Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

25. 1. 2022 Monika

Dobrý den,
na základě naměřených ranních lačných glykemií 5,3 a 5,2 mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka (při testu OGTT po hodině i dvou cukr v normě). Sleduji si glykémii glukometrem a přes den je všechno úplně v normě (měřím se před jídlem a hodinu po). Jediný problém mám tou ranní glykémií, když ráno vstanu, naměřím si občas i 5,7 a když si ji pak změřím po hodině, kdy jdu snídat (nemůžu jíst hned po probuzení, to se mi dělá zle, bylo to tak už před těhotenstvím), mám okolo 5. Všude čtu jen o tom, že ranní glykémie od probuzení stoupá, ani doktorka z diabetologie mi nedala odpověď na to, proč u mě klesá. Zatím testuju, jaký vliv má druhá večeře (dva týdny), ale zdá se mi, že žádný. Nespím moc dobře, i jako netěhotná jsem měla vždy problémy se spánkem. Co byste v mém případě doporučila pro snížení ranní glykémie? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota ranní glykémie je ovlivněna více faktory. Večerní nebo noční přísun cukrů. Správnou činností inzulínu a jaterní produkcí glukózy. Játra totiž přes noc, i když nic nejíte vyrábí cukr, který je nezbytný pro činnost mozku. Úkolem inzulínu je normalizovat přes noc hladinu glykémie do ranního ideálu tedy mezi 4-5mmmol/l.

V těhotenství se někdy stává, že činností placentárních hormonů dochází ke snížení účinku inzulínu, který pak přes noc nedokáže snížit ranní glykémii. Po probuzení pak vlivem pohybu se opět situace vylepšuje a cukr klesá.

Pokud tedy máte ranní hodnotu nad 5,5 jen vyjímečně, ultrazvuk miminka je v pořádku, lze doporučit pouze dietu. Kdyby se ale stalo pravidlem, že je ranní hodnota nad 5,5mmol/l, doporučujeme zahájit léčbu. Obvykle jednou dávkou inzulínu před spaním. To je ale třeba konzultovat na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 1. 2022 Karolína

Dobrý den.Měla bych dotaz jsem diabetik 1.typu na perech /Tresiba,Fiasp/je možné ,že když mám nové inzulíny mohou pusobit takzvaně intenzivněji a je potřeba méně denního inzulínu?a druhý dotaz je pokud mám žaludeční problémy a celý den bych nemohla nic sníst pokryje noční inzulín celý den?jak je to u inzulínové pumpy?děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

1) Inzulín Fiasp (nebo rovněž Lyumjev) jsou tzv. ultrakrátkodobě působící inzulínová analoga. To znamená, že je lze podávat těsně před jídlem nebo i během jídla. Svou razancí účinku často umožnují lepší kontrolu glykémie po jídle a v porovnání s klasickými krátkodobě působícími inzulíny je obvykle podáváme v menších dávkách. Konkrétní dávka je ale velmi individuální, je to nutné vyzkoušet. Obvykle pozoruji mírné cca 10% snížení dávky.

2) Pokud podáváte 1x denně dlouhodobě působící inzulín, který se uvolňuje po dobu 24 hodin a nechcete nebo nemůžete jíst, a máte správnou dávku, tak by nemělo docházet k výrazným poklesům glykémie. Ovšem za předpokladu, že nemáte fyzickou aktivitu. Pak může docházet k poklesu glykémie a je nutné zabránit hypoglykémii přísunem cukrů.

3) s inzulínovou pumpou se lépe řeší udržování glykémie v průběhu dne. Pokud nejíte, cvičíte nebo naopak máte méně pohybu, lze si uzpůsobit dávku inzulínu individuálně podle měnících se potřeb. Takže není nutné dojídat se aby nedošlo k hypoglykémii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 1. 2022 Ilona

Dobrý den,
potřebuji k vám doporučení nebo se mohu sama objednat?
Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, doporučení nepotřebujete. Objednejte se telefonicky dle níže uvedených kontaktů:

https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

Hezký den

Diabetologická ambulance

20. 1. 2022 Marcela

Dobrý den, mám DM2, beru Merformin 1000 2tablety večer, Jardianci a Vipidia. Lékař mi poradil rozmyslet se, jestli zkusit přípravek Ozempic...avšak nevím, jestli se Ozempic může kombinovat s tolika léky.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

přípravek Ozempic je účinný preparát, který zlepšuje uvolňování inzulínu ze slinivky, zlepšuje citlivost tkání na inzulín, snižuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak. Pacienti, kteří jej užívají hubnou a zlepšují kompenzaci diabetu. Tento lék má i další pozitivní vlastnosti na cévy a na organizmus.

Protože je tato léčba ale drahá, pojišťovna jej hradí jen těm pacientům, kteří mají HbA1C (dlouhý cukr) nad 60mmol/mol a zároveň obezitu (BMI nad 35kg/m2).

BMI si spočítáte tak, že váhu vydělíte výškou v metrech na druhou. Například výška 167cm, váha 110kg. BMI= 110/(1,67x1,67)= 39,4.

Pokud tyto podmínky nesplníte, můžete lék užívat, ale část nebo celý si jej hradíte sám (sama). Ozempic bych ve Vašem případě kombinovala pouze s Metforminem, s dietou a pohybem. Definitivní doporučení je ale na Vašem lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 1. 2022 Samanta

Dobrý den prosím vás chtěla bych se zeptat narodilo se mi miminko a měl hodně nizkej cukr 1.1 vazil 2. 45 a po par hodinach co se narodilo mu nazadily glukozu tu měl napichlou 2 tydny pote mu ji sundali a skouseli sme ciste kojit ale cukr měl I tak nizkej 2.5 po kojeni měl I 4.6 prisly vysledky s krve že má v sobe hodně vysoky inzulin tak má teď umelou vyzivu do ktere mu pridavaji glukozu v pudru po tě měl 4.8 a někdy mu spadne na 2.4 chtěla bych se zeptat jak dlouho to bude trvat nez se mu to spravy jsem v cizyne a nevím jestli ta lecba je stejna jako v cr děkuji za odpoved omlouvam se za chyby

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

předpokládám, že se léčíte pro diabetes 1. typu, tedy aplikujete denně inzulín. Hypoglykémie u miminka vzniká proto, že jeho slinivka je zvyklá vyrábět více inzulínu pokud je matka během těhotenství nedostatečně kompenzována. Když je v těhotenství u matky přítomná hyperglykémie, přechází přes placentu k miminku a to ve snaze snížit glykémii, vyrábí více inzulínu. Po porodu kdy již není dítě vystaveno prostředí hyperglykémie a navíc ještě není plně kojeno, přetrvává vyšší produkce inzulínu. Výsledkem mohou být hypoglykémie dítěte po porodu. Nejčastěji se objevují první 1-3 den, ale mohou být i týden po porodu. V průběhu první 14 dnů by se situace měla upravit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 1. 2022 anonymní

Dobrý den,
je možné, že vakcína (covid19) má vliv na výsledky OGT testu? Vakcinace a orální glukozovy test proběhli do 24 hodin po sobě.
Je vhodné OGT test zopakovat?
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty oGTT může ovlivnit probíhající nemoc. Proto pokud jste měla po očkování reakci, teplotu, bylo by vhodnější test zopakovat ve stavu plného zdraví.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 1. 2022 anonymní

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, včera jsem byla v dia poradne. Z těch všech informací jsem zmatená sestra mi řekla, že budou chtít po mě 1 profil týdně ( 6 měření ). To tedy znamená že si mám měřit jen jednou týdně ??
A chtěla bych se zeptat ještě kolik má být hodnota glykémie před obědem ?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

z Vašeho dotazu nevyplývá jaký máte typ cukrovky, kolik je vám let a jak jste léčena. Tedy zda užíváte na cukrovku léky nebo jen dietu.
Podle toho doporučujeme cílové hladiny krevního cukru a také frekvenci měření glykémie během týdne.

Obecně platí že hodnota nalačno (tedy před snídaní, obědem a večeří) by se měla pohybovat mezi 5-6mmol/l. Pro těhotné a starší pacienty s komplikacemi platí jiná měřítka. Těhotná má mít cukr nalačno do 5,1-5,3mmol/l, starší diabetik naopak může mít nalačno např.  5-7mmol/l. Měřeno glukometrem.

Pokud pacientovi doporučím měřit profil, tak buď je tzv. 4 bodový (tedy všechno nalačno: před snídaní, před obědem, před večeří a před spaním= 4x) měřeno jeden den v týdnu nebo 6 bodový což znamená vyšetřit cukr vždy nalačno a  2 hodiny po jídle (tedy před snídaní + 2 hodiny po snídani, před obědem a 2 hodiny po obědě, před večeří a  2 hod po večeři). Těch 6 bodů můžete změřit v jeden den nebo si to můžete rozložit do více dnů. Tedy např. snídani a 2 hod po snídani uděláte v pondělí, ve středu zkontrolujete oběd a v pátek večeři. Jde o to, abyste v průběhu týdne nasbírala 6 změřených glykémií.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 1. 2022 Michaela

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku. Chtěla bych se zeptat kolik je hladina glykémie před obědem a před večeří. Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v průběhu těhotenství by se měly hladiny krevního cukru pohybovat v normálním rozmezí. To znamená nalačno do 5,1 ev 5,3mmol/l pokud je to měřeno glukometrem. Nalačno znamená ráno, před obědem nebo před večeří, pokud od posledního jídla uplynuly alespoň 3 hodiny.
Po jídle záleží na tom kdy měříte. Za 1 hodinu do 7,8mmol/l, za 2 hod do 6,7mmol/l opět měřeno glukometrem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 1. 2022 Od Zuzana

Máme svokru ktorá má cukrovku asi druhý typ .má inzulín .má 79 rokov .má strojček pri srdci ,jesť jej chuti .ale neustále sa sťažuje že ju boli ruka noha päta ,ruky má len kosť a koža a nohy tiež .niekedy ma nekoordinované pohyby ,vylučuje ju do jednej strany ,niekedy ide a zasekne sa a to nie je ani chodenie ale chodí zhrbeno a zadok má vypuleny a nohy má tenké a ale skôr cmochce a niekedy jej musíme skoro prekladať s nohami .pri neurologicke bola ale ona je taká že nepovie nič ,a doktorka sa jej pýtala že čo ju boli a ona že nič..a potom začali vravieť čo s ňou boli že čo jej je ,len doktorka ich odbila slovami že je svojpravna a ďalej nic .pred pol rokom jej dali strojček ku srdcu a poslali ju v zúboženom stave scernetu ,a vychudnutý na kosť .teraz aspoň jesť je .len mám problém aj so stravovaním keďže nemá zuby tak meso nepokuse len kuracie a jesť polievku nechce len slepaciu s rezancami .a ani jogurt nechce jesť .a ani neviem čo jej mám dať keď sa duši na všetkom .či jej damvodu sa napiť či čaj .a zeleninu tiež nechce nič jesť .tak je problém so stravou pre ňu
Ale najviac by nám pomohlo vyriešiť problémy s chodením.my sme kúpili aj vozík invalidný ..ale ona sa nevie ani na posteli otáčať ani nič .svokor je z toho už na nervy že ju musí všetko kolo nej .sama ani nevstane z postele .čo máme robiť .obvodný lekár nič ten jej dal len B 12 a to pet injekcie .ale to nie je na to .skúste nám poradiť čo máme robiť .na koho sa obrátiť .

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle Vašeho popisu je zjevné, že stav Vaší tchyně není jednoduchý, který lze těžko z Vašeho popisu vyřešit. Jistě je kombinací postižení více orgánů.

Vzhledem k celkovému stavu a věku bych Vám doporučovala domluvit si hospitalizaci ideálně na oddělení, kde by Vám pomohli s rehabilitací a se zjištěním příčiny všech zmiňovaných potíží.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 1. 2022 anonymní

Dobrý den , jsem diabetik typu 2. Cukrovka mu byla zjištěna před 2 měsíci. Uzivam noční inzulín a 2x denně léky metformin 1000g. Od doby užívání jsem nedostala menstruaci. S diabetologem jsme to řešila, ovšem mi řekl, že to těmi léky být nemuze. Chtěla bych znát další názor. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

léky na cukrovku opravdu nemají na menstruační cyklus vliv.  Doporučuji Vám kontrolu na gynekologii.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 1. 2022 Katka

Dobrý den, jsem těhotná a u gynekologa mi naměřili nejdříve cukr 5,5 a další odběr byl 5,2. Dostala jsem žádanku do dia. poradny ale bohužel mě objednali až na 7.1. a já teď nevím co mám dělat. Je pravda že do toho měření jsem jedla jen koblihy a nezdravé věci a byla jsem ve stresu a moc jsem nespala. Je možné že to bylo i tím stresem? Že to bude jinak v pohodě?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše výsledky ukazují, že máte těhotenskou cukrovku. Stres, špatná dieta může zhoršit výsledky cukru u člověka, který již cukrovku má. Pokud jste dosud cukrovku neměla a na odběry jste šla opravdu nalačno (alespoň 8 hodin), tak se jedná o těhotenskou cukrovku. Pokud člověk nemá cukrovku, tak stres ani koblihy k vzestupu cukru nevedou.

Nyní bych Vám doporučila podívat se na stránky www.tehotenskacukrovka.cz, www.dobrycukr.cz, kde se dozvíte co je to těhotenská cukrovka. Začnete držet dietu. To znamená, že zrušíte všechny sladkosti, sladké tekutiny, jinak můžete jíst racionální stravu. Blíže Vám to vysvětlí na kontrole, kde rovněž dostanete glukometr, abyste po celou dobu těhotenství mohla kontrolovat jak se cukrovka vyvíjí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 1. 2022 Lucie Pečenková

Dobrý den, jsem teď ve 29tt podle UZ, mám ještě syna 4 roky který teď byl tři týdny hodně nemocný a s tím bylo spojeno hodně starostí. Bohužel jsem proto zapomněla, že jsem se měla objednat na vyšetření OGTT. A teď už mi vyšetření nikde neudělají, je to velký průšvih? Nemám žádné potíže, minule těhotenství bylo také bez problémů a i tohle vyšetření tenkrát dopadlo dobře. Mám strašně špatné svědomí, je ještě nějaká možnost jak mě vyšetřit na hladinu cukru. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nejste obézní, nemáte v rodině cukrovku a je vám do  35 let,  je riziko těhotenské cukrovky malé. Nicméně nikdo nemůže předvídat, jak Váš organizmus na toto těhotenství zareaguje. Doporučuji Vám nechat si zkontrolovat alespoň cukr nalačno, ale ideálně celý zátěžový test. Pokud máte žádanku od gynekologa je jistě platná a test oGTT lze provést i v pozdější fázi těhotenství. Nicméně bych to neodkládala na leden. Dojděte si co nejdříve. Alespoň budete mít jistotu a klid na duši, že jste nic nezanedbala.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

20. 12. 2021 Marika

Dobrý deň. Mamka 74 rokov, má DM 2 typu asi od 50tky. 2x sa pichá. Dobre kompenzovana. Cca pred 2 týždňami jej opuchol palec na nohe. Bol ružový a trochu teplejší. A začal bočiť do vnútra. Teraz sa jej na boku vytvorila zatvrdlina ca 1 cm. Je tvrdá nebolí a má modrastý nádych. Máme sa obávať diabetickeho vredu?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

končetiny diabetika nemůžeme podceňovat. Doporučuji Vám ukázat palec na diabetologii neboVašemu obvodnímu lékaři. Může se jednat o běžnou infekci, ale pokud se včas nezaléčí, někdy u diabetiků může dojít k rozšíření. Je potřeba zkontrolovat cévní zásobení končetiny.
Tak neváhejte a vyražte k lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 12. 2021 anonymní

Dobrý den,
ve 12. týdnu těhotenství mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka - první odběr na lačno 5,3 a druhý odběr 5,4. Gynekolog mě odeslal na diabetologii. Pan doktor na diabetologii odebral dlouhý cukr, který byl 31. Ujistil mě, že by se opravdu mělo jednat o těhotenskou cukrovku, která bude řešena dietou - 1 800 kcal/7500 kj z toho 200 g sacharidů, 70 g tuků a 90 g bílkovin. Jídelníček se snažím dodržovat (striktně jsem odbourala veškeré sladké a pečivo), avšak kvůli nevolnostem občas nedodržím bílkovinou část, protože se mi dělá z masa a vajec špatně. Je to problém? Ve skupinách těhotných, kde čerpám inspirace na jídelníček, všechny ženy měří cukr v krvi glukometrem. Já jsem ale v poradně žádný nedostala, tudíž tedy neměřím a cukr nemám jak kontrolovat. Mám tedy nyní obavy zda i v dobré víře nedělám dietní chyby, které by mohly ovlivnit miminko (např.: po smažení na oleji, kde cukr prý také může v hodnotách létat, po druhé večeři kde mám 150g ovce, po svačině štrůdlu bez curku apod). Po měsíci bych měla jít na kontrolní odběr glukózy, hbA1c a moče. Je tedy tento postup dostatečný? Také jsem se chtěla zeptat, zda může těhotenská cukrovka v průběhu těhotenství zcela zmizet? Celý první trimestr jsem byla na hormonech - Utrogestanu, který prý může cukrovku ovlinit.
Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji vše dobré v této nelehké době.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle výsledků se u Vás jedná opravdu o těhotenskou cukrovku. Pokud nemáte nadváhu, doporučujeme v dietě 225-250g cukrů na den, což by neměla být dieta redukční, ale racionální. Všem těhotným v ambulanci vydáváme glukometr, aby si mohly samy doma kontrolovat, jak se hladina krevního cukru vyvíjí.
Během těhotenství cukrovka vymizí málokdy, spíše se hodnoty mohou horšit. Proto bych Vám doporučovala požádat na diabetologii o glukometr. Cílové hladiny nalačno jsou do 5,3, za hodinu po jídle do 7,8mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 12. 2021 anonymní

Dobry den, absolvovala jsem cely test na tehotenskou cukrovku. Prvni hodnota z prstu mi vysla 5,3. Dalsi dve hodnoty neznam, uz brane ze zily. Nevedela jsem jak den predem jist. Je mozne, kdyz jsem vyjimecne mela den predem cokoladu, zmrzlinu, dzus, pecivo az k veceru. Ze mi to mohlo zkreslit vysledky? Jedla jsem naposledy ve 20 hod. Z prstu mi krev zjistovali v 6:45. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano je to možné. I když u Vás si nejsem zcela jista.
Správně se má test provádět alespoň po 8 hodinovém lačnění. Nedoporučujeme omezovat den předem sacharidy, strava by měla být běžná, racionální.

Doporučovala bych Vám kontrolní odběr.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 12. 2021 Markéta

Dobrý den,
co je mi známo, produkce inzulínu je přímo závislá na hladině glukózy v krvi. Taktéž je faktem, že umělá sladidla neovlivňují glykemii. Přesto ale narážím v různých článcích na informace, že sladká chuť oněch sladidel (byť jsou bez energie) máte a provokuje tělo k produkci inzulinu. Je to nesmysl? Může sladká chuť takto působit v těle i když neovlivňuje glykemii?

Děkuji za odborný názor

Odpověď ordinace

Dobrý den,

umělá sladidla, která neobsahují žádné cukry (tedy ty neenergická jak zmiňujete), neovlivňují hladinu glykémie.
Potíží bývá sladká chuť, která často vede uživatele k další konzumaci nevhodných jídel, které již hladinu glykémie ovlivňují.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 12. 2021 Aneta Cieslarova

Dobrý den,zajímalo by mě jestli mohu užívat Melatonin forte 5 mg když mám cukrovku 2.typu na kterou beru Glycadu30 jednou denně a vysoký tlak na který beru Isoptin 240 taky jednou denně?! Na netu jsem se dočetla,že se diabetikům tento produkt nedoporučuje.Tak teď nevím jestli ho můžu brát nebo ne?! Již měsíc trpím nespavostí a tento přírodní produkt, který jsem včera vzala poprvé mi dopomohl ke spánku,ale nechci nic zanedbat.Lékarnice jsem se při koupi dotázala a bylo mi řečeno,že tento produkt mohu,ale dnes jsem dotázala jinou lékárníci online a ta mi poradila ať se poradím s lékařem a bohužel můj doktor má dovolenou a tak se ptám vás.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, melatonin lze u diabetu užívat. Doporučuji Vám zkusit 1/2 tbl 30 min. před spaním. Jinak se snažte dodržovat režim, který je pro spánek vhodný (odpoledne bez černého čaje, bez kávy, bez mobilu v posteli, pravidelně chodit spát, večer bez tučných jídel, alkoholu).
Obecně není každodenní užívání léků na spaní vhodné. Melatonin ale není návykový jako např. klasické prášky na spaní.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 12. 2021 Petr

Dobrý den. Za poslední 2 měsíce mám samovolný úbytek váhy z 81 kil na 75. Hodnotu glykogenu v krvi jsem měl 13,8 a tak půjdu na vyšetření na cukrovku. Chci se zeptat kdy se ubývaní váhy zastaví nebo jak se stravovat abych stále nehubnu? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jedním z průjevů cukrovky může při vysokém cukru být hubnutí. Je to proto, že cukr se dostává do moči a dochází tak ke ztrátě energie a hmotnosti.
Po stabilizaci cukru, tedy až dostanete léky, dojde k zastavení ztrát cukru do moči a váha se Vám pravděpodobně vrátí na původní hodnoty.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 12. 2021 Jana

Dobrý den, odjela jsem na 4 dny na dovolenou a zapomněla jsem si inzulín . Jsem diabetik II. typu a užívám ráno 1.5 mg glymexan, 3x denně po jídle Siofor 1000 mg a večer 40 jednotek inzulínu Tresiba. Mohu být ty 4 dny bez něj? A vzít večer třeba 2 Siofory?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jako diabetik 2. typu nejste životně závislá na inzulínu, proto si myslím, že k závažnému zhoršení Vašeho stavu nedojde.

Maximální dávka Sioforu je 3000 mg na den, tento lék tedy navyšovat nelze, již užíváte 3000 mg denně.
Glimexan užíváte 1,5 mg 1 tbl.  ráno. Tento lék lze na dovolené navýšit na 2 tbl. ráno, pokud máte hladinu glykémie nalačno nad 8,0mmol/l.

Doporučuji Vám na dovolené kontrolovat denně hladinu glykémie a podle výsledku teprve upravit dávkování léků.
Na dovolené je totiž často glykémie uspokojivá z důvodu větších pohybových aktivit.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 12. 2021 anonymní

Dobrý den,
manželovi byla naměřená na lačno glukóza 7, 04, předcházel tomu prediabetes několik let. Dostal 1x denně Metformin 500, ohledně jídelníčku mu bylo doporučeno pouze omezit sacharidy, kontrola bude v únoru. Prosím, jak má vypadat jídelníček v této první fázi? Je ještě nějaká šance se do budoucna zbavit léků v případě změny jídelníčku? Věk 46 let. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

léky na cukrovky se v současné době doporučuje užívat co nejdříve po zjištění diagnózy. Je to protože, že pro prevenci pozdních komplikací je velmi důležité mít cukr pod kontrolou od počátku. Stravou, pohybem a léky jsme schopni cukr velmi dobře a dlouhodobě stabilizovat. Vysazení léků se ale dočká málokdo. Většinou léky vysazujeme u těch pacientů, kteří v počátku měli velkou nadváhu a zhubnou. Nicméně i ti jsou trvale pod kontrolu (například 1x za rok).Nepíšete svoji váhu, takže těžko odhadnout.
Strava se v této fázi doporučuje racionální. To znamená vyhýbat se rychlým cukrů (nebo je výrazně omezit). Dávat přednost celozrnným výrobkům, méně tučného. Informací na téma zdravá strava je na internetu nepřeberné množství. Va Vašem případě není nutné počítat gramy cukrů na den, jen vybírat ty kvalitní.

Více např. viz:
https://www.dobrycukr.cz/ viz diabetická dieta
https://www.dobrycukr.cz/index.php/pro-zvidave viz dieta při cukrovce
https://www.cukrovka.cz 

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 11. 2021 Pavol

Dobrý deň, prosím, rád by som sa spýtal ako je to s možnosťou podávania vitamínu B12 pri diabete II. typu. Aké je dávkovanie pri i. v. podávaní 1000mg.
Ďakujem.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pacienti s cukrovkou, zvláště pokud jsou dlouhodobě léčeni preparáty, které obsahují účinnou látku metformin, mohou mít zhoršené vstřebávání vitaminu B12 ze žaludku s projevy únavy nebo lehké neuropatie.

Dále jsou ohroženi vegani a vegetariání, lidé po chirurgickém zákroku, ti, co často pijí alkohol a staří lidé. S nedostatkem vitamínu B12 bojují lidé s celiakií, Crohnovou chorobou, autoimunitními chorobami, záněty střev, s poruchami kyseliny chlorovodíkové nebo s poruchou vnitřního faktoru, lidé s chorobami žaludku, břišní slinivky a tenkého střeva, nemocní s chronickými virovými infekcemi střev

U těchto pacientů můžeme vitamin B12 doplňovat. Pozor je ale vhodné před zahájením léčby zkontrolovat hladinu vitaminu B12 aby nedošlo k předávkování.

Můžeme použít injekce, kde se podává 1000ug obvykle 1x za 14 dnů nebo za měsíc hluboko do svalu. Nově je k dispozici tableta vitaminu B12, kde je obsaženo rovněž 1000ug vitamínu a kde nedochází při vstřebávání v žaludku ke ztrátám. Rovněž je vhodné kontrolovat účinek léčby, tedy cca za půl roku provést kontrolu hladiny vitaminu B12.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 11. 2021 anonymní

Dobrý deň, po tehotenskej cukrovke som bola na kontrolu ogtt, kde mi bola zistena porucha glukozovej tolerancie, hodnota nalacno 5,5 a po 120 minutach 7,9. Pani doktorka povedala, ze sa mam stravovat ako diabetik. Pocas tehotenstva som prisne dodrziavala dietu, vysledky boli Ok, zaujima ma, ci aj teraz okrem vylucenia sladkosti a bielej muky mam jest aj nízkotučné mliečne vyrobky? Dvíhajú tiez cukor alebo je to iba kvoli tomu, aby diabetik nepribral na vahe? Ja som dost chuda a ked obmedzim sladke a este aj nízkotučné vyrobky budem jest, schudnem este viac, ako sa mi stalo aj pocas tehotenstva (teraz 165cm a 58kg.). Preto ma zaujíma, co mam vlastne jest, nikdy som nemala problem s nadvahou, skor naopak, preto neviem, ci mam aj pravidelne cvicit, teraz cvicim cca 2-3x tyzdenne jogu po cca 20 minutach. Ďakujem pekne z odpoveď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota glykémie nalačno 5,5mmol/l je hraniční. V této fázi doporučujeme racionální stravu. Tedy omezit volné cukry (všechny sladkosti), ale pokud budete mít potřebu sladkého, můžete nějakou potravinu, která obsahuje zdravější cukry (např. jablečný závin bez přidaného cukru, musli, ovoce, apod).
Obsah cukru v dietě by měl být kolem 200-225gUV, není třeba držet redukční dietu. Rovněž není třeba užívat nízkotučné výrobky (jako např. jogurty, sýry).
V mléčných výrobcích je obsah cukru minimální. Pokud máte pohyb ráda, určitě jej zařaďte.

Do budoucna je vhodné 1x za rok kontrolovat oGTT jak se porucha metabolismu cukru vyvíjí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 11. 2021 Emanuel Beneš

Dobrý den , prosím Vás mám veliký problém jsem diabetik a astmatik.
…Mám to po očkováni te 3. Dávky ze mě silne bolí hlava zúžené zornicky jsem unavený přitom spím často a Dobre … ale točí se mi šílene hlava mám zavrate horečky někdy i zvracim … oznamim to lekarce co to muže byt mám i cukr a tlak šílene rozházeny až po rom očkováni …

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

očkování, nejen proti COVID, může způsobit přechodné zhoršení krevního cukru, který je dán celkovou reakcí těla na očkování (únava, točení hlavy).
Potíže obvykle v průběhu týdne nebo 2 odcházejí. Je důležité si kontrolovat hladiny krevního cukru a pokud je vyšší, upravit po dohodě s lékařem léky. Cílové hodnoty glykémie jsou po očkování cca 5-13mmol/l, dlouhodobě pak 8-10mmol/l po jídle. Pokud Vaše potíže budou přetrvávat i po 14 dnech, doporučuji Vám kontaktovat Vašeho lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 11. 2021 Maková Panenka

Chtela bych vedet co mam dat při hypoglikemii. Přitel ma diabetes 1 před kdyz mu je slabo vi co si ma vzit ale pred 2 dny nebyl schopen a ja mu dala lžičku cukru a naput coly ale pak mi začal nadavat mel cukr 18 pak si vzal beco sam pozdeji a mel 14 ale od te dovy je mu porad špatne.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

řešit hypoglykémii není někdy jednoduché. Pokud přítel již nedokázal hypoglykémii sám zvládnout, je dobře, že jste se o něj postarala. Podala jste colu (tedy cukr v tekutině) a lžičku cukru. To je správně. Cukr v tekutině se totiž rychle vstřebává a tak dojde rychle ke zlepšení stavu. Následně u něj došlo k vzestupu glykémie až na 18mmol/l. Je normální že po hypoglykémii dojde k vzestupu glykémie. Vzestup je dán jednak množstvím cukru, které diabetik na hypoglykémii sní (a někdy je to zbytečně hodně), ale také tím, že játra při hypoglykémii vyplaví cukr ze zásob. Pokud je hypoglykémie těžší (a to u Vašeho přítele byla, když jí nezvládl sám), může být následný vzestup glykémie výraznější.

Hypoglykémii nejrychleji vyřešíte podáním 10 - 20g jednoduchého cukru, který se rychle vstřebává, konkrétně např.
1.ideální jsou tbl s hroznovým cukrem (cca 4 ks) nebo
2. je možné použít 2 - 3 kostky cukru - nejlépe rozpuštěné v tekutině  nebo
3. slazené nápoje (1 sklenka džusu, 1 sklenka cola, ne ovšem light!... ) nebo
4. můžete si v lékárně koupit gel v tubě, kde je 10g rychlého cukru. Zde je s výhodou že se gel začíná vstřebávat již v dutině ústní, je to tedy velmi rychlé

POZOR: čokoláda a čokoládové tyčinky sice obsahují velké množství cukru, ale díky vysokému obsahu tuků dochází k jeho pomalejšímu uvolňování a proto nejsou na řešení hypoglykémie vhodné

Pokud vznikla hypoglykémie z důvodu většího pohybu, doporučujeme ještě sníst jídlo se složenými sacharidy (např. kus pečiva), které bude cukr uvolňovat pomaleji a udrží glykémii po delší dobu. Dále doporučujeme glykémii za 15 minut zkontrolovat – v případě přetrvávání nízkých hodnot podat dalších 10-20g jednoduchého cukru.

Určitě by si měl přítel rozebrat situaci, proč se ocitl v těžší hypoglykémii a příště se chovat tak, aby taková hypoglykémie nepřišla.

Níže ještě zasílám odkazy, kde jsou hypoglykémie a možnosti léčby popsány:

https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 11. 2021 Jitka N.

Dobrý den, hodnocení 10.2 hodinu po jídle je v pořádku? Jsem diabetik skoro 20 let a to jsem nevěděla. Já myslela že u nediabetika to stoupne tak na 7.5

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty po běžném jídle obvykle dosahují 6-7,5mmol/l, tak jak píšete u zdravých jedinců. oGTT (tedy zátěžový test)  je zátěž čistou glukozou (75g) což v běžné stravě nepřijímáme. Pro hodnocení toho, zda se jedná o diabetes se používá pouze stanovení nalačno a ve 120 minutě. vyjímku představují těhotné ženy, kdy stanovujeme též hodnotu v 60 minutě.

Jak probíhá provedení oGTT:
- 3 dny před testem neomezujeme příjem sacharidů (nejméně 150 g/den) a nemocný vykonává obvyklou tělesnou námahu;
- po 8–14 hodinovém lačnění se odebere vzorek krve nalačno;
- pacient vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve 250–300 ml čaje nebo vody během 5–10 minut;
- během vyšetření zůstává pacient sedět a nekouří;
- další vzorek krve se odebírá u těhotných v 60. a 120. minutě, u všech ostatních pacientů jen ve 120. minutě po zátěži glukózou

V průběhu glykemické křivky můžeme popsat tři úseky - glukóza se po podání ústy vstřebává ve střevě a glykémie se zvyšuje. V důsledku zvýšení glykémie se ve svalech a v játrech se tvoří glykogen. U začínajícího DM není glukóza v játrech dostatečně přeměňována na glykogen, a proto vrchol glykemické křivky přesahuje hodnotu 11,1 mmol/l a maximum nastává i později než za 60 minut. Sestupná část je závislá na účincích inzulínu a fyziologicky je charakterizována poklesem hladiny glukózy. Zpomalený a nedostatečný návrat glykémie k normě je projevem DM.

Hodnocení glykémie a oGTT:
Zdravé osoby mají plazmatickou glykémii nalačno < 5,6 mmol/l, při oGTT mají glykémii ve 120. minutě < 7,8 mmol/l. Pro diagnózu DM svědčí

glykémie nalačno > 7,0 mmol/l
nebo
náhodná glykémie > 11,1 mmol/l
nebo
glykémie > 11,1 mmol/l ve 120. minutě oGTT

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 11. 2021 Marika

Dobrý den, ráda bych znala váš názor na tento problém. Jsem těhotná a odmítla jsem ogtt s tím, že si budu hlídat cukr sama glukometrem a podstoupím párkrát odběr krve na glykovaný hemoglobin. Hodnoty jsem měřila cca od 20.tydne, abych viděla jestli se glykémie mění. Hodnoty jsem měla zcela v normě pod hranici i po velmi sladkých jídlech. Miminko rostlo normálně, bylo spíš cca o 200-300 g menší než je průměr. Změny jsem si všimla po 32. tt,kdy mi glykémie začala mírně stoupat, ale hranici jsem překračovala jen velmi výjimečně, třeba po hromadě těstovin a jinak jsem se vešla stále do doporučovaných hodnot i po sladkém. Ve stejném týdnu tedy 32.jsem si nechala udělat test na glykovany hemoglobin, který vyšel 34 a ranní lačná hodnota 3,2. Postupně jsem si všímala, že mi neprochází jídla, která běžně procházela například ranní ovesná kaše s mlékem a banánem a slunečnicí. Ale vždy hodnoty za 1,5- 2 hodiny po jídle bylo skoro na lačné hodnotě, hodnoty po hodině bývaly třeba 8. Stejně tak po sacharidových jídlech hlavně pečivo, těstoviny, luštěniny. To už jsem se blížila k 36.tydnu a stravu radikálně upravila na nízkosacharidovou, jen výjimečně jsem snědla pečivo nebo ovesnou kaši. Ve 36.týdnu jsem opět podstoupila odběr na glykovany hemoglobin, který vyšel 38. Zvýšil se, ale stále byl v normě, která by pro těhotné měla být přísnější a to do 40. Miminko tou dobou podle utz mělo cca o 200g víc než je průměr tzn. ve 36.tydnu 3180, což pana doktora nijak neznepokojovalo a vše na utz vypadá naprosto v pořádku včetně placenty atd. Stále dodržuji dietu (výjimečně přepísknu jednu hodnotu za den větší porcí). Také bych se chtěla zeptat zda může hodnoty ovlivnit i viróza bez teploty, jelikož se 3 týdny léčím se zánětem dutin. Zajímal by mě váš názor na vývoj měření glykémie, který jsem popsala výše, a zda je důvod k obavám, jestli celá tahle situace mohla nějakým způsobem negativně ovlivnit miminko a co si o tom vůbec myslíte. Děkuji moc za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vývoj glykémie, který popisujete je běžný u žen, které mají těhotenskou cukrovku. Vlivem placentárních hormonů dochází ke zhoršování citlivosti těla na inzulín, a proto po jídle s obsahem cukrů (zejména těch rychlých) dochází k vzestupu glykémie nad normu (tedy nad 7,8mmol/l za 1 hodinu po jídle). Protože se miminko vyvíjí v prostředí s vyšší nabídkou cukru, tak může o něco rychleji a více růst. Toto se typicky děje mezi  28.-36. týdnem těhotenství. Obvykle cca 14 dnů před porodem se snižuje hormonální činnost placenty a většinou dochází ke snižování glykémie. Nemoc může hladinu glykémie rovněž zvýšit.

Vzhledem k tomu, že jste již ve 36 týdnu, lze předpokládat že se Vaše hodnoty budou normalizovat. Doporučuji ale dodržování diety diabetické cca 150-200g cukrů na den (viz tehotenskacukrovka.cz). Hodnoty dlouhého cukru jsou v normě a popisované hladiny glykémie máte hraniční, domnívám se, že se Vašemu miminku daří dobře a nebudou žádné problémy.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

2. 11. 2021 Kateřina

Dobrý den,
je mi 37 let a jsem potřetí těhotná, nyní ve 27 tt. V minulých těhotenstvích mi GD zjištěn nebyl. Lékařka mi při zátěžovém testu na cukr po jídle zjistila hodnotu 154mg/dl, proto provedla ještě velký zátěžový test s odběrem krve před vypitím roztoku 75g glukózy, hodinu a 2 hodiny poté. Výsledky vyšly v normě, ale na hranici gestačního diabetu. Odeslala mě tedy za praktickým lékařem. Toť z její strany vše. Můj ošetřující lékař mi dal glukometr k domácímu měření a vysvětlil mi rozvržení diety. Použávám kalorické katulky, kde jsem si nastavila denní příjem energie na 1800kcal a množství sacharidů na 200 g. Dnes jsem prováděla kontrolní měření - nalačno 82mg/dl, hodinu po jídle 97mg/dl, 2 hodiny po jídle 101mg/dl. Po odpolední svačině, kdy jsem měla 30 g sacharidů vyletěla glykémie na 133mg/dl a já se cítila unavená. Od začátku těhotenství jsem přibrala i přes pravidelný pohyb již 10 kg a jsem na váze 82 kg/173 cm. V minulých týdnech jsem pociťovala silnou žízeň a únavu. Mám také autoimunitní onemocnení - lupenku, která se nyní opět zhoršila, i přesto, že užívám biologickou léčbu - TNF blokátor. Od 15. tt mám stále otevřené rány na kůži, které se nehojí. Lokálně užívám slabý kortikoid. Jsou v mém případě nastavená opatření dostačující a hodnoty v pořádku? Bohužel nežiji v Čr, tak nemám možnost navštívit diabetologickou poradnu osobně. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

denní příjem cukrů a energii máte nastaveno správně, obvykle doporučujeme 200-250g cukrů/ den. Rovněž hodnoty, které měříte, jsou normální. Nalačno by v těhotenství glykémie měla být při měření glukometrem do 90-93mg/gl (do 5,1-5,3mmol/l) Pozn. v laboratoři je nalačno do 90mg/dl.
Za 1 hodinu po jídle do 140 a za 2 hodiny do 120mg/dl.

Doporučujeme provádět měření glykémie alespoň 2 dny v týdnu (tzv. 4 bodový profil). To znamená nalačno, dále po snídani, po obědě a po večeři.
Pokud jsou hodnoty v normálu, neměly by být důvodem vaší únavy.

Více např. na www.tehotenskacukrovka.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 11. 2021 anonymní

Dobrý deň, momentálne som na začiatku 13tt a som sledovaná na endokrinológii s autoimunitnou tyreoiditídou. Užívam Letrox, momentálne 50 mcg 5x týždenne + 25 mcg 2x týždenne. Hodnota TSH bola udržiavaná na úrovni pod 2,5, z posledných odberov spred týždňa mi však vyšiel TSH na úrovni 2,62 (fT4 na úrovni 17,10). O koľko je podľa Vás potrebné navýšiť dávku Letrox a može mať takéto mierne navýšenie TSH negatívny vplyv na plod? Vopred ďakujem za pomoc.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina hormonů je stále pro těhotenství v pořádku, navýšení není nutné. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

31. 10. 2021 Jiřina

Obracím se na Vás s následujícím dotazem
.Asi 6 let se léčím s diabetem II. typu (Glucophage 1000mg 1-0-1) Dosud se hladina mého glyk. hem.pohybovala v pásmu 46-51.
V loňském roce jsem začala procházet klimakteriem, do toho v rodině byla diagnostikována onkol. diag., tak že posledních 12 měsíců pro mě bylo ve znamení velkého
stresu a změn.
Je možné,že zmíněné by mohlo mít vliv i na diabetes (resp.na hladinu glyk.hem.)?
Výsledky : 12/2020 -54. 04/2021 - 57. 08/2021-59
BMI jsem z 30 snížila na 28. Snažím se dodržovat všechna dietní a režimová opatření,kterými by se měl diabetik řídit, avšak výsledky tomu neodpovídají.
Děkuji předem za odpově´d.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

stres, zejména pokud trvá delší dobu, může mít negativní vliv na kompenzaci diabetu. Dochází totiž k vzestupu stresových hormonů, které snižují citlivost těla na inzulín. Vaše výsledky ukazuzjí, že stav kompenzace se nelepší již 2x po sobě. Doporučovala bych Vám již nyní úpravu terapie tak, aby se hodnota HbA1C opět pohybovala kolem 50mmol/mol. Až budete v lepší kondici, můžete zkusit léky snížit. Není ale dopředu jisté, že to bude fungovat, neboť cukrovka se rovněž může horšit z jiných důvodů (např. snižování produkce inzulínu nebo zhoršování citlivosti těla na Váš vlastní inzulín). Důležité je mít dlouhodobě HbA1C kolem 50-53mmol/mol. Tak předcházíme vzniku pozdních komplikací diabetu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 10. 2021 Eva Vaverková

Dobrý den, přispívá VZP na dioptrické brýle?
Děkuji a přeji hezký den
Eva Vaverková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na tuto otázku neznám odpověď, neboť se netýká diabetologie. Doporučuji Vám kontaktovat vaši pobočku VZP.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 10. 2021 Anka

Dobry den, chcela by som sa opytat? Mam 18 rokov cuktovku, v poslednej dobe bud mam super cukor ukazkovy alebo mi skace ze mi spadne aj 2 x do dna, jem to iste... Teraz mam problem rano 4,6 dam si jogurt broskynovy + 1 biely rozok a hodinu nam cukor 15,pred obedom bez dopichnutia 10.Inzulin mam humalog a tresibu, pri 4,6 som si dala inz. 6 jednotiek a nocny mavam 16..najhorsie je ze uz sa mi rozmazava videnie. Dakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na Váš dotaz nelze bohužel jednoduše a jednoznačně odpovědět. Podle toho co píšete, se léčíte pro diabetes 1. typu, tedy každé jídlo potřebujete podat inzulín a to podle obsahu cukrů a vstupní hladiny glykémie.

Každý diabetik 1. typu by měl vědět, kolik g cukrů mu pokryje 1 jednotka inzulínu, a podle toho si inzulín dávkovat. A to tak, aby po jídle byla glykémie mezi  6-9mmol/l. Doporučuji Vám konzultaci ve Vaší dia ambulanci nebo nutričního specialistu nebo rovněž odkazy na zmíněné články.

Dotkla bych se jen Vaší snídaně: sladký jogurt vede ke krátkému, ale vyššímu vzestupu glykémie, než např. tmavý chléb se sýrem, proto máte po snídani 15 a samo to leze rychle dolů. Není to vhodná snídaně. Cílem léčby abyste se cítila dobře a neměla potíže (např. rozmazené vidění) je zabránit kolísání glykémie a udržovat glykémie mezi 4-10mmol/l. Pro výuku správné aplikace inzulínu můžete rovněž použít kontinuální monitoraci glykémie (tzv. senzory).

https://ocukrovce.cz/pocitani-gramu-cukru-ve-strave-manual-pro-dm-1/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 10. 2021 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat. Bratr má DM1 . Na lačno mám od 4-7 jak kdy. Ale většinou 6-7 moll přes den, se dost často dostanu do hypoglikemie kdy nejnižší hodnota byla 2.1 moll . Když mi bratr nastrelil senzor, tak jsem se dostala i na 13 moll. Často jsem byla kolem 3 po jídle výstřel. Následně spadnu dolů kdy, to jde během půl hodiny i o 6 moll a to je mi dost špatně. Někdy se to drželo i celou noc 6-7 moll. Říkala jsem to obvodní. Ta mi vzala dlouhý cukr, který byl v normě. A tím to haslo. Není mi dobře když to vylítne kolem 9-10 moll stejně tak jako když mám kolem 3 moll. Děsím se DM 1. Ráda bych věděla protilátky, zda to není začátek DM1 ale prej není potřeba. Jaký mate na to prosím názor ?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud slinivka a hormonální regulace glykémie funguje normálně, udržuje se hladina glykémie v úzkém rozmezí během dne cca 3,9-7,5mmol/l.
Někdy dochází k většímu poklesu glykémie až do hypoglykémie i s klinickými projevy hypoglykémie (což se Vám zjevně děje, je vám špatně a naměříte nízký cukr) i u zdravých jedinců. Říkáme tomu fyziologický hyperinzulinizmus. Znamená to, že po přijetí nějakého nejčastěji sladkého jídla slinivka přestřelí a uvolní více inzulínu. Následkem je pak hypoglykémie a člověk to pocítí. Ale také to nemusí být jen přecitlivělá slinivka.

Ve vašem případě bych si nechala zkontrolovat tzv. oGTT (zátěžový glukozový test), produkci inzulínu a rovněž protilátky proti slinivce. Jestli se skutečně nejedná o počínající poruchu metabolizmu cukru.

Již nyní můžete upravit jídelníček, protože tím, že snížíte příjem rychlých cukrů (sladkostí) nebo je zařadíte vždy k jídlu, kde jsou i cukry složené, tak nebudete svoji slinivku tolik zatěžovat a nebude Vám kolísat hladina glykémie. Neměla byste mít pak potíže z poklesu krevního cukru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 10. 2021 Dana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak velký vliv na výsledek naměřený glukometrem z prstu má množství odebrané krve na testovací proužek. Zda může být test považován za správně provedený, pokud se zobrazí výsledek, nebo může být i tak výsledek zkreslený, jestliže by bylo nabráno malé množství krve. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pomůcka, která není přesný laboratorní přístroj. Výsledek naměřené glykémie může kolísat v rozmezí +- 10%. Dále jsou tu následující okolnosti, které mohou výsledek zkreslit a na které je nutné při měření dávat pozor:

- velikost kapky krve nanesené na testovací proužek. Většina glukometrů si sama nasaje potřebné množství krve a výsledek ukáže, když je vše v pořádku. Vyjímečně se může stát, že kapička je malá, glukometr ji ale přesto přijme a výsledek pak neodpovídá.

- dotek prstu na reakční plošce proužku před nanesením krve

- mokré nebo špinavé prsty. Ruce před měřením doporučujeme umýt mýdlem a vlažnou vodou a řádně osušit. Nepoužívat desinfekci.

- prsty znečištěné sladkým jídlem (například prsty od banánu)

- znečištěný glukometr nebo jeho předchozí ponoření do tekutiny

- špatná kvalita proužků (nedodržení expirační doby, nesprávné skladování - zvlhnutí nebo přehřátí)

Pokud nemáte jistotu při měření glykémie glukometrem, vezměte jej s sebou na diabetologii, kde Vám vše zkontrolují a vysvětlí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 10. 2021 Ema

Dobrý den,
jsem diabetička (II.typu) léčená Glucophage 1000mg (1-0-1). V srpnu mi diabetolog předepsal lék Ozempic.(z důvodů naměřené hodnoty HbA1c. 60)
Zmíněnou medikaci užívám a hodnoty glykemie mám na lačno v rozmezí 6,9-8,0 a po jídle 7,9-9,3 od srpna se má hmotnost snížila o 9 kg. HbA1c mi po 2 měsících užívání bylo naměřeno 55.
Příští týden se však na stálo stěhuji (ze Znojma do Prahy)a budu měnit lékaře. Přijdu li na diabetologii v Praze a bude mi při odběru naměřen HbA1c nižší než 60 znamená to , že mi Ozempic lékař nepředepíše (nebo dá předpis, avšak za cca 3000kč /měs, protože momentálně nesplňuji podmínku předpisu léku za zvýšenou úhradu, jejiž podmínky jsem v srpnu splňovala)? Navíc lékař u kterého jsem se léčila, sám momentálně podstupuje operační zákrok a jeho zástup mi další recept na Ozempic vystavit nechce neboť ,, můj " diabetolog v září vystavil recept na 3pera -tj. do konce října.(Pokud bych se nestěhovala, na kontrolu bych byla pozvaná v závěru letošního roku)
Děkuji předem za radu.


Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste splnila podmínky dané pojištovnou a došlo ke snížení hmotnosti, zlepšení kompenzace diabetu, je možné lék Ozempic nadále předepisovat, protože léčba splnila svůj účel. Dokud bude dobrá kompenzace lze jej předepisovat.

Váš diabetolog to popíše v předávací zprávě pro dalšího lékaře, který by se tím měl řídit.

Jak to ovšem udělat s předepsáním, které potřebujete akutně je nutné se domluvit na vaší diabetologii ještě před předáním k jinému lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 10. 2021 ProsímPomoc!

Dobrý den,
V roce 2020 cca v červenci-září se mi udála zvláštní záležitost, kdy jsem se probudil a mel jsem v podstatě všechny svaly menší. Predevším znatelně na nohách a zadku (tak velký rozdíl, že místo L velikosti, která mi byla těsná nosím M velikost, která je mi volná). Nabral sem rapidně cca z 87kg na 90kg, které se pro mě stali lehko udržitelné za stravování se pouze na 3 jídlech denně. Předtím jsem jedl klidne 4-6 jídel denně a držel jsem se v rozmezí 86-88kg. Taky moje velikost penisu (délka i šířka) a koulí se zmenšila. Nemám, tak velké libido jako dřív a zájem o druhé pohlaví. Dále jsem si všiml, že distribuce tuku se změnila (nabírám tuk i na horní části torsa, což jsem předtím nezažil). A když cvíčím nevydržím, tak dlouho a s menší intenzitou určitě, pokud to přetáhnu cítím paranoiu, social anxiety, nervozitu, akumulované negativní myšlení v mé hlavě a mám problem být v přítomném okamžiku. A také když cvičím nerostou mi moc svaly - poraním je - udělím stimulaci k růstu - ale nezlepšují se - buďto vypadám stejně nebo se ještě zmenší - V historii mám velmi dobré výsledky v kulturistice. A na závěr nemůžu natahat do svalů živiny (carbload). Jsem velmi štíhlý vzhledem k tomu že vážím cca 90-92kg (když jsem vážil těch86-88kg byl jsem docela nakrmený, ale štíhlý a prostě ve formě ) a jíst více nepomáhá pouze se to udrží v žaludku a stresuje to můj organismus více. Prosím vás o pomoc, co bych měl udělat ? Vždycky jsem měl dobré výsledky v posilování i libido bylo hodně vysoko a teďka jsem v pozici, kdy cítím, že mám svázané ruce za zádama a nic moc nepomáhá. Nevím jestli mám problem s HGH,testosteronem,ledvinami ci urcitá nebo pokrocilá forma insulinové resistence. Prosím vás o radu. klidně na MAIL. Děkuju.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

popis Vašeho stavu je velmi expresivní. Není z něj ale jasné na co přesně se ptáte. 
Můžete prosím formulovat jasné a konkrétní dotazy?

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 10. 2021 Lucie Přibylová

Dobrý den měla jsem těhotenskou cukrovku a držela jen dietu,teď jsem byla na kontrole ogtt testu po půl roce,ještě kojím.Lačný cukr mám 4,3,po 1 h 10,2 a po 2h cukr klesl na 6,3.Na diabetologii jsem volala výsledky a mám přijít 18.října.Dělá mi starosti ta druhá hodnota.Myslíte,že bude stačit dieta a změna životosprávy?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nejste těhotná, tak pro diagnozu cukrovky jsou zásadní hodnoty nalačno a ve 2 hodině testu. Ty jsou ve Vašem případě v normálu. Hodnota za 1 hodinu se u netěhotných nepoužívá.

Va Vašem případě se o diabetes nejedná.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 10. 2021 Žaneta Šonská

Dobry den,dnes mi p.doktorka predepsala inzulin tresiba,pichat si ho mam ve 22:00 a mam k tomu 1tydne ozempic,ale nevim kdy si ho pichnout,v jakem casovem intervalu od toho inzulinu,dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Inzulín Tresiba je výhodný, protože není nutno přesně dodržovat čas aplikace. Lze jej lze aplikovat +/- 2 hodiny od stanoveného času. Tedy ve Vašem případě to lze kdykoliv mezi 20-24 hodinou. Bez ohledu na to, kdy budete večeřet.

Preparát Ozempic se aplikuje 1x týdně kdykoliv v průběhu dne. Bez vazby na jídlo a aplikaci inzulínu Tresiba. Můžete si klidně aplikovat inzulín Tresiba a Ozempic ve stejný čas, ale není to nutné. Prakticky je vhodné Ozempic aplikovat ve stejný den v týdnu například po snídani, aby se na to nezapomínalo. Není to ale nutné. Je tedy na Vás, v kterou denní dobu si Ozempic podáte. S inzulínem Tresiba si to neuškodí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 9. 2021 Vladimír

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím problémem.
Již 7 let se léčím s diabetem II.typu.( v současnosti Glucophage 1000mg 1-0-1 ,tak jak lékař před rokem určil)
Při poslední kontrole mi byla hladina HbA1c naměřena ve výši 60.
Lékař mi předepsal lék Ozempic.(1. pero v síle 0,25 další v síle 0,5)
,,Podmínkou" předepsání tohoto léku byla má ochota uhradit vyšší doplatek na tento lék.
Časem jsem však zjistil, že pravděpodobně mám nárok na tzv. druhou úhradu (kdy neplatím za jedno pero v lékárně 1717Kč ale pouze 232 Kč)
Oba typy úhrad mají započitatelný doplatek pro ZP (tak že po odečtu této položky já uhradím ,,pouze " 837Kč, v případě druhé úhrady by to bylo 95Kč)
Lékař mi řekl, že neužívám maximální tolerovatelnou dávku metforminu(užívám Glucophage) a proto mi on-diabetolog nemůže Ozempic s úhradou 232 Kč předepsat.
Mám BMI 41 .
V informacích od SÚKLu jsou pro druhou úhradu(tj. 232Kč) u Ozempicu tato 3 kriteria :
1.BMI nad 35,
2.lékař musí mit specializaci diabetolog
3. hladina HbA1c musí být minimálně 60 a víc
Nenašel jsem žádné kriterium kterému bych, dle svého mínění, nevyhovoval já jako pacient a lékař svojí specializací.
(pokud si informace o druhé úhradě vykládám chybně a nemám na ni nárok, prosím vysvětlete mi moji chybnou domněnku vysvětlení od svého diabetologa nerozumím,nemluvíc o faktu,že mě o různé výši úhrad na počátku léčby ABSOLUTNĚ NEINFORMOVAL.
Poraďte prosím jak postupovat.
Děkuji Vladimír

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Semaglutid (preparát Ozempic) je hrazen v kombinaci s metforminem (Glucophage) a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen.

Zde cituji podmínky úhrady pojištovnou. Toto jsou vstupní podmínky abychom vůbec preparát mohli použít. Ve vašem případě soudím že 2gramy Glucophage za den jsou obvyklá maximální dávka, kterou používáme dříve, než přidáváme další preparát. To jestli je dávka maximální tolerovaná je vždy ale na individuálním posouzení lékaře.

Pokud můžeme preparát použít, pak řešíme v jakém systému úhrady to bude. Pacient hradí bud část, tzv. základní úhrada (což je asi polovina ceny. To pokud nemá HbA1C nad 60mmol/mol a má BMI nad 35), nebo pojištovna hradí všechno (tzv. zvýšená úhrada, kdy je doplatek jak píšete jen v řádku několika 100 Kč, to je podle lékárny. Zde platí BMI nad 35 a zároveň HbA1C nad 60mmol/mol.).

Lék je pouze na předpis lékaře se specializací diabetologie.

Ve Vašem případě spíše soudím pro režim zvýšené úhrady, tedy plné úhrady pojištovnou.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 9. 2021 Ladislav Tvrdík

Jelikož mám slabší diabetes na který beru léky Metformin 1000mg 2x denně a obdržel jsem od praktické lékařky glukoměr ke kontrole glykemie, mám také střední astma /nyní po prodělání covidu 19 se mi zhoršilo dýchání a zrak, mám nárok na úhradu jehel a proužků na glykemií případně na další popsané onemocnění i jiných prostředků -děkuji Tvrdík Lad

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jako diabetik II typu na PAD /perorální antidiabetikum/ máte nárok na 100 ks testovacích proužků a 100 ks lancet /jehliček do odběrového pera/ za rok. Poukaz na pomůcku Vám předepíše Váš ošetřující lékař a Vy si vyzvednete v lékárně.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 9. 2021 Laura

Dobrý den.
Jsem diabetička 1.typu na perech./Novorapid a Lantus/,Jak mám postupovat pokud omylem usnu a zapomenu si píchnout noční inzulí.Přes den to dohánět vyšší dávkou denního inzulínu?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud si zapomenete aplikovat večerní Lantus, tak následujících cca 20 hodin budete před jídly vždy vysoko a to zejména ráno.

Řešení jsou dvě:

1. jak správně říkáte je zapotřebí přes den aplikovat vyšší dávky denního inzulínu, většinou častěji, tedy cca po 3 hodinách (podle glykémie) a to až do další dávky večerního Lantusu

2. nebo můžete na diabetologii požádat o změnu inzulínu Lantus na inzulín Tresiba. Tento inzulín lze aplikovat s větším časovým rozptylem. Lze jej tedy podat hned ráno, pokud večer zapomenete. Dávka se totiž pomalu načítá a v průběhu 2-3 dnů stabilizuje. Proto jej není nutné aplikovat přesně ve stejnou dobu. Pokud se Vám stává, že večer usnete můžete tento inzulín podávat zároveň např. s večeří nebo kdykoliv v průběhu večera. Podrobnosti doporučuji konzultovat na Vaší diabetologii

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2021 Monika Řeháková

Dobrý den,

dočetla jsem se o léčbě diabetické neuropatie v Motole a zajímalo by mne zda je možná léčba za hospitalizace nebo by se muselo několikrát dojíždět.
Manžel má cukrovku bere léky píchá inzulin a má šílené bolesti v lýtkách a křeče ujde jen pár kroků kdy bolestí nemůže dojít jemu 71 let.
Děkuji a přeji hezký den Řeháková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pro léčbu neuropatie používáme léky, které tlumí bolesti a k tomu navíc podáváme infuze se silnými vitamíny, které mohou stav vylepšit. Je ale důležité vědět, jestli potíže Vašeho manžela jsou způsobeny jen neuropatií nebo je přítomno též postižení cév. To se totiž často projevuje podobně. Pokud tedy máte z neurologie potvrzeno, že se jedná o neuropatii, je možné tyto infuze podat. O léčbě v Motole je potřeba se domluvit konkrétně v Motole.

Infuze se mohou podávat během hospitalizace, ale lze je podávat i ambulantně. Většinou na neurologii nebo na diabetologii. Zkuste se domluvit s ošetřujícím neurologem  nebo diabetologem.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

1. 9. 2021 J

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na vhodnost MDM metody pro moji maminku. Je po druhé operaci páteře pro útlak nervu, má těžký motor. deficit na jedné noze (úporné dysestezie) a lehké postižení druhé končetiny. Stav se po operaci nezlepšuje a zvyšují se dávky Neurontinu.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

metoda MDM byla používána zejména pro zlepšení bolestí při diabetické neuropatii. Na stavy způsobené degenerací páteře, po operacích, tedy tam, kde dochází k útlaku nervů, neměla bohužel velký vliv. Což bude případ Vaší maminky.
V současné době se již nepoužívá.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 8. 2021 Richard Svoboda

Dobrý den.
Beru 1 tabletu Januvia 100 a poslední týden mám cukr v rozmezí 9-15. Když se najím cukr klesne v průměru o 2 body. Cítím se unaven, jinak žádné příznaky nepozoruji. Jsem pouze prochladl a mám rýmu. Aktuálně čekám na svého doktora. Mám vyčkat, nebo jít k jinému jako akutní případ?
Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladiny glykémie mezi 9-15 mmol/l jsou zvýšené, ale ještě ne natolik, abyste musel akutně vyhledat jinou péči. Radila bych Vám zpřísnit dietu, pít dosti tekutin (cca 2 litry vody nebo čaje) denně. Tableta Januvia 100mg 1x denně je maximální dávka, nelze tedy navyšovat.
Je možné, že došlo ke zhoršení vlivem nachlazení. Pokud se stav neupraví cca do měsíce, bude Vám lékař upravovat léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 8. 2021 Verča Rusová

Dobrý den,
jsem těhotná a dnes jsem byla na oGTT testu. Vím, že nejdříve se má absolvovat ve 24+0 týdnu, ale nějak jsem to popletla a šla v 23+2. Vadí to hodně a měla bych jít na toto vyšetření znova?
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

oGTT test se má ideálně provádět v týdnu 24-28 těhotenství. Týden 23+2 je začátek 24 týdne, takže pokud jste již byla a výsledek je v normě, tak je to v pořádku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 8. 2021 Petra

Dobrý den,jsem ve 12tt těhotenství a byli mi zjištěny tyto hodnoty na lačno 5,16mmol/l byla jsem poslána do dia poradny. Nikdo mi nic nevysvětlil zda ty hotnoty jsou velmi vysoké, jsem teprva objednaná tak nevím co mám čekat?? Žijí v zahraničí. Prosím o vysvětlení těchto hodnot. Děkuji za odpověď Petra

Odpověď ordinace

Dobrý den,

všechny hodnoty nad  5,1mmol/l jsou v těhotenství hodnoceny jako gestační diabetes. Vaše hodnoty jsou jen lehce nad normou, nemusíte se obávat žádných akutních komplikací. Než půjdete k lékaři, kde Vám půjčí glukometr a vysvětlí jak si měřit hodnoty krevního cukru, můžete začít studovat. Léčba těhotenské cukrovky vždy začíná správnou stravou. Podívejte se na: www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz. Hledejte články o těhotenském diabetu, o léčbě a sledování.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 8. 2021 Nika

Dobrý den, chtěla bych se prosím vás zeptat .Je možné U Vás podstoupit test na těhotenskou cukrovku pouze z krve bez zátěžového testu (pití nápoje) ? Pokud ano je potřeba mít k vám žadanku od gynekologa nebo stačí se domluvit s Vámi ?děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

testy na těhotenskou cukrovku my neprovádíme. Musíte se objednat do laboratoře, např. www.citylab.cz či jiné, event. co máte poblíž svého bydliště. 

V péči máme až pacientky, které již mají stanovený gestační diabetes mellitus čili těhotenskou cukrovku.


S pozdravem

Diabetologická ambulance

18. 8. 2021 Dagmar Šmídová

Dobrý den chtěla bych se zeptat beru 3xdene prášky na cukrovku a na noc ve 21.00 inzulín jen jsem tet na oslavě a nechala sem ho doma myslíte že když si ho Pichnu cca o 2hodiny déle nebude to vadit děkuji za radu

Odpověď ordinace

Dobrý den,

odpověď asi přichází pozdě, ale přece. Pokud se jedná o tzv. bazální neboli dlouhodobě působící inzulíny, které působí po dobu 18-24 hod, lze aplikaci o 2 hodiny posunout bez obav. Toto bude Váš případ.

Většina inzulínů, které používáme pro dávku inzulínu 1x denně k aplikaci večer, lze aplikovat obvykle mezi 18-24 hodinou.
Nejvhodnější hodinu nebo ideální rozmezí je vždy potřeba individuálně dohodnout se svým lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 8. 2021 Valíková Božena

Vysoké cukry dlouhé roky i kolem 30 teť léčba 3 měsíce TRULICITY 1x týdně 1,5
Neuropatie nohou dnes i neuropatie oči Bolestí; hlavy průjemi zvracení slabost celého těla Bolestí kostí silny tlak v boku únava Proč se po 15 let zvýšily tak silné bolestí celého těla při nízkém cukru Jsem úplně bez pohybu Děkuji
Dlouhý cukr 107 až 117 a poprve my klesl na 70 hrozí my vážné poškození celého těla oči nohy ledviny Co bude dál Prosím

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dlouhodobě zvýšený cukr může vést ke vzniku řady komplikací, mezi jiným k bolestivé neuropatii, kterou jak píšete máte.
Pro léčbu neuropatie je důležité zlepšit hladinu glykémie co nejblíže k hodnotám normálu, tedy cca 5-7mmol/l nalačno a do 10mmol/l 2 hodiny po jídle. Jak sama píšete cukr se Vám pomalu lepší.

Hlavní potíží při léčbě neuropatie je fakt, že pokud již neuropatie vznikne, odeznívá často velmi pomalu a někdy se zlepší jen minimálně. Zlepšení hodnot krevního cukru nevedou většinou k okamžitému zlepšení projevů neuropatie. Je možné že ke zlepšení dojde za půl roku nebo také vůbec. Protože pokud dlouhé roky na tělo působí hyperglykémie, nelze očekávat že se stav normalizuje během několika měsíců.

Bolestivé projevy neuropatie lze tlumit léky. Doporučuji Vám konzultaci na diabetologii nebo neurologii. Je důležité dostat cukr pod kontrolu (tedy HbA1C alespoň pod 60mmol/mol), což by mohlo zpomalit nebo zabránit dalšímu zhoršování potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 8. 2021 Román

Byl sem sveho lekare na odbery a ten mi rek ze mam cukr 6.6 mam zacit s dietoi prasky mi nenapsal m trochi nad vahu jak se mam zacit chovat dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podobných dotazů máme opravdu hodně a je to dobře. Je vidět, že se zajímáte o svůj zdravotní stav.

Například odpověď ze dne 8.7. kterou zde opakuji: normální hodnota krevního cukru nalačno je do 5,5mmol/l. O cukrovku se jedná pokud je nalačno nad 7,0mmol/l nebo ve 2 hodně tzv. zátěžového testu nad 11,0mmol/l. To je test, kdy v laboratoři vypijete sladkou tekutinu a za 2 hodiny se kontroluje dalším odběrem, zda se Vaše tělo dovede s touto sladkou zátěží vyrovnat. Pásmo mezi 5,5-6,9mmol/l nalačno nazýváme jako tzv. prediabetes. Což je stav, který může předcházet cukrovce a je již doporučována zahájit dietní opatření.

Ve Vašem případě bych Vám doporučovala omezit sladkosti, snažit se o zdravou stravu a nechat si hodnotu za půl roku zkontrolovat. Pokud bude pod 5,5 je to v pořádku, pokud bude znovu mezi 5,5-6,9mmol/l bylo by vhodné podstoupit ještě zátěžový test s kontrolou cukru, 2 hodiny po zátěži sladkou tekutinou, abyste měl jistotu, zda se náhodou již nejedná o cukrovku. Pak je totiž léčebný přístup jiný.

Více pro studium např. na www.cukrovka.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 8. 2021 Marie

Dobrý den, pokud má známý prediabetes, glykovany hemoglobin 42 a BMI 42, muze uzivat ozempic (nema jinou terapii) a pokud ano, tak na zakladni uhradu nebo musi na hradi pacient?
Dekuji Marie

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Ozempic je lék, který velmi účinně snižuje glykémie, hmotnost a je velmi vhodný pro léčbu diabetu 2. typu. Protože je však drahý, hradí jej pojištovna zatím jen u pacientů, kteří splní určitá kritéria.

Plně hrazený má lék pacient, který má HbA1C (glykovaný hemoglobín) nad 60mmol/mol a zároveň obezitu (BMI nad 35m2).
Částečně hrazený (tzv. základní úhrada) jej má pacient, který má glykovaný hemoglobín nad 60mmol/mol a není obezní nebo má BMI pod 35m2.
Ostatní pacienti si jej celý hradí sami (cca 3.000 Kč na měsíc).


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 8. 2021 Svetlana Dubova

Přijměte pacienta na objednání nebo na počkání (podiatricka ambulance)? Mam urgentní případ.

Odpověď ordinace

Dobrý den, bereme pouze objednané pacienty. Prosím kontaktujte naši ambulanci na tel.: 602 216 304 v ordinačních hodinách (Pátek 9:00-13:00)

S pozdravem

Diabetologická ambulance

10. 8. 2021 Veronika Högerová

Dobrý den,

chtěla bych se poradit, přítel má už rok diabetes 2 typu, dostal léky na krevní tlak prestarium a po roce mu z léků bylo hodně špatně. Dostal nyní nové léky carzap a je mu znova špatně. Ráda bych radu, jaké léky na krevní tlak se snesou s léky na cukrovku siofor. Moc děkuji za informaci a řadu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Siofor, který přítel užívá se obvykle snese jak s lékem typu Prestarium, tak s lékem typu Carzap. Oba léky na tlak (Prestarium, Carzap) patří mezi velmi účinné a kvalitní preparáty.

Tolerance léků je ale velmi individuální. Doporučila bych Vám konzultovat stav na diabetologii, zkusila bych změnu preparátu Siofor. To je lék, který zažívací potíže může vyvolávat. Na tomto místě ale nelze doporučovat konkrétní preparát. Rozhodnutí je na lékaři, který posoudí další souvislosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 8. 2021 Anna Holinská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné se k vám objednat na test těhotenské cukrovky, na kterou mám žádanku od svého gynekologa.

Kontakt na mě je buď tento gmail nebo tel. číslo 775 628 002. 
Děkuji Holínská Anna 

Odpověď ordinace

Dobrý den,

testy na těhotenskou cukrovku, tzv. OGTT my neprovádíme. Musíte se objednat do laboratoře, např. www.citylab.cz či jiné, event. co máte poblíž svého bydliště. 

V péči máme až pacientky, které již mají stanovený gestační diabetes mellitus čili těhotenskou cukrovku.


S pozdravem

Diabetologická ambulance

6. 8. 2021 Kristýna Sošková

Dobrý den,
je možné jít k vám na konzulataci pokud u mě byl zjištěná genetická alergie na lepek. Potřebovala bych sestavit jídelníček,abych nepřibírala. Mám i nadváhu.
Děkuji Sošková

Odpověď ordinace

Dobrý den,

naše nutriční terapeutka se s Vámi spojí a objedná Vás. Jídelníčky pro lidi s intolerancemi nebo alergiemi nejsou problém.

S pozdravem
Diabetologická ambulance

6. 8. 2021 anonymní

Dobrý den mám dotaz ohledně léku Ozempic..mohu ho kombinovat s inzulínem Tresiba?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, lék Ozempic lze kombinovat s inzulínem Tresiba za předpokladu, že se léčíte pro diabetes 2. typu

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

5. 8. 2021 Ing.Rybicka

Minulý týden v pátek jsem mluvil lékařem na lince236052150,kterého jste mi doporučili.Lékař mi řekl,že příznaky které jsem popsal nelze řešit po telefonu a že se s Vámi dohovořím o termínu osobní návštěvy,Dosud jsem od Vás zprávu nedostal.Pro mn je nejnorší,že ráno mám 6,3 a v poledne nemohu obědvat protože mám 20,aniž bych něco jedl po snídani.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle záznamů v naší poradně, jsme spolu zatím nekomunikovali. Nevím kam jste volal a co řešil, ale nebylo to u nás, tak jsme Vám také nemohli dát žádnou zprávu.

Hodnoty glykémie, které udáváte nejsou rozhodně ideální, je potřeba abyste osobně došel do diabetologické ambulance a domluvil se na úpravě léčby.
Předpokládám, že nějakou diabetologii navštěvujete, pokud ne, vyhledejte ji co nejdříve.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 8. 2021 Barbora

Dobrý den.Z kožniho mě poslali k obvodnímu dr.aby vyloučili karcioidovy syndrom a abych si požádala o žádanku.Pan doktor mi řekl,že mi jí nedá a zaskrtal mi klasicke krevní vyšetření na štít.zlazu.To mám dobré.Ale stejně mi to nedá se zeptat:,,Prosím dá se odhalit tímto základním vyšetřením karcioidovy syndrom? "Nechci nic zanedbat.Denně se švéd.osypavam od obličeje na krk s červenými pupínky.Děkuji Vám

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Karcinoid (carcinoid, carcinoid syndrome) patří mezi endokrinologická onemocnění. Jedná se o nádor vznikající z tzv. chromafinních buněk, které se vyskytují v řadě orgánů. Základní vlastností těchto buněk je schopnost produkovat aminy (např. serotonin) a polypeptidy (např. neurokinin A). Toto onemocnění je velmi vzácné. Pro vyloučení Vám doporučuji objednat se na speciální testy na endokrinologii. Základním vyšetřením činnosti štítné žlázy event. karcinoidový syndrom odhalit nelze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 8. 2021 Kallusová

Dobrý den,při pravidelné kontrole ledvin mi byla zjištěna cukrovka (hodnota nalačno 8,9) a předepsán lék Tradjenta, po kterém má nalačno c 5,5. Lékař mi pouze řekl, abych vynechala banány, sladké vody a brambory a předepsal 70g sacharidů denně. Zdá se mi to málo, dočetla jsem se v poradně diabetiků, že ke správnému fungování člověk potřebuje 130g. Nemám žádné projevy cukrovky ani hypoglikémie,léčím se už léta na vysoký tlak a mám nedostatečnou funkci ledvin, dlouhodobě chodím na pravidelné kontroly a držím dietu. Snažím se snížit váhu, za poslední rok jsem úpravou stravy shodila 14 kg. Prosím o názor na denní počet sacharidů . Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud nemáte nadváhu, je doporučována tzv. racionální strava diabetická, která obsahuje cca 175-200g cukrů na den. Jsou tím myšleny všechny cukry (tedy pečivo, těstoviny, mouka, brambory, tedy všechny přílohy, ovoce, mléko a pochopitelně sladkosti).

Podrobnější informace o tom jak má vypadat diabetická strava s obsahem cca 175-200g cukrů lze najít na mnoha web stránkách, např. www.ocukrovce.cz, www.cukrovka cz, www.dobrycukr.cz

Lék Trajenta Vám funguje dobře, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou 5-6,5mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 7. 2021 Tomáš Procházka

Dobrý den,

po kontrolním vyšetření v 06/2021 jsem měl hodnotu P_Glukóza v plazmě 5,66 mmol/l, dle praktické lékařky se mohlo jednat o výkyv z důvodu porušení diety před odběrem. V 10/2020 S_Glukóza 5,9 mmol/ v rámci revmatologického vyšetření.

Subjektivně se cítím trvale únavu, svalovou slabost a trpím symetrickými bolestmi horních a dolních končetin s mírně sníženou citlivostí na mechanické podněty a teplo/chlad bez zjevné příčiny. Tyto problémy se zpravidla (ale ne vždy) zhorší po jídle, kdy někdy je atak únavy až tak intenzivní, že se z toho musím vyloženě vyspat. Zvýšená bolest / nepohodlí se projevu zpravidla v horních i dolních končetinách současně a současně i odeznívá. Bolesti a únava se zhoršují i po fyzické námaze, ale s časovým odstupem. Mírné ubývání na váze.

Dosud diagnostikováno vazospastické onemocnění Erytromegalie bez známé příčiny. Opakované imunolgické / revmatologické / neurologické vyšetření negativní.

Je z ohledem na výše uvedené vhodné navštívit diabetologickou ambulanci? Pokud ano, je k návštěvě u Vás nutné doporučení lékaře?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vámi udávané hodnoty glykémie nalačno jsou jen lehce nad normou. Nemáme k dispozici ale hodnoty po zátěži jídlem. Pro definitivní vyloučení nebo potvrzení cukrovky bych Vám doporučila tzv. oGTT (zátěžový glukózový test), kdy podle hodnoty krevního cukru ve 2 hodině po zátěži se cukrovka potvrdí či vyloučí.

Žádanku na vyšetření Vám může dát Váš obvodní lékař nebo na diabetologii. Na diabetologii Vás odesílá obvodní lékař.

Pokud se u Vás nejedná o cukrovku, hraniční hodnoty glykémie nalačno by na Vás neměly mít žádný vliv.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 7. 2021 Renata Radková

Dobrý den,

prosím o Váš názor. Mám 28 letou dceru, která má diabetes 1. stupně a píchá si 5x denně inzulín NovoRapid a Levemir.
Jelikož není vzornou pacientkou a moc s paní diabetoložkou nespolupracuje (nedělá si pravidelně glykemické profily, nechodí pravidelně na kontroly), tak jí paní doktorka odmítla předepsat inzulín, který hradí pojišťovna, ale musí si oba druhy inzulínu v plné výši hradit sama. Má na toto paní diabetoložka nárok?
Taky jí odmítla předepsat čtečku a senzor. Tu si koupila tedy sama.
Proto prosím o Váš názor na danou věc. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

inzulín je hrazen zdravotním pojištěním. Takže dcera na něj má jistě nárok. Myslím ale, že je škoda, že se svým přístupem k nemoci se sama poškozuje. Pokud nechodí na kontroly a není dobře kompenzována, hrozí riziko pozdních komplikací cukrovky.

Senzory a čtečku - zde je rozhodnutí na lékaři, zda jej doporučí nebo ne.

Ve vašem případě bych se snažila vysvětlit dceři, že je v jejím zájmu starat se o svoji cukrovku co nejlépe. Mezi to patří pravidelné kontroly zdravotního stavu a pochopitelně využití technologií a nových druhů inzulínů.

Doporučovala bych Vám bud začít spolupracovat s diabetologií nebo změnit lékaře. Mohla by to být motivace pro dceru, aby se začala snažit.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 7. 2021 Jana

Dobrý den, v 26tt jsem byla na OGTT. Moje hodnota na lačno je 4,99mmol/l po první hodině po vypití roztoku je 9,7mmol/l po druhe hodině 8,2mmol/l. Paní gynekoložka řekla, že těh. cukrovku nemám, ale hodnoty jsou na hraně limitu. Prosím o Váš názor jeszli mám hraniční těhotenskou cukrovku? Mám upravit jídelníček? Myslíte, že v průběhu těhotenství se mi zvýší cukr v krvi? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hodnoty glykémie v těhotenství při vyšetření zátěžovým testem (tzv. oGTT) jsou nalačno méně než 5,1, za 60 min méně než 10,0 a za 120 minut méně než 8,5mmol/l. Tyto hodnoty byly stanoveny z velkých klinických studií a lze říct, že rozdělují těhotné ženy na dvě skupiny. Ty co mají těhotenskou cukrovku (těch je kolem 10%) a ty, které jí nemají.

Vy patříte do skupiny, která těhotenskou cukrovku nemá. Proto není třeba dodržovat speciální diety či opatření. Pokud nemáte nadváhu, stačí Vám, když se budete běžně stravovat.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 7. 2021 Iva Jará

Dobrý den,

obracím se na vaši ambulanci s dotazem, zda přibíráte nové pacienty?

 Mám dceru, v létě jí bude 15 let a má DM I. typu. Doposud jsme navštěvovaly dětskou diabetoložku v Kladně a ta mě právě doporučila se zeptat, jestli by už od 15cti let nemohla chodit někam poblíž našeho bydliště, jsme z Obořiště.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem a úctou

Iva Jará

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Jará,

můžeme ošetřovat pacienty až od věku 18 let. Dětská diabetologie je velmi na vysoké úrovni v nemocnici Motol.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 7. 2021 Romana

Dobrý den, jsem prediabetička na dietě, nyní nejsem nejspíš těhotná, protože se pravidelně měřím glukometrem zjistila jsem zvýšené glykemie lačná 6,2. Až 7,7 a během dne před 5,7. 5,3. 6. 7,4. A 1. hod po jídle 7 8. 6,9. 6,3. 7,5 . 6,6. Jak úspěšně ve zdraví donosit miminko, Měřím 173 cm a vážím 90 kg. Velice Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Romana.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud správně chápu Váš dotaz, tak jste aktuálně těhotná. Nepíšete v jakém týdnu těhotenství. Hodnoty nalačno pro těhotenství jsou doporučovány 4,5-5,1mmol/l, po jídle pak za 1 hodinu méně než 7,8mmol/l.
Je důležité začit správně držet dietu v těhotenství, viz například: www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz.
Vzhledem k tomu, že hodnoty, které měříte jsou nad doporučené meze, měla byste docházet na diabetologii, kde Vám již doporučí léčbu. Pravděpodobně inzulín.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 7. 2021 anonymní

Dobrý den,prosim vas mereni cukru dve hodiny po jidle....od zacatku jidla nebo kdyz dojim?Dekuji!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

měření cukru po jídle znamená obvykle 1,5-2 hodiny od začátku jídla.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 7. 2021 Zuzana

Dobrý den, bude mi 60 a dnes jsem byla na velkém odběru v rámci prevence.Všechny hodnoty jsou v pořádku včetně cholesterolu, který jsem snížila na 4,9. Jen glukozu jsem měla 6.2.Nikdy předtím jsem vyšší výsledek neměla. Mám se tím nějak znepokojovat. Rodiče cukrovku nemají jen babička kdysi kolem 65 let.Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hodnota krevního cukru nalačno je do 5,5mmol/l. O cukrovku se jedná pokud je nalačno nad 7,0mmol/l nebo ve 2 hodně tzv. zátěžového testu nad 11,0mmol/l. To je test, kdy v laboratoři vypijete sladkou tekutinu a za 2 hodiny se kontroluje dalším odběrem, zda se Vaše tělo dovede s touto sladkou zátěží vyrovnat.
Pásmo mezi 5,5-6,9mmol/l nalačno nazýváme jako tzv. prediabetes. Což je stav, který může předcházet cukrovce a je již doporučována zahájit dietní opatření.

Ve vašem případě bych Vám doporučovala omezit sladkosti, snažit se o zdravou stravu a nechat si hodnotu za půl roku zkontrolovat. Pokud bude pod 5,5 je to v pořádku, pokud bude znovu mezi 5,5-6,9mmol/l bylo by vhodné podstoupit ještě zátěžový test s kontrolou cukru 2 hodiny po zátěži sladkou tekutinou, abyste měla jistotu zda se náhodou již nejedná o cukrovku. Pak je totiž léčebný přístup jiný.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 6. 2021 Jiřina Urbanová

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Trpím svalovou dystrofii FSHD,do toho mám polycysticke vaječníky, genetickou vadou triple x syndrom 47xxx chromozomů. Z neurologického hlediska nesmím brát hormonální antikoncepci.mam tělísko,měsíčky už skoro nemám. Ale můj problém je ten že mi rostou chloupky na bradě na krku na zádech na prsou..pořád si to musím hlídat..nedá se to nějak vyléčit?děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

vzhledem k omezené možnosti léčebné intervence kvůli Vašim diagnózam, je pro Vás nejbezpečnější volit epilační/depilační metody. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 6. 2021 anonymní

Zdravím, měl bych tady otázku, pročpak nemohu přibrat na váze, jelikož s mojí paní diabetoložkou tomu nemuzem přijít pořádně na kloub,, vždy když při kontrole stoupnu na váhu, jen zákoutí hlavou, že mám muší váhu a že zřejmě kašlu na dodržování životosprávy a jídelníčku , přitom právě na to si dávám, největší pozor,
Mám 22 let, výšku 168cm a váha se mi poslední 2-3 roky stále drží kolem 55 kilogramů. zkusil jsem všelijak pozměnit jídelníček, téměř jsem přestal s věcmi které by přibýraní mohli Vadit,(kouření atd.). nechal jsem si sestavit jídelníček pro mě jako pro Diabetika, a počítal si ty správné poměry sacharidů bílkovin a tuků v rámci toho cvičení, bohužel jediné co mi to přineslo byli častější hypo záchvaty, i když množství sacharidů, souhlasilo s vyvinutou fyzickou aktivitou, ani změna dávek inzulínu nebyla nějak platná. tak vás tedy prosím o radu, nebo alespoň názor, vážně už nevím jak se s tím poprat,, DĚKUJI

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud potřebujete přibrat na váze a nejde to, doporučila bych vám následující:
1. mít cukrovku pod kontrolou, vysoké glykémie často vedou k hubnutí
2. mít kontrolu nad štítnou žlázou, to Vám nejspíše na kontrole provádí nevím, nepíšete. Zvýšená činnost štítné žlázy vede k hubnutí
3. u nutričního specialisty bych Vám doporučila nechat si zpracovat jídelníček tak, aby byl výživný, tedy kolem 300-325g cukrů na den. Nepíšete kolik máte cukrů nyní
4. mít zkontrolované základní krevní testy, aby bylo zjevné, že Vám vše funguje jak má (játra, ledviny, zažívání). Někdy i onemocnění zažívacího traktu (např. celiakie) znemožňuje dosažení správné váhy

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 6. 2021 Štěpánka Šáfrová

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych Vás požádat o radu. Mojí mamince je 75 let a téměř 20 let se léčí s cukrovkou. 2X denně se píchá inzulin Novomix a to v dávce ráno 24 jednotek a večer 22 jednotek. Dávkování má nastaveno tak, že si píchá před jídlem. Stravu striktně dodržuje, pohybu má též dost. Poslední dobou ji však cukr velmi kolísá a upadá pak do glykemického šoku. Na maminku dohlíží tatínek, který má 81 let, čili aby se střídaly různé druhy inzulinu nepřipadá v úvahu. Byla jsem přítomna měření, které bylo v normě a píchání inzulinu v 18.00 hod, kdy vše proběhlo v pořádku. V 21.30hod. již maminka ležela a upadla glykemického šoku. Záchrannou službou jí bylo naměřeno 1.9 . Záchranáři tuto hodnotu zvedli na 8.6 a ráno v 7 hodin měla 5.6. Toto se začíná opakovat v kratším a kratším časovým období. Paní doktorka jí hodnoty dávek nechává stejné, a při dotazu co můžeme udělat pro to, aby se to tak často neopakovala nám nedokáže odpovědět. Maminka se dále léčí s tlakem a se štítnou žlázou.
Z tohoto důvodu se obracím na Vás, zda by jste mi mohl poskytnout Váš názor na tuto situaci. Dále by mě pak zajímalo, zda by v tomto případě nebylo vhodné, aby maminka měla inzulínovou pumpu. Pokud ano, mohl by jste mi prosím napsat, zda toto zařízení předepisuje odborný lékař.
Děkuji za Váš čas.
S pozdravem
Štěpánka Šáfrová

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ve Vašem případě bych vám doporučila změnu inzulínu na zjednodušení režimu. V případech podobných, jako u vaší maminky, používáme směs inzulínu a ještě jedné účinné látky, která se aplikuje jen 1x denně. Výhodou je že je velmi malé riziko hypoglykémie a obvykle stačí kontrolovat krevní cukr do cílových hodnot tedy mezi 6-12 během dne. Pokud to nebude fungovat a budou vysoké glykémie po jídle, je možné i aplikovat inzulín v menších dávkách během dne ale častěji.
O vhodnosti toho typu léčby se poraďte na diabetologii.

Léčbu pumpou bych Vám spíše nedoporučovala, je to léčba komplikovaná, která vyžaduje velkou spolupráci pacienta, který rozhoduje o podávání inzulínu, počítání gramů cukrů ve stravě.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 6. 2021 anonymní

Dobrý den,chtěla bych jen vedet,váš názor na léky synjardy na cukrovku,mam pocit,ze jsou málo ucine. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Synjardy patří mezi účinné preparáty. Záleží ovšem na tom, v jakém stavu je váš organizmus. Jestli dobře fungují ledviny, jak se pohybujte a také pochopitelně na tom, jak na něj Vaše tělo zareaguje, což bývá indiviuální.

Po nasazení tohoto preparátu lze počítat se snížením hladiny HbA1C cca o 10-20mmol/mol. Může se ale stát, že ve Vašem případě není účinný, pak je třeba vybrat jiný preparát.

Připomínám, že žádný lék na cukrovku, a to ani inzulín, nenahradí dodržování diety a režimu.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

17. 6. 2021 anonymní

Dobrý den,
léčím se s diabetem 2.stupně už několik let, mimo jiné mám i léky na epilepsii a vysoký tlak. Doteď nebyl s hladinou cukru problém, občas samozřejmě po dietní chybě ano, ale nic častého. Kolem Vánoc jsem měl lehkou mrtvici, podle UZ nebyla jediná, ale dostal jsem se z toho. Jsem opět plně pohyblivý, vše v pořádku. Před měsícem jsem byl na kontrolním odběru krve a zjistili vysokou hodnotu draslíku v krvi a já velmi často naměřil vysokou hladinu cukru. Obzvlášť v odpoledních hodinách. Byl jsem i u nutriční terapeutky a díky ní si začal stravu vážit a jíst více zdravě, měl jsem i dost pohybu, ale hospitalizaci v nemocnici jsem se nevyhnul. Teď jsem už 10 dní v nemocnici, na infuzích, ale jím i normální stravu. Překvapivě oproti nutriční terapeutce, mi dávají např dva krajíce chleba k snídani, dva rohlíky, kakao.. atd.. dokonce se stalo, že jsem místo hořkého nápoje dostal slazený čaj a vánočku. Může se to stát, ale možná i proto nemám důvěru v personál.. Stále mám cukr v normě, jen odpoledne mezi 16-17 hodinou mi cukr vyletí až třeba k 25. Zatím nikdo nepřišel na to, proč.. mám za sebou vyšetření ledvin, slinivky, krve.. a stále nic. Proto jsem se rozhodl obrátit sem, budu rád za jakoukoliv odpověď.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel Vás asi zklamu, protože z toho co udáváte, nelze říci jasnou odpověď. Je dobře že se sobě věnujete, dodržujete stravu. Do Vašeho běžného života Vám rozhodně doporučuji řídit se radami nutriční terapeutky, nikoliv tím, co zažíváte a dostáváte k jídlu v nemocnici. Strava v nemocnici není často ideální z mnoha důvodů. Tam jste ale jen krátkou dobu a neberte si z toho do života příklad.

Důvodů proč odpoledne stoupá cukr ke 20 může být víc. První je nutné zkontrolovat stravu (ovoce, mléko, jogurty, džusy) v období k obědu nebo po obědě. Někdy se stává, že z důvodu kolísání hormonů stoupá hladina cukru v některém období dne. Často to bývá ráno, někdy ale i odpoledne. Často také cukr kolísá, když je v těle nějaký zánět. Důvodů může být hodně a k vyhodnocení je potřeba znát Vaše laboratorní testy, léčbu a profil hladin krevního cukru. Rovněž neudáváte jaké užíváte léky na cukrovky, některé ovlivňují více cukr nalačno, jiné zase po jídle.

Takže bych Vám doporučila zeptat se na konkrétní příčinu Vašeho lékaře.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

15. 6. 2021 Josef

Dobrý den,
jsem diabetik na inzulínu již 11 let a přes veškerou snahu s kolísavými hodnotami glykémie. Sleduji hodnoty sacharidů na obalech, ale jak si mám vysvětlit údaj na některých rozpustných výrobcích např. na kakau v prášku, kde je uvedena hodnota 8,8 g/100 ml. Jedná se o objem kakaa k pití (a v jaké koncentraci?), nebo kakaového prášku, když celé balení je právě 100g. Jedna lžička je nepatrný váhový objem do 200 ml nápoje, v opačném případě by z celého 100 g balení mohlo vzniknout tak 10 litrů nápoje.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

údaje na obalech musíme číst opravdu pozorně a někdy je nelehké se v nich vyznat. Musela bych vidět konkrétní etiketu, ale obecně platí, že se nutriční hodnoty na obalech uvádějí buď v mililitrech nebo v gramech podle toho, zda jde o potravinu nebo nápoj. U kakaového prášku by hodnoty měly být uvedeny v gramech. Tedy 8,8 g sacharidů na 100 g kakaového prášku. Pokud údaje budou uvedeny v mililitrech, pak se vychází z koncentrace uvedené výrobcem na obalu. Jako pomůcku pro přehled nutričních hodnot můžete použít webové stránky kaloricketabulky.cz, kde najdete širokou databázi potravin. 100 g Holandského kakaa v prášku obsahuje 12 g sacharidů. Jiný kakaový prášek červený Van Houten má ve 100 g 8,9 g sacharidů. Jinými slovy platí to, co píšete v dotazu. Pokud dáváte lžičku dvě kakaa do nápoje, pak ho nezapočítáváte. Započítává se pouze případné mléko. 

S pozdravem

Miroslava Hylenová, nutriční terapeut

14. 6. 2021 Lenka Petrovičová

Dobry den bohuzel me to mrzi,a pochopila jsem pozde jak jsem se zachovala. Od 14let, jsem se lecila se strumou, pote mi umrel syn a ja prasky 8let nebrala, I presto ze se mi natodila dcera. Leky beru teprve 7mesicu.Mam ale priznaky ridnuti vlasu,oboci, padaji mi I kratke, nesoustredim se, hure slysim, casto je mi zima, boli ke na hrudi, obcas modraji prsty, zapominam, byvam unavena. Mam citlive nadra a pri nasazeni euthyroxu mam problemy s menstruaci. Neudelam se, nekdy se mi hure dycha. Sono mi lekar nedelal, ale vysledky krve mam ted dle dr.jako zdravou stitnou zlazu, tak Euthyrox 25 bude stacit.TSH 1,470mU/l, T4 volny 10,16pmol/l.Neni to moc nizke,muj stary lekar uznaval u me normu 17,5 T4 a TSH 3,14.Tak nevim.
Muzu se zeptat kdyz uz mam tyto problemy dlouho daji se jeste dohromady? Nebo uz bude porad muj zivot jako peklo?Stitna zlaza se mi uz asi nevyleci ze? Jakych priznaku se zbavim? A mala je nejak ohrozena? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobry den,

pokud Vaši anamnézu dobře chápu, máte nasazenou léčbu s cílem zmenšit zvětšenou žlázu. Bohužel nepíšete, zda štítná žláza měla i poruchu funkce, tzv.  hypothyreoza. Máte nasazenou poměrně malou dávku hormonu, která by neměla činit žádné vedlejší přiznaky a dávkováním léku se snažíme dosáhnout TSH k 1,0. Zde plati nepřímá úměra, čím více je hormonu, tím více klesá TSH. Podáváním hormonu v tabletě se snažíme štítné žláze ulevt od prácea tím dochází k jejímu zmenšení. Více se bohužel nedokážu vyjádřit, neboť mi chybí bližší informace. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 6. 2021 Lenka

Dobrý den.
Dojíždím na diabetologii do jiného vzdálenějšího města,ale po poslední
návštěvě nejsem spokojená,pan doktor mě objednal až za 4 měsíce,a proto bych ráda
přešla k Vám.
Mám vojenskou zdravotní pojišťovnu.
Bylo by to možné?
Měla bych to k Vám daleko blíž.
Mám hodně, opravdu hodně kolísavou cukrovku 2.stupně a na lačno ji mám vyšší,
než by měla být.
Cítím se sice dobře,ale nějaký důvod to podle mne musí mít,myslím si,že by se to mělo
řešit co nejdříve a ne až při příští kontrole za 4 měsíce.
Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Vážená paní, Lenko,

ano, samozřejmě, pacienty pojišťovny VoZP do péče příjimáme. Pro objednání prosím volejte 318620179.
Děkujeme.

Diabetologická ambulance

9. 6. 2021 Andrea

Dobrý den,
léčím se v těhotenství s cukrovkou ( těhotenskou) již bod zjištění těhotenství jsem na dietě, protože jsem ji před 13 lety měla i u prvního dítěte. Hodnoty jsem měla na dietě v pořádku i dlouhodobý cukr 37-39
Ale poslední měsíc se mi začla zhoršovat lačná ráno, mám přes ve 6, dokonce i 7,3 jsem naměřila v 5 h.Potom po jídle přes celý den hodnoty do 6,8.Říkala jsem to doktorce, jsem v 7 měsíci těhotenství a ona mi řekla, že důležitý je dlouhodobý cukr.Ten jsem měla na začátku 42,srazila jsem ho na těch 37-39.
Lačná mě trápí, dokonce jsem si v noci v 23 h naměřila 8,3. Večeřím kolem 19 h naposledy. Doktorka z diabetologie mi ale žádné léky dát nechce, pro ni je prý důležitý dlouhodobý cukr a ten mám v pořádku. Gynekoložka mi také doporučuje zůstat na dietě. Přidala jsem pohyb venku a doma chůzi na páse v3 x týdně 3 km pomalu,ale bojím se kvůli té lačné o mimnko.Poradite mi? Děkuji Andrea

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšší hodnoty nalačno jsou v průběhu těhotenské cukrovky přítomny téměř u 20% těhotných žen. Důvodem bývá horší citlivost na vlastní inzulín z důvodu hormonální činnosti placenty. Inzulín má za úkol přes noc udržovat hladinu glykémie v ideálním rozmezí cca 4,5-5,3mmol/l. Cukr si tělo (tedy konkrétně játra) tvoří i přes noc, protože slouží jako zdroj energie. A pokud je snížená účinnost inzulínu (například placentárními hormony, může to ale být také obezita u diabetiků 2. typu) tak dochází k vzestupu glykémie nalačno , který nejde ovlivnit dietou. V těchto případech přidáváme v léčbě 1x denně dávku dlouhodobě působícího inzulínu, který pomůže slinivce a sníží hodnoty glykémie nalačno. Léčba inzulínem se dobře snáší, snížení hladin glykémie dosáhneme rychle. Zahájení doporučujeme, pokud jsou hodnoty nalačno opakovaně nad 5,5mmol/l. V léčbě těhotenské cukrovky je důležité léčbu neoddalovat, nečekáme na to, až bude miminko velké. Protože jste teprve v 7 měsíci  a hodnoty jsou nad doporučenou mez, lze léčbu inzulínem doporučit.

Více též na www.tehotenskacukrovka.cz nebo Youtube kanál: dobrý cukr   díl: léčba těhotenské cukrovky

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

4. 6. 2021 Marešová Ilona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výsledky tehotenskeho OGTT:
>Na lačno 5,1
>60 min 10,3
>120min 7,3
Výsledky jsou hraniční, potvrzuji tedy gestacni diabetes. Je nutné dodržovat dietu? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

normální hodnoty glukózového tolerančního testu v těhotenství jsou nalačno méně než 5,1, 1 hodina: do 10,0mmol/l, 2 hodina do 8,5mmol/l. Všechny hodnoty nad svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky. Třebaže jsou Vaše výsledky jen lehce přes normu, znamená to že máte těhotenskou cukrovku. Doporučujeme dodržování diety a kontroly hladin krevního cukru tak, jak je to pro léčbu gestačního diabetu vhodné. Blíže viz například www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 6. 2021 Sulcova Vladka

Dobrý den,mam dotaz ohledně me těhotné dcery,protože i ja sama nam problem se svoji diabetolozkou a bohužel nyní i moje dcera.Ja se léčím s cukrovkou už delší čas a bohužel neuspesne,ale teď jde o moji dceru a budoucí vnoučata a nevíme si už rady.Moje dcera je ted ve 30 tydnu těhotenství a mela zvýšený cukr na 6,1.Okamzite byla poslána do diabet.poradny,kde nasadily okamzite léky.Nez li dcera léky nasadila,držela dietu a cukr se pohyboval mezi 4,8 az 6,0,lékařka tvrdila ze takhle to nejde a nasadila léky,po kterých hladina rostla na 9 az 10.Dalsi návštěva proběhla v duchu píchání inzulini 6jednotek,kdy cukr se zvedá az na 12 a 13 jednotek.Kdyz dcera chtěla odmítnout inzulín, byla nazvana nezodpovědné matkou.Prosim o vasi odpověď na tuhle situaci.Dekuji moc

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

při léčbě těhotenské cukrovky, pokud nestačí dieta, zahajujeme nejčastěji léčbu inzulínem, v některých případech léky.
Inzulín je většinou vhodnější, protože působí velmi rychle, nevstřebává se do těla, pouze snižuje hladinu krevního cukru. Pro zdárný vývoj miminka je důležité mít cukr pod kontrolou co nejrychleji. Proto nejspíše lékařka doporučila dceři inzulín, když nestačily léky. Dávka inzulínu je velmi individuální. Je důležité mít takovou dávku, aby hladina glykémie nalačno byla méně než 5,1mmol/l.

Inzulínu se dcera ani vy nemusíte bát, podáváme jej obvykle pouze do porodu. Inzulínem je léčeno až 20% všech žen s těhotenskou cukrovkou. Po porodu většinou potřeba inzulínu mizí. Více viz www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2021 Jitka

Dobrý den v prosinci jsem prodělala covid a zápal plic zánět ledvin, a chytl mě žlučník mezitím jsem měla veliké problémy že jsem nemohla jist a neustále jsem měla potřebu pít a čůrat zhubla jsem z 62 kg na 46kg jsem čerstvě po operaci žlučníku a mám problém před jídlem mám naměřené hodnoty 9 a i někdy 13 a pak z ničeho nic jdu do hypoglikemie, po operaci jsem musela dostávat glukozu jelikož jsem měla hipoglikemii. Praktická dr si myslí že bych měla jít na vyšetření na Diabetologii mám v rodině cukrovku můj táta si píchá inzulín i jeho bratr a sestra má diabetes. Je možné abych také měla diabetes když mám na lačno vysoký cukr. Už takhle mám poruchu imunity a astma. Děkuji Jitka.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle toho co popisujete, se u Vás opravdu rozvíjí cukrovka. Normální hodnoty nalačno jsou do 5,5mmol/l. Pro definitivní průkaz cukrovky ale používáme laboratorní testy. Proto bych Vám doporučovala navštívit lékaře na diabetologii. Doporučení Vám Vaše praktická lékařka určitě vydá.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

1. 6. 2021 Petr

Dobrý den,
nejsem diagnostikován jako diabetik, je mi 44 let. V posledních 2 letech jsem v rámci určitých revmatologických vyšetření při krevních odběrech nalačno dosahoval vyšších ranních hodnot glykemie v rozmezí 5,7 - 6,2 mmol/l. Pro podezření na prediabetes jsem byl lékařkou doporučen na OGTT test, kde první měření dosáhlo vysoké mezní hodnoty dokonce 6,9 mmol/l (ten den jsem měl ráno hektické a možná stres zrovna sehrál také nějakou roli). Avšak druhé měření po požití sladkého nápoje a 2 hodinách klidového režimu dosáhlo překvapivě velice nízké hodnoty pouhých 5,1 mmol/l. Jsem z takových výsledků získaných v rámci rozmezí pouhých 2 hodin překvapený a zmatený. Mohou prosím znamenat to, že nemám vůbec prediabetes ani diabetes, ale že můj metabolismus je prostě a jednoduše nastavený na vyšší hladiny gluk´´ozy v ranních hodinách a po dosažení nějaké určité hladiny glukózy je u mě metabolismem aktivováno její spolehlivé zpracování?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše výsledky ukazují opravdu na tzv. prediabetes. Tedy hodnoty nalačno 5,5-6,9mmol/l. To, že po 2 hodinách v testu oGTT máte nižší hodnotu znamená, že Vaše tělo dokáže vyloučit dostatečné množství inzulínu a zkorigovat glykémii do správných mezí. Neumí to ale úplně správně ve stavu přes noc, nalačno.

Protože prediabetes je stav, kdy až ve 30% lze očekávat přechod do diabetu, je vhodné již nyní dodržovat zásady racionální stravy, pohyb a 1x ročně si nechat v rámci prevence kontrolovat hladinu glykémie.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2021 anonymní

Dobrý den, jsem potenciální dárkyni oocytů před čímž jsem dostala žádanku ke kontrole endokrinologa. Jak se muzu k Vám objednat, jaka je přibližně čekací doba a jaké jsou poplatky v případě konsiliárního vyšetření.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu na endokrinologii se můžete objednat, viz naše stránky: www.diabetologiepraha4.cz, kde jsou telefonní kontakty na endokrinologii.
Váš problém je trochu netypický, bylo by lepší pokud předem napíšete na endokrinologiepraha4@gmail.com nebo zavoláte abychom se s Vámi domluvili na podrobnostech.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 5. 2021 Monika

Dobrý den, mám možná zvláštní dotaz, ale nejsem si jistá jak je to v případě, když používám přírodní balzám, kde je ve složení mimo jiné bambucké máslo, jojobový, arganový. avokádový olej a med. Zajímá mě především med v tomto balzámu, zda může ovlivnit hladinu glykémie při diabetes melittus. Určitě se něco může do těla dostat, když se používá na rty, případně vstřebat do těla a glykémii zvýšit. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

je dobře, že se zajímáte o příbalové letáky a o složení výrobků, které používáte. Pokud máte cukrovku, zajímají Vás příbalové letáky všeho co dáváte do úst. Ze zažívacího traktu se živiny vstřebávají a mohou ovlivnit hladinu glykémie. Balzámy, které aplikujete na kůži pokud obsahují med nemohou hladinu glykémie ovlivnit, protože se přes kůži cukr z medu nevstřebává. Pokud aplikujete balzám na rty a nějaké množství se dostane do úst, tak obsahuje medu tak málo, že ke zvýšení cukru v krvi nemůže dojít.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 5. 2021 Michal Woltner

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám bráchu a má cukrovku mezi 1 a 2 typem. Bohužel to nechal dojít tak daleko že měl 213 kilo. Začaly se objevovat důsledky neuropatie a stávaly se silnějšími. Nejdřív zborcená klenba nohy, a pak, pak defekty kůže, pak silné zavodnění, pak odvoz do nemocnice poprvé, podruhé infekce z rány. Pak byl převezen do sanatoria aby se tam dal do pořádku, zhubnul a zesílil. Nyní má 180 kilo. Bohužel jak první týden ležel a ještě doléčoval rány, tak přestal hýbat úplně hýbat nohama, Když se mažou tak umí říct která noha se maže. Nohy má teplé, ale nepohne s nimi. Když se mažou nebo zvedají tak samy tu a tam pocukávají. Chtěl bych se zeptat, když se něco takového stane, jestli máte s tímto zkušenost, že ten kdo má vlivem diabetické periferní neuropatie nehybnost nohou, jestli je úplně vyloučené, že by s nimi někdy ještě pohnul. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle toho, co říkáte, může být více příčin, proč Váš bratr nemůže hýbat končetinami. Pro správné posouzení je ale nezbytné mít k dispozici lékařská vyšetření. Jen podle Vašeho popisu bohužel nelze správně odpovědět. Doporučuji Vám zeptat se lékařů, kde byl nebo je v léčení.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 5. 2021 Marie

Dobrý den, prosím o názor na očkování vakcínou Prolia - na zmírnění postupu osteoporózyˇ. Byla jsem poprvé očkována 30. 9. 2020 do pravého ramene (12. 10. proti chřipce) a začátkem listopadu jsem objevila první celkem velkou bouli nad klíční kostí, za týden menší uprostřed žeber a začátkem tohoto roku třetí kousek pod první, tentokrát střední velikosti - všechny na pravé straně. Sono na první bouli, vyšetření u ortopeda - jedná se o rezistenci stranálního konce pr. klíčku, synoviální zduření sternokost skloubení 2. a 3. žebra (úplně nevím, co mám z toho nálezu opsat, omlouvám se).
Nemohu si pomoci, vidím souvislost mezi aplikací injekce a těmi, podle mne, novými kostními výrůstky. V příbalových letácích k Prolii je doporučována aplikace do břicha či vnitřní strany stehna.
Prosím Vás o názor a případně i radu, co dál. Moje lékařka mi doporučuje brát Prolii dál, nyní tedy druhá injekce, to by bylo až po osmi měsících.
Velmi Vám děkuji za odpověď, přeji hezké dny,
Marie

Odpověď ordinace

Vážená paní Marie, bohužel s těmito příznaky nemáme zkušenosti. Obraťte se prosím na Osteocentrum, např. https://www.affidea-praha.cz/osteologie.

S pozdravem

Diabetologická a endokrinologická ambulance

19. 5. 2021 anonymní

Dobrý deň, chcem sa spytať či mam svoje vysledky dalej riešiť. Dnes som bol u doktora kvôli bolestiam brucha, (často som v strese) a robil mi krvne testy, kde mi v krvi namerali cukor 6.25, bolo to v poobednych hodinach ale nič som aj tak nejedol, takže to bolo na lačno, včera som vypil dost sladkej vody (vinea, čučoriedkovy napoj) tak či to môže byt spôsobene aj tym. Mam 20 rokov

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina cukru může být přechodně zvýšena při stresu nebo probíhajícím jiném onemocnění.
Doporučovala bych Vám si nechat zopakovat cukr nalačno po nočním 8 hodinovém lačnění a až budete bez potíží (bez bolestí břicha)

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

12. 5. 2021 Lenka Bidmonová

Dobrý den, mám diagnostikovanou cukrovku druhého typu,již tři roky beru Metformin 1000,brala jsem dvě tablety,nyní po úpravě váhy jen jednu. Dnes jsem měla hodnotu 5,7 na lačno. Je nutné ještě brát tablety nebo je možné vysadit? Váhu stále redukuji. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že se snažíte a hubnete. Vaše aktuální hodnota krevního cukru je téměř v normě. Je to ale jen jedna hodnota, jaké máte další výsledky se nezmiňujete. Pro posouzení stavu kompenzace cukrovky používáme ještě další parametr tzv. dlouhý cukr (blíže viz např.: www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz, zde hledejte vysvětlení parametru glykovaný hemoglobín nebo dlouhý cukr). Pokud bude hodnota HbA1C menší než 40mmol/mol, což je horní mez pro zdravou populaci, lze za určitých podmínek metformin vysadit. Obvykle to ale neděláme, užívání metforminu totiž snižuje riziko zhoršování cukrovky v budoucnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 5. 2021 Radomíra Oktábcová

Dobrý den,
můj dotaz se týká termínu očkování proti covidu,jsem diabetička,na inzulínu 4x denně,
covid jsem prodělala letos v únoru,pozitivita PCR testem byla ode dne 15.2.2021,po jak dlouhém termínu se mohu nechat očkovat proti covidu?Děkuji za odpověď.
Mgr.R.Oktábcová
7.5.2021

Odpověď ordinace

Dobrý den,

očkování proti COVID 19 lze podstoupit obvykle po 3 měsících od pozitivity PCR testu po proběhlém onemocnění COVID. Není nutno dodržet přesně. 3měsíční doba je dána hlavně tím, že stále není dost vakcín a první 3 měsíce po nemoci je riziko další nákazy minimální. Rovněž není nutno před vakcinací kontrolovat hladinu protilátek. Vy už budete mít brzo 3 měsíce po nemoci, proto se určitě můžete registrovat na očkování.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 5. 2021 Veronika Svobodová

Dobrý den. Jsem těhotná 26. Týden. Vcera mi byla zjištěna těhotenska cukrovka. Za tři týdny mám jít na kontrolu. Den před kontrolou si mam celý den měřit cukr a v den kontroly taky ráno nalačno. Na kontrolu mám jít mezi 10 a 11 hodinou dopoledne. Neřekli mi ale jestli na tu kontrolu mám jít taky nalačno nebo jestli se můžu najíst. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu nalačno chodit nemusíte. Na odběrech v laboratoři jste byla, tam se chodí nalačno. Cukr doma pravidelně kontrolujete glukometrem a to ráno nalačno a během dne, tak jak Vás to naučili. Glukometr vezměte na kontrolu s sebou, výsledky lékař zhodnotí. Pro posouzení stavu cukrovky používáme právě hodnoty z glukometru. V některých případech se rozhodujeme ještě pro odběry při kontrole v ambulanci, není nutné ale lačnit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 4. 2021 Ivan

Dobrý den.Chci se zeptat jestli po sportu a konkrétně po hodinovém intenzivním kardio cvičení se mění hodnota cukru v krvi a jestli nahoru nebo dolů. Jestli je správné si měřit hladinu cukru v krvi po sportu. Jestli nejsou hodnoty zkreslený.Děkuji za odpověď Ivan

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty glykémie po sportu se většinou mění. A to podle toho, o jakou sportovní aktivitu se jedná, a také podle toho, jak je daný sportovec trénovaný.
Čím větší stres pro tělo sport znamená (netrénovaný člověk nebo adrenalinové sporty: box, činky, sprinty, ... tedy všechny anaerobní aktivity), tím více glykémie během sportu a po sportu stoupá. Proto před sportem není nutno snižovat dávky inzulínu a není nutno předem dojídat sacharidy. Je ale určitě důležité si změřit hladinu cukru před sportem a po něm. A to nejen hned po sportu ale za 1 i 2 hodiny. Po sportu může docházet k poklesu hladiny glykémie, kdy je nutné doplnit cukry, které se ukládají do zásob.

Sportovní aktivity aerobní (běh, kolo, plavání, spinning) spalují cukry velmi dobře již během zátěže a často i několik hodin po sportu. Je tedy důležité kontrolovat cukr před, v průběhu, ale i třeba 4 hodiny po sportovní aktivitě. Dávky inzulínu se obvykle před tímto typem aktivity snižují a je nutné během pohybu cukry doplňovat. Obvykle 20g cukrů každých 30minut. Rovněž je potřeba cukry doplnovat po ukončení sportu. Průběh glykémie a doplňování cukrů je ale velmi individuální, proto by si to každý diabetik měl vyzkoušet a glykémie proměřit. Podle výsledků si pak každý upravuje dávky inzulínu a doplňuje sacharidy. Většina diabetiků, kteří jsou léčeni inzulínem a mají typ 12. diabetu již používají kontinuální monitoring glykémie, proto je pro ně řízení glykémie během sportování jednodušší.
Pokud byste měl zájem o více informací, doporučuji knihu Diabetes a sport (Zdeněk Rušavý, Jan Brož a kol.) z Nakladatelství Maxdorf.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 4. 2021 Pavlina

Dobry den, chtela bych se poradit,.mozna uklidnit. Mam strach o nasi 2.5.letou holcicku. O velikonocich mela strevni virozu, s kterou jsme byli i na 3 dny na pozorovani v nemocnici.Delali ji veskere vysetreni krve, moci a kontrolovaly i cukr ktery kolisal, diky nejezeni, nepiti,.horeckam. Ted po 14ti dnech pri kontrole na lacno ( v noci.si.akorad cucla caje) ji namerily v krvi cukr dle sestricky 10. Moc byla v poradku a cukr v ni nebyl. Za tyden mame prijit znovu na lacno.na dalsi odber. Muze to porad zpusobovat ta viroza nebo se mame zacit obavat cukrovky ???? Dekuji za vasi odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Váš dotaz prosím směřujte na svého pediatra či dětskou diabetologii. 
V naší péči jsou pouze dospělý jedinci, tedy nenáleží nám odpovídat na dětské pacienty.


Děkuji a jsem s pozdravem

Oddělení diabetologie

27. 4. 2021 Jarmila Alexyová

Dobrý den,
přijímáte i pacienty z Liberce? Mám Diabetes II typu, jsem na tabletách a chtěla bych se léčit u vás. Je mi 69 let. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, léčit se u nás lze, jen je potřeba počítat s fyzickými návštěvami v ambulanci.
V případě zájmu si prosím zavolejte na objednání: 224 810 592


S pozdravem

Diabetologická ambulance

26. 4. 2021 Josef

Dobrý den prosim nyl jsem na odberech a bylo mi zjištěno 7.9 cukru je to moc Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota glykémie nad 7,0mmol/l je již brána jako diabetes. Definitivní potvrzení nemoci se dělá ale ještě jednou kontrolou odběru krve na glykémii v laboratoři alespoň po 8 hodinách lačnění. Pokud budete mít i druhý odběr nad 7,0mmol/l, jedná se o cukrovku.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

22. 4. 2021 Eliška

Dobrý den! Muž-70 let,182 cm,100 kg-tuk na játrech a ve slinivce dle ultrazvuku,zvýšený cukr-léky,cukr se zvýšil,přidán inzulín-cukr se zvýšil,zvýšena dávka inzulínu-cukr se zvýšil...dle mého špatná léčba.Prosím o radu.Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

informace, které jste o sobě podal, nestačí pro posouzení správnosti léčby diabetu. V dnešní době máme více možností jak cukrovku léčit, rozhodnutí je ale vždy v rukou Vašeho diabetologa. Pokud se hodnota glykémie nalačno nezlepšila a aplikujete více než 50 jednotek inzulínu, bylo by vhodné probrat s Vaším lékařem změnu nebo úpravu léčby.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

21. 4. 2021 Jiřina Turinová

Dobrý den.Prosím jednou týdně si píchám TRULICITY 1,5.mg.Vždy v úterý.Dnes je čtvrtek a nevím jestli jsem si dávku aplikovala.Co mám dělat.Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

preparát Trulicity doporučujeme podávat 1x týdně. Pokud zapomenete, lze dávku podat ještě dva dny po Vašem obvyklém termínu. Pokud si ale nejste jistá, že jste si dávku aplikovala a hodnoty glykémií se pohybují mezi 4-10mmol/l, doporučovala bych Vám počkat do další dávky, takže jednu injekci vynecháte. Zdvojnásobení týdenní dávky by mohlo vést k vzniku nežádoucích zažívacích potíží.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

13. 4. 2021 Pavla

Dobrý den, je mi 21 let a mám diabetes 1.typu. Jsem docela dobře kompenzovana. Nyní se pokouším otěhotnět. Dnes mi vyšel pozitivní test. Chtěla bych se zeptat, zda mám přejít k nějakému SPECIALISTOVI- gynekologovi a na diabetologii. Mám obavy, chtěla bych aby bylo vše v pořádku.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte cukrovku 1. typu, je obvykle lepší svěřit se v průběhu těhotenství lékaři (a to jak diabetolog i gynekolog), který má s těhotenstvím diabetiček 1. typu zkušenosti.
A to zejména pokud máte nějaké komplikace diabetu (zejména postižení ledvin) nebo máte cukrovku déle než 10 let.

V Praze je to nemocnice U Apolináře, FN Motol, Podolí, kde Vám nabídnou zároveň péči DIA i gynekologickou. Specialisté na léčbu diabetu v těhotenství jsou obvykle ve všech velkých městech v nemocnicích (např. Plzeň, České Budějovice, Liberec). Pokud si nebudete vědět rady zeptejte se na Vaší diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 4. 2021 Michaela

Dobry den, chtela jsem se zeptat zda je tento postup spravny. Jsem 26+5tt, vcera 29.3.2021 jsem postoupila test OGTT kde mi udelali pouze jeden odber krve ze zily s tim, ze mam vysokou hodnotu cukru v krvi a ze se test tedy musi prerusit a druhy den si mam zavolat na gynekologii. Dnes jsem volala na gynekologii kde mi sestra sdelila ze mam tehotenskou cukrovku a ze me poslou k diabetologovi. Jelikoz pritel ma cukrovku, tak mame doma glukometr. Dnes jsem mela na lacno 5,3 po 1. hod. 6,9 a po 2. hodine 6,3. Zajima me jak muze nekdo z jedne hodnoty urcit tehotenskou cukrovku. Myslim si ze hodnoty mam v norme, nemel by me doktor spise poslat na opakovany test OGTT? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

doporučení pro diagnózu těhotenské cukrovky v týdnu 24 až 28 zní následovně:

Nejprve se dělá glykémie nalačno. Pokud je větší nebo rovna 5,1mmol/l, oGTT se ten den neprovede a glykémie se opakuje následující den. Pokud je opět větší nebo rovna 5,1mmol/l, oGTT se neprovede a je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky (GDM). Pokud je druhá hodnota menší než 5,1 mmol/l, provádí se zátěžový test (oGTT) a podle jeho výsledku se rozhoduje zda-li se jedná o GDM.

Ve vašem případě by se měla hodnota cukru v krvi opravdu opakovat ev. dodělat oGTT.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

6. 4. 2021 Aneta

Dobrý den,
aktuálně podstupuji stimulaci IVF. Při předoperačním vyšetření mi na odběrech zjistili cukr 5.52, což před otěhotněním je číslo ještě v normě. Nicméně u těhotenské cukrovky se problém stanovuje už při hodnotě 5.1 a výše.. Znamená tedy muj aktuální výsledek pravděpodobnou těhotenskou cukrovku? Samozřejmě se s tím pokusím ještě něco udělat, ale pokud by IVF vyšlo, tak už to nestihnu.. Předem děkuji za odpověd!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, tento výsledek trochu dopředu předpokládá těhotenskou cukrovku. Ale to budete řešit, až to přijde.
Držím Vám palce ať to dobře dopadne

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 4. 2021 Dana

Dobrý den,
je možné u Vás získat kód na očkování proti Covid-19 z důvodu obezity (BMI > 35 kg/m2)?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

registrační kódy přidělujeme pouze pacientům, kteří jsou registrovaní v naší péči. Takže pokud ano, zavolejte si k nám do ordinace. Pokud ne, kontaktujte svého diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2021 V. Krištof

Dobrý den, mám zvýšený cukr nebo diabetes 2. typu, beru ráno i večer Metformin 1000 a Diaprel mr. Ráno na vysoký krevní tlak Zorem. Nejsem úplně štíhlý, spíše naopak. Věk 57. Mám teoreticky nárok na zařazení do očkování "osoby s chronickým onemocněním" ?
Díky

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, očkování je pro pacienty, kteří jsou na cukrovku léčeni prášky nebo inzulínem a mají nějakou přidruženou nemoc. Ve vašem případě je to vysoký krevní tlak.
Zažádejte svého diabetologa o registrační kód.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 3. 2021 Majo

Dobrý den prajem pán doktor. Mám 26 rokov a mám problemy zdravotne. Mam po nehode problemy s krcnou chrbticou a hrudnou(chodim na dornovu metódu sa napravit ) nakolko sa mi vysuvaju stavce a tlačí mi to na nervy asi a ked mam vysokcene stavce tak mam tlaky v hlave na spánkoch , zalahuju mi usi a zvykne mi v nich aj pískat. Pred par rokmi mi diagnostikovali aj panicku poruchu a uzkosti na zaklade velmi stresujucej prace (podnikanie) a maval som stavy na odpadnutie busenie srdca atd.. klasika uzkosti. Beriem sertralin 100mg. Liecili ma aj na vyssi TK nakolko sa mi zvykol zdvihnut ale to bolo pred cca 3 rokmi, dali mi tensiomin 12mg tusim. Minuly rok som bol na internom , kde ekg echo krv vsetko v poriadku a tlak som mal 120/80 vravela mi lekarka ze ja mam situacnu hypertenziu z uzkosti a dala mi na bušenie srdca nebilet pol tabletky rano. Pulz mavam ok uz ale tlak si nemohem merat sam ani u lekara lebo ma chyta panika uz z tlakomeru . Minuly tyzden som bol u obvodnej pre lieky na uvolnenie krcnej a samozrejme mi musela merat tlak a mal Som 140/80 lenže ked ma videla ze som ostal biely ked doniesla tlakomer tak sa len smiala ze nemam vysoky tlak ze to mam Zo stresu iba a ze na digitalnom je to aj tak ocosi menej tak ze mam Tlak fajn ze kedze som dosiel a hned mi merala . Rano este aj pred uzitim nebuletu som ok nebolieva ma ani ta hlava skor ma zacne okolo 10 a este aj navecer ma tlaci v spankoch a bolieva ma krčma chrbtica. Chcem sa spýtat pan doktor na vas nazor , naozaj mam tlak okej a toto vsetko mam zo strachu (ze mam asi vysoky tlak mi ide vtedy hlavou) a z krcnej chrbtice? Lebo tieto stAvy som mal, napravili ma a predtali aj na pol roka (vtedy som sa ani nebal co s tlakom) a teraz ked ma zasa boli krk tak sa toho bojim zas a chytaju ma z toho velke strachy. Moze z krcnej tak tlacit v hlave a usiach? Ked ma zacne ta hlava tak akoby som mal Semtam aj take zablesky v ociach . Pracujem 12 hosin denne a na nohach nakolko pri tejto praci nemozem sediet.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

naše poradna je zaměřena na léčbu cukrovky. Vaše potíže prosím proberte nejlépe na interním oddělení, kde se léčbou vysokého tlaku zabývají.
Potíže, které udáváte, mohou být způsobeny jak poruchou krční páteře, tak vysokým tlakem, ale i psychickým stavem. Nelze takto po mailu stanovit příčinu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 3. 2021 Marcela

Dobrý den. Od dnešního dne se mohou registrovat k očkování proti covid-19 i chronicky nemocní pacienti mladší 70 let. Kód by měli dostat od specialistů. Ve zveřejněné tabulce jsou uvedeni i lidé s diabetem, ale pouze s přidruženými nemocemi. Nerozlišuje se typ 1. a 2. Pacienti s 1. typem (autoimunitní onemocnění), zcela závislí na inzulinu a bez přidružené nemoci nemají na přednostní očkování nárok? Nebo to posuzuje odborný lékař (případně jak)? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokyn ministerstva zdravotnictví zní následovně: registrační kód má být přidělen následujícím pacientům: diabetes mellitus léčený PAD či inzulinem, který je
komplikován alespoň jednou z následujících komorbidit (přidružených nemocí):
• ischemická choroba srdeční
• arteriální hypertenze
• chronická ledvinovou nedostatečnost a po transplantaci
• s obezitou či plicním onemocněním
• s chronickým jaterním onemocněním bez fibrózy či s mírnou fibrózou

Z výše uvedeného vyplývá, že diabetik 1. typu, který je mladší než 70 let a nemá žádné komplikace (viz výše), nebude doporučen k přednostnímu očkování proti COVID 19. Rozhodnutí a vydávání kódu provádí ambulantní specialista diabetolog.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

© 2022 ocukrovce.cz. Coding / design by inspirum and Martin Seidl.

Nahoru ↑