Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

3. 8. 2021 Barbora

Dobrý den.Z kožniho mě poslali k obvodnímu dr.aby vyloučili karcioidovy syndrom a abych si požádala o žádanku.Pan doktor mi řekl,že mi jí nedá a zaskrtal mi klasicke krevní vyšetření na štít.zlazu.To mám dobré.Ale stejně mi to nedá se zeptat:,,Prosím dá se odhalit tímto základním vyšetřením karcioidovy syndrom? "Nechci nic zanedbat.Denně se švéd.osypavam od obličeje na krk s červenými pupínky.Děkuji Vám

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Karcinoid (carcinoid, carcinoid syndrome) patří mezi endokrinologická onemocnění. Jedná se o nádor vznikající z tzv. chromafinních buněk, které se vyskytují v řadě orgánů. Základní vlastností těchto buněk je schopnost produkovat aminy (např. serotonin) a polypeptidy (např. neurokinin A). Toto onemocnění je velmi vzácné. Pro vyloučení Vám doporučuji objednat se na speciální testy na endokrinologii. Základním vyšetřením činnosti štítné žlázy event. karcinoidový syndrom odhalit nelze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 8. 2021 Kallusová

Dobrý den,při pravidelné kontrole ledvin mi byla zjištěna cukrovka (hodnota nalačno 8,9) a předepsán lék Tradjenta, po kterém má nalačno c 5,5. Lékař mi pouze řekl, abych vynechala banány, sladké vody a brambory a předepsal 70g sacharidů denně. Zdá se mi to málo, dočetla jsem se v poradně diabetiků, že ke správnému fungování člověk potřebuje 130g. Nemám žádné projevy cukrovky ani hypoglikémie,léčím se už léta na vysoký tlak a mám nedostatečnou funkci ledvin, dlouhodobě chodím na pravidelné kontroly a držím dietu. Snažím se snížit váhu, za poslední rok jsem úpravou stravy shodila 14 kg. Prosím o názor na denní počet sacharidů . Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud nemáte nadváhu, je doporučována tzv. racionální strava diabetická, která obsahuje cca 175-200g cukrů na den. Jsou tím myšleny všechny cukry (tedy pečivo, těstoviny, mouka, brambory, tedy všechny přílohy, ovoce, mléko a pochopitelně sladkosti).

Podrobnější informace o tom jak má vypadat diabetická strava s obsahem cca 175-200g cukrů lze najít na mnoha web stránkách, např. www.ocukrovce.cz, www.cukrovka cz, www.dobrycukr.cz

Lék Trajenta Vám funguje dobře, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou 5-6,5mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 7. 2021 Tomáš Procházka

Dobrý den,

po kontrolním vyšetření v 06/2021 jsem měl hodnotu P_Glukóza v plazmě 5,66 mmol/l, dle praktické lékařky se mohlo jednat o výkyv z důvodu porušení diety před odběrem. V 10/2020 S_Glukóza 5,9 mmol/ v rámci revmatologického vyšetření.

Subjektivně se cítím trvale únavu, svalovou slabost a trpím symetrickými bolestmi horních a dolních končetin s mírně sníženou citlivostí na mechanické podněty a teplo/chlad bez zjevné příčiny. Tyto problémy se zpravidla (ale ne vždy) zhorší po jídle, kdy někdy je atak únavy až tak intenzivní, že se z toho musím vyloženě vyspat. Zvýšená bolest / nepohodlí se projevu zpravidla v horních i dolních končetinách současně a současně i odeznívá. Bolesti a únava se zhoršují i po fyzické námaze, ale s časovým odstupem. Mírné ubývání na váze.

Dosud diagnostikováno vazospastické onemocnění Erytromegalie bez známé příčiny. Opakované imunolgické / revmatologické / neurologické vyšetření negativní.

Je z ohledem na výše uvedené vhodné navštívit diabetologickou ambulanci? Pokud ano, je k návštěvě u Vás nutné doporučení lékaře?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vámi udávané hodnoty glykémie nalačno jsou jen lehce nad normou. Nemáme k dispozici ale hodnoty po zátěži jídlem. Pro definitivní vyloučení nebo potvrzení cukrovky bych Vám doporučila tzv. oGTT (zátěžový glukózový test), kdy podle hodnoty krevního cukru ve 2 hodině po zátěži se cukrovka potvrdí či vyloučí.

Žádanku na vyšetření Vám může dát Váš obvodní lékař nebo na diabetologii. Na diabetologii Vás odesílá obvodní lékař.

Pokud se u Vás nejedná o cukrovku, hraniční hodnoty glykémie nalačno by na Vás neměly mít žádný vliv.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 7. 2021 Renata Radková

Dobrý den,

prosím o Váš názor. Mám 28 letou dceru, která má diabetes 1. stupně a píchá si 5x denně inzulín NovoRapid a Levemir.
Jelikož není vzornou pacientkou a moc s paní diabetoložkou nespolupracuje (nedělá si pravidelně glykemické profily, nechodí pravidelně na kontroly), tak jí paní doktorka odmítla předepsat inzulín, který hradí pojišťovna, ale musí si oba druhy inzulínu v plné výši hradit sama. Má na toto paní diabetoložka nárok?
Taky jí odmítla předepsat čtečku a senzor. Tu si koupila tedy sama.
Proto prosím o Váš názor na danou věc. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

inzulín je hrazen zdravotním pojištěním. Takže dcera na něj má jistě nárok. Myslím ale, že je škoda, že se svým přístupem k nemoci se sama poškozuje. Pokud nechodí na kontroly a není dobře kompenzována, hrozí riziko pozdních komplikací cukrovky.

Senzory a čtečku - zde je rozhodnutí na lékaři, zda jej doporučí nebo ne.

Ve vašem případě bych se snažila vysvětlit dceři, že je v jejím zájmu starat se o svoji cukrovku co nejlépe. Mezi to patří pravidelné kontroly zdravotního stavu a pochopitelně využití technologií a nových druhů inzulínů.

Doporučovala bych Vám bud začít spolupracovat s diabetologií nebo změnit lékaře. Mohla by to být motivace pro dceru, aby se začala snažit.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 7. 2021 Jana

Dobrý den, v 26tt jsem byla na OGTT. Moje hodnota na lačno je 4,99mmol/l po první hodině po vypití roztoku je 9,7mmol/l po druhe hodině 8,2mmol/l. Paní gynekoložka řekla, že těh. cukrovku nemám, ale hodnoty jsou na hraně limitu. Prosím o Váš názor jeszli mám hraniční těhotenskou cukrovku? Mám upravit jídelníček? Myslíte, že v průběhu těhotenství se mi zvýší cukr v krvi? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hodnoty glykémie v těhotenství při vyšetření zátěžovým testem (tzv. oGTT) jsou nalačno méně než 5,1, za 60 min méně než 10,0 a za 120 minut méně než 8,5mmol/l. Tyto hodnoty byly stanoveny z velkých klinických studií a lze říct, že rozdělují těhotné ženy na dvě skupiny. Ty co mají těhotenskou cukrovku (těch je kolem 10%) a ty, které jí nemají.

Vy patříte do skupiny, která těhotenskou cukrovku nemá. Proto není třeba dodržovat speciální diety či opatření. Pokud nemáte nadváhu, stačí Vám, když se budete běžně stravovat.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 7. 2021 Iva Jará

Dobrý den,

obracím se na vaši ambulanci s dotazem, zda přibíráte nové pacienty?

 Mám dceru, v létě jí bude 15 let a má DM I. typu. Doposud jsme navštěvovaly dětskou diabetoložku v Kladně a ta mě právě doporučila se zeptat, jestli by už od 15cti let nemohla chodit někam poblíž našeho bydliště, jsme z Obořiště.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem a úctou

Iva Jará

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Jará,

můžeme ošetřovat pacienty až od věku 18 let. Dětská diabetologie je velmi na vysoké úrovni v nemocnici Motol.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 7. 2021 Romana

Dobrý den, jsem prediabetička na dietě, nyní nejsem nejspíš těhotná, protože se pravidelně měřím glukometrem zjistila jsem zvýšené glykemie lačná 6,2. Až 7,7 a během dne před 5,7. 5,3. 6. 7,4. A 1. hod po jídle 7 8. 6,9. 6,3. 7,5 . 6,6. Jak úspěšně ve zdraví donosit miminko, Měřím 173 cm a vážím 90 kg. Velice Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Romana.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud správně chápu Váš dotaz, tak jste aktuálně těhotná. Nepíšete v jakém týdnu těhotenství. Hodnoty nalačno pro těhotenství jsou doporučovány 4,5-5,1mmol/l, po jídle pak za 1 hodinu méně než 7,8mmol/l.
Je důležité začit správně držet dietu v těhotenství, viz například: www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz.
Vzhledem k tomu, že hodnoty, které měříte jsou nad doporučené meze, měla byste docházet na diabetologii, kde Vám již doporučí léčbu. Pravděpodobně inzulín.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 7. 2021 anonymní

Dobrý den,prosim vas mereni cukru dve hodiny po jidle....od zacatku jidla nebo kdyz dojim?Dekuji!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

měření cukru po jídle znamená obvykle 1,5-2 hodiny od začátku jídla.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 7. 2021 Zuzana

Dobrý den, bude mi 60 a dnes jsem byla na velkém odběru v rámci prevence.Všechny hodnoty jsou v pořádku včetně cholesterolu, který jsem snížila na 4,9. Jen glukozu jsem měla 6.2.Nikdy předtím jsem vyšší výsledek neměla. Mám se tím nějak znepokojovat. Rodiče cukrovku nemají jen babička kdysi kolem 65 let.Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hodnota krevního cukru nalačno je do 5,5mmol/l. O cukrovku se jedná pokud je nalačno nad 7,0mmol/l nebo ve 2 hodně tzv. zátěžového testu nad 11,0mmol/l. To je test, kdy v laboratoři vypijete sladkou tekutinu a za 2 hodiny se kontroluje dalším odběrem, zda se Vaše tělo dovede s touto sladkou zátěží vyrovnat.
Pásmo mezi 5,5-6,9mmol/l nalačno nazýváme jako tzv. prediabetes. Což je stav, který může předcházet cukrovce a je již doporučována zahájit dietní opatření.

Ve vašem případě bych Vám doporučovala omezit sladkosti, snažit se o zdravou stravu a nechat si hodnotu za půl roku zkontrolovat. Pokud bude pod 5,5 je to v pořádku, pokud bude znovu mezi 5,5-6,9mmol/l bylo by vhodné podstoupit ještě zátěžový test s kontrolou cukru 2 hodiny po zátěži sladkou tekutinou, abyste měla jistotu zda se náhodou již nejedná o cukrovku. Pak je totiž léčebný přístup jiný.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 6. 2021 Jiřina Urbanová

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Trpím svalovou dystrofii FSHD,do toho mám polycysticke vaječníky, genetickou vadou triple x syndrom 47xxx chromozomů. Z neurologického hlediska nesmím brát hormonální antikoncepci.mam tělísko,měsíčky už skoro nemám. Ale můj problém je ten že mi rostou chloupky na bradě na krku na zádech na prsou..pořád si to musím hlídat..nedá se to nějak vyléčit?děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

vzhledem k omezené možnosti léčebné intervence kvůli Vašim diagnózam, je pro Vás nejbezpečnější volit epilační/depilační metody. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 6. 2021 anonymní

Zdravím, měl bych tady otázku, pročpak nemohu přibrat na váze, jelikož s mojí paní diabetoložkou tomu nemuzem přijít pořádně na kloub,, vždy když při kontrole stoupnu na váhu, jen zákoutí hlavou, že mám muší váhu a že zřejmě kašlu na dodržování životosprávy a jídelníčku , přitom právě na to si dávám, největší pozor,
Mám 22 let, výšku 168cm a váha se mi poslední 2-3 roky stále drží kolem 55 kilogramů. zkusil jsem všelijak pozměnit jídelníček, téměř jsem přestal s věcmi které by přibýraní mohli Vadit,(kouření atd.). nechal jsem si sestavit jídelníček pro mě jako pro Diabetika, a počítal si ty správné poměry sacharidů bílkovin a tuků v rámci toho cvičení, bohužel jediné co mi to přineslo byli častější hypo záchvaty, i když množství sacharidů, souhlasilo s vyvinutou fyzickou aktivitou, ani změna dávek inzulínu nebyla nějak platná. tak vás tedy prosím o radu, nebo alespoň názor, vážně už nevím jak se s tím poprat,, DĚKUJI

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud potřebujete přibrat na váze a nejde to, doporučila bych vám následující:
1. mít cukrovku pod kontrolou, vysoké glykémie často vedou k hubnutí
2. mít kontrolu nad štítnou žlázou, to Vám nejspíše na kontrole provádí nevím, nepíšete. Zvýšená činnost štítné žlázy vede k hubnutí
3. u nutričního specialisty bych Vám doporučila nechat si zpracovat jídelníček tak, aby byl výživný, tedy kolem 300-325g cukrů na den. Nepíšete kolik máte cukrů nyní
4. mít zkontrolované základní krevní testy, aby bylo zjevné, že Vám vše funguje jak má (játra, ledviny, zažívání). Někdy i onemocnění zažívacího traktu (např. celiakie) znemožňuje dosažení správné váhy

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 6. 2021 Štěpánka Šáfrová

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych Vás požádat o radu. Mojí mamince je 75 let a téměř 20 let se léčí s cukrovkou. 2X denně se píchá inzulin Novomix a to v dávce ráno 24 jednotek a večer 22 jednotek. Dávkování má nastaveno tak, že si píchá před jídlem. Stravu striktně dodržuje, pohybu má též dost. Poslední dobou ji však cukr velmi kolísá a upadá pak do glykemického šoku. Na maminku dohlíží tatínek, který má 81 let, čili aby se střídaly různé druhy inzulinu nepřipadá v úvahu. Byla jsem přítomna měření, které bylo v normě a píchání inzulinu v 18.00 hod, kdy vše proběhlo v pořádku. V 21.30hod. již maminka ležela a upadla glykemického šoku. Záchrannou službou jí bylo naměřeno 1.9 . Záchranáři tuto hodnotu zvedli na 8.6 a ráno v 7 hodin měla 5.6. Toto se začíná opakovat v kratším a kratším časovým období. Paní doktorka jí hodnoty dávek nechává stejné, a při dotazu co můžeme udělat pro to, aby se to tak často neopakovala nám nedokáže odpovědět. Maminka se dále léčí s tlakem a se štítnou žlázou.
Z tohoto důvodu se obracím na Vás, zda by jste mi mohl poskytnout Váš názor na tuto situaci. Dále by mě pak zajímalo, zda by v tomto případě nebylo vhodné, aby maminka měla inzulínovou pumpu. Pokud ano, mohl by jste mi prosím napsat, zda toto zařízení předepisuje odborný lékař.
Děkuji za Váš čas.
S pozdravem
Štěpánka Šáfrová

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ve Vašem případě bych vám doporučila změnu inzulínu na zjednodušení režimu. V případech podobných, jako u vaší maminky, používáme směs inzulínu a ještě jedné účinné látky, která se aplikuje jen 1x denně. Výhodou je že je velmi malé riziko hypoglykémie a obvykle stačí kontrolovat krevní cukr do cílových hodnot tedy mezi 6-12 během dne. Pokud to nebude fungovat a budou vysoké glykémie po jídle, je možné i aplikovat inzulín v menších dávkách během dne ale častěji.
O vhodnosti toho typu léčby se poraďte na diabetologii.

Léčbu pumpou bych Vám spíše nedoporučovala, je to léčba komplikovaná, která vyžaduje velkou spolupráci pacienta, který rozhoduje o podávání inzulínu, počítání gramů cukrů ve stravě.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 6. 2021 anonymní

Dobrý den,chtěla bych jen vedet,váš názor na léky synjardy na cukrovku,mam pocit,ze jsou málo ucine. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Synjardy patří mezi účinné preparáty. Záleží ovšem na tom, v jakém stavu je váš organizmus. Jestli dobře fungují ledviny, jak se pohybujte a také pochopitelně na tom, jak na něj Vaše tělo zareaguje, což bývá indiviuální.

Po nasazení tohoto preparátu lze počítat se snížením hladiny HbA1C cca o 10-20mmol/mol. Může se ale stát, že ve Vašem případě není účinný, pak je třeba vybrat jiný preparát.

Připomínám, že žádný lék na cukrovku, a to ani inzulín, nenahradí dodržování diety a režimu.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

17. 6. 2021 anonymní

Dobrý den,
léčím se s diabetem 2.stupně už několik let, mimo jiné mám i léky na epilepsii a vysoký tlak. Doteď nebyl s hladinou cukru problém, občas samozřejmě po dietní chybě ano, ale nic častého. Kolem Vánoc jsem měl lehkou mrtvici, podle UZ nebyla jediná, ale dostal jsem se z toho. Jsem opět plně pohyblivý, vše v pořádku. Před měsícem jsem byl na kontrolním odběru krve a zjistili vysokou hodnotu draslíku v krvi a já velmi často naměřil vysokou hladinu cukru. Obzvlášť v odpoledních hodinách. Byl jsem i u nutriční terapeutky a díky ní si začal stravu vážit a jíst více zdravě, měl jsem i dost pohybu, ale hospitalizaci v nemocnici jsem se nevyhnul. Teď jsem už 10 dní v nemocnici, na infuzích, ale jím i normální stravu. Překvapivě oproti nutriční terapeutce, mi dávají např dva krajíce chleba k snídani, dva rohlíky, kakao.. atd.. dokonce se stalo, že jsem místo hořkého nápoje dostal slazený čaj a vánočku. Může se to stát, ale možná i proto nemám důvěru v personál.. Stále mám cukr v normě, jen odpoledne mezi 16-17 hodinou mi cukr vyletí až třeba k 25. Zatím nikdo nepřišel na to, proč.. mám za sebou vyšetření ledvin, slinivky, krve.. a stále nic. Proto jsem se rozhodl obrátit sem, budu rád za jakoukoliv odpověď.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel Vás asi zklamu, protože z toho co udáváte, nelze říci jasnou odpověď. Je dobře že se sobě věnujete, dodržujete stravu. Do Vašeho běžného života Vám rozhodně doporučuji řídit se radami nutriční terapeutky, nikoliv tím, co zažíváte a dostáváte k jídlu v nemocnici. Strava v nemocnici není často ideální z mnoha důvodů. Tam jste ale jen krátkou dobu a neberte si z toho do života příklad.

Důvodů proč odpoledne stoupá cukr ke 20 může být víc. První je nutné zkontrolovat stravu (ovoce, mléko, jogurty, džusy) v období k obědu nebo po obědě. Někdy se stává, že z důvodu kolísání hormonů stoupá hladina cukru v některém období dne. Často to bývá ráno, někdy ale i odpoledne. Často také cukr kolísá, když je v těle nějaký zánět. Důvodů může být hodně a k vyhodnocení je potřeba znát Vaše laboratorní testy, léčbu a profil hladin krevního cukru. Rovněž neudáváte jaké užíváte léky na cukrovky, některé ovlivňují více cukr nalačno, jiné zase po jídle.

Takže bych Vám doporučila zeptat se na konkrétní příčinu Vašeho lékaře.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

15. 6. 2021 Josef

Dobrý den,
jsem diabetik na inzulínu již 11 let a přes veškerou snahu s kolísavými hodnotami glykémie. Sleduji hodnoty sacharidů na obalech, ale jak si mám vysvětlit údaj na některých rozpustných výrobcích např. na kakau v prášku, kde je uvedena hodnota 8,8 g/100 ml. Jedná se o objem kakaa k pití (a v jaké koncentraci?), nebo kakaového prášku, když celé balení je právě 100g. Jedna lžička je nepatrný váhový objem do 200 ml nápoje, v opačném případě by z celého 100 g balení mohlo vzniknout tak 10 litrů nápoje.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

údaje na obalech musíme číst opravdu pozorně a někdy je nelehké se v nich vyznat. Musela bych vidět konkrétní etiketu, ale obecně platí, že se nutriční hodnoty na obalech uvádějí buď v mililitrech nebo v gramech podle toho, zda jde o potravinu nebo nápoj. U kakaového prášku by hodnoty měly být uvedeny v gramech. Tedy 8,8 g sacharidů na 100 g kakaového prášku. Pokud údaje budou uvedeny v mililitrech, pak se vychází z koncentrace uvedené výrobcem na obalu. Jako pomůcku pro přehled nutričních hodnot můžete použít webové stránky kaloricketabulky.cz, kde najdete širokou databázi potravin. 100 g Holandského kakaa v prášku obsahuje 12 g sacharidů. Jiný kakaový prášek červený Van Houten má ve 100 g 8,9 g sacharidů. Jinými slovy platí to, co píšete v dotazu. Pokud dáváte lžičku dvě kakaa do nápoje, pak ho nezapočítáváte. Započítává se pouze případné mléko. 

S pozdravem

Miroslava Hylenová, nutriční terapeut

14. 6. 2021 Lenka Petrovičová

Dobry den bohuzel me to mrzi,a pochopila jsem pozde jak jsem se zachovala. Od 14let, jsem se lecila se strumou, pote mi umrel syn a ja prasky 8let nebrala, I presto ze se mi natodila dcera. Leky beru teprve 7mesicu.Mam ale priznaky ridnuti vlasu,oboci, padaji mi I kratke, nesoustredim se, hure slysim, casto je mi zima, boli ke na hrudi, obcas modraji prsty, zapominam, byvam unavena. Mam citlive nadra a pri nasazeni euthyroxu mam problemy s menstruaci. Neudelam se, nekdy se mi hure dycha. Sono mi lekar nedelal, ale vysledky krve mam ted dle dr.jako zdravou stitnou zlazu, tak Euthyrox 25 bude stacit.TSH 1,470mU/l, T4 volny 10,16pmol/l.Neni to moc nizke,muj stary lekar uznaval u me normu 17,5 T4 a TSH 3,14.Tak nevim.
Muzu se zeptat kdyz uz mam tyto problemy dlouho daji se jeste dohromady? Nebo uz bude porad muj zivot jako peklo?Stitna zlaza se mi uz asi nevyleci ze? Jakych priznaku se zbavim? A mala je nejak ohrozena? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobry den,

pokud Vaši anamnézu dobře chápu, máte nasazenou léčbu s cílem zmenšit zvětšenou žlázu. Bohužel nepíšete, zda štítná žláza měla i poruchu funkce, tzv.  hypothyreoza. Máte nasazenou poměrně malou dávku hormonu, která by neměla činit žádné vedlejší přiznaky a dávkováním léku se snažíme dosáhnout TSH k 1,0. Zde plati nepřímá úměra, čím více je hormonu, tím více klesá TSH. Podáváním hormonu v tabletě se snažíme štítné žláze ulevt od prácea tím dochází k jejímu zmenšení. Více se bohužel nedokážu vyjádřit, neboť mi chybí bližší informace. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 6. 2021 Lenka

Dobrý den.
Dojíždím na diabetologii do jiného vzdálenějšího města,ale po poslední
návštěvě nejsem spokojená,pan doktor mě objednal až za 4 měsíce,a proto bych ráda
přešla k Vám.
Mám vojenskou zdravotní pojišťovnu.
Bylo by to možné?
Měla bych to k Vám daleko blíž.
Mám hodně, opravdu hodně kolísavou cukrovku 2.stupně a na lačno ji mám vyšší,
než by měla být.
Cítím se sice dobře,ale nějaký důvod to podle mne musí mít,myslím si,že by se to mělo
řešit co nejdříve a ne až při příští kontrole za 4 měsíce.
Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Vážená paní, Lenko,

ano, samozřejmě, pacienty pojišťovny VoZP do péče příjimáme. Pro objednání prosím volejte 318620179.
Děkujeme.

Diabetologická ambulance

9. 6. 2021 Andrea

Dobrý den,
léčím se v těhotenství s cukrovkou ( těhotenskou) již bod zjištění těhotenství jsem na dietě, protože jsem ji před 13 lety měla i u prvního dítěte. Hodnoty jsem měla na dietě v pořádku i dlouhodobý cukr 37-39
Ale poslední měsíc se mi začla zhoršovat lačná ráno, mám přes ve 6, dokonce i 7,3 jsem naměřila v 5 h.Potom po jídle přes celý den hodnoty do 6,8.Říkala jsem to doktorce, jsem v 7 měsíci těhotenství a ona mi řekla, že důležitý je dlouhodobý cukr.Ten jsem měla na začátku 42,srazila jsem ho na těch 37-39.
Lačná mě trápí, dokonce jsem si v noci v 23 h naměřila 8,3. Večeřím kolem 19 h naposledy. Doktorka z diabetologie mi ale žádné léky dát nechce, pro ni je prý důležitý dlouhodobý cukr a ten mám v pořádku. Gynekoložka mi také doporučuje zůstat na dietě. Přidala jsem pohyb venku a doma chůzi na páse v3 x týdně 3 km pomalu,ale bojím se kvůli té lačné o mimnko.Poradite mi? Děkuji Andrea

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšší hodnoty nalačno jsou v průběhu těhotenské cukrovky přítomny téměř u 20% těhotných žen. Důvodem bývá horší citlivost na vlastní inzulín z důvodu hormonální činnosti placenty. Inzulín má za úkol přes noc udržovat hladinu glykémie v ideálním rozmezí cca 4,5-5,3mmol/l. Cukr si tělo (tedy konkrétně játra) tvoří i přes noc, protože slouží jako zdroj energie. A pokud je snížená účinnost inzulínu (například placentárními hormony, může to ale být také obezita u diabetiků 2. typu) tak dochází k vzestupu glykémie nalačno , který nejde ovlivnit dietou. V těchto případech přidáváme v léčbě 1x denně dávku dlouhodobě působícího inzulínu, který pomůže slinivce a sníží hodnoty glykémie nalačno. Léčba inzulínem se dobře snáší, snížení hladin glykémie dosáhneme rychle. Zahájení doporučujeme, pokud jsou hodnoty nalačno opakovaně nad 5,5mmol/l. V léčbě těhotenské cukrovky je důležité léčbu neoddalovat, nečekáme na to, až bude miminko velké. Protože jste teprve v 7 měsíci  a hodnoty jsou nad doporučenou mez, lze léčbu inzulínem doporučit.

Více též na www.tehotenskacukrovka.cz nebo Youtube kanál: dobrý cukr   díl: léčba těhotenské cukrovky

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

4. 6. 2021 Marešová Ilona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výsledky tehotenskeho OGTT:
>Na lačno 5,1
>60 min 10,3
>120min 7,3
Výsledky jsou hraniční, potvrzuji tedy gestacni diabetes. Je nutné dodržovat dietu? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

normální hodnoty glukózového tolerančního testu v těhotenství jsou nalačno méně než 5,1, 1 hodina: do 10,0mmol/l, 2 hodina do 8,5mmol/l. Všechny hodnoty nad svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky. Třebaže jsou Vaše výsledky jen lehce přes normu, znamená to že máte těhotenskou cukrovku. Doporučujeme dodržování diety a kontroly hladin krevního cukru tak, jak je to pro léčbu gestačního diabetu vhodné. Blíže viz například www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 6. 2021 Sulcova Vladka

Dobrý den,mam dotaz ohledně me těhotné dcery,protože i ja sama nam problem se svoji diabetolozkou a bohužel nyní i moje dcera.Ja se léčím s cukrovkou už delší čas a bohužel neuspesne,ale teď jde o moji dceru a budoucí vnoučata a nevíme si už rady.Moje dcera je ted ve 30 tydnu těhotenství a mela zvýšený cukr na 6,1.Okamzite byla poslána do diabet.poradny,kde nasadily okamzite léky.Nez li dcera léky nasadila,držela dietu a cukr se pohyboval mezi 4,8 az 6,0,lékařka tvrdila ze takhle to nejde a nasadila léky,po kterých hladina rostla na 9 az 10.Dalsi návštěva proběhla v duchu píchání inzulini 6jednotek,kdy cukr se zvedá az na 12 a 13 jednotek.Kdyz dcera chtěla odmítnout inzulín, byla nazvana nezodpovědné matkou.Prosim o vasi odpověď na tuhle situaci.Dekuji moc

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

při léčbě těhotenské cukrovky, pokud nestačí dieta, zahajujeme nejčastěji léčbu inzulínem, v některých případech léky.
Inzulín je většinou vhodnější, protože působí velmi rychle, nevstřebává se do těla, pouze snižuje hladinu krevního cukru. Pro zdárný vývoj miminka je důležité mít cukr pod kontrolou co nejrychleji. Proto nejspíše lékařka doporučila dceři inzulín, když nestačily léky. Dávka inzulínu je velmi individuální. Je důležité mít takovou dávku, aby hladina glykémie nalačno byla méně než 5,1mmol/l.

Inzulínu se dcera ani vy nemusíte bát, podáváme jej obvykle pouze do porodu. Inzulínem je léčeno až 20% všech žen s těhotenskou cukrovkou. Po porodu většinou potřeba inzulínu mizí. Více viz www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2021 Jitka

Dobrý den v prosinci jsem prodělala covid a zápal plic zánět ledvin, a chytl mě žlučník mezitím jsem měla veliké problémy že jsem nemohla jist a neustále jsem měla potřebu pít a čůrat zhubla jsem z 62 kg na 46kg jsem čerstvě po operaci žlučníku a mám problém před jídlem mám naměřené hodnoty 9 a i někdy 13 a pak z ničeho nic jdu do hypoglikemie, po operaci jsem musela dostávat glukozu jelikož jsem měla hipoglikemii. Praktická dr si myslí že bych měla jít na vyšetření na Diabetologii mám v rodině cukrovku můj táta si píchá inzulín i jeho bratr a sestra má diabetes. Je možné abych také měla diabetes když mám na lačno vysoký cukr. Už takhle mám poruchu imunity a astma. Děkuji Jitka.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle toho co popisujete, se u Vás opravdu rozvíjí cukrovka. Normální hodnoty nalačno jsou do 5,5mmol/l. Pro definitivní průkaz cukrovky ale používáme laboratorní testy. Proto bych Vám doporučovala navštívit lékaře na diabetologii. Doporučení Vám Vaše praktická lékařka určitě vydá.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

1. 6. 2021 Petr

Dobrý den,
nejsem diagnostikován jako diabetik, je mi 44 let. V posledních 2 letech jsem v rámci určitých revmatologických vyšetření při krevních odběrech nalačno dosahoval vyšších ranních hodnot glykemie v rozmezí 5,7 - 6,2 mmol/l. Pro podezření na prediabetes jsem byl lékařkou doporučen na OGTT test, kde první měření dosáhlo vysoké mezní hodnoty dokonce 6,9 mmol/l (ten den jsem měl ráno hektické a možná stres zrovna sehrál také nějakou roli). Avšak druhé měření po požití sladkého nápoje a 2 hodinách klidového režimu dosáhlo překvapivě velice nízké hodnoty pouhých 5,1 mmol/l. Jsem z takových výsledků získaných v rámci rozmezí pouhých 2 hodin překvapený a zmatený. Mohou prosím znamenat to, že nemám vůbec prediabetes ani diabetes, ale že můj metabolismus je prostě a jednoduše nastavený na vyšší hladiny gluk´´ozy v ranních hodinách a po dosažení nějaké určité hladiny glukózy je u mě metabolismem aktivováno její spolehlivé zpracování?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše výsledky ukazují opravdu na tzv. prediabetes. Tedy hodnoty nalačno 5,5-6,9mmol/l. To, že po 2 hodinách v testu oGTT máte nižší hodnotu znamená, že Vaše tělo dokáže vyloučit dostatečné množství inzulínu a zkorigovat glykémii do správných mezí. Neumí to ale úplně správně ve stavu přes noc, nalačno.

Protože prediabetes je stav, kdy až ve 30% lze očekávat přechod do diabetu, je vhodné již nyní dodržovat zásady racionální stravy, pohyb a 1x ročně si nechat v rámci prevence kontrolovat hladinu glykémie.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2021 anonymní

Dobrý den, jsem potenciální dárkyni oocytů před čímž jsem dostala žádanku ke kontrole endokrinologa. Jak se muzu k Vám objednat, jaka je přibližně čekací doba a jaké jsou poplatky v případě konsiliárního vyšetření.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu na endokrinologii se můžete objednat, viz naše stránky: www.diabetologiepraha4.cz, kde jsou telefonní kontakty na endokrinologii.
Váš problém je trochu netypický, bylo by lepší pokud předem napíšete na endokrinologiepraha4@gmail.com nebo zavoláte abychom se s Vámi domluvili na podrobnostech.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 5. 2021 Monika

Dobrý den, mám možná zvláštní dotaz, ale nejsem si jistá jak je to v případě, když používám přírodní balzám, kde je ve složení mimo jiné bambucké máslo, jojobový, arganový. avokádový olej a med. Zajímá mě především med v tomto balzámu, zda může ovlivnit hladinu glykémie při diabetes melittus. Určitě se něco může do těla dostat, když se používá na rty, případně vstřebat do těla a glykémii zvýšit. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

je dobře, že se zajímáte o příbalové letáky a o složení výrobků, které používáte. Pokud máte cukrovku, zajímají Vás příbalové letáky všeho co dáváte do úst. Ze zažívacího traktu se živiny vstřebávají a mohou ovlivnit hladinu glykémie. Balzámy, které aplikujete na kůži pokud obsahují med nemohou hladinu glykémie ovlivnit, protože se přes kůži cukr z medu nevstřebává. Pokud aplikujete balzám na rty a nějaké množství se dostane do úst, tak obsahuje medu tak málo, že ke zvýšení cukru v krvi nemůže dojít.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 5. 2021 Michal Woltner

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám bráchu a má cukrovku mezi 1 a 2 typem. Bohužel to nechal dojít tak daleko že měl 213 kilo. Začaly se objevovat důsledky neuropatie a stávaly se silnějšími. Nejdřív zborcená klenba nohy, a pak, pak defekty kůže, pak silné zavodnění, pak odvoz do nemocnice poprvé, podruhé infekce z rány. Pak byl převezen do sanatoria aby se tam dal do pořádku, zhubnul a zesílil. Nyní má 180 kilo. Bohužel jak první týden ležel a ještě doléčoval rány, tak přestal hýbat úplně hýbat nohama, Když se mažou tak umí říct která noha se maže. Nohy má teplé, ale nepohne s nimi. Když se mažou nebo zvedají tak samy tu a tam pocukávají. Chtěl bych se zeptat, když se něco takového stane, jestli máte s tímto zkušenost, že ten kdo má vlivem diabetické periferní neuropatie nehybnost nohou, jestli je úplně vyloučené, že by s nimi někdy ještě pohnul. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle toho, co říkáte, může být více příčin, proč Váš bratr nemůže hýbat končetinami. Pro správné posouzení je ale nezbytné mít k dispozici lékařská vyšetření. Jen podle Vašeho popisu bohužel nelze správně odpovědět. Doporučuji Vám zeptat se lékařů, kde byl nebo je v léčení.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 5. 2021 Marie

Dobrý den, prosím o názor na očkování vakcínou Prolia - na zmírnění postupu osteoporózyˇ. Byla jsem poprvé očkována 30. 9. 2020 do pravého ramene (12. 10. proti chřipce) a začátkem listopadu jsem objevila první celkem velkou bouli nad klíční kostí, za týden menší uprostřed žeber a začátkem tohoto roku třetí kousek pod první, tentokrát střední velikosti - všechny na pravé straně. Sono na první bouli, vyšetření u ortopeda - jedná se o rezistenci stranálního konce pr. klíčku, synoviální zduření sternokost skloubení 2. a 3. žebra (úplně nevím, co mám z toho nálezu opsat, omlouvám se).
Nemohu si pomoci, vidím souvislost mezi aplikací injekce a těmi, podle mne, novými kostními výrůstky. V příbalových letácích k Prolii je doporučována aplikace do břicha či vnitřní strany stehna.
Prosím Vás o názor a případně i radu, co dál. Moje lékařka mi doporučuje brát Prolii dál, nyní tedy druhá injekce, to by bylo až po osmi měsících.
Velmi Vám děkuji za odpověď, přeji hezké dny,
Marie

Odpověď ordinace

Vážená paní Marie, bohužel s těmito příznaky nemáme zkušenosti. Obraťte se prosím na Osteocentrum, např. https://www.affidea-praha.cz/osteologie.

S pozdravem

Diabetologická a endokrinologická ambulance

19. 5. 2021 anonymní

Dobrý deň, chcem sa spytať či mam svoje vysledky dalej riešiť. Dnes som bol u doktora kvôli bolestiam brucha, (často som v strese) a robil mi krvne testy, kde mi v krvi namerali cukor 6.25, bolo to v poobednych hodinach ale nič som aj tak nejedol, takže to bolo na lačno, včera som vypil dost sladkej vody (vinea, čučoriedkovy napoj) tak či to môže byt spôsobene aj tym. Mam 20 rokov

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina cukru může být přechodně zvýšena při stresu nebo probíhajícím jiném onemocnění.
Doporučovala bych Vám si nechat zopakovat cukr nalačno po nočním 8 hodinovém lačnění a až budete bez potíží (bez bolestí břicha)

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

12. 5. 2021 Lenka Bidmonová

Dobrý den, mám diagnostikovanou cukrovku druhého typu,již tři roky beru Metformin 1000,brala jsem dvě tablety,nyní po úpravě váhy jen jednu. Dnes jsem měla hodnotu 5,7 na lačno. Je nutné ještě brát tablety nebo je možné vysadit? Váhu stále redukuji. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že se snažíte a hubnete. Vaše aktuální hodnota krevního cukru je téměř v normě. Je to ale jen jedna hodnota, jaké máte další výsledky se nezmiňujete. Pro posouzení stavu kompenzace cukrovky používáme ještě další parametr tzv. dlouhý cukr (blíže viz např.: www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz, zde hledejte vysvětlení parametru glykovaný hemoglobín nebo dlouhý cukr). Pokud bude hodnota HbA1C menší než 40mmol/mol, což je horní mez pro zdravou populaci, lze za určitých podmínek metformin vysadit. Obvykle to ale neděláme, užívání metforminu totiž snižuje riziko zhoršování cukrovky v budoucnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 5. 2021 Radomíra Oktábcová

Dobrý den,
můj dotaz se týká termínu očkování proti covidu,jsem diabetička,na inzulínu 4x denně,
covid jsem prodělala letos v únoru,pozitivita PCR testem byla ode dne 15.2.2021,po jak dlouhém termínu se mohu nechat očkovat proti covidu?Děkuji za odpověď.
Mgr.R.Oktábcová
7.5.2021

Odpověď ordinace

Dobrý den,

očkování proti COVID 19 lze podstoupit obvykle po 3 měsících od pozitivity PCR testu po proběhlém onemocnění COVID. Není nutno dodržet přesně. 3měsíční doba je dána hlavně tím, že stále není dost vakcín a první 3 měsíce po nemoci je riziko další nákazy minimální. Rovněž není nutno před vakcinací kontrolovat hladinu protilátek. Vy už budete mít brzo 3 měsíce po nemoci, proto se určitě můžete registrovat na očkování.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 5. 2021 Veronika Svobodová

Dobrý den. Jsem těhotná 26. Týden. Vcera mi byla zjištěna těhotenska cukrovka. Za tři týdny mám jít na kontrolu. Den před kontrolou si mam celý den měřit cukr a v den kontroly taky ráno nalačno. Na kontrolu mám jít mezi 10 a 11 hodinou dopoledne. Neřekli mi ale jestli na tu kontrolu mám jít taky nalačno nebo jestli se můžu najíst. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu nalačno chodit nemusíte. Na odběrech v laboratoři jste byla, tam se chodí nalačno. Cukr doma pravidelně kontrolujete glukometrem a to ráno nalačno a během dne, tak jak Vás to naučili. Glukometr vezměte na kontrolu s sebou, výsledky lékař zhodnotí. Pro posouzení stavu cukrovky používáme právě hodnoty z glukometru. V některých případech se rozhodujeme ještě pro odběry při kontrole v ambulanci, není nutné ale lačnit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 4. 2021 Ivan

Dobrý den.Chci se zeptat jestli po sportu a konkrétně po hodinovém intenzivním kardio cvičení se mění hodnota cukru v krvi a jestli nahoru nebo dolů. Jestli je správné si měřit hladinu cukru v krvi po sportu. Jestli nejsou hodnoty zkreslený.Děkuji za odpověď Ivan

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty glykémie po sportu se většinou mění. A to podle toho, o jakou sportovní aktivitu se jedná, a také podle toho, jak je daný sportovec trénovaný.
Čím větší stres pro tělo sport znamená (netrénovaný člověk nebo adrenalinové sporty: box, činky, sprinty, ... tedy všechny anaerobní aktivity), tím více glykémie během sportu a po sportu stoupá. Proto před sportem není nutno snižovat dávky inzulínu a není nutno předem dojídat sacharidy. Je ale určitě důležité si změřit hladinu cukru před sportem a po něm. A to nejen hned po sportu ale za 1 i 2 hodiny. Po sportu může docházet k poklesu hladiny glykémie, kdy je nutné doplnit cukry, které se ukládají do zásob.

Sportovní aktivity aerobní (běh, kolo, plavání, spinning) spalují cukry velmi dobře již během zátěže a často i několik hodin po sportu. Je tedy důležité kontrolovat cukr před, v průběhu, ale i třeba 4 hodiny po sportovní aktivitě. Dávky inzulínu se obvykle před tímto typem aktivity snižují a je nutné během pohybu cukry doplňovat. Obvykle 20g cukrů každých 30minut. Rovněž je potřeba cukry doplnovat po ukončení sportu. Průběh glykémie a doplňování cukrů je ale velmi individuální, proto by si to každý diabetik měl vyzkoušet a glykémie proměřit. Podle výsledků si pak každý upravuje dávky inzulínu a doplňuje sacharidy. Většina diabetiků, kteří jsou léčeni inzulínem a mají typ 12. diabetu již používají kontinuální monitoring glykémie, proto je pro ně řízení glykémie během sportování jednodušší.
Pokud byste měl zájem o více informací, doporučuji knihu Diabetes a sport (Zdeněk Rušavý, Jan Brož a kol.) z Nakladatelství Maxdorf.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 4. 2021 Pavlina

Dobry den, chtela bych se poradit,.mozna uklidnit. Mam strach o nasi 2.5.letou holcicku. O velikonocich mela strevni virozu, s kterou jsme byli i na 3 dny na pozorovani v nemocnici.Delali ji veskere vysetreni krve, moci a kontrolovaly i cukr ktery kolisal, diky nejezeni, nepiti,.horeckam. Ted po 14ti dnech pri kontrole na lacno ( v noci.si.akorad cucla caje) ji namerily v krvi cukr dle sestricky 10. Moc byla v poradku a cukr v ni nebyl. Za tyden mame prijit znovu na lacno.na dalsi odber. Muze to porad zpusobovat ta viroza nebo se mame zacit obavat cukrovky ???? Dekuji za vasi odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Váš dotaz prosím směřujte na svého pediatra či dětskou diabetologii. 
V naší péči jsou pouze dospělý jedinci, tedy nenáleží nám odpovídat na dětské pacienty.


Děkuji a jsem s pozdravem

Oddělení diabetologie

27. 4. 2021 Jarmila Alexyová

Dobrý den,
přijímáte i pacienty z Liberce? Mám Diabetes II typu, jsem na tabletách a chtěla bych se léčit u vás. Je mi 69 let. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, léčit se u nás lze, jen je potřeba počítat s fyzickými návštěvami v ambulanci.
V případě zájmu si prosím zavolejte na objednání: 224 810 592


S pozdravem

Diabetologická ambulance

26. 4. 2021 Josef

Dobrý den prosim nyl jsem na odberech a bylo mi zjištěno 7.9 cukru je to moc Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota glykémie nad 7,0mmol/l je již brána jako diabetes. Definitivní potvrzení nemoci se dělá ale ještě jednou kontrolou odběru krve na glykémii v laboratoři alespoň po 8 hodinách lačnění. Pokud budete mít i druhý odběr nad 7,0mmol/l, jedná se o cukrovku.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

22. 4. 2021 Eliška

Dobrý den! Muž-70 let,182 cm,100 kg-tuk na játrech a ve slinivce dle ultrazvuku,zvýšený cukr-léky,cukr se zvýšil,přidán inzulín-cukr se zvýšil,zvýšena dávka inzulínu-cukr se zvýšil...dle mého špatná léčba.Prosím o radu.Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

informace, které jste o sobě podal, nestačí pro posouzení správnosti léčby diabetu. V dnešní době máme více možností jak cukrovku léčit, rozhodnutí je ale vždy v rukou Vašeho diabetologa. Pokud se hodnota glykémie nalačno nezlepšila a aplikujete více než 50 jednotek inzulínu, bylo by vhodné probrat s Vaším lékařem změnu nebo úpravu léčby.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

21. 4. 2021 Jiřina Turinová

Dobrý den.Prosím jednou týdně si píchám TRULICITY 1,5.mg.Vždy v úterý.Dnes je čtvrtek a nevím jestli jsem si dávku aplikovala.Co mám dělat.Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

preparát Trulicity doporučujeme podávat 1x týdně. Pokud zapomenete, lze dávku podat ještě dva dny po Vašem obvyklém termínu. Pokud si ale nejste jistá, že jste si dávku aplikovala a hodnoty glykémií se pohybují mezi 4-10mmol/l, doporučovala bych Vám počkat do další dávky, takže jednu injekci vynecháte. Zdvojnásobení týdenní dávky by mohlo vést k vzniku nežádoucích zažívacích potíží.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

13. 4. 2021 Pavla

Dobrý den, je mi 21 let a mám diabetes 1.typu. Jsem docela dobře kompenzovana. Nyní se pokouším otěhotnět. Dnes mi vyšel pozitivní test. Chtěla bych se zeptat, zda mám přejít k nějakému SPECIALISTOVI- gynekologovi a na diabetologii. Mám obavy, chtěla bych aby bylo vše v pořádku.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte cukrovku 1. typu, je obvykle lepší svěřit se v průběhu těhotenství lékaři (a to jak diabetolog i gynekolog), který má s těhotenstvím diabetiček 1. typu zkušenosti.
A to zejména pokud máte nějaké komplikace diabetu (zejména postižení ledvin) nebo máte cukrovku déle než 10 let.

V Praze je to nemocnice U Apolináře, FN Motol, Podolí, kde Vám nabídnou zároveň péči DIA i gynekologickou. Specialisté na léčbu diabetu v těhotenství jsou obvykle ve všech velkých městech v nemocnicích (např. Plzeň, České Budějovice, Liberec). Pokud si nebudete vědět rady zeptejte se na Vaší diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 4. 2021 Michaela

Dobry den, chtela jsem se zeptat zda je tento postup spravny. Jsem 26+5tt, vcera 29.3.2021 jsem postoupila test OGTT kde mi udelali pouze jeden odber krve ze zily s tim, ze mam vysokou hodnotu cukru v krvi a ze se test tedy musi prerusit a druhy den si mam zavolat na gynekologii. Dnes jsem volala na gynekologii kde mi sestra sdelila ze mam tehotenskou cukrovku a ze me poslou k diabetologovi. Jelikoz pritel ma cukrovku, tak mame doma glukometr. Dnes jsem mela na lacno 5,3 po 1. hod. 6,9 a po 2. hodine 6,3. Zajima me jak muze nekdo z jedne hodnoty urcit tehotenskou cukrovku. Myslim si ze hodnoty mam v norme, nemel by me doktor spise poslat na opakovany test OGTT? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

doporučení pro diagnózu těhotenské cukrovky v týdnu 24 až 28 zní následovně:

Nejprve se dělá glykémie nalačno. Pokud je větší nebo rovna 5,1mmol/l, oGTT se ten den neprovede a glykémie se opakuje následující den. Pokud je opět větší nebo rovna 5,1mmol/l, oGTT se neprovede a je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky (GDM). Pokud je druhá hodnota menší než 5,1 mmol/l, provádí se zátěžový test (oGTT) a podle jeho výsledku se rozhoduje zda-li se jedná o GDM.

Ve vašem případě by se měla hodnota cukru v krvi opravdu opakovat ev. dodělat oGTT.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

6. 4. 2021 Aneta

Dobrý den,
aktuálně podstupuji stimulaci IVF. Při předoperačním vyšetření mi na odběrech zjistili cukr 5.52, což před otěhotněním je číslo ještě v normě. Nicméně u těhotenské cukrovky se problém stanovuje už při hodnotě 5.1 a výše.. Znamená tedy muj aktuální výsledek pravděpodobnou těhotenskou cukrovku? Samozřejmě se s tím pokusím ještě něco udělat, ale pokud by IVF vyšlo, tak už to nestihnu.. Předem děkuji za odpověd!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, tento výsledek trochu dopředu předpokládá těhotenskou cukrovku. Ale to budete řešit, až to přijde.
Držím Vám palce ať to dobře dopadne

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 4. 2021 Dana

Dobrý den,
je možné u Vás získat kód na očkování proti Covid-19 z důvodu obezity (BMI > 35 kg/m2)?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

registrační kódy přidělujeme pouze pacientům, kteří jsou registrovaní v naší péči. Takže pokud ano, zavolejte si k nám do ordinace. Pokud ne, kontaktujte svého diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2021 V. Krištof

Dobrý den, mám zvýšený cukr nebo diabetes 2. typu, beru ráno i večer Metformin 1000 a Diaprel mr. Ráno na vysoký krevní tlak Zorem. Nejsem úplně štíhlý, spíše naopak. Věk 57. Mám teoreticky nárok na zařazení do očkování "osoby s chronickým onemocněním" ?
Díky

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, očkování je pro pacienty, kteří jsou na cukrovku léčeni prášky nebo inzulínem a mají nějakou přidruženou nemoc. Ve vašem případě je to vysoký krevní tlak.
Zažádejte svého diabetologa o registrační kód.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 3. 2021 Majo

Dobrý den prajem pán doktor. Mám 26 rokov a mám problemy zdravotne. Mam po nehode problemy s krcnou chrbticou a hrudnou(chodim na dornovu metódu sa napravit ) nakolko sa mi vysuvaju stavce a tlačí mi to na nervy asi a ked mam vysokcene stavce tak mam tlaky v hlave na spánkoch , zalahuju mi usi a zvykne mi v nich aj pískat. Pred par rokmi mi diagnostikovali aj panicku poruchu a uzkosti na zaklade velmi stresujucej prace (podnikanie) a maval som stavy na odpadnutie busenie srdca atd.. klasika uzkosti. Beriem sertralin 100mg. Liecili ma aj na vyssi TK nakolko sa mi zvykol zdvihnut ale to bolo pred cca 3 rokmi, dali mi tensiomin 12mg tusim. Minuly rok som bol na internom , kde ekg echo krv vsetko v poriadku a tlak som mal 120/80 vravela mi lekarka ze ja mam situacnu hypertenziu z uzkosti a dala mi na bušenie srdca nebilet pol tabletky rano. Pulz mavam ok uz ale tlak si nemohem merat sam ani u lekara lebo ma chyta panika uz z tlakomeru . Minuly tyzden som bol u obvodnej pre lieky na uvolnenie krcnej a samozrejme mi musela merat tlak a mal Som 140/80 lenže ked ma videla ze som ostal biely ked doniesla tlakomer tak sa len smiala ze nemam vysoky tlak ze to mam Zo stresu iba a ze na digitalnom je to aj tak ocosi menej tak ze mam Tlak fajn ze kedze som dosiel a hned mi merala . Rano este aj pred uzitim nebuletu som ok nebolieva ma ani ta hlava skor ma zacne okolo 10 a este aj navecer ma tlaci v spankoch a bolieva ma krčma chrbtica. Chcem sa spýtat pan doktor na vas nazor , naozaj mam tlak okej a toto vsetko mam zo strachu (ze mam asi vysoky tlak mi ide vtedy hlavou) a z krcnej chrbtice? Lebo tieto stAvy som mal, napravili ma a predtali aj na pol roka (vtedy som sa ani nebal co s tlakom) a teraz ked ma zasa boli krk tak sa toho bojim zas a chytaju ma z toho velke strachy. Moze z krcnej tak tlacit v hlave a usiach? Ked ma zacne ta hlava tak akoby som mal Semtam aj take zablesky v ociach . Pracujem 12 hosin denne a na nohach nakolko pri tejto praci nemozem sediet.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

naše poradna je zaměřena na léčbu cukrovky. Vaše potíže prosím proberte nejlépe na interním oddělení, kde se léčbou vysokého tlaku zabývají.
Potíže, které udáváte, mohou být způsobeny jak poruchou krční páteře, tak vysokým tlakem, ale i psychickým stavem. Nelze takto po mailu stanovit příčinu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 3. 2021 Marcela

Dobrý den. Od dnešního dne se mohou registrovat k očkování proti covid-19 i chronicky nemocní pacienti mladší 70 let. Kód by měli dostat od specialistů. Ve zveřejněné tabulce jsou uvedeni i lidé s diabetem, ale pouze s přidruženými nemocemi. Nerozlišuje se typ 1. a 2. Pacienti s 1. typem (autoimunitní onemocnění), zcela závislí na inzulinu a bez přidružené nemoci nemají na přednostní očkování nárok? Nebo to posuzuje odborný lékař (případně jak)? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokyn ministerstva zdravotnictví zní následovně: registrační kód má být přidělen následujícím pacientům: diabetes mellitus léčený PAD či inzulinem, který je
komplikován alespoň jednou z následujících komorbidit (přidružených nemocí):
• ischemická choroba srdeční
• arteriální hypertenze
• chronická ledvinovou nedostatečnost a po transplantaci
• s obezitou či plicním onemocněním
• s chronickým jaterním onemocněním bez fibrózy či s mírnou fibrózou

Z výše uvedeného vyplývá, že diabetik 1. typu, který je mladší než 70 let a nemá žádné komplikace (viz výše), nebude doporučen k přednostnímu očkování proti COVID 19. Rozhodnutí a vydávání kódu provádí ambulantní specialista diabetolog.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 3. 2021 Jarek

Dobrý den, pane profesore.
1. Může býti z medicinského hlediska zvolen postup, kdy se začne dávkovat OZEMPIC /podmínky preskripce jsou splněny/ rovnou v síle 1 mg a vynechat 1. měsíc na 0,25 mg a 2. měsíc na 0,5 mg pokud tato terapie nahradí užívání SAXENDY v síle 3 mg? Jde mi o pohled ve smyslu NÚ na GIT. SPC nepočítá s variantou že pacient přechází z jednoho glutidu na druhý a jiný důvod postupné titrace než výše uvedený není znám.
2. Může takovýto postup z hlediska pojiš´ťovny být důvodem například k neuznání započitatelného doplatku pacientovi, který již postupně titroval a platil Saxendu /BMI nad 35/ tak proč nepřejít rovnou k 1mg, kdy je cena nižší než u 0,25 resp 0,5 a současné započitatelný doplatek je u 1 mg 2x vyšší a celkový doplatek u 1 mg 2x nižší. Úhrady jsou všech tří dávek stejné.
Děkuji Jarek

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

titrace GLP1 analog (Ozempicu) se provádí z důvodů postupného přivykání těla na preparát a také kvůli vlivu na kompenzaci diabetu, protože je zatím určena pouze pro diabetiky. Nárok na nějakou uhradu či započitatelný doplatek mají diabetici pouze, pokud mají hladinu HbA1C nad 60mmol/mol. Pokud k tomu mají ještě obezitu nad BMI 35, hradí VZP vše a to až do 1mg.

Saxenda je lék schválený pouze pro léčbu obezity, i když jej může užívat i diabetik. V síle 3mg je cena na měsíc cca 5.500 Kč. Nemá ale žádnou úhradu od pojištovny, tedy žádný započitatelný doplatek. Jinými slovy přípravek si pacient celý hradí sám a pojištovna mu ni nevrací.

K Vašemu dotazu stran tolerance. Asi by šlo změnu ze Saxendy z 3mg na Ozempic 1mg stran možných nežádoucích účinků přejít. Ppkud máte cukrovku, lze podle vašich výsledků dporučit nějaký stupeň úhrady od pojištovny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 3. 2021 Petr

Dobrý den , velmi prosím o radu, či konzultaci k následujícímu. Mám cukrovku 2.typu. Věk 64.Muž. Na cukrovku jsem léčen zhruba 15 let. Nejdříve to byl inzulin 3x denně + noční. Časem jsem přešel na "tabletky". Ty přestaly stačit .
V současnosti ráno 1x Oltar+ 1x Glucophage XR 1000, pak až večer opět 1x Glucophage XR1000 a dávku Lantus ( doktorem nastaveno 20j. )Dále aplikace 1x týdně Trulicity 1,5mg. Mírná, opakuji mírná nekázeň, hodnoty jdou nahoru 11-19 výkyvy., dlouhodobý přes 65. Zvedl jsem si Lantus na 30j, efekt nic moc. Můžu si zvýšením dávky Lantusu ublížit ? Prosím , jsou mnou užívané léky a přípravky správně ? Nehodlám se s vaší odpovědí nikde operovat, či se na ní odvolávat. Přece jen Dr. je jen člověk a každý jiný.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

cukrovku máte již delší dobu a tomu odpovídá silnější léčba.

Každý z vašich léků ovlivňuje cukr trochu jinak. Inzulín Lantus je zodpovědný hlavně za dobrou ranní glykémii (pochopitelně je nutno zejména večer dodržovat dietu).
Dávka se obvykle navyšuje dokud není hodnota nalačno kolem 6-6,5mmol/l. Obvykle to bývá mezi  20-40j, takže zde můžete ještě navyšovat. Zvyšuje se o 2j po 3 dnech.

Trulicity by mělo snižovat cukr nalačno i po jídle, tam je dávka daná.

Glucophage  v dávce 1-0-1 ovlivnuje cukr nalačno, dávka opět maximální.

Oltar je lék, který nutí slinivku, aby uvolňovala inzulín a zlepšuje tak glykémie přes den a po jídle. Nepíšete jakou máte sílu, kolik miligramů užíváte.
Pokud je vysoký cukr po jídle, držíte dietu a užíváte více než 3mg Oltaru je pravděpodobné, že vaše slinivka vyrábí již méně inzulínu.
Testy v laboratoři můžete zjistit kolik vaše slinivka vyrábí inzulínu a podle toho lékař může zvolit optimální léčbu. Není vyloučené ani znovu zahájení podávání inzulínu přes den.

Závěrem: doporučila bych vám držet dobře dietu, zvyšovat dávku Lantusu tak aby byl cukr nalačno kolem 6-7mmol/l. Dávky ostatních léků pak musíte konzultovat na diabetologii

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 3. 2021 Pavla

Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem ve 12tt na ranních odběrech na lačno kdy mi byla zjištěna hodnota glukózy 5,5. Kontrolní odběr byl proveden na třetí den a hodnoty byly fyziologické. Paní doktorka zhodnotila, že je vše v pořádku. Dočetla jsem se, ale že pokud je výsledek jednoho z měření mimo fyziologické rozhraní posílá se rovnou na oGTT. Jen se chci ujistit, že je tento postup v pořádku a můžu se stravovat bez omezení. Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

riziko vzniku těhotenské cukrovky (tzv. GDM) se stanovuje během těhotenství 2x. Jednou po zjištění těhotenství a podruhé mezi  24 až 28. týdnem těhotenství, kdy je riziko vzniku těhotenské cukrovky vyšší.

Nyní cituji z doporučení odborné společnosti pro hodnocení glykémie v I. trimestru gravidity: Je-li glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, vyšetření se opakuje následující den. Je-li také druhá glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, je stanovena diagnóza GDM. Je-li druhá glykémie nalačno v normě, žena podstoupí tříbodový 75g oGTT.

Z výše uvedeného je zřejmé, že postup nebyl v pořádku a měla byste ještě absolvovat zátěžový test tzv. oGTT.
Více viz: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

17. 3. 2021 Jana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jsem v 36. týdnu těhotenství a až nyní mi byla zjištěna těhotenská cukrovka. V 25. týdnu jsem absolvovala glukózový toleranční test s hodnotami 5 - 8,6 - 6,2 (mmol/l), takže výsledek v normě, hodnoty mi sděleny nebyly; informace pouze byla, že test je negativní. V 32. týdnu se mi začaly objevovat ketony v moči, stejně tak příští týden, ale doporučení znělo "pít sklenici džusu před spaním každý den", že tělo hladoví. Od 35. týdnu již mám cukr v moči. Tento týden byl na moji žádost proveden druhý zátěžový test (den předtím jsem jedla jen zeleninu, min. žitného chleba bez překročení doporučené denní dávky sacharidů) a výsledek zátěžového testu byl 4,6 - 11,7 - 9,8. Od zjištění výsledku testu mám zapůjčený glukometr a snažím se držet stravu s ohledem na omezení sacharidů, ale ranní lačnou hodnotu jsem zatím vždy naměřila na 5,1 mmol/l. Konkrétně 5,1, další den 5,3 a další den 5,6 mmol/l. Chtěla bych se proto v souvislosti s tím zeptat (až příští týden mě čeká návštěva diabetologické poradny), jestli se mohla cukrovka zjištěná takto později negativně podílet např. na mozkových dysfunkcích nebo jiných poruchách plodu. Dále jestli lze mluvit o cukrovce již v době, kdy byly ketony v moči, nebo až jak se objevil cukr v moči. Nebo jak dlouho se mohu domnívat, že neléčenou cukrovku mám? Předpokládám, že v případě vysokých lačných hodnot se přistupuje k inzulinu, případně jiným antidiabetikům. Moc děkuji za odpověď, popravdě jsem ve stresu, jestli za tu dobu "nevědění o cukrovce" nemohlo dojít k poškození plodu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

těhotenská cukrovka vzniká nejčastěji mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Je to dáno produkcí placentárních hormonů, které snižují citlivost těla na jeho vlastní inzulín.  U většiny žen dojde provedeným zátěžovým testem k odhalení gestační cukrovky.

Ve vašem případě byl první test zřejmě proveden příliš brzo, nedošlo ještě k poruše metabolismu cukrů. Je těžké odhadnout, kdy došlo k rozvoji těhotenské cukrovky, odhadovala bych, že v období, kdy jste zjistila ketony a pak cukry v moči, tedy kolem 32týdně těhotenství. Lze tedy předpokládat, že lehce vyšší hodnoty cukru působí na vaše miminko cca 3-4 týdny. Jedná se jen o mírné zvýšení, které rozhodně nemá vliv na vývoj psychických či mozkových funkcí.  Vyšší hladiny glykémie v tomto období těhotenství mohou vést k tzv. fetopatii, tedy většímu plodu (více viz www.tehotenskacukrovka.cz).

Fetopatie rozhodně neznamená vývojovou vadu, rozhodně to neznamená ohrožení dítěte. Vznik fetopatie vidíme u žen s těhotenskou cukrovkou ne příliš často. Definitivně uvidíte podle dalšího UZ vyšetření plodu. V případě vyšší lačných hodnot by se ve Vašem případě přistupovalo k léčbě inzulínem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 3. 2021 Lenka

Dobrý den,
jsem v 17 tt a v 16 tt mi při testu na glykemii byla zjištěna hodnota 5,6. Den předtím jsem jedla hodně sladkého. Jinak si cukr hlídám. Občas jsem měla skleničku coca coly z důvodu nevolnosti. Jinak sladké moc nejím. Občas slazený čaj. Včera jsem byla na kontrole a měla hodnotu 5,14. Prý si mám jen nasadit dietu. Mohla bych poprosit, co můžu a nemůžu jíst, abych neublížila miminku (doufám, že už jsem mu nějak neublížila).
Při měření doma glukometrem jsem měla ráno vždy hodnoty do 4,5. Hodinu po jídle max 6, dvě hodiny po jídle max 5. Hodnoty u mudr jsem měla po více než 11 hodinovém lačnění. A tedy, než jsem šla včera na odběr asi 15 min před ním, jsem si měřila glukometrem a měla 4,1. Pak odběr, který se posílal až za hodinu do laboratoře. Zkusím si ještě půjčit nový glukometr a měřit tím.
Děkuji za doporučení ohledně diety, popřípadě rady, jak mám postupovat. Jestli si mám zajít na větší test k diabetologovi, nebo počkat do 24tt na velký test na cukrovku v poradně.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zátěžový test (tzv oGTT) se provádí po 8 hodinách lačnění. Takže i když jste den před vyšetřením jedla sladké, ale před testem jste byla 8 hod nalačno, mělo by vaše tělo srovnat cukr do normálu. Obě vaše hodnoty jsou nad normu, jedná se tedy o těhotenskou cukrovku a další testy (po 24 týdnu těhotenství) již nejsou třeba.

Doporučuji Vám podívat se na stránky www.tehotenskacukrovka.cz, kde je dieta a rovněž způsob vedení těhotenské cukrovky dobře popsán.

Je správné, že se měříte glukometrem. Hodnoty nalačno by měly být pod 5,1-5,3 (glukometr není tak přesný jako laboratoř, proto tolerujeme hodnoty do 5,3mmol/l). Hodnoty 1 hodinu po jídle do 7,8mmol/l. Nyní máte hodnoty zcela v normě, je ale třeba měření cukru provádět po celé těhotenství, protože se glykémie mohou vyvíjet. Někdy se horší kolem 3 týdne těhotenství a je třeba zahájit jinou léčbu, než jen dietu.

Nezapomínejte, že glukometr nemusí být 100% přesný a shodný s testem v laboratoři, rovněž tak různé glukometry mohou měřit s tolerancí +-10%. Obvykle nemá smysl používat různé glukometry. Ženy s těhotenskou cukrovkou jsou sledovány v diabetologické ambulanci až do porodu.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 3. 2021 David Dočkal

Hezký den, od MUDr. Fantové z polikliniky Litochleby mám žádanku (poukaz) na vyšetření na Endokrynologii z důvodu lab. známky autoimunitní tyreoiditidy, stacionární, eutyreóza. Rád bych se zeptal, zda je možnost se u vás objednat. Děkuji za odpověď, David Dočkal, r. 1978, tel. 723055572, email: davdoc@seznam.cz.

Odpověď ordinace

Dobrý den, termín si domluvte se sestrou na tel. 602 216 130

S pozdravem

Diabetologická ambulance

12. 3. 2021 Standa

Dobrý večer se schci zeptat jestli my nemůžete poradit je mi 25 a pýcham si apidru a mam problémy z obědem na oběd si pýchnu 4 j apidry na 60 sacharidů a i když si pýchnu min tak pokaždé za 30 minut mam 2 nb 3 nb 4 glikemii a kdyz na zo začnu jist nebo výpisu i půllitr koly tak se to vůbec ne zvedá nebo se my zvedne cukr a pak zase spadne dolu a pokaždé až kolem 15.00 hodiny mýto jde nahoru cukr dřív ne a kvůli tomu že jim na nízkej cukr tak my to pokaždé vyletí na 15 až 17 v 15.00 hodin a kdyz bych nic nejedl a nepil nic sladkého tak mam zase 2 až 3 hodiny nízké cukr a je mi pak spatne a nikdo my ještě nic neporadil a i když čekám 15 minut před jídlem tak už to taky začne klesat tak čekám 5 minut a taky to klesá a nejvíc na ten oběd stim mam porad problémy ze mě to omezuje a tak podobně a kdyz mam třeba na oběd 16 glikemii tak si pichnu 5 apidry a jim za 20 minut a stejně to zase vy stejnou dobu klesne na nízkou hodnotu nevím jak se toho mam zbavit ze kdyz pak piju kolo nebo jim tak se to stejne furt drží na nízkéjch hodnotách a pak až kolem té 15.00 hodině mýto jde moc nahoru a nerozumím děkuji naschle Standa

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše hodnoty glykémií jsou hodně rozkolísané.

Hodnoty glykémie se mění podle toho jaká je výchozí glykémie, jestli plánujete  pohyb a zejména podle množství  a kvalitu cukrů v potravě.

Každý diabetik by měl vědět kolik gramů cukru mu pokryje jedna jednotka inzulín. To se zjištuje podle vaší spotřeby inzulínu a podle váhy.
Můžete si to orientačně spočítat sám: (5,7xváha) děleno celková dávka inzulínu. Např: pokud vážíte 70kg a na den si aplikujete 40j inzulínu tak bude výpočet následující: 5,7x 70/40=  9,9   tedy  1j inzulínu vám pokryje 10g cukrů. Potom když sníte např 20g cukrů, aplikujete 2j inzulínu atd.

Proto, pokud vám hodně kolísají glykémie, doporučuji:
1. správně počítat g cukrů v potravě (to vás musí naučit na diabetologii)
2. správně stanovit tzv. sachridový poměr, tedy kolik g cukrů vám pokryje 1 jednotka inzulínu
3. jsou novější inzulíny místo Apidry, které se mohou aplikovat těsně před jídlem a neměly by vést k poklesu cukrů 2-3hod po jídle

Toto vše byste ale měl probrat na diabetologii, kde vás sledují.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 3. 2021 Rakso

při měření glukometr ukazuje opakovaně hodnoty HI, ještě jsem se s tím nesetkal .Glukom. používám asi 5 let

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je na glukometru HI, znamená to, že je hodnota glykémie vyšší, než je přístroj schopen změřit. Obvykle to bývá více než 33mmol/l. Je zapotřebí akutně upravit léčbu cukrovky, pokud si nevíte rady tak kontaktovat svého lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 3. 2021 Petra

Dobrý den,
v úterý 16.2. jsem byla na měření těhotenské cukrovce a všechny odběry byly z prstu, jelikož se sestřička nemohla trefit do žíly (mám je slabé a chce to zručnost). Hodnoty vyšly na lačno 4,6, po 1hod. 10,00 a po 2hod. 9,47 a na diabetologii jsem měla být poslána až na další kontrole na gyndě (tudíž za měsíc). Obvodní lékař mě však raději poslal už teď v pondělí na diabetologii, kde jsem dostala glukometr. Od výsledků pozitivní cukrovky jsem z jídelníčku ubrala veškeré cukry a jedla normálně po dvou hodinách. Po návštěvě diabetologii (kde jsem měla na lačno po 13h. měření 2,1) jsem začala jíst po 3h a měla si vážit jídlo a pravidelně se měřit. Po přečtení jídelníčku co by se mělo jíst a kolik přibližně, jsem měla včera tento jídelníček a hodnoty: snídaně (55gchleba,vajíčko, máslo,100g okurky - hodnota 1hod. po jídle 5,2), svačina (150g bílý jogurt, 30g borůvky, 20g sluneč.semínka - hodnota 2,1), oběd (250g kuř. vývar s těstovinou, 80g losos, 100g brambor a 100g fazolí se slaninou - hodnota 2,8), svačina (4x knackebrot, 2xplátek šunky, 100g paprika), večeře (150g kuř. vývar, 150g kuř. steak, 150g gril. zelenina, 100g vař. brambor - hodnota 5,3). A musím říct, že mi bylo divně. Dnes to samé a udělalo se mi lépe až když jsem si dala ke svačině jogurt s banánem a oříšky ve větším množství než předchozí den a hodnota byla 5,2. Glukoměr je nový a je možné, že dělám něco špatně při měření nebo co mám dělat, abych měla správnou hodnotu na glukoměru, neublížila mimču, ale nebylo mi špatně? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle hodnot naměřených jen z prstu při zátěžovém testu nelze bohužel přesně říci, zda se jedná o těhotenskou cukrovku. Diagnóza má být stanovena podle odběru ze žíly. Krev tzv. kapilární (tedy ta z prstu) totiž zejména po jídle (tedy po vypité glukoze ve vašem případě) může být o 1-4mmol/l vyšší, než kdyby byl odběr proveden správně ze žíly.
O tom, že se možná nejedná o cukrovku svědčí i skutečnost, že hodnoty měřené glukometrem máte zcela  v normě. Navíc tam popisujete dvě hodnoty extrémně nízké. (2,8 a 2,1). Může se jednat o nižší glykémii, ale takto nízké hodnoty jsou ale spíše chybné měření.

Závěrem: hodnoty, které měříte, jsou zcela  v normě, vaše miminko nemůže být ohrožené. Diagnóza těhotenské cukrovky s Vámi již asi zůstane, protože kdybyste se chtěla ujistit, je potřeba udělat odběr ze žíly. Zkontrolujte si, zda správně nanášíte krev na proužek při měření glukometrem. Zvyšte příjem cukrů (zejména těch složených, tedy příloh) na den cca na 200-225g /den.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 3. 2021 Ferdinand Alt

Dobrý den. Dovoluji si využít vaší nabídky. Mám cukrovku II. typu a
užívám Glyclada 1 tabletku ráno. V poslední době asi tak dvakrát do měsíce
vždy po obědě se mi dostaví takový stav, že se cítím jako by mi ubylo sil a
dobré pohody až skoro malátně nebo slabě. Když jsem se změřil tak jsem měl
poprvé 4,5 a po druhé 5.2 cukru. Vždycky jsem to řešil třeba štamprlí
slivovice po které se mi hned ulevilo, nebo jsem snědl trochu polévky či
jiného jídla a bylo mi během chvilky zase fajn. Po změření se cítím velmi
dobře při cukru cca 8,mmol. Přikročil jsem tedy k měření před hlavními
jídly a po, s výsledkem 8 + 11.2; 8,5 + 9,1; 7,5 + 11.2. Krevní tlak mám
celkem stálý 135/84/69. Můžete mi prosím vyhodnotit můj stav, případně
poradit jak mám postupovat: Děkuji za laskavost Alt Ferdinand

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle toho jak stav popisujete, se nejspíše jedná o lehkou hypoglykémii. Tedy stav, kdy cukr klesá. Obvykle se příznaky dostavují pokud cukr klesne pod 4,0mmol/l, u některých pacientů, kteří mají hodnoty cukru dlouhodobě vyšší, se příznaky hypoglykémie mohou projevit při hodnotách 4-5mmol/l.
Glyclada jé lék, který po dobu 24 hod způsobuje uvolnování inzulínu ze slinivky. Pokud během dne máte větší pohyb nebo menší jídlo, může se stát, že Váš cukr klesá  a pak vám není dobře. Hypoglykémii (tedy nízký cukr) léčíme nikoliv "štamprlí", ale např banán, sklenička džusu, jablko.
Lepší je ale hypoglykémii předcházet, lze též upravit léky na cukrovku. To ale musíte probrat s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 3. 2021 Pavla

Dobrý den , měla jsem těhotenskou cukrovku , nyní po 9 měsících jsem šla na OGT a na měřili lačná 5,9 , pak 12,1 a 11,1.Da se toto řešit dietou nebo je to na inzulín? A inzulínové léky jsou pero? Ještě se zeptám když jsem po odběru neseděla v čekárně a šla se projít má to vliv na výsledek? A když by se zhublo upravili by se hodnoty? A po jaké době se chodí opět na OGt. Mají tyto hodnoty vliv na další těhotenství? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty zátěžového testu (tzv oGTT) ukazují, že máte cukrovku. Jakého typu vaše cukrovka jen z toho výsledku nelze soudit. Proto také nelze říci, zda potřebujete inzulín či nikoliv. Pokud máte nadváhu, je určitě dobře zlepšit stravu, zhubnout. Toto může výrazně zlepšit hodnoty krevního cukru.
Pokud jste během testu neseděla, mohou být hodnoty trochu nižší než by byly, kdybyste byla celou dobu na místě. Na výsledku to ve vašem případě nic nemění, jedná se o cukrovku.

Způsob léčby a dalšího sledování ale musíte probrat na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 3. 2021 anonymní

Dobrý den mam prosbu cukrovku mam 5 let nikdy jsem na jidlo po pichnuti nečekal
Od ledna mam apidra a noční tresiby a mam po pichnuti
Čekat
bohužel se mi nedaří prijit na to jak dlouho mam počkat
A během půl hodiny me glykemie klesá a snažím se něco jist
Ale nic v tu dobu ne pomáhá trvá to od půl jedné pomalu do dvou a to samé mam po večeři v18 hodin kdy do půl sedmé mi klesne glykemie a mohu jist a pít i Cocakolu i dvě skleničky a nic až tak za hodinu to začne stoupat nekdy mam pak glykémii vysokou a nekdy vůbec nevíte čím to muže byt

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Inzulin Apidra se vstřebává asi za 15 az 20minut, jeho maximální účinek je za 1 az 2 hodiny. Pokud máte normální glykémií před jidlem a plánujete obvyklé jidlo např.maso a brambor, doporučuje se cekat s jidlem cca 15minut po aplikaci inzulínu. Pokud máte vyšší glykémii můžete čekat dele napr 20 az 30minut. Delší dobu cca 20 az30min čekejte pokud plánujete sladké jidlo. Naopak luštěniny můžete aplikovat inzulin a jist cca po 10minutach.Vychytat to dobře neni jednoduché. Můžete požádat lékaře ještě o jiný druh inzulinu,který lze podávat těsně před jidlem. Podrobněji vše proberte na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 3. 2021 Michaela

Dobry den chtela bych poprosit o radu, vysvetleni...pri potvrzeni tehu( prosinec) mi byla brana krev, jako vsem tehu. Pak pred prvnim screeningem. Cukr mam psany 5,7 v prukazce. Vcera (11/2) jsem byla na poradne kde mi doktorka rekla ze druhy dne rano znovu na lacno na krev. dnes (12/2) rano na lacno(od 9 hodin vecer bez jidla, do odběru pouze voda) byly výsledky 5,8
Jsem v 15tt,okamzite me poslala na dia poradnu kde meli nejdriv termin na 17/2.ale jeste me poslali na krev. Vysledky maji pravdepodobne v poradne.
Chtela bych s ezeptat co to pro me znamena? Mam z toho strasne nervy, u prvniho tehu sem. Nic takového nemela, cukrovku normalne taky nemam. Mohu se zeptat co mam nebo nemam dodrzovat nez se dostanu do dia poradny? Je to zivotaohrozujici jak pro mne tak pro dite? Dekuju moc

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle výsledků je zřejmé, že máte těhotenskou cukrovku. Je důležité a je dobře, že se na ni přišlo včas, protože správnou léčbou lze všem komplikacím předejít.
Léčba těhotenské cukrovky není obtížná a komplikace vídáme vyjímečně.

Podívejte se na www.tehotenskacukrovka.cz a nastudujte dietu cca 200-225g na den. Je to tam velmi pěkně vysvětleno.
Na diabetologii pak dostanete glukometr, abyste mohla sledovat vývoj vašich hodnot a podle toho Vám lékař doporučí vhodný způsob terapie.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

26. 2. 2021 Peter

Dobry den,

prosim Vas,zaujima ma Vas nazor ako odbornika na tuto temu,budem strucny...Pri vyske 175 cm som vazil 96 kg,v pase 106 cm,bol som na preventivke,dopadla mi celkom dobre ale mal som zvyseny tlak,tep a cholesterol,cukor som mal 5,03...V minulosti som cvicil s cinkami,behaval,robil rozne kardioaktivity ale zacali mi problemi s driekovou chrbticou,diagnostokovali mi prasknutu platnicku a asi 5 rokov som nesportoval,pribral som na spominanych 96 kg,svali uplne odisli a bol som doslova tucny,denne som jedol kvantum sladkosti to bola moja zavislost,ked som prestal cvicit nedokazal som si udrzat taku kvalitnu stravu ako pocas cvicenia,stratil som motivaciu...Tak som sa rozhodol konecne pre restart,zo dna na den som prestal jest akekolvek sladke veci,ani pocas vianoc,uplne som vylucil sladkosti a teraz mi vobec nechybaju,prilohy som zmensil na polovicu,denne zjem maximalne jedno jablko,zeleninu a ovsenne vlocky jem normalne plus maso,polievky bez zaprazky,ziadne udeniny,vyprazane,vsetko zo zakladnych surovin a zacal som slapat na rotopede,tak 5-6 krat do tyzdna..Ked som doma tak na lacno asi 60 minut a po robote niekedy vecer 70-90 minut...Asi po 4 mesiacoch som schudol 13 kg a dal som si spravit testy ako samoplatca,keby bolo treba tak Vam ich preposlem...Cakal som ze sa zvysi senzitivita buniek na inzulina cukor bude este nizsi ako predtym ale ostal som doslova sokovany ked som zbadal vysledky,cukor mi stupol na 5,63..A toto je moje otazka,ako je mozne ked som jedol denne pol kila sladkosti som mal nizsi cukor ako ked som sa 4 mesiace stravoval racionalne, slapal na rotopede a schudol 13 kg,ved to nema logiku malo by to byt predsa uplne opacne...Som dost rozcarovany,makal som a vysledok ziadny,14 hodin pred odberom som nic nejedol,len pil cistu vodu.Ladviny,pecen,zapalove markery som mal v poriadku aj minerali,aspon mi klesli lipidy,cholesterol aj trygliceridy,plus mam ovela lepsi tlak aj tep-to je velke plus ale ten cukor ma stve,bojim sa aby som neskoncil ako

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tak především je potřeba Vás pochválit, protože jste udělal pro sebe velký kus práce. Zlepšil jste hodnoty tuků, zhubl jste 13kg, to je výborné.
Z toho co píšete soudím, že se pro cukrovku neléčíte. Hodnota glykémie je nalačno ovlivněna pohybem, stravou (proto jste asi čekal lepší výsledky) ale pozor také tím, že si játra přes noc sama vyrábí cukr, protože organizmus jej potřebuje. Pokud v těle vše funguje správně (slinivka, produkce inzulínu, správná citlivost na inzulín), tak je ranní cukr regulován v rozmezí mezi  cca 4-5,5mmol/l.  

To že je vaše hodnota glykémie nalačno  lehce vyšší,  může být způsobeno horší citlivostí těla na inzulín, která vznikla za tu dobu co jste přibral. Zlepšení citlivosti na inzulín může trvat delší dobu. Pokračovala bych v režimu, který jste začal a nechala si cukr zkontrolovat znovu cca za  3-6 měsíců.
Pokud to bude opakovaně je možné, že se citlivost již nevylepší a bude nutné hlídat aby nedošlo k rozvoji cukrovky.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 3. 2021 Antlová

Dobrý den

*prosím o radu, co si počít  s rostoucí nadváhou*.
Loňského roku  jsem byla hospitalizována  v  PL  Bohnice dva měsíce.Byla
jsem  léčena z důvodů , že jsem  dlouhodobě
nebyla  schopna  spát a  trpěla uzkostnou poruchou, tam jsem z e 60ti
kg(dlouhodobých), zhubla na 50kg.
Po nasazení několika léků a jejich postupné výměně , jsem byla propuštěna.
váha se upravila, já totiž získala  chuť k jídlu... Doma jsem pokračovala v
konzumaci několika léků ,  a byla jsem velmi aktivní a  energická .
.*Bohužel cca před 8.mi  či něco více  týdny,  jsem začala přibírat* , což
jsem  si z počátku neuvědomila, začala jsem kontrolovat váhu  až podle
oblečení, A stalo se , že dnes *nejsem aktivní ,nohy mě bolí, těžko unese
váhu 77kg , snažím se  sice méně jíst, již nepřibírám, ale váha dolů
nejde..*Těžko se mě chodí,  a nevejdu se pochopitelně  do oblečení. Rada
více se pohybovat koliduje s tím,že to na bolavých nohách dlouho nejde..
Lékaři,   kteří mě t.č.sledují na:   *cévním, kardiologii , pychiatrii, a
PL*,a předepisují mi léky, mě ujistili, že  *z jejich*
*hlediska* můj problém * není řešitelný*,medikaci mi *z tohoto důvodu
neupravují,(ač u některých léků z nich je můj problém zařazen mezi
nežádoucí účinky. Faktem ovšem zůstává,že před medikací v Psych.léčebně
jsem nikdy žádné léky po desítky let neužívala,a váhu měla po celý život
stabilní,cca 60 kg při výšce 166cm).*

*Můžete mě prosím pomoci ?*

zdraví a děkuje   N.  Antlová  Tůmová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

odpověď na Váš dotaz je složitější. Pokud máte zájem dané probrat, objednejte se prosím na vstupní konzultaci, tel. 272 917 011 

S pozdravem

MUDr. Klaudie Hálová

23. 2. 2021 Santalova

Dobry den, moje mamka je cukrovkarka na diete a minule prisla z
kontroly domu s novou informaci, ze jedobre merit cukr i po jidle nejenom
predtim. Chtela bych se zeptat na doporuceni ohledne mereni cukru po jidle
- mamka rikala, ze ji kazali po jidle. cca 1 hodinu. Na internetu jsem ale
nasla i clanky, ze je lepsi pockat do 2 hodin a pak zmerit. Co je tedy
lepsi? Dekuji pekne Santalova

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je normální, že hladina cukru v krvi kolísá podle množství a kvality přijímaného cukru, podle pohybu a také podle toho, jak dobře pracuje slinivka popř. jak jsou zvolené léky na cukrovku. Pro kontrolu správnosti léčby dnes používáme posouzení hladiny glykémie nalačno a po jídle. Měříme obvykle 2 hodiny po jídle, kdy by hladina cukru měla být ideálně mezi  7-9mmol/l. Lze měřit i za hodinu, zde by měl být cukr 8-10mmol/l.
Kontrolování hladiny cukru po jídle je vhodné zejména k ověření dodržování správné diety. Pokud stoupá glykémie po jídle i když je dieta  v pořádku, je to pro lékaře důležitý údaj, protože podle toho vybírá nejvhodnější léky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 2. 2021 Martina

Dobrý den, chtěla jsem.se zeptat jak to funguje s tehotenskou cukrovkou. Ziju v zahraničí a bohužel jazyk nemám na takové úrovni abych kolikrát pochopila lékařské výrazy apod. Zacinam 36 to a před zhruba 2 měsíci mi byly naměřené vyšší hodnoty cukru v krvi , takže jsem byla poslána do poradny. Doktorkou mi bylo jen sděleno , že mám.jist jak jsem zvyklá jen hlidat cukr a sacharidy, dietu držet nemusím, dokonce mi řekla, že si občas můžu dát trošku čokolády a jediné co musím je merit si cukr glukometrem. Z 90% mám hodnoty v pořádku , na papíře mam uvedeno, ze hodinu po jídle je povolena hodnota max 140mg/dl což by mělo být cca 7,78 mmol/l. Obcas se mi ale stane , že je hodnota vyšší, pak vim ze danou potravinu bych měla vyřadit, omezit. Muze se něco tedy stát, když je občas hodnota vyšší? Třeba jednou za 2 dny? Před jídlem bych měla mít 80-90mg/dl jenže často mi cukr pp obědě neklesne pod 100 mg/dl a já už pak třeba jim ovoce a pak večeři a potom druhou.. sice nepřesáhnu těch 140 mg/dl ale pod 90 to taky nejde.. je tedy problém že po obědě se mi to drží kolem 100-120 mg/dl ? Děkuji za odpověď. Hezký den

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty cukru kolísají podle toho, kolik cukru v potravě a jaké kvality sníte. Je důležité, aby cukr kolísal v přijatelných mezích. Nalačno je to pro Vás do 5,1-5,3mmol/l (do 95mg/dl). Po jídle za 1 hodinu do 7,8mmol/l (do 140mg/dl) a pokud měříte 2 hod po jídle, měl by se cukr pohybovat do 6,7mmol/l (do 120mg/gl).

Z toho jak píšete je vidět, že většina Vašich glykémií se pohybuje v normálním pásmu. Pokud Vám to občas vyskočí nad normu, tak se nic špatného s miminkem nestane. Občas myslím cca 2-3x za týden. Předpokládám že si cukr měříte minimálně ob den. Navíc jste nyní již v 36 týdnu těhotenství, proto lze očekávat, že se hodnoty již budou snižovat, což je před porodem obvyklé.

Závěrem: pokud tedy máte hodnoty nad normu 2x do týdne, tak je vše v pořádku.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 2. 2021 René Gabriel

Dobrý den. Mám prosbu včera jsem byl na odběru krve na cukr a dnes mi sestřička řekla že mám 5,35 a dlouhý cukr 44 což vůbec nevím co to je. Mám se začít hodně bát? Je mi 65 let a vážím 82 kg. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dozvěděla jste se dva údaje.

První hodnota 5,35 mmol/l je aktuální hodnota Vašeho krevního cukru v čase odběru. Tato hodnota se ale může během dne měnit podle jídla a pohybu. Vaše hodnota se pohybuje v normálních mezích
Druhé číslo tzv. dlouhý cukr (nebo také glykovaný hemoglobín)  udává průměrnou hodnotu všech jednotlivých glykémií za určité časové období před odběrem.

Hemoglobin je bílkovina, která v červených krvinkách přenáší kyslík do tkání. A během života krvinky (cca 12 týdnů) na sebe váže cukr, který je přítomen v krevním řečišti. Říkáme, že je hemoglobin glykován, tedy glykovaný hemoglobin. A protože odráží průměrnou hladinu glykémií za dobu života krvinky, vžil se pro něj název dlouhý cukr. Znalost dlouhého cukru pomůže lékaři odhadnout jak vypadá stav cukrovky delší dobu před odběrem, pokud tedy držíte dietu jen 2-3 dny před kontrolou a v den kontroly máte normální cukr, tak to dlouhý cukr odhalí.

Zdravý člověk má hodnotu pod 40mmol/mol. Vaše hodnota 44mmol/mol je jen lehce nad normou, nemusíte se tedy bát žádných komplikací cukrovky

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 2. 2021 Iveta Valentová

Dobrý den , prosím o radu . Staráme se doma o 86 letou maminku, poslední dobou nám začala hubnout (z 57 kg na 53) bez výrazného omezení stravy . Pro jistotu jsem ji začala měřit glykemii a potřebuji jen poradit, zda hodnoty, které jsme naměřili jsou v jejím věku zcela normální a nebo opravdu už vyhledat pomoc odborníka. Přiznám se, že ji nechceme zbytečně stresovat , ale ani nic zanedbat.
Hodnoty jsou měřeny opakovaně po dobu několika dní.
Nalačno - 6,2 6,8 6,9
2 hodiny po snídani - 7,8 8,3, 7,6
odpoledne namátkově - 8,3 8,9 7,8

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty, které měříte jsou jen lehce zvýšené. Rozhodně nejsou důvodem hubnutí Vaší maminky ani důvodem k návštěvě lékaře.
V tomto věku považujeme za uspokojivé hodnoty nalačno 6-8mmol/l a po jídle 7-10mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2021 Lubos kuvik

Dobry den nemohu srazit cukr pod normalni hodnoty mam 13 na lacno a z 17 beru tablety metformin,gliclazide

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše hodnoty nalačno 13 až 17mmol/ nejsou opravdu vůbec v pořádku. Nevím jakou dávku Metforminu a Gliclazidu užíváte. Pokud ale dobře držíte dietu a máte tyto hodnoty krevního cukru, doporučuji Vám navštívit svého diabetologa, aby Vám upravil léčbu cukrovky

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 2. 2021 Pavel Černohous

Dobrý den, mám sníženou funkci štítné žlázy a vpravo v dolní části laloku hypoechogení uzlík 4mm.
Chodím cvičit do posilovny a zajímá mě jestli můžu brát přípravky na cvičení kde je velké množství- kofeinu, l-citrulinu, beta alaninu, taurin,dmea, bcaa nebo ctreatinu.??

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tyto přípravky by neměly ovlivňovat štítnou žlázu, je nutné dodržet minimální 30-ti minutový odstup od užití hormonů štítné žlázy a určitě o tom informujte i svého endokrinologa. 

S pozdravem 

MUDr. František Loos

2. 2. 2021 Marie

Dobrý den,paní doktorko.Potřebovala jsem se Vás zeptat na jednu věc.U praktického lékaře mi před 4 dny zjistili zvýšený cukr 6,5.Po dvou dnech jsem šla na OGGT jenomže jsem byla ve velkém stresu a odběr na lačno jsem měla 7.1.Následně po dvou hodinách byla hodnota 6.8.Doma si často měřím cukr,ale nikdy jsem neměla více jak 6.5,tak mě to dost překvapilo.Paní doktorka mi dala kartičku diabetika,ale já se s tím prostě nedokážu smířit a nejraději bych celý test opakovala.Můžete mi prosím poradit co mám dělat?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty jsou hraniční, nicméně v normě nejsou. Takže pokud to ještě není diabetes jedná se o tzv prediabetes, který je potřeba rovněž hlídat.

Pokud chcete mít jistotu, nechte si to zkontrolovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 2. 2021 František Berka

Dobrý už víc jak mě trápí nadměrné pití vody časté močení zhorseny zrak,a ztráta tělesné váhy každý mi říká že jsou to příznaky cukrovky děkuji s pozdravem František Berka

Odpověď ordinace

Dobrý den,

příznaky, které popisujete opravdu mohou být projevy cukrovky. Nejlépe uděláte, když popíšete potíže Vašemu obvodnímu lékaři a necháte si udělat odběry, které ukáží příčinu vyšich potíží.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

28. 1. 2021 Stanislava Wojnarová

Dobrý den, jsem diabetiků I.typu již skoro 34let, jsem dobře kompenzovaná a během posledních4 let se mi podařilo porodit 2 zdravé děti.Bohužel od sledování před prvním otěhotněním jsem začala přibývat na váze, aktuálně mám cca 15 kg nadváhu, se kterou neúspěšně bojuji. Diabetologa měnit bych nechtěla, lze se k vám objednat na dietologii a poradenství ohledně výživy s inzulinem?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte svého diabetologa a měnit ho nechcete, na diabetologii Vás objednávat nebudeme.
Nicméně pokud máte zájem o poradenství ohledně výživy, objednat se lze. Pro objednání k nutriční poradkyni volejte 272 917 011.
Prosím poslední zprávu z diabetologie vezměte sebou.  

S pozdravem

Diabetologie

22. 1. 2021 Libuse ILlkova

Dobrý den, před časem jsem Vám posílala dotaz, s veškerým popisem sve zdravotní situace. Odpoced jsem nedostala. Glykovany hemohlobin mám v roce 47,%před covidem.
Minule před půl rokem jsem měla 45. %A před rokem 42 Občas si merim cukr během celého dne. Nejvíce hodinu po jídle jsem poslední mesic měla. 7.2. Po2-3 hod. Mam 5.3, 5.4 ale i 6.2. Ráno ovšem mám 5.9-6.2. Špatně toleruji léky, zkoušela jsem na noc metformin, nelze.prujem zavrate ....
Ptám se jestli neexistuje ten můj prediabetes léčit malym množstvím nějakého inzulínu na noc. Před casem jsem to cetla v nejakem clanku prof. Kvapila. Je 74 let, beru jen 10 mg atorvastatinu denně. Merim 166 cm.vazim 68kg. Jsem po prodelane urazove endoproteze kycle. 3 roky , moc pohybu venku nemam,bojím se chodit ven sama, kvuli urazu. ale snažím se denně jezdit půl hod.na rotopedu. A doma se nabeham dost, mam velky byt.Jsem z Brna. Děkuji za odpověď. Illková 736793399

Odpověď ordinace

Dobrý den,

paní doktorka odpovídala na Váš dotaz dne 16.10.2020. Níže uvádíme odkaz, kde odpověď naleznete:

https://ocukrovce.cz/poradna/

S pozdravem

Diabebetologie

25. 1. 2021 Nicoll Poláčková

Dobrý den chci se zeptat mám tehu cukrovku sem teprve 14tt takže mě čeká dlouhá cesta, ovšem cukr v pohodě nejvyšší hodnoty zatím 6.0 a to jen jednou, jenze mam problem odstup by neměl být delší jak 10 hodin když jdu spát, ted je 10 hodin večer cukr mám 6.0 po večeri která byla v půl 7 tak hodinu na to byl 5.3 mela bych se jeste najest, jediné co takhle do sebe narvu je třeba půlka jablka ale ne hned když se vzbudil v noci psc blbě spavam od 4 od rána můžu si dát kousek toho jablka? Nevím co mi zvýšilo cukr na 6 že by hrnek mlika? Děkuji ranní hodnoty na lačno mívám kolem 5.2 a to pak mívám prakticky celý den dokonce i 4,7 sem mela dneska hodinu po obědě děkuji Poláčková jde mě o to ze kdyz v noci(k ránu) hladovím tak cekam do rána jenze hladovet se nema, dietu mám teprve ani ne týden

Odpověď ordinace

Dobrý den,

těhotenskou cukrovku lze cca v 80% případů dobře řešit dietou. Jak správně říkáte hladovět se nemá, měla byste dodržovat jídelníček, který jste dostala, je to cca 225-250g cukrů na den. Blíže např. na: www.tehoteskacukrovka.cz.

Přes noc nemusíte dodržovat 10 hodin hladovění, to platí pouze před prvním testem v laboratoři. Takže můžete jíst cca intervalech 3-4 hod přes den a přes noc, jak máte pocit hladu. Důležité je i nadále měřit hladiny krevního cukru, protože není vyloučené, že i při dobré stravě se Vám cukr zvýší. Nejvyšší hladina těhotenských hormonů, které mohou ovlivňovat výši glykémie je mezi  26-34 týdnem těhotenství. Pokud ke zvýšení dojde, budete jej řešit na diabetologii. Cíle jsou nalačno méně než 5,1-5,3mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 1. 2021 Libuše Veberová

Dobrý den.Jsem z Kutnè Hory,scháním lékaře diabetologa a endokrinologa.Je mi 60let a nemohu sehnat v okolí lékaře ke kterému bych mohla chodit na kontroly.Už rok jsem bez kontrol a u nás v okolí mě nikdo nechce převzít.Paní doktorka odešla z ambulance den ze dne a nemašli za ní náhradu.Děkuji Veberová Libuše.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud Vám nebude vadit dojíždět na kontroly do Prahy, nové pacienty do péče přijímáme. 
K objednání prosím volejte 272 917 011.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

19. 1. 2021 Krista Suderová

Dobrý den, mám trvalý problém se zarůstajícím nehtem palce nohy u kterého již dlouhodobě dochází k deformaci, nehet narůstá do tloušťky a tvaru ,,C,, a dle diagnostiky lékárnice i pedikérky léčeno Exoderilem cca 14 dní, ovšem bez úspěšně. Poslední tři dny je okolí nehtu i celý palec nateklý, zarudlý a značně bolestivý i na dotek, vadí mi i ponožka. Dělám si koupele z přesličky, heřmánku, karlovarské soli, aplikovala jsem i AloeVera SOS spray a vše bez jakékoliv alespoň úlevy.
Je možné vás takto pořádat o radu jak dále postupovat?

Moc děkuji za vaši odpověď a pevné zdraví přeji.
Krista Suderová, Hradec Králové

Odpověď ordinace

Dobrý den,
podle vašeho popisu již máte v okolí nehtového lůžka zánět. Doporučuji Vám co nejdříve vyhledat chirurgickou ambulanci, která Vám nehet ošetří pokud je tam přítomen hnis.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

18. 1. 2021 Macura

Dobrý den,je možnost nadměrného nočního močení při používání nově Tresiby,?Při aplikaci Humulinu N tomu tak nebylo.Lze kombinovat Humulin N s Novorapidem?Děkuji Macura

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Inzulín Tresiba i inzulín Humulin N patří mezi inzulíny s pomalým uvolňováním a delší dobou účinku. Rozdíl mezi nimi je v době trvání. Zatímco Humulin N účinkuje cca 8-10 hodin, inzulín Tresiba vydrží 24 i více hodin. Má tedy lepší vliv na dosahování cílových hladin glykémie v průběhu celého dne. Ani jeden z těchto inzulínu by neměl mít vliv na močení. Častější močení pozorujeme zejména při vzestupu glykémie. Zkuste si zkontrolovat hladinu cukru před spaním a v noci (až půjdete na záchod). Je možné, že nemáte dobře nastavenou dávku inzulínu Tresiba a vyšší cukr Vás nutí častěji k močení.

Odpověď na druhou část dotazu. Ano inzulín Novorapid lze kombinovat s inzulínem Humulin N i s inzulínem Tresiba. Lze ale očekávat, že pokud je v kombinaci Humulin N, bude docházet k vzestupu glykémie před hlavními jídly a v odpoledních hodinách. Pokud tedy inzulín Humulin N aplikujete večer. A to proto, že jeho účinek končí v ranních hodinách.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 1. 2021 Cimbuková

Dobrý den,
léta mám diagnostikovanou chronickou autoimunitní thyreoditidu, vysoký thyreoglobulin a protilátky proti TPO, hormony v normě, bez potíží. Je mi 74 let.¨
Chtěla bych vědět, zda se mohu nechat očkovat proti Covidu 19, je-li tam zvýšené riziko reakce na očkování? Jsem více ohrožena těžkým průběhem nemoci, pokud bych se nakazila?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel informace jsou prozatím sporé. Obecně se udává, že pacienti s chronickými zánětlivými onemocněními, mezi které se počítá i chronická autoimunitní tyreoiditida, jsou ohroženější skupinou pacientů. Vážnější průběh Covid-19 byl pozorován u pacientů s nízkou i vysokou hladinou hormonů štítné žlázy, proto je nutné udržovat hormony štítné žlázy ve fyziologickém rozmezí, tudíž pravidelně užívat medikaci dle ordinace lékaře. Vhodné je též užívání dostatečného množství vitamínu D, který podporuje funkci imunitního systému.

V neposlední řadě je dodržování preventivních opatření 3 R (rozestup, rouška, ruce) a omezit kontakt na minimum. 

Vzhledem k výše uvedeným rizikům a Vašemu věku bych nad očkováním neváhal. Opět rizika očkování se dopředu nemohou odhadnout i z důvodů, že se s očkováním teprve začalo a nejsou prozatím robustní data o všech komplikacích a o tom, kdo má vyšší riziko, že komplikace vyvine. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

14. 1. 2021 LD

Dobrý den,

čeká mě test na tehotenskou cukrovku, před testem nemám jíst a pít, a proto teď přemýšlím zda ráno před testem můžu užít letrox 150?

Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

před testem byste měla minimálně 8 hodin lačnit. Letrox si ráno také nevezmete, až před dalším hlavním jídlem po návratu domů, cca 20min předem tak jak jste zvyklá.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

13. 1. 2021 Lengyelová Lenka

Dobrý den,

prosím o radu. Moje maminka (ročník 1934) se léčí s diabetem u praktického
lékaře. Měla by navštěvovat diabetologickou ordinaci či poradnu ?

Užívá  2x denně metformin, drží přísnou dietu, není obézní, má pravidelný
pohyb, přesto se nám nedaří snížit hodnoty. Na lačno ráno má hodnoty
v rozmezí 8,4 – 9,8 (měříme 1x týdně domácím glukometrem ). Proto se ptám,
zda je tato léčba dostačující ( pouze u praktického lékaře). Maminka je po
mrtvici, léčí se s vysokým tlakem a nevím, zda to nejsou v jejím
případě nebezpečné hodnoty cukru.

Děkuji za odpověď.

Lengyelová Lenka

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty cukru nalačno, které popisujete jsou o něco vyšší, než je doporučováno, ale nejsou nebezpečné.

K definitivnímu posouzení, zda by bylo vhodné upravit léčbu, je ale potřeba znát ještě dalších laboratorních testů (tzv dlouhý cukr= HbA1C  (tedy průměrná hodnota všech glykémií za delší čas, funkce ledvin). Vaší mamince je 86let, její cílové hodnoty nalačno jsou o něco vyšší, než kdyby jí bylo např 40 let. Tedy mezi  6-8mmol/l nalačno a 2 hodiny po jídle by se měla pohybovat mezi 8-10mmol/l. Je řada pacientů, kteří mají ráno cukr o něco vyšší (např 7-9mmol/l), ale během celého dne se drží dobře a průměrný cukr mají v normě (pro Vaši maminku by se hodnota HbA1C měla pohybovat mezi 55-60mmol/mol)

Závěrem: zkuste ji změřit i během dne (např. před hlavními jídly a 2 hodiny po hlavních jídlech). Pokud bude před jídly do 8 a po jídle do 10mmol/l a hodnoty hbA1C bude do 60mmol/mol, pak není třeba léčbu upravovat.

Pokud bude i přes den nalačno nad 8 a po jídle nad 10mmol/l, a hodnota hbA1C bude nad 60mmol/mol, pak by bylo vhodné léčbu upravit.
Vyšší hladina cukru může mít za následek např. vyšší únavu.

Úpravu léčby může provést praktický lékař nebo lékař v diabetologické ambulanci.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 1. 2021 anonymní

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li léčíte i „diabetickou nohu“.
Pokud „ANO“, tak zda používáte např. metodu MDM, ozonoterapii či každodenní intenzivní léčbu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, diabetickou nohu léčíme na našem druhém pracovišti. Bližší informace Vám podá kolegyně na uvedeném telefonním čísle.

https://www.diabetologiepraha4.cz/sluzby/podiatrie.html

S pozdravem
Diabetologická ambulance

5. 1. 2021 anonymní

Prosím o radu,manžel 73 let má cukrovku typu 2...užívá lék Xiduo,při kterém se vůbec nevyhýbá sladkostem a cukr má v normě,je možný že se to někde neprojeví ?děkuji vesela petra

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud rozumím dotazu správně, tak se ptáte na to, zda i když Váš manžel nedrží dietu a má cukr v normě, tak nebude mít komplikace cukrovky.
Má-li Váš manžel dobrý cukr, tedy nalačno kolem 6 a po jídle 7-9mmol/l, tak by neměl mít žádné komplikace od cukrovky. Toto ale neplatí zcela, protože pro prevenci komplikací diabetu je zapotřebí mít pod kontrolou také hladinu cholesterolu a krevní tlak.
Nyní užívá velmi účinnou léčbu (preparát Xigduo), který mu nepochybně pomáhá. Nicméně nikde není psánu, že to takto bude trvat napořád. Proto by měl dodržovat alespoň základní režimová opatření (nejíst větší porce sladkostí, nepít sladké nápoje). To proto aby účinek této léčby přetrvával.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 12. 2020 Monika Kroková

Dobrý večer, jdu jsi k vám pro dotaz jsem ve 25tt těhotenství a 3 dny zpět jsem byla na vyšetření kde mi našli cukrovku v těhotenství. Paní doktorka mi domů dala glukometr na kontrolu teď se mám hlídat 3 dny a 4 den mám jít na kontrolu. Hodnota snídaně po jídle 6.1 oběd po 5.3 večeře po 9.3 oběd jsem neměla byla to jakoby taková svačina protože jsem měla nějaká zařizování. Hodnota byla vždy hodinu po jídle jdu jsi k vám pro radu jsem stále hladová držím se jak mohu ale necítím se že bych se nasytila na večeři jsem měla jednu housku s máslem šunku, okurku po večeři mám stále hlad a hodnota byla 9.3 hodnota 9.3 je nějak extra vysoká? Přeci nemohu být
celý den na vodě abych měla nižší hodnoty jsem stále hladová paní doktorka mi řekne že jsi mám vzít krajíc suchého chlebu to mě určitě s tím se určitě nenasýtím. Nevím jak mám postupovat jsem prvně těhotná na netu jsem se dočetla všelijaké zprávy že miminko může být nemocné že rychle roste a podobně dost mě to vystrašilo inzulín, prášky užívat doopravdy nechci :(  Děkuji za jakoukoliv radu a jestli hodnota 9.3 je přiliš vysoká a může miminko nějak ohrozit s pozdravem Monika Kroková.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty krevního cukru v těhotenství se mají (pokud je vyšetřujete doma glukometrem) pohybovat nalačno do 5,3 a za 1 hodinu po jídle pod 7,8mmol/l. Při tom je třeba dodržovat dietu tak, jak vás učili, tedy cca 200-225g cukrů na den. Informace o dietě jsou k dispozici např na www.tehoteskacukrovka.cz. Není nutné držet dietu redukční, tzn. že byste neměla mít hlad.

Pokud při dodržování diety máte stejně hodnoty cukru opakovaně po jídle nad 8,0 je potřeba zahájit léčbu. Léčba by se měla zahájit včas právě proto, aby miminko moc nevyrostlo. Obvykle užíváme inzulín, který podáváme jen do porodu.

Pokud jste měla jen jednu hodnotu nad normu, inzulín Vám paní doktorka ještě nejspíše doporučovat nebude. Kdyby se to mělo opakovat, tak již nejspíše ano. Není třeba se jej obávat. Krátkodobě zvýšený cukr nad 9,0 miminko neohrozí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 12. 2020 Zina

Dobrý den, mám štítnou žlázu která se posledních půl roku zvětšila,můžu se k vám objednat? Děkuji za odpověď
S pozdravem Švejdová

Odpověď ordinace

Dobrý den, samozřejmě objednání je možné. Prosím zavolejte do ordinace, tel.: 602 216 130 a domluvte si termín se sestřičkou.

S pozdravem

Oddělění diabetologie a endokrinologie

15. 12. 2020 anonymní

Mám vysoký cukr ,15 až 18 mudr mě zvyšuje inzuli nechápu léčbu

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Váš dotaz je bohužel příliš nejasný pro jednoznačnou odpověď.

Pokud máte vysoký cukr, který není zapříčiněn dietními chybami a špatným režimem, může být nutnost zvyšovat dávky inzulínu.
Glykémie 15-18mmol/l rozhodně není pro Vaše tělo optimální a může vám způsobit komplikace. Volba léků na cukrovku (ať už inzulín nebo tablety) vychází z Vašeho typu diabetu, věku, produkce inzulínu a dalších onemocnění pokud nějaká máte. Protože nepíšete podrobnosti, nelze zde říci, co je správné a co ne.

Doporučuji Vám prodiskutovat vaše nejasnosti na diabetologii.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

10. 12. 2020 Jan LS Pudil, MVDr, CSc.

Dobrý den,
Při pravidelné kontrole diabetu II, mi byl nalezen Index "antiTPO" 340.20, TSH (tyreotropin) 0.85O, vše ostatní až na močovinu a kyselinu močovou bylo v normě. Dg. Autoimunita, Doporučení návštěva endokrinologa.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pozitivita protilátky antTPO by opravdu mohla značit na rozvíjející se autoimunitní thyreoiditidu, hladina hormonů je prozatím v normě a tudíž není nutná v tuto chvíli žádná léčba. Endokrinologické vyšetření je vhodné. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

30. 11. 2020 EvaV.

Na manzelově měřiči ráno nalačno 5.6 večer hod. Po jídle 4.6 zdají se hodnoty divné. Léky :Amicloton 1/2obden Isoptin 1/2 ráno denně cilkanol 1 ráno chybí sodik-naordinovana 1 kapsle denně. Děkuji. Věk 75

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle toho, jak píšete, neužíváte žádné léky na cukrovku. Hodnoty, které měříte jsou v mezích normy a to jak nalačno tak po jídle.
Cukr může během dne kolísat a i pacienti bez cukrovky jej mohou mít proměnlivý. Pokud jste nalačno do 5,6 a po jídle do 7,5mmol/l je to v pořádku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 11. 2020 Diana Viktorie

Dobrý den.
Je mi 53 let a mám 29 let DM II.typu.
Léčba Ozempic 1mg, Tresiba 40j.
Art. Hypertenze Triplixan 5/1,25/10mg, Betaloc SR 200
Na cévy Detralex
Od března letošního r. neustále přibývám na váze. Jsem schopna za den přibrat kilogram i více. Neustále otékám. Tedy stehna a v oblasti břicha a i v obličeji. Lýtka a kotníky ani ne. Chtěla jsem něco na odvodnění. Inap nebo tak nějak nemá žádný efekt. Nic jiného jak jsem pochopila k této léčbě není vhodné.
Byla jsem i hospitalizovaná, ale bez efektu. Na dia.
Jsem zaměstnaná. Pracuji i ve 14 ti h. směnách. Má práce je manuální i u pc a kasy. Jsem tak vyčerpaná, že jsem schopna den prospat. Pokud budu neustále přibývat na váze neprojdu za chvíli ani dveřmi.
Glykémie kolem 10, 12, 15 někdy 9.
Prosím o radu jak se alespoň zbavit těch otoků a co k jídlu. Pokud jsem na zelenině mám pořád hlad, přidám kousek masa přiberu a nevyprazdňuji se.
Vím po třiceti letech s touto nemocí, že není něco v pořádku. Potím se v noci, trpím nespavostí a celkově mám pocit naprostého vyčerpání. A nevím si rady. Amb. funguje na telefon. A vzhledem k tomu, že mám strach se opět ptát co s tím a jak se zbavit otoků a je to pořád dokola. Já dělám špatně to jak jím a nemám vhodnější práci. Jenže já jsem samoživitelka a musím udržet nějaký standart. Mám syna na střední. Děkuji. Diana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

léčba, kterou užíváte je velmi moderní a užívaná právě u pacientů, kde potřebujeme váhový úbytek. Ozempic v dávce 1mg týdně je nejúčinnější z léků na cukrovku, které pomáhají ve váhové redukci. Takže pokud nehubnete a otékáte, může se na tom podílet více faktorů, které je potřeba zkontrolovat

1. funkce štítné žlázy, snížená funkce vede často k nárůstu hmotnosti
2. funkce ledvin: zhoršení funkce ledvin může vést k otokům
3. srdeční činnost: srdce, které není dostatečně výkonné, rovněž může vést k zadržování vody
4. léková kombinace. V léku Triplixam je jedna složka, která někdy vede k otokům . Zkuste si vzpomenout, zda-li zhoršení otoků není od té doby, co užíváte tento lék.
5. jídelníček není možné v krátkosti probrat, ale určitě existují v místě vašeho bydliště nutriční terapeuti, kteří se správným jídelníčkem poradí. Ideální je hlídat si energii, kterou přijímáte tak aby byla kolem 5-6000Kj za den. Je možno používat aplikaci v telefonu, např. kalorické tabulky, které Vám pomohou stravu hlídat.
6. snažte se chodit na procházky, pohyb pomáhá správné cirkulaci krve.

Závěrem: bude potřeba zajít znovu k Vašemu lékaři, nechat si zkontrolovat výše popsané (je pravděpodobné, že to Váš lékař pravidelně kontroluje) nebo to necháte prověřit ještě jednou.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 11. 2020 Dana Jonasova

Dobrý den,

Měla bych otázku ohledně hodnot pri těhotenske cukrovce.

Jsem v 26 tt. Dnes jsem mela glukozovy test.

Do ted jsem vždy mela pri normálním měření hladinu glukozy v krvi v pořádku
. Dnes jsem na lačno měla zvýšenou hodnotu 5,5mmol/l  další dve měření jsem
podle tabulek mela v normě. Po hodině 8,9 mmol/l a po 2 hodinách 6mmol/l.

Žiji ve Švýcarsku a moje gynekologicka mi řekla, že mam těhotenskou
cukrovku a poslala mě k vyzivovemu poradci.

Normálně se několik posledních let stravuji víceméně nizkosacharidove. Jen
pisledni 2-3 týdny jsem se nemohla stravovat pro me běžně a jedla jsem
potraviny s vysokým Gl. Indexem.. Potraviny typu bílá rýže, bílé pečivo,
sladkosti, sušené ovoce a take jsem byla ve větším stresu. Před 3 týdny
jsem také dostala sirup který sem musela brát a byl extreme sladký.

Žádné predizpozice, nadvahu ani jiné příznaky symptomy nemam. Žádná nadváha
ani diabetes v rodině. Nikdy a v žádném rozsahu.

Jedna se o me první těhotenství, 26tt,a moje vaha od počátku šla z 64,5 na
70,3..

Chtěla bych se zeptat, jestli ta první zvýšená hladina může byt pouze
náhodná reakce na moji situaci behem posledních 3 týdnů a nebo zda se
opravdu už může jednat již o těhotenskou cukrovku?

Další měření mám naplánované az za 5 týdnů. Coz mi přijde celkem pozdě v
případě, ze by opravdu šlo o těhotenskou cukrovku.

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Dana Jonášová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty zátěžového testu (oGTT) mohou být ovlivněny zejména nedodržením podmínek provádění: tedy před testem 8 hodin lačnění, dále může hodnoty zhoršit akutně probíhající nemoc.

Pokud jste ale zdráva, Vaše tělo by mělo dostat do normálu hladinu cukru i když nejíte zrovna vzorně.

Jestliže jste tedy před testem byla 8 hodin nalačno, domnívám se, že se  jedná o těhotenskou cukrovku a že byste měla opět začít držet dietu s omezením volných cukrů a začít si kontrolovat hladiny krevního cukru (glykémie) glukometrem.

Více viz www.tehotenskacukrovka.cz


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

16. 11. 2020 Blanka

Dobrý den,
může nějak výsledek ogtt v těhotenství ovlivnit braní Anopyrinu nebo Euthyroxu? Měla jsem zvýšenou jen jednu hodnotu a to 2 hodiny po vypití glukózového nápoje. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,


tady je odpověď jednoduchá: nemůže

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

19. 11. 2020 anonymní

Dobry vecer se chci zeptat mám cukrovku 1 typu a mám ji 10 let a doktor mi říkal že si mám před jídlem čekat 10 15 minut a pýcha si apidra a lantus w stehy se mi že když mám třeba 10 a pichnúť si 5 a čekám 10 Minut a najím se tak mám po jidle tak za 30 Minut nisi hodnotu třeba i 2 nebo 3 a nic na to nebom a asi tak za dalších 10 Minut my to leze samo nahoru tak jsem zkusil čekat 5 minut a měl jsem to za 30 mi už na 14 a nevím jak to mám dělat nevím jak mám odhadnout správnou dávku inzulinu jedině co vím že si pýcham lantus na noc 9 a dění moc nevím někdy potřebuji víc někdy min od 4 do 6 a každej den mám jiné hodnoty jeden den jsou normální další den nisi a dál si vysokej a ráno snídám 40 sacharidu na oběd 60 večeře 60 a ráno si většinou počkam 4 pak 4 nb 5 nb 6 na oběd večeře a nejde mi to odhadnout a ještě mám problémy s lantusem když nemám druhou večeři tak pak po půl jedné ráno my to pokaždé leze dolu tak jim až v noci někdy musí i 2 krát 3 krát za noc a jsem pořád nevyspalej a nevím jestli mám ještě snížit lantus omlouvám se jestli něco bude nesrozumitelné děkuji zatím naschle

Odpověď ordinace

Dobrý den,


vaše tělo je citlivé na inzulín, máte velmi nízké dávky, proto také větší sklon ke kolísání glykémie
Dotaz bych rozdělila na dvě poloviny

1. Dávka dlouhodobě působícího inzulínu (u Vás Lantus) by měla být taková, aby  pokud jdete večer spát s glykémií  6-8mmol/l  nezpůsobila  v noci hypoglykémii a ráno bylo kolem 5-7mmol/l. POkud máte opakovaně hypoglykémie aniž by příčinou byla větší dávka inzulínu Apidra před spaním nebo nějaký sport, bylo vhodné informovat vašeho diabetologa, protože existují jiné inzulíny, které nedělají v noci hypoglykémie.  (např. inzulín Tresiba nebo Toujeo)


2. Dávkování inzulínu k jídlu.

Odhad dávky inzulínu k jídlu záleží na několika faktorech

1. jaká je vstupní hodnota glykémie (tedy cukr před jídlem)
2. kolik gramů cukru leží na talíři, vy máte snídaně: 40gramů,, oběd: 60gramů, večeře: 60g cukrů
3. jaké kvality jsou přijímané cukry (bílá rýže nebo čočka bude rozdíl),dále jestli k tomu máte hodně tuků (třeba řízek). Cukr po jídle stoupá jinak rychle když jíte například banán a jinak když máte smažený sýr.(tady bude cukr stoupat pomalu a dlouho a také dlouho vysoký vydrží třeba 4 hodiny)
3. co budete po jídle dělat (pohyb, práce z PC, ) pokud se budete po jídle hýbat je potřeba dávku inzulínu k jídlu snížit u vás o 1 jednotku

Každý diabetik by měl vědět kolik mu 1jednotka inzulínu zpracuje g cukrů. U vás se to jeví , že 1j zpracuje 10-12g cukrů. Tedy že když sníte  40g   aplikujte 3 až 4j inzulínu. To jestli je tento odhad správný zjistíte tak, že 2 hodny po jídle změříte cukr a ten je stejný nebo o 1-2mmol/l vyšší, než před jídlem

Důležité také je správně aplikovat inzulín. Inzulín Apidra se začne vstřebávat až po 15-20minutách, takže jej podáváte správně, pokud máte ale po jídle cukr kolem 2-3mmol/ll,, pak je vaše dávka moc vysoká a je potřeba jí snížit

Odpověd na Váš dotaz je rozhodně poměrně široká a doporučovala bych vám jej ještě probrat s vaším diabetologem.
bylo by rovněž s výhodou zkusit kontinuální monitoraci krevního cukru, která vám ukáže jak přesně se váš cukr chová po jídle podle toho kolik sníte g cukru a kolik jednotek inzulínu si aplikujete.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

10. 11. 2020 anonymní

Dobrý den. Sestra 57 let přestala brát léky na cukrovku.... A nechodí už 0 ani k doktorovi.... Nebere léky 2 roky a odmítá i doktora i když dřív léky brala...... Zajímá mě, jaké jsou následky neléčené cukrovky... Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

následky neléčené cukrovky mohou být různé. Záleží na tom, jak dlouho trvá zvýšená hladina krevního cukru a do jaké výše dostoupá. Takže odpověď není jednoznačná.

V každém případě dlouhodobě zvýšená glykémie ( například více než rok trvající) může vést k postižení nervů, očí, cév ledvin a může se projevit následujícími potížemi: bolesti nebo křeče nohou, zhoršení zraku, kožní infekce, zvýšená únava. Pokud cukr stoupá nad 15,0mmol/l většinou se přidává žízeň, časté močení, hubnutí, velká slabost. V dalších fázích může docházet k postižení velkých cév, tedy zhoršení činnosti srdce, cév na dolních končetinách.
Je toho hodně, ale ne každý má stejný průběh.

Rozhodně bych Vaší sestře doporučovala se o sebe více starat. Protože pokud bude mít dobrý cukr, žádná z komplikací přijít nemusí. Bohužel ale platí, že když už se komplikace objeví, cesta zpět do plného zdraví bývá nemožná. Proto je velmi důležité komplikacím předcházet.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 11. 2020 Renáta

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně testu na těhotenskou cukrovku.Ve 26 týdnu těhotenství jsem podstoupila test a hodnoty mi vyšli takto:
Nalačno 5,0
Po 1 hod 9,3
Po 2 hod.7,4
Chci se tedy zeptat,zda jsou hodnoty v pořádku.Děkuji za odpověď s pozdravem

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, hodnoty jsou v pořádku.

glukosa na lačno ˃ 5,1 mmol/l
glukosa za 1 hodinu ≥ 10 mmol/l
glukosa za 2 hodinu ≥  8,5 mmol/l 


S pozdravem

MUDr. Bartášková Dagmar

29. 10. 2020 Václav

Dobrý den,
Chtěl bych se jenom zeptat zda mohu do jídelníčku zařadit jáhly. Všude čtu o jejich prospěšnosti zdraví, ale nikde jsem se nedočetl zda je mohu zařadit do jídelníčku diabetika. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jáhly vhodné pro diabetiky určitě jsou. Jsou předchůdci rýže a mají velkou výživovou hodnotu. Pro porovnání uvádím nutriční hodnoty: 100 g vařené jáhly - 498 KJ, 4 g bílkovin, 24 g sacharidů, 1 g tuku. 100 g vařené bílé rýže (mohou být ale různé druhy) - 526 KJ, 3g bílkovin, 28 g sacharidů, 0,28 g tuku. Pro pestrost stravy je tedy možné je zařadit do jídelníčku.  

S pozdravem

Mirka Hylenová, nutriční terapeutka

23. 10. 2020 Michaela

Dobrý den, DM1 mi diagnostikovali před 35 lety. Celou dobu, i přes veškerou snahu, jsem špatně kompenzovaná a stále na perech (inzulíny Novo Rapid a Toujeo). Za posledního půl roku jsem přibrala 10 kg, dle mého názoru, zcela bezdůvodně. S touto nadváhou se necítím dobře a chci zhubnout. Nikdo mi však neporadí a nepomůže. Prosím o radu. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

jednoduchá a rychlá rada je velmi obtížná.

Pacienti s diabetem 1. typu mají obvykle stejné důvody pro přibírání váhy jako ti ostatní: málo pohybu, hormonální změny, stresy, nespavost, špatná skladba jídelníčku (větší příjem energie než výdej). Navíc se k tomu u vás může přidávat vysoká dávka inzulínu (nevím kolik jednotek za den si aplikujete, ani kolik kilogramů vážíte) nebo poruchy funkce štítné žlázy.

Začala bych tedy cukrovkou:

1. obvyklá celková dávka inzulínu na den by neměla překročit 40-50j. Maximální dávka je do 0,8j/kilogram váhy
2. proberte se svým lékařem ev. onemocnění štítné žlázy
3. stáhněte si do mobilu kalorické tabulky a zkuste jíst tak, abyste měla na 5-6000 kilojoulů/den
4. zkuste 3x týdně 30 minut chodit venku bez přerušení

Když to nepůjde, obraťte se na specializované ambulance, kde Vám pomohou sestavit jídelníček a poradí se správným složením potravy.


Držím palce!

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 10. 2020 Valentyna

Dobrý den, prosím vás o pomoc : mám cukrovku, problém se štítnou zlazou a bohužel obezita. Musím být na kontrole u diabetologa 26.10. Prosím, můžu přijít k doktorovi ve vaší ambulance, když to bude možné? Jsem cizinka, důchodce. Předem děkuji. S pozdravem Valentyna.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že již někde diabetologii navštěvujete. 

Pokud chcete změnit diabetologa, popřípadě endokrinologa, nové pojištěnce do péče přijímáme. V případě zájmu se prosím objednejte telefonicky na 272 917 011.
S pozdravem

Diabetologická a endokrinologická ambulance

12. 10. 2020 Martina

Přeji Dobrý den. Při prvním odběru jsem měla cukr v krvi 6.7. Po poradě s lékařkou jsem měla začít zdraveji jíst a přidat více pohybu. Po půl roce jsem měla výsledky cukru na 6.2. Nevím jestli ta poslední hodnota je pořád vysoká nebo už v normě. Lečím se také s hypofunkci štítné žlázy. Dekuji Černá M.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

obě dvě hodnoty jsou v pásmu tzv. poruchy tolerance cukru nalačno, nejde ještě o diabetes, který je definován hodnotou nalačno nad 7,0mmol/l nebo nad 11mmol/l v 2 hodině při tzv. zátěžovém testu (vypití 75gramů čisté glukózy).

O poruše tolerance nalačno hovoříme, pokud je glykémie v rozmezí mezi 5,7-6,9mmol/l nalačno. Je to stav, který často předchází cukrovku. Životosprávou máte asi 30% šanci, že stav vrátíte do normálu, 30% riziko, že stav přejde do diabetu a cca ve 30% zůstává přítomna tato mírná porucha.

Pro pořádek dodám, že normální hodnota glykémie je 3,9- 5,6mmol/l nalačno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 10. 2020 Libuse ILlkova

Dobry den, protoze mam podezreni na prediabetes (merim se manz.glukometrem)
mám v planu po te koronavirove situaci, jít na kontrolu k lekari zatím se chci jen zeptat co znamená toto: po 1 hod po silnem obědě i se zakuskem stoupne glykemie tak na 7.3-7.7. Po 2 hod. na 5.7 -6.2. Ale ve třetí hodině už za 2.5h. opět stoupne glykemii na 7.3. Za dalších 15 min.na 6.5 a po 3 hod.5.8. Ranní glykemii 5.6.-6.2. Mám už 74 r. Poměrně štíhlá 166 cm 68 kg. Miluju tedy čokoládu , ale snad to zvládnu i Bez ní. Několikrát jsem zkoušela metformin, nemohu vubec.mam nesnášenlivost léků. To uz bych radeji inzulin. Poslední 3 roky jsem si nechala udělat glyk.hemoglobin. narůstá od 4.3-4.0, 4.2 a 4.7 v r.2019. Z léků beru jen atorvastatin 10mg
a Lamictal ne na epilepsii, ale na ranní smutky, od dětství. Výborný lek, pomohl mi i na všechny 3 fobie.Bydlím bohužel v Brně, jinak bych rozhodně přišla k Vam. Děkuji illkova

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše ranní glykémie jsou jen lehce zvýšené, opravdu se jedná o tzv. prediabetes, neboť o cukrovku jde až od cukru nalačno nad  7,0mmol/l. Hodnoty cukru po jídle stoupají s maximem za  1-2 hodiny  v závislosti na složení přijaté potravy (cukry, ale také tuky). Pokud je jídlo hodně tučné, může zvýšení přetrvávat delší dobu 3-4 hodiny.

Vaše měření ukazují, že po 2 hodinách vám cukr již klesá což je v pořádku. Následné mírné kolísání již není zásadní. Pro Vaše zdraví je důležité aby byl cukr do 8,0mmol/l.
Sledovat po 15-30minutách jeho kolísání, které máte mezi   6-7,5 není nutné. Glukometry jsou navíc pomocné přístroje, nikoliv laboratorní, a jejich přesnost může kolísat až  k 10%. Proto pokud se opakovaně měříte, získáváte pokaždé trochu jiné číslo.
 

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 10. 2020 Božena

Dobrý den, můj manžel má již 18let cukrovku 2typu, je na inzulínu. Snaží se ní bojovat , ale vzhledem k tomu, že má i jiné zdravotní problémy, není to jednoduché. Jeho ošetřující lékařka mu z nějakého , pro mě nepochopitelného důvodu , v červnu 2020, naordinovala lék trulicity a řekla mu, že bude denní inzulín postupně omezovat . Manžel začal mít nechutenství, což je vedlejší účinek trulicitu. Konzultoval to s ošetřující lékařkou a ta mu sdělila , že je to normální , ať pokračuje s užíváním. Dnes 8.10. manžel denní inzulín již nemá , píchá si pouze noční a při měření má hodnoty od 8 do 16, což je hodně . Manžel paní doktorce zavolal , že cukr má vysoký a požádal o zaslání e receptu na inzulín. Paní doktorka ho však velice nepříjemně okřikla, že měl v červenci 2020 předložit průběh denního měření cukru a dávkování inzulínu, že nespolupracuje atd. Nevím si rady . Manžel se bojí jíst, aby neměl vysoké glykemie a popravdě , ani mu moc nechutná. Zdá se mi nezodpovědné zkoušet experimenty na člověku , kterému je 64 let a má více zdravotních neduhů. Co si o medikaci nařízenou paní MUDR. Váchovou z Českých Budějovic myslíte. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zde není jednoduché hodnotit léčbu, kterou lékařka doporučila.

Lék Trulicity patří do skupiny moderních a velmi účinných léků. Nejedná se rozhodně o experimentální léčbu. Trulicity snižuje chut k jídlu, pomáhá ve snížení hmotnosti a velmi často při jeho užívání pacienti mohou přestat s aplikací inzulínu k jídlu. Navíc má další pozitivní vlastnosti ve smyslu ochrany srdce a ledvin. Bohužel ale toto neplatí pro každého člověka. Ze zkušenosti vím, že ne každý pacient reaguje stejně. Proto pokud Váš manžel opravdu drží dietu a stejně má po jídle glykémie nad 15mmol/l, je vidět že léčba pro něj není zcela vhodná a bude potřeba léčbu změnit

Doporučuji Vám probrat výsledky s paní doktorkou, určitě najde jinou vhodnou variantu.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

13. 10. 2020 Petra Pospíšilová

Dobry den,

Rada bych se preptala ohledne OGTT v tehotenstvi. Vsude jsem byla upozornovana, ze pred samotnym provedenim OGTT bych den dopredu mela snizit prijem cukru. Nicmene v druhem tehotenstvi jsem mela stanovenou tehotenskou cukrovku pro vyssi lacne hodnoty (5,3 a 5,4). Pote jsem dochazela do diabetologicke poradny kde za cele tehotenstvi kdy jsem byla sledovana merenim glukometrem (sledovani 3-4 dny v tydnu) jsem hodnoty temer neprekrocila. Takze prubeh bez diety a omezeni. Dokonce mi mudr sdelila ze naopak kdyz si dam vecer neco sladkeho, tak ty hodnoty budou lepsi. Co je na tom prosim pravdy? Velice dekuji za odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšetření oGTT v těhotenství má být provedeno nalačno po minimálně 8 hodinách lačnění. Nikde není doporučováno den před yvšetřením omezit příjem cukrů, je to zbytečné. Pokud v těhotenství je skutečně přítomná porucha metabolizmu cukrů žádné delší lačnění před testem jí neodstraní.

Zřejmě jste měla opravdu velmi mírnou těhotenskou cukrovku, kdy slinivka dobře pracovala. Zde totiž často po příjmu malého množství cukrů dojde k vyplavení inzulínu, který následně cukr normalizuje. Toto ale nebývá pravidlem a proto příjem sladkostí na noc nelze obecně každému doporučovat.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

7. 10. 2020 Lada Haplová

Dobrý den, moc vás prosím, zdali by se u vás mohl objednat syn, který je po léčbě Hodkinova lymfonu, léčil se na Vinohradech, nyní byl na kontrole a má doporučené vyšetření na štítnou žlázu, jelikož mu špatně pracuje. Je navíc i obézní. Já jsem matka, která má se štítnou žlázou také problémy. Moc děkuji za odpověď, Haplová

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Haplová,

do péče stále nabíráme. Zavolte si na tel.: 602 216 130 a domluvte se sestřičkou Pilnou na termínu.

S pozdravem

MUDr. Loos František

5. 10. 2020 Hana Č.

Dobrý den, je mi 61 let a od roku 2014 mám zjištěný Diabetes Me¨llitus II. typu, užívám 2x Metformin Teva XR 750 mg, Rosucard a Prestarium Neo. Poslední dobou mě trápí trvalý pocit chladu v prstech dolních končetin a píchání v tříslech. Je vhodné posílit prokrvení přípravkem DioMax nebo Diosminol? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

cukrovka, zejména pokud není dlouhodobě dobře pod kontrolou může vést k zužování cév. Projevy jsou nejčastěji bolesti v nohou při chůzi, křeče, může být i pocit studených nohou. Ne vždy ale za tyto pocty může ucpávání cév. Proto je vhodné nechat si zkontrolovat zda máte cévy průchodné (ultrazvukem). Pokud jsou totiž cévy skutečně zúžené, pak léky, na které se ptáte nebudou mít velký efekt. Naopak pokud jsou vaše potíže způsobené žilní nedostatečností nebo se jedná pouze o mírnou poruchu prokrvení (poruchu prokrvení drobných cévek), tak by v léčbě mohly mít efekt.

DioMax obsahuje: diosmin, hesperidin, rutin a aescin. Řadíme je mezi látky označované jako flavonoidy. Flavonoidy jsou přírodní látky rostlinného původu. Aescin je extraktem z kaštanu koňského (jírovec maďal), působí proti otokům. Přispívá k normální činnosti cévní soustavy a pomáhá snižovat pocit těžkých nohou. Má antioxidační účinky. Diosminol obsahuje: extrakt koňského kaštanu, hespedirin. Efekt a složení obou léky je velmi podobný

Závěrem: léky, na které se ptáte používáme zejména při léčbě žilní nedostatečnosti (křečové žíly, hemorhoidy), při pocitech těžkých nohou, otocích způsobených žilní nedostatečností. Můžete je vyzkoušet na 3 měsíce, pokud nebudete pozorovat zlepšení vašich potíží, je další léčba zbytečná.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 9. 2020 Emily

Vážená paní doktorko/ doktore,
jsem ve 24tt a před třemi týdny odeslána na diabetologii. První týden měření na lačno 5.6,5.7,5.3,5.9,6.2,5.9,6.3.. Další tři denní měření po všech jídlech v pořádku. Kromě 4 hodnot. V mé dietě bylo rozhodně co zlepšovat. Pohybu jsem neměla dostatek. Po týdnu jsem radši kontaktovala doktorku. Ta nebyla ve službě, vzal mi jiný doktor. Řekl, že musim nasadit inzulin. Několikrat jsem se mu snažila vysvětlit, že potřebuju poradit s dietou a režimem. Ale o tom se bavit nechtěl. Při předvádění a učení mě, jak si pichat inzulin, jsem celou dobu brečela. Probrečela jsem pak celý další týden. Myslím, že jsem jedla lépe. Tedy určitý počet sacharidů a žádné rychlé cukry. Více zeleniny. Hodnoty se zhoršily. Na lačno skoro všechny 6.0 - 6.3. Po jidle o něco horší než první týden. Třetí týden jsem se snažila hlavně uklidnit. Inzulin jsem zvýšila( měla jsem to udělat pokud nebude stačit nejmenší hodnota) ze 4 na 6 večer ( je to ten dlouhodobý ). Hodnoty měření mam stále nad 6.0. Dokonce i 6.4.. Je to dobrý postup? Nasadit inzulin hned po týdnu, když jsem měla jeden den střevní problémy a rozhodně jsem nejedla ještě správně a necvičila kolik bych měla? Předpokládám, že je to momentálně tím obrovským stresem. Ale byla jsem ve 22tt. Nebyl ještě trochu čas to srovnat? Mám 20kg nadváhu. Přesto řekl, že nesmím moc zhubnout. Že řešit to přísnou dietou bych mohla, kdybych měla třeba 130kg. Má sestra měla před třemi roky podobný problém. Inzulin odmítla a vše vyřešila dietou. Vše bylo v pořádku. Porod v normě, dítě zdravé, normální velikost. Ještě beru 100 euthyrox, před těhotenstvím 88. Přibrala jsem 2 kg za celé těhotenství.
Předem děkuji, pokud najdete čas, sdělit mi Váš názor.
S pozdravem Emily

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na začátku bych Vás chtěla uklidnit, že aplikace inzulínu v těhotenství, pokud máte těhotenskou cukrovku není nic mimořádného a že miminku rozhodně nemůže uškodit. Inzulín v léčbě gestačního diabetu používáme cca u 10-20% všech těhotných.

Pokud se ptáte na to, zda-li by dieta a lepší pohyb mohla ve Vašem případě zlepšit hodnoty glykémie je to možné. Ale hlavním problémem v těhotenství, který řešíme, je čas. Je totiž doporučeno mít cukr pod kontrolou co nejdříve. Proto se nejspíše Váš lékař rozhodl neotálet při zahájení léčby inzulínem. V řadě případů se totiž vliv diety a pohybu projeví až za delší dobu. V těhotenství se opravdu nedoporučuje přísná dieta, protože miminko potřebuje energii (a to jsou také cukry) pro vývoj. Doporučuje se minimálně 175-200g cukrů na den. Pokud tato dietní opatření nevedou po 1 týdnu k normalizaci cukru, pak je třeba zahájit léčbu inzulínem.

Nyní jste ve 24 týdnu těhotenství, lze předpokládat že hormonální činností placenty se hodnoty krevního cukru budou ještě spíše zvyšovat, proto bych s léčbou inzulínem rovněž souhlasila.

Zkuste dodržovat životosprávu, myslete na to, že inzulín je pouze do porodu a nebojte se upravovat dávky podle doporučení lékaře. Tento postup je obvyklý. Uvidíte že se vaše hodnoty glykémií zlepší.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 9. 2020 Blanka

  • Diabetologie

Dobrý den, zajím alo by mě zda máte smlouvu a VZP jsem starší důchodce a mám zvýšený cholesterol na který dostávám od praktického lékaře prášky. Na kontrole jsem byla ? to si opravdu nepamatuji. Je možné se k vám objednat abych věděla jak na tom jsem?

Odpověď ordinace

Vážená paní Blanko,

ano, pokud máte cukrovku, není problém s převzetím do péče. Smlouvu s VZP máme.


Ale Vy zmiňujete, že užíváte léky na cholesterol ne na cukrovku. Ty Vám předepsal Váš praktický lékař a je tedy potřeba za ním dojít a domluvit se na další terapii s ním.


S pozdravem
Poradna Diabetologie

17. 9. 2020 Marcela

Dobrý den, je mi 73 let, mám předepsanou Trajentu,krom toho mám lék na cholesterol Sortis a lék na ředění krve Anopyrin 1000,nově jsem dostala inzulín Levemir. Po aplikaci inzulinu -1xdenně večer,mám problém se spaním,protože se mi náhle rozbuší srdce,což jsem předtím neměla. Také se mi po aplikaci dělají modřinky. Chtěla bych se zeptat,jestli tyto nežádoucí účinky jsou běžné a jak jim případně zamezit? Hodnotu glukozy jsem měla 7,5-9,9mmol/l(v době když jsem měla jen tabletky),cholesterol HDL 0,96,LDL 2,48,tryacelglyceridy 2mmol/l.
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

po aplikaci inzulínu byste neměla mít žádné potíže. Lékař Vám jej pravděpodobně předepsal, protože jste měla vyšší cukr ráno nalačno. Inzulín Levemir se vstřebává pomalu a v průběhu 16-20 hodin pomáhá snižovat krevní cukr.

Pokud máte po inzulínu bušení srdce, může to být protože Vám příliš klesá krevní cukr, tedy byste měla zkontrolovat hladinu glykémie při potížích. Pokud klesne pod 4,0 může to být příčinou bušení srdce.

Stejně tak vaše tělo nemusí na tento druh inzulínu dobře reagovat a toto se pak projevuje bušením srdce.

Doporučuji Vám tedy zkontrolovat cukr při potížích (bušení srdce), v případě cukru nižšího než 5,0mmmol/l, snížit dávku inzulínu.

V každém případě se telefonicky domluvte s lékařem, který vám inzulín předepsal, určitě vám pomůže najít vhodnou dávku inzulínu a vhodný inzulín

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

© 2021 ocukrovce.cz. Coding / design by inspirum and Martin Seidl.

Nahoru ↑