Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

16. 3. 2023 Petra

Dobrý den psala jsem vám a nemám zatím žádnou odpověď dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, odpovědi zpracováváme průběžně. A jich opravdu hodně. Odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech, ale nejsme schopni odpovídat obratem. Doktoři odpovídají na Vaše dotazy ve svém volném čase. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

23. 3. 2023 anonymní

Dobry den,
pokud se hodnoty mereni cukru v krvi na lacno pohybuji uz pres rok kolem 7-8.5 (vek 77), nemel by prakticky lekar predepsat leky na cukrovku? Nebo je nutna navsteva odbornika diabetologa? Prakticky lekar se z nejakeho duvodu zdraha napsat leky, ale pacient je dlouhodobe unaveny, s nadvahou, ...
Dekuji!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty, které udáváte nalačno jsou na hraně pro věkovou kategorii nad 75 let. Obvykle pro vyšší věk tolerujeme cukr nalačno 6-8 mmol/l. Nicméně pokud jsou příznaky únavy, je potřeba zkontrolovat i hladinu cukru po jídle a hladinu tzv. dlouhého cukru (HbA1C), který vypovídá o průměrné glykémii za delší období. Pokud bude hladina pod 53 mmol/mol, není únava dána cukrovkou a není třeba léčit. Naopak pokud je dlouhý cukr vyšší, byla by léčba vhodná.

Tato vyšetření může udělat praktický lékař. Doporučuji probrat Vaši únavu ev. jiné potíže znovu s praktickým lékařem s cílem zkontrolovat cukrovku lépe, nejen podle glykémie nalačno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2023 Ludmila Otřísalová

Dobrý den, mám dotaz. Moje matka je diabetička. Má doma delší dobu glukometr. Nedávno jsem koupila v lékárně další do rezervy.. Matka na starém naměřila cukr 12,4 a ve stejnou dobu na novém 10. Ze zvědavosti si šla ke známé půjčit další. Opět si měřila, tentokrát na třech přístrojích. Ukazovali v e stejný čas 8, 9 a 12. Tento rozptyl mne zneklidnil. Takže mne zajímá, dá se vůbec na měření cukru v krvi doma spolehnout? Pokud jsou možné rozdílné výsledky, u různých přístrojů, tak je možnost, že diabetik se stravuje dle špatných údajů a prakticky si škodí? A pokud lékaři při kontrole poskytne špatné výsledky, jak může lékařem upravená léčba člověku prospět? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometry nejsou přesné laboratorní přístroje, ale pro hodnocení a vedení léčby diabetu jsou dostačující. Přesnost těch nejlepších, které užíváme je +- 10% od skutečné hladiny glykémie. To znamená, že pokud máte glykémii 10 mmol/l, tak glukometr může naměřit glykémii v rozmezí 9 až 11mmol/l.

Je normální, že i když uděláte více meření v jeden čas, nebudou naměřené hondoty stejné. Čím je vyšší hladina glykémie, tím větší odchylka může být. Měření může být rovněž ovlivněno nedodržením postupu měření, měření prošlými proužky, dlouho otevřenou krabičkou proužků. Některé glukometry mají přesnost měření horší.

Zavěrem: je důležité vybrat si kvalitní glukometr, dodržovat správný postup při měření glykémie. V ambulanci při nejistotě o správnosti měření glukometry kontrolujeme. Správnost léčby navíc kontrolujme dalšími testy, nejsou to jen údaje z glukometru, které používáme při úpravě terapie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 3. 2023 Pavel C.

Dlouhodobé užívání euthyroxu......
Přeji hezký den. Chci se zeptat, zda je nutné celoživotně užívat léky na štítnou žlázu (konktr. Euthyrox)? Asi před dvěma roky mi zjistili sníženou funkci žlázy a to zcela náhodně. Od té doby chodím pravidelně na kontroly a výsledky jsou stabilizované. Své lékařky jsem se ptal zda je možné dávku vysadit nebo aspoň snížit, ale bylo mi řečeno, že ne, že už léky budu brát celoživotně. Ptám se tedy jestli je to nutné, když žádné zdravotní problémy nemám a nepociťuji a výsledky jsou v pořádku? O vysazení léku jsem hovořil se svou lékařkou, ale ta vysazení odmítá. Není lepší pomalu dávku snižovat, aby se tělo s problémem samo popralo, aby funkce žlázy nebyla závislá pouze na lécích? Přijde mi divné, že se o to lékařka ani nepokusí, aby se zjistilo jestli si tělo samo poradí. Děkuji za reakci.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel neznám veškeré detaily Vašeho onemocnění, sono nález a příčinu, proč štítná žláza pracuje málo. Euthyrox nijak štítné žláze nepomáhá - neuzdravuje ji a ani nijak neléčí příčinu onemocnění, je to pouze náhrada hormonů, které již Vaše štítná žláza nedokáže vyrobit, protože je její funkce poškozená. Cílem léčby je, aby se byla vyrovnala hladina hormonů a nebyly přítomny příznaky z nedostatku hormonů a tělo správně pracovalo. Příznaky z nedostatku hormonů přichází velmi pomalu, často mohou být přehlédnuty a mít i fatální následky.

S pozdravem

MUDr. František Loos

17. 3. 2023 Slavka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Dostala jsem prášky na snížení hladiny cukru a k tomu i inzulín na nějaký čas. Jak prášky, tak inzulín mám brát večer. Akorát jsem se zapomněla zeptat zda je mohu brát ve stejný čas nebo mezi nimi udělat nějakou pauzu. Můžete mi poradit? Ještě s tím nemám moc zkušeností. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

léků na cukrovku je více, stejně tak jako typů inzulínů. Proto pro správnou odpověď potřebuji znát konkrétní léky a konkrétní typ inzulínu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 3. 2023 Růžena Knotková

Dobrý den pane doktore. (MUDr. F. Loos)
Chodím k vám na kontroly s diabetem 2.typu. Jelikož stále mám velkou nadváhu a nedokáži ani dietou shodit nějaké kilo a tím mi připadá ,že i cukr mám poslední dobou stále vyšší. Chtěla bych se zeptat, zda by nebylo možné v mém případě na léčbu použít přípravek OZEMPIC. Něco jsem si o tom přečetla, ale samozřejmě to nechám na vašem zvážení a rozhodnutí , případném doporučení.
Děkuji za odpověď.
Hezký den přeje Růžena Knotková
tel. 603199698

Odpověď ordinace

Dobrý den, lék podobný Ozempicu užíváte v preparátu Xultophy ( inzulin+ liraglutid) a jako další lék na hubnutí Invokana. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

15. 3. 2023 P.N.

Dobrý den,
jsem z rodiny, kde po otcově linii mají všichni DM 2.typu,obezitu. Tatínek byl na inzulinu od 26 let, postupně s komplikacemi (dialýza + transplantace ledviny, opak.CMP,..)

Mně je nyní 42 let (a velká obezita ), měla jsem v prvním těhotenství gestační dm na dietě.
Před rokem a půl jsem si náhodně změřila glykemii glukometrem, hodnoty na hranici normy, ale stále v normě, jen vyjímečně glykemie třeba 6.7, nebo 7,2 uprostřed dne.
Nyní na podzim jsem měla druhý covid, po něm jsem více unavená a do toho úmrtí tatínka, který byl rok velmi vážně nemocný a měla jsem dost starostí a stresu okolo toho všeho.. Po jeho úmrtí jsem se jeho glukometrem začala měřit a je v podstatě jisté, že mám DM již také. Nejvyšší hodnotu jsem měla okolo 13,00 , nicméně se snažím dodržovat dietu bez cukru s omezením sacharidů, během dne je cukr 5,8-10.00, největší problém je ráno , lačnou glykemii mám v podstatě nejvyšší (okolo 9-10) a postupně klesá až během dne a po snídani.

Je ještě možnost zvrácení mého stavu a být "pouze " na dietě (pokud by se dařilo dál zhubnout + pohyb) a nebo je již jisté, že je nutná léčba léky ? (které se v mysli velmi bráním, ráda bych to ještě dokázala bez léků) Dosud jsem na sebe neměla moc času a energie, nyní po úmrtí táty se začínám mít čas soustředit i sama na sebe.
Lékaře jsem ještě nenavštívila a popravdě se tomu bráním, neboť se díky zkušenostem z předchozí doby obávám neempatického přístupu a despektu díky obezitě a toho, že mi bez debaty dají inzulín. Jsou i jiné možnosti léčby než inzulín? Kolik si mohu dovolit dát času na zlepšení pohybem a stravou? a jde to vůbec ještě? (abych šla k lékaři až ve chvíli, kdy by byly výsledky lepší..)
Z dalších chorob mohu uvést zhoršenou fci jater (steatoza) a hypofunkci štítné žlázy.

Děkuji moc za Váš čas, věřím, že mě neodsoudíte a neřeknete mi pouze, at jdu k lékaři. Vím, že bych měla, ale ta stigmatizace.. to člověk spíš z obav nikam nejde :-((


Pěkný den. P.N.


Odpověď ordinace

Dobrý den, 

rozumím Vám, ale sama asi tušíte, že bude potřeba začít s léčbou. V praxi je jen velmi málo pacientů jen na dietě. V prevenci komplikací cukrovky je totiž důležité mít cukr pod kontrolou co nejdříve. A navíc u Vás je cukrovka opravdu v genech. Léky bych Vám již nyní doporučila.
Pokud se chcete ještě snažit sama, dejte si 3 až 6 měsíců, kdy budete pomalu hubnout a pravidelně se hýbat. Pokud se budou glykémie snižovat, lze pokračovat v dietě a pohybu. Cílová glykémie nalačno je pod 6 mmol/l. Pokud ale po 3 měsících budete mít stále nalačno nad 10 mmol/l, tak Vám rozhodně doporučuji začít s léčbou. Používáme moderní preparáty, některé z nich pomáhají se snížením hmotnosti.

Držím Vám palce

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 3. 2023 Svatava Tlatlová

Dobrý den, má dcera,21 let váží 43 kg má cukr 3. Mohli byste mi poradit,zda- li se má obrátit na odborníka. Děkuji moc.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud má dcera cukr 3 mmol/l, tak se rozhodně nejedná o cukrovku. Jde o nízkou hladinu krevního cukru (tzv. hypoglykémii). Píšete, že váží 43kg. Stravuje se normálně? Stav se ale může vyskytovat za určitých okolnostií i u zdravého člověka. Důležité je, zda-li má nějaké potíže. Pokud pozoruje příznaky hypoglykémie, pak Vám doporučuji kontaktovat jejího praktického lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 3. 2023 anonymní

Dobrý večer prosím jak snížit hladinu cukru v krvi než budu zítra volat diabetologovi .. Naměřeno HI před jídlem i po jídle dekuju

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

toto je opravdu akutní dotaz, měl byste mít telefonní číslo na Vašeho lékaře.

Nejspíš již pozdě, ale přece odpovídám:
1. je potřeba ověřit, že je cukr opravdu vysoký, tedy ještě jednou přeměřit
2. pijte dostatek nesladkých tekutin, například sklenici vody každou hodinu, můžete se jít projít
3. pokud můžete a umíte, upravte dávku léků na cukrovku. Nepíšete ale co užíváte, proto Vám tady nemohu poradit
4. pokud nemáte potíže, je možno postupovat podle výše zmíněných rad
5. pokud máte potíže (zvracení, bolesti břicha, pocity na omdlení) je lepší volat lékaře akutně
4. vyhodnoťte důvod vysokého cukru aby se to neopakovalo. Dietní chyba? Nemoc? Nepravidelně užívané či zapomenuté léky? Špatně podaný inzulín?

Doufám, že jste již v pořádku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 3. 2023 Jitka

Dobrý den, dcera je v šestém měsíci těhotenství a byla na testu OGGT, snad to píšu dobře. Výsledky byly v pořádku až na hodnotu 2,6 dvě hodiny po vypití glukózy. Gynekolog se k tomu nijak nevyjádřil. Často ji v těhotenství bývá špatně. Děkuji za reakci.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota 2,6 mmol/l ve 2 hodině neznamená cukrovku. Hladina cukru je nízká. Znamená to, že Vaše slinivka přehnaně reaguje na zátěž glukózou ve větší dávce. Proto Vám zejména po větších jídlech nebo po sladkém může být občas lehce nevolno. Není to nic nebezpečného, v průběhu těhotenství se to srovná. Prevence potíží je jíst menší porce jídla, častěji denně (např 5-6x) a snížit příjem rychlých cukrů (sladkosti) nebo je podávat vždy po jídle, kde jsou zároveň polysacharidy (např. toust či jiné pečivo)

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 3. 2023 Dominika Roubalová

Dobrý den chtěla jsem se zeptat čím se dá nahradit Tresiba.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

moc možností není, srovnatelný inzulín je pouze inzulín Toujeo. Tedy pokud máte diabetes typ 1.
Pokud máte diabetes typ 2, je více možností ve výběru náhrady inzulínu Tresiba, ale je tam několik omezení v kombinaci s ostatními léky, proto na to nelze takto jednoduše odpovědět. Jsou to již jiné typy inzulínů nebo inzulínové směsi. Nicméně výpadek inzulínu Tresiba by měl být pouze krátkodobý očekáváme, že v dubnu bude zpět.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 3. 2023 anonymní

Dobry den,
Chtela bych se zeptat, vyska 170cm, váha 80 kg, poprve mi zmeren cukr 5,9 nalacno, vzdy predtim jsem mela vyssi, ale vesla jsem se do limitu (teda tak mi rekla MUDr) MUDr.mi rekla, ze vysledek ok, ale vsude se pise, ze nad 5,6 to ok neni. Nyni jsem omezila cukry, a zacala jsem dietu, take jsem zacala jezdit na rotopedu, abych zhubla. Jsem docela vystrasena, protoze se vsude pise o prediabetesu, ale dle MUDr ok. Mam trvat na diabetologii? Za pul roku jdu na krev znova, chodim tam kvuli gastroenterologii, takze je mi krev kontrolovana kazdych pul roku.
Moc dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota 5,9 mmol/l  je opravdu lehce nad normou, tedy prediabetes. Pro lékaře je to hraniční hodnota a nic jiného než dietu a cvičení Vám nebude doporučovat. Proto navrhuji pokračovat v racionální stravě, zhubnout cca 5-7 kg (ideálně 10kg), ale nevím kolik je vám let. Čím starší, tím méně tlačíme na ideální váhu.
Kontrola za půl roku, odběry nalačno, nechte si k tomu přihodit HbA1C. Léky až když bude HbA1C nad 46 mmol/mol nebo nalačno nad 7,0 mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 3. 2023 Magdalenka

Dobry den, musim Vam napsat, protoze podle reakci na dotazy pacientu jste velmi mila a rozumna lekarka. Tedy rok drzim nizkosacharid.dietu, pote, kdy me praktik poslal na diabetologii s cukrem v krvi 10-14 nmol/l, me lekarka v dia ambulanci naridila dietu s omez.sacharidu,a dala hromadu prasku.Jiz rok drzim JEN DIKY LC DIETE CUKR V KRVI NA 5,0 az 5,4 nmol/l. Uz nikdy mi cukr nesel nahoru.Drzim ale prisnejsi dietu, nez mi byla urcena. Snim nekdy i cokoladu, ale energie vydam dost s pomoci chuze, cviceni a fyzicke aktivity. Cesi jsou neuveritelne lenivy narod! Me nakopla doktorka, sice blbymi slovy ( budete si hlidat prijem cukru a uzivat leky)ale vzala jsem to po svem. Vic nez rok jsem zcela diky diete zdrava, miluju ji!,Je chutna, jsem kreativni, takze si chutne jidlo umim udelat i ze sunky/ syra a zel.salatu).Prilohy, a bile pecivo nejim! Takze ted k doktorum! Jsou nekteri skveli,a pomahaji, podporuji radami i leky na podporu jater atd. Jini jsou mimo, a cpou stale dokola pri kazde kontrole a odberu krve prasky! Zdurazňuju, ze jsem rok bez klinickych priznaku( dieta je super) ale doktorka me kazde 2 mesice vypisuje zbytecne recepty na prasky. Bohuzel jiny lekar nema volno. Jen tahle hloupa lpici na tune prasku za kazdou cenu/ vyhazuju do popelnice, NEBERU nebrala jsem to nikdy. Je to zivotu nebezpecne, stejne jako statiny aj.jedy. S tou zenskou se mluvit neda, na kontrole sedim,mlcim...vsichni pacienti na to maji stejny pohled, ale nemaji jineho lekare. Okres Karvina

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, na Vašem příspěvku je krásně vidět, že dieta a pohyb má v léčbě cukrovky ohromnou moc. U řady pacientů dokáže téměř zázraky. Bohužel ale ne každý toto dokáže a ne každému dieta stačí. Je řada diabetiků, kde si v léčbě cukrovky bez léků nepomůžeme. Prostě proto, že slinivka hůře pracuje.
Tedy, když dieta a pohyb přestanou fungovat a přijde čas na léky, je rozumné je přijmout. Dlouhodobě zvýšený cukr, ale i tuky, jsou pro tělo nebezpečné.

Ať se Vám i nadále daří

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 3. 2023 anonymní

Dobrý den prodělala jsem po 3 covid a než m začne hodně se mi zvedne cukr . A potom se rozjede covid vždy začal stejné. Dostala jsem tedy januvii po ní mi bylo hodně špatně tak mi ji vyměnili za jiný lék nakonec jsem skončila u glyclady 30 podle výsledků laboratoře mám ale vše v pořádku jen nepatrně nižší minerály beru tedy hořčík dlouhodoby cukr protilátky a funkcí slinivky jak produkuje inzulín také v pořádku. Je nutné užívat léky na cukrovku? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jsou hodnoty Vašeho cukru po novém léku v normě a Vy nepociťujete žádné potíže, doporučuji Vám pokračovat v léčbě. Vysazení léku by vedlo pravděpodobně ke zhoršení glykémií. Lék by se vysazoval pouze za předpokladu, že by se hodnoty Vašeho cukru pohybovaly nalačno kolem 4 mmol/l nebo kdyby se u Vás objevovaly hypoglykémie (cukr kdykoliv během dne pod 3,9 mmol/l).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 3. 2023 anonymní

Lecim se na diabetem 2 po covidu pred rokem se mne diabet zhoršil . Mám ráno měření 14,2 Ačkoliv to trvá dlouhou dobu, doktorka mne stále jen zvyšuje dávky inzulinu. Nevím zda je to v pořádku již si píchal m apidru 24 10 14 a nocni tresibu 56 děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na tuto Vaši otázku bohužel nelze jednoznačně odpovědět.

Hladinu ranního cukru totiž ovlivňuje řada věcí:
1. největší vliv má Vaše strava ve večerním období. Zkuste poslední jídlo do 18 hodiny
2. pravidelný pohyb rovněž vylepšuje hladinu glykémie (např 3x týdně hodina chůze)
3. játra si během noci sama vyrábějí cukr, to rovněž může být příčinou vyšší ranní glykémie. Toto pak ovlivňujeme léky.

Léků na snížení ranní glykémie máme více. Může to být metformin, dále tzv. GLP1 analoga (na trhu pod názvy: Trulicity, Ozempic, Rybelsus, Victoza), pioglitazon, může to být také inzulín Tresiba nebo by byl vhodný inzulín Xultophy. Volba léků závisí na přidružených chorobách a na Vašich laboratorních výsledcích. Protože je neznám, nemohu Vám přesně poradit. Co se týče dávky inzulínu Tresiba, je závislá na Vaší hmotnosti. Obvykle nechceme překračovat 0,6 j na kg hmotnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 2. 2023 Andrea Müllerová

Dobrý den,
je mi 29 let a náhodou jsem si právě udělala sama doma kontrolu glykemie a zarazily mě výsledky, které nikde nemohu moc správně interpretovat. Již jsem si takto doma glykemii měřila cca 5 let zpět a tam nic v nesouladu nebylo.
Jsem štíhlá, takže netrpím nadváhou ani obezitou a navíc pravidelně sportuji a mám aktivní životní styl. Před rokem jsem navíc podstoupila krevní obraz a rozbor, kde veškeré hodnoty glukozy v krvi byly v normě a hladiny lipidů, triglyceridů, HDL i LDL cholesterolu též.
Nyní však jsem si dělala měření glykemie nalačno (pouze po vypití bylinných a ovocných čajů - neslazených) a tedy už jsem měla za sebou půlku dne po aktivitách a vyšla mi hodnota 6,5mol v 11.51 ale hned následně v 12.14 mi klesla na 5,2mol.
Další věc je však ta, že opět po delší aktivitě mi stoupla během odpoledne na 5,6mol (stále to jsou hodnoty ale BEZ jídla). Tím, že praktikuji rok styl stravování tzv. přerušovaný půst 20/4 a jím následně až večer (17.00-20.00) v okně.
Následně jsem snědla první jídlo poměrně bohaté na sacharidy a pak jsem měla aktivitu. Přibližně po hodině jsem si udělala měření glykémie a vyšla mi tedy 5,5nmol a následně jsem jedla další a poslední jídlo - večeře a cca hodina a půl pak jsem měla poslední glykémii 7,1 nmol před spaním.
Následující den ráno jsem si změřila opět glykémii po 8 hodinách po probuzení a měla jsem 5,8 nmol. Pak jsem jen dělala běžné činnosti po bytě, ale ještě jsem nic nejedla ani nepila a za 2 hodiny po tom prvním měření jsem si znovu změřila a vyletěla mi hodnota na 7,1 nmol.Na sobě jsem však nic nepozorovala.
Rodinná anamnéza je taková, že DM 2 má dědeček, který je typickým představitelem a jinak moje maminka měla jenom kdysi v těhotenství. Od praktické doktorky jsem obdržela reakci, že se o nic nejedná a neměla bych si během dne ani nic měřit, protože to může být spíše reakce na ten styl stravování, kdy si tělo zkrátka během dne již samovolně vyplavuje glukozu jako palivo.
Moc děkuji za reakci. Andrea

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

všechny hodnoty, které jste přes den naměřila byly v normě. Jen 1x tam vidím lehce vyšší ráno a to 5,8 mmol/l. Pozor ale na to, že měříte glykémie glukometrem. Rozhodně se nejedná o laboratorní přístroj a tomu odpovídá přesnost. Může být +- 10% od reálné hodnoty glykémie. Proto, pokud si chcete být jistá ranní hodnotou, doporučuji kontrolu v laboratoři z žilního odběru. Co se týče kolísání glykémie během dne, všechny hodnoty jsou v normě. Tělo si opravdu, pokud nejíte, samo vyrábí cukr, protože mozek jej potřebuje jako zdroj energie. Vzestup na 7,1 mmol/l není nic dramatického a nepoužívala bych termín vyletělo. Je normální, že zdravému člověku cukr kolísá podle pohybu, stravy, stresu. Obvykle mezi 4,5-7,5 mmol/l. Hodnota 7,1 je tedy normální a normální je, že nic nepociťujete.

Závěrem: snažte se i nadále hodně hýbat a zdravě se stravovat. Pokud máte v rodině cukrovku, doporučuji 1x ročně kontrolu cukru nalačno v laboratoři. V mezidobí se můžete kontrolovat glukometrem. Netřeba často například 1x za 2 měsíce. Vše co je na glukometru do 7,5 mmol/l po jídle je ještě v rámci normálu. Bude-li nalačno opakovaně nad 5,5mmol/l, nechte si zkontrolovat cukr v laboratoři. Není vyloučené, že se Vám ranní glykémie horší, protože v genech cukrovku máte.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 2. 2023 anonymní

Dobry den, mam jiz 1 syna 3 roky. Nyni nove diagnostikovane PCO dle Uz ale hormonalni profil byl v poradku.

Byl mi nasazen duphaston,clostil a stadamet 500. Nyni jsem cerstve tehotna a potrebuji vedet jestli mam brat dal stadamet 500 abych zamezila pripadnemu potratu skrz pcos a nebo vysadit. Muj dr ma dovolenou. 1 lekarem mi bylo receno ze to mam vysadit a ja ted nevim co tedy delat,prosim o radu

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék metformin lze užívat i v těhotenství. Zlepšuje citlivost těla na inzulín, snižuje riziko vzniku těhotenské cukrovky. Dokonce jej užíváme u žen s těhotenskou cukrovkou. Není spojen s rizikem potratu. Proto vyčkejte. Až bude jisté, že těhotenství prosperuje (tedy cca 12-13 týden) zkusila bych jej vysadit. Záleží ale také na tom, jaké budou hodnoty krevního cukru v odběrech v prvním trimestru. Pokud bude vyšší, budete naopak dávku zvyšovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 2. 2023 Vlasta

Dobrý den, prosím o radu mám cukrovku typu 2 chtěla bych se zeptat mohu užívat konopný protein v koktejlech na podporu svalů a bolestí v kloubech artróza místo dvou jídel obsahuje sacharózu 100g je 7g cukru děkuji Vlasta

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

konopný protein jako doplěnk výživy určitě užívat můžete. Dávka 100 g proteinu obsahue cca 5-7 g cukrů, což je ve stravě diabetika zanedbatelné množství. Obvykle v dietě doporučujeme 150-200 g cukrů na den. Myšleno tím všechny cukry, které za den sníte. Tedy veškeré pečivo, přílohy, mléko, mléčné výrobky, ovoce a také nějaké drobné sladkosti. Pokud je tedy nezbytně potřebujete.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 2. 2023 David

Dobrý den chtěl jsem se zeptat na hodnoty na lačno 5,3 z krve HbA1c 40 měřím 177 váha 100 kg věk 43 jaterní vporadku lehce zvýšená hodnota alt 0,84

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota nalačno je ještě v normě, HbA1C na horní hranici normy. Podle těchto čísel se o cukrovku nejedná.
Být Vámi, tak ale začnu s redukcí váhy a to alespoň 10 kg. Je to prevence možného zhoršení krevního cukru a vzniku cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 2. 2023 David Gabriel

Dobrý den dostal jsem od paní doktorky recept na senzory free styl a sestra mi nedala předtištěnou obálku můžete mi poradit? děkuji 736217474

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

můžete
1) přes stránky https://www.freestylelibre.cz/, kde je návod. Na stránkách najedete na senzor chci koupit, přesměruje Vás to na stránky https://www.lekarna.cz/freestyle-libre-senzor/zde kliknete na chci koupit freestyle libre senzor, uplatnit poukaz a nabídne vám to zda chcete uplatnit papírový nebo e-poukaz. Dále postupujete dle návodu.

rychlejší cesta k cíli je
2) najedete rovnou na https://www.lekarna.cz/freestyle-libre-senzor/
zde kliknete na uplatnit poukaz a vyberete zda papírový nebo e poukaz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2023 Lucie

Dobry den, podstoupila jsem test na těhorenskou cukrovku, mé výsledky z krve po 1h jsou 10,56 a po 2h 5,63. Muj gynekolog mi řekl, že prvni hodnota je vyšší ale o těhotenskou cukrovku nejedna. Chci se zeptat zda je to doopravdy tak? Cukrovku mame po generesce v rodině, i těhotenskou tak nic nechci zanedbat. Děkuji a hezký den

Odpověď ordinace

Dobrý den,

výsledky ukazují, že v 1 hodině máte hodnoty nad 10,0 mmol/l, tedy se již jedná o těhotenskou cukrovku. Máte hodnoty vyšší sice o málo, ale to neznamená, že to není cukrovka.

Podrobnosti viz https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/.
Doporučuji Vám tedy objednat se do diabetologické ambulance, abyste měla glukometr a možnost si cukr v průběhu těhotenství kontrolovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 2. 2023 Jiří Pech

Dobrý den.
Mám dotaz. Zvýší se hladina cukru v krvi při dlouhodobých bolestech zad? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nemáte cukrovku, je velmi málo pravděpodobné, že by bolesti zad vedly k diabetu. Nicméně dlouhodobý stres (a to bolesti jakéhokoliv původu) může spustit vzestup glykémie, pokud máte v genech riziko diabetu 2. typu.
Pokud již je diabetes přítomen, pak jakákoliv nemoc, bolesti nebo stres velmi často vedou ke zhoršení glykémií, což musíme řešit úpravou léků nebo vyřešením potíží, které ke zhoršení cukrovky vedly.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 2. 2023 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat na výsledky těhotenské cukrovky. Na lačno jsem měla 4,7po 1 hodině 8,9(odebrana krev v ordinaci a ihned pro kontrolu přeměřena i kalibrovanýn glukometrem), po 2 hodinách 7,8(opakovalo se to samé jako při prvním odběru).
Po odeslání vzorků do laboratoře výsledky vyšli jinak 4,7 po 1 hodině 9.6 a po 2 hodinách 8,7.
Nevim čemu mám věřit popřípadě jak se zachovat.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

výsledky testu oGTT hodnotíme pouze ze žilní krve, tedy z laboratorního vyšetření. Blíže viz https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/.

Glukometry i ty kalibrované jsou pomocné přístroje s možnou chybou až 10%, proto jej k diagnostice cukrovky nepoužíváme.
Z výsledků z laboratoře je tedy zřejmé, že se jedná o těhotenskou cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 2. 2023 Sabina

Dobrý den, mám těhu cukrovku a mám problém pouze s lačnými hodnotami 5,6-6 a bylo mi předepsané metformini 4dny po 500mg hodnoty 6,2.6.6,1.6,5 teď jsem navýšila na 1000mg a mám 6,1.6.6,1.6,4 ještě vyšší hodnoty než když jsem ho nebrala. Večer jsem zkoušela vynechat 2 večeři a nebo si dám v půl 10 večer čtvrt okurky a k tomu plátek šunky a sýrů, to mi předtím vyhovovalo. Inzulín si v žádném případě píchat prostě nechci. Je možné že to mám vyssi po ránu ,když mě každý den budí pes?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na psa bych moc nesázela. U řady žen s těhotenskou cukrovkou dojde v průběhu těhotenství k výraznému zhoršení citlivosti těla na jeho vlastní inzulín, což se projevuje ranní vyšší glykémií a to i tehdy, když držíte dietu. Zhoršování citlivosti je dáno hormonální činnosti placenty, které začíná kolem 26.-28. týdne s maximem do 34.-35. týdně těhotenství. V léčbě užíváme metformin nebo inzulín v jedné denní dávce. Inzulín podáváme na noc, kdy pomalé uvolňování inzulínu sníží ranní glykémie do normálu, tedy pod 5,1-5,3 mmol/l. Takových žen je cca 15-20%. Doporučovala bych Vám tedy již nyní zahájit léčbu inzulínem. Samo se to nezlepší. Podrobně viz např: https://www.tehotenskacukrovka.cz/lecba/.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 2. 2023 Petr

Dobrý den, je nutné nasadit hned prášky při cukru 6,4 ? Byl jsem na odběrech na diabetologii a výsledky předal PL. Po 14 dnech na kontrole u PL lékaře přeměřeno na 5,2 a
byl mi předepsán Stadamed 500, který mám užívat 1x ráno a prý je užívání trvalé.
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

při zahajování léčby cukrovky léky posuzujeme více faktorů: glykémii nalačno popř. glykémii po jídle, HbA1C (tzv. dlouhý cukr), věk pacienta, jeho přidružené nemoci, přítomnost obezity a schopnost či možnost zhubnout. Obecně platí, čím mladší pacient a čím méně zdravotních komplikací, tím dříve zahajujeme léčbu. Výzkumy totiž ukázaly, že pro život bez komplikací je důležité začít s léčbou cukrovky co nejdříve po jejím odhalení. Lék který Vám byl předepsán zlepšuje citlivost Vašich tkání na Váš vlastní inzulín, snižuje tak riziko dalšího zhoršení cukrovky v budoucnosti. Proto jej ve většině případů nasazujeme ihned po zjištění zvýšené hladiny glykémie.

Závěrem: nemám k posouzení Vašeho dotazu další informace o stavu Vašeho metabolismu popř. informace o zdravotním stavu. Nicméně platí, že lék Stadamet neškodí, naopak do budoucnosti zpomaluje či pozastavuje další zhoršování metabolizmu cukru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 2. 2023 Lukas drake

Dobrý den
Prosím, již od včera 3.2. Jsem dostal inzulín - Lantus solo star, je lepší ho brát večer nebo ráno.
K tomu beru Sortis 40 mg
Ongliza 5 mg, Glucophage XR 1000,Rosucatd 40 mg, Ezetrol 10 mg.
Do včera vysoká hladina glikemie 20.6, a po inekci 9.6.
Děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

inzulín Lantus lze užívat večer ale i ráno. Záleží na tom, kterou oblast dne chcete nejvíce ovlivnit. Pokud je Vaším problémem zejména vysoká glykémie ráno nalačno, pak doporučuji večerní aplikaci. Cca mezi 21-24 hodinou. Inzulín Lantus totiž působí podle velikosti dávky 14-18 a je velmi vhodný u ovlivnění ranní hyperglykémie. U většiny pacientů používáme tuto večerní nebo spíše časně noční aplikaci.

Pokud byste zvažoval aplikaci ráno, je lepší se poradit s Vaším lékařem. Inzulín pak dobře pracuje přes den, ale často dochází k vzestupu hladiny glykémie ráno (protože nedotahuje celých 24 hodin). V těchto případech můžeme Lantus aplikovat 2x denně nebo zvolit léčbu jiným inzulínem, který působí 24 hodin.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 2. 2023 Petr

Dobrý den mám zvýšené tryalglyceroly prosinec odběr na lačno 5,8 HbA1c 50 teď po 3 měsících půjdu znovu na odběry zakoupil jsem si glukometr hodnoty ráno 5,9 2 hodiny po jídle 6,9 3 hodiny po jídle 5,7 vše z glukometru měl jsem 107 kg podařilo se mi zhodit 6kilo jim střídměji mám více pohybu chtěl jsem se zeptat tyto hodnoty mám od prosince +- stejné myslíte že se mi zlepší i dlouhý cukr na přijatelnější hodnoty co když budu mít zase dlouhý cukr 50 ale hodnoty z glukometru +- v normě co proto může udělat děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

určitě pokračujte ve Vaší snaze o hubnutí. Zlepšení hodnot glykémie, tedy i hladiny HbA1C (dlouhého cukru) vídáme obvykle poté, když dojde k váhové redukci cca 10% od výchozí hmotnosti. Pro Vás tedy cca 10kg. Pokles glykémie bývá pozvolný, hodnoty HbA1C reflektují období za posledních cca 12 týdnů. Proto doporučuji kontrolu HbA1C cca v odstupu 6měsíců. Pokud i po této době budete mít HbA1C nad 50 mmol/mol, již doporučujeme zahájit léčbu cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 2. 2023 anonymní

Dobrý večer,
přes 60 let mám DM1 a chtěl bych se prosím zeptat, jak lze léčit diabetickou gastropatii?
Předem děkuji za odpoěď
P. Štefánek

Odpověď ordinace

Dobrý den,

diabetická gastroparéza je dána postižením nervů, které jsou zodpovědné za vyprazdňování žaludku směrem do dalších částí trávicího traktu. Výsledkem je řada trávicích potíží, především zpomalené vyprazdňování, které může vést ke kolísání glykémie. Léčba bývá obtížná.
1. Na prvním místě je pochopitelně snaha o dobrou kompenzaci diabetu.
2. Potíže lze zmírnit dietními úpravami: cílem dietoterapie je omezení faktorů zhoršujících evakuaci žaludku. Na místě je polotuhá strava s nízkým obsahem zbytků, doporučujeme jídlo dobře kousat a hodně zapíjet, množství tuků by nemělo přesáhnou 40g/den, protože tuk zpomaluje evakuaci. Pro snížení mechanické zátěže žaludku je vhodné stravu rozdělit do 6–8 denních jídel.
3. Vyprazdňování může též zlepšit mírná fyzická zátěž (procházka) po jídle.
4. Z léků pomáhají tzv. prokinetika (Itoprid). Očekáváme od něj zlepšení rychlosti evakuace, žaludečního rytmu a vymizení trávicích potíží

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 2. 2023 anonymní

Dobrý den.
Mám dotaz...a předem píšu, cukrovku nemám.
Mívám často (někdy i 2x za den) stavy, při kterých se začínám chvět, polije mě studený pot, klepání se, nemůžu se soustředit, zhorší se mi vidění, podlamují se mi nohy, celková slabost! Mám okamžitě hlad a to takový že je mi jedno co sním. Cítím se jako ve svěráku ale během jídla přichází pomalu úleva a poté úplné vyčerpání a touha po klidu.
Upozorňuji, že mám hlad a chutě stále, i v noci a po každém jídle "musím "mít sladkou tečku v podobě čehokoliv.
Na cukrovku jsem byla vyšetřena 2x s neg. výsledkem, za což jsem ráda, ale...CO MI JE?
PROSÍM, POMŮŽETE MI. Předem děkuji za odpověď. Blanka.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

příznaky, které popisujete nejsou projevy cukrovky, vídáme je často u stavů, kterým říkáme fyziologický hyperinzulinismus. Znamená to, že slinivka po jídle (často po sladkém) uvolňuje víc inzulínu, než je potřeba a Vám klesá hladina cukru v krvi. To může být spojeno se slabostí, únavou, třesem. Vyjímečně jsou i jiné důvody zvýšeného uvolňování inzulínu, které se potvrzují speciálními testy obvykle během hospitalizace v nemocnici.

V první řadě doporučujeme upravit stravu tak, abyste v každém jídle konzumovala polysacharidy (škroby). Tyto složené cukry představují pro slinivku menší zátěž a snižují riziko poklesu cukru v krvi. Tedy vyřadit sladkosti, sladké nápoje. Pokud ano, tak vždy zároveň s pomalými cukry (např. krajíc tmavého chleba).
Pokud chcete podrobněji jídelníček, lze se objednat do libovolné nutriční poradny. Pokud potíže budou přetrvávat poraďte se s Vaším praktickým lékaře co dál.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 2. 2023 Mirka

Dobrý den. chtěla bych se zeptat. Došel mi Fiasp, který si píchám 3x denně. Došel mi a dnes je sobota, takže nevím co mám dělat. Večer si píchám dlouho dobý Tresiba , je možno použít tento,Děkuji. za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tento dotaz vyžaduje akutní řešení, což vzhledem k charakteru naší poradny bohužel nelze uskutečnit.
Fiasp nelze nahradit Tresibou. Jedná se o zcela jiný inzulín s jiným účinkem. Dávejte si prosím velký pozor na zásoby inzulínů a včas si je u lékaře zajistěte.
V takovýchto vyjímečných případech lze podat Tresibu 2x denně (ideálně ráno a večer). Dávku ovšem takto bez znalosti Vašich hladin glykémie stanovit nelze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 2. 2023 Alena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli přijímáte nové pacienty. Jsem roční 1968-Diabetes mám minimálně 10 let. Léčím se v Brně u Svaté Anny. Nejdříve jsem chodila i panu primáři Olšovskému, nyní p. Dr Koupý. Vzhledem k tomu, že bydlím v Troskotovicích, chtěla bych přejít k Vám.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, nové pacienty přijímáme. Prosím obejdnejte se v ambulanci u sestřičky. Kontakty naleznete na našem webu: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

S pozdravem

Diabetologická ambulance

31. 1. 2023 David

Dobrý den měl sem krevní testy dvakrát po druhé testování i curk a bylo my na lačno namereno 6,2 může se jednat o cukrovku když všechno bylo v pořádku jaterní testy ok i minerály i cholesterol výstav 186.. 81 kg měl sme i covid a pak sem byl znova nemocní děkuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše hodnoty jsou hraniční, o cukrovku se ještě nejedná. Nicméně již nyní Vám doporučuji racionální stravu (tedy omezit sladkosti, sladké tekutiny) a pravidelně se hýbat. Například 2-3x týdně 60 minut chůze. Váhu máte v pořádku. Tento stav, kterému říkáme porušená tolerance cukrů nalačno, se může v budoucnosti změnit na cukrovku, proto doporučujeme 1x ročně kontrolu v laboratoři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 1. 2023 Lucie Bártlová

Dobrý den,Bártlová chtěla bych se zeptat,Nikdy předtím jsem nebyla tak tlustá, prostě tak akorát.Během těhotenství před 7.lety jsem hodně přibrala a kila nejdou dolů zkoušela jsem různé typy diet ale vždy jsem opět přibrala,pí.doktorka mi řekla ať si najdu obezitologii,ale kam jsem volala tak mi bylo řečeno že mají plno a nové už neberou!!!.Jdeme mi hlavně o lidský přístup a pochopení.Četla sem někde že je i injekce ale jestli funguje to nevím.

Odpověď ordinace

Dobrý den, nové pacienty bereme. Objednejte se prosím na telefonním čísle 272 917 011.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

30. 1. 2023 Libuše

dobrý den ja sem diabetik dva uzivam medformin 1500 vecer jim trikrat denne naposled v 6 hod trpim nespavosti beru neurol zaspavam kolikrat aj ve2 hod nejim a mam na lacno furt osum piju dostatecne musim jist aj pozde vecer?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vyšší cukr nalačno je problémem pro řadu diabetiků. Je projevem necitlivosti na inzulín, který při normální činnosti slinivky udržuje cukr v krvi přes noc v normálních hladinách. Tělo totiž cukr potřebuje i v noci (vyrábí jej játra) a úkolem inzulínu je hladina glykémie ráno kolem 5-5,5 mmol/l. Inzulínová resistence (tedy necitlivost na inzulín) se pak projevuje ranní hyperglykémií. Jak tedy na to? Možností jak zlepšit ranní glykémii je více:
1. snaha o správnou stravu zejména večer. Na noc tedy nejíme žádné cukry, pečivo, ani ovoce.
2. zkuste přidat pohyb, ideálně 60 minut procházka alespon 3x týdně
3. některé léky pomáhají snižovat ranní glykémii. Je to i Metformin, který užíváte, jsou ale i jiné, může to být i inzulín na noc
4. pokud máte nadváhu, zkuste snížit o 10% hmotnosti. To obvykle pomůže nejvíc.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 1. 2023 Klára

Dobrý den,
mám diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Měřím se hodinu po každém jídle a na diabetologii mi dovolili občas sladké. Zkoušela jsem koláč a hodinu po měření jsem měla hodnoty v pořádku. Přesto se bojím, ze bych mohla ohrozit dítě. Je možné, že hned po sněžení koláče nebo dalších rychlých cukrů mi hladina glykemie vystřelí bezprostředně po jídle (nebo dříve než za hodinu) a za hodinu, když se měřím už klesne a ukáže se vše jako norma? Doktor mi říkal, že glykemie stoupá nejvíce hodinu po jídle, ale jak je to v případě rychlých cukrů?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Ondráčková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, přemýšlíte správně. Čím rychlejší cukr, tím rychlejší vzestup v krvi. U většiny rychlých cukrů platí, že glykémie stoupá cca po 15-20 minutách, maximum bývá do 1 hodiny po jídle. Podle Vašeho měření se tedy zdá, že máte i po sladkém jídle (nejspíš ho není moc) normální glykémii. Pozor jen na to, že v průběhu gravidity se může citlivost na inzulín měnit a to, co platilo před 14 dny nemusí platit trvale. Proto bych sladké moc nevyhledávala a pokud ano, raději si vždy zkontrolujte glykémii 1 hodinu po jídle.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 1. 2023 Petráková

Dobrý den.
Prosím můžete mi poradit, jak přejít z Lantusu na Tresibu? Dává se dávka přibližně stejná?
Lantus večer dělal hypa v noci a posledních 4-5 hodin nefungoval Ráno podávaný lepší, ale stejně bychom chtěli zkusit Tresibu, doporučeno od známých, že drží.
Ještě prosím jak se správně vypočítá kolik by mělo být bazálu?
Syn 16 let, diabetes 1. typu rok.
Děkuji Petráková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

dávku Tresiby začínáme následovně: stávající dávka Lantusu - 20%. Postupně navyšovat + 2j po 3 dnech dokud nebude ideál, tedy v noci bez hypoglykémie a ráno  4-6 mmol/l. Dávka, která dobře koriguje glykémii může být o trochu vyšší, než na Lantusu. Vydržte s titrací, někdy to trvá déle, Tresiba je trochu línější, ale spolehlivější, než Lantus.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 1. 2023 Jana

Dobry den,v srpnu jsem mela hodne zvysenou hodnotu dlouhodobeho cukru 47jednotek,cilene jsem zhubla 13kg.Nyni je hodnota 41jednotek.Hranice by mela byt,jak mi sestricka v ordinaci rekla,40jednotek.mam si delat starost,nebo jit za dalsi 3mesice na kontrolu a zkusit jeste dal hubnout?Momentalne 64kg,52let.Dekuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

výsledky se Vám výrazně zlepšily. Horní hranice pro normu je do 40 mmol/mol, ale  hraniční hodnoty (41 mmol/mol) považujeme za velmi uspokojivé. Komplikace od zvýšeného cukru přichází až s dlouhodobě zvýšeným HbA1C nad 53 mmol/mol, tedy se nemusíte obávat zdravotních komplikací. Doporučuji Vám udržovat hmotnost, nadále zdravou stravu, pohyb. Kontrolu těchto hraničních výsledků doporučujeme 1x ročně.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 1. 2023 Pavlína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik testovacích proužků na rok má nárok 80leta babička, když si měří glykemii 3x denně a také si 3x denně pícha inzulín? Kde tuto informaci mohu dohledat? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pacienti, kteří si aplikují inzulín více než 3x denně (tedy včetně 3x denně) mají pojišťovnou hrazeno 1500 ks proužků do glukometru.
Podrobně např: https://www.diastyl.cz/velky-prehled-zmen-co-letos-pojistovny-proplati-diabetikum/
Tyto informace Vám také podá diabetolog, který inzulín a proužky předepisuje.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 1. 2023 anonymní

Dobrý den,

dnes jsem byla na OGTT testu s těmito výsledky - nalačno 4,80, po hodině 7,60 a po 2 hodinách 8,50. U poslední hodnoty je napsáno, že je to přesně na hranici a je zvýrazněno gestacni DM. Můj lékař má teď dovolenou a kontrolu mám až začátkem února. Znamená to, že mě budou považovat za diabetičku? Budu muset dodržovat speciální dietu nebo omezení? Dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste těhotná, a to nepíšete, tak hodnoty oGTT jsou v 1 hod méně než 10,0 ve 2 hodně méně než 8,5 mmol/l.
Pokud tedy máte 8,5, znamená to, že máte těhotenskou cukrovku.

Doporučuji Vám již nyní začít držet dietu. Prostudujte např. web www.tehotenskacukrovka.cz. Zde je vše velmi dobře vysvětleno, u lékaře pak dostanete glukometr, abyste si mohla sama měřit hodnoty krevního cukru v průběhu těhotenství.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 1. 2023 Lucie P.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat byla mě zjištěná těhotenská cukrovka mám dietu a kvůli lační glykemii které jsem měla 5,4 5,3 tak mě paní doktorka na sadila glucophage 500 jednu tabletu na noc,beru je 5 dní a pořád mě nechce lační glykemie klesnout pod 5,4..Už nevím co mám dělat dávám i druhou večeři ale mám 3,5 letou dceru která se hodně budí takže v noci moc nespím.Poradili by jste mě prosím co dělat abych mela menší lační hodnoty a myslíte že mě dají inzulín strašně se ho bojím.Dekuji s přáním hezkého dne Lucie

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Glucophage je lék, který zlepšuje citlivost na inzulín a jeho nástup je pomalejší a také závislý na dávce. Pokud do týdne nedojde ke zlepšení, zvyšujte dávku po 3 dnech tak, abyste dosáhla maximální dávky, což jsou 1 g ráno a 1 g večer. Tedy pokud jsou to tablety a 500 mg tak postup bude následující 1-0-1 po 3 dnech 1-0-2, po 3 dnech 2-0-2. V případě zažívacích potíží budete dávku navyšovat až budete bez problémů. Tento lék totiž někdy dělá ve vyšších dávkách průjem nebo trávicí potíže. Pokud i na maximální dávce Glucophage bude glykémie nalačno vyšší, nezbyde než se smířit s inzulínem.

Doporučovala bych Vám ovšem tento postup probrat s Vaším lékařkou, měla by o tom vědět

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 1. 2023 Monika

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o názor, jsem těhotná, před graviditou jsem se neléčila na štítnu žlázu. Na začátku gravidity (4+3) jsem měla TSH 2,98, fT4 18, fT3 5, tedy v normě, antiTPO a antiTG taky v normě, na USG štítne žlázy malá cysta do 4mm, jinak v normě. Byl mi doporučen dostatek jódu, co užívam vo femibione (150ug/den). V 10 týdnu gravidity kontrolní TSH 2,2, fT4 15 - opět norma, pokračování terapii jodem. V 17 týdnu již je ale TSH 4,25 (norma je do 4,20), fT4 14 (norma 12-22). Stále užívam femibion, lékar mi doporučil užívat Letrox 50 1/2-0-0 střídave s 1-0-0. Mám 75,5kg, s ničím se neléčim. Poslední lab. odběr byl až za 7 týdnu od dřívejšího (byly vánoční svátky.. ). Bojím se, zda takové hodnoty TSH již mají negativní vliv na vývoj dítěte, bojím se hlavně, zda to nebude mít negativní vliv na psychomotorický vývin a na IQ. Prosím o Váš názor i na vyjádření k léčbě. Moc děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tyto hodnoty jsou naprosto uspokojivé a jistě nebudou mít negativní vliv na vývoj neurologické soustavy a IQ. Váš lékař postupuje podle nejnovějších doporučených postupů evropské thyreologické společnosti a zahájil léčbu hormony štítné žlázy.

S pozdravem

MUDr. František Loos

16. 1. 2023 David

Cukr po jídle Dobrý den chtěl jsem se zeptat jaké jsou hodnoty z glukometru z prstu po večeři po 2 hodinách a na lačno,děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr používáme jako pomůcku pro stanovení správnosti léčby cukrovky. Pozor jeho měření nemusí, ani nemohou být přesná. Chybovost může být +/- 10%. Nelze zaměňovat s výsledky z laboratoře. Proto jej nelze používat např. pro diagnostiku cukrovky. Nicméně pro posouzení správnosti léčby diabetu je dostačující. Cílové hodnoty nalačno a 2 hod po jídle jsou různé pro různé skupiny pacientů. Čím je pacient starší a nemocnější, tím vyšší hodnoty tolerujeme.
Ideální hodnoty se blíží hodnotám zdravého člověka. Tedy nalačno 4-5,5 mmol/l a  2 hod po jídle 7-9 mmol/l. Pro starší pacienty 5-7 mmol/l nalačno a 8-11 mmol/l po jídle.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 1. 2023 Gabriela Orságová

Dobrý den prosím mám dotaz .
V těhotenství před 10.lety jsem měla lehkou cukrovku , ktera po porodu zmizela .
Měla jsem v těhotenství stavy silné slabosti a po užití sladkého po nějaké době se vždy třes a slabost uklidnila.
Nicméně mě stále trápí tyhle stavy vyčerpání třesu , slabosti , bušení srdce , močení , špatně vidím ...
Mám diag únavovy syndrom ..
Praktická Dr .mi z krve zjistila vyšší cukr ..prý v měsíční normě .
Stavy jsou hrozně až pocit omdlení a kolapsu .
Mám prosím kontaktovat jiného lékaře specialistu ? Moc děkuji za radu .

Odpověď ordinace

Dobrý den,

příznaky, které popisujete, vídáme u stavů, kterým říkáme fyziologický hyperinzulinismus. Znamená to, že slinivka po jídle (často po sladkém) uvolňuje víc inzulínu, než je potřeba a Vám klesá hladina cukru v krvi. To může být spojeno se slabostí, únavou, třesem. Vyjímečně jsou jiné důvody zvýšeného uvolňování inzulínu.

V první řadě doporučujeme upravit stravu tak, abyste v každém jídle konzumovala polysacharidy (škroby). Tyto složené cukry představují pro slinivku menší zátěž a snižují riziko poklesu cukru v krvi. Tedy vyřadit sladkosti, sladké nápoje. Pokud ano, tak vždy zároveň s pomalými cukry (např. krajíc tmavého chleba).
Pokud chcete podrobněji jídelníček, lze se objednat do libovolné nutriční poradny. Pokud potíže budou přetrvávat poraďte se s Vaším praktickým lékaře co dál.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 1. 2023 Jarmila Brezaniová

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na lék Metformin Mylan 500mg.Četla jsem o něm, že může způsobit rakovinu.Je užívání tohoto léků bezpečné? Píše se o něm jen samé špatnosti až to děsí. Tento lék užívá můj syn kterému je 27 let.Má diabetes typu 2. A už se tímto léčí 9 měsíců, od doby kdy mu diabetes diagnostikovali. Prosím o Váš názor na Tento lék. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Metformin je lék, který je již desítky let používán v léčbě diabetu. Proto také víme, jaké jsou jeho možné nežádoucí účinky i při dlouhodobém užívání, protože po celou dobu probíhá vyhodnocování jeho efektu. Nejsou důkazy o tom, že by lék vyvolával rakovinu. Zdá se naopak, že by metformin měl snižovat riziko vzniku nádorového bujení. Dokonce se zvažovala možnost zařazení tohoto léků na list léků používaných proti rakovině.

Níže cituji data z poslední února 2022:  "Navzdory získaným poznatkům zatím důkazy nejsou dostatečně silné na to, aby byl metformin doporučován jako součást protinádorové léčby pacientům s DM nebo i nediabetikům (mj. z důvodů nejasností v dávkování a heterogenity nádorových onemocnění). Je tedy zapotřebí provést další klinické studie. Nicméně se zdá, že svým uživatelům může metformin kromě léčby DM přinést další benefit v podobě snížení incidence nebo zlepšení prognózy některých nádorových onemocnění".

Viz https://www.prolekarniky.cz/novinky/metformin-jako-skryta-zbran-v-onkologicke-prevenci-a-lecbe-129762.

Závěrem: nejnovější výzkumy považují metformin spíše za lék, který snižuje riziko vzniku nádorů, není třeba se obávat jeho dlouhodobého užívání.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 1. 2023 Jaroslava Tvrda

Dobrý den můj manžel je po amputaci nohy od cukrovky..Včera si dal výjimečně sladký dort i chlebíčky se salátem byl Silvestr a byl svatek Davida.Ocekavali jsme že bude mít vysoký cukrAle najednou měl cukr pouhých 3 7 Pěkně nás to vyděsilo Zajímalo by mne jak je to možné Díky Tvrdá J

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nepíšete jaké užívá manžel léky. Pravděpodobně je to efekt užívané medikace. Hladina cukru ovlivňuje více faktorů. Je to samosebou nejvíce jídlo, ale také pohyb, stres a velký vliv mají také léky na cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 1. 2023 Lenka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, v těhotenství před 6 lety jsem dostala glukometr. Po těhotenství cukrovka zmizela. Nyní bych si pro svoji kontrolu chtěla občas změřit cukr, dnes jsem do glukometru vložila 6 let staré proužky, které mi z tehdejší doby zbyly a glukometr mi stále hází nějakou chybu. Je potřeba jej po této době vyměnit nebo postačí koupit pouze nové, nenačaté proužky? Děkuji za odpověď. Lenka

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Glukometr měnit nemusíte, ale proužky se musí užívat pouze podle jejich expirace, která je na proužkách vyznačena. Stačí Vám dojít do lékárny s glukometrem a koupit si do něj proužky. Pokud již daný glukometr nebude na trhu (6 let je dlouhá doba), bude potřeba koupit si i nový stroj.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 1. 2023 Arnošt

Dobrý den,žijeme dlouhodobě v zahraničí a řešíme změnu inzulínu,můžete nám prosím poradit.Syn má diabetes typ 1 používá jako basal inzulín Lantus a jako bolus ke každému jídlu NovoRapid.Chtěli bychom změnit NovoRapid na Humulín N,protože má pozdější nástup,ale nejsme si jisti ,jestli se Humulín N řadí mezi dlouhodobě působící inzulíny /basal jako např. Lantus/ a nebo se řadí mezi krátkodobě působící /bolus jako např. NovoRapid/ .Doktor nám tady podal informaci ,že Humulín N je basal inzulín jako Lantus a že Humulínem N nemůžeme nahradit NovoRapid.Chtěl bych se zeptat jestli skutečně nemůžeme nahradit NovoRapid Humulínem N a podávat tak Lantus a Humulín N dohromady. Předem děkuji za odpověd Arnošt

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v léčbě diabetu 1. typu používáme dva typy inzulínů:

1. krátkodobě působící, ty které se aplikují podle typu inzulínu 0-30 minut před jídlem. V takové dávce, aby byly pokryty sacharidy v potravě a po jídle glykémie cca mezi 7-9 mmol/l
Patří mezi ně: Fiasp, Lyumjev (aplikace 0-5 min před jídlem) tyto jsou nejmodernější
Novorapid, Humalog, Apidra (aplikace cca 15 min před jídlem)
Humulin R (aplikace 30 min před jídlem) zástupce nejstarší generace

2. dlouhodobě působící, které drží glykémii v noci a nalačno. Aplikují se obvykle 1x, někdy 2x denně.
Máme na trhu tzv. analoga 1. generace:  Lantus (aplikace obvykle 1x, někdy ale 2x denně) a analoga 2. generace Toujeo, Tresiba (tyto inzulíny můžete aplikovat jen 1x denně) s velmi malým rizikem hypoglykémie, nejmodernější typ léčby. Mezi starší typy dlouhodobě působících inzulínů patří Humulin N (musí se podávat těsně před spaním, často 2x denně). V ČR je již používán málo. Léčba vede často k hypoglykémiím.

Z výše uvedeného vyplývá odpověď na Váš dotaz. Novorapid NELZE zaměnit za Humulin N. Možná jste měl na mysli Humulin R. Ten by za Novorapid zaměnit šel, ale je to krok zpět. Léčba Humulinem R není moc pružná. Pro jeho dobrý efekt je nutno jej aplikovat až 30 minut před jídlem. To v praxi málokdo dokáže.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 1. 2023 Helena

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala jestli je možné pomocí mojí mamince (79 let), která trpí na cukrovkou a má problém s průjmy. Úprava stravy nepomáhá, praktická lékařka jí předepsala Normix, ale střevní potíže dále komplikují její stav.
Děkuji za jakoukoliv radu
Helena

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

potíže se zažíváním má řada diabetiků, zejména pokud mají cukrovku dlouho. Příčin ale může být řada a nemusí to být jen cukrovka. Bohužel nemám dostatek informací abych Vám poradila (laboratorní výsledky, složení léků, další nemoci Vaší maminky). Průjem může způsobit:

1. jak jsem říkala dlouhotrvající cukrovka
2. některé léky mohou vyvolávat průjem
3. onemocnění střev či žaludku
4. někdy mají starší lidé horší toleranci laktózy (mléka a mléčných výrobků)

Všechny tyto faktory je potřeba posoudit dohromady, pokud se na nic nepřijde, posílá obvodní lékař pacienta na speciální vyšetření do gastroenterologické poradny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 1. 2023 Božena

Dobrý den.Nekolikrat jsem měla zvýšený cukr v krvi.Ale dlouhodobý cukr vždy v normě Mám cukrovku?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nepíšete o jaké hodnoty se jednalo. Předpokládám ale, že někde mezi normou a diabetem, tedy do 7,0 mmol/l. Pokud tomu tak je, jedná se o tzv. prediabetes. Znamená to, že hodnoty glykémie pomalu stoupají, ale dlouhý cukr je ještě v normě. Tomuto stavu je věnována řada článků a dotazů nejen v naší poradně, ale též např. na stránkách https://www.cukrovka.cz/poradna

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 1. 2023 David

Dobrý den chtěl jsem se zeptat výška 177 váha 107 cukr na lačno z laboratoře 5,8 dlouhý cukr 40 mám velmi ztučnělá játra a tuky v krvi ráno na lačno glukometr 6. dále 2 hodiny po jídle 6,5 večer 2 hodiny po 6 chtěl jsem se zeptat jak můžu snížit dlouhý cukr je toto už na prášky doživotní nebo to jídelníčkem zhubnutim můžu ovlivnit zlepšit dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vzhledem k tomu, že máte nadváhu, doporučuji se snažit dietou a pohybem zhubnout alespoň 10-12 kg. Je předpoklad, že po zhubnutí se hodnoty Vašeho cukru zlepší. Na léky to zatím není, ale určitě je dobře si cukr 1x za cca půl roku zkontrolovat, abyste viděl, jestli dochází ke zlepšení. Pokud bude glykémie nalačno nad 7,0 mmol/l, doporučuji již začít s léky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 1. 2023 Jarmila T.

Ráno na lačno mám 5, 87 vysoký cukr v krvi. Jedná se o podezření na cukrovku. Děkuji. Jarmila

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota cukru 5,8 mmol/l je někde mezi normálem a cukrovkou. Cukrovka je od hodnoty 7,0 mmol/l. Obvykle doporučujeme test nalačno opakovat. Pokud i druhý odběr bude nad normu, je již v této fázi doporučeno začít s dietou a přiměřeným pohybem. Protože pokud se jedná o tzv. poruchu glukozové tolerance nalačno (to je cukr do 6,9) je až ve 30 % riziko přechodu do cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 12. 2022 anonymní

Jde si udělat cukrovkou když ji nemám

Odpověď ordinace

Dobrý den,

cukrovku si rychle vyrobit nelze. Pokud hovoříme o diabetu 2. typu. Pro vznik diabetu je potřeba, aby se sešlo několik faktorů (říkáme jim rizikové faktory diabetu). Je to věk, nevhodná strava, obezita, dědičnost, málo pohybu, stres, některé léky. Navíc každý jedinec má individuélně ve svých genech určitou odolnost vůči vzniku cukrovky.
Přesný způsob vzniku diabetu není ani v dnešní době prozkoumán. Proto můžeme jen odhadovat riziko vzniku. Víme že mu jde předcházet např. pohybem. Je jisté, že naopak to bude také fungovat. Tedy čím méně pohybu, více nevhodného jídla, tím dříve může přijít cukrovka. Ale nemusí to platiti ve 100 % a to právě proto, že každý z nás má jiné geny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 1. 2023 Veronika

Dobrý den, mám dotaz zda se může používat čekankový sirup nebo kořen čekanky při gestačním diabetu? A pokud ne, tak z jakého důvodu? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podobné dotazy jsou velmi časté a bohužel většina odpovědí končí podobně. V těhotenství se totiž nesmí "skoro nic". Většinou je to proto, že z etických důvodů v těhotenství nelze provádět žádné studie, které by potvrdily neškodnost užívání.

Existují ale některé vědecké práce o užívání čekanky v těhotenství. Viz: https://www.healthline.com/health/pregnancy/chicory-pregnancy#safety
nebo: https://cs.healthy-food-near-me.com/chicory-during-pregnancy/ nebo: https://www.kulturistika.com/vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/cekankovy-sirup-opravdu-zdrava-alternativa-cukru

Pokud budete dodržovat dávkování, neměla by Vám čekanka či čekankový sirup uškodit, vzhledem k velmi nízkému glykemickému indexu, nedochází ke zvyšování glykémie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 1. 2023 R

Dobrý deň!Mamička sa 15 rokov lieči na diabete.Užíva 2tbl Diaprel Mr ráno a 2tbl Glucophage Xr 1000mg večer.Napriek tomu má nalačno glykémiu 12-15.Podľa diabetologa je to v poriadku.Lenže má 73 rokov a začala jej znecitlivieť noha.Dá sa to riešiť len inzulínom alebo by to šlo ešte medikamentózne?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše maminka má již vyšší dávky léků na cukrovku a hodně vysoké glykémie. Je proto možné, že budou tablety hůře fungovat. Pokud navíc má potíže s končetinami, byla by úprava léčby vhodná. Jednou z možností je léčba inzulínem 1x denně. Pro zvážení je ale třeba zhodnotit více faktorů (ostatní nemoci, léky, laboratorní testy).
Závěrem: hodnoty cukru rozhodně nejsou vyhovující, úpravu léčby doporučuji. Proberte to na kontrole se svým lékařem.

S popzdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 1. 2023 Zdeněk

Dobrý den,
při preventivní prohlídce mě p. doktorka zjistila ranní hodnotu cukr 6,2 a předepsala mi 1x večer Stadamet. Po 3 měsících na kontrole byly ranní výsledky 7,1. Takže zhoršení.
Koupil jsem si čip pro kontinuální sledování a po týdnu jsem zjistil, že po prášku mě v noci klesne hladina na hodnoty 2-3 ale po 4 hodině ranní mě začnou hodnoty stoupat, bez jídla a pití na cca 6-7 ( kolem 7 hod.).
Pokud prášek nevezmu, mám noční hodnoty 4-5 ale opět po té 4 hodině ranní začnou hodnoty stoupat na těch 6-7.
Takže když půjdu na další kontrolu, budu mít hodnoty zase 6-7 ať prášky jím nebo ne.
Dočetl jsem se něco o "Fenoménu úsvitu" kdy tělo začne produkovat glokózu nad ránem samo.
Průměrné denní hodnoty mám 5,2-5,9. Je mi 55 let.
Mám prášky brát nebo ne?
Děkuji za odpově´ď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, dočetl jste se to správně. Nad ránem stoupá hladina hormonů, které snižují účinek produkovaného inzulínu. Proto s vyšší glykémii nad ránem bojujeme velmi často. Proto se podává lék typu Metformin. To je ten, který užíváte pod obchodním názvem Stadamet, aby zvyšoval citlivost těla na inzulín. Ne vždy je ovšem léčba úspěšná a hodnoty glykémie nalačno v normě. Pokud jsou hodnoty 6-7 a přes den ideální, tak léky neupravujeme, pokud stoupají glykémie přes den, pak se léčba mění. Metformin se doporučuje v léčbě ponechat, protože oddaluje dobu, kdy budete potřebovat jinou silnější léčbu na cukrovku.
Jediné co mi tam nehraje, jsou noční hodnoty kolem 2-3 mmol/l. Pokud jste neměl potíže, je možné že čidlo neměřilo 100% dobře. Lépe by bylo v noci zkontrolovat cukr glukometrem. Léčbu metforminem doporučuji ponechat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 12. 2022 Vlaďka, Praha

Omlouvám se, doplňující informace k zaslanému dotazu ohledně aplikace Ozempic 1 mg. Pravidelně kontroluji hodnoty cukru glukometrem, na lačno mívám hodnoty 5-5,5 mmol/l, 2 hodiny po jídle a po ranních lécích 6-6,5 mmol/l . Hodnoty "dlouhého cukru" mám zcela pravidelně v rozmezí 47 - 52 mmol/l .

Odpověď ordinace

...odpověd k doplnujícímu dotazu:

Hodnoty kompenzace máte ideální. Pokud se obáváte poklesu glykémií při změně preparátu na Ozempic, tak se domnívám, že to není nutné.
Lékařka Vám, jak píšete, vysadila Glycladu, což je preparát s vyšším rizikem hypoglykémie než Ozempic.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 12. 2022 Vlaďka, Praha

Dobrý den, již několik let mám diabetes II.typu, užívám Janumet 50 mg/1000 mg 2x denně, Pioglitazon 15 mg obden 1 tabletu . K tomu v injekčním peru Trulicity 1,5 1x týdně. Užívala jsem i Glyclada 60 mg 2 tablety večer, které po dohodě s lékařkou od tohoto týdne mám vysazené, stejně tak jako Trulicity. Náhradou za tyto 2 léky mi bylo předepsáno Ozempic 1 mg, 1x týdně 1 jednotku. Dočetla jsem se na internetu, že aplikace Ozempic se postupně navyšuje, nejdříve jen 0,25 mg, pak 0,5 mg a až poté 1mg. Vzhledem i k nežádoucím účinkům, není stanovené dávkování rovnou od počátku 1 mg příliš vysoké?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, na internetu jste to četla správně. Postupné navyšování platí, pokud se s léčbou tzv. GLP1 analogy začíná od začátku (tedy Trulicity nebo Ozempic). Protože jste užívala Trulicity, což je také preparát z tzv. GLP1 analog, fungující podobně jako Ozempic, není nutné začínat od počátku, protože byste vlastně dávku tohoto typu léků snižovala. Ozempic je rovněž GLP1 analog (tak jako Trulicity), ale ve své maximální dávce má silnější efekt než Trulicity.
Protože je Vaše tělo na tento typ léku zvyklé, dostáváte rovnou vyšší dávku. Neměla byste mít nějaké zásadní potíže. Ale můžete pozorovat větší efekt na snížení chuti k jídlu, mohou být zejména první měsíc přítomné potíže se zažíváním. Proto je velmi důležité dodržovat dietu a pitný režim.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 12. 2022 Jarmila

Dobrý den. PL mi naměřila hodnotu glukózy 7,1. , za 2 dny 5,8, dlouhý cukr 45. Ihned mi nasadila léky Stadamet 500 a to 2x1. Neunáhlila se lékařka? Vážně mám cukrovku na základě dlouhého cukru? Byla jsem po zánětu průdušek, po 3 extrémně vyčerpávajících měsících v zaměstnání a 2 dny před menstruací.Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty jsou hraniční. Protože o cukrovku se jedná, pokud je nalačno dvakrát nad 7,0 mmol/l nebo HbA1C (dlouhý cukr) nad 47 mmol/l.
NIcméně v dnešní době je trend zahajovat léčbu Metforminem (Stadamet) co nejdříve při vnziku cukrovky, protože je prokázano, že oddaluje další zhoršování metabolizmu glukozy, a předchází tak vzniku komplikacím. Je velmi pravděpodobné, že byste k léčbě Stadametem dospěla později.

Pouze pokud jste obézní a s velmi špatnou životosprávou, kterou byste změnila, lze doporučit neužívat léky (tedy Stadamet) a snažit se dietou a pohybem snížit hladinu glykémie

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 12. 2022 Cibulková radka

Dobrý den, dlouhodobě mám cukr 6.6 a ten druhý 47.ted ranní odběr 7.1.Pri odběru jsem měla chřipku. Je prosím možné, že ten skok chřipka způsobila? Nebo jasná cukru já a mně a smysl test třeba v lednu opakovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, nemoc může přechodně zvýšit hladiny glykémie, takže to není nic neobvyklého. Ale nemusí to platit 100%. Doporučuji nadále držet dietu a pohyb. Nechte si to zkontrolovat cca na jaře 2023.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 12. 2022 RADKA CIBULKOVA

DOBRY DEN ,KDZ NA LACNO BYL CUKR 7.1 DA SE JESTE DOSAHNOUTE VELMI PRISNOU DIETOU BEZ LEKU ZLEPSENI? DEKUJI

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dieta a pohyb jsou velmi účinné při snižování glykémie. Odpověď tedy zní, ano je to možné. Nicméně ale v medicíně nic neplatí 100%, proto Vám doporučuji cukr pravidelně kontrolovat. Pokud budete mít nad 7,0 mmol/l i přes dietní a pohybová opatření, doporučujeme již zahájit léčbu léky na cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 12. 2022 Šárka

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat zda je nějaká možnost přírodního sladidla při těhotenské cukrovce.
Myslím samozřejmě výjimečně například teď před vánoci k nějaké variantě cukroví. Zda vůbec existuje nějaké sladidlo přírodní které může být použito i při těhotenské cukrovce, děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tento dotaz je krásně vysvětlen na: https://www.cukrovka.cz/poradna/nahradni-sladidla-ve-vyzive-deti-a-tehotnych-zen

Proto jen přeposílám, neboť s ním naprosto souhlasím.

Umělá sladidla příliš nedoporučujeme. Považujeme za nejlepší, když se člověk smíří s tím, že slazená jídla jíst nebude. Volný cukr vůbec je výdobytek až posledních pár století ve vývoji lidstva a dlouho byl výsadou jen bohatých. Působí obezitu, podporuje tvorbu zubního kazu, no a samozřejmě přispívá ke vzniku diabetu. Tím nechci říci, že by se neměl vůbec používat, ale neměla by se z něho dělat modla, bez které se pořádný oběd či večeře neobejde. Za zvláště nevhodné pak považuji slazené nápoje, kdy množství spořádaného cukru nebo jeho stejně kalorických a ještě méně zdravých náhražek může být úctyhodné. Tím mám na mysli např. sladkou Coca Colu a podobné nápoje.

Naopak v malém množství cukr podle mého názoru neškodí, a to ani pacientům s diabetem, ani dětem a těhotným ženám. Jenom je potřeba cukr započítávat do celkového množství sacharidů v dietě a počítat také s jeho kaloriemi. Často si lidé také neuvědomují, že řada sladkého pečiva či zákusků obsahuje sice trochu přidaného cukru, ale zejména obsahuje spoustu dalších sacharidů např. ve formě mouky. Tzv. „dia“ zákusky opravdu nejsou příliš „dia“.

Ale nyní k těm umělým sladidlům: většina z nich podstoupila řádné hodnocení a příslušné komise, např. v USA FDA je uznaly za vyhovující. Mám na mysli např. aspartam a sukralózu. U těhotných žen se nedoporučuje sacharin pro (vzdáleně) možné riziko karcinomu močového měchýře u plodu a zejména cyklamát, ten např. v USA není povolen vůbec.

Pro děti a těhotné považuji za lepší používat malé dávky normálního cukru a nápoje pokud možno nesladit ničím. Jinak je ale podle dostupných ukazatelů bezpečné používat v přiměřené míře aspartam, stéviové glykosidy a sukralózu. Pokud mají sklon k nadváze a sladké prostě musejí, tak je to v takovém případě asi lepší, než aby popíjely (děti a těhotné ženy) přeslazené limonády a tloustly.

Také doporučuji, abyste si vždy před nákupem nějakého sladidla pečlivě přečetla, co vlastně obsahuje. Přirozená sladidla jsou často málo sladivá, a proto se do nich přidává ještě ten cyklamát nebo sacharin. Tak je tomu např. s řadou stéviových produktů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 12. 2022 Edita

Dobrý den, je mi 42 let, od 40 let mam zjištěný diabetem II. stupně a beru Siofor 500mg 1xdenne. Chodím na pravidelně kontroly k praktikovi a dlouhý cukr mam 41 nebo 42,jinak hodnoty mezi 6-7, V poslední době se mi zvýšil cholesterol v cervnu celkový 5,9(nyní 6.3) a ten ,,zlý cholesterol 2,7(nyní 3,27) ,měřím 173 a vážím 98 kg. Doktorka mi dnes předepsala Atoris 20mg,jednu Tabletu jsem si dnes vzala,ale bojím se. Beru antidepresiva a cukaji mi stresem svaly,bojím se účinku statinu.Nemohu to zkusit zdravým životním stylem upravit? Lékařka trvá vždy na řešení léky.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina LDL cholesterolu pro pacienta s diabetem 2. typu je výzkumy stanovena na méně než 1,8 mmol/l. Toto je velmi nízká hladina, kterou bez léků zvládne jen dietou málokdo. Nicméně pokud nemáte další rizikové faktory pro urychlení procesu aterosklerozy (kouření, rodinnou zátěž, vysoký tlak), tak bych se přiklonila k tomu ještě více hubnout a hýbat se. Pokud ani po roce Vašeho snažení nebude efekt na LDL, již Vám léky doporučuji. V rámci prevence postižení cév je důležité začít statiny včas podávat a nečekat na zužování cév. Potíže popisované na internetu (tedy svalové slabosti, bolesti atd.) v praxi zase tak často nevidíme.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 12. 2022 Ciri

Dobrý den.
Jsem podruhé těhotná, s první dcerou bez cukrovky. Dnes jsem byla na OGTT, jak naschvál jsme chytly nějaké nachlazení, dcera se pořád budila, spala jsme velmi málo a hrozně mě bolelo v krku. Neprošla jsem lačnou (5,7), tak jdu příští týden znovu.
Myslíte, že to mohlo ovlivnit nevyspání a nachlazení a je naděje, že cukrovka opět nebude nebo se mám začít smiřovat? Mezi OGTT s první dcerou a dnešní je rozdíl rok a půl.
Děkuji!

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, nachlazení může hodnotu ovlivnit, ale také nemusí. Budete muset vyčkat příštího týdne a event. přijmout těhotenskou cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 12. 2022 Magda

Dobrý den,
jelikož jsem měla cukr dvakrát po sobě nalačno více než 7, a OGTT byl v pořádku, naordinoval mi praktický doktor dietu a kontrolu za měsíc. Už jsem zde psala, uváděla, že hodnoty potom byly celkem v pořádku a že se léčím dlouhodobě na psychiatrii a užívám 1 antipsychotikum, které podle příbalového letáku zvedá cukr a může způsobit diabetes mellitus a dále 1 AD, které působí na cukr spíše pozitivně. Jsem obézní, od června do konce srpna jsem zhubla 10 kg (z 96 kg), takže jsem stále obézní - 86 kg. Bohužel mám těžké psychiatrické onemocnění, psychotické onemocnění provázené dále úzkostnou poruchou a depresemi, a stalo se, že se můj stav, co se týče deprese, zhoršil, a já to sama nezvládla se zdravě stravovat. Myslím, že bych potřebovala návštěvovat diabetologii, že mi nestačí to řešit s praktickým lékařem, jednak kvůli i přidruženému psychiatrickému onemocnění, jednak bych potřebovala poradit s jídelníčkem, případně nasadit lék. Jenže lékař mi řekl, že o diabetes pravděpodobně nejde, tak nevím, jestli by mi napsal doporučení. A ještě vypozorovaný jev v posledních dvou týdnech na základě domácího měření glukometrem: nejdřív jsem opakovaně mívala ráno přes 7, po jídle celkem dobré. Ovšem tento poslední týden jsem jedla více sladkých věcí (vím, že je vůbec diabetik nemůže), a když jsem se probudila třeba v půl čtvrté ráno, měla jsem naprosto šílené hodnoty nad 10, potom jsem se asi 15 minut malinko pohybovala po bytě a najednou jsem po 30 minutách měla 4.5 a takto se mi to střídalo několik dní za sebou. Např. jsem jedla v 16.00, byla jsem venku, přišla jsem na ubytovnu, měla jsem v 18.00 4.3 a za hodinu, co jsem jen seděla a nic už nejedla, mi to stouplo na 7.9. Normálně se takto opravdu často neměřím, to jsem udělala jen posledních pár dní, abych získala přehled. Chápu, že se to hýbe, že ani za minutu není výsledek na glukometru stejný, ale třeba z 11 na skoro 4 a naopak? Aniž bych jedla? Glukometry mám 2, oba stejné měření, nejpřesnější na trhu. Moc děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

chápu, že kolísající glykémie ve Vás vyvolávají zmatek. Ale to je realita. Cukr se opravdu může měnit podle pohybu, stravy a také hladiny stresu a to celkem rychle. Důležité je, že se hodnoty pohybují v průběhu dne v cílovém pásmu. Tedy mezi 4-9 mmol/l. Pokud tomu tak je, není třeba měnit léky, je to uspokojivá kompenzace a není třeba se obávat komplikací cukrovky. Jinak pokud chcete odpověď na nějakou otázku, je potřeba ji konkrétně položit. Z Vaše dotazu nevyplývá na co se vlastně ptáte.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 12. 2022 Petra Olarescová

Dobrý den chtěla bych se zeptat kdo může předepsat inzulín když se k diabetologovi dlouhodobě nelze dovolat a máme už inzulín dochází moc děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

inzulín by Vám měl předepsat lékař, který ho doporučil, tedy Váš diabetolog. Zkuste se podívat na jeho web stránky, jestli nemá jinou možnost kontaktu nebo dovolenou. Možná tam bude mít zastupujícího lékaře. V případě akutní nouze by Vám měl inzulín předepsat Váš obvodní lékař.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 12. 2022 Marta

U preventivní kontrole mi lékařka zjistila 8,00 , doporučila mně diabetologii. Bohužel žádný mně nevzal, že mají plno. Může mne léčit i obvodní, nebo jsem odsouzena léčit se sama

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nenajdete diabetologa, který by Vás vzal máte dvě možnosti:
1. napsat nebo jinak kontaktovat Vaší zdravotní pojišťovnu. Měla by Vám sehnat lékaře diabetologa, který pracuje ve Vaší oblasti.
2. začít léčbu u svého praktického lékaře

V každém případě se snažte cukrovku léčit již od počátku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 12. 2022 Denisa

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na diagnostiku inzulinové rezistence. Z výsledků krve glukóza 4,6 mmol/l a inzulín 20,87 mU/L. Usoudila jsem, že jsem v pořádku, když inzulín byl stále v referenčních hodnotách laboratoře (do 25mU/L). Nicméně narazila jsem na kalkulačku pro výpočet inzul. rezistence a po zadání zmiňovaných hodnot mi vyšla zcela jasně. Nevím, podle čeho se tedy řídit. Jestli z výpočtu podle kalkulačky nebo podle toho, že jsem v referenčních hodnotách. Všechny ostatní krev. testy (HDL,triacelglyceroly,krev,tlak,obvod pasu) v normě. Předem děkuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na Váš dotaz jsem již odpovídala na www.cukrovka.cz a zde jej ještě jednou přeposílám:

Problematika inzulínové resistence je velmi pěkně a podrobně popsána např. https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence. Při hodnocení možné inzulínové rezistence se neřídíme jen hodnotou IRI (inzulín) ale vyhodnocujeme více faktorů. Navíc citlivost těla na inzulín může být proměnná. Syndrom PCOS bývá typický inzulínovou rezistencí, ale ne vždy to platí pro všechny. Jak sama dobře píšete, máte IRI i ostatní hodnoty v normě (pas, tuky, tlak). Vyšetřování inzulínové resistence pomocí tzv. "Clampu", jak popisuje prof. Saudek v odkazu na začátku mé odpovědi, se provádí pouze pro výzkumné účely. Co lze provádět v běžné laboratoři je tzv. CP (C peptid), tedy rovněž kontrolu produkce inzulínu. Osoby se syndromem inzulínové rezistence mají hodnoty zvýšené nalačno i po zátěži jídlem. Pro kontrolu si můžete nechat provést ještě tyto testy nalačno a 1 hodinu po vydatné snídani (100 g pečiva, máslo, sýr). Z hodnoty nalačno a reakce po jídle lze soudit na inzulínovou rezistenci. Nicméně příčinu syndromu PCOS toto vyšetření neodhalí. Pokud se prokáže inzulínová rezistence, doporučujeme léky k jejímu snížení Metformin.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 12. 2022 David Kubát

Dobrý den,
mám 2 roky diabetes 1 typu. Poslední dobou cca 3 měsíce mám zažívací potíže spočívající v nadýmání, které je občas bolestivé a to v horní polovině břicha.
Používám trávicí enzymy pangrol, které si myslím mi pomáhají, ale občas i ty enzymy nepomůžou a jsem opět nafouknutý. Když se mi daří krkat, tak se cítím líp, ale někdy si ulevit nemohu a pak přichází bolestivé nadýmání. Přibližně mám 3 dny klid a 1 nebo 2 dny jsou horší.
Četl jsem, že diabetici mívají zažívací potíže.
Obézní nejsem, měřím 186 cm a vážím 98 kilo.
Snažím se jíst zdravě, nejím tučné a nadýmavé potraviny. Asi nejhorší je, když mi je těžko a do toho mu klesne cukr a ha si musím dát sladké. To mi pak nejhůř a stalo se mi, že jsem i zvracel.
Cukr si myslím mám kompenzovaný dobře, užívám před jídlem cca 6 jednotek. Dlouhodobý cukr mám do 40ti, za což jsem vždy chválený.
Nadýmání přichází ať mám k jídlu rýži, brambor nebo těstoviny.
Po snídani problémy nikdy nemám, jen někdy po obědě nebo večeři.
Můžete mi poradit zda jsou na to nějaké speciální léky? V příbalovém letáku pangrol uvádí, že pangrol nemusí pomáhat mimo jiné i lidi s diabetes.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je obtížné jednoznačně odpovědět na Vaši otázku. Můžete zkusit laktobacily (což lze zakoupit v lékárně), ale pokud potíže budou přetrvávat, doporučuji vyšetření ve specializované ambulanci gastroenterologické. Diabetici 1. typu mohou mít častěji např celiakii nebo poruchy vyprazdňování dané diabetickou autonomní neuropatií. Pokud je to neuropatie, mohla by pomoci Thiogamma (recept od Vašeho diabetologa).

Pro Vás je důležité zjistit příčinu, tedy doporučuji navštívit poradnu gastroenterologickou.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 12. 2022 Naďa

Dobrý den, v srpnu jsem byla na test OGTT, nalačno 5,6 po 2 h 6,9. Obvodní lékař mi sdělil, že mám cukrovku. Proto jsem se snažila ještě omezit sacharidy, běžně rekreačně sportuji, v sezoně mám hodně fyzické práce na zahradě. Snažím se stravovat zdravě již delší dobu.
Zakoupila jsem si glukometr a zhruba 2 měsíce až do října jsem měla hodnoty nalačno 5,2-5,6.
Pak během týdne mám nalačno 6,3-6,6 a po měsíci opět během týdne ráno 7,2. Je to možné jen z toho důvodu, že teď již nemám tolik fyzické práce. Jinak si nejsem vědoma, že bych něco změnila váha je stejná, strava také.
Mám 60 let, 165 cm, 57 kg
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty Vašeho testu OGTT nalačno 5,6 po 2 h > 6,9 ukazují, že se jedná o poruchu tolerance cukru nalačno, tedy ještě ne o cukrovku.
Nicméně dieta a pohyb, dobrá váha již teď jsou prevencí dalšího zhoršování. Pokud jste omezila pohyb, je možné, že dochází k vzestupu glykémie. Rovněž stresy nebo nemoc mohou vést k přechodnému zhoršení glykémie. Při přetrvávání glykémie nalačno nad 7,0 i z laboratoře, již obvykle zahajujeme léčbu. Podle výsledků Vám lékař na kontrole možná již léky doporučí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 12. 2022 Ivana

Dobrý večer
Chci se zeptat za jaký čas začína nastupovat účinek metformínu?
Myslím tím že za jakou dobu se glykémie začne znižovat(dny,tydny).
Děkuju za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Metformin je lék s pomalým uvolňováním a pomalým efektem na pokles krevního cukru. Pomáhá zlepšovat citlivost těla na jeho vlastní inzulín. Lék tedy funguje pouze za předpokladu, že slinivka vyrábí dost inzulínu. Nástup účinku je podle velikosti dávky cca v průběhu 2-4 týdnů, pokud po měsíci není efekt na glykémii, doporučujeme zvyšovat dávku do obvyklé maximální což jsou 2 gramy na den.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 12. 2022 Janka

Dobrý deň
Bola mi diagnostikovaný DM2 typu.
Glykovany 7,1%
Diétu dodrzujem už viac ako rok.
Lekárka mi naordinovala metformin 500mg s dávkovaním 2x1/2 tablety.
Väčšinou mavam zhoršenú rannú glykémiu.Aj viac ako 8.
Po nasadení metforminu stále rovnaká hodnota ba dokonca niekedy ešte vyššie...
Je jedno či nejem 12 hodín,menej alebo viac. Ráno mám vždy vysoké hodnoty
Chcem sa opýtať je táto dávka metforminu adekvátna?
Dalsiu kontrolu mam až o3mesiace a dovtedy mám užívať metformin v takejto dávke.
Ďakujem za odpoveď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék metformin zvyšujeme podle tolerance pacienta a podle hladiny glykémie. Můžete zvyšovat do maximální dávky 1 g ráno a 1 g večer.
Toto ovšem pouze za předpokladu, že Vám fungují normálně játra a ledviny. Možná měla Vaše lékařka nějaký důvod pro tak nízkou dávku.
Protože neznám Vaši historii, choroby ani výsledky, doporučuji raději zavolat svému lékaři a on Vám léky upraví.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 12. 2022 Jaroslav

Dobry den, mám otazku jsem diabetik tipu 2 a beru rano a vecer Metformin a na noc si picham inzulin Tresiba 20 jednotek. Cukr se mi pohybujem kolem 7-9 kdyz se merim. Mám 98 kg na 178 cm vyšky. Tedy ca. 20 kg nadvahu. Otazka zni jestli bych mohl Ketodietu manzelka ji uzivala 2 mesice a shodila 10 kg. Nevim jestli by me jako diabetikovi neuškodila. Predem dekuji za odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

příliš razantní diety u diabetiků zvláště na inzulínu nedoporučujeme. Důvod není ani tak riziko hypoglykémie (poklesu cukru), ale spíš skutečnost, že po ukončení ketodiety často dochází k tzv. jojo efektu s nárůstem hmotnosti a další redukce váhy je pak velmi obtížná. Proto dáváme přednost výživovým poradcům, správnému stravování, počítání energie (např. příjem kolem  6-7000 kJ na den) a pohybu. Jde o to, abyste si nový životní styl udržel dlouhodobě, tak se i váha udrží. Jisté je, že potřebujete alespoň 10 kg dolů. Pokud skutečně toužíte po ketodietě (tedy cukry na den do 30-50g), doporučuji Vám vysadit inzulín i Metformin a za kontroly glykémie 1x za dva až tři dny. Pokud se budete pohybovat mezi 4-10 mmol/l, můžete pokračovat. Při vzestupu cukru nad 10,0 nalačno doporučuji zpět léky a začít držet běžnou redukční dietu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 12. 2022 Naděžda

Dobrý den, obvodní lékař mě poslal na test OGTT s podezřením na cukrovku. Hodnota nalačno 5,6 po 2 h 6,9. Obvodní lékař mi oznámil, že je to cukrovka. Od té doby jsem částečně omezila sacharidy, shodila jsem ještě 2 kg, jinak se snažím stravovat zdravě, sportuji. Zakoupila jsem si glukometr, měsíc jsem měla nalačno hodnoty okolo 5,6 i méně, ale najednou během týdne mám nalačno 6,4-6,6. Nejsem si vědoma, že bych něco změnila ve stravování, pohyb stále přiměřený. Na kontrolu k lékaři mám jít zhruba za půl roku.
Mám 60 let, měřím 165 cm a vážím 57 kg, otec je diabetik.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty Vašeho testu OGTT, nalačno 5,6 po 2 h >6,9 ukazují že se jedná o poruchu tolerance cukru nalačno, tedy ještě ne o cukrovku.
Nicméně dieta a pohyb, dobrá váha již teď jsou prevencí dalšího zhoršování. Pokud jste omezila pohyb, je možné, že dochází k vzestupu glykémie. Rovněž stresy nebo nemoc mohou vést k přechodnému zhoršení glykémie. Při přetrvávání glykémie nalačno nad 7,0 i z laboratoře již obvykle zahajujeme léčbu. Podle výsledků Vám lékař na kontrole možná již léky doporučí

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 12. 2022 Marie Němcová

Dobrý den mám v kolik hodin si pichat inzulín denní a v kolik hodin noční děkuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pro odpověď potřebuji znát o jaký konkrétně inzulín se jedná. Obecně platí, že denní inzulín se podává před jídlem. Podle typu inzulínu se ale liší čas, za jak dlouho po aplikaci můžete jít jíst. Je to poměrně široké rozmezí 0-30 minut. Noční inzulín se podává obvykle před spaním, ale opět platí, že podle typu inzulínu se ideální čas může lišit.
Pro jasnou odpověď tedy potřebuji znát název inzulínu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 12. 2022 Ilona

Dobrý den jsem 2,5 roku dia ll. když mi zjistili cukrovku měla jsem hodnoty dlouhého cukru 94 byl mi předepsán Janumet hodnoty klesly na 51 jenže lékařce se to nelíbilo a napsala mi inzulín jenže trpím už od dětství fobií z jehel ale jí to nezajímá stále víc mě nutí si pichat a vyhrožuje mi hospitalizací kde mě to prý naučí at chci nebo ne je to pro mě velmi stresující už jen to že držím to pero je strašné zvyšuje se mi tep i tlak motá se mi hlava a hrozně se třesu můžete mi poradit co mám dělat prosím?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

neznám přesně důvody, které vedly Vaší lékařku k předepsání inzulínu. Existují situace, kdy je pro léčbu cukrovky inzulín nutný. Například některé další nemoci, postižení ledvin či nedostatek inzulínu. Pokud jej Vaše tělo nevyrábí a inzulín potřebuje, bývá nutno se s tím smířit. V laboratoři lze vyšetřit produkci inzulínu slinivkou a podle toho stanovit nutnost podávání inzulínu.

Závěrem: doporučuji Vám probrat Vaše obavy s lékařkou, popř. nechat si zkontrolovat zda Vaše slinivka inzulín vyrábí. Pokud ano, lze navrhnout i další způsoby léčby.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 12. 2022 Klára P.

Dobrý den. Prosím o radu. Byla jsem u svého gynekologa na odběru krve ve 12tt. Po odběru jsem měla glykémii 5,1, tak jsem šla druhý den ráno znovu a měla jsem 5,3. Ještě, než jsem znala výsledek prvního odběru,dala jsem si k snídani banán a větrák. Poměrně dost sladkého,pak volal doktor, že musím druhý den ráno znovu na odběr. Je možné, že ten druhý odběr byl ovlivněn stravou? Zítra mám jet na diabetologii. Prosím o Váš názor. Děkuji Klára P.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jedla jste sice vydatnou snídani, ale ten druhý odběr byl až další den ráno. Pokud jste před odběrem lačnila podle doporučení více než 8 hodin, tak se s výsledkem musíte smířit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 12. 2022 Stanislava

Dobrý den rada bych se zeptala ohledně cukrovky . Chodím na pravidelné kontroly cukru a dalších věcí a po každý mám zvýšený cukr.Pani doktorka už mi dělala zátěžový test s glukozou a po 2 hod.mi to to vylezlo přes 9 tak rada bych se zeptala co se bude dít. Před 14 dní mi bylo špatně ráno a odpoledne mne změnila babička a mnela sem 9.2 .můžu Vas poprosit o radu dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nepíšete jaké máte hodnoty nalačno. Pokud je to nad 7,0 již se jedná o cukrovku a je možno zahájit léčbu. Hodnota v zátěžovém testu ve 2 hodině byla v normě, ale mohou být diabetici, kteří mají po zátěži normu a nalačno již ne. Ke zhoršení hodnoty po zátěži pak dojde později.
Měření domácím glukometrem nepoužíváme pro stanovení diagnózy cukrovky (pro nepřesnost glukometrů), ale pokud jste byla nalačno a máte 9,2, pak bych doporučila kontrolní odběr v laboratoři nalačno. U hodnoty nad 7,0 mmol/l již obvykle zahajujeme léčbu cukrovky. Záleží ale i na dalších okolnostech (věk, kompletní laboratorní testy, přidružená onemocnění). Finální léčbu je vždy třeba domluvit s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 11. 2022 Šafářová

Dobrý den,
Jsem ve 26tt a jsem již delší dobu vedená jako diabetička 2. Typu. Píchám si inzulín 3x denně. Můj gynekolog mě poslal na test OGTT. Myslela jsem, že tento test se neprovádí u diabetiků? Nemůže mi být po testu zle?
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste léčená diabetička navíc inzulínem, je provedení testu oGTT naprosto zbytečné. U diabetiků jej pochopitelně neprovádíme.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 11. 2022 David

Dobrý den, chtěl bych se s dovolením zeptat na dávkování léku Mulado Prolong 1000 ve spojení s přerušovaným půstem, který ověřeně snižuje hmotnost i hyperglykémii. Nyní užívám 0-0-1 a čeká mě rozšíření na 1-0-1. Jelikož se však metformin musí brát s jídlem, a já chci vyzkoušet půst 16 hodin bez jídla + 8 hodin s jídlem (první jídlo 12:00, poslední jídlo 20:00), mohu užívat metformin ve schématu 0-1-1? Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

po dobu půstu je lepší Metformin zcela vysadit. Můžete jej ale užívat i ve schématu 0-1-1 nebo i 0-0-2 (pokud se jedná o tablety o síle 1 gramu a pokud nebudete mít při dávce 2g najednou zažívací potíže). V režimu, který navrhujete by asi bylo optimální jej užívat ve 12 a ve 20 hodin.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 11. 2022 David

Dobrý den, ve svých 18 letech mi zjistili cukrovku, zajímalo by mě, co by se stalo kdybych omylem usnul a zaspal bych svoji večeři, tím pádem nedodám sacharidy a ani inzulín a budu spát dát, jaké jsou všechny varianty toho co by jste mohlo stát, předem děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

inzulínový režim, který máte nastaven a který je obvyklý pro většinu diabetiků 1. typu napodobuje funkci zdravé slinivky. Bazálním (neboli dlouhodobě působícím) inzulínem, který si aplikujete 1x denně napodobujete pozvolné uvolňování inzulínu slinivkou, které je nutné i v noci, když organizmus spí a to proto, aby byla ranní glykémie v normě. Pokud nemáte zbytečně vysokou dávku nebo jste extrémně necvičil, pak hypoglykémie nehrozí. Další druh inzulínu, který používáte napodobuje další funkci slinivky a tou je nárazové podání krátkodobě působícího inzulínu před každým jídlem, které obsahuje cukry (třeba 4-5x denně).

Proto pokud nejíte cukry k večeři, protože jste ji zaspal nebo protože nemáte hlad, pak není nutné si k tomu podávat krátkodobý inzulín (také říkáme bolusový). Nemělo by se tedy nic dramatického stát, kromě toho, že se může lehce zvýšit glykémie večer, protože jste spal a nehýbal se.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 11. 2022 Aneta

Dobrý den,

včera jsem se dozvěděla, ze mi byla v srpnu naměřena hladina cukru v krvi 9. Nicméně v lednu byly výsledky naprosto v normě a doma na glukometru mi dnes vyšla hladina 4,7.
Je možne, ze to mohl být jen nějaký výkyv, nebo je jiste, ze mám cukrovku, pokud jednou testy vysly takto vysoké?
A pokud bych měla cukrovku, mohly by mi testy vyjít tak nízké jako dnes?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

cukrovku obvykle potvrzujeme dvěma testy nalačno nad 7,0 mmol/l. Zejména pokud těch 9,0 bylo měřeno glukometrem není výsledek jistý. Pokud to bylo v laboratoři, doporučujeme kontrolu. Závěrem pokud by to byla cukrovka, byly by hodnoty opakovaně vyšší. Doporučuji tedy udělat kontrolu v laboratoři (nikoliv osobním glukometrem) cca za půl roku, ev. provedení oGTT (zátěžový test s glukozou), který odpoví jasně na otázku cukrovka ano nebo ne.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 11. 2022 Miluše

Dobrý den paní doktorko, mám dotaz beru 2x denně stadamet a chtěla jsem se zeptat jestli je možno že mám po 2 hod. stále hlad když hodnoty na lačno do 6 a po snídani 6.5 až 7 jestli maji takový velký vliv tablety na jídlo. Jestli by nebylo možné třeba slabší tablety. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty nalačno i po jídle máte celkem v pořádku. Tedy pokud máte pocit, že máte po Stadametu hlad, můžete zkusit nižší dávku. Není ale obvyklé, že by Stadamet vyvolával hlad. Doporučuji snížit celkovou denní dávku cca o 1/3. Nepíšete ale jak silné tablety užíváte.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 11. 2022 František Pokorný

Dobrý den
Jsem 4 měsíc po transplantaci langerhovych ostrůvků, doposud jsem držel hladinu glikemie v relativní normě pomocí inzulínu. Nyní se vyskytl problém s tím, že mi hladina cukru kolísá dolů a to i přes to, že jim casto. Inzulín jsem zatím vysadil. Poradíte mi čím by to mohlo být?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Váš dotaz je velmi specifický, s transplantacemi ostrůvků se v běžné ambulanci nepotkáváme. Doporučuji Vám obrátit se na IKEM, kam jistě chodíte pravidelně na kontroly. Proč se situace najednou změnila Vám určitě vysvětlí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 10. 2022 Josef Rada

Dobrý den , mám dotaz mám cukrovku 2 typu, lékař ke kterému docházím bude končit tak sháním kam přejít. Chci se zeptat jestli berete nové pacienty a spolupracujete z pojištovnami. Děkuji Rada

Odpověď ordinace

Dobrý den, nové pacienty bereme. Kontaktujte prosím naši ambulanci: 272 917 011

Pojišťovny, se kterými spolupracujeme: VOZP, OZP, VZP a ZPMV

S pozdravem

Diabetologická ambulance

15. 11. 2022 anonymní

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem diabetik 1.typu už 16 let. Mám stále ještě částečně zachovanou funkci beta buněk, takže malé množství inzulínu se ještě tvoří. Věkem samozřejmě méně a méně. Nicméně jsem na low carb dietě, což mi vyhovuje z hlediska celkem stabilní glykémie. Aplikuji si tedy jen bolusové dávky inzulínu fiasp, což je asi 2-3 jednoty před jídlem. Jím asi 3-4 krát denně. Bazální inzulín tedy zatím podle lékařky nepotřebuji, jelikož mám ještě částečně svůj. Nicméně můj problém je ten, že ráno po probuzení mám celkem vysoké glykémie. Alespoň pro mě jsou vysoké. Cca 7-8 mmo/l. Během dne mívám těch 6-7 mmo/l na lačno, po jídle trochu vyšší. Glykovaný hemoglobin mívám kolem 40 mmo/l. Napadlo mě, jestli pro mě není lepší si 1x denně aplikovat bazální inzulín např. Tresibu a neaplikovat si bolusové dávky inzulínu. Mám ovšem obavy, zda bych během dne neměla časté hypoglykémie. Děkuji za radu Markéta.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud Vám přes noc glykémie stoupá, aniž by byl důvod, příjem sacharidů na noc nekrytý inzulínem, pak přichází čas na podání malé dávky bazálního inzulínu, jak jste sama správně vyhodnotila. Například Tresiba. Tento inzulín se uvolňuje velmi pomalu a dodává tělu základní potřebu inzulínu, která je nezbytná i během lačnění. Vaše obavy z hypoglykémie během dne jsou oprávněné, ale to vyzkoušíte. Začala bych malou dávkou cca 4j večer (mezi 18-24 hod) a podle nočních a ranních glykémií doupravila. Tedy zvyšovat + 1jednotka pokud jste hubená, +2j týdně pokud máte normální nebo vyšší hmotnost.

Cílová ranní glykémie je 4,5-6,0 mmol/l. Po jejím dosažení zůstává dávka inzulínu stejná. Snižuje se po pohybu jako prevence noční hypoglykémie. Během dne je nutno přemýšlet a při pohybu dojídat sacharidy protože může docházet k poklesu.

Je pravděpodobné, že Vám klesnou dávky inzulínu k jídlu cca o 10%, ale nelze očekávat jeho úplné vysazení (dávka bude kolísat podle toho, kolik bude ve stravě cukrů a tuků). Doporučuji při této změně si nechat aplikovat senzor pro kontinuální měření glykémie, pokud jej již neužíváte. Lépe se pak stanovuje dávka inzulínů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 11. 2022 D.

Dobrý den,
mám menší dotaz. Jsem ve 28tt a před týdnem jsem podstoupila ogtt test. Na lačno mi vyšla hodnota 4,4, jednu hodinu po vypití roztoku 10,2 a 2h po té 8,4. Doktorka mě tedy poslala do DIA poradny. Pan doktor mi toho moc neřekl, jen mi dal glukometr, že se nemusím píchat ani každý den. O dietě ani slovo, když jsem se ho ptala na stravu, tak řekl, že si mám sama vypozorovat, co mi cukr zvedne a co ne. Kdyby byl nějaký problém, ať mu napíšu email, jinak na kontrolu chodit ani nemusím. Jen hodnoty nesmí přesáhnout 10, jinak bych dostala inzulin. Tak jsem si tak nějak sama musela vše načíst a tak. Snažím se dodržovat nějakou dietnější stravu, ale tím, že dietu určenou nemám, tak zkouším, co můžu. Dnes jsem třeba zkoušela k snídani celozrnný rohlík s máslem a trochou marmelády. Po hodině jsem si z glukometru naměřila 7.6. Hranice by měla být do 7.8. Takže to znamená, že tohle jídlo občas k snídani zařadit můžu? K obědu jsme u rodiny měli třeba kachnu, bramborový knedlík a zelí. Po hodině jsem měla hodnoty 7.6. Takže jsem se opět vešla. Dokonce jsem zkusila sladký štrůdl a po hodině hodnota 5.9. Chtěla jsem se zeptat, je u mě nutné dodržovat dietní stravu, která se běžně u diabetiků dodržuje, nebo pokud si to takhle vychytám, tak de můžu stravovat, jak chci, když cukr bude v normě?
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty glykémie se u žen s těhotenskou cukrovkou mohou v průběhu gravidity měnit. Placenta totiž vyrábí hormony, které snižují účinek Vašeho inzulínu. Proto se může stát, že se hodnoty po jídle zprvu drží v normálu a postupně po stejných jídlech cukr najednou stoupá. Chci tím vysvětlit, že pokud nyní po větších nebo sladších jídlech máte cukr hraniční nebo v normě (jako je to nyní u Vás), nemusí to platit trvale a ve dnech kdy si cukr nekontrolujete mohou být hodnoty vyšší.

Z toho vyplývá, že Vám doporučuji držet dietu, tak jak je vysvětleno např. na www.tehotenskacukrovka.cz. Menší sladkosti určitě zařazovat můžete (cca do 20g cukrů), ale zbytečně bych to nepokoušela. Glykémie 1 hod po jídle by se měla držet do 7,8 mmol/l. U zdravých je to obvykle kolem 6-7 mmol/l, hodnoty blížící se 8 jsou již hraniční. Tento režim byste měla držet minimálně do 37 týdne těhotenství. Pokud budou hodnoty po jídle nad 8,0 nebo nalačno nad 5,5 opakovaně i při dobré stravě, kontaktujte Vašeho lékaře, pak je čas zahájit léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 11. 2022 Vaclav

Dobry den mam cukr v krvi 30-34 nalacno i vecer

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud skutečně máte cukr 30-34 mmol/l, jedná se o mimořádně vysoké hodnoty a je třeba kontaktovat neprodleně Vašeho lékaře a upravit nebo zahájit léčbu. Nepíšete o sobě nic dalšího, nemohu Vám tedy nic konkrétního doporučit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 11. 2022 Andrea

Dobrý den,před 3 týdny mi můj prakticky lékař oznámil z výsledků z laboratoře že mám cukrovku 29.5 a okamžitě mě poslal na diabetologii. Dostala jsem inzulín na večer 10jednotek a prášky ráno a večer, můj problém je jídelníček, zkouším co můžu a co ne...stále se měřím, hodnoty po ránu kolem 17...během dne kolem 20,nevím co muži čím sladit a psychicky na tom taky nejsem zrovna nejlépe,léčím se štítnou žlázou, teď mi můj prakticky lékař řekl že mám vysadit léky, budu měnit lékaře, protože můj bývalý doktor už před rokem dělal laboratoř a teď se zjistilo že už tenkrát můj cukr byl na 29.7 a on to nijak neřešil...můj problém je že nevím jak přesně se stravovatjak snížit cukr a čím sladit...moc mi chybí sladké za ten rok jsem zhubla skoro 50 kilo..prosím o radu...a kam se obrátit pro pomoc....že dne na den se mi změnil život..a já mám z toho obrovský strach...

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, nahrnulo se toho na Vás tolik, že odpověď nelze napsat na několika řádcích.

Doporučuji Vám:

1. naučit se správně stravovat. Ideální je kontaktovat nějakého nutričního poradce nebo si můžete sama najít na internetu dieta diabetická cca 200 g cukrů na den.
Viz např: https://www.cukrovka.cz/zivotosprava-2, https://www.dobrycukr.cz/diabetická dieta
Lékař by Vám měl stanovit kolik gramů cukrů na den potřebujete, moje doporučení 200 g je pouze orientační, neznám Vaše výsledky.

2. dávka inzulínu se postupně navyšuje tak, aby bylo dosaženo ranní glykémie v první fázi alespoň kolem 8 mmol/l, dále během dalších 3 měsíců do ranního cíle kolem 6 mmol/l. Viz:  https://www.dobrycukr.cz/úpravy inzulínu

3. hladiny glykémie by se měly postupně snižovat v průběhu 1-2 měsíců, nečekejte že to bude do týdne vyřešené.

4. opakovaně se ptát lékaře, který Vám inzulín předepsal, měl by Vám vše podrobně vysvětlit.

Držím Vám palce.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 11. 2022 Vladislava

Dobrý den,

byla mi zjištěna cukrovka II.typu. Je mi 39 let, 177 cm/124 kg. Hodnota na lačno vyšla 8. Asi po několika měsících měření mám 6,5 a dlouhodobý cukr 47 . Neberu zatím léky. Mám jít na kontrolu k paní doktorce. Chtěla bych se Vás zeptat, mám přijmnout léky, pokud mi je předepíše? Nebo mám zkusit zhubnout, držet dietu? Je to pořád cukrovka?
Děkuji za odpověď.
(Mám také sníženou funkci štítné žlázy - beru Letrox - 1 tabletu - 100 mg na lačno)

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, je to pořád cukrovka. Ano, pokud bude lékař nabízet léky, berte. Je to proto, že léky snižují riziko zhoršování kompenzace diabetu do budoucnosti, což se Vám dnes možná nezdá významné, ale za 10 let to již můžete ocenit. Pokud výrazně zhubnete (odhaduji že cca 20kg), lze předpokládat, že se hodnoty glykémie dostanou do normálu (HbA1C pod 40mmol/mol) a pak lze obvykle zůstat jen na dietě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 11. 2022 Jaroslav Hoffmann

Dobry den, mam diabetes tipu 2 a trpim nespavosti otazka zni jestli mohu uzivat prasky na spani treba neospan bylo mi doporuceno.dekuji predem za odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

když máte cukrovku, je řešení nespavosti obdobné jako pro všechny ostatní, kteří cukrovku nemají. Je určitě vhodné dobře spát, protože nevyspání (ať je již příčina jakákoliv) vede ke stresu a to může zhoršovat kompenzaci diabetu.
Můžete tedy vyzkoušet všechny doporučené postupy pro řešení nespavosti tedy i Neospan. Preparát obsahuje silnou dávkou kozlíku lékařského a další bylinné extrakty, není tedy škodlivý ani návykový.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 11. 2022 Markéta Poslušná

Dobrý den, můj muž(68) se asi před měsícem začal léčit na diabetologii, resp. začal si píchat inzulín, 12 jednotek vecer. Další dávky má po 4 dnech zvyšovat o 2 jednotky. Dnes je na 20 jednotkách a glukometr mu po 12 hodinách lacneni stále ukazuje hodnotu nad deset. Snažím se mu dávat i dietu, cukrem nic nesladim, ale jsem znepokojena. Co máme dělat, aby se hodnoty snížily anebo kdy by se po podávání inzulínu měly snizit? Perorální léky na diabetes bere již několik let. Děkuji za pochopení mých obav.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

léčba inzulínem v jedné denní dávce je velmi často užívaná, vede ke snížení zejména ranní glykémie, přes den pak pacient obvykle užívá léky.
Pro dosažení optimální ranní hladiny glykémie je důležité následující:

1. Vhodná strava a to zejména večer. Je důležité mít správnou zdravou večeři a vyvarovat se večerního pojídání či ochutnávání (ovoce, pochutiny jako tyčinky, oříšky, salámy apod.)
2. Pravidelný pohyb během dne. Pohyb totiž vede ke zvýšení citlivosti těla na inzulín, vede tedy k poklesu lačné glykémie. Ideální je 60 minut chůze.
3. Správná titrace inzulínu. Každé tělo k ovlivnění ranní glykémie potřebuje totiž jinou dávku inzulínu. Obvykle to bývá mezi 20-40 jednotkami. Dávku vyšší než 0,6 j/kg již nedoporučujeme. Proto navyšujte dávku inzulínu tak, jak Vám lékař doporučil. Obvykle zvyšujeme +2j inzulínu 1x až 2x týdně (ne dříve než za 3 dny).
Dávku zvyšujeme dokud není dosaženo cílové ranní glykémie (obvykle kolem 5-6mmol/l), toto Vám stanoví Váš lékař podle věku a přidružených nemocí.
Navyšování dávky inzulínu zastavíte, až se bude ranní glykémie pohybovat v cílovém rozmezí. Tato dávka pak zůstává stejná. Může se změnit při nemoci (zvýšit), při váhovém přírůstku (zvýšit) nebo naopak při větším pohybu (dovolená v horách) či při váhovém úbytku (poklesnout).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 11. 2022 Petr Žofka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat o kolik se zvyšuje dávka inzulinu při infekčnch onemocnění, např. chřipka, nebot i hladina glykemie při chřipce je vysoká. Děkuji. Petr Žofka

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

navýšení dávky inzulínu při nemoci je velmi individuální. Obvykle se navyšuje o 20-50%. Je možné, že v počátku nemoci budete potřebovat i o 100% inzulínu víc. Nezbývá než měřit glykémii glukometrem (alespoň 4x denně) a inzulín přidávat tak, aby byla glykémie pod 10,0mmol/l. Většinou se jendá o první 2-4 dny nemoci a poté se potřeba inzulínu vrací postupně do normálu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 11. 2022 Jitka

Dobrý den.Doktorka mi brala krev na cukr a byl vyšší 7.8 a pak mi dělala ten zátěžový test a prý je to v pořádku.Moje mamka ma cukrovku a má ten test z krve,kterým si měří cukr ,je to z kapky krve.Ta si ho obcas taky udělám a pořád ten cukr je vyšší třeba na poslední 9.7.pořád se cítí m divně a unavená.Prosím můžu se objednat k diabetologovi i bez doporučení.Moje doktorka tvrdí,že mi nic není a posílá mě na psychiatrii.Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladiny glykémie se mohou v průběhu času vyvíjet. Tedy pokud jste měla zátěžový test v normě, ale máte v rodině cukrovku a dochází k vzestupu glykémie měřené glukometrem, je možné že došlo k rozvoji diabetu. Domluvte se s Vaším lékařem a provedení kontrolního odběru v laboratoři nalačno.
Některé ambulance Vás možná vyšetří i bez doporučení Vašeho lékaře, to ale nemohu dopředu specifikovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 11. 2022 Pavla

Dobrý den, jsem ve 24.tt a ogtt mi vyslo 4,58 - 11,72 - 8,99. Muj dotaz zni, beru euthyrox, dopegyt, anopyrin a utrogestan. Mohl prave utrogestan zpusobit spatne hodnoty? a druha otazka zni... ze strachu jsem radeji nejedla sladke(i kdyz ani normalne cokolady moc nejim) a je fakt, ze jsem nekdy mela hlad... hodne jsem pila vodu s citronem a caj z boruvkove nate... mohlo se stat, ze se organismus tak zblbnul, ze by na zatez glukozy zareagoval takto blbe a proto ty spatne hodnoty? dekuji za objasneni

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, Utrogestan mohl výsledek zkreslit, ale že nemáte cukrovku bych si netroufla tvrdit. Protože tak, jak působí hormon v Utrogestanu, stejně tak působí i zvyšující se hladina normálních těhotenských hormonů, zejména v druhé půlce těhotenství. Tedy ať vlivem léku nebo těhotenských hormonů, došlo u Vás k rozvoji těhotenské cukrovky. Na druhou půlku dotazu odpovídám ne, je velmi málo pravděpodobné, že by se organizmus zmátl změnou stravy a došlo k rozvoji gestačního diabetu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 11. 2022 Dalibor Plch

Dobrý den chtěl bych se zeptat kolik krabiček metforminu mi může diabetolog maximálně napsat? Už půl roku se handrkuju se svym diabetologem že chci 2 krabičky abych tam nemusel 2x za měsíc. Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

počet předepsaných krabiček není pojišťovnou nikterak limitován. Záleží pouze na lékaři a na jeho zhodnocení zdravotního stavu pacienta.
Obvykle nekomplikovaný diabetes (tedy velmi dobře kompenzován) dostává od nás léky na půl roku, protože je předpoklad, že nebude nutno léčbu dříve měnit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 10. 2022 Miroslav Vojtíšek

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli máte může diafabi sacharidy 54 g a cukr 22 g glykémie hodnota 13.4 mmol Děkuji za odpověď Vojtíšek

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel nerozumím přesně na co se chcete zeptat. Můžete svůj dotaz formulovat jasněji?

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 10. 2022 Petr

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat jak dlouho vydrží diabetik typu 1 bez cukru ,když upadne do diabetického komatu a leží na zemi bez vědomí.tzv kolik má času na pomoc do podání glukózy.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

odpovědět na tuto otázku je velmi obtížné. Každý jedinec jinak reaguje na hypoglykémii, jeho tělo v této kritické situaci vyrábí cukr z vlastních zásob, snaží se hypoglykémii řešit. Nicméně platí, že mozkové buňky ke své činnosti potřebují. V různých částech mozku je však spotřeba glukózy rozdílná, proto se při těžší hypoglykemii (obvykle cca pod 2,0mol/l) mohou objevit neurologické příznaky, které vypadají jako mozková příhoda (poruchy hybnosti, poruchy řeči, poruchy barevného vidění, závratě). Zpravidla jde o stavy, které jsou léčbou vratné do původního stavu, ale při delším trvání hypoglykemie (více než 30 minut) může dojít i k nevratným změnám. Jestliže se hypoglykemie dále prohlubuje a neléčí, vznikají poruchy vědomí. Léčba v této fázi musí být akutní. Času zde není nazbyt cca do 30 minut od počátku těžké hypoglykémie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 10. 2022 Radka

Dobrý den.Jsem kardiak a brala jsem na cukrovku Metformin 500.Od té doby mám bolesti na hrudi,ale jen venku při chůzi.Vyšetření srdce,plic a žaludku nic neprokázalo.Při pohledu zpětně bolesti nastaly po užívání Metforminu.Paní doktorka mi tedy napsala Glyclada 30mg.Mám obavy že mi cukr může klesnout moc.Může se to stát? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Metformin může mít řadu nežádoucích účinků, jen je důležité je odlišit od jiných příčin. Pokud tyto potíže skutečně nejsou původu srdečního (protože bolesti na hrudi při chůzi venku jsou typické pro kardiaky) a máte to Vaším kardiologem vyloučeno, je možné léčit cukrovku i jinými léky než Metforminem.
Glyclada 30mg je silnější preparát než Metformin, uvolňuje ze slinivky více inzulínu a to po dobu 24 hodin po požití. Pokud tedy budete mít větší námahu nebo méně jídla, hrozí hypoglykémie, tedy pokles cukru pod 3,9mmol/l. Proto pokud užíváte Glycladu doporučuji Vám kontrolovat si pravidelně glykémie glukometrem a pravidelně se stravovat abyste hypoglykémii předcházela.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 10. 2022 Jana

Dobrý den,
jiz pul roku beru 1x denne Metformin 750 s postupnym uvolnovanim, ale je to bez vysledku. Cukr v krvi porad mam okolo 9.1. To same jsem mela i pred Metforminem. Doktorka mi to porad predepisuje, ale zacala jsem pochybovat o ucinku. Nema mi cukr v krvi klesnout? Nema se zvysit davka nebo zmenit lek?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dávka Metforminu se obvykle navyšuje na 2 g denně (tedy 2000 mg) a to pokud ji pacient toleruje a nemá jiné důvody proč nelze dávku navýšit (např. onemocnění ledvin). Pokud tedy nemáte žádné jiné nemoci, lze dávku zvýšit. Cílem je hodnota nalačno kolem 5-6 mmol/l. Pokud se po navýšení do 3-6 měsíců glykémie neupraví, při další kontrole léky již obvykle kombinujeme.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 10. 2022 Kateřina

Dobrý den, jsem v 5. týdnu těhotenství a TSH mám 4,7, lékař mi ještě nechce předepsat léky a počkat 3 týdny. Jsem po 2 potratech a bojím se i nadále čekat. Jak byste prosím postupovali vy?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobry den,

na tuto otázku je těžké odpovědět, protože nepíšete více podrobností, např. jestli již byly potíže se štítnou žlázou, máte onemocnění štítné žlázy, hladinu fT4, protilátek proti štítné žláze apod. Hrubě řečeno, bez dalších znalostí Vašeho zdravotniho stavu bych pri uvedeném TSH malou davku hormonu dal, ale není chybou opakovat odber s odstupem 3 týdnů.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

© 2023 ocukrovce.cz

Nahoru ↑