Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

15. 10. 2021 Anka

Dobry den, chcela by som sa opytat? Mam 18 rokov cuktovku, v poslednej dobe bud mam super cukor ukazkovy alebo mi skace ze mi spadne aj 2 x do dna, jem to iste... Teraz mam problem rano 4,6 dam si jogurt broskynovy + 1 biely rozok a hodinu nam cukor 15,pred obedom bez dopichnutia 10.Inzulin mam humalog a tresibu, pri 4,6 som si dala inz. 6 jednotiek a nocny mavam 16..najhorsie je ze uz sa mi rozmazava videnie. Dakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na Váš dotaz nelze bohužel jednoduše a jednoznačně odpovědět. Podle toho co píšete, se léčíte pro diabetes 1. typu, tedy každé jídlo potřebujete podat inzulín a to podle obsahu cukrů a vstupní hladiny glykémie.

Každý diabetik 1. typu by měl vědět, kolik g cukrů mu pokryje 1 jednotka inzulínu, a podle toho si inzulín dávkovat. A to tak, aby po jídle byla glykémie mezi  6-9mmol/l. Doporučuji Vám konzultaci ve Vaší dia ambulanci nebo nutričního specialistu nebo rovněž odkazy na zmíněné články.

Dotkla bych se jen Vaší snídaně: sladký jogurt vede ke krátkému, ale vyššímu vzestupu glykémie, než např. tmavý chléb se sýrem, proto máte po snídani 15 a samo to leze rychle dolů. Není to vhodná snídaně. Cílem léčby abyste se cítila dobře a neměla potíže (např. rozmazené vidění) je zabránit kolísání glykémie a udržovat glykémie mezi 4-10mmol/l. Pro výuku správné aplikace inzulínu můžete rovněž použít kontinuální monitoraci glykémie (tzv. senzory).

https://ocukrovce.cz/pocitani-gramu-cukru-ve-strave-manual-pro-dm-1/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 10. 2021 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat. Bratr má DM1 . Na lačno mám od 4-7 jak kdy. Ale většinou 6-7 moll přes den, se dost často dostanu do hypoglikemie kdy nejnižší hodnota byla 2.1 moll . Když mi bratr nastrelil senzor, tak jsem se dostala i na 13 moll. Často jsem byla kolem 3 po jídle výstřel. Následně spadnu dolů kdy, to jde během půl hodiny i o 6 moll a to je mi dost špatně. Někdy se to drželo i celou noc 6-7 moll. Říkala jsem to obvodní. Ta mi vzala dlouhý cukr, který byl v normě. A tím to haslo. Není mi dobře když to vylítne kolem 9-10 moll stejně tak jako když mám kolem 3 moll. Děsím se DM 1. Ráda bych věděla protilátky, zda to není začátek DM1 ale prej není potřeba. Jaký mate na to prosím názor ?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud slinivka a hormonální regulace glykémie funguje normálně, udržuje se hladina glykémie v úzkém rozmezí během dne cca 3,9-7,5mmol/l.
Někdy dochází k většímu poklesu glykémie až do hypoglykémie i s klinickými projevy hypoglykémie (což se Vám zjevně děje, je vám špatně a naměříte nízký cukr) i u zdravých jedinců. Říkáme tomu fyziologický hyperinzulinizmus. Znamená to, že po přijetí nějakého nejčastěji sladkého jídla slinivka přestřelí a uvolní více inzulínu. Následkem je pak hypoglykémie a člověk to pocítí. Ale také to nemusí být jen přecitlivělá slinivka.

Ve vašem případě bych si nechala zkontrolovat tzv. oGTT (zátěžový glukozový test), produkci inzulínu a rovněž protilátky proti slinivce. Jestli se skutečně nejedná o počínající poruchu metabolizmu cukru.

Již nyní můžete upravit jídelníček, protože tím, že snížíte příjem rychlých cukrů (sladkostí) nebo je zařadíte vždy k jídlu, kde jsou i cukry složené, tak nebudete svoji slinivku tolik zatěžovat a nebude Vám kolísat hladina glykémie. Neměla byste mít pak potíže z poklesu krevního cukru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 10. 2021 Dana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak velký vliv na výsledek naměřený glukometrem z prstu má množství odebrané krve na testovací proužek. Zda může být test považován za správně provedený, pokud se zobrazí výsledek, nebo může být i tak výsledek zkreslený, jestliže by bylo nabráno malé množství krve. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pomůcka, která není přesný laboratorní přístroj. Výsledek naměřené glykémie může kolísat v rozmezí +- 10%. Dále jsou tu následující okolnosti, které mohou výsledek zkreslit a na které je nutné při měření dávat pozor:

- velikost kapky krve nanesené na testovací proužek. Většina glukometrů si sama nasaje potřebné množství krve a výsledek ukáže, když je vše v pořádku. Vyjímečně se může stát, že kapička je malá, glukometr ji ale přesto přijme a výsledek pak neodpovídá.

- dotek prstu na reakční plošce proužku před nanesením krve

- mokré nebo špinavé prsty. Ruce před měřením doporučujeme umýt mýdlem a vlažnou vodou a řádně osušit. Nepoužívat desinfekci.

- prsty znečištěné sladkým jídlem (například prsty od banánu)

- znečištěný glukometr nebo jeho předchozí ponoření do tekutiny

- špatná kvalita proužků (nedodržení expirační doby, nesprávné skladování - zvlhnutí nebo přehřátí)

Pokud nemáte jistotu při měření glykémie glukometrem, vezměte jej s sebou na diabetologii, kde Vám vše zkontrolují a vysvětlí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 10. 2021 Ema

Dobrý den,
jsem diabetička (II.typu) léčená Glucophage 1000mg (1-0-1). V srpnu mi diabetolog předepsal lék Ozempic.(z důvodů naměřené hodnoty HbA1c. 60)
Zmíněnou medikaci užívám a hodnoty glykemie mám na lačno v rozmezí 6,9-8,0 a po jídle 7,9-9,3 od srpna se má hmotnost snížila o 9 kg. HbA1c mi po 2 měsících užívání bylo naměřeno 55.
Příští týden se však na stálo stěhuji (ze Znojma do Prahy)a budu měnit lékaře. Přijdu li na diabetologii v Praze a bude mi při odběru naměřen HbA1c nižší než 60 znamená to , že mi Ozempic lékař nepředepíše (nebo dá předpis, avšak za cca 3000kč /měs, protože momentálně nesplňuji podmínku předpisu léku za zvýšenou úhradu, jejiž podmínky jsem v srpnu splňovala)? Navíc lékař u kterého jsem se léčila, sám momentálně podstupuje operační zákrok a jeho zástup mi další recept na Ozempic vystavit nechce neboť ,, můj " diabetolog v září vystavil recept na 3pera -tj. do konce října.(Pokud bych se nestěhovala, na kontrolu bych byla pozvaná v závěru letošního roku)
Děkuji předem za radu.


Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste splnila podmínky dané pojištovnou a došlo ke snížení hmotnosti, zlepšení kompenzace diabetu, je možné lék Ozempic nadále předepisovat, protože léčba splnila svůj účel. Dokud bude dobrá kompenzace lze jej předepisovat.

Váš diabetolog to popíše v předávací zprávě pro dalšího lékaře, který by se tím měl řídit.

Jak to ovšem udělat s předepsáním, které potřebujete akutně je nutné se domluvit na vaší diabetologii ještě před předáním k jinému lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 10. 2021 ProsímPomoc!

Dobrý den,
V roce 2020 cca v červenci-září se mi udála zvláštní záležitost, kdy jsem se probudil a mel jsem v podstatě všechny svaly menší. Predevším znatelně na nohách a zadku (tak velký rozdíl, že místo L velikosti, která mi byla těsná nosím M velikost, která je mi volná). Nabral sem rapidně cca z 87kg na 90kg, které se pro mě stali lehko udržitelné za stravování se pouze na 3 jídlech denně. Předtím jsem jedl klidne 4-6 jídel denně a držel jsem se v rozmezí 86-88kg. Taky moje velikost penisu (délka i šířka) a koulí se zmenšila. Nemám, tak velké libido jako dřív a zájem o druhé pohlaví. Dále jsem si všiml, že distribuce tuku se změnila (nabírám tuk i na horní části torsa, což jsem předtím nezažil). A když cvíčím nevydržím, tak dlouho a s menší intenzitou určitě, pokud to přetáhnu cítím paranoiu, social anxiety, nervozitu, akumulované negativní myšlení v mé hlavě a mám problem být v přítomném okamžiku. A také když cvičím nerostou mi moc svaly - poraním je - udělím stimulaci k růstu - ale nezlepšují se - buďto vypadám stejně nebo se ještě zmenší - V historii mám velmi dobré výsledky v kulturistice. A na závěr nemůžu natahat do svalů živiny (carbload). Jsem velmi štíhlý vzhledem k tomu že vážím cca 90-92kg (když jsem vážil těch86-88kg byl jsem docela nakrmený, ale štíhlý a prostě ve formě ) a jíst více nepomáhá pouze se to udrží v žaludku a stresuje to můj organismus více. Prosím vás o pomoc, co bych měl udělat ? Vždycky jsem měl dobré výsledky v posilování i libido bylo hodně vysoko a teďka jsem v pozici, kdy cítím, že mám svázané ruce za zádama a nic moc nepomáhá. Nevím jestli mám problem s HGH,testosteronem,ledvinami ci urcitá nebo pokrocilá forma insulinové resistence. Prosím vás o radu. klidně na MAIL. Děkuju.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

popis Vašeho stavu je velmi expresivní. Není z něj ale jasné na co přesně se ptáte. 
Můžete prosím formulovat jasné a konkrétní dotazy?

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 10. 2021 Lucie Přibylová

Dobrý den měla jsem těhotenskou cukrovku a držela jen dietu,teď jsem byla na kontrole ogtt testu po půl roce,ještě kojím.Lačný cukr mám 4,3,po 1 h 10,2 a po 2h cukr klesl na 6,3.Na diabetologii jsem volala výsledky a mám přijít 18.října.Dělá mi starosti ta druhá hodnota.Myslíte,že bude stačit dieta a změna životosprávy?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nejste těhotná, tak pro diagnozu cukrovky jsou zásadní hodnoty nalačno a ve 2 hodině testu. Ty jsou ve Vašem případě v normálu. Hodnota za 1 hodinu se u netěhotných nepoužívá.

Va Vašem případě se o diabetes nejedná.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 10. 2021 Žaneta Šonská

Dobry den,dnes mi p.doktorka predepsala inzulin tresiba,pichat si ho mam ve 22:00 a mam k tomu 1tydne ozempic,ale nevim kdy si ho pichnout,v jakem casovem intervalu od toho inzulinu,dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Inzulín Tresiba je výhodný, protože není nutno přesně dodržovat čas aplikace. Lze jej lze aplikovat +/- 2 hodiny od stanoveného času. Tedy ve Vašem případě to lze kdykoliv mezi 20-24 hodinou. Bez ohledu na to, kdy budete večeřet.

Preparát Ozempic se aplikuje 1x týdně kdykoliv v průběhu dne. Bez vazby na jídlo a aplikaci inzulínu Tresiba. Můžete si klidně aplikovat inzulín Tresiba a Ozempic ve stejný čas, ale není to nutné. Prakticky je vhodné Ozempic aplikovat ve stejný den v týdnu například po snídani, aby se na to nezapomínalo. Není to ale nutné. Je tedy na Vás, v kterou denní dobu si Ozempic podáte. S inzulínem Tresiba si to neuškodí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 9. 2021 Vladimír

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím problémem.
Již 7 let se léčím s diabetem II.typu.( v současnosti Glucophage 1000mg 1-0-1 ,tak jak lékař před rokem určil)
Při poslední kontrole mi byla hladina HbA1c naměřena ve výši 60.
Lékař mi předepsal lék Ozempic.(1. pero v síle 0,25 další v síle 0,5)
,,Podmínkou" předepsání tohoto léku byla má ochota uhradit vyšší doplatek na tento lék.
Časem jsem však zjistil, že pravděpodobně mám nárok na tzv. druhou úhradu (kdy neplatím za jedno pero v lékárně 1717Kč ale pouze 232 Kč)
Oba typy úhrad mají započitatelný doplatek pro ZP (tak že po odečtu této položky já uhradím ,,pouze " 837Kč, v případě druhé úhrady by to bylo 95Kč)
Lékař mi řekl, že neužívám maximální tolerovatelnou dávku metforminu(užívám Glucophage) a proto mi on-diabetolog nemůže Ozempic s úhradou 232 Kč předepsat.
Mám BMI 41 .
V informacích od SÚKLu jsou pro druhou úhradu(tj. 232Kč) u Ozempicu tato 3 kriteria :
1.BMI nad 35,
2.lékař musí mit specializaci diabetolog
3. hladina HbA1c musí být minimálně 60 a víc
Nenašel jsem žádné kriterium kterému bych, dle svého mínění, nevyhovoval já jako pacient a lékař svojí specializací.
(pokud si informace o druhé úhradě vykládám chybně a nemám na ni nárok, prosím vysvětlete mi moji chybnou domněnku vysvětlení od svého diabetologa nerozumím,nemluvíc o faktu,že mě o různé výši úhrad na počátku léčby ABSOLUTNĚ NEINFORMOVAL.
Poraďte prosím jak postupovat.
Děkuji Vladimír

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Semaglutid (preparát Ozempic) je hrazen v kombinaci s metforminem (Glucophage) a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen.

Zde cituji podmínky úhrady pojištovnou. Toto jsou vstupní podmínky abychom vůbec preparát mohli použít. Ve vašem případě soudím že 2gramy Glucophage za den jsou obvyklá maximální dávka, kterou používáme dříve, než přidáváme další preparát. To jestli je dávka maximální tolerovaná je vždy ale na individuálním posouzení lékaře.

Pokud můžeme preparát použít, pak řešíme v jakém systému úhrady to bude. Pacient hradí bud část, tzv. základní úhrada (což je asi polovina ceny. To pokud nemá HbA1C nad 60mmol/mol a má BMI nad 35), nebo pojištovna hradí všechno (tzv. zvýšená úhrada, kdy je doplatek jak píšete jen v řádku několika 100 Kč, to je podle lékárny. Zde platí BMI nad 35 a zároveň HbA1C nad 60mmol/mol.).

Lék je pouze na předpis lékaře se specializací diabetologie.

Ve Vašem případě spíše soudím pro režim zvýšené úhrady, tedy plné úhrady pojištovnou.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 9. 2021 Ladislav Tvrdík

Jelikož mám slabší diabetes na který beru léky Metformin 1000mg 2x denně a obdržel jsem od praktické lékařky glukoměr ke kontrole glykemie, mám také střední astma /nyní po prodělání covidu 19 se mi zhoršilo dýchání a zrak, mám nárok na úhradu jehel a proužků na glykemií případně na další popsané onemocnění i jiných prostředků -děkuji Tvrdík Lad

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jako diabetik II typu na PAD /perorální antidiabetikum/ máte nárok na 100 ks testovacích proužků a 100 ks lancet /jehliček do odběrového pera/ za rok. Poukaz na pomůcku Vám předepíše Váš ošetřující lékař a Vy si vyzvednete v lékárně.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 9. 2021 Laura

Dobrý den.
Jsem diabetička 1.typu na perech./Novorapid a Lantus/,Jak mám postupovat pokud omylem usnu a zapomenu si píchnout noční inzulí.Přes den to dohánět vyšší dávkou denního inzulínu?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud si zapomenete aplikovat večerní Lantus, tak následujících cca 20 hodin budete před jídly vždy vysoko a to zejména ráno.

Řešení jsou dvě:

1. jak správně říkáte je zapotřebí přes den aplikovat vyšší dávky denního inzulínu, většinou častěji, tedy cca po 3 hodinách (podle glykémie) a to až do další dávky večerního Lantusu

2. nebo můžete na diabetologii požádat o změnu inzulínu Lantus na inzulín Tresiba. Tento inzulín lze aplikovat s větším časovým rozptylem. Lze jej tedy podat hned ráno, pokud večer zapomenete. Dávka se totiž pomalu načítá a v průběhu 2-3 dnů stabilizuje. Proto jej není nutné aplikovat přesně ve stejnou dobu. Pokud se Vám stává, že večer usnete můžete tento inzulín podávat zároveň např. s večeří nebo kdykoliv v průběhu večera. Podrobnosti doporučuji konzultovat na Vaší diabetologii

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2021 Monika Řeháková

Dobrý den,

dočetla jsem se o léčbě diabetické neuropatie v Motole a zajímalo by mne zda je možná léčba za hospitalizace nebo by se muselo několikrát dojíždět.
Manžel má cukrovku bere léky píchá inzulin a má šílené bolesti v lýtkách a křeče ujde jen pár kroků kdy bolestí nemůže dojít jemu 71 let.
Děkuji a přeji hezký den Řeháková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pro léčbu neuropatie používáme léky, které tlumí bolesti a k tomu navíc podáváme infuze se silnými vitamíny, které mohou stav vylepšit. Je ale důležité vědět, jestli potíže Vašeho manžela jsou způsobeny jen neuropatií nebo je přítomno též postižení cév. To se totiž často projevuje podobně. Pokud tedy máte z neurologie potvrzeno, že se jedná o neuropatii, je možné tyto infuze podat. O léčbě v Motole je potřeba se domluvit konkrétně v Motole.

Infuze se mohou podávat během hospitalizace, ale lze je podávat i ambulantně. Většinou na neurologii nebo na diabetologii. Zkuste se domluvit s ošetřujícím neurologem  nebo diabetologem.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

1. 9. 2021 J

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na vhodnost MDM metody pro moji maminku. Je po druhé operaci páteře pro útlak nervu, má těžký motor. deficit na jedné noze (úporné dysestezie) a lehké postižení druhé končetiny. Stav se po operaci nezlepšuje a zvyšují se dávky Neurontinu.
Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

metoda MDM byla používána zejména pro zlepšení bolestí při diabetické neuropatii. Na stavy způsobené degenerací páteře, po operacích, tedy tam, kde dochází k útlaku nervů, neměla bohužel velký vliv. Což bude případ Vaší maminky.
V současné době se již nepoužívá.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 8. 2021 Richard Svoboda

Dobrý den.
Beru 1 tabletu Januvia 100 a poslední týden mám cukr v rozmezí 9-15. Když se najím cukr klesne v průměru o 2 body. Cítím se unaven, jinak žádné příznaky nepozoruji. Jsem pouze prochladl a mám rýmu. Aktuálně čekám na svého doktora. Mám vyčkat, nebo jít k jinému jako akutní případ?
Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladiny glykémie mezi 9-15 mmol/l jsou zvýšené, ale ještě ne natolik, abyste musel akutně vyhledat jinou péči. Radila bych Vám zpřísnit dietu, pít dosti tekutin (cca 2 litry vody nebo čaje) denně. Tableta Januvia 100mg 1x denně je maximální dávka, nelze tedy navyšovat.
Je možné, že došlo ke zhoršení vlivem nachlazení. Pokud se stav neupraví cca do měsíce, bude Vám lékař upravovat léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 8. 2021 Verča Rusová

Dobrý den,
jsem těhotná a dnes jsem byla na oGTT testu. Vím, že nejdříve se má absolvovat ve 24+0 týdnu, ale nějak jsem to popletla a šla v 23+2. Vadí to hodně a měla bych jít na toto vyšetření znova?
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

oGTT test se má ideálně provádět v týdnu 24-28 těhotenství. Týden 23+2 je začátek 24 týdne, takže pokud jste již byla a výsledek je v normě, tak je to v pořádku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 8. 2021 Petra

Dobrý den,jsem ve 12tt těhotenství a byli mi zjištěny tyto hodnoty na lačno 5,16mmol/l byla jsem poslána do dia poradny. Nikdo mi nic nevysvětlil zda ty hotnoty jsou velmi vysoké, jsem teprva objednaná tak nevím co mám čekat?? Žijí v zahraničí. Prosím o vysvětlení těchto hodnot. Děkuji za odpověď Petra

Odpověď ordinace

Dobrý den,

všechny hodnoty nad  5,1mmol/l jsou v těhotenství hodnoceny jako gestační diabetes. Vaše hodnoty jsou jen lehce nad normou, nemusíte se obávat žádných akutních komplikací. Než půjdete k lékaři, kde Vám půjčí glukometr a vysvětlí jak si měřit hodnoty krevního cukru, můžete začít studovat. Léčba těhotenské cukrovky vždy začíná správnou stravou. Podívejte se na: www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz. Hledejte články o těhotenském diabetu, o léčbě a sledování.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 8. 2021 Nika

Dobrý den, chtěla bych se prosím vás zeptat .Je možné U Vás podstoupit test na těhotenskou cukrovku pouze z krve bez zátěžového testu (pití nápoje) ? Pokud ano je potřeba mít k vám žadanku od gynekologa nebo stačí se domluvit s Vámi ?děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

testy na těhotenskou cukrovku my neprovádíme. Musíte se objednat do laboratoře, např. www.citylab.cz či jiné, event. co máte poblíž svého bydliště. 

V péči máme až pacientky, které již mají stanovený gestační diabetes mellitus čili těhotenskou cukrovku.


S pozdravem

Diabetologická ambulance

18. 8. 2021 Dagmar Šmídová

Dobrý den chtěla bych se zeptat beru 3xdene prášky na cukrovku a na noc ve 21.00 inzulín jen jsem tet na oslavě a nechala sem ho doma myslíte že když si ho Pichnu cca o 2hodiny déle nebude to vadit děkuji za radu

Odpověď ordinace

Dobrý den,

odpověď asi přichází pozdě, ale přece. Pokud se jedná o tzv. bazální neboli dlouhodobě působící inzulíny, které působí po dobu 18-24 hod, lze aplikaci o 2 hodiny posunout bez obav. Toto bude Váš případ.

Většina inzulínů, které používáme pro dávku inzulínu 1x denně k aplikaci večer, lze aplikovat obvykle mezi 18-24 hodinou.
Nejvhodnější hodinu nebo ideální rozmezí je vždy potřeba individuálně dohodnout se svým lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 8. 2021 Valíková Božena

Vysoké cukry dlouhé roky i kolem 30 teť léčba 3 měsíce TRULICITY 1x týdně 1,5
Neuropatie nohou dnes i neuropatie oči Bolestí; hlavy průjemi zvracení slabost celého těla Bolestí kostí silny tlak v boku únava Proč se po 15 let zvýšily tak silné bolestí celého těla při nízkém cukru Jsem úplně bez pohybu Děkuji
Dlouhý cukr 107 až 117 a poprve my klesl na 70 hrozí my vážné poškození celého těla oči nohy ledviny Co bude dál Prosím

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dlouhodobě zvýšený cukr může vést ke vzniku řady komplikací, mezi jiným k bolestivé neuropatii, kterou jak píšete máte.
Pro léčbu neuropatie je důležité zlepšit hladinu glykémie co nejblíže k hodnotám normálu, tedy cca 5-7mmol/l nalačno a do 10mmol/l 2 hodiny po jídle. Jak sama píšete cukr se Vám pomalu lepší.

Hlavní potíží při léčbě neuropatie je fakt, že pokud již neuropatie vznikne, odeznívá často velmi pomalu a někdy se zlepší jen minimálně. Zlepšení hodnot krevního cukru nevedou většinou k okamžitému zlepšení projevů neuropatie. Je možné že ke zlepšení dojde za půl roku nebo také vůbec. Protože pokud dlouhé roky na tělo působí hyperglykémie, nelze očekávat že se stav normalizuje během několika měsíců.

Bolestivé projevy neuropatie lze tlumit léky. Doporučuji Vám konzultaci na diabetologii nebo neurologii. Je důležité dostat cukr pod kontrolu (tedy HbA1C alespoň pod 60mmol/mol), což by mohlo zpomalit nebo zabránit dalšímu zhoršování potíží.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 8. 2021 Román

Byl sem sveho lekare na odbery a ten mi rek ze mam cukr 6.6 mam zacit s dietoi prasky mi nenapsal m trochi nad vahu jak se mam zacit chovat dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podobných dotazů máme opravdu hodně a je to dobře. Je vidět, že se zajímáte o svůj zdravotní stav.

Například odpověď ze dne 8.7. kterou zde opakuji: normální hodnota krevního cukru nalačno je do 5,5mmol/l. O cukrovku se jedná pokud je nalačno nad 7,0mmol/l nebo ve 2 hodně tzv. zátěžového testu nad 11,0mmol/l. To je test, kdy v laboratoři vypijete sladkou tekutinu a za 2 hodiny se kontroluje dalším odběrem, zda se Vaše tělo dovede s touto sladkou zátěží vyrovnat. Pásmo mezi 5,5-6,9mmol/l nalačno nazýváme jako tzv. prediabetes. Což je stav, který může předcházet cukrovce a je již doporučována zahájit dietní opatření.

Ve Vašem případě bych Vám doporučovala omezit sladkosti, snažit se o zdravou stravu a nechat si hodnotu za půl roku zkontrolovat. Pokud bude pod 5,5 je to v pořádku, pokud bude znovu mezi 5,5-6,9mmol/l bylo by vhodné podstoupit ještě zátěžový test s kontrolou cukru, 2 hodiny po zátěži sladkou tekutinou, abyste měl jistotu, zda se náhodou již nejedná o cukrovku. Pak je totiž léčebný přístup jiný.

Více pro studium např. na www.cukrovka.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 8. 2021 Marie

Dobrý den, pokud má známý prediabetes, glykovany hemoglobin 42 a BMI 42, muze uzivat ozempic (nema jinou terapii) a pokud ano, tak na zakladni uhradu nebo musi na hradi pacient?
Dekuji Marie

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Ozempic je lék, který velmi účinně snižuje glykémie, hmotnost a je velmi vhodný pro léčbu diabetu 2. typu. Protože je však drahý, hradí jej pojištovna zatím jen u pacientů, kteří splní určitá kritéria.

Plně hrazený má lék pacient, který má HbA1C (glykovaný hemoglobín) nad 60mmol/mol a zároveň obezitu (BMI nad 35m2).
Částečně hrazený (tzv. základní úhrada) jej má pacient, který má glykovaný hemoglobín nad 60mmol/mol a není obezní nebo má BMI pod 35m2.
Ostatní pacienti si jej celý hradí sami (cca 3.000 Kč na měsíc).


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 8. 2021 Svetlana Dubova

Přijměte pacienta na objednání nebo na počkání (podiatricka ambulance)? Mam urgentní případ.

Odpověď ordinace

Dobrý den, bereme pouze objednané pacienty. Prosím kontaktujte naši ambulanci na tel.: 602 216 304 v ordinačních hodinách (Pátek 9:00-13:00)

S pozdravem

Diabetologická ambulance

10. 8. 2021 Veronika Högerová

Dobrý den,

chtěla bych se poradit, přítel má už rok diabetes 2 typu, dostal léky na krevní tlak prestarium a po roce mu z léků bylo hodně špatně. Dostal nyní nové léky carzap a je mu znova špatně. Ráda bych radu, jaké léky na krevní tlak se snesou s léky na cukrovku siofor. Moc děkuji za informaci a řadu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Siofor, který přítel užívá se obvykle snese jak s lékem typu Prestarium, tak s lékem typu Carzap. Oba léky na tlak (Prestarium, Carzap) patří mezi velmi účinné a kvalitní preparáty.

Tolerance léků je ale velmi individuální. Doporučila bych Vám konzultovat stav na diabetologii, zkusila bych změnu preparátu Siofor. To je lék, který zažívací potíže může vyvolávat. Na tomto místě ale nelze doporučovat konkrétní preparát. Rozhodnutí je na lékaři, který posoudí další souvislosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 8. 2021 Anna Holinská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné se k vám objednat na test těhotenské cukrovky, na kterou mám žádanku od svého gynekologa.

Kontakt na mě je buď tento gmail nebo tel. číslo 775 628 002. 
Děkuji Holínská Anna 

Odpověď ordinace

Dobrý den,

testy na těhotenskou cukrovku, tzv. OGTT my neprovádíme. Musíte se objednat do laboratoře, např. www.citylab.cz či jiné, event. co máte poblíž svého bydliště. 

V péči máme až pacientky, které již mají stanovený gestační diabetes mellitus čili těhotenskou cukrovku.


S pozdravem

Diabetologická ambulance

6. 8. 2021 Kristýna Sošková

Dobrý den,
je možné jít k vám na konzulataci pokud u mě byl zjištěná genetická alergie na lepek. Potřebovala bych sestavit jídelníček,abych nepřibírala. Mám i nadváhu.
Děkuji Sošková

Odpověď ordinace

Dobrý den,

naše nutriční terapeutka se s Vámi spojí a objedná Vás. Jídelníčky pro lidi s intolerancemi nebo alergiemi nejsou problém.

S pozdravem
Diabetologická ambulance

6. 8. 2021 anonymní

Dobrý den mám dotaz ohledně léku Ozempic..mohu ho kombinovat s inzulínem Tresiba?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, lék Ozempic lze kombinovat s inzulínem Tresiba za předpokladu, že se léčíte pro diabetes 2. typu

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

5. 8. 2021 Ing.Rybicka

Minulý týden v pátek jsem mluvil lékařem na lince236052150,kterého jste mi doporučili.Lékař mi řekl,že příznaky které jsem popsal nelze řešit po telefonu a že se s Vámi dohovořím o termínu osobní návštěvy,Dosud jsem od Vás zprávu nedostal.Pro mn je nejnorší,že ráno mám 6,3 a v poledne nemohu obědvat protože mám 20,aniž bych něco jedl po snídani.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle záznamů v naší poradně, jsme spolu zatím nekomunikovali. Nevím kam jste volal a co řešil, ale nebylo to u nás, tak jsme Vám také nemohli dát žádnou zprávu.

Hodnoty glykémie, které udáváte nejsou rozhodně ideální, je potřeba abyste osobně došel do diabetologické ambulance a domluvil se na úpravě léčby.
Předpokládám, že nějakou diabetologii navštěvujete, pokud ne, vyhledejte ji co nejdříve.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 8. 2021 Barbora

Dobrý den.Z kožniho mě poslali k obvodnímu dr.aby vyloučili karcioidovy syndrom a abych si požádala o žádanku.Pan doktor mi řekl,že mi jí nedá a zaskrtal mi klasicke krevní vyšetření na štít.zlazu.To mám dobré.Ale stejně mi to nedá se zeptat:,,Prosím dá se odhalit tímto základním vyšetřením karcioidovy syndrom? "Nechci nic zanedbat.Denně se švéd.osypavam od obličeje na krk s červenými pupínky.Děkuji Vám

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Karcinoid (carcinoid, carcinoid syndrome) patří mezi endokrinologická onemocnění. Jedná se o nádor vznikající z tzv. chromafinních buněk, které se vyskytují v řadě orgánů. Základní vlastností těchto buněk je schopnost produkovat aminy (např. serotonin) a polypeptidy (např. neurokinin A). Toto onemocnění je velmi vzácné. Pro vyloučení Vám doporučuji objednat se na speciální testy na endokrinologii. Základním vyšetřením činnosti štítné žlázy event. karcinoidový syndrom odhalit nelze.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 8. 2021 Kallusová

Dobrý den,při pravidelné kontrole ledvin mi byla zjištěna cukrovka (hodnota nalačno 8,9) a předepsán lék Tradjenta, po kterém má nalačno c 5,5. Lékař mi pouze řekl, abych vynechala banány, sladké vody a brambory a předepsal 70g sacharidů denně. Zdá se mi to málo, dočetla jsem se v poradně diabetiků, že ke správnému fungování člověk potřebuje 130g. Nemám žádné projevy cukrovky ani hypoglikémie,léčím se už léta na vysoký tlak a mám nedostatečnou funkci ledvin, dlouhodobě chodím na pravidelné kontroly a držím dietu. Snažím se snížit váhu, za poslední rok jsem úpravou stravy shodila 14 kg. Prosím o názor na denní počet sacharidů . Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud nemáte nadváhu, je doporučována tzv. racionální strava diabetická, která obsahuje cca 175-200g cukrů na den. Jsou tím myšleny všechny cukry (tedy pečivo, těstoviny, mouka, brambory, tedy všechny přílohy, ovoce, mléko a pochopitelně sladkosti).

Podrobnější informace o tom jak má vypadat diabetická strava s obsahem cca 175-200g cukrů lze najít na mnoha web stránkách, např. www.ocukrovce.cz, www.cukrovka cz, www.dobrycukr.cz

Lék Trajenta Vám funguje dobře, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou 5-6,5mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 7. 2021 Tomáš Procházka

Dobrý den,

po kontrolním vyšetření v 06/2021 jsem měl hodnotu P_Glukóza v plazmě 5,66 mmol/l, dle praktické lékařky se mohlo jednat o výkyv z důvodu porušení diety před odběrem. V 10/2020 S_Glukóza 5,9 mmol/ v rámci revmatologického vyšetření.

Subjektivně se cítím trvale únavu, svalovou slabost a trpím symetrickými bolestmi horních a dolních končetin s mírně sníženou citlivostí na mechanické podněty a teplo/chlad bez zjevné příčiny. Tyto problémy se zpravidla (ale ne vždy) zhorší po jídle, kdy někdy je atak únavy až tak intenzivní, že se z toho musím vyloženě vyspat. Zvýšená bolest / nepohodlí se projevu zpravidla v horních i dolních končetinách současně a současně i odeznívá. Bolesti a únava se zhoršují i po fyzické námaze, ale s časovým odstupem. Mírné ubývání na váze.

Dosud diagnostikováno vazospastické onemocnění Erytromegalie bez známé příčiny. Opakované imunolgické / revmatologické / neurologické vyšetření negativní.

Je z ohledem na výše uvedené vhodné navštívit diabetologickou ambulanci? Pokud ano, je k návštěvě u Vás nutné doporučení lékaře?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vámi udávané hodnoty glykémie nalačno jsou jen lehce nad normou. Nemáme k dispozici ale hodnoty po zátěži jídlem. Pro definitivní vyloučení nebo potvrzení cukrovky bych Vám doporučila tzv. oGTT (zátěžový glukózový test), kdy podle hodnoty krevního cukru ve 2 hodině po zátěži se cukrovka potvrdí či vyloučí.

Žádanku na vyšetření Vám může dát Váš obvodní lékař nebo na diabetologii. Na diabetologii Vás odesílá obvodní lékař.

Pokud se u Vás nejedná o cukrovku, hraniční hodnoty glykémie nalačno by na Vás neměly mít žádný vliv.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 7. 2021 Renata Radková

Dobrý den,

prosím o Váš názor. Mám 28 letou dceru, která má diabetes 1. stupně a píchá si 5x denně inzulín NovoRapid a Levemir.
Jelikož není vzornou pacientkou a moc s paní diabetoložkou nespolupracuje (nedělá si pravidelně glykemické profily, nechodí pravidelně na kontroly), tak jí paní doktorka odmítla předepsat inzulín, který hradí pojišťovna, ale musí si oba druhy inzulínu v plné výši hradit sama. Má na toto paní diabetoložka nárok?
Taky jí odmítla předepsat čtečku a senzor. Tu si koupila tedy sama.
Proto prosím o Váš názor na danou věc. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

inzulín je hrazen zdravotním pojištěním. Takže dcera na něj má jistě nárok. Myslím ale, že je škoda, že se svým přístupem k nemoci se sama poškozuje. Pokud nechodí na kontroly a není dobře kompenzována, hrozí riziko pozdních komplikací cukrovky.

Senzory a čtečku - zde je rozhodnutí na lékaři, zda jej doporučí nebo ne.

Ve vašem případě bych se snažila vysvětlit dceři, že je v jejím zájmu starat se o svoji cukrovku co nejlépe. Mezi to patří pravidelné kontroly zdravotního stavu a pochopitelně využití technologií a nových druhů inzulínů.

Doporučovala bych Vám bud začít spolupracovat s diabetologií nebo změnit lékaře. Mohla by to být motivace pro dceru, aby se začala snažit.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 7. 2021 Jana

Dobrý den, v 26tt jsem byla na OGTT. Moje hodnota na lačno je 4,99mmol/l po první hodině po vypití roztoku je 9,7mmol/l po druhe hodině 8,2mmol/l. Paní gynekoložka řekla, že těh. cukrovku nemám, ale hodnoty jsou na hraně limitu. Prosím o Váš názor jeszli mám hraniční těhotenskou cukrovku? Mám upravit jídelníček? Myslíte, že v průběhu těhotenství se mi zvýší cukr v krvi? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hodnoty glykémie v těhotenství při vyšetření zátěžovým testem (tzv. oGTT) jsou nalačno méně než 5,1, za 60 min méně než 10,0 a za 120 minut méně než 8,5mmol/l. Tyto hodnoty byly stanoveny z velkých klinických studií a lze říct, že rozdělují těhotné ženy na dvě skupiny. Ty co mají těhotenskou cukrovku (těch je kolem 10%) a ty, které jí nemají.

Vy patříte do skupiny, která těhotenskou cukrovku nemá. Proto není třeba dodržovat speciální diety či opatření. Pokud nemáte nadváhu, stačí Vám, když se budete běžně stravovat.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 7. 2021 Iva Jará

Dobrý den,

obracím se na vaši ambulanci s dotazem, zda přibíráte nové pacienty?

 Mám dceru, v létě jí bude 15 let a má DM I. typu. Doposud jsme navštěvovaly dětskou diabetoložku v Kladně a ta mě právě doporučila se zeptat, jestli by už od 15cti let nemohla chodit někam poblíž našeho bydliště, jsme z Obořiště.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem a úctou

Iva Jará

Odpověď ordinace

Dobrý den paní Jará,

můžeme ošetřovat pacienty až od věku 18 let. Dětská diabetologie je velmi na vysoké úrovni v nemocnici Motol.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 7. 2021 Romana

Dobrý den, jsem prediabetička na dietě, nyní nejsem nejspíš těhotná, protože se pravidelně měřím glukometrem zjistila jsem zvýšené glykemie lačná 6,2. Až 7,7 a během dne před 5,7. 5,3. 6. 7,4. A 1. hod po jídle 7 8. 6,9. 6,3. 7,5 . 6,6. Jak úspěšně ve zdraví donosit miminko, Měřím 173 cm a vážím 90 kg. Velice Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Romana.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud správně chápu Váš dotaz, tak jste aktuálně těhotná. Nepíšete v jakém týdnu těhotenství. Hodnoty nalačno pro těhotenství jsou doporučovány 4,5-5,1mmol/l, po jídle pak za 1 hodinu méně než 7,8mmol/l.
Je důležité začit správně držet dietu v těhotenství, viz například: www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz.
Vzhledem k tomu, že hodnoty, které měříte jsou nad doporučené meze, měla byste docházet na diabetologii, kde Vám již doporučí léčbu. Pravděpodobně inzulín.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 7. 2021 anonymní

Dobrý den,prosim vas mereni cukru dve hodiny po jidle....od zacatku jidla nebo kdyz dojim?Dekuji!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

měření cukru po jídle znamená obvykle 1,5-2 hodiny od začátku jídla.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 7. 2021 Zuzana

Dobrý den, bude mi 60 a dnes jsem byla na velkém odběru v rámci prevence.Všechny hodnoty jsou v pořádku včetně cholesterolu, který jsem snížila na 4,9. Jen glukozu jsem měla 6.2.Nikdy předtím jsem vyšší výsledek neměla. Mám se tím nějak znepokojovat. Rodiče cukrovku nemají jen babička kdysi kolem 65 let.Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hodnota krevního cukru nalačno je do 5,5mmol/l. O cukrovku se jedná pokud je nalačno nad 7,0mmol/l nebo ve 2 hodně tzv. zátěžového testu nad 11,0mmol/l. To je test, kdy v laboratoři vypijete sladkou tekutinu a za 2 hodiny se kontroluje dalším odběrem, zda se Vaše tělo dovede s touto sladkou zátěží vyrovnat.
Pásmo mezi 5,5-6,9mmol/l nalačno nazýváme jako tzv. prediabetes. Což je stav, který může předcházet cukrovce a je již doporučována zahájit dietní opatření.

Ve vašem případě bych Vám doporučovala omezit sladkosti, snažit se o zdravou stravu a nechat si hodnotu za půl roku zkontrolovat. Pokud bude pod 5,5 je to v pořádku, pokud bude znovu mezi 5,5-6,9mmol/l bylo by vhodné podstoupit ještě zátěžový test s kontrolou cukru 2 hodiny po zátěži sladkou tekutinou, abyste měla jistotu zda se náhodou již nejedná o cukrovku. Pak je totiž léčebný přístup jiný.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 6. 2021 Jiřina Urbanová

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Trpím svalovou dystrofii FSHD,do toho mám polycysticke vaječníky, genetickou vadou triple x syndrom 47xxx chromozomů. Z neurologického hlediska nesmím brát hormonální antikoncepci.mam tělísko,měsíčky už skoro nemám. Ale můj problém je ten že mi rostou chloupky na bradě na krku na zádech na prsou..pořád si to musím hlídat..nedá se to nějak vyléčit?děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

vzhledem k omezené možnosti léčebné intervence kvůli Vašim diagnózam, je pro Vás nejbezpečnější volit epilační/depilační metody. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 6. 2021 anonymní

Zdravím, měl bych tady otázku, pročpak nemohu přibrat na váze, jelikož s mojí paní diabetoložkou tomu nemuzem přijít pořádně na kloub,, vždy když při kontrole stoupnu na váhu, jen zákoutí hlavou, že mám muší váhu a že zřejmě kašlu na dodržování životosprávy a jídelníčku , přitom právě na to si dávám, největší pozor,
Mám 22 let, výšku 168cm a váha se mi poslední 2-3 roky stále drží kolem 55 kilogramů. zkusil jsem všelijak pozměnit jídelníček, téměř jsem přestal s věcmi které by přibýraní mohli Vadit,(kouření atd.). nechal jsem si sestavit jídelníček pro mě jako pro Diabetika, a počítal si ty správné poměry sacharidů bílkovin a tuků v rámci toho cvičení, bohužel jediné co mi to přineslo byli častější hypo záchvaty, i když množství sacharidů, souhlasilo s vyvinutou fyzickou aktivitou, ani změna dávek inzulínu nebyla nějak platná. tak vás tedy prosím o radu, nebo alespoň názor, vážně už nevím jak se s tím poprat,, DĚKUJI

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud potřebujete přibrat na váze a nejde to, doporučila bych vám následující:
1. mít cukrovku pod kontrolou, vysoké glykémie často vedou k hubnutí
2. mít kontrolu nad štítnou žlázou, to Vám nejspíše na kontrole provádí nevím, nepíšete. Zvýšená činnost štítné žlázy vede k hubnutí
3. u nutričního specialisty bych Vám doporučila nechat si zpracovat jídelníček tak, aby byl výživný, tedy kolem 300-325g cukrů na den. Nepíšete kolik máte cukrů nyní
4. mít zkontrolované základní krevní testy, aby bylo zjevné, že Vám vše funguje jak má (játra, ledviny, zažívání). Někdy i onemocnění zažívacího traktu (např. celiakie) znemožňuje dosažení správné váhy

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 6. 2021 Štěpánka Šáfrová

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych Vás požádat o radu. Mojí mamince je 75 let a téměř 20 let se léčí s cukrovkou. 2X denně se píchá inzulin Novomix a to v dávce ráno 24 jednotek a večer 22 jednotek. Dávkování má nastaveno tak, že si píchá před jídlem. Stravu striktně dodržuje, pohybu má též dost. Poslední dobou ji však cukr velmi kolísá a upadá pak do glykemického šoku. Na maminku dohlíží tatínek, který má 81 let, čili aby se střídaly různé druhy inzulinu nepřipadá v úvahu. Byla jsem přítomna měření, které bylo v normě a píchání inzulinu v 18.00 hod, kdy vše proběhlo v pořádku. V 21.30hod. již maminka ležela a upadla glykemického šoku. Záchrannou službou jí bylo naměřeno 1.9 . Záchranáři tuto hodnotu zvedli na 8.6 a ráno v 7 hodin měla 5.6. Toto se začíná opakovat v kratším a kratším časovým období. Paní doktorka jí hodnoty dávek nechává stejné, a při dotazu co můžeme udělat pro to, aby se to tak často neopakovala nám nedokáže odpovědět. Maminka se dále léčí s tlakem a se štítnou žlázou.
Z tohoto důvodu se obracím na Vás, zda by jste mi mohl poskytnout Váš názor na tuto situaci. Dále by mě pak zajímalo, zda by v tomto případě nebylo vhodné, aby maminka měla inzulínovou pumpu. Pokud ano, mohl by jste mi prosím napsat, zda toto zařízení předepisuje odborný lékař.
Děkuji za Váš čas.
S pozdravem
Štěpánka Šáfrová

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ve Vašem případě bych vám doporučila změnu inzulínu na zjednodušení režimu. V případech podobných, jako u vaší maminky, používáme směs inzulínu a ještě jedné účinné látky, která se aplikuje jen 1x denně. Výhodou je že je velmi malé riziko hypoglykémie a obvykle stačí kontrolovat krevní cukr do cílových hodnot tedy mezi 6-12 během dne. Pokud to nebude fungovat a budou vysoké glykémie po jídle, je možné i aplikovat inzulín v menších dávkách během dne ale častěji.
O vhodnosti toho typu léčby se poraďte na diabetologii.

Léčbu pumpou bych Vám spíše nedoporučovala, je to léčba komplikovaná, která vyžaduje velkou spolupráci pacienta, který rozhoduje o podávání inzulínu, počítání gramů cukrů ve stravě.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 6. 2021 anonymní

Dobrý den,chtěla bych jen vedet,váš názor na léky synjardy na cukrovku,mam pocit,ze jsou málo ucine. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Synjardy patří mezi účinné preparáty. Záleží ovšem na tom, v jakém stavu je váš organizmus. Jestli dobře fungují ledviny, jak se pohybujte a také pochopitelně na tom, jak na něj Vaše tělo zareaguje, což bývá indiviuální.

Po nasazení tohoto preparátu lze počítat se snížením hladiny HbA1C cca o 10-20mmol/mol. Může se ale stát, že ve Vašem případě není účinný, pak je třeba vybrat jiný preparát.

Připomínám, že žádný lék na cukrovku, a to ani inzulín, nenahradí dodržování diety a režimu.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

17. 6. 2021 anonymní

Dobrý den,
léčím se s diabetem 2.stupně už několik let, mimo jiné mám i léky na epilepsii a vysoký tlak. Doteď nebyl s hladinou cukru problém, občas samozřejmě po dietní chybě ano, ale nic častého. Kolem Vánoc jsem měl lehkou mrtvici, podle UZ nebyla jediná, ale dostal jsem se z toho. Jsem opět plně pohyblivý, vše v pořádku. Před měsícem jsem byl na kontrolním odběru krve a zjistili vysokou hodnotu draslíku v krvi a já velmi často naměřil vysokou hladinu cukru. Obzvlášť v odpoledních hodinách. Byl jsem i u nutriční terapeutky a díky ní si začal stravu vážit a jíst více zdravě, měl jsem i dost pohybu, ale hospitalizaci v nemocnici jsem se nevyhnul. Teď jsem už 10 dní v nemocnici, na infuzích, ale jím i normální stravu. Překvapivě oproti nutriční terapeutce, mi dávají např dva krajíce chleba k snídani, dva rohlíky, kakao.. atd.. dokonce se stalo, že jsem místo hořkého nápoje dostal slazený čaj a vánočku. Může se to stát, ale možná i proto nemám důvěru v personál.. Stále mám cukr v normě, jen odpoledne mezi 16-17 hodinou mi cukr vyletí až třeba k 25. Zatím nikdo nepřišel na to, proč.. mám za sebou vyšetření ledvin, slinivky, krve.. a stále nic. Proto jsem se rozhodl obrátit sem, budu rád za jakoukoliv odpověď.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel Vás asi zklamu, protože z toho co udáváte, nelze říci jasnou odpověď. Je dobře že se sobě věnujete, dodržujete stravu. Do Vašeho běžného života Vám rozhodně doporučuji řídit se radami nutriční terapeutky, nikoliv tím, co zažíváte a dostáváte k jídlu v nemocnici. Strava v nemocnici není často ideální z mnoha důvodů. Tam jste ale jen krátkou dobu a neberte si z toho do života příklad.

Důvodů proč odpoledne stoupá cukr ke 20 může být víc. První je nutné zkontrolovat stravu (ovoce, mléko, jogurty, džusy) v období k obědu nebo po obědě. Někdy se stává, že z důvodu kolísání hormonů stoupá hladina cukru v některém období dne. Často to bývá ráno, někdy ale i odpoledne. Často také cukr kolísá, když je v těle nějaký zánět. Důvodů může být hodně a k vyhodnocení je potřeba znát Vaše laboratorní testy, léčbu a profil hladin krevního cukru. Rovněž neudáváte jaké užíváte léky na cukrovky, některé ovlivňují více cukr nalačno, jiné zase po jídle.

Takže bych Vám doporučila zeptat se na konkrétní příčinu Vašeho lékaře.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

15. 6. 2021 Josef

Dobrý den,
jsem diabetik na inzulínu již 11 let a přes veškerou snahu s kolísavými hodnotami glykémie. Sleduji hodnoty sacharidů na obalech, ale jak si mám vysvětlit údaj na některých rozpustných výrobcích např. na kakau v prášku, kde je uvedena hodnota 8,8 g/100 ml. Jedná se o objem kakaa k pití (a v jaké koncentraci?), nebo kakaového prášku, když celé balení je právě 100g. Jedna lžička je nepatrný váhový objem do 200 ml nápoje, v opačném případě by z celého 100 g balení mohlo vzniknout tak 10 litrů nápoje.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

údaje na obalech musíme číst opravdu pozorně a někdy je nelehké se v nich vyznat. Musela bych vidět konkrétní etiketu, ale obecně platí, že se nutriční hodnoty na obalech uvádějí buď v mililitrech nebo v gramech podle toho, zda jde o potravinu nebo nápoj. U kakaového prášku by hodnoty měly být uvedeny v gramech. Tedy 8,8 g sacharidů na 100 g kakaového prášku. Pokud údaje budou uvedeny v mililitrech, pak se vychází z koncentrace uvedené výrobcem na obalu. Jako pomůcku pro přehled nutričních hodnot můžete použít webové stránky kaloricketabulky.cz, kde najdete širokou databázi potravin. 100 g Holandského kakaa v prášku obsahuje 12 g sacharidů. Jiný kakaový prášek červený Van Houten má ve 100 g 8,9 g sacharidů. Jinými slovy platí to, co píšete v dotazu. Pokud dáváte lžičku dvě kakaa do nápoje, pak ho nezapočítáváte. Započítává se pouze případné mléko. 

S pozdravem

Miroslava Hylenová, nutriční terapeut

14. 6. 2021 Lenka Petrovičová

Dobry den bohuzel me to mrzi,a pochopila jsem pozde jak jsem se zachovala. Od 14let, jsem se lecila se strumou, pote mi umrel syn a ja prasky 8let nebrala, I presto ze se mi natodila dcera. Leky beru teprve 7mesicu.Mam ale priznaky ridnuti vlasu,oboci, padaji mi I kratke, nesoustredim se, hure slysim, casto je mi zima, boli ke na hrudi, obcas modraji prsty, zapominam, byvam unavena. Mam citlive nadra a pri nasazeni euthyroxu mam problemy s menstruaci. Neudelam se, nekdy se mi hure dycha. Sono mi lekar nedelal, ale vysledky krve mam ted dle dr.jako zdravou stitnou zlazu, tak Euthyrox 25 bude stacit.TSH 1,470mU/l, T4 volny 10,16pmol/l.Neni to moc nizke,muj stary lekar uznaval u me normu 17,5 T4 a TSH 3,14.Tak nevim.
Muzu se zeptat kdyz uz mam tyto problemy dlouho daji se jeste dohromady? Nebo uz bude porad muj zivot jako peklo?Stitna zlaza se mi uz asi nevyleci ze? Jakych priznaku se zbavim? A mala je nejak ohrozena? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobry den,

pokud Vaši anamnézu dobře chápu, máte nasazenou léčbu s cílem zmenšit zvětšenou žlázu. Bohužel nepíšete, zda štítná žláza měla i poruchu funkce, tzv.  hypothyreoza. Máte nasazenou poměrně malou dávku hormonu, která by neměla činit žádné vedlejší přiznaky a dávkováním léku se snažíme dosáhnout TSH k 1,0. Zde plati nepřímá úměra, čím více je hormonu, tím více klesá TSH. Podáváním hormonu v tabletě se snažíme štítné žláze ulevt od prácea tím dochází k jejímu zmenšení. Více se bohužel nedokážu vyjádřit, neboť mi chybí bližší informace. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 6. 2021 Lenka

Dobrý den.
Dojíždím na diabetologii do jiného vzdálenějšího města,ale po poslední
návštěvě nejsem spokojená,pan doktor mě objednal až za 4 měsíce,a proto bych ráda
přešla k Vám.
Mám vojenskou zdravotní pojišťovnu.
Bylo by to možné?
Měla bych to k Vám daleko blíž.
Mám hodně, opravdu hodně kolísavou cukrovku 2.stupně a na lačno ji mám vyšší,
než by měla být.
Cítím se sice dobře,ale nějaký důvod to podle mne musí mít,myslím si,že by se to mělo
řešit co nejdříve a ne až při příští kontrole za 4 měsíce.
Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Vážená paní, Lenko,

ano, samozřejmě, pacienty pojišťovny VoZP do péče příjimáme. Pro objednání prosím volejte 318620179.
Děkujeme.

Diabetologická ambulance

9. 6. 2021 Andrea

Dobrý den,
léčím se v těhotenství s cukrovkou ( těhotenskou) již bod zjištění těhotenství jsem na dietě, protože jsem ji před 13 lety měla i u prvního dítěte. Hodnoty jsem měla na dietě v pořádku i dlouhodobý cukr 37-39
Ale poslední měsíc se mi začla zhoršovat lačná ráno, mám přes ve 6, dokonce i 7,3 jsem naměřila v 5 h.Potom po jídle přes celý den hodnoty do 6,8.Říkala jsem to doktorce, jsem v 7 měsíci těhotenství a ona mi řekla, že důležitý je dlouhodobý cukr.Ten jsem měla na začátku 42,srazila jsem ho na těch 37-39.
Lačná mě trápí, dokonce jsem si v noci v 23 h naměřila 8,3. Večeřím kolem 19 h naposledy. Doktorka z diabetologie mi ale žádné léky dát nechce, pro ni je prý důležitý dlouhodobý cukr a ten mám v pořádku. Gynekoložka mi také doporučuje zůstat na dietě. Přidala jsem pohyb venku a doma chůzi na páse v3 x týdně 3 km pomalu,ale bojím se kvůli té lačné o mimnko.Poradite mi? Děkuji Andrea

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšší hodnoty nalačno jsou v průběhu těhotenské cukrovky přítomny téměř u 20% těhotných žen. Důvodem bývá horší citlivost na vlastní inzulín z důvodu hormonální činnosti placenty. Inzulín má za úkol přes noc udržovat hladinu glykémie v ideálním rozmezí cca 4,5-5,3mmol/l. Cukr si tělo (tedy konkrétně játra) tvoří i přes noc, protože slouží jako zdroj energie. A pokud je snížená účinnost inzulínu (například placentárními hormony, může to ale být také obezita u diabetiků 2. typu) tak dochází k vzestupu glykémie nalačno , který nejde ovlivnit dietou. V těchto případech přidáváme v léčbě 1x denně dávku dlouhodobě působícího inzulínu, který pomůže slinivce a sníží hodnoty glykémie nalačno. Léčba inzulínem se dobře snáší, snížení hladin glykémie dosáhneme rychle. Zahájení doporučujeme, pokud jsou hodnoty nalačno opakovaně nad 5,5mmol/l. V léčbě těhotenské cukrovky je důležité léčbu neoddalovat, nečekáme na to, až bude miminko velké. Protože jste teprve v 7 měsíci  a hodnoty jsou nad doporučenou mez, lze léčbu inzulínem doporučit.

Více též na www.tehotenskacukrovka.cz nebo Youtube kanál: dobrý cukr   díl: léčba těhotenské cukrovky

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

4. 6. 2021 Marešová Ilona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výsledky tehotenskeho OGTT:
>Na lačno 5,1
>60 min 10,3
>120min 7,3
Výsledky jsou hraniční, potvrzuji tedy gestacni diabetes. Je nutné dodržovat dietu? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

normální hodnoty glukózového tolerančního testu v těhotenství jsou nalačno méně než 5,1, 1 hodina: do 10,0mmol/l, 2 hodina do 8,5mmol/l. Všechny hodnoty nad svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky. Třebaže jsou Vaše výsledky jen lehce přes normu, znamená to že máte těhotenskou cukrovku. Doporučujeme dodržování diety a kontroly hladin krevního cukru tak, jak je to pro léčbu gestačního diabetu vhodné. Blíže viz například www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 6. 2021 Sulcova Vladka

Dobrý den,mam dotaz ohledně me těhotné dcery,protože i ja sama nam problem se svoji diabetolozkou a bohužel nyní i moje dcera.Ja se léčím s cukrovkou už delší čas a bohužel neuspesne,ale teď jde o moji dceru a budoucí vnoučata a nevíme si už rady.Moje dcera je ted ve 30 tydnu těhotenství a mela zvýšený cukr na 6,1.Okamzite byla poslána do diabet.poradny,kde nasadily okamzite léky.Nez li dcera léky nasadila,držela dietu a cukr se pohyboval mezi 4,8 az 6,0,lékařka tvrdila ze takhle to nejde a nasadila léky,po kterých hladina rostla na 9 az 10.Dalsi návštěva proběhla v duchu píchání inzulini 6jednotek,kdy cukr se zvedá az na 12 a 13 jednotek.Kdyz dcera chtěla odmítnout inzulín, byla nazvana nezodpovědné matkou.Prosim o vasi odpověď na tuhle situaci.Dekuji moc

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

při léčbě těhotenské cukrovky, pokud nestačí dieta, zahajujeme nejčastěji léčbu inzulínem, v některých případech léky.
Inzulín je většinou vhodnější, protože působí velmi rychle, nevstřebává se do těla, pouze snižuje hladinu krevního cukru. Pro zdárný vývoj miminka je důležité mít cukr pod kontrolou co nejrychleji. Proto nejspíše lékařka doporučila dceři inzulín, když nestačily léky. Dávka inzulínu je velmi individuální. Je důležité mít takovou dávku, aby hladina glykémie nalačno byla méně než 5,1mmol/l.

Inzulínu se dcera ani vy nemusíte bát, podáváme jej obvykle pouze do porodu. Inzulínem je léčeno až 20% všech žen s těhotenskou cukrovkou. Po porodu většinou potřeba inzulínu mizí. Více viz www.tehotenskacukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2021 Jitka

Dobrý den v prosinci jsem prodělala covid a zápal plic zánět ledvin, a chytl mě žlučník mezitím jsem měla veliké problémy že jsem nemohla jist a neustále jsem měla potřebu pít a čůrat zhubla jsem z 62 kg na 46kg jsem čerstvě po operaci žlučníku a mám problém před jídlem mám naměřené hodnoty 9 a i někdy 13 a pak z ničeho nic jdu do hypoglikemie, po operaci jsem musela dostávat glukozu jelikož jsem měla hipoglikemii. Praktická dr si myslí že bych měla jít na vyšetření na Diabetologii mám v rodině cukrovku můj táta si píchá inzulín i jeho bratr a sestra má diabetes. Je možné abych také měla diabetes když mám na lačno vysoký cukr. Už takhle mám poruchu imunity a astma. Děkuji Jitka.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle toho co popisujete, se u Vás opravdu rozvíjí cukrovka. Normální hodnoty nalačno jsou do 5,5mmol/l. Pro definitivní průkaz cukrovky ale používáme laboratorní testy. Proto bych Vám doporučovala navštívit lékaře na diabetologii. Doporučení Vám Vaše praktická lékařka určitě vydá.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

1. 6. 2021 Petr

Dobrý den,
nejsem diagnostikován jako diabetik, je mi 44 let. V posledních 2 letech jsem v rámci určitých revmatologických vyšetření při krevních odběrech nalačno dosahoval vyšších ranních hodnot glykemie v rozmezí 5,7 - 6,2 mmol/l. Pro podezření na prediabetes jsem byl lékařkou doporučen na OGTT test, kde první měření dosáhlo vysoké mezní hodnoty dokonce 6,9 mmol/l (ten den jsem měl ráno hektické a možná stres zrovna sehrál také nějakou roli). Avšak druhé měření po požití sladkého nápoje a 2 hodinách klidového režimu dosáhlo překvapivě velice nízké hodnoty pouhých 5,1 mmol/l. Jsem z takových výsledků získaných v rámci rozmezí pouhých 2 hodin překvapený a zmatený. Mohou prosím znamenat to, že nemám vůbec prediabetes ani diabetes, ale že můj metabolismus je prostě a jednoduše nastavený na vyšší hladiny gluk´´ozy v ranních hodinách a po dosažení nějaké určité hladiny glukózy je u mě metabolismem aktivováno její spolehlivé zpracování?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše výsledky ukazují opravdu na tzv. prediabetes. Tedy hodnoty nalačno 5,5-6,9mmol/l. To, že po 2 hodinách v testu oGTT máte nižší hodnotu znamená, že Vaše tělo dokáže vyloučit dostatečné množství inzulínu a zkorigovat glykémii do správných mezí. Neumí to ale úplně správně ve stavu přes noc, nalačno.

Protože prediabetes je stav, kdy až ve 30% lze očekávat přechod do diabetu, je vhodné již nyní dodržovat zásady racionální stravy, pohyb a 1x ročně si nechat v rámci prevence kontrolovat hladinu glykémie.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2021 anonymní

Dobrý den, jsem potenciální dárkyni oocytů před čímž jsem dostala žádanku ke kontrole endokrinologa. Jak se muzu k Vám objednat, jaka je přibližně čekací doba a jaké jsou poplatky v případě konsiliárního vyšetření.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu na endokrinologii se můžete objednat, viz naše stránky: www.diabetologiepraha4.cz, kde jsou telefonní kontakty na endokrinologii.
Váš problém je trochu netypický, bylo by lepší pokud předem napíšete na endokrinologiepraha4@gmail.com nebo zavoláte abychom se s Vámi domluvili na podrobnostech.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 5. 2021 Monika

Dobrý den, mám možná zvláštní dotaz, ale nejsem si jistá jak je to v případě, když používám přírodní balzám, kde je ve složení mimo jiné bambucké máslo, jojobový, arganový. avokádový olej a med. Zajímá mě především med v tomto balzámu, zda může ovlivnit hladinu glykémie při diabetes melittus. Určitě se něco může do těla dostat, když se používá na rty, případně vstřebat do těla a glykémii zvýšit. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

je dobře, že se zajímáte o příbalové letáky a o složení výrobků, které používáte. Pokud máte cukrovku, zajímají Vás příbalové letáky všeho co dáváte do úst. Ze zažívacího traktu se živiny vstřebávají a mohou ovlivnit hladinu glykémie. Balzámy, které aplikujete na kůži pokud obsahují med nemohou hladinu glykémie ovlivnit, protože se přes kůži cukr z medu nevstřebává. Pokud aplikujete balzám na rty a nějaké množství se dostane do úst, tak obsahuje medu tak málo, že ke zvýšení cukru v krvi nemůže dojít.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 5. 2021 Michal Woltner

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám bráchu a má cukrovku mezi 1 a 2 typem. Bohužel to nechal dojít tak daleko že měl 213 kilo. Začaly se objevovat důsledky neuropatie a stávaly se silnějšími. Nejdřív zborcená klenba nohy, a pak, pak defekty kůže, pak silné zavodnění, pak odvoz do nemocnice poprvé, podruhé infekce z rány. Pak byl převezen do sanatoria aby se tam dal do pořádku, zhubnul a zesílil. Nyní má 180 kilo. Bohužel jak první týden ležel a ještě doléčoval rány, tak přestal hýbat úplně hýbat nohama, Když se mažou tak umí říct která noha se maže. Nohy má teplé, ale nepohne s nimi. Když se mažou nebo zvedají tak samy tu a tam pocukávají. Chtěl bych se zeptat, když se něco takového stane, jestli máte s tímto zkušenost, že ten kdo má vlivem diabetické periferní neuropatie nehybnost nohou, jestli je úplně vyloučené, že by s nimi někdy ještě pohnul. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle toho, co říkáte, může být více příčin, proč Váš bratr nemůže hýbat končetinami. Pro správné posouzení je ale nezbytné mít k dispozici lékařská vyšetření. Jen podle Vašeho popisu bohužel nelze správně odpovědět. Doporučuji Vám zeptat se lékařů, kde byl nebo je v léčení.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 5. 2021 Marie

Dobrý den, prosím o názor na očkování vakcínou Prolia - na zmírnění postupu osteoporózyˇ. Byla jsem poprvé očkována 30. 9. 2020 do pravého ramene (12. 10. proti chřipce) a začátkem listopadu jsem objevila první celkem velkou bouli nad klíční kostí, za týden menší uprostřed žeber a začátkem tohoto roku třetí kousek pod první, tentokrát střední velikosti - všechny na pravé straně. Sono na první bouli, vyšetření u ortopeda - jedná se o rezistenci stranálního konce pr. klíčku, synoviální zduření sternokost skloubení 2. a 3. žebra (úplně nevím, co mám z toho nálezu opsat, omlouvám se).
Nemohu si pomoci, vidím souvislost mezi aplikací injekce a těmi, podle mne, novými kostními výrůstky. V příbalových letácích k Prolii je doporučována aplikace do břicha či vnitřní strany stehna.
Prosím Vás o názor a případně i radu, co dál. Moje lékařka mi doporučuje brát Prolii dál, nyní tedy druhá injekce, to by bylo až po osmi měsících.
Velmi Vám děkuji za odpověď, přeji hezké dny,
Marie

Odpověď ordinace

Vážená paní Marie, bohužel s těmito příznaky nemáme zkušenosti. Obraťte se prosím na Osteocentrum, např. https://www.affidea-praha.cz/osteologie.

S pozdravem

Diabetologická a endokrinologická ambulance

19. 5. 2021 anonymní

Dobrý deň, chcem sa spytať či mam svoje vysledky dalej riešiť. Dnes som bol u doktora kvôli bolestiam brucha, (často som v strese) a robil mi krvne testy, kde mi v krvi namerali cukor 6.25, bolo to v poobednych hodinach ale nič som aj tak nejedol, takže to bolo na lačno, včera som vypil dost sladkej vody (vinea, čučoriedkovy napoj) tak či to môže byt spôsobene aj tym. Mam 20 rokov

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina cukru může být přechodně zvýšena při stresu nebo probíhajícím jiném onemocnění.
Doporučovala bych Vám si nechat zopakovat cukr nalačno po nočním 8 hodinovém lačnění a až budete bez potíží (bez bolestí břicha)

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

12. 5. 2021 Lenka Bidmonová

Dobrý den, mám diagnostikovanou cukrovku druhého typu,již tři roky beru Metformin 1000,brala jsem dvě tablety,nyní po úpravě váhy jen jednu. Dnes jsem měla hodnotu 5,7 na lačno. Je nutné ještě brát tablety nebo je možné vysadit? Váhu stále redukuji. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že se snažíte a hubnete. Vaše aktuální hodnota krevního cukru je téměř v normě. Je to ale jen jedna hodnota, jaké máte další výsledky se nezmiňujete. Pro posouzení stavu kompenzace cukrovky používáme ještě další parametr tzv. dlouhý cukr (blíže viz např.: www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz, zde hledejte vysvětlení parametru glykovaný hemoglobín nebo dlouhý cukr). Pokud bude hodnota HbA1C menší než 40mmol/mol, což je horní mez pro zdravou populaci, lze za určitých podmínek metformin vysadit. Obvykle to ale neděláme, užívání metforminu totiž snižuje riziko zhoršování cukrovky v budoucnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 5. 2021 Radomíra Oktábcová

Dobrý den,
můj dotaz se týká termínu očkování proti covidu,jsem diabetička,na inzulínu 4x denně,
covid jsem prodělala letos v únoru,pozitivita PCR testem byla ode dne 15.2.2021,po jak dlouhém termínu se mohu nechat očkovat proti covidu?Děkuji za odpověď.
Mgr.R.Oktábcová
7.5.2021

Odpověď ordinace

Dobrý den,

očkování proti COVID 19 lze podstoupit obvykle po 3 měsících od pozitivity PCR testu po proběhlém onemocnění COVID. Není nutno dodržet přesně. 3měsíční doba je dána hlavně tím, že stále není dost vakcín a první 3 měsíce po nemoci je riziko další nákazy minimální. Rovněž není nutno před vakcinací kontrolovat hladinu protilátek. Vy už budete mít brzo 3 měsíce po nemoci, proto se určitě můžete registrovat na očkování.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 5. 2021 Veronika Svobodová

Dobrý den. Jsem těhotná 26. Týden. Vcera mi byla zjištěna těhotenska cukrovka. Za tři týdny mám jít na kontrolu. Den před kontrolou si mam celý den měřit cukr a v den kontroly taky ráno nalačno. Na kontrolu mám jít mezi 10 a 11 hodinou dopoledne. Neřekli mi ale jestli na tu kontrolu mám jít taky nalačno nebo jestli se můžu najíst. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu nalačno chodit nemusíte. Na odběrech v laboratoři jste byla, tam se chodí nalačno. Cukr doma pravidelně kontrolujete glukometrem a to ráno nalačno a během dne, tak jak Vás to naučili. Glukometr vezměte na kontrolu s sebou, výsledky lékař zhodnotí. Pro posouzení stavu cukrovky používáme právě hodnoty z glukometru. V některých případech se rozhodujeme ještě pro odběry při kontrole v ambulanci, není nutné ale lačnit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 4. 2021 Ivan

Dobrý den.Chci se zeptat jestli po sportu a konkrétně po hodinovém intenzivním kardio cvičení se mění hodnota cukru v krvi a jestli nahoru nebo dolů. Jestli je správné si měřit hladinu cukru v krvi po sportu. Jestli nejsou hodnoty zkreslený.Děkuji za odpověď Ivan

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty glykémie po sportu se většinou mění. A to podle toho, o jakou sportovní aktivitu se jedná, a také podle toho, jak je daný sportovec trénovaný.
Čím větší stres pro tělo sport znamená (netrénovaný člověk nebo adrenalinové sporty: box, činky, sprinty, ... tedy všechny anaerobní aktivity), tím více glykémie během sportu a po sportu stoupá. Proto před sportem není nutno snižovat dávky inzulínu a není nutno předem dojídat sacharidy. Je ale určitě důležité si změřit hladinu cukru před sportem a po něm. A to nejen hned po sportu ale za 1 i 2 hodiny. Po sportu může docházet k poklesu hladiny glykémie, kdy je nutné doplnit cukry, které se ukládají do zásob.

Sportovní aktivity aerobní (běh, kolo, plavání, spinning) spalují cukry velmi dobře již během zátěže a často i několik hodin po sportu. Je tedy důležité kontrolovat cukr před, v průběhu, ale i třeba 4 hodiny po sportovní aktivitě. Dávky inzulínu se obvykle před tímto typem aktivity snižují a je nutné během pohybu cukry doplňovat. Obvykle 20g cukrů každých 30minut. Rovněž je potřeba cukry doplnovat po ukončení sportu. Průběh glykémie a doplňování cukrů je ale velmi individuální, proto by si to každý diabetik měl vyzkoušet a glykémie proměřit. Podle výsledků si pak každý upravuje dávky inzulínu a doplňuje sacharidy. Většina diabetiků, kteří jsou léčeni inzulínem a mají typ 12. diabetu již používají kontinuální monitoring glykémie, proto je pro ně řízení glykémie během sportování jednodušší.
Pokud byste měl zájem o více informací, doporučuji knihu Diabetes a sport (Zdeněk Rušavý, Jan Brož a kol.) z Nakladatelství Maxdorf.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 4. 2021 Pavlina

Dobry den, chtela bych se poradit,.mozna uklidnit. Mam strach o nasi 2.5.letou holcicku. O velikonocich mela strevni virozu, s kterou jsme byli i na 3 dny na pozorovani v nemocnici.Delali ji veskere vysetreni krve, moci a kontrolovaly i cukr ktery kolisal, diky nejezeni, nepiti,.horeckam. Ted po 14ti dnech pri kontrole na lacno ( v noci.si.akorad cucla caje) ji namerily v krvi cukr dle sestricky 10. Moc byla v poradku a cukr v ni nebyl. Za tyden mame prijit znovu na lacno.na dalsi odber. Muze to porad zpusobovat ta viroza nebo se mame zacit obavat cukrovky ???? Dekuji za vasi odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Váš dotaz prosím směřujte na svého pediatra či dětskou diabetologii. 
V naší péči jsou pouze dospělý jedinci, tedy nenáleží nám odpovídat na dětské pacienty.


Děkuji a jsem s pozdravem

Oddělení diabetologie

27. 4. 2021 Jarmila Alexyová

Dobrý den,
přijímáte i pacienty z Liberce? Mám Diabetes II typu, jsem na tabletách a chtěla bych se léčit u vás. Je mi 69 let. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, léčit se u nás lze, jen je potřeba počítat s fyzickými návštěvami v ambulanci.
V případě zájmu si prosím zavolejte na objednání: 224 810 592


S pozdravem

Diabetologická ambulance

26. 4. 2021 Josef

Dobrý den prosim nyl jsem na odberech a bylo mi zjištěno 7.9 cukru je to moc Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota glykémie nad 7,0mmol/l je již brána jako diabetes. Definitivní potvrzení nemoci se dělá ale ještě jednou kontrolou odběru krve na glykémii v laboratoři alespoň po 8 hodinách lačnění. Pokud budete mít i druhý odběr nad 7,0mmol/l, jedná se o cukrovku.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

22. 4. 2021 Eliška

Dobrý den! Muž-70 let,182 cm,100 kg-tuk na játrech a ve slinivce dle ultrazvuku,zvýšený cukr-léky,cukr se zvýšil,přidán inzulín-cukr se zvýšil,zvýšena dávka inzulínu-cukr se zvýšil...dle mého špatná léčba.Prosím o radu.Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

informace, které jste o sobě podal, nestačí pro posouzení správnosti léčby diabetu. V dnešní době máme více možností jak cukrovku léčit, rozhodnutí je ale vždy v rukou Vašeho diabetologa. Pokud se hodnota glykémie nalačno nezlepšila a aplikujete více než 50 jednotek inzulínu, bylo by vhodné probrat s Vaším lékařem změnu nebo úpravu léčby.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

21. 4. 2021 Jiřina Turinová

Dobrý den.Prosím jednou týdně si píchám TRULICITY 1,5.mg.Vždy v úterý.Dnes je čtvrtek a nevím jestli jsem si dávku aplikovala.Co mám dělat.Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

preparát Trulicity doporučujeme podávat 1x týdně. Pokud zapomenete, lze dávku podat ještě dva dny po Vašem obvyklém termínu. Pokud si ale nejste jistá, že jste si dávku aplikovala a hodnoty glykémií se pohybují mezi 4-10mmol/l, doporučovala bych Vám počkat do další dávky, takže jednu injekci vynecháte. Zdvojnásobení týdenní dávky by mohlo vést k vzniku nežádoucích zažívacích potíží.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

13. 4. 2021 Pavla

Dobrý den, je mi 21 let a mám diabetes 1.typu. Jsem docela dobře kompenzovana. Nyní se pokouším otěhotnět. Dnes mi vyšel pozitivní test. Chtěla bych se zeptat, zda mám přejít k nějakému SPECIALISTOVI- gynekologovi a na diabetologii. Mám obavy, chtěla bych aby bylo vše v pořádku.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte cukrovku 1. typu, je obvykle lepší svěřit se v průběhu těhotenství lékaři (a to jak diabetolog i gynekolog), který má s těhotenstvím diabetiček 1. typu zkušenosti.
A to zejména pokud máte nějaké komplikace diabetu (zejména postižení ledvin) nebo máte cukrovku déle než 10 let.

V Praze je to nemocnice U Apolináře, FN Motol, Podolí, kde Vám nabídnou zároveň péči DIA i gynekologickou. Specialisté na léčbu diabetu v těhotenství jsou obvykle ve všech velkých městech v nemocnicích (např. Plzeň, České Budějovice, Liberec). Pokud si nebudete vědět rady zeptejte se na Vaší diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 4. 2021 Michaela

Dobry den, chtela jsem se zeptat zda je tento postup spravny. Jsem 26+5tt, vcera 29.3.2021 jsem postoupila test OGTT kde mi udelali pouze jeden odber krve ze zily s tim, ze mam vysokou hodnotu cukru v krvi a ze se test tedy musi prerusit a druhy den si mam zavolat na gynekologii. Dnes jsem volala na gynekologii kde mi sestra sdelila ze mam tehotenskou cukrovku a ze me poslou k diabetologovi. Jelikoz pritel ma cukrovku, tak mame doma glukometr. Dnes jsem mela na lacno 5,3 po 1. hod. 6,9 a po 2. hodine 6,3. Zajima me jak muze nekdo z jedne hodnoty urcit tehotenskou cukrovku. Myslim si ze hodnoty mam v norme, nemel by me doktor spise poslat na opakovany test OGTT? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

doporučení pro diagnózu těhotenské cukrovky v týdnu 24 až 28 zní následovně:

Nejprve se dělá glykémie nalačno. Pokud je větší nebo rovna 5,1mmol/l, oGTT se ten den neprovede a glykémie se opakuje následující den. Pokud je opět větší nebo rovna 5,1mmol/l, oGTT se neprovede a je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky (GDM). Pokud je druhá hodnota menší než 5,1 mmol/l, provádí se zátěžový test (oGTT) a podle jeho výsledku se rozhoduje zda-li se jedná o GDM.

Ve vašem případě by se měla hodnota cukru v krvi opravdu opakovat ev. dodělat oGTT.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

6. 4. 2021 Aneta

Dobrý den,
aktuálně podstupuji stimulaci IVF. Při předoperačním vyšetření mi na odběrech zjistili cukr 5.52, což před otěhotněním je číslo ještě v normě. Nicméně u těhotenské cukrovky se problém stanovuje už při hodnotě 5.1 a výše.. Znamená tedy muj aktuální výsledek pravděpodobnou těhotenskou cukrovku? Samozřejmě se s tím pokusím ještě něco udělat, ale pokud by IVF vyšlo, tak už to nestihnu.. Předem děkuji za odpověd!

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, tento výsledek trochu dopředu předpokládá těhotenskou cukrovku. Ale to budete řešit, až to přijde.
Držím Vám palce ať to dobře dopadne

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 4. 2021 Dana

Dobrý den,
je možné u Vás získat kód na očkování proti Covid-19 z důvodu obezity (BMI > 35 kg/m2)?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

registrační kódy přidělujeme pouze pacientům, kteří jsou registrovaní v naší péči. Takže pokud ano, zavolejte si k nám do ordinace. Pokud ne, kontaktujte svého diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2021 V. Krištof

Dobrý den, mám zvýšený cukr nebo diabetes 2. typu, beru ráno i večer Metformin 1000 a Diaprel mr. Ráno na vysoký krevní tlak Zorem. Nejsem úplně štíhlý, spíše naopak. Věk 57. Mám teoreticky nárok na zařazení do očkování "osoby s chronickým onemocněním" ?
Díky

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, očkování je pro pacienty, kteří jsou na cukrovku léčeni prášky nebo inzulínem a mají nějakou přidruženou nemoc. Ve vašem případě je to vysoký krevní tlak.
Zažádejte svého diabetologa o registrační kód.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 3. 2021 Majo

Dobrý den prajem pán doktor. Mám 26 rokov a mám problemy zdravotne. Mam po nehode problemy s krcnou chrbticou a hrudnou(chodim na dornovu metódu sa napravit ) nakolko sa mi vysuvaju stavce a tlačí mi to na nervy asi a ked mam vysokcene stavce tak mam tlaky v hlave na spánkoch , zalahuju mi usi a zvykne mi v nich aj pískat. Pred par rokmi mi diagnostikovali aj panicku poruchu a uzkosti na zaklade velmi stresujucej prace (podnikanie) a maval som stavy na odpadnutie busenie srdca atd.. klasika uzkosti. Beriem sertralin 100mg. Liecili ma aj na vyssi TK nakolko sa mi zvykol zdvihnut ale to bolo pred cca 3 rokmi, dali mi tensiomin 12mg tusim. Minuly rok som bol na internom , kde ekg echo krv vsetko v poriadku a tlak som mal 120/80 vravela mi lekarka ze ja mam situacnu hypertenziu z uzkosti a dala mi na bušenie srdca nebilet pol tabletky rano. Pulz mavam ok uz ale tlak si nemohem merat sam ani u lekara lebo ma chyta panika uz z tlakomeru . Minuly tyzden som bol u obvodnej pre lieky na uvolnenie krcnej a samozrejme mi musela merat tlak a mal Som 140/80 lenže ked ma videla ze som ostal biely ked doniesla tlakomer tak sa len smiala ze nemam vysoky tlak ze to mam Zo stresu iba a ze na digitalnom je to aj tak ocosi menej tak ze mam Tlak fajn ze kedze som dosiel a hned mi merala . Rano este aj pred uzitim nebuletu som ok nebolieva ma ani ta hlava skor ma zacne okolo 10 a este aj navecer ma tlaci v spankoch a bolieva ma krčma chrbtica. Chcem sa spýtat pan doktor na vas nazor , naozaj mam tlak okej a toto vsetko mam zo strachu (ze mam asi vysoky tlak mi ide vtedy hlavou) a z krcnej chrbtice? Lebo tieto stAvy som mal, napravili ma a predtali aj na pol roka (vtedy som sa ani nebal co s tlakom) a teraz ked ma zasa boli krk tak sa toho bojim zas a chytaju ma z toho velke strachy. Moze z krcnej tak tlacit v hlave a usiach? Ked ma zacne ta hlava tak akoby som mal Semtam aj take zablesky v ociach . Pracujem 12 hosin denne a na nohach nakolko pri tejto praci nemozem sediet.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

naše poradna je zaměřena na léčbu cukrovky. Vaše potíže prosím proberte nejlépe na interním oddělení, kde se léčbou vysokého tlaku zabývají.
Potíže, které udáváte, mohou být způsobeny jak poruchou krční páteře, tak vysokým tlakem, ale i psychickým stavem. Nelze takto po mailu stanovit příčinu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 3. 2021 Marcela

Dobrý den. Od dnešního dne se mohou registrovat k očkování proti covid-19 i chronicky nemocní pacienti mladší 70 let. Kód by měli dostat od specialistů. Ve zveřejněné tabulce jsou uvedeni i lidé s diabetem, ale pouze s přidruženými nemocemi. Nerozlišuje se typ 1. a 2. Pacienti s 1. typem (autoimunitní onemocnění), zcela závislí na inzulinu a bez přidružené nemoci nemají na přednostní očkování nárok? Nebo to posuzuje odborný lékař (případně jak)? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokyn ministerstva zdravotnictví zní následovně: registrační kód má být přidělen následujícím pacientům: diabetes mellitus léčený PAD či inzulinem, který je
komplikován alespoň jednou z následujících komorbidit (přidružených nemocí):
• ischemická choroba srdeční
• arteriální hypertenze
• chronická ledvinovou nedostatečnost a po transplantaci
• s obezitou či plicním onemocněním
• s chronickým jaterním onemocněním bez fibrózy či s mírnou fibrózou

Z výše uvedeného vyplývá, že diabetik 1. typu, který je mladší než 70 let a nemá žádné komplikace (viz výše), nebude doporučen k přednostnímu očkování proti COVID 19. Rozhodnutí a vydávání kódu provádí ambulantní specialista diabetolog.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 3. 2021 Jarek

Dobrý den, pane profesore.
1. Může býti z medicinského hlediska zvolen postup, kdy se začne dávkovat OZEMPIC /podmínky preskripce jsou splněny/ rovnou v síle 1 mg a vynechat 1. měsíc na 0,25 mg a 2. měsíc na 0,5 mg pokud tato terapie nahradí užívání SAXENDY v síle 3 mg? Jde mi o pohled ve smyslu NÚ na GIT. SPC nepočítá s variantou že pacient přechází z jednoho glutidu na druhý a jiný důvod postupné titrace než výše uvedený není znám.
2. Může takovýto postup z hlediska pojiš´ťovny být důvodem například k neuznání započitatelného doplatku pacientovi, který již postupně titroval a platil Saxendu /BMI nad 35/ tak proč nepřejít rovnou k 1mg, kdy je cena nižší než u 0,25 resp 0,5 a současné započitatelný doplatek je u 1 mg 2x vyšší a celkový doplatek u 1 mg 2x nižší. Úhrady jsou všech tří dávek stejné.
Děkuji Jarek

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

titrace GLP1 analog (Ozempicu) se provádí z důvodů postupného přivykání těla na preparát a také kvůli vlivu na kompenzaci diabetu, protože je zatím určena pouze pro diabetiky. Nárok na nějakou uhradu či započitatelný doplatek mají diabetici pouze, pokud mají hladinu HbA1C nad 60mmol/mol. Pokud k tomu mají ještě obezitu nad BMI 35, hradí VZP vše a to až do 1mg.

Saxenda je lék schválený pouze pro léčbu obezity, i když jej může užívat i diabetik. V síle 3mg je cena na měsíc cca 5.500 Kč. Nemá ale žádnou úhradu od pojištovny, tedy žádný započitatelný doplatek. Jinými slovy přípravek si pacient celý hradí sám a pojištovna mu ni nevrací.

K Vašemu dotazu stran tolerance. Asi by šlo změnu ze Saxendy z 3mg na Ozempic 1mg stran možných nežádoucích účinků přejít. Ppkud máte cukrovku, lze podle vašich výsledků dporučit nějaký stupeň úhrady od pojištovny.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 3. 2021 Petr

Dobrý den , velmi prosím o radu, či konzultaci k následujícímu. Mám cukrovku 2.typu. Věk 64.Muž. Na cukrovku jsem léčen zhruba 15 let. Nejdříve to byl inzulin 3x denně + noční. Časem jsem přešel na "tabletky". Ty přestaly stačit .
V současnosti ráno 1x Oltar+ 1x Glucophage XR 1000, pak až večer opět 1x Glucophage XR1000 a dávku Lantus ( doktorem nastaveno 20j. )Dále aplikace 1x týdně Trulicity 1,5mg. Mírná, opakuji mírná nekázeň, hodnoty jdou nahoru 11-19 výkyvy., dlouhodobý přes 65. Zvedl jsem si Lantus na 30j, efekt nic moc. Můžu si zvýšením dávky Lantusu ublížit ? Prosím , jsou mnou užívané léky a přípravky správně ? Nehodlám se s vaší odpovědí nikde operovat, či se na ní odvolávat. Přece jen Dr. je jen člověk a každý jiný.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

cukrovku máte již delší dobu a tomu odpovídá silnější léčba.

Každý z vašich léků ovlivňuje cukr trochu jinak. Inzulín Lantus je zodpovědný hlavně za dobrou ranní glykémii (pochopitelně je nutno zejména večer dodržovat dietu).
Dávka se obvykle navyšuje dokud není hodnota nalačno kolem 6-6,5mmol/l. Obvykle to bývá mezi  20-40j, takže zde můžete ještě navyšovat. Zvyšuje se o 2j po 3 dnech.

Trulicity by mělo snižovat cukr nalačno i po jídle, tam je dávka daná.

Glucophage  v dávce 1-0-1 ovlivnuje cukr nalačno, dávka opět maximální.

Oltar je lék, který nutí slinivku, aby uvolňovala inzulín a zlepšuje tak glykémie přes den a po jídle. Nepíšete jakou máte sílu, kolik miligramů užíváte.
Pokud je vysoký cukr po jídle, držíte dietu a užíváte více než 3mg Oltaru je pravděpodobné, že vaše slinivka vyrábí již méně inzulínu.
Testy v laboratoři můžete zjistit kolik vaše slinivka vyrábí inzulínu a podle toho lékař může zvolit optimální léčbu. Není vyloučené ani znovu zahájení podávání inzulínu přes den.

Závěrem: doporučila bych vám držet dobře dietu, zvyšovat dávku Lantusu tak aby byl cukr nalačno kolem 6-7mmol/l. Dávky ostatních léků pak musíte konzultovat na diabetologii

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 3. 2021 Pavla

Dobrý den, prosím o radu. Byla jsem ve 12tt na ranních odběrech na lačno kdy mi byla zjištěna hodnota glukózy 5,5. Kontrolní odběr byl proveden na třetí den a hodnoty byly fyziologické. Paní doktorka zhodnotila, že je vše v pořádku. Dočetla jsem se, ale že pokud je výsledek jednoho z měření mimo fyziologické rozhraní posílá se rovnou na oGTT. Jen se chci ujistit, že je tento postup v pořádku a můžu se stravovat bez omezení. Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

riziko vzniku těhotenské cukrovky (tzv. GDM) se stanovuje během těhotenství 2x. Jednou po zjištění těhotenství a podruhé mezi  24 až 28. týdnem těhotenství, kdy je riziko vzniku těhotenské cukrovky vyšší.

Nyní cituji z doporučení odborné společnosti pro hodnocení glykémie v I. trimestru gravidity: Je-li glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, vyšetření se opakuje následující den. Je-li také druhá glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, je stanovena diagnóza GDM. Je-li druhá glykémie nalačno v normě, žena podstoupí tříbodový 75g oGTT.

Z výše uvedeného je zřejmé, že postup nebyl v pořádku a měla byste ještě absolvovat zátěžový test tzv. oGTT.
Více viz: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

17. 3. 2021 Jana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jsem v 36. týdnu těhotenství a až nyní mi byla zjištěna těhotenská cukrovka. V 25. týdnu jsem absolvovala glukózový toleranční test s hodnotami 5 - 8,6 - 6,2 (mmol/l), takže výsledek v normě, hodnoty mi sděleny nebyly; informace pouze byla, že test je negativní. V 32. týdnu se mi začaly objevovat ketony v moči, stejně tak příští týden, ale doporučení znělo "pít sklenici džusu před spaním každý den", že tělo hladoví. Od 35. týdnu již mám cukr v moči. Tento týden byl na moji žádost proveden druhý zátěžový test (den předtím jsem jedla jen zeleninu, min. žitného chleba bez překročení doporučené denní dávky sacharidů) a výsledek zátěžového testu byl 4,6 - 11,7 - 9,8. Od zjištění výsledku testu mám zapůjčený glukometr a snažím se držet stravu s ohledem na omezení sacharidů, ale ranní lačnou hodnotu jsem zatím vždy naměřila na 5,1 mmol/l. Konkrétně 5,1, další den 5,3 a další den 5,6 mmol/l. Chtěla bych se proto v souvislosti s tím zeptat (až příští týden mě čeká návštěva diabetologické poradny), jestli se mohla cukrovka zjištěná takto později negativně podílet např. na mozkových dysfunkcích nebo jiných poruchách plodu. Dále jestli lze mluvit o cukrovce již v době, kdy byly ketony v moči, nebo až jak se objevil cukr v moči. Nebo jak dlouho se mohu domnívat, že neléčenou cukrovku mám? Předpokládám, že v případě vysokých lačných hodnot se přistupuje k inzulinu, případně jiným antidiabetikům. Moc děkuji za odpověď, popravdě jsem ve stresu, jestli za tu dobu "nevědění o cukrovce" nemohlo dojít k poškození plodu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

těhotenská cukrovka vzniká nejčastěji mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Je to dáno produkcí placentárních hormonů, které snižují citlivost těla na jeho vlastní inzulín.  U většiny žen dojde provedeným zátěžovým testem k odhalení gestační cukrovky.

Ve vašem případě byl první test zřejmě proveden příliš brzo, nedošlo ještě k poruše metabolismu cukrů. Je těžké odhadnout, kdy došlo k rozvoji těhotenské cukrovky, odhadovala bych, že v období, kdy jste zjistila ketony a pak cukry v moči, tedy kolem 32týdně těhotenství. Lze tedy předpokládat, že lehce vyšší hodnoty cukru působí na vaše miminko cca 3-4 týdny. Jedná se jen o mírné zvýšení, které rozhodně nemá vliv na vývoj psychických či mozkových funkcí.  Vyšší hladiny glykémie v tomto období těhotenství mohou vést k tzv. fetopatii, tedy většímu plodu (více viz www.tehotenskacukrovka.cz).

Fetopatie rozhodně neznamená vývojovou vadu, rozhodně to neznamená ohrožení dítěte. Vznik fetopatie vidíme u žen s těhotenskou cukrovkou ne příliš často. Definitivně uvidíte podle dalšího UZ vyšetření plodu. V případě vyšší lačných hodnot by se ve Vašem případě přistupovalo k léčbě inzulínem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 3. 2021 Lenka

Dobrý den,
jsem v 17 tt a v 16 tt mi při testu na glykemii byla zjištěna hodnota 5,6. Den předtím jsem jedla hodně sladkého. Jinak si cukr hlídám. Občas jsem měla skleničku coca coly z důvodu nevolnosti. Jinak sladké moc nejím. Občas slazený čaj. Včera jsem byla na kontrole a měla hodnotu 5,14. Prý si mám jen nasadit dietu. Mohla bych poprosit, co můžu a nemůžu jíst, abych neublížila miminku (doufám, že už jsem mu nějak neublížila).
Při měření doma glukometrem jsem měla ráno vždy hodnoty do 4,5. Hodinu po jídle max 6, dvě hodiny po jídle max 5. Hodnoty u mudr jsem měla po více než 11 hodinovém lačnění. A tedy, než jsem šla včera na odběr asi 15 min před ním, jsem si měřila glukometrem a měla 4,1. Pak odběr, který se posílal až za hodinu do laboratoře. Zkusím si ještě půjčit nový glukometr a měřit tím.
Děkuji za doporučení ohledně diety, popřípadě rady, jak mám postupovat. Jestli si mám zajít na větší test k diabetologovi, nebo počkat do 24tt na velký test na cukrovku v poradně.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zátěžový test (tzv oGTT) se provádí po 8 hodinách lačnění. Takže i když jste den před vyšetřením jedla sladké, ale před testem jste byla 8 hod nalačno, mělo by vaše tělo srovnat cukr do normálu. Obě vaše hodnoty jsou nad normu, jedná se tedy o těhotenskou cukrovku a další testy (po 24 týdnu těhotenství) již nejsou třeba.

Doporučuji Vám podívat se na stránky www.tehotenskacukrovka.cz, kde je dieta a rovněž způsob vedení těhotenské cukrovky dobře popsán.

Je správné, že se měříte glukometrem. Hodnoty nalačno by měly být pod 5,1-5,3 (glukometr není tak přesný jako laboratoř, proto tolerujeme hodnoty do 5,3mmol/l). Hodnoty 1 hodinu po jídle do 7,8mmol/l. Nyní máte hodnoty zcela v normě, je ale třeba měření cukru provádět po celé těhotenství, protože se glykémie mohou vyvíjet. Někdy se horší kolem 3 týdne těhotenství a je třeba zahájit jinou léčbu, než jen dietu.

Nezapomínejte, že glukometr nemusí být 100% přesný a shodný s testem v laboratoři, rovněž tak různé glukometry mohou měřit s tolerancí +-10%. Obvykle nemá smysl používat různé glukometry. Ženy s těhotenskou cukrovkou jsou sledovány v diabetologické ambulanci až do porodu.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 3. 2021 David Dočkal

Hezký den, od MUDr. Fantové z polikliniky Litochleby mám žádanku (poukaz) na vyšetření na Endokrynologii z důvodu lab. známky autoimunitní tyreoiditidy, stacionární, eutyreóza. Rád bych se zeptal, zda je možnost se u vás objednat. Děkuji za odpověď, David Dočkal, r. 1978, tel. 723055572, email: davdoc@seznam.cz.

Odpověď ordinace

Dobrý den, termín si domluvte se sestrou na tel. 602 216 130

S pozdravem

Diabetologická ambulance

12. 3. 2021 Standa

Dobrý večer se schci zeptat jestli my nemůžete poradit je mi 25 a pýcham si apidru a mam problémy z obědem na oběd si pýchnu 4 j apidry na 60 sacharidů a i když si pýchnu min tak pokaždé za 30 minut mam 2 nb 3 nb 4 glikemii a kdyz na zo začnu jist nebo výpisu i půllitr koly tak se to vůbec ne zvedá nebo se my zvedne cukr a pak zase spadne dolu a pokaždé až kolem 15.00 hodiny mýto jde nahoru cukr dřív ne a kvůli tomu že jim na nízkej cukr tak my to pokaždé vyletí na 15 až 17 v 15.00 hodin a kdyz bych nic nejedl a nepil nic sladkého tak mam zase 2 až 3 hodiny nízké cukr a je mi pak spatne a nikdo my ještě nic neporadil a i když čekám 15 minut před jídlem tak už to taky začne klesat tak čekám 5 minut a taky to klesá a nejvíc na ten oběd stim mam porad problémy ze mě to omezuje a tak podobně a kdyz mam třeba na oběd 16 glikemii tak si pichnu 5 apidry a jim za 20 minut a stejně to zase vy stejnou dobu klesne na nízkou hodnotu nevím jak se toho mam zbavit ze kdyz pak piju kolo nebo jim tak se to stejne furt drží na nízkéjch hodnotách a pak až kolem té 15.00 hodině mýto jde moc nahoru a nerozumím děkuji naschle Standa

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše hodnoty glykémií jsou hodně rozkolísané.

Hodnoty glykémie se mění podle toho jaká je výchozí glykémie, jestli plánujete  pohyb a zejména podle množství  a kvalitu cukrů v potravě.

Každý diabetik by měl vědět kolik gramů cukru mu pokryje jedna jednotka inzulín. To se zjištuje podle vaší spotřeby inzulínu a podle váhy.
Můžete si to orientačně spočítat sám: (5,7xváha) děleno celková dávka inzulínu. Např: pokud vážíte 70kg a na den si aplikujete 40j inzulínu tak bude výpočet následující: 5,7x 70/40=  9,9   tedy  1j inzulínu vám pokryje 10g cukrů. Potom když sníte např 20g cukrů, aplikujete 2j inzulínu atd.

Proto, pokud vám hodně kolísají glykémie, doporučuji:
1. správně počítat g cukrů v potravě (to vás musí naučit na diabetologii)
2. správně stanovit tzv. sachridový poměr, tedy kolik g cukrů vám pokryje 1 jednotka inzulínu
3. jsou novější inzulíny místo Apidry, které se mohou aplikovat těsně před jídlem a neměly by vést k poklesu cukrů 2-3hod po jídle

Toto vše byste ale měl probrat na diabetologii, kde vás sledují.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 3. 2021 Rakso

při měření glukometr ukazuje opakovaně hodnoty HI, ještě jsem se s tím nesetkal .Glukom. používám asi 5 let

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je na glukometru HI, znamená to, že je hodnota glykémie vyšší, než je přístroj schopen změřit. Obvykle to bývá více než 33mmol/l. Je zapotřebí akutně upravit léčbu cukrovky, pokud si nevíte rady tak kontaktovat svého lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 3. 2021 Petra

Dobrý den,
v úterý 16.2. jsem byla na měření těhotenské cukrovce a všechny odběry byly z prstu, jelikož se sestřička nemohla trefit do žíly (mám je slabé a chce to zručnost). Hodnoty vyšly na lačno 4,6, po 1hod. 10,00 a po 2hod. 9,47 a na diabetologii jsem měla být poslána až na další kontrole na gyndě (tudíž za měsíc). Obvodní lékař mě však raději poslal už teď v pondělí na diabetologii, kde jsem dostala glukometr. Od výsledků pozitivní cukrovky jsem z jídelníčku ubrala veškeré cukry a jedla normálně po dvou hodinách. Po návštěvě diabetologii (kde jsem měla na lačno po 13h. měření 2,1) jsem začala jíst po 3h a měla si vážit jídlo a pravidelně se měřit. Po přečtení jídelníčku co by se mělo jíst a kolik přibližně, jsem měla včera tento jídelníček a hodnoty: snídaně (55gchleba,vajíčko, máslo,100g okurky - hodnota 1hod. po jídle 5,2), svačina (150g bílý jogurt, 30g borůvky, 20g sluneč.semínka - hodnota 2,1), oběd (250g kuř. vývar s těstovinou, 80g losos, 100g brambor a 100g fazolí se slaninou - hodnota 2,8), svačina (4x knackebrot, 2xplátek šunky, 100g paprika), večeře (150g kuř. vývar, 150g kuř. steak, 150g gril. zelenina, 100g vař. brambor - hodnota 5,3). A musím říct, že mi bylo divně. Dnes to samé a udělalo se mi lépe až když jsem si dala ke svačině jogurt s banánem a oříšky ve větším množství než předchozí den a hodnota byla 5,2. Glukoměr je nový a je možné, že dělám něco špatně při měření nebo co mám dělat, abych měla správnou hodnotu na glukoměru, neublížila mimču, ale nebylo mi špatně? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle hodnot naměřených jen z prstu při zátěžovém testu nelze bohužel přesně říci, zda se jedná o těhotenskou cukrovku. Diagnóza má být stanovena podle odběru ze žíly. Krev tzv. kapilární (tedy ta z prstu) totiž zejména po jídle (tedy po vypité glukoze ve vašem případě) může být o 1-4mmol/l vyšší, než kdyby byl odběr proveden správně ze žíly.
O tom, že se možná nejedná o cukrovku svědčí i skutečnost, že hodnoty měřené glukometrem máte zcela  v normě. Navíc tam popisujete dvě hodnoty extrémně nízké. (2,8 a 2,1). Může se jednat o nižší glykémii, ale takto nízké hodnoty jsou ale spíše chybné měření.

Závěrem: hodnoty, které měříte, jsou zcela  v normě, vaše miminko nemůže být ohrožené. Diagnóza těhotenské cukrovky s Vámi již asi zůstane, protože kdybyste se chtěla ujistit, je potřeba udělat odběr ze žíly. Zkontrolujte si, zda správně nanášíte krev na proužek při měření glukometrem. Zvyšte příjem cukrů (zejména těch složených, tedy příloh) na den cca na 200-225g /den.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 3. 2021 Ferdinand Alt

Dobrý den. Dovoluji si využít vaší nabídky. Mám cukrovku II. typu a
užívám Glyclada 1 tabletku ráno. V poslední době asi tak dvakrát do měsíce
vždy po obědě se mi dostaví takový stav, že se cítím jako by mi ubylo sil a
dobré pohody až skoro malátně nebo slabě. Když jsem se změřil tak jsem měl
poprvé 4,5 a po druhé 5.2 cukru. Vždycky jsem to řešil třeba štamprlí
slivovice po které se mi hned ulevilo, nebo jsem snědl trochu polévky či
jiného jídla a bylo mi během chvilky zase fajn. Po změření se cítím velmi
dobře při cukru cca 8,mmol. Přikročil jsem tedy k měření před hlavními
jídly a po, s výsledkem 8 + 11.2; 8,5 + 9,1; 7,5 + 11.2. Krevní tlak mám
celkem stálý 135/84/69. Můžete mi prosím vyhodnotit můj stav, případně
poradit jak mám postupovat: Děkuji za laskavost Alt Ferdinand

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle toho jak stav popisujete, se nejspíše jedná o lehkou hypoglykémii. Tedy stav, kdy cukr klesá. Obvykle se příznaky dostavují pokud cukr klesne pod 4,0mmol/l, u některých pacientů, kteří mají hodnoty cukru dlouhodobě vyšší, se příznaky hypoglykémie mohou projevit při hodnotách 4-5mmol/l.
Glyclada jé lék, který po dobu 24 hod způsobuje uvolnování inzulínu ze slinivky. Pokud během dne máte větší pohyb nebo menší jídlo, může se stát, že Váš cukr klesá  a pak vám není dobře. Hypoglykémii (tedy nízký cukr) léčíme nikoliv "štamprlí", ale např banán, sklenička džusu, jablko.
Lepší je ale hypoglykémii předcházet, lze též upravit léky na cukrovku. To ale musíte probrat s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 3. 2021 Pavla

Dobrý den , měla jsem těhotenskou cukrovku , nyní po 9 měsících jsem šla na OGT a na měřili lačná 5,9 , pak 12,1 a 11,1.Da se toto řešit dietou nebo je to na inzulín? A inzulínové léky jsou pero? Ještě se zeptám když jsem po odběru neseděla v čekárně a šla se projít má to vliv na výsledek? A když by se zhublo upravili by se hodnoty? A po jaké době se chodí opět na OGt. Mají tyto hodnoty vliv na další těhotenství? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty zátěžového testu (tzv oGTT) ukazují, že máte cukrovku. Jakého typu vaše cukrovka jen z toho výsledku nelze soudit. Proto také nelze říci, zda potřebujete inzulín či nikoliv. Pokud máte nadváhu, je určitě dobře zlepšit stravu, zhubnout. Toto může výrazně zlepšit hodnoty krevního cukru.
Pokud jste během testu neseděla, mohou být hodnoty trochu nižší než by byly, kdybyste byla celou dobu na místě. Na výsledku to ve vašem případě nic nemění, jedná se o cukrovku.

Způsob léčby a dalšího sledování ale musíte probrat na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 3. 2021 anonymní

Dobrý den mam prosbu cukrovku mam 5 let nikdy jsem na jidlo po pichnuti nečekal
Od ledna mam apidra a noční tresiby a mam po pichnuti
Čekat
bohužel se mi nedaří prijit na to jak dlouho mam počkat
A během půl hodiny me glykemie klesá a snažím se něco jist
Ale nic v tu dobu ne pomáhá trvá to od půl jedné pomalu do dvou a to samé mam po večeři v18 hodin kdy do půl sedmé mi klesne glykemie a mohu jist a pít i Cocakolu i dvě skleničky a nic až tak za hodinu to začne stoupat nekdy mam pak glykémii vysokou a nekdy vůbec nevíte čím to muže byt

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Inzulin Apidra se vstřebává asi za 15 az 20minut, jeho maximální účinek je za 1 az 2 hodiny. Pokud máte normální glykémií před jidlem a plánujete obvyklé jidlo např.maso a brambor, doporučuje se cekat s jidlem cca 15minut po aplikaci inzulínu. Pokud máte vyšší glykémii můžete čekat dele napr 20 az 30minut. Delší dobu cca 20 az30min čekejte pokud plánujete sladké jidlo. Naopak luštěniny můžete aplikovat inzulin a jist cca po 10minutach.Vychytat to dobře neni jednoduché. Můžete požádat lékaře ještě o jiný druh inzulinu,který lze podávat těsně před jidlem. Podrobněji vše proberte na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 3. 2021 Michaela

Dobry den chtela bych poprosit o radu, vysvetleni...pri potvrzeni tehu( prosinec) mi byla brana krev, jako vsem tehu. Pak pred prvnim screeningem. Cukr mam psany 5,7 v prukazce. Vcera (11/2) jsem byla na poradne kde mi doktorka rekla ze druhy dne rano znovu na lacno na krev. dnes (12/2) rano na lacno(od 9 hodin vecer bez jidla, do odběru pouze voda) byly výsledky 5,8
Jsem v 15tt,okamzite me poslala na dia poradnu kde meli nejdriv termin na 17/2.ale jeste me poslali na krev. Vysledky maji pravdepodobne v poradne.
Chtela bych s ezeptat co to pro me znamena? Mam z toho strasne nervy, u prvniho tehu sem. Nic takového nemela, cukrovku normalne taky nemam. Mohu se zeptat co mam nebo nemam dodrzovat nez se dostanu do dia poradny? Je to zivotaohrozujici jak pro mne tak pro dite? Dekuju moc

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle výsledků je zřejmé, že máte těhotenskou cukrovku. Je důležité a je dobře, že se na ni přišlo včas, protože správnou léčbou lze všem komplikacím předejít.
Léčba těhotenské cukrovky není obtížná a komplikace vídáme vyjímečně.

Podívejte se na www.tehotenskacukrovka.cz a nastudujte dietu cca 200-225g na den. Je to tam velmi pěkně vysvětleno.
Na diabetologii pak dostanete glukometr, abyste mohla sledovat vývoj vašich hodnot a podle toho Vám lékař doporučí vhodný způsob terapie.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

26. 2. 2021 Peter

Dobry den,

prosim Vas,zaujima ma Vas nazor ako odbornika na tuto temu,budem strucny...Pri vyske 175 cm som vazil 96 kg,v pase 106 cm,bol som na preventivke,dopadla mi celkom dobre ale mal som zvyseny tlak,tep a cholesterol,cukor som mal 5,03...V minulosti som cvicil s cinkami,behaval,robil rozne kardioaktivity ale zacali mi problemi s driekovou chrbticou,diagnostokovali mi prasknutu platnicku a asi 5 rokov som nesportoval,pribral som na spominanych 96 kg,svali uplne odisli a bol som doslova tucny,denne som jedol kvantum sladkosti to bola moja zavislost,ked som prestal cvicit nedokazal som si udrzat taku kvalitnu stravu ako pocas cvicenia,stratil som motivaciu...Tak som sa rozhodol konecne pre restart,zo dna na den som prestal jest akekolvek sladke veci,ani pocas vianoc,uplne som vylucil sladkosti a teraz mi vobec nechybaju,prilohy som zmensil na polovicu,denne zjem maximalne jedno jablko,zeleninu a ovsenne vlocky jem normalne plus maso,polievky bez zaprazky,ziadne udeniny,vyprazane,vsetko zo zakladnych surovin a zacal som slapat na rotopede,tak 5-6 krat do tyzdna..Ked som doma tak na lacno asi 60 minut a po robote niekedy vecer 70-90 minut...Asi po 4 mesiacoch som schudol 13 kg a dal som si spravit testy ako samoplatca,keby bolo treba tak Vam ich preposlem...Cakal som ze sa zvysi senzitivita buniek na inzulina cukor bude este nizsi ako predtym ale ostal som doslova sokovany ked som zbadal vysledky,cukor mi stupol na 5,63..A toto je moje otazka,ako je mozne ked som jedol denne pol kila sladkosti som mal nizsi cukor ako ked som sa 4 mesiace stravoval racionalne, slapal na rotopede a schudol 13 kg,ved to nema logiku malo by to byt predsa uplne opacne...Som dost rozcarovany,makal som a vysledok ziadny,14 hodin pred odberom som nic nejedol,len pil cistu vodu.Ladviny,pecen,zapalove markery som mal v poriadku aj minerali,aspon mi klesli lipidy,cholesterol aj trygliceridy,plus mam ovela lepsi tlak aj tep-to je velke plus ale ten cukor ma stve,bojim sa aby som neskoncil ako

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tak především je potřeba Vás pochválit, protože jste udělal pro sebe velký kus práce. Zlepšil jste hodnoty tuků, zhubl jste 13kg, to je výborné.
Z toho co píšete soudím, že se pro cukrovku neléčíte. Hodnota glykémie je nalačno ovlivněna pohybem, stravou (proto jste asi čekal lepší výsledky) ale pozor také tím, že si játra přes noc sama vyrábí cukr, protože organizmus jej potřebuje. Pokud v těle vše funguje správně (slinivka, produkce inzulínu, správná citlivost na inzulín), tak je ranní cukr regulován v rozmezí mezi  cca 4-5,5mmol/l.  

To že je vaše hodnota glykémie nalačno  lehce vyšší,  může být způsobeno horší citlivostí těla na inzulín, která vznikla za tu dobu co jste přibral. Zlepšení citlivosti na inzulín může trvat delší dobu. Pokračovala bych v režimu, který jste začal a nechala si cukr zkontrolovat znovu cca za  3-6 měsíců.
Pokud to bude opakovaně je možné, že se citlivost již nevylepší a bude nutné hlídat aby nedošlo k rozvoji cukrovky.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 3. 2021 Antlová

Dobrý den

*prosím o radu, co si počít  s rostoucí nadváhou*.
Loňského roku  jsem byla hospitalizována  v  PL  Bohnice dva měsíce.Byla
jsem  léčena z důvodů , že jsem  dlouhodobě
nebyla  schopna  spát a  trpěla uzkostnou poruchou, tam jsem z e 60ti
kg(dlouhodobých), zhubla na 50kg.
Po nasazení několika léků a jejich postupné výměně , jsem byla propuštěna.
váha se upravila, já totiž získala  chuť k jídlu... Doma jsem pokračovala v
konzumaci několika léků ,  a byla jsem velmi aktivní a  energická .
.*Bohužel cca před 8.mi  či něco více  týdny,  jsem začala přibírat* , což
jsem  si z počátku neuvědomila, začala jsem kontrolovat váhu  až podle
oblečení, A stalo se , že dnes *nejsem aktivní ,nohy mě bolí, těžko unese
váhu 77kg , snažím se  sice méně jíst, již nepřibírám, ale váha dolů
nejde..*Těžko se mě chodí,  a nevejdu se pochopitelně  do oblečení. Rada
více se pohybovat koliduje s tím,že to na bolavých nohách dlouho nejde..
Lékaři,   kteří mě t.č.sledují na:   *cévním, kardiologii , pychiatrii, a
PL*,a předepisují mi léky, mě ujistili, že  *z jejich*
*hlediska* můj problém * není řešitelný*,medikaci mi *z tohoto důvodu
neupravují,(ač u některých léků z nich je můj problém zařazen mezi
nežádoucí účinky. Faktem ovšem zůstává,že před medikací v Psych.léčebně
jsem nikdy žádné léky po desítky let neužívala,a váhu měla po celý život
stabilní,cca 60 kg při výšce 166cm).*

*Můžete mě prosím pomoci ?*

zdraví a děkuje   N.  Antlová  Tůmová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

odpověď na Váš dotaz je složitější. Pokud máte zájem dané probrat, objednejte se prosím na vstupní konzultaci, tel. 272 917 011 

S pozdravem

MUDr. Klaudie Hálová

23. 2. 2021 Santalova

Dobry den, moje mamka je cukrovkarka na diete a minule prisla z
kontroly domu s novou informaci, ze jedobre merit cukr i po jidle nejenom
predtim. Chtela bych se zeptat na doporuceni ohledne mereni cukru po jidle
- mamka rikala, ze ji kazali po jidle. cca 1 hodinu. Na internetu jsem ale
nasla i clanky, ze je lepsi pockat do 2 hodin a pak zmerit. Co je tedy
lepsi? Dekuji pekne Santalova

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je normální, že hladina cukru v krvi kolísá podle množství a kvality přijímaného cukru, podle pohybu a také podle toho, jak dobře pracuje slinivka popř. jak jsou zvolené léky na cukrovku. Pro kontrolu správnosti léčby dnes používáme posouzení hladiny glykémie nalačno a po jídle. Měříme obvykle 2 hodiny po jídle, kdy by hladina cukru měla být ideálně mezi  7-9mmol/l. Lze měřit i za hodinu, zde by měl být cukr 8-10mmol/l.
Kontrolování hladiny cukru po jídle je vhodné zejména k ověření dodržování správné diety. Pokud stoupá glykémie po jídle i když je dieta  v pořádku, je to pro lékaře důležitý údaj, protože podle toho vybírá nejvhodnější léky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 2. 2021 Martina

Dobrý den, chtěla jsem.se zeptat jak to funguje s tehotenskou cukrovkou. Ziju v zahraničí a bohužel jazyk nemám na takové úrovni abych kolikrát pochopila lékařské výrazy apod. Zacinam 36 to a před zhruba 2 měsíci mi byly naměřené vyšší hodnoty cukru v krvi , takže jsem byla poslána do poradny. Doktorkou mi bylo jen sděleno , že mám.jist jak jsem zvyklá jen hlidat cukr a sacharidy, dietu držet nemusím, dokonce mi řekla, že si občas můžu dát trošku čokolády a jediné co musím je merit si cukr glukometrem. Z 90% mám hodnoty v pořádku , na papíře mam uvedeno, ze hodinu po jídle je povolena hodnota max 140mg/dl což by mělo být cca 7,78 mmol/l. Obcas se mi ale stane , že je hodnota vyšší, pak vim ze danou potravinu bych měla vyřadit, omezit. Muze se něco tedy stát, když je občas hodnota vyšší? Třeba jednou za 2 dny? Před jídlem bych měla mít 80-90mg/dl jenže často mi cukr pp obědě neklesne pod 100 mg/dl a já už pak třeba jim ovoce a pak večeři a potom druhou.. sice nepřesáhnu těch 140 mg/dl ale pod 90 to taky nejde.. je tedy problém že po obědě se mi to drží kolem 100-120 mg/dl ? Děkuji za odpověď. Hezký den

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty cukru kolísají podle toho, kolik cukru v potravě a jaké kvality sníte. Je důležité, aby cukr kolísal v přijatelných mezích. Nalačno je to pro Vás do 5,1-5,3mmol/l (do 95mg/dl). Po jídle za 1 hodinu do 7,8mmol/l (do 140mg/dl) a pokud měříte 2 hod po jídle, měl by se cukr pohybovat do 6,7mmol/l (do 120mg/gl).

Z toho jak píšete je vidět, že většina Vašich glykémií se pohybuje v normálním pásmu. Pokud Vám to občas vyskočí nad normu, tak se nic špatného s miminkem nestane. Občas myslím cca 2-3x za týden. Předpokládám že si cukr měříte minimálně ob den. Navíc jste nyní již v 36 týdnu těhotenství, proto lze očekávat, že se hodnoty již budou snižovat, což je před porodem obvyklé.

Závěrem: pokud tedy máte hodnoty nad normu 2x do týdne, tak je vše v pořádku.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 2. 2021 René Gabriel

Dobrý den. Mám prosbu včera jsem byl na odběru krve na cukr a dnes mi sestřička řekla že mám 5,35 a dlouhý cukr 44 což vůbec nevím co to je. Mám se začít hodně bát? Je mi 65 let a vážím 82 kg. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

dozvěděla jste se dva údaje.

První hodnota 5,35 mmol/l je aktuální hodnota Vašeho krevního cukru v čase odběru. Tato hodnota se ale může během dne měnit podle jídla a pohybu. Vaše hodnota se pohybuje v normálních mezích
Druhé číslo tzv. dlouhý cukr (nebo také glykovaný hemoglobín)  udává průměrnou hodnotu všech jednotlivých glykémií za určité časové období před odběrem.

Hemoglobin je bílkovina, která v červených krvinkách přenáší kyslík do tkání. A během života krvinky (cca 12 týdnů) na sebe váže cukr, který je přítomen v krevním řečišti. Říkáme, že je hemoglobin glykován, tedy glykovaný hemoglobin. A protože odráží průměrnou hladinu glykémií za dobu života krvinky, vžil se pro něj název dlouhý cukr. Znalost dlouhého cukru pomůže lékaři odhadnout jak vypadá stav cukrovky delší dobu před odběrem, pokud tedy držíte dietu jen 2-3 dny před kontrolou a v den kontroly máte normální cukr, tak to dlouhý cukr odhalí.

Zdravý člověk má hodnotu pod 40mmol/mol. Vaše hodnota 44mmol/mol je jen lehce nad normou, nemusíte se tedy bát žádných komplikací cukrovky

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 2. 2021 Iveta Valentová

Dobrý den , prosím o radu . Staráme se doma o 86 letou maminku, poslední dobou nám začala hubnout (z 57 kg na 53) bez výrazného omezení stravy . Pro jistotu jsem ji začala měřit glykemii a potřebuji jen poradit, zda hodnoty, které jsme naměřili jsou v jejím věku zcela normální a nebo opravdu už vyhledat pomoc odborníka. Přiznám se, že ji nechceme zbytečně stresovat , ale ani nic zanedbat.
Hodnoty jsou měřeny opakovaně po dobu několika dní.
Nalačno - 6,2 6,8 6,9
2 hodiny po snídani - 7,8 8,3, 7,6
odpoledne namátkově - 8,3 8,9 7,8

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty, které měříte jsou jen lehce zvýšené. Rozhodně nejsou důvodem hubnutí Vaší maminky ani důvodem k návštěvě lékaře.
V tomto věku považujeme za uspokojivé hodnoty nalačno 6-8mmol/l a po jídle 7-10mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2021 Lubos kuvik

Dobry den nemohu srazit cukr pod normalni hodnoty mam 13 na lacno a z 17 beru tablety metformin,gliclazide

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše hodnoty nalačno 13 až 17mmol/ nejsou opravdu vůbec v pořádku. Nevím jakou dávku Metforminu a Gliclazidu užíváte. Pokud ale dobře držíte dietu a máte tyto hodnoty krevního cukru, doporučuji Vám navštívit svého diabetologa, aby Vám upravil léčbu cukrovky

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 2. 2021 Pavel Černohous

Dobrý den, mám sníženou funkci štítné žlázy a vpravo v dolní části laloku hypoechogení uzlík 4mm.
Chodím cvičit do posilovny a zajímá mě jestli můžu brát přípravky na cvičení kde je velké množství- kofeinu, l-citrulinu, beta alaninu, taurin,dmea, bcaa nebo ctreatinu.??

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tyto přípravky by neměly ovlivňovat štítnou žlázu, je nutné dodržet minimální 30-ti minutový odstup od užití hormonů štítné žlázy a určitě o tom informujte i svého endokrinologa. 

S pozdravem 

MUDr. František Loos

2. 2. 2021 Marie

Dobrý den,paní doktorko.Potřebovala jsem se Vás zeptat na jednu věc.U praktického lékaře mi před 4 dny zjistili zvýšený cukr 6,5.Po dvou dnech jsem šla na OGGT jenomže jsem byla ve velkém stresu a odběr na lačno jsem měla 7.1.Následně po dvou hodinách byla hodnota 6.8.Doma si často měřím cukr,ale nikdy jsem neměla více jak 6.5,tak mě to dost překvapilo.Paní doktorka mi dala kartičku diabetika,ale já se s tím prostě nedokážu smířit a nejraději bych celý test opakovala.Můžete mi prosím poradit co mám dělat?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty jsou hraniční, nicméně v normě nejsou. Takže pokud to ještě není diabetes jedná se o tzv prediabetes, který je potřeba rovněž hlídat.

Pokud chcete mít jistotu, nechte si to zkontrolovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 2. 2021 František Berka

Dobrý už víc jak mě trápí nadměrné pití vody časté močení zhorseny zrak,a ztráta tělesné váhy každý mi říká že jsou to příznaky cukrovky děkuji s pozdravem František Berka

Odpověď ordinace

Dobrý den,

příznaky, které popisujete opravdu mohou být projevy cukrovky. Nejlépe uděláte, když popíšete potíže Vašemu obvodnímu lékaři a necháte si udělat odběry, které ukáží příčinu vyšich potíží.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

28. 1. 2021 Stanislava Wojnarová

Dobrý den, jsem diabetiků I.typu již skoro 34let, jsem dobře kompenzovaná a během posledních4 let se mi podařilo porodit 2 zdravé děti.Bohužel od sledování před prvním otěhotněním jsem začala přibývat na váze, aktuálně mám cca 15 kg nadváhu, se kterou neúspěšně bojuji. Diabetologa měnit bych nechtěla, lze se k vám objednat na dietologii a poradenství ohledně výživy s inzulinem?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte svého diabetologa a měnit ho nechcete, na diabetologii Vás objednávat nebudeme.
Nicméně pokud máte zájem o poradenství ohledně výživy, objednat se lze. Pro objednání k nutriční poradkyni volejte 272 917 011.
Prosím poslední zprávu z diabetologie vezměte sebou.  

S pozdravem

Diabetologie

22. 1. 2021 Libuse ILlkova

Dobrý den, před časem jsem Vám posílala dotaz, s veškerým popisem sve zdravotní situace. Odpoced jsem nedostala. Glykovany hemohlobin mám v roce 47,%před covidem.
Minule před půl rokem jsem měla 45. %A před rokem 42 Občas si merim cukr během celého dne. Nejvíce hodinu po jídle jsem poslední mesic měla. 7.2. Po2-3 hod. Mam 5.3, 5.4 ale i 6.2. Ráno ovšem mám 5.9-6.2. Špatně toleruji léky, zkoušela jsem na noc metformin, nelze.prujem zavrate ....
Ptám se jestli neexistuje ten můj prediabetes léčit malym množstvím nějakého inzulínu na noc. Před casem jsem to cetla v nejakem clanku prof. Kvapila. Je 74 let, beru jen 10 mg atorvastatinu denně. Merim 166 cm.vazim 68kg. Jsem po prodelane urazove endoproteze kycle. 3 roky , moc pohybu venku nemam,bojím se chodit ven sama, kvuli urazu. ale snažím se denně jezdit půl hod.na rotopedu. A doma se nabeham dost, mam velky byt.Jsem z Brna. Děkuji za odpověď. Illková 736793399

Odpověď ordinace

Dobrý den,

paní doktorka odpovídala na Váš dotaz dne 16.10.2020. Níže uvádíme odkaz, kde odpověď naleznete:

https://ocukrovce.cz/poradna/

S pozdravem

Diabebetologie

25. 1. 2021 Nicoll Poláčková

Dobrý den chci se zeptat mám tehu cukrovku sem teprve 14tt takže mě čeká dlouhá cesta, ovšem cukr v pohodě nejvyšší hodnoty zatím 6.0 a to jen jednou, jenze mam problem odstup by neměl být delší jak 10 hodin když jdu spát, ted je 10 hodin večer cukr mám 6.0 po večeri která byla v půl 7 tak hodinu na to byl 5.3 mela bych se jeste najest, jediné co takhle do sebe narvu je třeba půlka jablka ale ne hned když se vzbudil v noci psc blbě spavam od 4 od rána můžu si dát kousek toho jablka? Nevím co mi zvýšilo cukr na 6 že by hrnek mlika? Děkuji ranní hodnoty na lačno mívám kolem 5.2 a to pak mívám prakticky celý den dokonce i 4,7 sem mela dneska hodinu po obědě děkuji Poláčková jde mě o to ze kdyz v noci(k ránu) hladovím tak cekam do rána jenze hladovet se nema, dietu mám teprve ani ne týden

Odpověď ordinace

Dobrý den,

těhotenskou cukrovku lze cca v 80% případů dobře řešit dietou. Jak správně říkáte hladovět se nemá, měla byste dodržovat jídelníček, který jste dostala, je to cca 225-250g cukrů na den. Blíže např. na: www.tehoteskacukrovka.cz.

Přes noc nemusíte dodržovat 10 hodin hladovění, to platí pouze před prvním testem v laboratoři. Takže můžete jíst cca intervalech 3-4 hod přes den a přes noc, jak máte pocit hladu. Důležité je i nadále měřit hladiny krevního cukru, protože není vyloučené, že i při dobré stravě se Vám cukr zvýší. Nejvyšší hladina těhotenských hormonů, které mohou ovlivňovat výši glykémie je mezi  26-34 týdnem těhotenství. Pokud ke zvýšení dojde, budete jej řešit na diabetologii. Cíle jsou nalačno méně než 5,1-5,3mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 1. 2021 Libuše Veberová

Dobrý den.Jsem z Kutnè Hory,scháním lékaře diabetologa a endokrinologa.Je mi 60let a nemohu sehnat v okolí lékaře ke kterému bych mohla chodit na kontroly.Už rok jsem bez kontrol a u nás v okolí mě nikdo nechce převzít.Paní doktorka odešla z ambulance den ze dne a nemašli za ní náhradu.Děkuji Veberová Libuše.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud Vám nebude vadit dojíždět na kontroly do Prahy, nové pacienty do péče přijímáme. 
K objednání prosím volejte 272 917 011.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

19. 1. 2021 Krista Suderová

Dobrý den, mám trvalý problém se zarůstajícím nehtem palce nohy u kterého již dlouhodobě dochází k deformaci, nehet narůstá do tloušťky a tvaru ,,C,, a dle diagnostiky lékárnice i pedikérky léčeno Exoderilem cca 14 dní, ovšem bez úspěšně. Poslední tři dny je okolí nehtu i celý palec nateklý, zarudlý a značně bolestivý i na dotek, vadí mi i ponožka. Dělám si koupele z přesličky, heřmánku, karlovarské soli, aplikovala jsem i AloeVera SOS spray a vše bez jakékoliv alespoň úlevy.
Je možné vás takto pořádat o radu jak dále postupovat?

Moc děkuji za vaši odpověď a pevné zdraví přeji.
Krista Suderová, Hradec Králové

Odpověď ordinace

Dobrý den,
podle vašeho popisu již máte v okolí nehtového lůžka zánět. Doporučuji Vám co nejdříve vyhledat chirurgickou ambulanci, která Vám nehet ošetří pokud je tam přítomen hnis.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

18. 1. 2021 Macura

Dobrý den,je možnost nadměrného nočního močení při používání nově Tresiby,?Při aplikaci Humulinu N tomu tak nebylo.Lze kombinovat Humulin N s Novorapidem?Děkuji Macura

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Inzulín Tresiba i inzulín Humulin N patří mezi inzulíny s pomalým uvolňováním a delší dobou účinku. Rozdíl mezi nimi je v době trvání. Zatímco Humulin N účinkuje cca 8-10 hodin, inzulín Tresiba vydrží 24 i více hodin. Má tedy lepší vliv na dosahování cílových hladin glykémie v průběhu celého dne. Ani jeden z těchto inzulínu by neměl mít vliv na močení. Častější močení pozorujeme zejména při vzestupu glykémie. Zkuste si zkontrolovat hladinu cukru před spaním a v noci (až půjdete na záchod). Je možné, že nemáte dobře nastavenou dávku inzulínu Tresiba a vyšší cukr Vás nutí častěji k močení.

Odpověď na druhou část dotazu. Ano inzulín Novorapid lze kombinovat s inzulínem Humulin N i s inzulínem Tresiba. Lze ale očekávat, že pokud je v kombinaci Humulin N, bude docházet k vzestupu glykémie před hlavními jídly a v odpoledních hodinách. Pokud tedy inzulín Humulin N aplikujete večer. A to proto, že jeho účinek končí v ranních hodinách.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 1. 2021 Cimbuková

Dobrý den,
léta mám diagnostikovanou chronickou autoimunitní thyreoditidu, vysoký thyreoglobulin a protilátky proti TPO, hormony v normě, bez potíží. Je mi 74 let.¨
Chtěla bych vědět, zda se mohu nechat očkovat proti Covidu 19, je-li tam zvýšené riziko reakce na očkování? Jsem více ohrožena těžkým průběhem nemoci, pokud bych se nakazila?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel informace jsou prozatím sporé. Obecně se udává, že pacienti s chronickými zánětlivými onemocněními, mezi které se počítá i chronická autoimunitní tyreoiditida, jsou ohroženější skupinou pacientů. Vážnější průběh Covid-19 byl pozorován u pacientů s nízkou i vysokou hladinou hormonů štítné žlázy, proto je nutné udržovat hormony štítné žlázy ve fyziologickém rozmezí, tudíž pravidelně užívat medikaci dle ordinace lékaře. Vhodné je též užívání dostatečného množství vitamínu D, který podporuje funkci imunitního systému.

V neposlední řadě je dodržování preventivních opatření 3 R (rozestup, rouška, ruce) a omezit kontakt na minimum. 

Vzhledem k výše uvedeným rizikům a Vašemu věku bych nad očkováním neváhal. Opět rizika očkování se dopředu nemohou odhadnout i z důvodů, že se s očkováním teprve začalo a nejsou prozatím robustní data o všech komplikacích a o tom, kdo má vyšší riziko, že komplikace vyvine. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

© 2021 ocukrovce.cz. Coding / design by inspirum and Martin Seidl.

Nahoru ↑