mmol/l. Nad 7 mmol/l se již jedná o cukrovku, do 5,5 mmol/l jsou hodnoty v normě. Doporučujeme již nyní dodržovat racionální stravu, pohyb, udržovat optimální váhu. Podrobněji např. na www.cukrovka.cz (prediabetes).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 Dagmar Gelžinská

Dobrý den. Přes půl roku píchám inzulín lantus sólo Star 34 jednotek beru ráno novapio 30 mg a k tomu siofor 1000 odpol taky siofor 1ooo a večer. Přibrala jsem za tu dobu 15 kg a doktor to neřeší. Jsem z toho velmi špatná psychicky protože mám artrozu kolene 3 až 4. Mám strašné bolesti a ty nabraná kila jsou pro mě utrpení. Doktorovi je to prostě jedno.a to ještě podotýkám, že jim minimálně protože mám kvůli váze odpor k jídlu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Gelžinská

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

po zahájení léčby inzulínem může někdy dojít k nárůstu hmotnosti, zvlášt tehdy, pokud jste předtím měla hodnoty cukru hodně vysoké. Dále užíváte lék Novapio, který někdy zadržuje v těle vodu a může také vést k nárůstu hmotnosti. Pokud dobře držíte dietu a stejně nejdou kila dolů, je potřeba toto konzultovat s Vaším lékařem. V léčbě diabetu lze užívat i léky, které s hubnutím pomáhají. Jsou ale jen na lékařský předpis a je nutno je volit po vyhodnocení Vašeho celkového stavu a laboratorních výsledků, což v této poradně nelze. Doporučuji Vám tedy obrátit se na Vašeho lékaře s otázkou změny léků pro snížení hmotnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 3. 2024 anonymní

Mám vpmd chodím na reoferezu užívám Mulado prolog 750..mam neustálý pocit nechutenství a pocitu na zvracení a slabosti.mohlo mi to ovlivnit vysoká dávka léků měla jsem jen 500.. mám 70 vážím 85 v 165 děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud Váš dotaz zní, zda můžete mít nechutenství, zažívací potíže po léku Mulado prolong, tak odpověď zní ano, můžete.
Doporučuji vyzkoušet na 1-2 týdny vysadit tento lék a podle výsledků postupovat dále. Pokud Vás potíže přejdou, požádejte Vašeho lékaře o výměnu léků, pokud i po dočasném vysazení budete stále mít zažívací potíže, bude nutné hledat příčinu jinde a dovyšetřit zažívací trakt.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2024 Pavla

Dobrý den, čeká me kompletní odběr ( biochemie, cholesterol - na posouzení jak zapusobily statiny a také glykemie, KO, minerály a moč na albuminerii). Jsem ted od pondělí 4.3. nachlazená - bolest v krku a hlavy, trochu rýma. Na krev bych chtěla jít ve středu 13.3 nebo v pátek 15.5. .... myslíte, že to má smysl? Hlavně mě zajímá vliv na glukozu.... jsem rok od porodu, kdy jsem měla tehotenskou cukrovku.... v pruběhu roku jsem chodila na odber na kontrolu glykemie a za tu dobu jsem vypozorovala, že mi glykemii ovlivnuje hormonalní stav před menstruací a po menstruaci a taky právě nevyspání a stres...tak nechci byýt zklamaná z výsledku, když by mohl být ovlivněn nachlazením...a nebo za jak dlouho po nachlazení(nemoci) bych si ty odběry měla nechat udělat? musím to i skloubit i stím, abych nebyla před menstruací či v pulce... i to mi hodnoty rozhodí .děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

asi již odpovídáme pozdě, ale přece :-)
Pokud jdete na odběry na cukr a tuky, je lépe vyčkat do úplné úzdravy po nemoci, tedy minimálně týden po odeznění všech potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2024 Alex Brožková

Kdybych měla příznaky cukrovky a začala jíst zase zdravě, mohlo by se vše zase vrátit do normálu?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

zde nelze odpovědět jednoznačně neboť o tom jestli se cukrovka zlepší, zhorší či vrátí úplně k normálu, rozhoduje mnoho proměnných. Tedy alespoň částečně odpovím. Pokud někdo má extrémní obezitu (např. 120-130 kg) a hodně zhubne (např. 20-30 kg) tak pokud má cukrovku, je možné, že se jeho stav metabolismu cukru vrátí do normálu. U všech ostatních diabetiků (tedy těch s normální váhou nebo jen mírnou či střední nadváhou) platí, že cukrovka je nemoc celoživotní, kterou lze dietou, pohybem a léky udržovat dobře pod kontrolou, ale nemizí a vyžaduje pravidelné kontroly stavu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 2. 2024 Julie

Dobrý den,
u přítele (22) byla zjištěna cukrovka typu 1 a snažíme se vybrat pumpu. Dočetli jsme se, že v zahraničí je možné mít pumpu, která nevyžaduje zavedení hadičky (Omnipod). Je nějaký podobný ekvivalent v Česku? Pokud ne, které pumpy umožňují např. sledování úrovně hladiny cukru přes telefon a případně nabízejí i ovládání přes něj? Velice by to usnadnilo dávkování. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pumpa Omnipod v ČR není na trhu, očekáváme jí tento nebo příští rok. Mezi pumpy s automatickým dávkováním inzulínu (tedy se jedná o pumpy, které pomáhají regulovat hladinu glykémie na základě dat ze senzoru) patří:

1. Tandem Control IQ, viz: https://www.aimport.cz/inzulinova-pumpa-t-slim-x2tm (není ovládána přes telefon)
2. inzulínová pumpa YpsoPump, lze propojit s aplikací CamAPS FX, zde je ovládání přes telefon, viz: https://www.mylife-diabetescare.com/cs-CZ/mylife-loop.html

Obě tyto pumpy mají kanylu s hadičkou, mají senzory Dexcom G6 nebo G7.

3. pumpa MINIMED G 780, tato pumpa má také kanylu s hadičkou, senzory Enlite, viz: https://www.medtronic-diabetes.com/cs-CZ/lecba-inzulinovou-pumpou/system-minimed-780g

4. jediná pumpa na trhu v ČR , která je tzv. náplasťová, tedy bez hadičky, je pumpa viz: https://cz.medtrum.com/product/nanopump.html

Pokud přítel uvažuje o léčbě inzulínovou pumpou, měl by se obrátit na diabetologa, který má v léčbě s inzulínovou pumpou zkušenosti a poradí mu vybrat vhodný přístroj. Rovněž můžete kontaktovat obchodního zástupce daných firem a nechat si přístroje ukázat. Podrobný rozbor jednotlivých přístrojů bohužel přesahuje náplň této poradny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 2. 2024 Erik

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Je mi 27 let, 184cm, 88kg. Již přes rok trpím neustálým pocitem žízně. Navštívil jsem praktického lékaře a ten mě automaticky poslal na oGTT test. Měsíc zpět byli výsledky 6.5mmol/l nalačno a 8.6 po zátěži. oGTT test byl proveden i cca. 5 let zpátky s mírně zvýšenými výsledky. Tenkrát jsem neměl žádné příznaky žízně atd., pouze mi v krvi našel vyšší hodnoty cukru tudíž mě poslal na oGTT kontrolu. Je, ale zajímavé, že se měřím i doma glukometrem značky Glucolab a výsledky nalačno nikdy nešli nad 7mmo/l. Dnes ráno na lačno jsem měl 5.4, občas mám ráno max. 6.5. Lékař mě ještě poslal do diabetické poradny a na Endokrinologii. Bohužel, na Endokrinoligii mi dali termín až na druhou polovinu května a do poradny čekám na potvrzení nějakého termínu. V noci se žízní nebudím, ale přes dnes musím mít vodu prakticky neustále u sebe. Občas mám po probuzení jazyk s bílým povlakem (ne vždy). Také se mi zdá, že mi po mastnějším / tučnějším obědu zůstane chuť jídla hrozně dlouho v puse, ikdybych vypil několik skleniček vody tak ještě mastnost jídla pár hodin cítím. Nevím zda to s tím souvisí, ale začátkem tohoto roku jsem pár dní pociťoval pálení špičky jazyka, pálení rtů, pálení v krku. To po pár dnech odešlo a nastoupilo cca. 14 denní pálení žáhy po každém jídle. To také kompletně ustoupilo, bral jsem Omeprazol na doporučení lékaře. Další problém co mám je dlouhodobá bolest krční páteře ze sedavého zaměstnání, taky nevím zda to může souviset. Omlouvám se za rozsáhlou otázku, ale budu velmi rád zda mi můžete ohledně pocitu žízně poradit případně něco doporučit. Děkuji za Váš čas. Erik

Odpověď ordinace

Dobrý den

obávám se, že bez podrobnějších testů Vám neodpovím na otázku proč trpíte pocitem žízně.
Kromě cukrovky se může jednat i o jiná endokrinologická onemocnění, ale nemusí jít jen o nemoci, někdy tyto potíže může způsobovat i stres.
Určitě je dobře nechat si dodělat testy na endokrinologii, zatím doporučuji doplňovat hořčík a dostatek pohybu. Ideálně 3x týdně 60 minut rychlé chůze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 2. 2024 Marie

Dobrý den, prosím, je dobré léčit diabetes s inzulinovou rezistencí inzulínem? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte prokázanou inzulínovou rezistenci, není inzulín lékem první volby. Cílem léčby cukrovky je inzulínovou resistenci snížit a tak umožnit funkci vlastního inzulínu. K tomu pomáhá správná strava, dostatek pravidelného pohybu a různé léky, které v diabetologii používáme.
Je zde ale výjimka, pokud máte špatně fungující ledviny nebo těžkou dekompenzaci diabetu, je možné, že lékař doporučí inzulín. Toto ale bez znalosti Vašich laboratorních výsledků a dalších nemocí nemohu posoudit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 2. 2024 Honza

Mám užívat siofor každý večer. Jak dlouho se užívá? Večer ho často zapomenu vzít, navíc je velký a musím ho rozkousat a je mi odporný.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Siofor se obvykle užívá dlouhodobě, protože obnovuje citlivost těla na jeho inzulín, pro léčbu diabetu 2 typu je to základní lék. Lze jej užívat desítky let.
Většinou jej doporučujeme užívat večer, ale to není podmínkou. Můžete jej vzít klidně ráno nebo v poledne. Doporučuji během jídla nebo po jídle, hodně zapít, abyste jej nemusel kousat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 2. 2024 Denisa

Dobrý den , jim každé ráno Euthyrox 50 už 12 let ale za poslední dva roky mám problémy s vahou i když jim stále stejně , četla jsem že když budu jist k tomu o jodid tak by se měla vaha pomalu upravovat .

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jodidem nic nepokazíte, pokud nebyla u Vás v minulosti zvýšená funkce štítné žlázy. Myslím si, že s váhou Vám ale moc nepomůže. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

16. 2. 2024 Josef

Dobrý den, je mi 28let, výška 183, váha 85kg.
Prosím Vás o radu: nechal jsem si udělat kompletní krevní vyšetření a vyšla mi glukóza na lačno 5,1 / HDL 0,82 / LDL 3,23 / Triacylglycerol 1,66 / HbA1c 45mmol .
Sportuji 1x týdně, ale mám rád sladké, které si dopřeji každý den. Je třeba se obávat že jde o cukrovku , nebo to vše ovlivnilo častá konzumace sladkého a pokud změním jídelníček, razantně omezím sladké a přidám více pohybu, nemám se zatím obávat? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na Vaši výšku máte jen lehce nadváhu a pár kilo dolů by neškodilo. Nalačno máte cukr v normě, trochu vyšší HbA1C. Nejsou to ještě parametry pro cukrovku. Ale na Váš věk trochu vyšší cholesterol. To se léky ve Vašem případě neřeší, ale určitě je dobrý nápad omezit sladkosti a ubrat váhu.
Kontrolu laboratoře doporučuji nejdřív za půl roku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 3. 2024 Patricie

Dobrý den chci se zeptat minulý rok jsem měla zvýšený cukr v krvi žijí ve Francii a tady je normální taxe do 1.06 já měla 1.08 pak jsem stravovala zdravé a a schudla 8 kil a cukr se vrátil do normálu pak jsem začala jist vše a zase jsem.pribrala ale cukr byl stále v pohodě teď jsem byla na odberech a cukr za zvýšeny podotýkám normalmi hodnota je 1.06 a teď mam 1.10 moje obvodní dr mi řekla že nic nemůžu jist jenom cerealni iltěstoviny chleba bílé jogurty atd moje otázka musí se člověk stravovat který nemá cukrovku ale má zvýšený cukr stravovat jak clovek s cukrovkou? Vím že bych neměla jist nic sladké a těstoviny tučně maso atd a chci se začať stravovat zdravé teď dokonce držím pusť abych schudla dá se ten cukr dát zase do pořádku když schudnu? A ještě otázka kdy mám ten cukr zvýšený opravdu si nemůžu dát ani kousek čokolády? Tady je to právě tak že pokud je cukr je o 0.70 d0 1.10 tak je to normální pak od 1.10 do 1.25 je to prediabetes a pak už cukrovka. Jenomže některé laboratořich je normální cukr právě do té 1.06 a pak už vyšší hodnoty nejsou v pořádku děkuji předem za zprávu odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše hodnoty ukazují na poruchu tolerance cukru. Což se při nárůstu váhy často stává. Odpověď na Vaši otázku zní: ano, dietu racionální s omezením rychlých cukrů a správnou váhu byste měla držet celoživotně. Udržování váhy a správná strava totiž výrazně snižuje riziko přechodu do cukrovky. I tak je důležité nechat si cukr pravidelně kontrolovat, protože asi u 30% pacientů s poruchou tolerance cukru se cukrovka vyvine.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 2. 2024 Jan Pospíšil

Dobrý den,
sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpov졡d.
Pospíšil

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pouze pomůcka k monitorování hladiny krevního cukru, nikoliv laboratorní přístroj. Lepší glukometry mají odchylku při měření do 10%, což je ale pro běžnou praxi dostatečné. Záleží také na výši glykémie a na dodržení správnosti odběru krve a manipulace s proužkem. Vybírejte cenově lepší glukometry nikoliv nejlevnější z Číny, obvyklá cena je kolem 500 Kč. Některé glukometry mají aplikace do telefonu či jiné přídavné funkce. Záleží co Vám vyhovuje.
Žádný ale nebude 100% s laboratorním zařízením. Viz např:

https://www.spotrebitelskytest.cz/glukometry?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAz8GuBhCxARIsAOpzk8wD7NmZheuPgXAdZzaKTvN4FTuhj0qpJ3nDHR6PhYhFF8RgaATHUOoaAl9kEALw_wcB

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 2. 2024 anonymní

Dobrý den, je možné se k vám objednat na konzultaci, i když nemám diabetem a me BMI je 23? Mám zájem o konzultaci skrz užívání léku saxenda, 158cm 56kg 40 let, vždy jsem měla kolem 50kg a po třech covidech se mi nedaří těch 6kg dat dolu. Děkuji JS

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

konzultaci můžete, ale při těchto parametrech rozhodně není rozumné začít s užíváním léku Saxenda.
Spíše bych doporučila zkontrolovat stravu, energetický příjem a výdej. Pokud budete chtít, objednejte se na konzultaci k nutričním terapeutkám na nutrice@diabetologiepraha4.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2024 Dominika

Dobry den. Mam 31 rokov. Cukrovku, typ Mody 3 od 14 rokov liecena tabletkami a dietou, momentalne na inzuline Apidra 3x denne a tabletky Diaprel 2x rano. Planujeme s priatelom babatko a obavam sa uzivania tabletiek pri otehotneni ci nemozu uskodit babatku nakolko vsade citam, ze tieto tabletky sa neodporucaju v tehotenstve. Moja diabetologicka mi povedala ze ked ostanem tehotna mi znizi davku tabletiek a zvysi inzulin. Dakujem za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud užíváte léky, které se v těhotenství nedoporučují (a mezi ně patří Diaprel), převádíme pacientky již před plánovaným otěhotněním pouze na inuzlín.
Je tedy dobré těhotenství zkusit naplánovat i když to může být těžší. V době početí byste již měla být pouze na inzulínu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2024 Jana

Pěkný den chtěla bych se zeptat zda mám cukrovku v krvi na lačno mám 6,7 děkuji moc Kupska jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

o cukrovku se jedná, pokud dva odběry nalačno v laboratoři přesáhnou hladinu 7,0 mmol/l. Nebo pokud při zátěžovém testu (tzv. oGTT) ve 2 hodině je nad 11,0 mmol/l. Podrobně viz např: https://www.cukrovka.cz/diagnostika.

Ve Vašem případě se může jednat o poruchu tolerance cukru nalačno, ale může již jít i o cukrovku, což by se ale muselo kontrolovat pomocí tzv. testu oGTT, kde by hladina po zátěži ve 2 hodině byla nad 11,0 mmol/l. Doporučuji Vám nechat si ještě zkontrolovat test oGTT, dle výsledků pak již můžete začít držet dietu s omezením cukrů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2024 Amálka

Dobrý den nesmím mléko ,nemám cukrovku a beru Thiogamma Oral (polyneruopatie) nemám raději kvůli laktóze přestat brát kyselinu? Současně ráno beru Euthyrox .Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano lék thiogamma obsahuje laktózu. Záleží na tom, ak moc jste citlivá na jídla, kde je laktóza. Někdo má poruchu jen lehkou a nevadí mu to. Vzhledem k tomu, že thiogamma se obvykle užívá nárazově např. 3 měsíce a dále pak za půl roku, tak doporučuji vyzkoušet. Pokud nebudete mít potíže zažívací, vyberte doporučené dávkování thiogammy. Může Vám to hodně zlepšit projevy neuropatie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 2. 2024 Holub

Doktor mě změnil za prasek a napsal mě trajenta bolí mě po tom hlava není mě po něm dobře

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

u každého léku se může stát, že jej nebudete snášet. Třebaže lék Trajenta patří mezi léky s minimem nežádoucích účinků.
Doporučuji Vám kontaktovat Vašeho lékaře, který lék předepsal a popsat mu potíže. Může Vám lék nahradit jiným.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 2. 2024 anonymní

Dobrý den,
kamarád z Moravy má diabetes mellitus II., užívá Zexitor 2x1000mg, Inzulín 50j a teď dostal i vzhledem k morbidní obezitě Rybelsus 3mg. Přesto by rád oslavil narozeniny. Mohl by, kdyby vynechal na noc Zexitor (metformin, nebezpečí acidózy), vypít 200-400ml bílého suchého vína?Radím mu, ať to raději nezkouší, ale trvá na svém????☹️

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano,  máte pravdu, ale pokud nebude alkoholu příliš a bude se jednat o suché víno (rozhodně nedoporučujeme míchané nápoje, likéry a destiláty), tak opravdu může narozeniny oslavit. Doporučuji tedy lék Metformin vysadit 48 hodin před plánovanou oslavou. Ostatní léky ponechat. Kontrolovat hladinu glykémie večer před spaním, pokud bude pod 7,0 mmol/l, snížit dávku inzulínu na 40j. Kombinací alkoholu a inzulínu se totiž zvyšuje riziko noční hypoglykémie. Viz přiložené odkazy.

https://www.diastyl.cz/mudr-zuzana-hladikova-vysvetluje-proc-alkohol-zvysuje-riziko-hypoglykemie/
https://www.cukrovka.cz/pit-ci-nepit...-alkohol

Proto na závěr ještě jedna rada - nepít nalačno, dodržovat pitný režim (vodu). Je to důležité pro prevenci noční hypoglykémie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 2. 2024 Jarka

Dobrý den, tchán má diabetes 2.typu a od své lékařky má předepsaný lék (inzulin?), který si má aplikovat podkožně 1x týdně.
Bohužel nijak zvlášť nedodržuje dietní režim (trpí i obezitou a vyšším tlakem).
Minulý týden si měřil cca v 18 hod. večer za asistence švagrové glykémii glukometrem a měl hodnotu 19.
Vůbec netuším, jaká má doporučení od lékařky co se týče kontroly glykemie, diety, režimu atd.
(Prosím o radu-jak se doporučuje u takového pacienta postupovat, co hlídat atd.? A jestli je při takové hodnotě vhodné (a nutné?) navštívit lékaře.
Bohužel to není můj otec, takže nemůžu moc zasáhnout přímo.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék, který si aplikuje 1x týdně nebude inzulín, ale nejspíše tzv. GLP1 analog (Ozempic nebo Trulicity).
Tento lék velmi účinně snižuje glykémii, snižuje chuť k jídlu, zpomaluje vyprazdňování žaludku, ovlivňuje uvolňování inzulínu. Ne vždy ale funguje na všechny typy diabetu a rozhodně nenahrazuje dietu. Cukrovku léčíme často kombinacemi různých léků, jejich nasazení je ale individuální. Je potřeba vyhodnotit více faktorů. Doporučené hodnoty glykémie jsou nalačno cca 5-7 a po jídle do 10 mmol/l. Pokud pacient naměří opakovaně nad 15 mmol/l a není si vědom dietních chyb, doporučuji kontaktovat lékaře, který Vám vysvětlí co všechno má Váš tchán dodržovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 2. 2024 Helena Konárová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda-li je možné v 81 letech mít špinění z pochvy. Při diabetu 2 stupně.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

cukrovka špinění z pochvy nevyvolává. Nicméně ženy diabetičky mají větší riziko močových či gynekologických infekcí. Doporučuji kontaktovat gynekologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2024 Jan Pospíšil

Dobrý den,
Při posledních 3 odběrech krve (zhruba v rozmezí 12 měsíců ) mě byl diagnostikován prediabetes (hodnoty S_Glukóza-žilní sérum ...5,95 - 6,15 ). Praktická lékařka mě řekla ať přijdu na kontrolu za 6 měsíců a dietu si najdu na internetu! Nechci komentovat doktorku, ale platí to, co jsem si vyhledal na webu?
ANO MOHU...Celozrnné pečivo, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, vejce, rostlinné tuky/margaríny, maso libové / uzeniny libové / ryby, těstoviny celozrnné, luštěniny, brambory, rýže divoká, hnědá, pohanka, ořechy,semínka, čaj a káva neslazené .
NEMOHU: smažená jídla, konzervy všechny?, tučné mas.výrobky, bílé pečivo?, sladké pečivo, cukroviny, marmelády, sycené sladké limonády, šťávy, marmelády, rýže bílá, lihoviny
MOHU OMEZENĚ...světlé pivo dia/se sníženým množstvím cukru, víno?, chléb konzumní světlý, sušené ovoce, čím sladit/ochutit pití (hnědý cukr, dia sladidla)? , slané pochutiny, smažené pokrmy bez oleje (horkovzd.fritéza), zmrzlina

Děkuji za dopověď)

(věk 53, váha 87kg, výška 179cm, částečně sedavé zaměstnání, pravidelný pohyb...procházky se psem, práce na zahradě, turistika a cyklistika nárazově, hodně chůze (denní průměr 7-8km)

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, to co jste našel, odpovídá doporučením pro racionální tedy diabetickou dietu. Pokud se chcete dietě více věnovat, doporučuji návštěvu nutričního terapeuta. Obvykle udělá rozbor Vašeho jídelníčku, poradí s dotazy, pomůže vybrat jídla, která máte rád a nechcete se jich vzdát, navrhne zdravější úpravu apod.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2024 anonymní

Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor na užívanie liekov Diaprel pri cukrovke typ Mody 3 či je vhodne tieto lieky užívať počas tehotenstva,resp pred planovanim,
diabetologicka mi povedala, že v prípade tehotenstva mi dávku liekov zníži a zvysi inzulín, ktory mi dala lebo glykemie sa mi nedarilo zlepsit tak beriem 2 tabletky rano a inzulin 3x denne. Vsade citam že tieto lieky sa neodporúčajú počas tehotenstva a nahrádzajú sa ešte pred tehotenstvom inzulínom. Obavam sa,ze v pripade, ze by som otehotnela a beriem tieto lieky, ci nemozu uskodit babatku ak by som tieto lieky uzivala alebo vysadila az neskor.Ďakujem za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

za léky bezpečné v těhotenství v současnosti považujeme pouze inzulín nebo metformin. Tedy pokud plánujete těhotenství, doporučuji převod na inuzlín či přidat malou dávku metforminu (to podle Vašich výsledků) již cca 3 měsíce před plánovaným početím.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2024 Karel

Dobrý den,dnes jsem byl na krvi a vypít tekutinu pro zjištění cukrovky,chci se zeptat po prvním ranním odběru jsem místo abych seděl dvě hodiny v klidu,šel do práce ale nic hodně fyzického,pak jsem šel na druhý odber po dvou hodinách a doktorka mě sprdla že jsem měl být v klidu,může to nějak ovlivnit výsledek celkový? Měl bych opakovat vyšetření znovu? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

doporučení říkají, že v průběhu 2 hodin po vypití roztoku glukózy by se neměla vykonávat žádná fyzická aktivita.
Bohužel 100% nelze říci, že běžná cesta do práce má na výsledek nějaký vliv či nikoliv. Pokud řešíte zda máte či nemáte cukrovku, doporučuji se rovněž orientovat podle parametru HbA1C. Pokud je vyšší, než 48 mmol/mol, již se jedná o cukrovku a pak je provedení oGTT zbytečné.

Závěrem: pokud Vám vyjde test negativní a chcete mít 100% jistotu, je třeba jej zopakovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 2. 2024 Isabela

Dobrý den, chtěla bych poradit. Je mi 48 let. V polovině října mi byl při preventivce zjištěný ranní cukr 8,5. Přestala jsem jíst sladké, přidala pohyb a jím jenom žitné a pohankové pečivo. Oběd jím normální v závodní kuchyni. Měřím 163 cm, teď je momentálně váha 60kg. Zhubla jsem velmi rychle během dvou měsíců 10 kg. Užívám jen přírodní doplněk Diaben na snížení cukru, Teď jsem měla tříměsíční kontrolu, dlouhodobý cukr 40 a na lačno 5,7. Jinak se teď měřím ráno je to kolem 6 a něco málo přes šest. Myslíte si, že je možné tak rychle zhubnout jen když přestanu jíst sladké, piji jenom vodu a nejím bílé pečivo? Nebo by to mohlo být i z toho Diabenu? Mám strach, že budu hubnout i nadále, tak jsem i omezila pohyb a to je špatně. Jak jsem se i dočetla, tak z většiny léků na cukrovku se hubne, kdyby mi třeba lékařka předepsala nějaké léky myslím, že je nejvhodnější metformin říkala mi i o něm, hubne se z něho také?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud jste hodně změnila jídelníček, je běžné, že zhubnete. Velká pochvala, navíc máte krásné výsledky. Pohyb určitě do svého programu vraťte. Nejen že Vám dělá dobře, ale také zvyšujete kondici, trénujete cévní systém. Váhový úbytek se obvykle zastaví, nebo přidejte lehce bílkovinu. Metformin je lék první volby v léčbě diabetu 2. typu, neboť zlepšuje citlivost těla na jeho vlastní inzulín. Po metforminu obvykle k váhovým úbytkům nedochází. Někteří pacienti po něm pociťují nechutenství, není jich ale mnoho.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 2. 2024 Karla Poláčková

Prosím o Váš názor na doplněk stravy Glikotril.Léčím se s cukrovkou 2.Je mi 75 let,
měřím 162cm,váhu mám 74kg.Užívám večer Mulado Prolong.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď ordinace

Dobrý den, 

doplňků potravy, které se nabízejí k prodeji a lákají na snížení hladiny krevního cukru, je celá řada. Občas se objeví další, které většinou říkají, že jsou lepší než ty předchozí. Ano správně již tušíte. Potravinové doplňky v žádném případě neobsahují ověřené a vědeckými pracemi vyzkoušené účinné látky. Jejich účinek nelze tedy spolehlivě předpokládat. Během mé více než 20-ti leté praxe v diabetologii vyzkoušeli moji pacienti řady potravinových doplňků. U žádného jsem nezaznamenala, že by pravidelně docházelo ke zlepšení kompenzace diabetu. Ano, stane se, že pacient zakoupí doplněk, ale drží dietní režim, k tomu někdy užívá léky na cukrovku a pak dochází ke zlepšení glykémie. Podrobně o potravinových doplňcích např. viz: https://www.cukrovka.cz/registrovany-lecivy-pripravek-a-doplnek-stravy-rozdily-ve-vztahu-ke-zdravi-pacienta
Závěrem: doplňky ke snížení glykémie většinou neškodí, ale nečekejte od nich zásadní snížení krevního cukru. Raději běžte na procházku, vybírejte správné potraviny a pokud bude třeba, užívejte léky na cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 1. 2024 Barbora

Dobrý den ,jsem 31tt a dostala jsem v dia pořádně lék zexitol 500 -tabletku večer kvůli ranní glykemii. V lékárně mi ale bylo.receno že se tento lék běžně nepíše těhotným tak mám strach aby to neublížilo miminku?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle nejnovějších výzkumů již metformin v těhotenství užívat můžeme. Lékař Vám v těhotenství může doporučit léčbu metforminem nebo inzulínem. Oba léky jsou prověřeny řadou studií a léty zkušeností v praxi. Jsou tedy bezpečné. Jaké jsou rozdíly?

Metformin = výhody: tabletky, menší váhové přírůstky v těhotenství, méně hypoglykémií matky i dítěte. Nevýhody: někdy delší nástup účinnosti a menší účinnost, prostupuje placentou - dle výzkumů bezpečný
Inzulín = výhody: rychlejší nástup účinnosti, neprostupuje placentou. Nevýhody: injekce, větší riziko hypoglykémie (při dodržení doporučení jsou ale hypoglykémie velmi vzácné)

Metformin je vhodnější pro ženy s nadváhou, s vyšší glykémií nalačno a ideálně do 30 týdne těhotenství, protože jeho efekt nastupuje pomaleji a pokud je žena např. v týdnu 36, je již pozdě na zahájení léčby. Inzulín doporučujeme spíše ženám štíhlejším s vyšší glykémií po jídle, tam kde chceme rychlý efekt, u vyšších glykémií.

Závěrem: pokud jste dostala metformin, nemusíte se jej bát. Po porodu je nutné jej vysadit. Nelze při kojení.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 1. 2024 Alena

Během hospitalizování v nemocnici byla Moje inzulínová léčba na jeden měsíc přerušena, můžu po propuštění z nemocnice opět v aplikaci inzulínu pokračovat a ve stejných dávkách? Děkuji za odpověď.
68 let, 168cm, inzulín

Odpověď ordinace

Dobrý den,

po návratu z nemocnice byste se měla řídit tím, co Vám na léčbu cukrovky doporučili při propuštění.
Nevím jaký byl důvod Vaší hospitalizace, možná že vysazení mělo nějaký důvod, to z Vašeho dotazu nelze říci.
Doporučuji si tedy přečíst závěr hospitalizační zprávy, popřípadě se zeptat Vašeho praktického lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 1. 2024 Ivana Korcova

Dobry den jako vedlejsi nalez na ct mam dva hypodenzni uzly na ŠŽ. Vzhledem k tomu ze pracuji sama ve zdravotnictvi vzala jsem si odbery. Kde mam hladinu tyreoglobulinu 110. Cekam na vysetreni na endokrinologii. Ale bohuzel jeste mesic, muzete mi rict co to muze znamenat?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

uzly je potřeba podrobit UZ vyšetření a dle velikosti a charakteru na sono event. i provést odběr cytologie tenkou jehlou. Hladina tyreoglobulinu není diagnostická a v současnosti se používá zejména u pacientů léčených pro karcinom štítné žlázy jako onkomarker. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

30. 1. 2024 Žaneta Krejčířová

Dobrý den,
Měla bych dotaz. Jsem diabetik 30 let a píchám si inzulín již od asi 11 let. Jsem naučena tak, že si píchnu 10-15min čekám a pak se najím. Jenže teď poslední dobou mám pocit, že mi inzulín vůbec nereaguje. Píchnu si a po 15ti minutách to mám snad ještě vyšší třeba o 1-2mol. A to jsem nic nejedla, jen se napila vody. Klesat to třeba kolikrát začne až po hodině. Čím by to mohlo být způsobené? Je možné, že se jedná o inzulínovou rezistenci? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, důvodů může být více:

1. ano může být zhoršená citlivost na inzulín, zejména pokud se Vám zvýšila hmotnost, jste více ve stresu nebo máte méně pohybu
2. horší účinek inzulínu pozorujeme, pokud inzulín aplikujete opakovaně do stejných míst, hůře se pak vstřebává. Zkuste měnit místa vpichu a nepoužívat ta zatvrdlá.
3. nevím jaký máte typ inzulínu, ale některé skutečně začnou působit až po 30 minutách. Zkuste tedy prodloužit dobu od aplikace k jídlu. Toto ale nelze použít univerzálně. Vždy záleží na glykémii před jídlem, na pohybu, na množství a kvalitě přijímaných cukrů. Čím vyšší glykemický index (vyšší obsah rychlých cukrů), tím můžete déle čekat s jídlem po podání inzulínu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 1. 2024 Libor

Dobrý den, jsem diabetik druhého typu,uzivam léky jardiance a standamet a ptam se mohu delat nocni smeny v drevarskem prumyslu Děkuji za odpověď. libor

Odpověď ordinace

Dobrý den,

léky Jardiance a Stadamet snižují glykémii nalačno i po jídle. Při jejich užívání nedochází k velkému kolísání glykémie ve smyslu rizika poklesu cukru do tzv. hypoglykémie. Jsou to tedy léky bezpečné. Užívání léku Jardiance může někdy způsobovat častější nucení na močení. Myslete tedy na pitný režim a dostatečnou hygienu jako prevenci vzniku nežádoucích účinků (infekce močových cest). Oba léky lze užívat pokud pracujete v nočních směnách.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 1. 2024 anonymní

Dobrý den, léčím se se štítnou zlazou (užívám letrox 50mg, o víkendu 75mg) a prediabetesem (užívám stadamet 1000mg, ráno i vecer).
Léčím se také na alergologii, kde mi moje MUDr. doporucila alergenovou imunoterapii (Oralair).

Chci se zeptat, zdali jsou tyto kombinace možné, zdali do alergenove imunoterapie jít.

Děkuji za odpověď.

Vek: 29, váha 60, výška 166 cm

Odpověď ordinace

Dobry den,

alergenovou imunoterapii můžete podstoupit, neměla by ovlivnit štítnou žlázu ani prediabetes.

S pozdravem

MUDr. František Loos

24. 1. 2024 anonymní

Dobrý den chci se zeptat jestli diabetolog muže predepsat vaginální antimikrobiální přípravek.dekuji za odpověď akrmanová

Odpověď ordinace

Dobrý den,

každý lék má pojišťovnou a odbornými společnostmi dané podmínky, za jakých je lékaři různých odborností mohou předepisovat.
Pokud se jedná o vaginální preparáty, při jejich předpisu by měl lékař vždy posoudit konkrétní nález u pacientky, aby vybral nejvhodnější léčbu. Toto diabetolog opravdu nemůže. Některé léky předepsat může, ale protože nezná nález pacientky, je riziko, že zvolená léčba nebude fungovat. Proto bych žádala o radu spíše gynekologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 1. 2024 Jana

Pěkný den,
mám na Vás dotaz:
Na prvním ogtt mi vyšla první hodnota 5,3 (noc předtím málo spánku, stres z odběrů) a byla jsem objednána o 14 dní později s tím, že mi bylo doporučeno vynechat sladkosti.
Jedla jsem pětkrát denně (brambory, těstoviny bílé, gnocci, polévky, chlebík noční nebo Šumavu, uzeniny převážne Pikok Lidl), ale sladkosti, cukr i slazené pití jsem vynechala.
Na druhém odběru hodnoty první hodnota 5,00, druhá 9,00 a třetí 6,1.
Dle MUDr. vše vpořádku a doporučila vynechat jen sladké a pokračovat v dosavadním způsobu stravování, ale pořád přemýšlím, zda si nepořídit glukometr a nepřeměřovat ranní lačnou hodnotu, jestli není vysší, než by měla být.
Co si o tom myslíte?
Přeji pěkný den

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle doporučení odborných společností se u Vás nejedná o gestační diabetes, protože druhé testy byly v pořádku. Pravdou ale je, že druhý test (tedy kontrola glykémie nalačno nebo oGTT) se má dělat co nejdříve po prvním, kde byla naměřena vyšší glykémie nalačno. Vy jste mezitím začala držet dietu, což mohlo výsledky ovlivnit. Lze se tedy obtížně vyjádřit k tomu, zda se u Vás jedná o těhotenskou cukrovku. Glukometrem a občasnými kontrolami ranní glykémie nic nepokazíte. Pokud měříme glukometrem, jsou cílové ranní glykémie, které ještě tolerujeme do 5,3 mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 1. 2024 anonymní

Dobrý deň,
V 25 tt som bola na OGTT, avšak nalačno mi bola nameraná hodnota 5,6 (Večer som mala sladkú hrušku), odporúčané mi bolo nejest sladké a ani ovocie a prísť opäť. O 4 dní nalacno hodnota 5,3 (na večeru som mala zeleninove lečo s chlebom). Na diabetologiu som sa dostala o týždeň, ku koncu 26 tt, kde mi bolo robene celé OGTT. Jedla som však už racionalnejsie. Všetky výsledky mi vyšli v norme (nalacno 4,95, 1 hod 7.78, 2 hod 5,56 , HBA1C 3,33). Doktorovi som povedala, ako som sa stravovala, povedal ze som výsledky mohla ovlyvnit, ale aj tak sa skôr prikláňal k tomu, že tehu cukrovku nemám. Ja mam však stále dilemu a vzhľadom k tomu, že nechcem dieťaťu ublizit, neviem ako sa stravovať. Pre istotu sa naďalej stravujem racionálne, denne prijímam minimálne priblizne 150g sacharidov. Je možné, že tehotensku cukrovku mam? A ak by som ju naozaj nemala, nemôžem dieťaťu uskodit tým, že sa snažím stravovať podľa zásad pre ženy, ktoré tehu cukrovku majú?
Ďakujem za odpoveď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

těžko posoudit, zda se u Vás skutečně jedná o těhotenskou cukrovku. Spíše ale ano, protože za normální situace je ranní glykémie i po večerním sladkém jídle  v normě. Racionální stravou s celkovým obsahem cukrů kolem 200 g/den nemůžete miminku uškodit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 1. 2024 Pavlína

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych s Vámi zkonzultovala svoje obtíže.
Jsem ve 34. týdnu těhotenství a byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka (výsledky OGTT ukázaly na zvýšenou ranní glykémii 5,33 a 5,19). Zatím mám nařízenou pouze dietu a daří se mi udržovat všechny hodnoty glykémie dle tabulek (ranní se pohybuje okolo 5,0-5,2) až na glykémii před večeří. Glykémii před večeří mám v posledních 14 dnech zvýšenou na 5,4-5,6 a netuším, jak ji snížit. Zkoušela jsem ledacos: malou svačinu, velkou svačinu, hodinovou procházku před večeří, 5 hodin hladovění před večeří nebo naopak večeři již 2h po svačině. Absolutně žádná změna a glykémii před večeří se mi nedaří dostat do normy (moje lékařka požaduje 5,3 a méně). Mohla byste mi prosím poradit, jaké všechny faktory mohou ovlivnit tuto hodnotu glykémie? Co ještě mohu udělat, abych snížila glykémii před večeří?

Výška: 166 cm
Aktuální váha: 74 kg (34. týden těhotenství)
Váha před těhotenstvím: 64 kg
Užívané léky: Letrox střídavě 50 a 25 mikrogramů

Předem děkuji za odpověď a za Váš čas
Pavlína

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jak to popisujete, děláte opravdu maximum pro dosažení ideální hladiny glykémie. Někdy ale právě vlivem hormonálního působení placenty dochází k vzestupu glykémie, i když držíte dietu a režim. Toto pak nelze ovlivnit než léky. Nicméně pokud se jedná jen o krátké časové období během dne, tak nemá vliv na vývoj miminka. Protože jste nyní již 34-35 týden gravidity, lze předpokládat, že během 1-2 týdnů dojde opět ke snižování. To proto, že placenta ke konci gravidity již tolik hormonů nevytváří.

Závěrem: Pokud máte normální velikost miminka na ultrazvuku, normální hodnotu HbA1C a vyšší pouze glykémie před večeří, doporučovala bych i nadále dietu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 1. 2024 Zuzana Trpišovská

Dobrý den, je mi 66, váha 103, mám diabetes 1 a 2, sníženou funkcí štítné žlázy, tachykardii, revmatoidní artritidu... Na cukrovku užívám 5*denně inzulín a Forxigu.
Dotaz: 2,5 měsíce užívám Rybelsus a mám silnou zácpu. Předtím jsem potíže neměla. Jak to lze řešit?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Rybelsus ovlivňuje zažívací systém, může vyvolat řadu různých potíží. Od zácpy, přes průjem, nadýmání, nechutenství, bolesti břicha. Prevencí je dodržování následujících opatření: pravidelná zdravá strava, vláknina, malé porce, málo tuků, pitný režim. Pokud toto nepomůže a potíže Vás obtěžují, můžete zvážit vysazení nebo snížení dávky léku Rybelsus.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 1. 2024 Dagmar

Dobry den, predne preji krasny vanocni cas a vse dobre do noveho roku.
Prosim jake hodnoty na lacno a 2 hod po jidle by mel mit zdravy clovek z KAPILARNI krve?
Dekuji za odpoved. D.Matejovska

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pro diagnostiku cukrovky používáme pouze odběry z plazmy žilní krve (tedy odběr v laboratoři ze žíly). To proto, že kapilární odběr (většinou pomocí osobních glukometrů) může být zatížen řadou chyb při odběru. Dále tím, že glukometry mohou mít přesnost +- 10% (není to zkrátka laboratoř) a také tím, že glykémie v kapilární krvi může být o cca 5-10% vyšší, než v žíle.

Nalačno v žilní krvi je norma do 5,59 mmol/l, hodnoty 5,6-6,99 mmol/l označujeme jako poruchu tolerance cukrů nalačno a nad 7,0 mmol/l se již jedná o cukrovku. Z kapilární krve obvykle tolerujeme nalačno do 6,0 mmol/l. Po jídle by se hodnota měla pohybovat do 8,0 mmol/l. Z výše uvedených důvodů odběr ale nemusí být přesný.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 1. 2024 Novotna

Dobry den. Mam cukr 5.3 a nekdy vylitne na 5. 7. Dnes jsem mela dlouhodoby cukr 45, pani doktorka me vede jako prediabetika, muze mit na dlouhy cukr vliv nemoc, mam nejakou virozu? Dekuji novotna

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano nemoc velmi často zhorší glykémie, což se může projevit i na hodnotě HbA1C. Pokud ale bude hodnota vyšší i při další kontrole, nejspíše Vám již bude lékařka nabízet léky na snížení cukru, pokud je tedy již neužíváte.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 1. 2024 Zdeněk

Mohu užívat společněRybelsus
14mg a forxiga?
Děkuji Zdeněk

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, Rybelsus lze užívat společně s přípravkem Forxiga. Jedná se o velmi účinnou kombinaci při léčbě cukrovky 2. typu, kdy lze očekávat výrazné snížení hmotnosti a pokles krevního cukru nalačno i po jídle. Tyto preparáty jsou navíc velmi bezpečné ve smyslu nízkého rizika hypoglykémie a mají pozitivní vliv na cévy a ochranu ledvinných funkcí. Pojišťovnou nejsou ovšem v kombinaci hrazeny. Oba preparáty mají omezení, kdy jsou pojišťovnami hrazeny. Toto je potřeba probrat u Vašeho lékaře, diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 12. 2023 Martina

Dobrý den, omlouvám se, že vás obtěžují se svým dotazem. Jsem onkologická pacientka,s onemocněním slinivky. Již 3 roky si aplikuji inzulín denní,a i noční. Teď momentálně jsem po operaci,kdy mi odstranili kompletně slinivku. A tady asi začíná můj problém, každou noc,ale někdy i přes den mám velké poklesy hodnot glukózy, někdy i 2,1. Proto bych vás chtěla požádat o radu,kde dělám chybu, zda-li je to špatnou životosprávou,a nebo mně napadlo, zda-li bych neměla mít jiný typ inzulínu. Děkuji za odpověď Martina

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud Vám zcela odstranili slinivku, jste tedy bez vlastního inzulínu. V takových případech bývá cukrovka labilnější, protože tělo samo hůře dorovnává kolísání glykémie. Záleží jen na vašem odhadu aplikace inzulínu podle glykémie a stravy. Máte to tedy těžší s dosažením ideální hladiny glykémie.  Obecně platí, že 1 jednotka inzulínu pokryje určité množství cukru v potravě. například 10g cukrů. Poté když jdete jíst, spočítáte si kolik gramů cukrů sníte a podle toho aplikujete inzulín. Například 40g cukrů= 4j inzulínu. Nepíšete jaké konkrétní inzulíny užíváte, nicméně nastavení inzulínové léčby přesahuje možnosti této poradny. Blíže viz například: https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

Určitě Vám ale doporučuji požádat Vašeho lékaře o možnost užívání senzoru pro kontinuální monitoring glykémie, což Vám poskytne větší přehled o průběhu glykémie a bude se Vám lépe pracovat s inzulínem. Výsledky poté probíráte na kontrole s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 12. 2023 Katarína

Dobrý deň, dnes som mala test na tehotenskú cukrovku, mám 37 rokov, 25. týždeň tehotenstva, liečim sa na vysoký krvný tlak, beriem dopegyt 3x1, mám vysoké riziko preeklampsie, ráno som prišla nalačno, sestrička mi vzala krv zo žily, vypila som ten roztok glucose pro 250 ml a že určite nemám čakať v čakárni, že tam je veľa chorých a je v mojom záujme tam nesedieť, mám ísť domov a prísť o hodinu, našťastie to mám 10 minút od domu, ale všade čítam, že by sa malo sedieť, že môžu byť skreslené výsledky, druhýkrát mi už brala krv z prsta a zase som šla domov a zase o 8.30 brala tretí odber, tiež z prsta a ocikala som ten papierik na moč, ten bol v poriadku, výsledky krvi budú zajtra, chcem sa len opýtať, či je tento postup v poriadku, keďže som chodila hore dole a či výsledky nemôžu byť skreslené, som z toho teraz dosť v strese, ale nechcela som sestričke nejako oponovať, ďakujem vopred za odpoveď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

takto jak to popisujete se domnívám, že postup byl ještě přijatelný i když ne zcela předpisový.
10 minut chůze Vám cukr výrazně nesníží. Lze tedy předpokládat, že výsledky nebudou výrazně ovlivněny

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 12. 2023 anonymní

Dobrý den ,prosím.o informace co bude nasledovat po testu na tehotenskou cukrovku hodnota na lačno 5.3 . V 28tt.
Váha:67 před těhotenstvím 60.5
Výška:164
Tt: 28tt
Věk:33

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podrobné informace o tom, co bude následovat viz: https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/

Pokud máte jednu hodnotu nad 5,1 mmol/l měla by následovat kontrola glykémie nalačno v nejbližším možném termínu. Pokud je i druhá hodnota nad 5,1 mmol/l, odesílá Vás gynekolog na diabetologii s diagnózou těhotenská cukrovka. Pokud je druhá hodnota v normě, podstupujete oGTT, dále pak dle jeho výsledku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 12. 2023 Veronika

Dobrý den, moje mentálně postižená teta užívá inzulín už nějakých cca 15 let. Nikdy nebyl s ničím problém. Za poslední rok se v ní něco "zlomilo" a inzulín odmítá. Takže ji vždy musíme přidržet a píchnout ji ho. Ale hlavně mi jde o to, že se u ní i zvýšila agresivita. Stává se, hlavně tedy ráno, že ji aplikujeme inzulín a má snídani. Z ničeho nic třeba vezme hrnek a hodí s ním. A ještě zmíním to, že i když ji píchneme inzulín tak třeba cele dopoledne pořád říká že ho nemá. Chtěla bych se tedy nějak poradit, jak vyřešit tu agresivitu a vymazání z hlavy to že nemá píchnutý inzulín. Na koho se obrátit? Navštivuje i psychiatra, ale bohužel to nikam nevede, protože mi přijde že pan doktor to jen vše vyřeší léky které nějak moc nezabírají. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

odpověď na tuto otázku bohužel zde zcela nevyřešíme. Je tam hodně otazníků. Nevím kolikrát denně si inzulín aplikuje. Někdy lze používat zjednodušení inzulínového režimu a místo 4 injekcí podávat jednu nebo dvě, což může snížit negativní reakce pacienta. Je také důležité často měnit jehličky, aby vpich byl skutečně nebolestivý. Je to také otázka, do jakých míst se inzulín podává. Normálně by aplikace měla být zcela nebolestivá. Je dobré rovněž zkontrolovat glykémie po aplikaci, jestli tam nedochází k poklesu, což by mohlo vyvolat změny v chování.
Pokud toto vše prověříte a stále budou potíže, je to opravdu spíše otázka pro psychiatra, s tím Vám potom moc nepomůžeme.

Držíme palce!

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 12. 2023 Renata

Dobrý den, jdu za Vámi s dotazem, jak řešit naší situaci.
Můj přítel je diabetik 1. typu, do nedávna si glykemii měřil pomocí papírků, avšak se nám stalo, že skončil s hypoglykemii v nemocnici. Tam mu řekli, že už dávno si glykemii tímto způsobem neměl měřit a byly mu předepsány senzory.
Od začátku cukrovky doteď, měl stejného diabetologa-cca 12 let. Teď mu bylo od pana doktora vnuceno, že si musí najít jiného, že mu nemůže senzory předepisovat.(půl roku mu je vystavoval) A tím teď nastává náš problém, nový doktor ho vezme až koncem ledna a ten zatím stávající, mu senzory odmítl napsat.(Senzor skončí do týdne, žádný další nemá) Dá se tahle situace nějak řešit? Nebo si budeme muset senzory koupit samy? Pokud to tedy vůbec je možné.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

senzory Libre je možno koupit i bez předpisu na https://www.lekarna.cz/vyhledavani/?idx=ni&query=libre
Můžete rovněž kontaktovat telefonicky Vašeho nového lékaře, zdali Vám nepomůže již dřív s předpisem senzorů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 12. 2023 Josef Jouja

Prosím o posouzení ,radu bral jsem cca 3 roky siofor 1000 1,0,1 a diaprel 1,0,0
před 4 měsíci mi byl doporučen Janumet 1,0,1.
Mám však pocit, že mne pobolívá koleno ,dokonce mi oteklo a bolí mi bérec 1 nohy někdy i2.
a mám chladné plosky a jako by cítím šlachy na chodidle vše však velmi citlivé a pohyblivé
před aplikací Janumetu jsem měl dlouhodobý cukr 42 ,mám hodně pohybu, teď ,když mi bolí koleno je to s pohybem horší. Vrátit se k sioforu nebo něco jiného .Jsem ochoten si i přípravek zaplatit pokud by mi vyhovoval. Pracuji v obchodě je mi 68 sportuji a nemám nadváhu.
Díky za radu

je

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Janumet je o něco slabší na snížení hladiny cukru, je zde ale menší riziko hypoglykémie. Možná to bylo důvodem pro změnu. Nicméně se někdy může stát, že ho pacient netoleruje. Jedním z nežádoucích účinků může být i otok kloubů a bolesti. Pokud tedy lék netolerujete, je potřeba informovat Vašeho lékaře, který Vám buď předepíše něco jiného, nebo Vám vrátí původní léčbu. Pokud dobře fungovala není důvodem se k ní nevracet.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 12. 2023 Hana

Dobrý den chci se zeptat jsem diabetička 61 letá mám cukrovku 2.typu beru Metformin 1000mg před osmi lety to zjistili lékaři ještě ani jednou jsem neměla cukr devět když tak 5,6 největší 7,8 jsem se chtěla zeptat jestli vubec mám tu cukrovku byla bych velice ráda kdyby jste mi odpověděli děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud Vás lékaři berou jako diabetičku, nejspíše jste před 8 lety splnila podmínky pro diagnózu cukrovky. Proto také užíváte lék Metformin. Tento lék pomůže snižovat hladinu cukru k doporučeným hodnotám, což je mezi  5-7 nalačno a mezi 7-9 mmol/l po jídle. Vaše hodnoty ukazují, že máte cukrovku velmi dobře pod kontrolou, není tedy třeba žádných úprav ani změn.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 12. 2023 Eva

Dobrý deň prajem,
v prvom tehotentve som mala diagnostikovany GDM. Teraz som znovu tehutns. V 17 tt som bola na ogtt teste OGTT test. Výsledok testu bol nasledovný: na lačn: 4,7, 1 hod: 8,6 a 2 hod: 7,1. Zvyknem si niekedy zmeriať cukor glukomerom, ktorý je v poriadku, ale niekedy je už vyšší po konzumácii jedla max. hodnota bola 8.
Chcela by som sa opýtať či je potrebné opakovať OGTT test v 24 týždni ako je to odporučané u tehotných alebo už mám nabehnúť na diétny režim?
Ďakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

GDM se v dalších těhotenstvích velmi rád vrací. Určitě Vám již nyní doporučuji racionální stravu, podobně jako jste to měla v první graviditě. Více o dietě při těhotenské cukrovce viz https://www.tehotenskacukrovka.cz/jidelnicek/.

Zátěžový test v týdnu  24-28, u Vás pravděpodobně bude proveden. Přeci jen laboratoř je přesnější na vyšetření krevního cukru, než glukometr.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 12. 2023 Květa

Dobrý den, jsem diabetik druhého typu, léky užívám siofor, rybelsus a zajímalo by mě, proč mívám po fyzické námaze vyšší glykémii? Uvedu příklad: před obědem glykémie 5,8. Dvě hodiny po obědě 6,1. Pak nordic walking v rychlejším tempu 1 hodinu. Po návratu glykémie 9,1 a hodinu po návratu 7,5. Jediné jídlo byl ten oběd (pohanka, zelenina, pečené kuře). Podobnou zkušenost jsem četla i od jiných diabetiků. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hladina glykémie závisí na mnoha proměnných. Je to samosebou strava, pohyb, ale také druh pohybu, jeho trvání, psychická pohoda, hladina stresu.
Pokud máte nalačno před obědem 5,78 a po jídle 6 je to zcela  v normě, netřeba nic měnit. Pokud máte po hodinové vycházce vyšší cukr, který postupně klesá, může to být proto, že pohyb probíhal v anaerobních podmínkách (což se projeví vyšší tepovou frekvencí, než je vhodné). Může to být pro tělo větší zátěž. Pak se vyplavují jiné hormony, které nevedou k očekávánému poklesu glykémie. Pokles pak proběhne až později nebo vůbec ne.
Zkuste si spočítat ideální tepovou frekvenci pro spalování tuků v aerobních podmínkách a zkuste chodit v tomto rytmu. Lze očekávat že cca do měsíce pokud budete trénovat pravidelně, začne docházet k poklesu glykémie po pohybu. Pohyb pro to, aby se glykémie snižovala, by měl být pravidelný.

https://www.bezhladoveni.cz/kalkulacka-tepove-frekvence/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI2OHo7bbkggMVyud3Ch3muADlEAAYASAAEgKbZPD_BwE

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 12. 2023 Michal

Dobrý den, jsem diabetik a potrebuju si koupit hydratační pěnu na nohy (chodidla - paty) a nevím, jaký maximální obsah UREA je pro mě vhodný. Našel jsem pěny co mají až 25% a mám obavy, jestli to mohu užívat. Jaký maximální obsah UREA je vhodný pro diabetika či jestli je nějaký limit? Děkuji mnohokrát.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pro péči o nohy u pacienta s diabetem je důležité kůži promazávat, ošetřovat, z důvodu ztráty elasticity a vzniku trhlinek, do kterých by se mohla zanést infekce. Při volbě toho správného přípravku by se mělo dbát na to, aby přípravek měl zvlhčující účinek, nezpůsoboval alergie a případně měl protizánětlivý účinek. Přípravky s obsahem urey jsou velmi vhodné, protože urea (močovina) hydratuje pokožku, zabraňuje podráždění a má deodorační efekt. Případně krém s glycerinem, který taktéž zvlhčuje. Vybírejte přípravky určené pro diabetiky. Obvykle se procento urey pohybuje mezi 8-15%. Není ale stanoven limit pro ureu. Na trhu jsou speciální přípravky určené k ošetření kůže diabetiků, některé mají ještě protizánětlivé přísady. Je také velmi vhodné řešit prevenci plísní a vzniku případných trhlin.

Pojišťovny v rámci programů prevence přispívají na krémy či ošetření nohou (odborné pedikůry) až do výše 6.000 Kč ročně.

https://www.diabetologiepraha1.cz/o-diabetu/prispevky-pro-diabetiky.html

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 12. 2023 Eva

Dobrý den,
Chci se zeptat na svou dceru. Je jí 14 let a ve škole skolabovala, začala ji bolet hlava a břicho. Nohy se jí podlomily a přestala i na chvíli vidět, měla pocit že každou chvíli omdlí. Dali ji napít sladkého pití a pak se jí udělalo líp. Doma cca 1,5 hod po jídle ji kamarádka změřila cukr glukometrem a měla 2,9. Od té doby se cítí pořád unavená , občas ji bolí hlava a břicho. Má i bolesti nohou. Její hodnoty cukru jsou někdy po jídle i 8,6. Někdy má na lačno ráno i 7,6. Pořád ji to stoupá a klesá. V jeden den má 7.2 po hodině zase 5. Krevní testy nic neprokázaly a test na křivku ji cukrovku nepotvrdil. Ještě nás čeká USG vyšetření. Myslíte že na cukr mohou mít vliv hormony? Nevíte čím by to ještě mohlo být ? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud testy nic neprokázaly, může se jednat o tzv. fyziologický hyperinzulinismus. Znamená to, že slinivka přehnaně reaguje na příjem potravy, která obsahuje cukry, často to bývá po sladkostech. Zkuste plánovat stravu tak, abyste dceři dávala 3 hlavní jídla a 2 svačinky. K jídlu vždy nějakou bílkovinu a jako přílohu (ať již je to chléb, brambor apod.) by vždy měl být polysacharid. Tedy cukr, který se v těle pomalu uvolňuje a nenutí tolik slinivku k uvolnění inzulínu. Tedy například chléb, šunka, sýr. Sladké bych omezila a pokud ano, tak vždy spolu s polysacharidem. Tedy například zákusek nebo sladkost po obědě a ne samostatně jako jedno jídlo.

Uvidíte, zda se srovná, pokud ne, je potřeba naplánovat dovyšetření s Vaším pediatrem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 12. 2023 Martina

Dobrý deň,
Rada by som sa poradila ohladom tehotenskej cukrovky v 24 tt, mi na zátežovom teste boli namerané hodnoty na lačno 5,5, po hodine 6,5 a po dvoch hodinach 6,5. Momentálne však beriem kortikoidy v dávke 28 mg denne, ktoré samozrejme majú vplyv na výsledok testu. Nepodarilo sa mi nikam objednať na konzultácie k diabetologovi je to moje druhé tehotenstvo v prvom bol zátežový test v poriadku. Potrebovala by som poradiť kedy a ako často si glykémii kontrolovať a zda pri týchto nižších hodnotách postači Dia dieta. Kortikoidy už vysadujem a za 4 týždne by som mala byť bez nich.
Ďakujem za odpoveď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

posílám Vám link na velmi podrobný popis toho, jak se těhotenská cukrovka kontroluje a jaké jsou přijatelné hladiny krevního cukru.
https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-tehotenska-cukrovka-kontroluje/
Pokud se při měření glykémie glukometrem doma (a nyní bych Vám doporučovala měřit profil minimálně 3x týdně), budou pohybovat nalačno do 5,5 a po jídle za 1 hodinu do 7,8 max 8,0 mmol/l, pak stačí dieta. Pokud budou hodnoty opakovaně i při dobré stravě přesahovat, měla byste kontaktovat diabetologii. V těhotenství jsou 4 týdny dlouhá doba a cukr by měl být pod kontrolou.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 11. 2023 Radko

Dobrý den ! Chci se optat , občas nakupují výrobky Emco bez přidaného cukru. Nyní tyčinku Pekanový orech hmotnost 35 g. Na 100 g má energie 2169 kJ,sacharidy 22 g, cukry 6 g, vláknina 20 g. Kdyz vše vydělíme 3 tak ta tyčinka by diabeikovi tolik vadit nemusela cc 3 x týdne . Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, máte pravdu, když použiji trojčlenku, tak 100 g výrobku má 22 g cukrů (sacharidy celkem), z toho je 6 g rychlých cukrů. Ve 35 g je pak 7,7 g cukrů celkem, z toho je 2,1 g cukrů rychlých. Ve výrobcích vždy počítáme s cukrem celkem.

Tedy jedna tyčinka obsahuje 7,7 g cukrů, což na svačinku pro diabetika je vhodné. Obvykle doporučujeme svačiny do 20 g cukrů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 11. 2023 Lenka

Dobry den, prosim o radu, jake leky na predpis bez statinu na cholesterol? Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ve většině případů volíme statiny jako lék první volby. Z řady klinických studií je prokázáno, že snižuje LDL cholesterol cca o 30-40%.Jejich užívání, pokud jsou tedy indikovány, snižuje významně riziko postižení cév (infarkty srdeční, mozkové příhody, ucpávání cév dolních končetin). Pokud lék pacient netoleruje nebo z nějakého důvodu nemůže užívat, je k dispozici lék Ezetimib. Tento preparát snižuje vstřebávání tuků ze střeva. Jeho účinek je slabší, než statinů, ale zase je zde menší riziko vzniku nežádoucích účinků. Na trhu je ještě skupina tzv. Inhibitorů PCSK9. Jedná se o velmi moderní a účinné preparáty, které fungují na principu biologické léčby s minimem nežádoucích účinků. Ve výsledku zde dochází k poklesu LDL až o 60 %. Jsou velmi dobře tolerovány s minimem nežádoucích účinků. Jejich jedinou nevýhodou je vysoká cena. Jsou hrazeny výhradně pro pacienty po cévních příhodách, kteří při léčbě statiny nedosahují cílových hodnot LDL cholesterolu. Ve výjimečných případech pak pro ty, kteří léčbu statinů netolerují a mají vysoké hladiny LDL cholesterolu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 11. 2023 Eliška

Dobrý den, prosím, chtěla bych se poradit ohledně následujících výsledků. Jsou z tohoto roku. Trápí mě suchá a svědivá kůže, únava, vypadávání vlasů. Ráda bych otěhotněla. Především mě zajímá, zda-li je bezpečné otěhotnět s těmito hodnotami? Jsou hodnoty v pořádku nebo vyžadují léčbu? Může jít o centrální hypotyreózu?
Byl mi proveden také ultrazvuk štítné žlázy, ten byl vyhodnocen jako v pořádku. Jiná související vyšetření nebyla provedena. Prosím o Váš názor.
Děkuji.

duben 2023
Tsh 2,63 mIU/l (norma 0,27-4,20)
ft4 9,97pmol/l (norma 9-19)

srpen 2023
Tsh 1,88
ft4 10,95

říjen 2023
Tsh 1,63
ft4 10,64
Věk: 31 let, váha: 64 kg, 169 cm, žádné léky

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty máte v pořádku, o centrální hypotyreózu se nejedná. Nižší hladinu fT4 může způsobovat nedostatečný příjem jódu ve stravě (zdrojem jsou mořské ryby, mořské plody, mořské řasy a některé minerálky), vyzkoušel bych zvýšit příjem jódu nekterými volně dostupnými suplementy v dávce 100-200 mg/den jako např. výtažek z Kelpu a další volně dostupné preparáty.   

S pozdravem

MUDr. František Loos

27. 11. 2023 Anonym

Dobrý deň .Chcem sa opytat. Už asi rok beriem
Na predpis mirovian xr 1000. Ráno a večer . Ktomu mi doktorka dala jardiance. Všetko bolo dobre cca 3 mesiace . Potom som začal mať problém s predkožkou a veci tomu podobne . Hygiena na 100% stále ale už som si nevedel pomôcť proste nič nezaberá. Zdiadny canesten a iné veci . Tak som vysadil jardiance a hneď všetko ustúpilo . Jardiance mi skvelo pomáhal na hladinu cukru. Neviete mi poradiť nejakú náhradu alebo ako stym bojovať aby som ho opäť mohol brat . Podotýkam že chodím dosť často na záchod aj pri mirovian. No síce nie až tak často ako pri jardiance . Ďakujem pekne

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

léky typu Jardiance ze skupiny tzv. gliflozínů fungují tak, že propouští do moči cca 80 g cukrů, místo toho, aby se cukry v ledvinách vstřebaly tak, jak je to pro tělo přirozené. Výsledkem je lepší krevní cukr, váhový úbytek a celá řada pozitiv (ochrana cév, ledvin). Bohužel ale jedním z častých nežádoucích účinků jsou infekce močové či genitální. Prevencí je hygiena, pitný režim. Někdy ale ani to nepomůže. Neexistuje žádná jistá "vychytávka", která by Vám pomohla. Někdy pomůže na 1-2 měsíce vysadit a pak opět vyzkoušet. Někdy zkoušíme jiný typ glifozínu. Někdy nepomůže nic, pak je třeba léčit cukrovku jiným způsobem. Konkrétní lék je potřeba vybrat s Vaším lékařem. Je třeba vždy více parametrů k posouzení (přidružené nemoci, věk, doba trvání cukrovky, váha, HbA1C..)

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 11. 2023 Pavla

Dobrý den, jsem po těhotenské cukrovce( od porodu je to 10 měsíců). Měla jsem jen dietu. Měřím 160 cm a važím 48 kg. po porodu jsem měla hodnoty cukru 4,5 a pak dále, co měsíc si chodím na odběry pro jistotu. Porod jsem měla ve 34.tt pro rozjetý hellp syndrom ( již po 4.). Co mě zajímá... jeden měsíc mám glykemii v normě, i když vyšší( 5,3 , 5,4) než jsem myvala před těhotenstvím( 4,9 , 5,00). Naposledy v červenci jsem měla 5,07..... no a teď v srpnu 5,4 a na začátku listopadu 5,62... už jsem z toho špatná... držím nízkosacharidovou dietu. Beru chrom v tabletách. Piju 3l vody denně. Mám 3 kluky a ted 10 mesicni holcicku, ketrou krmím v noci po 2 hodinách(takže spánek nic moc), do toho jedeme domací vzdělávani s klukama... pořád v jednom kole. DALO BY SE ŘÍCI PERMANENTNĚ V NĚJAKÝM STRESU( i když tu glykemii na to nechci svádět)... teď ty poslední odběry vyšly 5,62... vsechny deti jsem měla doma s angínou.. s malou jsem v noci běhala na odsávání nosu. Já jsem se tedy necítila nemocně... ale již den po odběru mě začala bolet hlava a dutiny a tak se necítím uplne dobře. Může tady to vše kolem dokola ovlivnovat glykemii a nebo prostě se mám smířit s tím, že i když jsem hubená a jím zdravě a dodržuji vše zdravě, že i tak to směřuje k cukrovce? A vtipné je, že doma na glukometru mám před odběrem hodnotu 4,3 a v laborce pak vyjde taková hrůza.. nechápu to a už nevím, co jíst, aby mi ten cukr klesl.A ještě jsem zjistila, že na odběry mohu jedině mimo menstruaci( ani ne těsně před ani po), protože to se mi ten cukr taky zvedá. Prosím poradíte co s tím, co mám dělat, nebo naopak nedělat? Ještě jsem měla odebraný kortizol a ten vyšel 640nmol/l.... může to ovlivnit glykemii?Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

zdá se, že je Vaše tělo opravdu ve stresu a při tom co píšete není divu. Může to mít vliv na kolísající glykémie. Nicméně hodnoty, které popisujete jsou stále na hraně a o cukrovku se nejedná. Prevence vzniku cukrovky je zdravá strava (není nutná nízkosacharidová strava) tedy cca 150-175 g cukrů na den a pravidelný pohyb. Pokud máte cukrovku v genech, může se stát, že přijde a nic s tím nenaděláte. Doporučuji Vám se zklidnit, cukr nemusíte kontrolovat každý měsíc, mělo by stačit 1x za rok (nebo max cca 1x za půl roku), pokud jste měla oGTT po porodu v normě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 11. 2023 Eva

Vážený pane doktore,
v minulosti jsem měla autoimunitni thyreoiditidu anti TPO přes 300, 3.4.2023 jsem měla TSH 0,057, fT4 14,48. V současnosti mám anti TPO 150IU/ml, THS 0,9mIU/l, fT4 13, fT3 4, anti Tg 10,73. Cítila jsem se utahaná, bez energie, vypadávaly mi vlasy, zimhouřivá. Začala jsem brát ob den Letox 1/2 75mg, pociťovala jsem silné bušení srdce a neklid. Na ŠŽ mám prý uzlík, ale ve zprávě nevidím zmínku.
Nevím, co mám v současné chvíli dělat. Samozřejmě navštěvuji endokrinologii.
Děkuji Vám.
Eva

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bušení srdce a neklid se po nasazení terapie mohou dostavit, spíše bych vyzkoušel Letrox 50 mg 1/2-0-0 obden či á 2 dny s postupným navyšováním dle tolerance. Cílem u Vás je ovlivnit příznaky únavy a ovlivnit zřejmě i velikost uzlíku, ale ne za cenu bušení srdce a neklidu. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

21. 11. 2023 anonymní

Dobrý den, prosím o názor na doplněk stravy Glikotril z Polska. Údajně doporučují i čeští lékaři. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Glikotril je potravinový doplněk. Doplňky nejsou testovány na množství a kvalitu účinných látek, proto nebudete mít nikdy jistotu, zda bude fungovat. Navíc se nejedná o lék, nelze tedy předpokládat, že by Vám snížil hladinu glykémie. Tento doplněk neznám a neznám ani lékaře kolegu, který by jej svým pacientům doporučoval. Pokud jej chcete užívat, nic Vám nebrání, nečekejte ale zázraky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 11. 2023 Michal

Dobry den,
Je pravda, ze na rozdil od leku Ozempic je mozne lek Rybelsus predepsat i nediabetikum? U me napr. dyslipidemdie, prediabetes, tachykardie, betablokator na max davce.
Šmilauer

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Ozempic a Rybelsus mají stejnou účinnou látku, tedy Semaglutid. Rozdíl je pouze ve způsobu podávání. Ozempic je injekčně 1x týdně, Rybelsus se užívá 1x denně v tabletách. Tedy oba tyto preparáty jsou určené primárně pro diabetiky. V určitých indikacích jsou také pro diabetiky hrazeny zdravotní pojišťovnou. V poslední době se rozmohlo užívání Ozempicu i mezi těmi, kteří chtějí zhubnout a nemají cukrovku. Pokud Váš lékař  zhodnotí Váš stav, je možné jej předepsat a to jak Ozempic tak Rybelsus. Ozempic ale v současné době není z důvodu nedostatku na trhu pro přímou úhradu pacientem k dispozici. Oba preparáty jsou v plné úhradě pacientem. Tedy cca 2700-3000 Kč za měsíc.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 11. 2023 anonymní

Dobrý den,
od dětství mám vysoký celkový cholesterol, nízké TAG (0,4-0,7 mmol/l). Poslední odběr CHOL 6,9, HDL 2,45, LDL 4,1, TAG 0,7. Názory lékařů na léčbu se rozcházejí – kardiolog, praktik tvrdí, že je to OK, endokrinolog a gastroenterolog naopak říkají, že je potřeba léčit. TK, echo, usg karotid v normě.
Aktivně sportuji (min. 4x týdně intenzivní sportovní aktivita), stravuji se zdravě, s převahou zeleniny a bílkovin. 166 cm/50 kg, 49 let, odhad tělesného tuku 8% - nutriční terapeut radí naopak přidat tuky do stravy.
Autoimunitní hypotyreoza na substituci (levothyroxin 150 ug), mírná sideropenická anémie, jinak zdravá.
Zabývat se cholesterolem? Má opravdu negativní vliv i přes protektivní účinek HDL? Pomohou volně dostupné doplňky stravy ke snížení cholesterolu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel opravdu není jasno v názorech, zda ve Vašem případě léčit či ne. Nepíšete Vaše další údaje, proto píšu varianty, kdy by se s léčbou mělo začít.
Léčbu zahajujeme pokud k vysokému LDL cholesterolu máte cukrovku, nebo v rodině srdečně cévní příhody, nebo máte věk nad 50 let, nebo pokud kouříte. Také záleží zda užíváte léky na vysoký tlak. Potravinové doplňky na snížení cholesterolu, pokud je užíváte trvale, mají potenciál snížit LDL cholesterol cca o 10%. Nicméně po vysazení se hladina obvykle vrací do původních hladin.

Závěrem: pokud jste zdravá a ještě mladá osoba (do 50 let) bez výše uvedených onemocnění či rodinné historie, tak bych léčbu nezahajovala. Pokud splňujete něco z výše uvedeného, tak se již léčba doporučuje.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 11. 2023 anonymní

Dobrý den, dcera mela hodnoty v červnu
TSH 6.098/TF4 9.6/anti tpo 87/anti TG 138.
Říjen TSH 2.16/TF4 12.20. Ostatní nevím.
Ultrazvuk srpen-ŠŽ se zobrazuje symetricky,trachea ve střední čáře, cévní svazky volné,uzliny nezvetseny,istmus 2.9,objem je 9.1, bez ložiskových změn a kalcifikací, v obou lalocích zvýšené prokrvení, p.doktorka nasadila léčbu euthyrox 50 1/2 denně. Za čtyři měsíce kontrola. Chtěla bych ale zkusit změnu stravy a živ. stylu...a pokud se nic nezlepší pak teprve léky. Léky neberu žádné a dětem je nedávám. Volím jiný styl lecby a zabírá vzdy. Jen ne leky. Až nyní nastal tento problém. Co si o tom myslíte?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

nepíšete věk dcery. Dcera má jasné onemocnění štítné žlázy a hladinu hormonů neměla dostatečnou. Pokud je ještě v růstovém období, může snížená hladina hormonů způsobovat poruchy růstu, nenstupující menstruaci a pod.  

S pozdravem

MUDr. František Loos

14. 11. 2023 Alena

Dobrý den,prosím o radu ohledně štitné žlázy beru euthyrox 50mg 5dní v týdnu hormony mám po lečbě v pořádku ale na pravé straně mám zvětšené uzliny dají se nějakým léčením zmenčit bez operace moc děkuji Alena

Odpověď ordinace

Dobrý den,

asi myslíte na pravé straně uzly štítné žlázy. Kromě užívání Euthyroxu nelze léčebně uzly ovlivnit. K posouzení rizikovosti a velikosti uzlů slouží ultrasonografické vyšetření, podle kterého se endokrinolog rozhoduje, zda je nutné štítnou žlázu odstranit. K operačnímu řešení se přikláníme při růstové tendenci na sono, velikosti a rizikovému charakteru uzlu na ultrazvuku.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

13. 11. 2023 Jana

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Jsem ve 12 tt minulý týden jsem byla na odběrech u gynekologa a vyšla mi hodnota cukru 5,11.
Gynekolog aniž by dělal znova odběry na lačno mě hned posílal na zátěžový test. Ten vzhledem k mým stále trvajícím nevolnostem momentálně nezvládnu. Řekl mi, že je to dobrovolné vyšetření. Jediné co mohu teď udělat je zredukovat sacharidy a potraviny v jídelníčku a měřit si po určitou dobu cukr, protože mám vypůjčený glukometr. Jestli si mám teď třeba 14 dni měřit každý den cukr a následně když se mi hodnoty nebudou zdát objednat se k Vám do Dia poradny na konzultaci? Musím mít doporučení od gynekologa? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

další testy se dělají proto, aby se diagnóza těhotenské cukrovky vyloučila nebo naopak potvrdila.
Podrobně viz na https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/#Jak_by_mel_test_spravne_probihat

Doporučuji Vám nechat si udělat ještě jednu glykémii nalačno. Pokud bude opět nad 5,1, pak je diagnóza GDM jistá. Poté je potřeba objednat se na diabetologii. Ideálně s doporučením od lékaře, lze ale i bez. Potřebujeme k tomu znát Vaše výsledky glykémie z testů.
Pokud budete mít druhou glykémii v normě, je pravděpodobné, že se o GDM nejedná, nicméně jistotu Vám dá pouze oGTT. Pokud jej nezvládnete, držte racionální stravu tak jako všechny ostatní ženy s gestačním diabetem, dále viz https://www.tehotenskacukrovka.cz/je-ogtt-bezpecny/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 11. 2023 anonymní

Dobrý večer ,mám cukrovku typu 2 .beru ráno gligadu a večer + inzulin.ted jsem si měřila glukometrem cukr a mám 23,5 .mol kolik si mám píchnout jednotek inzulínu.dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Váš dotaz spadá do těch akutních, kdy je třeba volat Vašemu lékaři. Nepíšete totiž jak se jmenuje Váš nzulín, jakou dávku aplikujete. Nepíšete ani v kolik hodin jste si naměřila tak vysokou glykémii. Jsou totiž různé typy inzulínů, které fungují různě rychle a dávka se upravuje podle toho. Bez těchto informací Vám nemohu bohužel bezpečně poradit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 11. 2023 anonymní

Dobrý den,
pani doktorka mi předepsala lék Rybelsus, na diabetes typu 2, mohu se zeptat na nežádoucí účinky , kdyz beru denně leky 1/2 Euthyrox na štítnou zlazu. V letáku píší o rakovině štítné žlázy. Nevím ,zda si lekem Rybelsus neuskodim.
Vek 58 let, vážím 84kg, výška 168cm.
Dekuji za odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

sdělte informace o užívání přípravku svému endokrinologovi, ale užíváním léku Rybelsus si neuškodíte. Riziko rozvoje rakoviny štítné žlázy při užívání tohoto léku je opravdu malé. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

6. 11. 2023 Jiřina

Dobrý den, mám dia 2.typu od r. 2008. Před 2 lety se mi začala nemoc zhoršovat. HbA1c mám 68. Při měření se pod 11 mmol nedostanu. Nejím pečivo, nepiji sladké, snažím se dodržovat dietu. Ujdu 4 km za den. Nevím, co mám dělat, aby mi hladina cukru klesla. Užívám Trulicity 1,5 jednou týdně, Amaril 2x denně a Standa.et 1x denně. Hlad mám pořád. Můžete mi poradit? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

možností v léčbě je více, k rozhodnutí je ale důležitá i znalost vašich laboratorních výsledků a ostatních nemocí. Nelze Vám tedy takto online ušít léčbu na míru, proto jen popisuji varianty:

1. Můžete přidat 1x denně dlouhodobě působící inzulín ke zlepšení glykémie nalačno. Existuje i směs inzulínu s účinnou látkou Liraglutid (podobné vašemu Trulicity). Většinou dobře sníží cukr nalačno.
2. Můžete do léčby přidat tzv. glifloziny. Jsou to léky, které z těla vylučují močí cukr, který by se jinak vstřebal. Léčba vede k váhovému poklesu, rovněž snižuje cukr nalačno i po jídle.
3. Můžete navýšit dávku Stadametu na 2 g denně.
4. Můžete vyměnit Trulicity za silnější preparát.

V každé případě je toto nutno prodiskutovat s Vaším lékařem. Cílové hodnoty nalačno jsou 5-6 mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 11. 2023 Veronika

Dobrý den, jsem těhotná ( 13tt) a teď jsme navýšili euthyrox z 50 na 75. Zajímalo by mě, jestli mohu užívat femibion 2, jelikož obsahuje jód. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Femibion s jódem užívat můžete a příjem jódu 150-200 ug/den je v těhotenství doporučen. Nedoporučujeme ho pouze pacientkám, které mají/měly zvýšenou funkci štítné žlázy, tzv. tyreotoxikózu. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

2. 11. 2023 anonymní

Jsem 14 dní na dovolené a zapomněl jsem tabletky na cukrovku siofor 1000, může nastat nějaký problém?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

těžko předvídat. Pokud máte dlouhodobě cukr v normě, držíte dietu a budete se hýbat, nejspíše se nic nestane. Pokud ale nemáte cukr dlouhodobě v normě a na dovolené se nebudete držet zkrátka, může se Vám cukr zvýšit. Doporučuji Vám alespoň sladké omezit v průběhu dovolené na minimum.

V každém případě po návratu začněte dodržovat režim, užívat léky, cukr by se měl během 1-2 týdnů dostat opět pod kontrolu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 10. 2023 Anna

Dobrý deň, 27.9 2023 mi diagnostikovali diabetes melitus2. Lieky Siofor 500, 60 tabletiek - užívanie ráno a večer, večer som zobrala jednu, Opakovaný recept je na 27.10.2023. V deň, kedy si môžem vybrať lieky mám poslednú tabletku na ráno....Môžem zostať pár dní bez tabletiek ak by sa mi nepodarilo ich vybrať v lekárni? Ako sa takýto tesný opakovaný recept rieši ak by som chcela ísť na dovolenku napríklad od 25.11....lieky si môźem vybrať aj v zahraničí? To sa naozaj nedá predpísať balenie liekov na vyše, aby pacient nebol stresovaný kde a ako ich vyberie? Ďakujem vopred za idpoveď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

léky na opakovaný recept lze vybrat kdykoliv v průběhu jeho platnosti. Lze je vybrat i všechny najednou hned po návštěvě lékaře. Rovněž s lékařem se domluvte na množství léků na předpis tak, aby Vám to vystačilo do příští kontroly. V zahraničí léky na recept vystavený jinde vybírat nelze. Můžete být klidná, 2-3 dny bez toho typu léky jistě vydržíte bez potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 10. 2023 Pavla

Dobrý den, mám 46 let, 165 cm, 90 kg. Při posledním odběru mi byla naměřena hodnota cukru 6,9 mmol/l a lékař mi již nasadil tablety Stadamet 500 1 tbl ráno. V posledním roce jsem užívala antidepresiva Elicea 10 mg, které jsem v průběhu srpna vysazovala. Můžou tyto léky zvyšovat hladinu krevního cukru, a pokud ano, za jak dlouho po vysazení by se hodnota mohla srovnat do normálu?
A ještě mám jednu otázku ohledně užívání léku Stadamet. Může se na tyto léky pít alkohol? Mám na mysli spíše příležitostně jedna nebo dvě skleničky třeba při rodinné oslavě. A spíše víno než tvrdý alkohol?

Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék typu Stadamet zvyšuje citlivost těla na inzulín, obnovuje tedy to, co je jedním z prvních příčin vzniku cukrovky. Vlastní inzulín poté lépe funguje což se projeví zejména zlepšením glykémie nalačno. Při jeho užívání není doporučené užívání většího množství alkoholu, 1-2 sklenky vína či 1-2 piva nevadí. Rozhodně nedoporučuji tvrdý alkohol.
Otázka léčby deprese a antidepresiv a jeho vlivu na hladinu glykémie - ano: některá psychofarmaka způsobují přibírání na váze, zvyšují hladinu glukózy i glykovaného hemoglobinu a způsobují inzulínovou rezistenci, nebo naopak citlivost na inzulín. Reakce těla bývá individuální. Odpověď na to, zda u Vás došlo vlivem léků ke zvýšení cukru uvidíte, až léky vysadíte. Mělo by se to srovnat do  2-3 měsíců.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 10. 2023 Libor

Dobrý den před 2 měsíci my byla zjištěna cukrovka 2 typu beru 6 jednotek nzuli i tresiba a lék Rybelsus už 14 mg před tím 4 mg. 7 mg teď po 14 mg mám bolesti břicha a zvracení.muze my diabetolog změnit léky či tento lék vysadit.Mam 41 let výška 180 cm a váha 104 kg kdysi váha 116 kg děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Rybelsus je velmi účinný v léčbě cukrovky a obezity. Protože ovlivňuje zažívání, mohou být zejména v počátku léčby potíže související se zažíváním, jako např. nechutenství, plynatost, průjem, zácpa, bolesti břicha, pocity na zvracení, či zvracení. Prevencí potíží je správná strava, malé porce, minimum tuků, dostatečný pitný režim (cca 2l tekutin za den). Pokud i tak potíže přetrvávají, vysaďte dočasně lék Rybelsus 14 mg a poproste lékaře, ať Vám napíše slabší 7 mg. Tento jste užíval a bez potíží.
Při léčbě cukrovky tabletou Rybelsus ponecháváme pacienta na maximální dávce, kterou tělo toleruje. Může to být tedy i 7 mg. Pokud budou potíže přetrvávat i při nižší dávce, přerušte léčbu dokud potíže neodezní a domluvte se s lékařem, jak postupovat dále.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 10. 2023 Jarmila

Dobrý den,
Prosím o informaci, zda je možné používat kokosový cukr jako náhradu cukru bílého.
Švagr trpí cukrovkou v důsledku rakoviny slinivky břišní a píchá si asi měsíc inzulín.
Mnohokrát děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

kokosový cukr má lepší nutriční složení než cukr bílý rafinovaný. V kokosovém cukru najdeme celou řadu minerálních látek a vitamínů, které pozitivně ovlivňují funkci našich orgánů. Obsahuje i antioxidanty a 14 druhů aminokyselin. Antioxidanty jsou účinné v boji s volnými radikály a chrání naše buňky před stárnutím. Aminokyseliny jsou zase důležité pro růst svalů, metabolismus a imunitní systém. Navíc obsahuje nerozpustnou vlákninu inulin, která zpomaluje vstřebávání cukru do organismu, takže pokud sladíte kokosovým cukrem, nedochází k prudkému nárůstu cukru. Inulín navíc působí jako prebiotikum, to znamená, že slouží jako „potrava“ pro prospěšné bakterie ve střevech. V kokosovém cukru jsou dále vitamíny skupiny B a přírodní minerály jako mangan, zinek, železo a hořčík.

Nutriční hodnoty na 100g:
Energetická hodnota (kJ/kcal)    1640/385
Bílkoviny (g)    1,9
Tuky (g)    0,1
Z toho nasycené mastné k. (g)    0,1
Sacharidy (g)    92,4
Z toho cukry (g)    87
Vláknina (g)    1,7
Sůl (g)    0,43

Závěrem: kokosový cukr je sladký, glykémie se po něm bude zvyšovat, ale ne tolik jako po cukru bílém. Pokud to nebudete přehánět s dávkou a budete si kontrolovat glykémie po jídle a ty budou cca mezi 8-10 mmol/l, můžete jej jistě užívat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 10. 2023 R.Dufek

Před měsícem jsem začal s redukční dietou s obsahem 5740 kJ, S 150g, poněvadž nebyl žádný úbytek na váze přešel jsem po třech týdnech na přísnou red.dietu 4190kJ, S 120g, opět žádný úbytek na váze. Co se týče diety dodržuji vážení jídla v gramech a stanovené hodnoty kJ a S. Téměř každý den chodím, sice mám potíže s dechem ale snažím se pokud mi to bolest v kyčlích dovolí. Jsem diabetik takže se mi diky dietě a pravidelné chůzi ustálily hodnoty glikémií. Je mi 80 beru léky: Forxidu 10mg, Agen 5mg,Atoris 20mg, Anopyrin 100mg, Furorese 125mg, Pragiolu 75mg, Palgotal 75mg/650mg, Uno 150mg ,vážím 89 kilo měřím 168 cm a nevím kde dělám chybu, že jsem za celý měsíc neschodil ani půl kila. Tudíž prosím o radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

držíte opravdu přísnou dietu, začal jste se hýbat. To je dobře, také říkáte, že došlo ke zlepšení hodnot glykémií. Váhový úbytek je u každého různý. Kromě příjmu potravy jej ovlivňuje zejména: nastavení metabolizmu každého jedince (mladší hubnou snáze), přidružené nemoci, historie hubnutí v minulosti, přítomný stres, kvalita spánku.
Někdy dojde k váhovému poklesu až po delší době dietních opatření.

Doporučuji Vám pokračovat v dodržování redukční diety s obsahem cca 150g cukrů na den. Pro správné hubnutí je také důležité složení stravy z hlediska zastoupení cukrů, tuků a bílkovin. Se správným nastavením mohou pomoci např. kalorické tabulky. Množství tuků by se mělo pohybovat mezi 40-50 g/den. Pohyb spolu s dietou by měl vést cca po 1-2 měsících k váhovému úbytku. Navíc si zcela jistě zvyšujete kondici, budete se tedy cítit lépe a děláte dobře i srdečně cévnímu systému. I to stojí za to, pokud nezhubnete.
Je možné rovněž navštívit nutričního specialistu, který Vám nastaví správný jídelníček a pomůže Vám s ideálním rozložením živin.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 10. 2023 anonymní

Dobrý deň pani doktorka.

Rada by som sa Vás opýtala, som na konci 33 týždňa gravidity, v 27. týždni mi bol zistený GDM - lacná glykemia 2x po sebe 5,13, pote 5,14. Od začiatku po zavedení diety hodnoty glykemii v norme. Ale od zaciatku si sledujem na doporucenie lekarky aj ketony v moci. Tie som zatial mala vzdy na 2 ++, obcas 3+++. Prijem sacharidov sa pohybuje okolo 150g na den. Pani doktorke sa ketony v moci nepacia, ze je to dost, tak chce aby som sacharidy navysila, ale bojim sa, ci mi to nezhorsi glykemie. Preto sa chcem opýtať, sleduju sa takto striktne ketony v moči u tehotnej zeny??? Je to nebezpecne aj napriek dobrym cislam glykemii a treba tie sacharidy navysovat???

Ps: Jem pestro, podla doporuceni, pravidelne 6x denne aj s neskorou vecerou, napriek tomu som ketony na 1 +, ani v norme, nikdy nemala.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle průzkumů, které byly prováděny u těhotných žen, které držely redukční dietu, což obvykle vyvolává tvorbu ketolátek, se zjistilo, že ketolátky v moči neohrožují vývoj plodu. Toto platí pro ženy, které mají gestační diabetes. Pro ty, které mají cukrovku 1. typu je situace odlišná, zde ketony v moči mohou signalizovat zdravotní komplikace.
Běžně se tedy ketolátky v moči u gestačních diabetiček nevyšetřují.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 10. 2023 anonymní

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom tehotenskej cukrovky. Bola som na glukózovom teste a po 2 hodinách som mala hodnotu 9,89, tak ma gynekológ objednal na opakovaný glukózový test akurát, že som si už dávala pozor predtým na cukry snažila som sa zdravšie stravovať. Druhý test už vyšiel v poriadku a tak lekár vyhodnotil, že je to v poriadku a že tehotenskú cukrovku nemám. Avšak ja sa snažím stále dodržiavať stravu a sem tam si premeriam pre istotu cukor pomocou glukomera. Aké hodnoty by mala mať tehotná hodinu po jedle? Dvakrát sa mi stalo, že som po jedle mala zvýšené: 9,6 a 8,3. Inak mávam tie hodnoty nalačno okolo 4 - 5, hodinu po jedle 5 - 7,2. Je to v poriadku alebo je šanca, že tú tehotenskú cukrovku mám?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

výsledky Vašeho prvního testu splňovaly podmínku pro diagnózu těhotenské cukrovky. Protože jste ve 2 hodině měla více než 8,5 mmol/. Viz https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/

Podmínky pro vyšetření oGTT jsou mimo jiné následující:

3 dny před vyšetřením konzumujte běžnou stravu dle svých zvyklostí bez omezení sacharidů a cukru
Minimálně 24 hodin před vyšetřením vynechejte alkoholické nápoje včetně piva
Přijďte nalačno, tj. alespoň 8 hodin před testem již nic nejezte
Není vhodné žíznit, ale pijte jen neslazené tekutiny (tj. neslazený čaj, minerálku bez příchutí nebo čistou vodu)
Před ani během vyšetření nekouřit (platí stejné intervaly jako u lačnění)
Před testem je povolena běžná fyzická zátěž, ale je třeba 24 hodin předem vyloučit zvýšenou tělesnou námahu

Pokud jste po prvním testu začala držet dietu, je možné, že výsledky tím byly ovlivněné. Z tohoto a také proto, že máte po jídle občas vyšší hodnoty soudím, že se spíše jedná o GDM. 1 hodinu po jídle by měl být cukr pod 7,8 mmol/l. Pokud dojde k vychýlení jen občas, miminku to nevadí, měla byste se ale kontrolovat minimálně 3 dny v týdnu. Tedy v daný den glykémie po snídani, obědě a večeři. Pokud budou hodnoty vyšší, než je doporučeno, objednejte se na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 10. 2023 anonymní

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jak se díváte na důležitost volného testosteronu VS celkového, neboť mi endokrinolog, kterého jsem vyhledal, řekl, že když mám nízké (dokonce nižší než minimální) hodnoty volného testosteronu, tak není důvod k jakékoli testosteronové léčbě. I když jsem ho upozornil na několik let trvající a zhoršující se obtíže únava, špatná regenerace, spánek i výrazně špatné libido. Bylo mi řečeno, že když mám celkový testosteron v pořádku, tak mi nic není a ,,poslal mě domů".
Na internetu je však v nových publikacích uvedeno, že právě o to více záleží na volném testosteronu než na celkovém pro zdraví jedince.
Jsem muž, je mi 31 let a jsem u policie a potřebuji fungovat lépe než jen ,,přežívat od služby ke službě..." Spánek mám pravidelný 7h+, zařazuji regeneraci a stravu mám perfektní a i pravidelně cvičím, ale tenhle problém, který mě trápí, se prostě nezlepšuje. Měl jsem provedenéu i další testy na vše možné a vše je v pořádku.
Děkuji za váš názor

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je hladina celkového testosteronu v normě, není indikována terapie přípravky s obsahem testosteronu a ani terapie ke zvýšení hladiny volného testosteronu. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 10. 2023 Eva

Dobrý den, před časem mi náhodně zjistili dlouhý cukr 48, ale cukr nalačno mám 4,6 a test OGTT negativní. Mám hodně stresu, léčím se na deprese a trpím nespavostí. Doktor říkal, že to mohlo ovlivnit výsledek. Vážím 98 kg a snažím se zhubnout. Řekl, že za půl roku uděláme odběry znovu. Oba rodiče měli cukrovku a já mám glaukom, bojím se, že oslepnu. Na oční chodím pravidelně a zatím se to nehorší, ale s cukrovkou asi bude. Je mi 49 let. Pečuji o postiženého bratra, což je náročné. Neměla bych už teď brát léky na cukrovku?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pro diagnostiku cukrovky používáme více parametrů, ale každý má jinou důležitost. Jak sama píšete, jedná se o glykémii nalačno, hodnoty glykémie v průběhu zátěžového testu a někdy také HbA1C (dlouhý cukr). HbA1C je z výše uvedených veličinou s největší variabilitou. Hodnoty HbA1c mohou být ovlivněny řadou faktorů, např. stresem, nízkými hladinami železa, některými léky (např. opioidními analgetiky), hemoglobinopatiemi (odchylkami ve struktuře hemoglobinu: červeného krevního barviva), anémií, jaterním onemocněním, těhotenstvím.

Jen poznámka co je to glykovaný hemoglobin. Vzniká reakcí mezi glukózou a hemoglobinem. Hemoglobín je bílkovina, která je součástí červených krvinek, které jsou zodpovědné za transport kyslíku v organismu. Pokud je v krvi větší množství glukózy, dochází k jejímu neenzymatickému navázání, tzv. glykaci, na bílkovinnou část hemoglobinu. A to po dobu života červené krvinky, což je v průměru 10-12 týdnů. Míra této reakce je přímo úměrná množství glukózy v krvi.

HbA1C používáme zejména k posouzení kompenzace diabetu. Udává průměrnou glykémii (někdy říkáme dlouhý cukr) za dobu života červené krvinky. Pokud ale nejsou krvinky 100%  v pořádku nebo i při některých jiných poruchách, nejsou výsledky odpovídající reálné glykémii.

Závěrem: pro stanovení diagnózy diabetu je stále zlatým standardem oGTT nebo glykémie nalačno měřená v laboratoři. Pokud máte obě hodnoty v normě, nejedná se o cukrovku, netřeba tedy léčit. Nicméně platí, že pokud máte v rodině cukrovku a máte nadváhu je dobré již nyní držet dietu, hýbat se a snažit se dosáhnout správné hmotnosti. Pravidelné kontroly glykémie 1x za rok.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 10. 2023 Harsha

I am having diabetes and my doctor recommended to get a specialist so I can control it. can you please accept me

Odpověď ordinace

Yes, make an appointment at our clinic. Contact: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

Have a nice day

11. 10. 2023 anonymní

Dobrý den,
cca 10 let mám cukrovku. Brala jsem do konce roku 2022 jen tablety. Glucophage 1000 mg, Glyclada 30 mg a k tomu Ozempic. Výsledky jsem měla 68,74,78. Od ledna jsem dostala místo Glyclady Toujeo. Výsledky se zhoršily na 82,88 a nyní 85. Místo aby cukr šel dolů, zvyšuje se mi. Toujeo si už píchám 36. Když se měla pouze tablety, bylo mi lépe, nyní mě brní prsty na rukou, je ze mě cítit aceton. Váha se mi nedaří snížit.Mám stále 102 kg.
Prosím o radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

opravdu nemáte dobré výsledky. Glycladu můžete přidat i ke stávající kombinaci. Tedy Toujeo, Glucophage, Ozempic. Doporučuji zkusit dávku Glucophage maximální tedy 2 g/den, Toujeo lze zvyšovat podle ranní glykémie. Cíl je kolem 6 mmol/l. Max dávka je 0,6 j/kg. Pro Vás bych dala max 50j. Ozempic dávka maximální, tedy 1 mg 1x týdně. Glycladu můžete přidat 30 mg  1-0-0. A samozřejmostí je dieta a pohyb:-)

Toto vše bych ale radila po konzultaci s Vaším lékařem, navyšování některých léků lze dělat jen se znalostí laboratorních vyšetření.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 9. 2023 Magda Křesalová

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, paní diabetoložka má momentálně dovolenou. Manžel má diabetes 2 typu, 3x denně si píchá krátkodobý inzulín Apidru 18-18-18 j a noční inzulín Toujelo 28 j. Měl zánět močových cest,byl léčen Clotrimaxolem Al 800 mg, v kontrolní sterilní moči mu vyšla glukóza 1, ketony 1 a krev 1. Moč dával ráno, ještě před aplikací inzulínu a před snídaní. Máme se znepokojovat těch ketonů v moči. Glykémii mívá do 13 ( během dne se mění,ale nepřesahuje tuto hranici). Děkuji za odpověď Křesalová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

při nemoci nebo pokud delší dobu hladovíte (přes noc) se může v moči objevit stopa ketolátek. Tedy pokud nemá manžel potíže typu bolestí břicha, zvracení a ketony nejsou na +++, není důvodu k obavám. Glykémie kolem 13 nalačno při nemoci doporučuji snížit úpravou dávky dlouhodobě působícího inzulínu Toujeo.
Doporučuji zvýšit dávku inzulínu Toujeo na 32j . Dále podle výsledků a konzultace s Vaším lékařem. Cílová ranní glykémie je alespoň 7-8 mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 9. 2023 anonymní

Dobrý den,
mé mamince 78 let předepsali nový lék Trajenta 5,bohužel jsme v lekárně platili plnou cenu.Kdo nám může tento lék předepsat,aby byl částečně hrazen pojišťovnou?Diabetolog i obvodní lékař?Všichni tvrdí,že musíme platit plnou cenu a v lekárně zase,že to není pravda.Prosím můžete mi na toto odpovědět.Lék je skutečně moc drahý.Děkuji předem za vaší odpověď.Můžete odpověď poslat také na můj E-mail?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Trajenta bohužel nově nemá plnou úhradu zdravotní pojišťovnou. Tedy nelze žádným lékařem předepsat bez doplatku.
Domluvte se s lékařem, který jej předepisuje, zda jej může vyměnit za jiný lék. Někdy to lze, někdy ne. Například při zhoršení funkce ledvin, kdy je lék vhodný.
Pokud zaplatíte plnou cenu, ta se započítává do ročního limitu daného pojišťovnou, který je pro Vaší maminku 500,00 kč na rok. Tedy Vám budou kvartálně vracet vše co je doplaceno na léky nad 500,00 Kč. Takže ve finále by to tak drahé nebylo.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 9. 2023 Lenka

Dobrý den, byl mi diagnostikován diabetes 1. typu, jaké by měly být hodnoty glykémie hodinu po jídle a dvě hodiny po jídle. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

problematika diabetu 1. typu je velmi široká. Rovněž stanovení cílových hladin je individuální. Záleží na věku, přidružených nemocech, aktuálních hodnotách glykémie v době vzniku cukrovky. Obecně platí, že hodnoty nalačno by se měly přibližovat hodnotám zdravého, tedy 4,5 - 5,5 (6,0) mmol/l, po jídle pak mezi  7-9 mmol/l. Ale pokud jste měla dlouhodobě např. 15-20 mmol/l, pak by rychlé snížení mohlo být nebezpečné pro oči. Cesta k cílovým hodnotám by v takovém případě měla trvat cca 3měsíce.

Bližší informace o tom, jak pracovat s inzulínem k dosažení těch optimálních hodnot např. na:
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 9. 2023 Ivana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze snížit hladinu cholesterolu přírodními produkty (např. obsahující lecitin, červenou fermentovanou rýži..). Jím zdravě, sportuji, nekouřím.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

některé potravinové doplňky mohou skutečně snížit hladinu cholesterolu s minimálním rizikem vzniku nežádoucích účinků.

Červená fermentovaná rýže byla v Číně po staletí používána jako potravina, dochucovadlo a barvivo do jídel. Za její červenou barvu je zodpovědná ušlechtilá plíseň Monascus purpureus. Právě díky této plísni obsahuje i bioaktivní složku zvanou monakoliny. Nejvýznamnější z nich, monakolin K, snižuje hladinu cholesterolu mechanismem totožným se statiny (léky na snížení hladiny cholesterolu). Je znám také pod názvem lovastatin. Rýže dále obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, isoflavonoidy a fytosteroly, což jsou další látky schopné snižovat hladinu cholesterolu. Pozitivní účinek na snížení hladiny cholesterolu byl prokázán řadou studií. Její dlouhodobé užívání může vést ke snížení hladiny LDL cholesterolu cca o 10-20%.

Je tu ale několik problémů:
1. Potravinové doplňky nejsou kontrolovány odbornými autoritami, proto není jistota o množství účinné látky v produktu.
2. Pro snížení hladiny cholesterolu je nutné užívat doplňky trvale, ale to je v případě statinů (léků na snížení cholesterolu) stejně, jen toto není hrazeno zdravotní pojišťovnou.
3. Otázkou je cílová hladina LDL cholesterolu pro Vás nebo pro jedince, který by chtěl potravinové doplňky užívat. Například diabetik bez komplikací má cílový LDL cholesterol pod 1,8 mmol/l. Člověk po infarktu pak pod 1,4 mmol/l. Pokud má hladinu cholesterolu 4,2 mmol/l, povede užívání potravinových doplňků ke snížení hladiny cca na 3,5 mmol/l. A to nestačí. Proto pro většinu pacientů s onemocněním srdce nebo s cukrovkou volíme statiny či jiné léky, které mají potenciál snížit LDL cholesterol cca o 50%.

Závěrem: užití potravinových doplňků v léčbě vyššího cholesterolu zvažujeme u pacientů s hraničním nálezem nebo u těch, kteří netolerují léčbu statiny, či jinými léky na snížení hladiny cholesterolu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 9. 2023 Alzbeta Zelenkova

Dobry den, je u vás v ordinaci možné dostat Ozempic na předpis na léčbu obezity? Cukrovkou netrpím. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pravidla jsou všude stejná. V současné době nelze předepsat léky Ozempic pro ty, kteří nemají cukrovku. Na léčbu obezity používáme preparát Saxenda, který má ještě o něco vyšší váhové úbytky než Ozempic. Náklady jsou podle dávky 4-5.000 korun za měsíc. Tento preparát může předepsat například Váš obvodní lékař, internista nebo diabetolog. Preparát je na trhu omezeně, ale lze jej získat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 9. 2023 Martin

Dobry den,
Proc nemuze cukrovkar pouzit masazni pristroj na chodidla,jake jsou kontroindikace v tomto pripade
Dekuji Skala

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je diabetes dobře kompenzován a bez komplikací diabetu nebo jiných závažnějších onemocnění (nemoci srdce a cév) je možno masáže absolvovat. V případě postižení cévního systému nebo neuropatie je vyšší riziko vzniku defektu na noze, proto se jakékoliv procedury, kde je riziko postižení kůže, nedoporučují. V případě nejistoty konzultujte svůj konkrétní případ se svým lékařem na diabetologii.

Na toto téma je rovněž řada článků, například: https://www.profi-pedikura.cz/rady-a-tipy/pece-o-nohy-diabetiku/ nebo https://zkustojinak.cz/lek/masaz-jako-doplnkova-procedura/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 9. 2023 Jitka

Dobrý dsn je mi 40let pred 2mesici mi muj praktik rekl ze mam cukrovku a vysoky tlak zacal me vysoky tlak zlobit a byla jsem 4krat uz odvezena na internu kde vse bylo v norme krevni testy a tlak klesl asi jsem dostala velky strach o sebe a tacala jsem mit problemy ze jsem se zacala klepat potit a mela jsem vnitrni tres nevim tda se jednalo o ataku dostala nsem antidepresiva a lexaurin ale bylo mi hur a prasky jsem po 6dnech vysadila mam doma 3 deti z toho rocniho a potrebuji fungovat ale nevim proc posledni dobku se bojim jit i ven nsvo nekam ject nevite co to muze byt dekuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle Vašeho popisu a bez podrobnějšího vyšetření Vám bohužel nemohu říci, kde je Váš problém.
Zkuste se znovu obrátit na Vašeho lékaře, aby zkontroloval Vaše výsledky a poradil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 9. 2023 Jaroslav

věk: 77; výška 178cm; váha 74kg, diab.2.stupně; xultophy večer 28 j.;
Nehojící se hnisavé nehtové lůžko na pravém palci DK. Používám mast Betadine, málo účinné.
Prosím o radu. Uvítám možnost vyšetření ve Vaší podiatrické ambulanci.
Děkuji, Janda 602181928

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

objednání v podiatrické ambulanci je možné. Volejte prosím tel. 602 216 304, také viz: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/.
Ambulance je pouze v pátek, ideálně tedy pokud zavoláte v pátek, jinak ale možno celý týden i na pevnou linku 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2023 Petra

Dobrý den,momentálně jsem 28.týden těhotenství a test na cukrovku už nestihnu (ani na ni jít nechci) ale měřím se doma na lačno a moje hodnoty jsou 5,6 což v těhotenství jsou tyto hodnoty už cukrovka. Je možné se tedy k vám objednat i přes neabsolvovany test na cukrovku. Věk 27. Předem dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

můžete, zkontrolujeme Váš glukometr a provedeme některé další testy abychom zkusili posoudit jak na tom jste.
Tedy pokud budete chtít, ideální pokud zavoláte do ambulance a objednáte se na kontrolu. Jen prosím vysvětlete sestře svoji situaci.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Jana

Dobrý den,

moje babička měla diabtes I. typu od svých cca 35 let. Mně je 43 let, měřím 160 cm, vážím 50 kg. Občas si doma změřím glykemii pro kontrolu, nebyl u mně diagnostikován diabetes. Došla jsem ale k překvapivému zjištění. Opakovaně se mi stává, že glykemie nalačno po probuzení je nižší než glykemie nalačno po půl hodině svižné chůze. Např. minulý týden po probuzení 5,2 a po 30 min svižné chůze 5,8, dnes dokonce po probuzení 4,8 a po stejné chůzi 6,1, vše nalačno. Čím může být tento vzestup způsoben? Když se změřím během dne před sportovní aktivitou a po ní, glykemie mi klesne.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem, Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glykémie v krvi během dne kolísá. To je normální. Játra si vyrábí cukr ze zásob, pokud delší dobu nejíte. Hladina glykémie je řízena řadou hormonů tak, aby se pohybovala kolem 4-5,5 mmol/l nalačno a obvykle 5-7 mmol/ po jídle.
Navíc je hladina ovlivněna pohybem, také je důležité jaký druh pohybu máte za sebou (protože například rychlá chůze či běh cukr snižuje, ale některé silové sporty nebo anaerobní fyzická aktivita jako např. tenis mohou cukr lehce zvyšovat). Cukr je dále ovlivněn stresem, u žen fází menstruačního cyklu, kvalitou cukrů, množstvím bílkovin a tuků v posledním jídle.

Z výše uvedeného vyplývá, že je naprosto zbytečné se opakovaně měřit a řešit jestli máte po probuzení 4,8 nebo 5,2 mmol/l či během dne 5,8 nebo 6,1 mmol/l. Důležité je, že jsou všechny Vaše hodnoty v normě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Michaela

Dobrý den, při odběru mi vyšlo TSH 6,3 a Tp4 13,8. Chtěla jsem se objednat na endokrinologii na doporučení svého lékaře a tam mi řekli, že je to zbytečné, že hodnoty jsou takto v pořádku. Tak nevím. Mám celiakii a ABKM. Je to opravdu v pořádku?

Odpověď ordinace

Dobry den,

Váš praktický lékař by měl opakovat odběry za 6 týdnů a pokud je TSH stále nad normu, tak to může značit poruchu funkce štítné žlázy a vyšetření endokrinologem je na místě.

S pozdravem

MUDr. František Loos

15. 9. 2023 Iveta Kindlová

Dobrý den , je možné navštívit vaši ambulanci bez doporučení OL?Děkuji Kindlová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, je to možné, objednávky ideálně na info@diabetologiepraha4.cz nebo telefon 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Nika

Dobrý den, už dva roky se lečim s autonomním onemocněním štítné žlázy s Hashimotho. Neustále i při kontrole stravy a pohybu nabírám na hmotnosti . Jsem z toho velice nešťastná od diagnózy mam 10kg nahoře. Dočetla jsem se o léku Ozempic je možné, aby mi ho lékař předepsal i při autonomním onemocnění ? Momentálně užívám pouze lék Novothyral v malém množství 3x čtvrt tablety a 4x půl vždy ráno ma lacno mam 35 let a měřit 163 cm a váhu již 69 kg???? moc vám Dekuji za odpověď .

Odpověď ordinace

Dobry den,

Ozempic je určen k léčbě diabetu 2. typu a nelze ho předepsat k podpoře hubnutí. K hubnutí je určen na našem trhu preparát Saxenda. Jedná se o stejnou lékovou skupinu, GLP-1 agonista, a může Vám ho předepsat Váš endokrinolog i všeobecný praktický lékař. Tento lék se aplikuje denně do podkoží v postupně vzestupné dávce s cílem dosažení optimální váhové redukce s minimem nežádoucích vedlejších účinků (zvracení, řihaní, půjem, zácpa , palení žáhy, ...). Preparát je určen k terapii obezity a nehradí ho zdravotní pojišťovny. Počítejte s průměrnými náklady 3.000 Kč měsíčně - zavisle na denní dávce.

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 9. 2023 Jana

Dobrý den..mám dotaz p.doktorka mi předepsala Zexitor 500mg ale předtím mi neudělala testy na dlouhý cukr.brala jen z prstu ..je pravda že na ráno na lačno namerim 7.1 6,8..a tak podobně testy mi provede až výkonem září a je 20.8..mám priznaky diabetu váhu mám 85..a 162cm..je mi 49 let ..když nejím častěji dělá se mi zle ..celkově mi není dobře..jsem unavená cítím často slabost.bojim se ale lek užít..co když budu mít nežádoucí účinky.jeste jsem byla na tom testu jak pijete v čaji glukozu ..nevím tet přesně jak se jmenuje..pro vyšší cukr v krvi mi nebyl udělaný. Dále se lecim se zeleným zákalem..jen se bojím toho že když mi p.Doktorka neudělala testy z krve jak jsem na tom s dlouhým cukrem..tak nevím abych si ještě více nepřihoršila.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék zexitor (účinná látka metformin) v těle obnovuje citlivost na inzulín, která je u diabetiků zhoršena. Umožňuje tedy Vašemu inzulínu lépe pracovat a tak snižovat glykémii. Nejedná se o lék agresivní, který by razantně snižoval krevní cukr a běžně se podává co nejdříve po zjištění zvýšené glykémie. Je možné jej tedy užívat při vyšší glykémii nalačno při znalosti Vaší základní laboratoře. Nežádoucí účinky bývají obvykle mírné (nejčastěji zažívací), tělo si na ně většinou rychle zvykne. Pokud neustupují, lék se vysadí.
Závěrem: domnívám se, že zexitor můžete začít užívat, hodnoty dlouhého cukru by Vám lékařka měla rovněž provést. Cílové jsou pro Vás mezi 40-45 mmol/mol.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 8. 2023 Jana

dobrý den,
byl mi diagnostikován uzlík na štítné žláze 5x7 mm, byla mi doporučena biopsie, ráda bych znala názor druhého lékaře zda je nutná či stačí jen sledovat. Funkci štítné žlázy mám v pořádku. Je možné se k Vám objednat pro druhý názor lékaře? děkuji za odpověď, Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, pokud Vám endokrinolog doporučil biopsii uzlu, tak k tomu má nějaký pádný důvod, nejspíš rizikový ultrazvukový obraz uzlu. Konečné rozhodnutí je na Vás. Pokud se punkce bojíte, nabídne Vám endokrinolog pouze sledovaní a pokud dojde k růstu uzlu či zhoršeni už nálezu, bude Vám provedení punkce opět doporučeno.

S pozdravem

MUDr. František Loos

© 2024 ocukrovce.cz

Nahoru ↑