Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

30. 6. 2022 Květa

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, řádnou dietou, zbavit se inzulínu. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v určitých případech to možné je, záleží ale na více faktorech a to z Vašeho krátkého dotazu nedokáži stanovit. Ale může Vám odpovědět Váš lékař na diabetologii. Posuzujeme dobu trvání cukrovky, produkci inzulínu slinivkou, jiná onemocnění, Vaší váhu, atd.

Pokud máte nadváhu a inzulín, doporučujeme shodit alespon 10 % výchozí váhy. Poté pokud budete mít dobré hladiny glykémie, můžete vyzkoušet inzulín snížit či zcela vysadit  a uvidíte zda to bude fungovat. Je potřeba toto ale učinit po domluvě s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 6. 2022 Martin

Dobrý den.Prosím ,na kolik se zvíší glikemie u zdravého jedince po aplikaci kortikoidů injekce do kloubů.,po opakování 2x do 14 dní.Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

u zdravého jedince by zvýšení mělo být krátkodobé, tedy cca do 1-2 dnů, kdy by se hodnota měla dostat do normálu, pokud byla vyšší.
Nelze přesně stanovit, do jaké výše se může cukr dostat, ale mělo by to být cca do 9-10mmol/l.

Pokud jsou hodnoty vyšší, není vyloučeno, že máte vyšší riziko vzniku diabetu v budoucnosti. Pokud si chcete nechat cukr zkontrolovat, je nutné to provést minimálně ve 14 denním odstupu od aplikace kortikoidů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 6. 2022 Jana

Dobrý den, omylem jsem si místo “denního” inzulinu píchla ten, co mám na noc. Co s tím?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste si místo denního píchla noční inzulín, budete mít v těle vyšší dávku dlouhodobě působícího inzulínu a to minimálně dalších 24-48 hodin podle typu inzulínu, po celou tuto dobu je vyšší riziko hypoglykémie.

Proto:
1. až budete podávat Váš dlouhodobě působící inzulín, ponižte dávku o to množství inzulínu, které jste již aplikovala omylem. Např. pokud jste k jídlu podala 10j dlouhého inzulínu a Vaše obvyklá dávka dlouhého inzulínu je 30j, podáte v ten den jen 20j ve Vaši obvyklou dobu.

2. kontrolujte si celý den cukr a to minimálně 4x denně, při poklesu glykémie pod 5,0 vezměte 20g cukrů (např. 1 kus pečiva, 1 kus ovoce: banán, jablko apod.)

3. inzulín k jídlu pokud si to uvědomíte hned můžete rovněž aplikovat ale jen v poloviční dávce


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 6. 2022 Jiři Stavarek


Dobry den.Chci se zeptat .Prvni vstupni prohlidka se plati ? A pokud ano kolik ?A každa dalši navštěva u Vas se take plati ? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte smluvní pojišťovnu (https://www.diabetologiepraha4.cz/sluzby/cenik-sluzeb.html), tak návštěva u diabetologa či endokrinologa je hrazena z Vašeho veřejného pojištění.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 6. 2022 Dana

Dobrý den,
dnes jsem byla na OGTT . Jsem ve 28.tt a 1. odběr nalačno byl přesně 5,1. Dle stanov, co jsem si četla v jejich ordinaci se s touto hodnotou dělá celý test dál. Jenže kamarádka mi hned řekla, že už mi nic dělat neměli, že to je těhotenská cukrovka. Co je na tom pravdy?Zbytek výsledků ještě nevím, ale mám hrozny strach abych teď nějak neublížila miminku. Můžete mi to objasnit, děkuji.A omlouvám se možná za hloupý dotaz

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

doporučený postup, ve II. fáze screeningu fázi screeningu (tedy mezi 26-28 týdnem těhotenstvím), je podrobně popsán na https://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf

Diagnostický postup: nejprve je stanovena glykémie nalačno a podle výsledku se postupuje následovně, jsou vypsány různé varianty, které mohou nastat:

1. Glykémie nalačno < 5,1 mmol/l  žena podstupuje 75 g oGTT: vypije roztok 75 g

2. Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l glykémii nalačno je nutné opakovat co nejdříve,ale ne ve stejný den

3.Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l a opakovaná glykémie nalačno < 5,1 mmol/l žena podstupuje 75 g oGTT

4. Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l a opakovaná glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l= GDM, žena nepodstupuje oGTT


Z výše popsaného je zjevné, že pokud jste měla 5,1 (je to přesně hraniční hodnota, ale spadá do kolonky č. 2, tedy  ≥ 5,1 mmol/l.
Správně byste tedy měla mít opakování, pokud bude hodnota opět  ≥ 5,1 mmol/l  jedná se o GDM, pokud bude pod 5,1 provede se oGTT.


Pokud u Vás rovnou provedli test oGTT, není to velkou chybou a miminku to neublíží.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 6. 2022 Zbyněk

Dobry den,
z krevnich testu mi namerili hodnotu cukru
6, 25. Mam to brat vazne nebo to muze byt jen nahle zvyseni hladiny cukru? Mam se pro svuj klid nechat vysetrit nekde na diabetologii?

Dekuji.

Hezky den.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota nalačno 6,25 je již mimo normální meze, ale ještě se nejspíše nejedná o cukrovku. Říkáme tomu porucha glukozové tolerance nalačno.
O cukrovku se jedná pokud máte nalačno více než 7,0mmol/l nebo ve 2 hodině zátěžového testu (tzv. oGTT) nad 11mmol/l.

Nicméně pokud máte např v rodině cukrovku, máte nadváhu, stres, vysoký krevní tlak, je u vás vyšší riziko cukrovky 2. typu. Vice viz na https://www.cukrovka.cz/prevence.

Proto bych Vám již nyní doporučovala jídelníček s omezením volných (tzv. rychlých cukrů) a nechala si krev nalačno zkontrolovat za půl roku. Pokud budete mít nad 7,0 jedná se o cukrovku, pokud budete znovu hraniční, doporučovala bych Vám provést oGTT, při kterém se vyšetří cukr nalačno a 2 hodiny po jídle.
Více viz na https://www.cukrovka.cz/diagnostika

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 6. 2022 Iva

Dobrý den, po prodělání prvního covidu (závěr roku 2020) mi byla zjištěna cukrovka. Tehdy jsem měla glykémii na lačno 16 mmol/l. Diabetologem mi byla nasazena léčba v podobě těchto léků - Glyclada 60mg ráno a večer, Metformin 500mg večer. Po určitém čase se cukr stabilizoval. Kolikrát se mi i stávalo, že po dvou třech hodinách bez jídla mi klesl natolik, ze mě přepadala nevolnost a slabost.
Na konci února tohoto roku jsem se opět nakazila Covidem. Průběh byl těžší než u první nákazy, avšak bez hospitalizace. Po prodělání druhé nákazy se mi glykémie rapidně zhoršila. Na lačno mívám 10 - 11 mmol/l a hodinu až hodinu a půl po jídle ( jedná se vždy o menší porci stravy bez přidaných cukrů) je to často klidně již v hodnotách 20-22,5 mmol/l.
Léky si beru tak, jak mi byly nastaveny v počátku léčby. Prosím o radu jak mám v takovém případě postupovat. K mému lékaři se v nejlbližší době nedostanu. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

po onemocnění COVID často vidíme u diabetiků zhoršení kompenzace se vzestupem glykémie. Obvykle se během týdnů, někdy ale i měsíců, stav vrací do původních hodnot. Lehkou hyperglykémii lze po krátkou dobu tolerovat. Pokud ale udáváte hodnoty po jídle až kolem 20mmol/l bez dietních chyb, je potřeba třeba i jen dočasně upravit léčbu Vašeho diabetu. Pokud užíváte Glyclada 60mg ráno a večer, tuto dávku nelze navyšovat. Můžete navýšit metformin 500mg na 1 tbl ráno, 1 tbl večer. Nicméně se odmnívám, že to nebude dostačující. Bude potřeba kontaktovat Vašeho diabetologa, pokud do 2 týdnů po navýšení dávky Metforminu nedojde ke zlepšení a hladiny krevního cukru budou opakovaně nad 15mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 6. 2022 Vaclav

Dobry den,
je mi 75 let, 90 kg, 181 cm. Léčím diabetes 2. typu, vecer Glucophage XR 1000 mg. Glykemie nalačno od 6,4 do 6,9 mmol/l, 2 hod po jidle 5,2 az 6,7.
Chodim, cvičím, jezdim na kole, doma min 3x tydně intenzivně 30 min na rotopedu se zadýcháváním se. Od začátku užívání Glukophage mam ráno průjem, ale naučil jsem se s tím žít, nechtěl bych léčbu měnit, Glukophage je prý dobrý lék.
Je třeba medikaci měnit či zvyšovať?
Předem děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den, výsledky, které udáváte, tedy glykémie mezi 5-7mmol/ po celý den jsou výborné. Glucophage je dobrý lék, který ale někdy vede k průjmům. Obvykle je to otázka celkové dávky Glucophage na den. Doporučuji Vám probrat Vaše potíže na kontrole u lékaře, který Vám lék předepisuje, protože lze léčbu upravit tak, abyste byl bez zažívacích potíží a glykémie byly uspokojivé.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 6. 2022 Anonym

Dobrý den mám na lačno 18,2 a zatím jsem na diabetické dietě jak to řešit aby glykémie klesla předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud máte nalačno cukr 18,2mmol/l a neužíváte žádné léky, doporučuji Vám vyhledat co nejdříve lékaře diabetologa, aby zahájil léčbu cukrovky. Dietou to jistě nepůjde.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 6. 2022 Lucie

Dobrý den. Po prodělání covidu mi byl zjištěn autoimunitní zánět Š. Ž. Jsem zaléčená euthyroxem. Nyní jsem v 7. měsíci těhotenství. Doteď mne léčí internista. Od počátku těhotenství mi bere pravidelně pouze TSH. Žádné jiné hodnoty nesleduje a ani na UZ mě neodeslal. Je tento postup správný? Byla bych nerada, aby se něco zanedbalo. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

udáváte, že Vám byl zjištěn autoimunitní zánět štítné žlázy, předpokládám tedy že ultrazvuk Vám byl proveden. Pokud ano, pak se v těhotenství stav řeší podle hladiny TSH a kontrolní ultrazvuk se stanovuje podle vstupního nálezu, je to tedy velmi individuální.

Pokud jste dosud na ultrazvuku štítné žlázy nebyla, bylo by to vhodné. Dále je běžným standardem preventivní vyšetření glykémie v 1. trimestru těhotenství a zátěžový test tzv. oGTT v týdnu 26.-28., to provádí gynekolog.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 6. 2022 Lubos

Dobry den od stredy mam inzulin ,zvedl se mi cukr vcera 28 po snidani na lacno kolem dvaceti bral jsem leky .Byl jsem ve stredu na zavedeni stentu jesli to ma vliv na cukrovku ,od vcera jsem nejedl jen rano ,jak mam pokracovat prosim dekuji KUVIK

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel nepíšete jakým způsobem a jakými inzulíny jste léčen. Jisté je to, že onemocnění, stresy, nemocnice (tedy Váš případ) může vést k vzestupu glykémie. Doporučuji Vám co nejrychleji se obrátit na lékaře, který Vám zahájil léčbu inzulínem a upravit dávkování.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2022 Mell

Dobrý den, na diabetes mi přišli před 4 měsíci, od té doby jsem na inzulínu. Denní Novorapid, noční Touejo, hledala jsem diabetologii abych se mohla zaregistrovat ale objednali mne až na 21.6. (3,5 měs jsem byla hospitalizována) a dnes jsem zjistila že mi rapidně dochází inzulín ( myslela jsem si že mám v krabičce ještě jednu ampuli) a praktická lékařka mi ho odmítla napsat. Nevim co mám dělat. Mám cca ještě tři dávky, Zkoušela jsem obvolávat různé diabetologické ambulance s prosbou o předpis ale bezvýsledně. Můžete mi prosím pomoci a poradit ? Předem děkuji za odpověď, zoufalá Mell

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

rozhodně se co nejdříve obraťte na ordinaci, kde jste objednána, recept na inzulín Vám jistě vydají.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2022 Květa Kanalošová

Dobý den moc prosím, jsem na diabetické pumpě MiniMed780G, do pumpy je nutné zadat základní parametry, citlivost na inzulín, sacharidový poměr, doba aktivního inzulínu, cílová glykemie. Moc prosím, potřebuji pomoc, vím, že položka se kterou se dá pracovat je sacharidový poměr, jinak pumpa potřebuje určitý čas, aby případné změny zpracovala. Mám nastavený sacharidový poměr na celý den 12 gr, já si zadám sacharidy a pumpa sama spočítá dávku inzulínu, při hodnotách 7,7 si navolím 31 sach. a pumpa spočítá 2 jednotky inzulínu po necelé hodině se dostanu na 13.8 a pumpa Vám hlásí, že je vysoký cukr. Do cílové hodnoty se to nevrátí ani po několika hodinách. Protože, si myslím, že 2 jed. inzulínu jsou málo, tak si navolím více snědených sacharidů než je skutečnost, a i tak jsem tak vysoko a pumpa neustále houká, dává signál, že je něco špatně. Prosím, můj problém spočívá v tom, že mám pocit, že nastavený sacharidový poměr je nesprávný. Pokud mi napíšete na mou adresu moc mi to pomůže, Vaše stránky jsem našla náhodou a bojím se, že Vás už nenajdu, potřebuji pomoc, je to složité a často velmi stresující, děkuji moc a přeji hezký den KvětaOdpověď ordinace

Dobrý den Květo,

při práci s pumpou G 780 je důležitý správně nastavený sacharidový poměr (ICR). Inzulínovou citlivost si pumpa dopočítává sama. Dále se upravuje tak, jak se pumpa sama učí ze získaných výsledků, proto je důležité, abyste do pumpy nezadávala cukry navíc, které nesníte (říkáme tomu falešné sacharidy), protože sice krátkodobě problém vyřešíte, ale pumpa pak bude špatně dávkovat.

Řešení je tedy hledat správný sacharidový poměr a také správně počítat gramy cukrů v jídle. Pokud máte poměr 1j na 12g cukrů, tedy 12 a po jídle jste vysoko, zkuste snížit poměr na 10, počkejte týden a pokud budete po jídle stále nad 9mmol/l, zkuste ještě snížit, ale již jen na 9. Je také možné mít různé sacharidové poměry v průběhu dne podle toho jakou máte citlivost na inzulín. Podrobně také viz:

https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/

Nebojte se probrat svoje výsledky na kontrole u svého diabetologa

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 6. 2022 Vladimíra Grešlová

Dobrý den, jedu na dovolenou a potřebovala bych vědět jestli musím mít nový Insulin Passport. Poslední mi vystavili v roce 2019
Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Vladimíra Grešlováá

Odpověď ordinace

Dobrý den,

doporučovala bych Vám mít pro každý rok aktuální datum, nicméně nikde toto není výslovně nařízeno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 6. 2022 anonymní

Dobrý den,
Přestěhovala jsem se k partnerovi a našla jsem si i v místě pobytu diabetologii. Na tu původní jsem volala zda by mi mohli předepsat dost inzulínu než budu moct nastoupit na diabetologii novou. Recept odeslali, zároveň mě i odhlásili ze systému stávajících pacientů. Bohužel přes jiné zdravotní komplikace jsem se nemohla dostavit ani na novou diabetologii, kde nejsem zatím ani registrovaná. Nikde jsem nenašla co můžu v této situaci dělat, když mi inzulín brzy dojde a já nejsem nikde vedená. Jak se dá v této situaci inzulín sehnat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

inzulín můžete získat na předpis nejrychleji u svého diabetologa, kde jste dosud byla vedená. Jistě o Vás mají nadále záznamy a inzulín Vám pošlou. Inzulín může rovněž předepisovat obvodní lékař.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 5. 2022 Iveta

Dobrý den
chtěla bych se zaptat, zda přijímáte nové pocienty. Měla bych zájem.
Děkuji
Iveta Pekařová

Odpověď ordinace

Dobrý den, nepíšete do jaké ordinace. Všechny kontakty naleznete na našich stránkách, prosím informujte se telefonicky přímo v dané ordinaci.

https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

Hezký den

Diabetologická ambulance

8. 6. 2022 Radka

Dobrý den,při jaké hodnotě HbA1c (naměřili mi 46 HbA1c )se začne užívat Metformin,děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zahájení léčby Metforminem se obvykle doporučuje co nejdříve po zjištění diagnózy diabetu 2. typu. Léčba totiž zabrání dalšímu zhoršování kompenzace cukrovky. Pouze u velmi dobrých hodnot glykémie (glykémie nalačno do 7,0mmol/l)  a HbA1C (pod 45mmol/mol) volíme pouze tzv. režimová opatření. Tedy dodržování diabetické diety a pravidelný pohyb. Dalším pravidlem pro zahájení léčby cukrovky je věk pacienta, přítomnost jiných zdravotních komplikací. Toto vše posoudí lékař u každého pacienta individuálně, protože nepíšete podrobnosti o Vašem zdravotním stavu, nelze ve Vašem případě zcela přesně odpovědět. Hladina HbA1C 46mmol/mol je lehce zvýšená, doporučuji držet dietu, 3x týdně 60 minut pohybové aktivity. Pokud při další kontrole bude hladina hb1C stoupat, doporučí Vám lékař pravděpodobně léčbu Metforminem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 5. 2022 Krskova

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda může mít vliv na hodnotu cukru v krvi odběr vzorků.
Byla jsem včera na odběrech a první se sestře povedl na poprvé a měla jsem hodnotu 4,4. Druhý odběr po hodině se jí nepodařilo a odebrala jen trochu a hodnota byla 10,4. Třetí odběr po dvou hodinách taky moc nešlo a hodnota byla 9,6.

Jedná se o druhé těhotenství a v prvním jsem zvýšené hodnoty neměla, bylo to přesně před třemi lety.
Děkuji za odpověď, Krsková.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud byl odběr proveden v laboratoři (a to jak píšete byl) tak výsledek může ovlivnit pouze strava, pohyb, nemoc. Kvalita odběru (tedy např. jestli byla po odběru modřina nebo jste měla pocit že je krve málo) nemá vliv na naměřenou hladinu glykémie. Laboratorní přístroje jsou schopné změřit hladinu glykémie i z velmi malého množství krve.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 5. 2022 Radomíra

Dobrý den,před dvěma týdny jsem byla na kontrole krevního cukru,naměřili mi dlouhodobý cukr HbA1c 46 TG S3 cholesteol 4,9,cukr 0,ztráty cukru 0 aceton 0 a bílkovina 0.Pan doktor mi stroze sdělil,že mám cukrovku a že to bez léků nejde.Nasadil mi METROFORMIN TEVA XR jednu tabletu na noc.Zároveň beru léky na tlak,cholesterol AMEDO a štítnou žlázu.Vloni mi jiný lékař řekl při KO cukru,že cukrovku nemám,tak jsem ne úplně,ale přestala jsem dodržovat dietu,sice cukr a sladké vůbec,ale jídelníček jsem neměla jako při dietě.2020 jsem prodělala stř.těžký kovid,dlouhodobý stres.Vážím 103kg a zase jsem dietu nasadila a víc přísněji,než dřív.Lék na snížení cukru jsem ještě brát ani nezačala,bojím se vedlejších účinků,protože si nejsem jistá,jestli ta hodnota je už na to abych ho užívala.Chtěla jsem se zeptat,jestli ta hodnota HbA1c 46 je cukrovka a jestli mám ten lék brát.Děkuji za jakoukoliv odpověď,Radomíra

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty HbA1C mají normální rozmezí do 40mmol/mol, o diabetu hovoříme při hodnotách nad 48mmol/mol.

To co je mezi nazýváme prediabetem. Vaše hodnoty jsou přesně mezi. Většinou již v tomto období zahajujeme léčbu metforminem, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování hladin krevního cukru a rozvoji cukrovky s komplikacemi.

Pokud jste měla velký stres a máte nadváhu (jak udáváte 103kg) , můžete redukční dietou, snížením hmotnosti stav cukru vylepšit. Léky tedy u Vás nejsou akutní, pokud ale při dietě, režimu pohybu nedojde k poklesu HbA1C pod 45mmol/mol, radila bych lék užívat. Je to totiž prevence budoucího zhoršení stavu.

Blíže např. viz www.cukrovka.cz, články o dietě redukční a prediabetu.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 5. 2022 Hana

Dobrý den, měla jsem GD. V rodině máte též cukrovku - babička. Jsem štíhlá 41 let. Pokud budu chodit na pravidelné testy na cukrovku a budou výsledky dobré dá se oddálit či vyhnout se cukrovce 2.typu pokud budu jist a pít potraviny a bylinky, které umí snižovat hladinu cukru v krvi? Je možné dlouhodobě a preventivně jist či pít přírodní léky v tabletě volně prodejné v lékárně na snížení cukru v krvi či čaje? Pomůže to posílit slinivku a oddálit či úplně eliminovat riziko cukrovky 2. typu v budoucnu? Nebo to takhle při dobrých výsledcích testu je zbytečné? Při 2 dítěti lze stejným způsobem pití bylinných čajů a pojídání tablet z lékárny přírodního původu na snížení cukru před těhotenstvím a pak v průběhu se vyhnout tomu, že bych znovu dostala gestacni diabete?Děkuji. Hana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud máte v rodině genetickou zátěž cukrovkou a navíc jste měla těhotenskou cukrovku, je riziko vzniku diabetu 2. typu až 50%. Prevencí je racionální strava (tedy s omezením rychlých cukrů, dieta jako jste držela v těhotenství), správná hmotnost a dostatek pohybu. V praxi to znamená cca 2-3 hodiny týdně aerobní aktivity ( dlouhá chůze, běh, kolo). Užívání bylinných preparátů neprokázalo vliv na rozvoj cukrovky, ale pokud chcete můžete je užívat.
Důležité jsou rovněž preventivní kontroly glykémie nalačno 1x ročně. Pokud totiž dojde k rozvoji cukrovky, je důležité začít s léčbou včas.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 5. 2022 Jana Sajfrtová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být vysoká hladina kortizolu způsobená pouze chronickým stresem,případně co kromě nemoci ho může zvýšit?
Děkuji :-)
Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšší hladina kortizolu bývá z několika důvodů mezi něž patří i několik endokrinologických onemocnění. Nejčastěji vídáme vyšší kortizol po ranním odběru a je způsoben vlastním stresem z odběru, dále pokud je odběr proveden brzy po probuzení - je fyziologicky vyšší a chystá tělo k vstávání. Abychom mohli říci, že je způsoben pouze stresem, musíme vyloučit endokrinologické onemocnění. Vyloučení těchto onemocnění se provádí dalšími specifickými odběry a endokrinologickými testy a v neposlední řadě i zobrazovacími vyšetřeními. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 5. 2022 Aneta

Dobry den,mam tehotenskou cukrovku,hranicni hodnoty,muzu uzivat Blokurimu? Beru preventivne jeden sacek vecer. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Blokurima obsahuje 2 g D-manózy v jednom sáčku. Používá se nejčastěji v rámci prevence zánětů močového měchýře. Blokurimu mohou užívat i těhotné a kojící ženy. D-manóza je tělu vlastní jednoduchý cukr, který je součástí ochranné bílkovinné vrstvy močového měchýře. Po užití se D-manóza vylučuje v nezměněné formě ledvinami právě do močového měchýře.

Užívání tohoto preparátu nepovede ke zvýšení hladiny krevního cukru, můžete jej užívat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 5. 2022 Hana

Dobrý den chci se zeptat měla jsem při 1 těhotenství gestacni diabetes pouze na dietě. Jaká je pravděpodobnost gestacni diabetes u 2 těhotenství? Jaká je pravděpodobnost, že po 2 porodu budu mít cukrovku 2 typu? Jsem štíhlá menší postavy rodiče cukrovku nikdy neměli pouze babička z tatovy strany cukrovku 2 typu - byla silnější postavy. Děkuji Hana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud jste v prvním těhotenství měla gestační diabetes, je v druhém těhotenství pravděpodobnost vyšší. Odhaduji že asi 50-60%. Prevencí je racionální strava, přiměřená váha a pravidelná pohybová aktivita.

Pokud jde o riziko vzniku diabetu 2. typu po porodu. Největší pravděpodobnost cukrovky je prvních pět let po porodu. Zvýšené riziko mají ženy, které měly v těhotenství cukrovku s vyšší glykémií nalačno, s potřebou léčby inzulinem, s vyšší váhou před i během gravidity a ženy s cukrovkou v rodinné anamnéze. Pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30-45 min, stačí svižná chůze) snižuje riziko cukrovky 2. typu až o 50%. Nicméně stále platí, že cukrovka druhého typu se vyvine u 30-60% žen, které měly v těhotenství gestační diabetes.

Protože cukrovku je důležité léčit již od počátku, je nezbytné na ní myslet. Nezapomínejte tedy na kontroly po porodu. První kontrola by měla být za 3-6 měsíců po porodu, formou kontrolního OGTT (zátěžový glukozový test). Další OGTT se vyšetřuje za rok, následně 1x ročně glykémie nalačno a 1x za 3 roky OGTT.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 5. 2022 Safeera

Dobry den, je mi 18 let a vyvoj mych prsu se zastavil kolem 10roku a podle toho to i vypada. Zajimalo by mě, zda je mozno projit hormonalni terapii, abych mela alespon nejaka prsa (nemam ani A). Vychazim z predpokladu, ze pokud je hormonalni terapie ucinna u muzu, kteří si chtějí zmenit pohlaví, ze by to mohlo fungovat i u mne, kdyz jsem zena. Mockrat dekuji za radu, protože na operaci jit nechci, prestoze se citim vyrazne handicapovana.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel s léčbou estrogeny k zvětšení prsou nemáme v naší ambulanci zkušenosti, obraťte se prosím na specializovaná centra estetické medicíny.

S pozdravem

MUDr. František Loos

2. 5. 2022 Berta

Dobrý den,

nedávno mi moje obvodní lékařka objevila cukrovku, měla jsem hodnotu glukózy nalačno 12,8. O měsíc později jsem navštívila odborného diabetologa, ráno nalačno byla zaměřena hodnota 10,3. Byly mi předepsány léky Janumet 50/850 mg, 2 tablety denně.
První den ráno jsem si vzala 1 tabletu Janumetu. Poté jsem 2 hodiny dělala na zahradě. Hodinu a tři čtvrtě po obědě jsem si měřila glukózu v krvi a měla hodnotu 6,7, o 10 minut později pak 7,1.
Zdá se mi, že mi po tomto léku glukóza klesá moc rychle a mám strach, aby u mně při užívání 2 tablet Janumetu denně nenastala hypoglykémie a abych neskončila v nemocnici.

Děkuji Vám za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty, které jste naměřila na začátku diagnózy cukrovky tedy 10-12 již vyžadují léčbu. Lék Janumet funguje tak, že zlepšuje citlivost těla na Váš vlastní inzulín a tak snižuje hladinu glykémie. Jeho výhodou je, že když klesne hladina cukru do normálu, tak účinek léku klesá. Pokud po pohybu máte glykémii kolem 6-7 je to uspokojivá hladina glykémie a není třeba se obávat. Je velmi málo pravděpodobné, že by vznikla takzvaná hypoglykémie, tedy pokles cukru pod 3,9 mmol/l. Navíc i pokud by hypoglykémie vznikla (a pacienti jí často při jiném typu léčby mívají), tak rychlým příjmem cukru vrátíte cukr do normálních hladin a rozhodně nepotřebujete nemocnici.

Závěrem: Lék typu Janumet jen vyjímečně vede k hypoglykémii (pokles krevního cukru). Můžete jej bez obav užívat. Cukr si kontrolujte cca 2x týdně nebo při potížích. Uspokojivé hodnoty jsou nalačno 5-6, 2 hodiny po jídle 7-8 (9) mmol/l. Pokud by Vám cukr klesal pod 5,0 je možné se domluvit s lékařem na snížení dávky léků.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 4. 2022 Martin Dubec

Dobrý den,pokud mi vyšel Glikovaný hemoglobím 40mmol,je potřeba ještě provézt test na glukózu.?Nebo má glikovaný hemoglobin přednost před testem OGT.Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

parametr HbA1C pomáhá při diagnóze diabetu. O cukrovku se jedná pokud je HbA1C nad 48 mmol/mol. Hodnoty pod 38 mmol/mol svědčí o normálním metabolizmu cukru. Pokud jste někde mezi tedy 39-47mmol/mol (a to je Váš případ), může se jednat o tzv. prediabetes nebo již nastupující cukrovku. To rozhodne tzv. zátěžový test tedy oGTT. Ve Vašem případě bych doporučovala provedení oGTT, aby bylo jasné, jestli již léčit či ne.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 4. 2022 anonymní

Dobrý den, jaký je,prosím, rozdíl mezi hypoglykemii a hypoglykemickym šokem? O co se jedná v případě glykemie 2,2?Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

o hypoglykemii mluvíme tehdy, pokud cukr klesne pod 3,9 mmol/l. Tělo na to upozorní příznaky. Bušení srdce, hlad, opocení, rozmazané vidění. Pokud v této fázi nedodáte tělu cukr, potíže se horší a může přijít porucha vědomí. To je již těžká hypoglykemie. Někdo jí může říkat hypoglykemický šok. Do 3,0 nejsou hypoglykemie vážné. Hodnota 2,2 je již vážnější. Je lépe ji předcházet aby se neopakovala.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 4. 2022 Dubec Martin

Dobrý den.Věk 72 let,váha 68,výška 167. Můj Glikovaný hemoglobín 40, glukóza 6.1.Prosím může být hodnota i vyšší v mém věku?Moje hodnoty jsou raní 4.7 až 5.3. někdy 2h po jídle 8.3.,ale za dalších 20 min už v normě.Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota nalačno 6,1 je lehce zvýšená, HbA1C 40mmol/mol je horní hranice normálu. Cukrovka může přijít v každém věku, ale u Vás se o cukrovku nyní nejedná. Tento stav nazýváme prediabetem. Je vhodné držet zdravou stravu, snažit se chodit na procházky a udržovat váhu. Tu máte v normálu. 1x za rok si nechte hladinu cukru zkontrolovat, protože se stav může přehoupnout do cukrovky a pak je již nutná léčba.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 4. 2022 Jozefina Oulehlova

Dobrý den,prosím,mám dotaz ohledně uzlu na štítné zlaze.Na kontroly chodím už 2 roky cca.Mam za sebou 2 biopsie,obě s nediagnostickym výsledkem.Jenze uzel pořád roste,proto se bojím,že by časem mohl být uzel maligní. Mohli by jste mi poradit,jak mám dále postupovat?Děkuji za odpověď.Oulehlova

Odpověď ordinace

Dobrý den,

poraďte se se svým endokrinologem, který dle velikosti a rychlosti progrese uzlu Vás může odeslat k provedení operačního odstranění laloku s uvedeným uzlem, který bude posléze histologicky vyšetřen. Pokud uzel nedosahuje velkých rozměrů a nemá rizikové ultrazvukové markery, lze volit konzervativní postup a uzel pravidelně sledovat. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 4. 2022 Pavel

Dobrý den, mám dva dotazy. Užívám ozempic 5. týden. Dosud žádné nežádoucí účinky, kromě občasného bolení žaludku, když jsem to přehnal s jídlem. Zhubl jsem asi 4kg. Nyní bych měl zvýšit dávku na 0,5mg, jenže mám obavy, co to se mnou udělá. Jaké mají zkušenosti Vaši pacienti při navýšení? Nicméně mi přijde, že 0,25mg přestává fungovat a vrací se mi chutě, je zase těžké to ukocirovat. Myslíte, že zvýšení dávky pomůže?
Dále mě čeká operace v celkové narkoze. V letáku se žádná zmínka o kontraindikaci s anestezií nepíše, tak nevím, zda musím vysazovat? Popřípadě kdy bych měl přestat? Žádné jiné léky neužívám.
Děkuju.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Ozempic je lék, který používáme v léčbě diabetu velmi rádi, protože ovlivňuje to, s čím bojuje řada pacientů. Tedy chuť k jídlu a to zejména na sladké. Výsledkem léčby bývá snížení hmotnosti, zlepšení hladiny cukru, tuků, snížení krevního tlaku. Navíc tento lék chrání do budoucna cévy před poškozením, je tedy velmi vhodný z více důvodů. Nežádoucí účinky v oblasti zažívání se projeví zejména pokud pacient nedodrží dietu (velké porce, tučné), Ozempic je tak výchovný pro zlepšení jídelních návyků.

Dávku obvykle zvyšujeme po měsíci nebo po 6. týdnech z 0,25 mg na 0,5mg, protože jak sám pozorujete 0,25mg má nižší účinek na ovlivnění chuti. Zkušenosti mých pacientů ukazují, že dávka 0,5mg je většinou dobře tolerována nebo si na ní pacienti během 4. týdnů zvyknou. Takže bych se nebála. Navýšení na 1mg bývá provázeno zažívacími potížemi častěji, je to ale velmi individuální a rozhodně doporučuji zkusit, protože od toho můžete očekávat nejvyšší váhový úbytek.

Otázka na celkovou anestezii: Ozempic není kontraindikován, takže jej můžete aplikovat v obvyklý den v týdnu. Pouze pokud by Vám aplikace vyšla na den operace, tak doporučuji injekci odložit po výkonu, až budete normálně jíst. Pokud se injekce o několik dnů posune, nevadí to, prostě pak budete aplikovat jiný den v týdnu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 4. 2022 Veronika Knob

Dobrý den,ještě jsem se prosím chtěla zeptat. Jak je to s užíváním kyseliny listové v těhotenství při gestacnim diabetu. Je potřeba nějak hlídat její příjem? Jím zdravě a užívám těhotenské vitamíny Femibion 2 a probiotika od třetího trimestru. Někde jsem něco o množství té kyseliny listové četla, ale nejsem si jistá.Děkuji moc!Veronika Knob

Odpověď ordinace

Dobry den, 

kyselinu listovou doporučujeme užívat zejména ženám s cukrovkou přítomnou již před těhotenstvím jako prevenci vývojových vad. V případě gestačního diabetu, který vzniká později, již není žádný vliv cukrovky na možné vývojové vady. Proto pokud jíte zdravou stravu a navíc užíváte vitamíny pro těhotné, není nutné kyselinu listovou přidávat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 4. 2022 Marcela

Dobrý deň v roku 2019 som mala hodnotu cukru na lacno 6.9 mala som test so sladkym nápojom cukrovku nepotvrdil pribrala som však počas covid 8 kg bolelo ma na hrudi tak som bola na internom vyšetreni cukor 7.8 nalačno mám 45 rokov a 107 kg. Hrozne sa bojim ,že zomriem

Odpověď ordinace

Dobry den,

u řady pacientů se zvýšeny cukr změní v cukrovku. U vás k tomu prispěl Covid a váhový přírůstek. Teď se již jedná o cukrovku. To nelze změnit. Je důležité začít hned léčit aby nedošlo ke vzniku komplikací. Doporučuji Vám začit s dietou a pohybem. Zhubnout nějaké kilo. Cílem je cukr nalačno do 5.5 a po jídle do 8 až 9mmol/l. Kontrolujte si hodnoty glukometrem. Budete se cítit lepší a komplikace by neměly přijít. S léky a glukometrem Vám pomůže obvodní lékař nebo na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 4. 2022 Amanda

Dobrý dne,
ráda bych se zeptala, zda máte nějaké zkušenosti s tím, zda může existovat vztah mezi vysokou glykemií a panickou atakou nebo naopak. Prodělala jsem panickou ataku s hyperventilací a po převozu do nem. mi byla naměřena zvýšená hladina glukózy v krvi (11,4). Po několika dnech jsem byla na odběru krve u svého lékaře, tam již prý byl glukóza v normě. Stále však mám pocit, že vše, co jde z těla (pot, stolice) má nasládlý pach. Občas mívám tak hodinu po jídle pocit zimnice a zamlženého vidění (vyšetření zraku, HRT.. je OK). Téměř každý den chodím ráno na svižnou procházku nebo lehký běh a poté se cítím nejlépe. Propocené triko je pak ale také hodně cítit "nasládle". Zajímá mě, zda může být zvýšená hladina cukru v krvi po atace. Anebo zda by to mohlo být opačně, že zvýšená hladina cukru může naopak být případným spouštěčem ataky. Děkuji :)

Odpověď ordinace

Dobrý den,

glykémie 11,4 mmol/l je zvýšená glykémie, která by ale sama o sobě neměla vyvolat žádné potíže (tedy ani záchvat panické ataky). Na druhou stranu panická ataka představuje pro organizmus velký stres, což se může projevit vzestupem krevního cukru. Hodnota je nicméně nad normální hladiny zdravého člověka i když vezmeme v úvahu panickou ataku. Pokud se tedy neléčíte pro cukrovku, bylo by vhodné nechat si zkontrolovat v odstupu cca 1-2 měsíců po atace hladinu glykémie nalačno v laboratoři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 4. 2022 Miroslav Vojtíšek

Dobrý den chtěl bych se zeptat paní učitelka řekla že mám cukrovku nemá žádné příznaky Děkuji za odpověď Vojtíšek

Odpověď ordinace

Milý Vojtíšku,

cukrovka se projevuje tím, že máš velkou žízeň, hubneš, hodně často chodíš močit, jsi unavený. Pokud nemáš žádné potíže a chdíš pravidelně k dětskému lékaři, není třeba se znepokojovat. V případě nejistoty se svého doktora zeptej na možnou cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 4. 2022 Veronika Knob

Dobrý den,

vážená paní doktorko, našla jsem Váš kontakt na seznamu dia poraden pro těhotné. Nyní jsem ve 27.tt. a na OGTT testu mi na lačno byla naměřena hodnota 5,2 opakovaně. Gynekolog mne tedy příští týden pravděpodobně bude odesílat na diabetologii. Chtěla jsem se prosím zeptat, jaká vyšetření a doporučení se u těhotných provádějí. Sama jsem již začala studovat skladbu potravy a začala postupovat okamžitě dle rad (viz tehotenskacukrovka.cz, diavize.cz) a stáhla si jídelníček a doporučení pana profesora Pařízka a plán jídelníčku dr.Hlavaté a nutriční terapeutky z VFN. Začala jsem se jím tedy řídit. Všeobecně bych řekla, že jím relativně zdravě, oproti jiným těhotným ani nejím moc sladké. Nyní jsem bohužel na rizikovém těhotenství, jelikož jsem v předešlém těhotenství měla ve 34.tt zřejmě Hellp syndrom s rupturou jater (o miminko jsme bohužel přišli). Měla jsem poté ještě i vleklé návazné zdravotní
>komplikace. Je možné, že ten předešlý vážný zdravotní stav mohl dopomoci ke gestačnímu diabetu? Jde mi o to, že se v této Covid době snažím vyhýbat nemocnicím a lidem. Proto se ptám, jak moc je důležité jít na vyšetření na diabetologii. Doma sama si pro svou kontrolu v rámci rizikového těhotenství dělám občas testy moči (prožky na pH, ketony, bílkovinu, glukósu) a mám možnost od svého strýce mít glukometr na měření se (strýc je předseda pacientské rady MZ pro DM-Diaktiv). Provádíte v rámci zjištění těhotenské cukrovky ještě i nějaká jiná opatření? Případně co bych ještě mohla ovlivnit sama. Snažím se tedy postupovat dle rad, které jsem si vyhledala, dodržuji pohybový režim a prováděla bych měření glukometrem.

Děkuji a přeji hezký den!
Veronika Knob

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

rozhodně je potřeba Vás pochválit za aktivitu. Stránky www.tehostenkacukrovka.cz doporučuji všem pacientkám, protože jsou zpracovány přehledně a pokud se budete řídit jejich dietními radami, bude to v pořádku.

Odpovědi na vaše dotazy: Komplikace předchozího těhotenství by na to současné po stránce diabetologické vliv mít neměly. Gestační diabetes se může objevit v jakémkoliv těhotenství, takže nyní je potřeba řešit aktuální situaci. Chápu, že se o miminko bojíte a chcete minimalizovat návštěvy.

V léčbě doporučujeme:

1. dietu cca 225-250g cukrů na den, to jste si nastudovala
2. měřit alespoň 3 dny v týdnu profil glykémií, tedy nalačno a dále vždy po snídani, obědě a večeři (celkem 4x), blíže viz: www.tehostenkacukrovka.cz

Cíle glykémie jsou nalačno glukometrem do 5,3, po jídle pokud měříte za 1 hod tak max do 8,0, za 2 hod do 7,0mmol/l. Pokud tyto hodnoty opakovaně při dobré stravě překračujete, zahajujeme léčbu. Obvykle inzulínem.

První kontrolu je vhodné provést u lékaře, protože Vám dá vlastní glukometr a proužky. Měření moči proužky již neprovádíme. Jiné specializované odběry neprovádíme, ve Vašem případě bych ještě nechala zkontrolovat činnost štítné žlázy.

Pokud se rozhodnete se kontrolovat sama, je to na Vás.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 4. 2022 Martin

Dobrý den,prosím může se stát že glikémie u zdravého jedince po vydatném obědě,knedlíky s omáčkou a tučným masem ,se výrazně
zvíší glykemie až na 15mmol?Jinak raní glikémie do 4.8 a po zdravém jídle do 6.4.Meřm si pravidelně a jinak vše v normě. Je mi 72 let,vážím 68,výška 167.Mám se obávat vzniku cukrovky,když to jednorázové bylo 15mmol/l.Dekuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

glykémie po jídle se u zdravého člověka pohybuje obvykle podle druhu potravy a pohybu mezi  5-7,5 mmol/l. Pokud funguje v těle vše dobře, i po velké zátěži cukry vystoupí glykémie maximálně do 8,0, pásmo mezi 8-11 je hraniční, pokud je glykémie nad 11,0  již hovoříme o cukrovce. Čísla, která zde uvádím se ale vztahují na odběr žilní krve, tedy prováděný v laboratoři. Pokud se měříte glukometrem, musíme vzít v úvahu možnou nepřesnost v měření.
Pokud jste ale měl hodnotu 15, je možné, že Vaše slinivka nápor velkého množství cukrů nezvládá a dochází k rozvoji cukrovky.
Ve vašem případě bych doporučovala provést kontrolu v laboratoři provedením tzv. oGTT. Tedy zátěžový test, který prokáže, zda se skutečně jedná o cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 4. 2022 Hana

Dobrý den, mám tehotenskou cukrovku. Zajímají mě kontrolu jedno za měsíc na diabetologii. Co se kontroluje z krve a moci? Kontroluje i dlouhy cukr nebo i něco jiného? Když mi je pak sdělen výsledek např 5,2 znamená to, že je to výsledek za den předtím nebo měsíc zpětně? A je to výsledek dlouhého cukru? Vždy mi řeknou nějaký takový výsledek. Četla jsem, že dkihgy cukr je do rozmezí 47 norma, ale výsledky mám vždy jinak označené. Vysvětlete prosím. Nebo se mám i osobně ptát na výsledek dlouhého cukru? Lze ovlivnit výsledky dlouhého cukru stravou či dietou např tyden či den předtím? Je možné aby mi kontrolovali jen hladinu cukru ze dne předtím podle hodnoty co mi hlásí? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud se léčíte pro těhotenskou cukrovku, tak ve většině ordinací lékař vyšetřuje:

1. aktuální hladinu glykémie, což se označuje například 5,2mmol/l. To je hodnota krevního cukru v okamžik odběru. Pokud je měřena glukometrem, tak by nalačno měla být do 5,3mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8mmol/l

2. dále stanovujeme tzv. dlouhý cukr (Glykovaný hemoglobín). Toto číslo udává průměrnou hladinu krevního cukru 10-12 týdnů před odběrem. Více viz https://youtu.be/FrEkpI5eKmQ. Normální jsou hodnoty do 40mmol/mol. Výsledek dlouhého cukru stravou den předem nelze ovlivnit, nebot je to průměr za delší časový úsek. Ne každý lékař toto vyšetření provádí, protože vývoj a léčba těhotenské cukrovky se posuzuje podle pravidelného měření glukometrem v domácím prostředí

3. moč obvykle nevyšetřujeme

Závěrem: v léčbě těhotenské cukrovky je nejdůležitější kontrolovat si cukr doma glukometrem obvykle 3-4x týdně. Pokud jsou hladiny v normě (tedy nalačno do 5-1-5,3, a 1 hodinu po jídle do 7,8mmol/l) není třeba se obávat komplikací

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 4. 2022 Martin

Dobrý den .Prosím o info.Jsem přiměřeně zdravý a je mi 72 let,167 výška,78kg.Moje raní glykémie jsou od 4.6 do 5.1.Meřím s z preventivních důvodu že moje maminka mívala stařeckou cukrovku.Občas si měří i po jídle 2h a mívám od 5.9 do 7.5.Ale nedávno jsem si naměřil 14 ,až mě to zaskočilo.Od té doby ca 3týdny je zase v normálu.Dietu nějak moc neřeším,jenom jsem omezil sladké.Alkohol pijí jenom simbolicky občas 1 pivo.Glykémii si meřím glukometrem Freestyle optimum neo což je docela přesný.Glyk.hemoglobín jsme měl 40 a glukosu 6.1.Prosím a ptám se,je možné z se mi ta glyk. zvýšila po jídle,které bylo nevhodné,a nebo se to prostě nekdy stane.Jinak se ještě léčím i na r.artrytidu a beru metatrexat 15 mg 1x za týden.Prosím,mám se nějak znepokojovat s tou jednorázovou glykemii 14.Dekuji ,hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že si cukr občas změříte. Zřejmě máte lehkou poruchu tolerance cukru, o čemž svědčí výsledky HbA1C 40mmol/mol a nalačno 6,1mmol/l a také to, že jste měl 1x 14mmol/l. Zdravý člověk po jídle má hodnoty obvykle do 8mmol/l měřeno glukometrem. Typická jídla, která vedou k takto vysokému cukru jsou kromě sladkostí, také hodně tučná moučná jídla (hranolky, vepřové, knedlík, omáčka, sladké pití a pod.). Pokud se cukr zvýší vyjímečně, tak to tělu neublíží a nemusíte se obávat. Správně jste vyřadil sladké tekutiny a když budete volit co k jídlu, vybírejte lehčí, méně tučná jídla. Cukr stačí kontrolovat 1x za měsíc. Nalačno by mělo být do 6,0, po jídle pak 7-9mmol/l (za 2 hodiny po jídle). Pokud by se cukr zvyšoval nalačno nad 8,0 nebo po jídle opakovaně nad 10,0 již doporučujeme léky ke snížení glykémie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 4. 2022 Erika Melicharová

Dobrý den chtěla bych se zeptat?Potřebovalabych se zaregistrovat u endokrinologii. Je to možné?Jsem po operaci štítné žlázy byla mi vyoperovana a místo toho beru léky.

Odpověď ordinace

Dobrý den, ano, je to možné. Prosím objednejte se na níže uvedeném telefonu, nebo přes email.

tel.: 602 216 130, email: endokrinologiepraha4@gmail.com

https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

S pozdravem

Diabetologická ambulance

1. 4. 2022 David

Dobrý den,

od 08/2021 jsem indikovaný diabetes mellitus 1.typu. Předtim, než jsem měl diabetes jsem pracoval jako řidič autobusu. Krátce před diabetem jsem však změnil zaměstnání a rád bych se nyní k řízení autobusu vrátil. Po prostudování zákonu a konzultace s jinými řidiči (jeden známý má dokonce stejnou diagnózu i léčbu jako já) jsem zjistil, že to není problém. Avšak moje současná diabetoložka mi sdělila, že i kdybych měl sebelíp kompenzovaný diabetes, že mi zprávu, která mi umožní s autobusem jezdit nenapíše. Rád bych se tedy zeptal na Váš názor další strany.

Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podmínky pro profesionální řidiče jsou dány zákonem § 80a zákona č. 361/2000 Sb 1. Níže popisuji vztah DM a ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI K DRŽENÍ ŘIDIČSKÉHO PRŮKAZU.

Rozhodnutí o zdravotní způsobilosti v rámci provedeného odborného vyšetření je založeno na výsledku a vyhodnocení celkového vyšetření
pacienta. Rozhodnutí vydává praktický lékař, který si v případě diabetu 1. typu vyžádá zprávu od diabetologa. Diabetolog je ten, který v závěru vyšetření doporučí či ne řízení motorových vozidel at již pro profesionály či ne.

Vyhláška stanoví některé jasně definované situace, kdy nemoc diabetes mellitus zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel přímo vylučuje nebo podmiňuje. Podmínky způsobilosti se liší u různých typů řidičských průkazů. Ty jsou rozděleny na skupinu 1 (zjednodušeně – neprofesionálové, držitelé/žadatelé o oprávnění AM, A1, A2, A, B1, B a B+E (§ 80a zákona č. 361/2000 Sb.)) a skupinu 2 (zjednodušeně – profesionálové, přesný popis lze nalézt ve vyhlášce (§ 80a zákona č. 361/2000 Sb 1)).

Vás zajímá skupina 2 profesionálové:

Zásadní zřetel je brán na prodělanou těžkou hypoglykemii (nutnost pomoci další osobou) v posledních 12 měsících, po které vždy musí dojít
ke zhodnocení způsobilosti. Důvodem pro nezpůsobilost je i přítomnost syndromu zhoršeného vnímání hypoglykemie.

1. U obou skupin (profesionálové i neprofesionálové) řidičů hraje roli to, zda byla zahájena léčba léky, které nesou riziko vyvolání hypoglykemie. V takovém případě je pro zdravotní způsobilost opět nezbytný závěr odborného vyšetření, v rámci kterého musí řidič nebo žadatel o řidičské oprávnění prokázat dostatečnou informovanost o hypoglykemii, rizicích, která přináší, její kontrole a v případě řidiče profesionála pak i doložit pravidelné měření glykemie. Prokáže, že rozumí rizikům, která hypoglykemie přináší (způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě).

Tento bod v praxi znamená, že pokud provádíte monitoring glykémií, víte co je to hypoglykémie a jak ji léčit, můžete řídit.

2. Řidič skupiny 2 (profesionál) je nezpůsobilý k řízení motorových vozidel, pokud v období posledních 12 měsíců prodělal druhou a další těžkou hypoglykemii (nutnost pomoci další osobou) či druhou a další hypoglykemii, kterou žadatel nebo řidič není schopen rozpoznat („syndrom nerozpoznávání hypoglykemie“).

Tento bod v praxi znamená, že pokud nepoznáváte hypoglykémie (ověřuje se speciálními dotazníky) či pokud jste prodělal v předchozím roce více než jednu těžkou hypoglkyémii, nemůžete řídit jako profesionál.

3. Další podmínkou zdravotní způsobilosti je pravidelná lékařská kontrola, která musí být provedena nejméně 1× za tři roky u řidiče skupiny 1 (neprofesionál), u řidiče skupiny 2 (profesionál) pak nově 1× ročně. V závěru odborného vyšetření pro účely posudku o zdravotní způsobilosti může být však uveden i dřívější termín, pokud tak diabetolog určí s ohledem na zdravotní stav pacienta – držitele nebo žadatele o řidičské oprávnění.

Závěrem: Pokud se léčíte pro DM 1. typu, chodíte řádně na kontroly, provádíte monitoring glykémií (ideálně pomocí kontinuálního monitoringu), nemáte závažné hypoglykémie a hypoglykémie umíte řešit a dobře je poznáváte, tak můžete řídit motorového vozidlo jako profesionál.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2022 Kristýna

Dobrý den, byla jsem dnes na krevních testech a byla mi zjištěna hraniční hodnota glukózy - 5,6 mmol/l. Zároveň se léčím s chronickým autoimunitním onemocněním štítné žlázy (euthyrox 50 1x denně) a vyšly mi zvýšené hodnoty kreatininu 82 umol/l a kyseliny močové 348 umol/l.
Poslední 3 měsíce držím dietu - autoimunitní protokol, příjem nezdravého jídla je tedy minimální, cukry pouze v zelenině a max 2 kusy ovoce denně. Jím pravidelně.
Nadváhu nemám, výška 172, váha 57kg, sportuji.
Můj dotaz je, zda mám s tímto jít na diabetologii, aby to bylo možné průběžně sledovat, nebo jaký postup zvolit? Nerada bych to podcenila a čekala na příznaky, zároveň se snažíme o miminko.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota 5,6 mmol/l nalačno je opravdu hraniční. Správně jste začala držet zdravou stravu, nemáte nadváhu. Ve Vašem případě bych doporučila provést kontrolní odběr za 6 měsíců. Pokud se vyšší hodnota bude opakovat a plánujete těhotenství, tak poté by bylo vhodné provést kontrolu na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 3. 2022 Jaroslav

Dobrý den chtěl bych se zeptat přítelkyně má nemocnou štítnou žlázu vlastně snížení funkce štítné žlázy 4.3.2022 jsme se pokoušeli o miminko a nějak nám to nejde po 10 dnech je těhotenský test negativní její prakticky Dr. Ji řekl že kdyby jsme chtěli miminko tak má přijít že jí změní prášky protože má málo hormonů takže ji žeprej ty prášky napíše silnější ale i tak se bojíme že to nepůjde a chtěli by jsme se zeptat jestli to neublíži tomu miminku aby se nenarodilo třeba postižené chteli by jsme vědět na čem jsme děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

bohužel nepíšete, jak dlouho se již pokoušíte o miminko. U mladých pacientek, plánujících těhotenství, se snažíme udržovat hladinu TSH ve středním pásmu normy, tzn. pod 2,5, čehož dosahujeme úpravou dávkování hormonu. Po otěhotnění se pacientkám na těhotenství zvyšuje dávka o 30 - 40 % ke správnému vývoji dítěte a přidává se Jodid v tabletách. O takovéto pacientky by se měl starat endokrinolog a pravidelně kontrolovat hladinu hormonu po celou dobu těhotenství. 

S pozdravem

MUDr. Farntišek Loos

30. 3. 2022 Alla

Dobrý den, mám žadanku od lékaře (od 01.09.21) ošetření do nutričního specialista, nejaku dobu ne mohla najít nemocnice, kde hradit pojišťovna, a pak od 15 listopadu do konca února všichna rodina mnela kovid, ne mohla nikam chodit,
Kolik bych mne to stalo když mám pojištění VZP, a potrebuji vzít novu žadanku od lékaře nebo ta bude platná? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

žádanku, pokud již byla vystavena, Vám ve většině zařízení uznají i se starším datem. Myslím ale, že by bylo vhodné se o tom předem ujistit telefonicky.

Ceny nutričních konzultací se velmi liší podle poskytovatele. V nutričních poradnách při nemocnicích je konzultace hrazená opravdu z pojištění a pacient neplatí nic. Nicméně také platí, že objednací doba je velmi dlouhá. Tyto poradny jsou přeplněné.

Pokud byste měla zájem hradit konzultaci sama, můžete se obrátit i na naši nutriční specialistku (https://www.diabetologiepraha4.cz/sluzby/nutricni-terapeut.html). Tato konzultace je v ceně 600 Kč na 60 min. Pokud se Váš problém týká diabetu, pak i u nás na diabetologii bude konzultace hrazená pojišťovnou.   

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 3. 2022 Gabriela

Dobrý den,
prosím o radu, zda se nejak znepokojovat ci dále řešit výsledky štítné žlázy v 6.tydnu těhotenství TSH 3.16 a ft4 10.6, gynekolog výsledky vyhodnotil, ze jsou v pořádku a již jsem v 16.tydnu a na žádné další odbery jak se vyvíjí hladina tsh a ft4 nesleduje. Prosím tedy o názor, zda mam nějak dále řešit nebo ne, jen pro doplnění tak užívám celé těhotenství vitaminy femibion 1 a a nyní již femibion 2 s jodem. Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

hladina hormonu byla v normě, užívejte pravidelně femibion. Další kontrola hormonu již není nutná.

S pozdravem

MUDr. František Loos

24. 3. 2022 LM

Jsem diabetik , mam lupenku a ze stresu se mi udelala cukrovka nejdrive sem mel vzdy velmi vysoky cukr cca okolo 18 a nejvice sem mel 30, leky jsem mel diaben bohuzel mi po nich nebylo dobre vysadil jsem je . Cca 8 -10 mesicu trpim na kolisani cukru mezi velmi nizkym a vysokym cukrem. V zari 2021 se mi stalo ze sem mel cukr cca pod 3 a spadl za volantem do hypoglykemickeho zachvatu , byl jsem v bezvedomi pomocil jsem se mel sem prujem a pozvracel jsem se . Byl jsem prevezen do FN brno ale bohuzel sem dostal jen kapacku lekarce na diabetologii sem predal lekarskou zpravu a trvdila mi ze cukrovku nemam pritom ji mam asi 5-6 let . Pred mesicem jsem mel opet hypoglykemicky zachvat byl v bezvedomi a pomocil se a od te doby mi tecou neustale sliny . Byl jsem na ct mozku a vse v poradku. Moje diabeticka mi doposud nenasadila zadne leky , je mi kazdym dnem hur a hur je mi spatne mam neustale nizky tlak citim tlak i v ocich , nedokazu se ani soustredit . Byl jsem upozornen na zanet nebo nezhoubny nador na slinivce , byl jsem na CT bricha a nic mi nenasli ale me stavy jsou jotsi a horsi a nemam zacne leky .

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud dobře chápu Váš dotaz, tak jste měl opakovaně záchvaty hypoglykémie spojené s bezvědomím a to přesto, že neužíváte žádné léky na snížení cukru.
Pokud tomu tak je, doporučovala bych Vám vyšetření v diabetologickém centru FN Karlovo náměstí, kde se specializují na hledání příčin hypoglykémie.

Budete-li mít zájem, kontaktujte nás na info@diabetologiepraha4.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 3. 2022 Kroutilík Fr.

Narazil jsem na reklamu na produkt GLUCOBALANC,ale nějaké objektivní vyjádření uživatelů jsem na webu nenašel.Sám jsem diabetik s cukr. 2.st.a užívám lék SIOFOR 1000 mg ( 1 -1/2 - 1 ),ale přesto mi cukr po jídle ulítává přes 11.Máte nějaké zkušenosti s přípravkem Glucobalanc a pokud jsou kladné,lze ho kombinovat s už užívaným lékem.Nechci naletět podvodníkům a zbytečně vyhazovat peníze.Moje diabetoložka o tomhle přípravku neví,tak se obracím s dotazem na vás. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Glucobalanc patří do široké skupiny potravinových doplňků, které nabízejí snížení glykémie, tuků a další pozitiva. Podle výpisu z příbalového letáku obsahuje dvě účinné látky:

1. Extrakt z bílé moruše  – přísada bohatá na riboflavin, látku s antidiabetickými vlastnostmi, zlepšuje glykolýzu, oxidaci jednoduchých cukrů s postupným a kumulativním uvolňováním energie. Je také bohatý na antioxidanty, vitamíny, mikroelementy a organické kyseliny, které zlepšují vstřebávání vitamínů.

2. Skořice  – skořice je velmi bohatá na antioxidanty, polyfenoly a flavonoidy, snižuje hladinu glukózy, triglyceridů a cholesterolu, pomáhá při ředění krve a zvyšuje hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou, kontroluje zánětlivé procesy způsobené cukrovkou.

Potravinové doplňky nemají vědecky podložený a prokázaný účinek. Na druhou stranu jsou obvykle bez možných nežádoucích účinků. Neslibujte si, že po užívání jakéhokoliv doplňku, který informuje o možném snížení glykémie dojde ke zlepšení kompenzace diabetu, snížení hladiny cholesterolu a že toho snížení bude trvalé.  

Ve své praxi diabetologa jsem zažila řadu pacientů, kteří zkoušeli různé typy potravinových doplňků ať již na snížení glykémie či tuků, ale bez valného efektu. Konkrétní přípravek Glucobalanc zatím nikdo z mých pacientů nezkoušel.

Pro zlepšení kompenzace diabetu vždy vede spolehlivě 1. dieta, 2. pohyb a 3. léky, které dostanete na předpis od diabetologa. Pokud nestačí ve Vašem případě Siofor, lékař Vám doporučí přídavnou medikaci.

Závěrem: pokud chcete přípravek Glucobalanc vyzkoušet, určitě můžete. Vyhodnoťte si pro sebe efekt za 3 měsíce. V léčbě cukrovky je ale zásadní dieta, pohyb, popř. léky, které vedou ke snížení glykémie k cílovým hodnotám, tedy po jídle kolem 7-9mmol/l.
Pokud nedojde ke zlepšení, doporučuji úpravu léčby léky na předpis.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2022 anonymní

Dobrý den,
poslední dny mi občas nebývá zcela dobře. Náhle se mi začne hůře dýchat, je mi zima, jsem unavená, bolí mě hlava a mám lehký třes. Po jídle se to vždy zlepší. Včera mi opět bylo zle, najedla jsem se, zlepšilo se to, ale nebylo mi stále zcela dobře. Změřila jsem si u kamarádky cca 3h. po jídle (ve večerních hodinách) cukr a měla jsem 3,2 mmol/l. Ráno na lačno jsem měla 4,0 mmol/l. Četla jsem, že jsou to hraniční hodnoty. Tak se chci zeptat, zda se to mám snažit koordinovat nějak stravou nebo to mám řešit s lékařkou.

Jsem obézní, ale i přesto sportovně celkem aktivní. Pravdou ovšem je, že dost často nemám čas na jídlo, a už vůbec ne na nějakou pravidelnost. Jsem vegetarianka již několik let (cca 10).

Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle příznaků i podle měření u Vás dochází k poklesu krevního cukru (tzv. hypoglykémii). Ve své praxi občas vidím pacienty, u kterých je slinivka aktivnější a špatně reguluje hladinu krevního cukru. Ten se totiž do oběhu dostává se zásob v játrech a také z potravy. V první fázi bych Vám doporučila pravidelnost ve stravě tedy alespoň 3 jídla denně. V každém by měl být tzv. polysacharid (tedy tmavý chléb, luštěniny, brambory, těstoviny, rýže). Je to proto, že cukr se z nich do oběhu pomalu uvolňuje a předchází tak poklesu glykémie, po kterém Vám není dobře.

Pokud ani toto opatření nebude fungovat, nechte si udělat vyšetření u Vašeho lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 3. 2022 Sida

Dobrý den, jsem diabetikII. typu. U žívám již v pořadí 3.druh léku, ale léky mi dělají hypoglykemie/ dnes jsem měla nalačno 1,3 a za 2 hod. po snídani 4,3 - nyní užívám JANUVIU, ale to jsou potahované tablety, nemají se půlit. Co by se stalo, kdybych je půlila ? Děkuji Sida

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tablety Januvia jsou léky, které snižují hladinu krevního cukru jen velmi mírně. V okamžiku dosažení normálních hodnot glykémie se jejich efekt snižuje. Riziko vzniku hypoglykémie s tímto lékem je velmi malé. Proto se nepůlí. Běžná dávka je 1 tbl denně. V případě nejistoty a obavy z hypoglykémie můžete zkusit 1 tbl ob den.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 3. 2022 Katka

Dobrý den, mám po porodu vyšší váhu, a tak mi lékař napsal Ozempic. Při čtení příbalového letáku mě trochu zaskočilo, že je primárně předepisován diabetikům, což nejsem. I BMI mám ještě v normě, a tak mě zajímá, zda je pro mě na hubnutí vhodný. Žádné jiné léky neužívám a s ničím se neléčím. Nemůže docházet například k hypoglykemii? Pokud Ozempic užiji a objeví-li se nauzea jako častý negativní účinek, to budu například celý týden zvracet, dokud látka po tom týdnu "nevyprchá"? Děkuji mockrát za objasnění. Hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Ozempic je opravdu primárně určen pro diabetiky. Je pro ně vyroben a schválen. Po jeho užití dochází ke snižování hladin cukru a k váhovému poklesu, což u většiny diabetiků v léčbě potřebujeme. Pokud potřebujeme hubnout pacienta bez cukrovky, lze rovněž užívat podobné typy léků, které se podávají v injekční podobě (jedná se ale o jinou molekulu Liraglutid, která se podává 1x denně). Lék Ozempic pojištovna nehradí, pokud nemáte cukrovku (to ale ani jiné léky na hubnutí). Pokud nemáte cukrovku Ozempic Vám neuškodí, neboť ovlivňuje krevní cukr, jen pokud je zvýšený, hypoglykémie u zdravého by vznikat neměly. Jak správně říkáte, pokud Vám po něm bude špatně, může to trvat několik dnů, než se lék z těla dostane. Většina pacientů si na potíže ale zvykne, a po několika týdnech (obvykle 2-4) mají již jen nechutenství, které spolu s dietou vede k váhovému poklesu.

Závěrem: rozhodnutí zda tento lék užívat je na Vás, jde mimo doporučení daná odbornými kontrolními úřady, ale v praxi se užívá a jeho užití by mělo vést k váhovému poklesu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 3. 2022 Libuše Šramková

Zkopírované hodnoty u lékařky, chce mi napsat léky. Je to nutné, Mám dosti nadváhu. / op. kyčle/ děkuji za odpověď. Šramková Libuše Most.Hezký denpatologické: B_Stř. objem trombocytů 11.6 fl (7.8 - 11.0), S_Kys. močová 352 µmol/l (140 - 350), S_Cholesterol 5.58 mmol/l (2.90 - 5.20), S_Cholesterol LDL 3.61 mmol/l (1.20 - 3.00), S_Glukóza 5.62 mmol/l (4.61 - 5.59), B_HBA1c 48.0 mmol/mol (20.0 - 42.0)

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

z Vašeho dotazu mi není jasné, na co Vám chce lékařka léky předepsat. Ale podle výsledků soudím, že na zvýšenou hladinu cholesterolu.
Hladina vašeho LDL cholesterolu je 3,6mmol/l, dále máte rovněž vyšší hladinu krevního cukru (HbA1C 48mmol/mol). Norma je zde do 42mmol/mol

Vyšší cukr bych ve Vašem případě ještě neléčila, ale rozhodně je na pořadu dne pohyb a dieta.
Zato hladina LDL cholesterolu je již k léčbě. Doporučené cílové hodnoty pro LDL pro osoby s poruchou metabolizmu cukru jsou pod 1,8mmol/l. Ze zkušeností vidím, že hodnoty LDL jen dietou a pohybem až ke té doporučené hladině 1,8mmol/l snížit nejdou. Proto se již v této fázi léčba doporučuje. Důvody proč léčit blíže viz: https://ocukrovce.cz/proc-lecit-vysoky-cholesterol-aneb-jak-predejit-infarktu-myokardu/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 2. 2022 Iva

Dobrý den, plánuji těhotenství a mam cukr cca 5,3 - ráno i 2 hodiny po jídle. Měřím 176cm, vážím 63kg, jsem hubená, 36let. Zhruba pul roku držím dietu, kterou cca 2x týdně porusim (např snim knedliky, bramburky..), jinak vynechavam psenici, oves, brambory, rýži, varenou zeleninu.. Jako prilohu mam tedy luštěniny, bataty, indianskou ryzi, zitne testoviny. Chleb si pecu sama 100% zitny. Ale jím tucne maso (kachna, vepřové), uzeniny, mléko, ovoce. Ale kachnu si dam napr s zitnymi testovinami bez zeli. Takto jsem snizila cukr z 6 na 5,3 za pul roku. Mam jiz nyni navštívit diabetologii, nebo mám vyčkat, az budu těhotná? Vyšší hladina cukru v minulosti byla myslím způsobena tím, že jsem měla dlouhodobě nevhodnou stravu (každý den velké množství sladkostí, bramburky, ryze, knedliky). Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše dieta je ukázková, je vidět že Vám prospívá. Hodnoty měřené na glukometru jsou v normálu pro netěhotnou. Proto nyní není třeba navštěvovat diabetologii, počkejte jak Vám dopadne zátěžový test (tzv. oGTT), který se provádí v těhotenství. Na diabetologii bych Vám v současném stavu doporučila pokud budete mít na glukometru opakovaně nad 6,5mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 2. 2022 Luboš

Dobrý den, měl jsem dvakrát po sobě v průběhu posledního půl roku zvyseny cukr 6,0 mmol/ a pak 6,3 mmol/l (glykovaný hemoglobin 35 mmol/mol). Mám 180cm / 74kg. Nevím z čeho mohou být takto zvýšené hodnoty. Jediné mě napadá psychosomatika (dlouhodobý stres, úzkosti). Mám sedavé zaměstnání v kanceláři. Obvodní lékař mi zatím doporučil na dva měsíce diabetickou ditetu a pak krev zkontroluje znovu.
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

s hraničními hodnotami krevního cukru se setkáváme velmi často. Potřebujeme rozlišit zda se již jedná o cukrovku nebo o tzv. prediabetes. Stres, zejména pokud trvá dlouho může zhoršovat citlivost na inzulín a vést k vzestupu cukru.

Za normální hodnoty glykémie nalačno považujeme do 5,5 mmol/l. Hodnoty 5,6-6,9 mmol/l jsou hraniční, jedná se o tzv. prediabetes. Je to stav, který předchází cukrovku. Pokud hladina glykémie nalačno přesáhne 7,0 mmol/l, již hovoříme o cukrovce. O cukrovku se také jedná, pokud při zátěžovém tzv. oGTT testu je hodnota ve 2. hodně nad 11 mmol/l. U řady pacientů se stav může upravit (zejména u těch, kteří jsou obézní či mají velmi špatný dietní režim). Někteří pacienti ale takto setrvávají léta, u jiných se rozvíjí cukrovka. Prediabetes je důvodem ke kontrole krevních tuků a krevního tlaku, protože prediabetes je mírně rizikový z hlediska urychlení aterosklerózy, a tedy i zužování cév. Lačná glykémie bývá u řady diabetiků první známka toho, že se rozvíjí porucha tolerance cukru. Během dne mohou být hodnoty v normálu.

Ve Vašem případě je určitě správná volba strava s omezením volných cukrů, tzv. racionální dieta. Pokud kontrolní glykémie nalačno v laboratoři bude opět mezi 6-6,9 mmol/l, doporučuji ještě provedení oGTT. To proto, abyste měl jistotu, zda se jedná o prediabetes, nebo již cukrovku. Podle výsledků se pak může zahájit léčba.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

22. 2. 2022 Hanka

Dobrý den,

je potřeba na diabetologii mít odeslání od PL nebo když pacient cítí nějaké příznaky, se může objednat rovnou, děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte laboratorně potvrzenou zvýšenou hodnotu cukru /glykémie/ nalačno, žádanku od PL nepotřebujete.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 2. 2022 Hana

Dobrý den, mám tehotenskou cukrovku zatím zvýšené hodnoty 5,25. Prosím poraďte mi čím můžu doma snižovat bezpečně hladinu cukru v krvi? Jaké bylinné čaje a bylinky případně potraviny vhodné pro těhotné? Koprivovy čaj, boruvkovy čaj, případně nějaké tabletky vhodné? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v těhotenství doporučujeme v léčbě těhotenské cukrovky pouze racionální stravu (podrobně např. viz www.tehotenskacukrovka.cz) a přiměřený pohyb (ideálně procházky).

Pokud dochází opakovaně ke zvýšení glykémie, která již vyžaduje léčbu, radím používat vyzkoušenou léčbu, kterou Vám na míru vytvoří na diabetologii.
Žádné potravinové doplňky, čaje a pod. neprokázaly zásadní vliv na snížení hladiny krevního cukru.

Ve vašem případě máte hodnoty pouze hraniční, o léčbě se většinou rozhodujeme až když máte nalačno opakovaně 5,3-5,5mmol/l měřeno glukometrem.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 2. 2022 Míša

Dobrý den chtěla jsem se zeptat vyšetřuje se na diabetologii jednou za čas krevní obraz?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

krevní obraz a jeho vyšetření nebývá obvyklou součástí pravidelných vyšetření na diabetologii. Vždy záleží na zvyklostech lékaře, zda dělá krevní obraz jako součást preventivních testů. Obvykle se preventivní kontrola celkového stavu (tedy odběry krve v laboratoři) provádějí 1x ročně. V případě, že je potřeba, dělají se testy kdykoliv v mezidobí. O konkrétních odběrech se lékař rozhoduje podle aktuálního zdravotního stavu svého pacienta.

Na diabetologii se pravidelně obvykle odebírá: moč, jaterní, ledvinné funkce, tuky, štítná žláza, minerály, kyselina močová. Někdy doplňujeme též krevní obraz. Další testy se pak přidávají podle zdravotního stavu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 2. 2022 Blanka

Dobry den ve spěchu jsem si aplikovala v poledne noční inzulín 22 jednotek místo denního 18 jednote.
Diabetes mi byl zjištěn po prodělání covid 19 v listopadu 2021.
Aplikuji si 22, 18, 18, a noční 22 jak pokračovat dále
Děkuji Veselá

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

toto je dotaz akutního charakteru, který je lépe řešit telefonátem na Vaši diabetologii, nicméně i když asi již pozdě, tak zde je odpověď.

Pokud jste aplikovala dlouhodobě působící inzulín v jinou dobu než máte rozepsáno, je postup následující. Dlouhý inzulín 22j byl v ten den již aplikován, proto jej budete aplikovat až další den v obvyklou dobu. Protože ale dlouhý inzulín nemá vliv na glykémii po obědě, budete mít po obědě hyperglykémii.

Pokud si tuto situaci uvědomíte hned, tak si kromě již píchnutého dlouhého inzulínu, podáte hned (tedy před obědem) i inzulín rychlý, radila bych ale trochu nižší dávku. Cca 14j, zde ale hodně záleží na glykémii a přijaté stravě. Úpravy dávek krátkého inzulínu jsou ale kapitolou dlouhou a měla byste jí umět z diabetologie.

Pokud si tuto situaci uvědomíte až po jídle, kdy vidíte že je vysoká glykémie, tak dopíchnete menší dávku krátkého inzulínu po jídle (cca 8j).

Závěrem: je důležité dávat pozor na to, který inzulín a kdy si aplikuji. Tento omyl není závažný, horší by bylo, kdybyste si podala na noc 22j rychlého inzulínu a šla spát, pak by bylo riziko hypoglykémie vysoké.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 2. 2022 Slavomír Turoň

dobrý den, budou mi operovat ďásně, nebudu moci kousat. Je nějaká tekutá dieta. A kde ji seženu. děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tekutou nebo i kašovitou dietu, která je vhodná po operaci dásní si můžete připravit sám (sama) doma. Mohou to být krémové (tedy rozmixované) zeleninové polévky nebo vývary. Můžete jíst rovněž jogurty, kaši bramborovou, ale i jiné kaše (např. ovesnou, pohankovou atd. podle chuti).

Pokud chcete sáhnout po připravených výrobcích, prodává se v lékárnách nápoj vhodný pro diabetiky - Diasip. Je to tekutá výživa s obsahem speciálních bílkovin, cukrů a vlákniny. Na internetu je dále celá řada nabídek na tekutou stravu.

Jen při výběru dejte pozor, kolik gramů cukrů bude obsaženo v jedné dávce. Ideální je dávka mezi  20-50g cukrů na jedno jídlo.
Pokud užíváte léky nebo inzulín, je důležité si během těchto dnů měřit glykémii glukometrem a v případě potřeby upravit dávku léků. Cílové glykémie vhodné pro hojení jsou mezi 4-10mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2022 Slavomír Turoň

Prosím Vás, mám dotaz. Může diabetik jíst vajíčka na tvrdo?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, diabetik může jíst vajíčka. Vajíčka se řadí mezi základní potraviny zdravé výživy, protože obsahují velké množství živin a antioxidantů. Vajíčka mají velmi vhodné výživové hodnoty, kterým dominují bílkoviny a tuky, jsou skvěle stravitelné a navíc se dají připravit na stovky způsobů.

Pokud si hlídáte hladinu cholesterolu nebo váhu, dejte pozor na způsob přípravy tak, aby bylo použito málo tuků a pokud ano, tak ty tuky zdravé (např. olivový olej místo másla, atd.)

Počet vajec na týden přesně není stanoven, ale lze odhadnout cca mezi  5-8 kusy. Již neplatí, že vejce jsou nezdravá pro svůj přísun cholesterolu a proto jejich množství přísně neomezujeme.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 2. 2022 Slavomír Turoň

Dobrý den, já mám doma tabulku glykemických indexů, ale je tam asi 60
potravin. nemůžete mi poslat elektronicky tabulku, kde je těch potravin
o dost více. Já jsem totiž začátečník, teprve se to učím.

Děkuji

Slavomír Turoň

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

informací je na internetu řada, osobně používám ty od Stobu.

Viz: https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 2. 2022 Slavomír Turoň

Dobrý den, já jsem před snídani měl cukr 6,2. Nasnídal jsem se, 40g
špaldového chleba a 50g plátkového sýra. Po hodině jsem si cukr změřil a
bylo tam 13. Asi to bude tím, že před snídani jsem vypil 2-300ml
sklenice šťávy DINALINE Malina. Na internetu o ni píšou, že tam je
fruktoza, ale dále píšou že ve 100g šťávy je 20g cukru. Můžete mi v tom
poradit?

Děkuji

Slavomír Turoň

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, máte pravdu. Cukr (i fruktóza) obsažený v nápojích patří mezi tzv. rychlé cukry. To znamená, že po vypití dochází k rychlému vzestupu glykémie. U zdravého člověka je krevní cukr regulován rychle do normy inzulínem. Diabetik ale tuto schopnost nemá. Proto je důležité v jídle hlídat množství a kvalitu přijímaného cukru.

Na jedno hlavní jídlo se doporučuje 30-50g cukrů. Většinu z těchto cukrů by ale měly tvořit polysacharidy (tzv. pomalé nebo také říkáme složené cukry). V krvi se pomalu uvolňují a nedochází k výraznému vzestupu glykémie. Jen malá část z této porce na jídlo můžou tvořit rychlé cukry (do 20%).

V praxi to pro Vás znamená: 2ks tmavého chleba (polysacharid) o celkové váze cca 60g a max. 100 ml nápoje s rychlým cukrem. Lepší je ale slazené nápoje zcela vynechat, protože u většiny diabetiků sladké nápoje vedou ke zvýšení cukru. Proto si ponechte sladké nápoje jen na vyjímečné případy,  například po cvičení nebo na léčbu hypoglykémie.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2022 Radek Klus

Dobrý den došel mi veškerý inzulín a moje diabetoložka mi protože jsem tam už dlouho nebyl nechce napsat vůbec žádný inzulín mimo jiné jsem byl 4 měsíce hospitalizován s problémy s hnisajícima nohama takže jsem pochopitelně nemohl na kontroly ale dia.dr.to apsolutne nezajímá a zakázala sestřičce mi napsat jakékoli množství s tím že ji je to jedno prosím co mám delat

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud se s Vaší lékařkou nedomluvíte, doporučuji Vám obrátit se na jiného lékaře. Inzulín, pokud se nejedná o nějaký speciální, může psát i praktický lékař.
Z dlouhodobého hlediska by pro Vás ale bylo vhodné být pravidelně veden v diabetologické ambulanci.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 2. 2022 Lucie

Dobrý den, chci se zeptat. V 11tt mi zjistili těhotnou cukrovku. Měsíc se měřím moje hodnoty ráno před jídlem jsou 5,4 cca 4x jinak pravidelně nad 6. Moje lékařka mi rekla ze hofmdnoty jsou v pořádku, měřit se mám 1x za 2 dny a posledni jidlo bych si měla dát nejpozději v 18.00h. Je to správný postup jsem ted v 19tt.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud se léčíte pro těhotenskou cukrovku, jsou doporučené hodnoty nalačno do 5,1 (na glukometru lze považovat za uspokojivé 5,3-5,5mmol/l, po jídle za 1 hodinu do 7,8, za 2 hodiny pak do 6,7mmol/l.

V případě opakovaného překročení těchto hodnot při správné stravě, doporučujeme již zahájit léčbu. Obvykle inzulínem. Vzhledem k tomu, že jste teprve v 19. týdnu, lze očekávat z důvodu hormonální činnosti placenty další zhoršování cukru. Pokud budou u Vás hodnoty nad 5,5 přetrvávat, je velmi pravděpodobné, že na další kontrole Vám lékařka léčbu inzulínem doporučí.

Blíže viz www.tehotenskacukrovka.cz, www.cukrovka.cz/tehotenska-cukrovka, www.dobrycukr.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 1. 2022 Eva

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat ,byla jsem u lékaře a naměřili mi 23,8 cukr v krvi .Dostala jsem prášky januvia a competact. A můj dotaz když jsi nepicham, mohla bych u svého lékaře požádat o glukometr?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše hodnoty nejsou uspokojivé.
Ano, samozřejmě. Glukometr je základní vybavení pro diabetiky a tedy požádejte si o něj u svého ošetřujícího diabetologa.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 1. 2022 Monika

Dobrý den,
na základě naměřených ranních lačných glykemií 5,3 a 5,2 mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka (při testu OGTT po hodině i dvou cukr v normě). Sleduji si glykémii glukometrem a přes den je všechno úplně v normě (měřím se před jídlem a hodinu po). Jediný problém mám tou ranní glykémií, když ráno vstanu, naměřím si občas i 5,7 a když si ji pak změřím po hodině, kdy jdu snídat (nemůžu jíst hned po probuzení, to se mi dělá zle, bylo to tak už před těhotenstvím), mám okolo 5. Všude čtu jen o tom, že ranní glykémie od probuzení stoupá, ani doktorka z diabetologie mi nedala odpověď na to, proč u mě klesá. Zatím testuju, jaký vliv má druhá večeře (dva týdny), ale zdá se mi, že žádný. Nespím moc dobře, i jako netěhotná jsem měla vždy problémy se spánkem. Co byste v mém případě doporučila pro snížení ranní glykémie? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota ranní glykémie je ovlivněna více faktory. Večerní nebo noční přísun cukrů. Správnou činností inzulínu a jaterní produkcí glukózy. Játra totiž přes noc, i když nic nejíte vyrábí cukr, který je nezbytný pro činnost mozku. Úkolem inzulínu je normalizovat přes noc hladinu glykémie do ranního ideálu tedy mezi 4-5mmmol/l.

V těhotenství se někdy stává, že činností placentárních hormonů dochází ke snížení účinku inzulínu, který pak přes noc nedokáže snížit ranní glykémii. Po probuzení pak vlivem pohybu se opět situace vylepšuje a cukr klesá.

Pokud tedy máte ranní hodnotu nad 5,5 jen vyjímečně, ultrazvuk miminka je v pořádku, lze doporučit pouze dietu. Kdyby se ale stalo pravidlem, že je ranní hodnota nad 5,5mmol/l, doporučujeme zahájit léčbu. Obvykle jednou dávkou inzulínu před spaním. To je ale třeba konzultovat na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 1. 2022 Karolína

Dobrý den.Měla bych dotaz jsem diabetik 1.typu na perech /Tresiba,Fiasp/je možné ,že když mám nové inzulíny mohou pusobit takzvaně intenzivněji a je potřeba méně denního inzulínu?a druhý dotaz je pokud mám žaludeční problémy a celý den bych nemohla nic sníst pokryje noční inzulín celý den?jak je to u inzulínové pumpy?děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

1) Inzulín Fiasp (nebo rovněž Lyumjev) jsou tzv. ultrakrátkodobě působící inzulínová analoga. To znamená, že je lze podávat těsně před jídlem nebo i během jídla. Svou razancí účinku často umožnují lepší kontrolu glykémie po jídle a v porovnání s klasickými krátkodobě působícími inzulíny je obvykle podáváme v menších dávkách. Konkrétní dávka je ale velmi individuální, je to nutné vyzkoušet. Obvykle pozoruji mírné cca 10% snížení dávky.

2) Pokud podáváte 1x denně dlouhodobě působící inzulín, který se uvolňuje po dobu 24 hodin a nechcete nebo nemůžete jíst, a máte správnou dávku, tak by nemělo docházet k výrazným poklesům glykémie. Ovšem za předpokladu, že nemáte fyzickou aktivitu. Pak může docházet k poklesu glykémie a je nutné zabránit hypoglykémii přísunem cukrů.

3) s inzulínovou pumpou se lépe řeší udržování glykémie v průběhu dne. Pokud nejíte, cvičíte nebo naopak máte méně pohybu, lze si uzpůsobit dávku inzulínu individuálně podle měnících se potřeb. Takže není nutné dojídat se aby nedošlo k hypoglykémii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 1. 2022 Ilona

Dobrý den,
potřebuji k vám doporučení nebo se mohu sama objednat?
Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, doporučení nepotřebujete. Objednejte se telefonicky dle níže uvedených kontaktů:

https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

Hezký den

Diabetologická ambulance

20. 1. 2022 Marcela

Dobrý den, mám DM2, beru Merformin 1000 2tablety večer, Jardianci a Vipidia. Lékař mi poradil rozmyslet se, jestli zkusit přípravek Ozempic...avšak nevím, jestli se Ozempic může kombinovat s tolika léky.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

přípravek Ozempic je účinný preparát, který zlepšuje uvolňování inzulínu ze slinivky, zlepšuje citlivost tkání na inzulín, snižuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak. Pacienti, kteří jej užívají hubnou a zlepšují kompenzaci diabetu. Tento lék má i další pozitivní vlastnosti na cévy a na organizmus.

Protože je tato léčba ale drahá, pojišťovna jej hradí jen těm pacientům, kteří mají HbA1C (dlouhý cukr) nad 60mmol/mol a zároveň obezitu (BMI nad 35kg/m2).

BMI si spočítáte tak, že váhu vydělíte výškou v metrech na druhou. Například výška 167cm, váha 110kg. BMI= 110/(1,67x1,67)= 39,4.

Pokud tyto podmínky nesplníte, můžete lék užívat, ale část nebo celý si jej hradíte sám (sama). Ozempic bych ve Vašem případě kombinovala pouze s Metforminem, s dietou a pohybem. Definitivní doporučení je ale na Vašem lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 1. 2022 Samanta

Dobrý den prosím vás chtěla bych se zeptat narodilo se mi miminko a měl hodně nizkej cukr 1.1 vazil 2. 45 a po par hodinach co se narodilo mu nazadily glukozu tu měl napichlou 2 tydny pote mu ji sundali a skouseli sme ciste kojit ale cukr měl I tak nizkej 2.5 po kojeni měl I 4.6 prisly vysledky s krve že má v sobe hodně vysoky inzulin tak má teď umelou vyzivu do ktere mu pridavaji glukozu v pudru po tě měl 4.8 a někdy mu spadne na 2.4 chtěla bych se zeptat jak dlouho to bude trvat nez se mu to spravy jsem v cizyne a nevím jestli ta lecba je stejna jako v cr děkuji za odpoved omlouvam se za chyby

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

předpokládám, že se léčíte pro diabetes 1. typu, tedy aplikujete denně inzulín. Hypoglykémie u miminka vzniká proto, že jeho slinivka je zvyklá vyrábět více inzulínu pokud je matka během těhotenství nedostatečně kompenzována. Když je v těhotenství u matky přítomná hyperglykémie, přechází přes placentu k miminku a to ve snaze snížit glykémii, vyrábí více inzulínu. Po porodu kdy již není dítě vystaveno prostředí hyperglykémie a navíc ještě není plně kojeno, přetrvává vyšší produkce inzulínu. Výsledkem mohou být hypoglykémie dítěte po porodu. Nejčastěji se objevují první 1-3 den, ale mohou být i týden po porodu. V průběhu první 14 dnů by se situace měla upravit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 1. 2022 anonymní

Dobrý den,
je možné, že vakcína (covid19) má vliv na výsledky OGT testu? Vakcinace a orální glukozovy test proběhli do 24 hodin po sobě.
Je vhodné OGT test zopakovat?
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty oGTT může ovlivnit probíhající nemoc. Proto pokud jste měla po očkování reakci, teplotu, bylo by vhodnější test zopakovat ve stavu plného zdraví.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 1. 2022 anonymní

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, včera jsem byla v dia poradne. Z těch všech informací jsem zmatená sestra mi řekla, že budou chtít po mě 1 profil týdně ( 6 měření ). To tedy znamená že si mám měřit jen jednou týdně ??
A chtěla bych se zeptat ještě kolik má být hodnota glykémie před obědem ?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

z Vašeho dotazu nevyplývá jaký máte typ cukrovky, kolik je vám let a jak jste léčena. Tedy zda užíváte na cukrovku léky nebo jen dietu.
Podle toho doporučujeme cílové hladiny krevního cukru a také frekvenci měření glykémie během týdne.

Obecně platí že hodnota nalačno (tedy před snídaní, obědem a večeří) by se měla pohybovat mezi 5-6mmol/l. Pro těhotné a starší pacienty s komplikacemi platí jiná měřítka. Těhotná má mít cukr nalačno do 5,1-5,3mmol/l, starší diabetik naopak může mít nalačno např.  5-7mmol/l. Měřeno glukometrem.

Pokud pacientovi doporučím měřit profil, tak buď je tzv. 4 bodový (tedy všechno nalačno: před snídaní, před obědem, před večeří a před spaním= 4x) měřeno jeden den v týdnu nebo 6 bodový což znamená vyšetřit cukr vždy nalačno a  2 hodiny po jídle (tedy před snídaní + 2 hodiny po snídani, před obědem a 2 hodiny po obědě, před večeří a  2 hod po večeři). Těch 6 bodů můžete změřit v jeden den nebo si to můžete rozložit do více dnů. Tedy např. snídani a 2 hod po snídani uděláte v pondělí, ve středu zkontrolujete oběd a v pátek večeři. Jde o to, abyste v průběhu týdne nasbírala 6 změřených glykémií.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 1. 2022 Michaela

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku. Chtěla bych se zeptat kolik je hladina glykémie před obědem a před večeří. Předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v průběhu těhotenství by se měly hladiny krevního cukru pohybovat v normálním rozmezí. To znamená nalačno do 5,1 ev 5,3mmol/l pokud je to měřeno glukometrem. Nalačno znamená ráno, před obědem nebo před večeří, pokud od posledního jídla uplynuly alespoň 3 hodiny.
Po jídle záleží na tom kdy měříte. Za 1 hodinu do 7,8mmol/l, za 2 hod do 6,7mmol/l opět měřeno glukometrem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 1. 2022 Od Zuzana

Máme svokru ktorá má cukrovku asi druhý typ .má inzulín .má 79 rokov .má strojček pri srdci ,jesť jej chuti .ale neustále sa sťažuje že ju boli ruka noha päta ,ruky má len kosť a koža a nohy tiež .niekedy ma nekoordinované pohyby ,vylučuje ju do jednej strany ,niekedy ide a zasekne sa a to nie je ani chodenie ale chodí zhrbeno a zadok má vypuleny a nohy má tenké a ale skôr cmochce a niekedy jej musíme skoro prekladať s nohami .pri neurologicke bola ale ona je taká že nepovie nič ,a doktorka sa jej pýtala že čo ju boli a ona že nič..a potom začali vravieť čo s ňou boli že čo jej je ,len doktorka ich odbila slovami že je svojpravna a ďalej nic .pred pol rokom jej dali strojček ku srdcu a poslali ju v zúboženom stave scernetu ,a vychudnutý na kosť .teraz aspoň jesť je .len mám problém aj so stravovaním keďže nemá zuby tak meso nepokuse len kuracie a jesť polievku nechce len slepaciu s rezancami .a ani jogurt nechce jesť .a ani neviem čo jej mám dať keď sa duši na všetkom .či jej damvodu sa napiť či čaj .a zeleninu tiež nechce nič jesť .tak je problém so stravou pre ňu
Ale najviac by nám pomohlo vyriešiť problémy s chodením.my sme kúpili aj vozík invalidný ..ale ona sa nevie ani na posteli otáčať ani nič .svokor je z toho už na nervy že ju musí všetko kolo nej .sama ani nevstane z postele .čo máme robiť .obvodný lekár nič ten jej dal len B 12 a to pet injekcie .ale to nie je na to .skúste nám poradiť čo máme robiť .na koho sa obrátiť .

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle Vašeho popisu je zjevné, že stav Vaší tchyně není jednoduchý, který lze těžko z Vašeho popisu vyřešit. Jistě je kombinací postižení více orgánů.

Vzhledem k celkovému stavu a věku bych Vám doporučovala domluvit si hospitalizaci ideálně na oddělení, kde by Vám pomohli s rehabilitací a se zjištěním příčiny všech zmiňovaných potíží.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 1. 2022 anonymní

Dobrý den , jsem diabetik typu 2. Cukrovka mu byla zjištěna před 2 měsíci. Uzivam noční inzulín a 2x denně léky metformin 1000g. Od doby užívání jsem nedostala menstruaci. S diabetologem jsme to řešila, ovšem mi řekl, že to těmi léky být nemuze. Chtěla bych znát další názor. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

léky na cukrovku opravdu nemají na menstruační cyklus vliv.  Doporučuji Vám kontrolu na gynekologii.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 1. 2022 Katka

Dobrý den, jsem těhotná a u gynekologa mi naměřili nejdříve cukr 5,5 a další odběr byl 5,2. Dostala jsem žádanku do dia. poradny ale bohužel mě objednali až na 7.1. a já teď nevím co mám dělat. Je pravda že do toho měření jsem jedla jen koblihy a nezdravé věci a byla jsem ve stresu a moc jsem nespala. Je možné že to bylo i tím stresem? Že to bude jinak v pohodě?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše výsledky ukazují, že máte těhotenskou cukrovku. Stres, špatná dieta může zhoršit výsledky cukru u člověka, který již cukrovku má. Pokud jste dosud cukrovku neměla a na odběry jste šla opravdu nalačno (alespoň 8 hodin), tak se jedná o těhotenskou cukrovku. Pokud člověk nemá cukrovku, tak stres ani koblihy k vzestupu cukru nevedou.

Nyní bych Vám doporučila podívat se na stránky www.tehotenskacukrovka.cz, www.dobrycukr.cz, kde se dozvíte co je to těhotenská cukrovka. Začnete držet dietu. To znamená, že zrušíte všechny sladkosti, sladké tekutiny, jinak můžete jíst racionální stravu. Blíže Vám to vysvětlí na kontrole, kde rovněž dostanete glukometr, abyste po celou dobu těhotenství mohla kontrolovat jak se cukrovka vyvíjí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 1. 2022 Lucie Pečenková

Dobrý den, jsem teď ve 29tt podle UZ, mám ještě syna 4 roky který teď byl tři týdny hodně nemocný a s tím bylo spojeno hodně starostí. Bohužel jsem proto zapomněla, že jsem se měla objednat na vyšetření OGTT. A teď už mi vyšetření nikde neudělají, je to velký průšvih? Nemám žádné potíže, minule těhotenství bylo také bez problémů a i tohle vyšetření tenkrát dopadlo dobře. Mám strašně špatné svědomí, je ještě nějaká možnost jak mě vyšetřit na hladinu cukru. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nejste obézní, nemáte v rodině cukrovku a je vám do  35 let,  je riziko těhotenské cukrovky malé. Nicméně nikdo nemůže předvídat, jak Váš organizmus na toto těhotenství zareaguje. Doporučuji Vám nechat si zkontrolovat alespoň cukr nalačno, ale ideálně celý zátěžový test. Pokud máte žádanku od gynekologa je jistě platná a test oGTT lze provést i v pozdější fázi těhotenství. Nicméně bych to neodkládala na leden. Dojděte si co nejdříve. Alespoň budete mít jistotu a klid na duši, že jste nic nezanedbala.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

20. 12. 2021 Marika

Dobrý deň. Mamka 74 rokov, má DM 2 typu asi od 50tky. 2x sa pichá. Dobre kompenzovana. Cca pred 2 týždňami jej opuchol palec na nohe. Bol ružový a trochu teplejší. A začal bočiť do vnútra. Teraz sa jej na boku vytvorila zatvrdlina ca 1 cm. Je tvrdá nebolí a má modrastý nádych. Máme sa obávať diabetickeho vredu?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

končetiny diabetika nemůžeme podceňovat. Doporučuji Vám ukázat palec na diabetologii neboVašemu obvodnímu lékaři. Může se jednat o běžnou infekci, ale pokud se včas nezaléčí, někdy u diabetiků může dojít k rozšíření. Je potřeba zkontrolovat cévní zásobení končetiny.
Tak neváhejte a vyražte k lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 12. 2021 anonymní

Dobrý den,
ve 12. týdnu těhotenství mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka - první odběr na lačno 5,3 a druhý odběr 5,4. Gynekolog mě odeslal na diabetologii. Pan doktor na diabetologii odebral dlouhý cukr, který byl 31. Ujistil mě, že by se opravdu mělo jednat o těhotenskou cukrovku, která bude řešena dietou - 1 800 kcal/7500 kj z toho 200 g sacharidů, 70 g tuků a 90 g bílkovin. Jídelníček se snažím dodržovat (striktně jsem odbourala veškeré sladké a pečivo), avšak kvůli nevolnostem občas nedodržím bílkovinou část, protože se mi dělá z masa a vajec špatně. Je to problém? Ve skupinách těhotných, kde čerpám inspirace na jídelníček, všechny ženy měří cukr v krvi glukometrem. Já jsem ale v poradně žádný nedostala, tudíž tedy neměřím a cukr nemám jak kontrolovat. Mám tedy nyní obavy zda i v dobré víře nedělám dietní chyby, které by mohly ovlivnit miminko (např.: po smažení na oleji, kde cukr prý také může v hodnotách létat, po druhé večeři kde mám 150g ovce, po svačině štrůdlu bez curku apod). Po měsíci bych měla jít na kontrolní odběr glukózy, hbA1c a moče. Je tedy tento postup dostatečný? Také jsem se chtěla zeptat, zda může těhotenská cukrovka v průběhu těhotenství zcela zmizet? Celý první trimestr jsem byla na hormonech - Utrogestanu, který prý může cukrovku ovlinit.
Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji vše dobré v této nelehké době.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

podle výsledků se u Vás jedná opravdu o těhotenskou cukrovku. Pokud nemáte nadváhu, doporučujeme v dietě 225-250g cukrů na den, což by neměla být dieta redukční, ale racionální. Všem těhotným v ambulanci vydáváme glukometr, aby si mohly samy doma kontrolovat, jak se hladina krevního cukru vyvíjí.
Během těhotenství cukrovka vymizí málokdy, spíše se hodnoty mohou horšit. Proto bych Vám doporučovala požádat na diabetologii o glukometr. Cílové hladiny nalačno jsou do 5,3, za hodinu po jídle do 7,8mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 12. 2021 anonymní

Dobry den, absolvovala jsem cely test na tehotenskou cukrovku. Prvni hodnota z prstu mi vysla 5,3. Dalsi dve hodnoty neznam, uz brane ze zily. Nevedela jsem jak den predem jist. Je mozne, kdyz jsem vyjimecne mela den predem cokoladu, zmrzlinu, dzus, pecivo az k veceru. Ze mi to mohlo zkreslit vysledky? Jedla jsem naposledy ve 20 hod. Z prstu mi krev zjistovali v 6:45. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano je to možné. I když u Vás si nejsem zcela jista.
Správně se má test provádět alespoň po 8 hodinovém lačnění. Nedoporučujeme omezovat den předem sacharidy, strava by měla být běžná, racionální.

Doporučovala bych Vám kontrolní odběr.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 12. 2021 Markéta

Dobrý den,
co je mi známo, produkce inzulínu je přímo závislá na hladině glukózy v krvi. Taktéž je faktem, že umělá sladidla neovlivňují glykemii. Přesto ale narážím v různých článcích na informace, že sladká chuť oněch sladidel (byť jsou bez energie) máte a provokuje tělo k produkci inzulinu. Je to nesmysl? Může sladká chuť takto působit v těle i když neovlivňuje glykemii?

Děkuji za odborný názor

Odpověď ordinace

Dobrý den,

umělá sladidla, která neobsahují žádné cukry (tedy ty neenergická jak zmiňujete), neovlivňují hladinu glykémie.
Potíží bývá sladká chuť, která často vede uživatele k další konzumaci nevhodných jídel, které již hladinu glykémie ovlivňují.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 12. 2021 Aneta Cieslarova

Dobrý den,zajímalo by mě jestli mohu užívat Melatonin forte 5 mg když mám cukrovku 2.typu na kterou beru Glycadu30 jednou denně a vysoký tlak na který beru Isoptin 240 taky jednou denně?! Na netu jsem se dočetla,že se diabetikům tento produkt nedoporučuje.Tak teď nevím jestli ho můžu brát nebo ne?! Již měsíc trpím nespavostí a tento přírodní produkt, který jsem včera vzala poprvé mi dopomohl ke spánku,ale nechci nic zanedbat.Lékarnice jsem se při koupi dotázala a bylo mi řečeno,že tento produkt mohu,ale dnes jsem dotázala jinou lékárníci online a ta mi poradila ať se poradím s lékařem a bohužel můj doktor má dovolenou a tak se ptám vás.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, melatonin lze u diabetu užívat. Doporučuji Vám zkusit 1/2 tbl 30 min. před spaním. Jinak se snažte dodržovat režim, který je pro spánek vhodný (odpoledne bez černého čaje, bez kávy, bez mobilu v posteli, pravidelně chodit spát, večer bez tučných jídel, alkoholu).
Obecně není každodenní užívání léků na spaní vhodné. Melatonin ale není návykový jako např. klasické prášky na spaní.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 12. 2021 Petr

Dobrý den. Za poslední 2 měsíce mám samovolný úbytek váhy z 81 kil na 75. Hodnotu glykogenu v krvi jsem měl 13,8 a tak půjdu na vyšetření na cukrovku. Chci se zeptat kdy se ubývaní váhy zastaví nebo jak se stravovat abych stále nehubnu? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jedním z průjevů cukrovky může při vysokém cukru být hubnutí. Je to proto, že cukr se dostává do moči a dochází tak ke ztrátě energie a hmotnosti.
Po stabilizaci cukru, tedy až dostanete léky, dojde k zastavení ztrát cukru do moči a váha se Vám pravděpodobně vrátí na původní hodnoty.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 12. 2021 Jana

Dobrý den, odjela jsem na 4 dny na dovolenou a zapomněla jsem si inzulín . Jsem diabetik II. typu a užívám ráno 1.5 mg glymexan, 3x denně po jídle Siofor 1000 mg a večer 40 jednotek inzulínu Tresiba. Mohu být ty 4 dny bez něj? A vzít večer třeba 2 Siofory?
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

jako diabetik 2. typu nejste životně závislá na inzulínu, proto si myslím, že k závažnému zhoršení Vašeho stavu nedojde.

Maximální dávka Sioforu je 3000 mg na den, tento lék tedy navyšovat nelze, již užíváte 3000 mg denně.
Glimexan užíváte 1,5 mg 1 tbl.  ráno. Tento lék lze na dovolené navýšit na 2 tbl. ráno, pokud máte hladinu glykémie nalačno nad 8,0mmol/l.

Doporučuji Vám na dovolené kontrolovat denně hladinu glykémie a podle výsledku teprve upravit dávkování léků.
Na dovolené je totiž často glykémie uspokojivá z důvodu větších pohybových aktivit.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 12. 2021 anonymní

Dobrý den,
manželovi byla naměřená na lačno glukóza 7, 04, předcházel tomu prediabetes několik let. Dostal 1x denně Metformin 500, ohledně jídelníčku mu bylo doporučeno pouze omezit sacharidy, kontrola bude v únoru. Prosím, jak má vypadat jídelníček v této první fázi? Je ještě nějaká šance se do budoucna zbavit léků v případě změny jídelníčku? Věk 46 let. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

léky na cukrovky se v současné době doporučuje užívat co nejdříve po zjištění diagnózy. Je to protože, že pro prevenci pozdních komplikací je velmi důležité mít cukr pod kontrolou od počátku. Stravou, pohybem a léky jsme schopni cukr velmi dobře a dlouhodobě stabilizovat. Vysazení léků se ale dočká málokdo. Většinou léky vysazujeme u těch pacientů, kteří v počátku měli velkou nadváhu a zhubnou. Nicméně i ti jsou trvale pod kontrolu (například 1x za rok).Nepíšete svoji váhu, takže těžko odhadnout.
Strava se v této fázi doporučuje racionální. To znamená vyhýbat se rychlým cukrů (nebo je výrazně omezit). Dávat přednost celozrnným výrobkům, méně tučného. Informací na téma zdravá strava je na internetu nepřeberné množství. Va Vašem případě není nutné počítat gramy cukrů na den, jen vybírat ty kvalitní.

Více např. viz:
https://www.dobrycukr.cz/ viz diabetická dieta
https://www.dobrycukr.cz/index.php/pro-zvidave viz dieta při cukrovce
https://www.cukrovka.cz 

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 11. 2021 Pavol

Dobrý deň, prosím, rád by som sa spýtal ako je to s možnosťou podávania vitamínu B12 pri diabete II. typu. Aké je dávkovanie pri i. v. podávaní 1000mg.
Ďakujem.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pacienti s cukrovkou, zvláště pokud jsou dlouhodobě léčeni preparáty, které obsahují účinnou látku metformin, mohou mít zhoršené vstřebávání vitaminu B12 ze žaludku s projevy únavy nebo lehké neuropatie.

Dále jsou ohroženi vegani a vegetariání, lidé po chirurgickém zákroku, ti, co často pijí alkohol a staří lidé. S nedostatkem vitamínu B12 bojují lidé s celiakií, Crohnovou chorobou, autoimunitními chorobami, záněty střev, s poruchami kyseliny chlorovodíkové nebo s poruchou vnitřního faktoru, lidé s chorobami žaludku, břišní slinivky a tenkého střeva, nemocní s chronickými virovými infekcemi střev

U těchto pacientů můžeme vitamin B12 doplňovat. Pozor je ale vhodné před zahájením léčby zkontrolovat hladinu vitaminu B12 aby nedošlo k předávkování.

Můžeme použít injekce, kde se podává 1000ug obvykle 1x za 14 dnů nebo za měsíc hluboko do svalu. Nově je k dispozici tableta vitaminu B12, kde je obsaženo rovněž 1000ug vitamínu a kde nedochází při vstřebávání v žaludku ke ztrátám. Rovněž je vhodné kontrolovat účinek léčby, tedy cca za půl roku provést kontrolu hladiny vitaminu B12.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 11. 2021 anonymní

Dobrý deň, po tehotenskej cukrovke som bola na kontrolu ogtt, kde mi bola zistena porucha glukozovej tolerancie, hodnota nalacno 5,5 a po 120 minutach 7,9. Pani doktorka povedala, ze sa mam stravovat ako diabetik. Pocas tehotenstva som prisne dodrziavala dietu, vysledky boli Ok, zaujima ma, ci aj teraz okrem vylucenia sladkosti a bielej muky mam jest aj nízkotučné mliečne vyrobky? Dvíhajú tiez cukor alebo je to iba kvoli tomu, aby diabetik nepribral na vahe? Ja som dost chuda a ked obmedzim sladke a este aj nízkotučné vyrobky budem jest, schudnem este viac, ako sa mi stalo aj pocas tehotenstva (teraz 165cm a 58kg.). Preto ma zaujíma, co mam vlastne jest, nikdy som nemala problem s nadvahou, skor naopak, preto neviem, ci mam aj pravidelne cvicit, teraz cvicim cca 2-3x tyzdenne jogu po cca 20 minutach. Ďakujem pekne z odpoveď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota glykémie nalačno 5,5mmol/l je hraniční. V této fázi doporučujeme racionální stravu. Tedy omezit volné cukry (všechny sladkosti), ale pokud budete mít potřebu sladkého, můžete nějakou potravinu, která obsahuje zdravější cukry (např. jablečný závin bez přidaného cukru, musli, ovoce, apod).
Obsah cukru v dietě by měl být kolem 200-225gUV, není třeba držet redukční dietu. Rovněž není třeba užívat nízkotučné výrobky (jako např. jogurty, sýry).
V mléčných výrobcích je obsah cukru minimální. Pokud máte pohyb ráda, určitě jej zařaďte.

Do budoucna je vhodné 1x za rok kontrolovat oGTT jak se porucha metabolismu cukru vyvíjí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 11. 2021 Emanuel Beneš

Dobrý den , prosím Vás mám veliký problém jsem diabetik a astmatik.
…Mám to po očkováni te 3. Dávky ze mě silne bolí hlava zúžené zornicky jsem unavený přitom spím často a Dobre … ale točí se mi šílene hlava mám zavrate horečky někdy i zvracim … oznamim to lekarce co to muže byt mám i cukr a tlak šílene rozházeny až po rom očkováni …

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

očkování, nejen proti COVID, může způsobit přechodné zhoršení krevního cukru, který je dán celkovou reakcí těla na očkování (únava, točení hlavy).
Potíže obvykle v průběhu týdne nebo 2 odcházejí. Je důležité si kontrolovat hladiny krevního cukru a pokud je vyšší, upravit po dohodě s lékařem léky. Cílové hodnoty glykémie jsou po očkování cca 5-13mmol/l, dlouhodobě pak 8-10mmol/l po jídle. Pokud Vaše potíže budou přetrvávat i po 14 dnech, doporučuji Vám kontaktovat Vašeho lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 11. 2021 Maková Panenka

Chtela bych vedet co mam dat při hypoglikemii. Přitel ma diabetes 1 před kdyz mu je slabo vi co si ma vzit ale pred 2 dny nebyl schopen a ja mu dala lžičku cukru a naput coly ale pak mi začal nadavat mel cukr 18 pak si vzal beco sam pozdeji a mel 14 ale od te dovy je mu porad špatne.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

řešit hypoglykémii není někdy jednoduché. Pokud přítel již nedokázal hypoglykémii sám zvládnout, je dobře, že jste se o něj postarala. Podala jste colu (tedy cukr v tekutině) a lžičku cukru. To je správně. Cukr v tekutině se totiž rychle vstřebává a tak dojde rychle ke zlepšení stavu. Následně u něj došlo k vzestupu glykémie až na 18mmol/l. Je normální že po hypoglykémii dojde k vzestupu glykémie. Vzestup je dán jednak množstvím cukru, které diabetik na hypoglykémii sní (a někdy je to zbytečně hodně), ale také tím, že játra při hypoglykémii vyplaví cukr ze zásob. Pokud je hypoglykémie těžší (a to u Vašeho přítele byla, když jí nezvládl sám), může být následný vzestup glykémie výraznější.

Hypoglykémii nejrychleji vyřešíte podáním 10 - 20g jednoduchého cukru, který se rychle vstřebává, konkrétně např.
1.ideální jsou tbl s hroznovým cukrem (cca 4 ks) nebo
2. je možné použít 2 - 3 kostky cukru - nejlépe rozpuštěné v tekutině  nebo
3. slazené nápoje (1 sklenka džusu, 1 sklenka cola, ne ovšem light!... ) nebo
4. můžete si v lékárně koupit gel v tubě, kde je 10g rychlého cukru. Zde je s výhodou že se gel začíná vstřebávat již v dutině ústní, je to tedy velmi rychlé

POZOR: čokoláda a čokoládové tyčinky sice obsahují velké množství cukru, ale díky vysokému obsahu tuků dochází k jeho pomalejšímu uvolňování a proto nejsou na řešení hypoglykémie vhodné

Pokud vznikla hypoglykémie z důvodu většího pohybu, doporučujeme ještě sníst jídlo se složenými sacharidy (např. kus pečiva), které bude cukr uvolňovat pomaleji a udrží glykémii po delší dobu. Dále doporučujeme glykémii za 15 minut zkontrolovat – v případě přetrvávání nízkých hodnot podat dalších 10-20g jednoduchého cukru.

Určitě by si měl přítel rozebrat situaci, proč se ocitl v těžší hypoglykémii a příště se chovat tak, aby taková hypoglykémie nepřišla.

Níže ještě zasílám odkazy, kde jsou hypoglykémie a možnosti léčby popsány:

https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 11. 2021 Jitka N.

Dobrý den, hodnocení 10.2 hodinu po jídle je v pořádku? Jsem diabetik skoro 20 let a to jsem nevěděla. Já myslela že u nediabetika to stoupne tak na 7.5

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty po běžném jídle obvykle dosahují 6-7,5mmol/l, tak jak píšete u zdravých jedinců. oGTT (tedy zátěžový test)  je zátěž čistou glukozou (75g) což v běžné stravě nepřijímáme. Pro hodnocení toho, zda se jedná o diabetes se používá pouze stanovení nalačno a ve 120 minutě. vyjímku představují těhotné ženy, kdy stanovujeme též hodnotu v 60 minutě.

Jak probíhá provedení oGTT:
- 3 dny před testem neomezujeme příjem sacharidů (nejméně 150 g/den) a nemocný vykonává obvyklou tělesnou námahu;
- po 8–14 hodinovém lačnění se odebere vzorek krve nalačno;
- pacient vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve 250–300 ml čaje nebo vody během 5–10 minut;
- během vyšetření zůstává pacient sedět a nekouří;
- další vzorek krve se odebírá u těhotných v 60. a 120. minutě, u všech ostatních pacientů jen ve 120. minutě po zátěži glukózou

V průběhu glykemické křivky můžeme popsat tři úseky - glukóza se po podání ústy vstřebává ve střevě a glykémie se zvyšuje. V důsledku zvýšení glykémie se ve svalech a v játrech se tvoří glykogen. U začínajícího DM není glukóza v játrech dostatečně přeměňována na glykogen, a proto vrchol glykemické křivky přesahuje hodnotu 11,1 mmol/l a maximum nastává i později než za 60 minut. Sestupná část je závislá na účincích inzulínu a fyziologicky je charakterizována poklesem hladiny glukózy. Zpomalený a nedostatečný návrat glykémie k normě je projevem DM.

Hodnocení glykémie a oGTT:
Zdravé osoby mají plazmatickou glykémii nalačno < 5,6 mmol/l, při oGTT mají glykémii ve 120. minutě < 7,8 mmol/l. Pro diagnózu DM svědčí

glykémie nalačno > 7,0 mmol/l
nebo
náhodná glykémie > 11,1 mmol/l
nebo
glykémie > 11,1 mmol/l ve 120. minutě oGTT

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 11. 2021 Marika

Dobrý den, ráda bych znala váš názor na tento problém. Jsem těhotná a odmítla jsem ogtt s tím, že si budu hlídat cukr sama glukometrem a podstoupím párkrát odběr krve na glykovaný hemoglobin. Hodnoty jsem měřila cca od 20.tydne, abych viděla jestli se glykémie mění. Hodnoty jsem měla zcela v normě pod hranici i po velmi sladkých jídlech. Miminko rostlo normálně, bylo spíš cca o 200-300 g menší než je průměr. Změny jsem si všimla po 32. tt,kdy mi glykémie začala mírně stoupat, ale hranici jsem překračovala jen velmi výjimečně, třeba po hromadě těstovin a jinak jsem se vešla stále do doporučovaných hodnot i po sladkém. Ve stejném týdnu tedy 32.jsem si nechala udělat test na glykovany hemoglobin, který vyšel 34 a ranní lačná hodnota 3,2. Postupně jsem si všímala, že mi neprochází jídla, která běžně procházela například ranní ovesná kaše s mlékem a banánem a slunečnicí. Ale vždy hodnoty za 1,5- 2 hodiny po jídle bylo skoro na lačné hodnotě, hodnoty po hodině bývaly třeba 8. Stejně tak po sacharidových jídlech hlavně pečivo, těstoviny, luštěniny. To už jsem se blížila k 36.tydnu a stravu radikálně upravila na nízkosacharidovou, jen výjimečně jsem snědla pečivo nebo ovesnou kaši. Ve 36.týdnu jsem opět podstoupila odběr na glykovany hemoglobin, který vyšel 38. Zvýšil se, ale stále byl v normě, která by pro těhotné měla být přísnější a to do 40. Miminko tou dobou podle utz mělo cca o 200g víc než je průměr tzn. ve 36.tydnu 3180, což pana doktora nijak neznepokojovalo a vše na utz vypadá naprosto v pořádku včetně placenty atd. Stále dodržuji dietu (výjimečně přepísknu jednu hodnotu za den větší porcí). Také bych se chtěla zeptat zda může hodnoty ovlivnit i viróza bez teploty, jelikož se 3 týdny léčím se zánětem dutin. Zajímal by mě váš názor na vývoj měření glykémie, který jsem popsala výše, a zda je důvod k obavám, jestli celá tahle situace mohla nějakým způsobem negativně ovlivnit miminko a co si o tom vůbec myslíte. Děkuji moc za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vývoj glykémie, který popisujete je běžný u žen, které mají těhotenskou cukrovku. Vlivem placentárních hormonů dochází ke zhoršování citlivosti těla na inzulín, a proto po jídle s obsahem cukrů (zejména těch rychlých) dochází k vzestupu glykémie nad normu (tedy nad 7,8mmol/l za 1 hodinu po jídle). Protože se miminko vyvíjí v prostředí s vyšší nabídkou cukru, tak může o něco rychleji a více růst. Toto se typicky děje mezi  28.-36. týdnem těhotenství. Obvykle cca 14 dnů před porodem se snižuje hormonální činnost placenty a většinou dochází ke snižování glykémie. Nemoc může hladinu glykémie rovněž zvýšit.

Vzhledem k tomu, že jste již ve 36 týdnu, lze předpokládat že se Vaše hodnoty budou normalizovat. Doporučuji ale dodržování diety diabetické cca 150-200g cukrů na den (viz tehotenskacukrovka.cz). Hodnoty dlouhého cukru jsou v normě a popisované hladiny glykémie máte hraniční, domnívám se, že se Vašemu miminku daří dobře a nebudou žádné problémy.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

2. 11. 2021 Kateřina

Dobrý den,
je mi 37 let a jsem potřetí těhotná, nyní ve 27 tt. V minulých těhotenstvích mi GD zjištěn nebyl. Lékařka mi při zátěžovém testu na cukr po jídle zjistila hodnotu 154mg/dl, proto provedla ještě velký zátěžový test s odběrem krve před vypitím roztoku 75g glukózy, hodinu a 2 hodiny poté. Výsledky vyšly v normě, ale na hranici gestačního diabetu. Odeslala mě tedy za praktickým lékařem. Toť z její strany vše. Můj ošetřující lékař mi dal glukometr k domácímu měření a vysvětlil mi rozvržení diety. Použávám kalorické katulky, kde jsem si nastavila denní příjem energie na 1800kcal a množství sacharidů na 200 g. Dnes jsem prováděla kontrolní měření - nalačno 82mg/dl, hodinu po jídle 97mg/dl, 2 hodiny po jídle 101mg/dl. Po odpolední svačině, kdy jsem měla 30 g sacharidů vyletěla glykémie na 133mg/dl a já se cítila unavená. Od začátku těhotenství jsem přibrala i přes pravidelný pohyb již 10 kg a jsem na váze 82 kg/173 cm. V minulých týdnech jsem pociťovala silnou žízeň a únavu. Mám také autoimunitní onemocnení - lupenku, která se nyní opět zhoršila, i přesto, že užívám biologickou léčbu - TNF blokátor. Od 15. tt mám stále otevřené rány na kůži, které se nehojí. Lokálně užívám slabý kortikoid. Jsou v mém případě nastavená opatření dostačující a hodnoty v pořádku? Bohužel nežiji v Čr, tak nemám možnost navštívit diabetologickou poradnu osobně. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

denní příjem cukrů a energii máte nastaveno správně, obvykle doporučujeme 200-250g cukrů/ den. Rovněž hodnoty, které měříte, jsou normální. Nalačno by v těhotenství glykémie měla být při měření glukometrem do 90-93mg/gl (do 5,1-5,3mmol/l) Pozn. v laboratoři je nalačno do 90mg/dl.
Za 1 hodinu po jídle do 140 a za 2 hodiny do 120mg/dl.

Doporučujeme provádět měření glykémie alespoň 2 dny v týdnu (tzv. 4 bodový profil). To znamená nalačno, dále po snídani, po obědě a po večeři.
Pokud jsou hodnoty v normálu, neměly by být důvodem vaší únavy.

Více např. na www.tehotenskacukrovka.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 11. 2021 anonymní

Dobrý deň, momentálne som na začiatku 13tt a som sledovaná na endokrinológii s autoimunitnou tyreoiditídou. Užívam Letrox, momentálne 50 mcg 5x týždenne + 25 mcg 2x týždenne. Hodnota TSH bola udržiavaná na úrovni pod 2,5, z posledných odberov spred týždňa mi však vyšiel TSH na úrovni 2,62 (fT4 na úrovni 17,10). O koľko je podľa Vás potrebné navýšiť dávku Letrox a može mať takéto mierne navýšenie TSH negatívny vplyv na plod? Vopred ďakujem za pomoc.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina hormonů je stále pro těhotenství v pořádku, navýšení není nutné. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

31. 10. 2021 Jiřina

Obracím se na Vás s následujícím dotazem
.Asi 6 let se léčím s diabetem II. typu (Glucophage 1000mg 1-0-1) Dosud se hladina mého glyk. hem.pohybovala v pásmu 46-51.
V loňském roce jsem začala procházet klimakteriem, do toho v rodině byla diagnostikována onkol. diag., tak že posledních 12 měsíců pro mě bylo ve znamení velkého
stresu a změn.
Je možné,že zmíněné by mohlo mít vliv i na diabetes (resp.na hladinu glyk.hem.)?
Výsledky : 12/2020 -54. 04/2021 - 57. 08/2021-59
BMI jsem z 30 snížila na 28. Snažím se dodržovat všechna dietní a režimová opatření,kterými by se měl diabetik řídit, avšak výsledky tomu neodpovídají.
Děkuji předem za odpově´d.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

stres, zejména pokud trvá delší dobu, může mít negativní vliv na kompenzaci diabetu. Dochází totiž k vzestupu stresových hormonů, které snižují citlivost těla na inzulín. Vaše výsledky ukazuzjí, že stav kompenzace se nelepší již 2x po sobě. Doporučovala bych Vám již nyní úpravu terapie tak, aby se hodnota HbA1C opět pohybovala kolem 50mmol/mol. Až budete v lepší kondici, můžete zkusit léky snížit. Není ale dopředu jisté, že to bude fungovat, neboť cukrovka se rovněž může horšit z jiných důvodů (např. snižování produkce inzulínu nebo zhoršování citlivosti těla na Váš vlastní inzulín). Důležité je mít dlouhodobě HbA1C kolem 50-53mmol/mol. Tak předcházíme vzniku pozdních komplikací diabetu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 10. 2021 Eva Vaverková

Dobrý den, přispívá VZP na dioptrické brýle?
Děkuji a přeji hezký den
Eva Vaverková

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na tuto otázku neznám odpověď, neboť se netýká diabetologie. Doporučuji Vám kontaktovat vaši pobočku VZP.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 10. 2021 Anka

Dobry den, chcela by som sa opytat? Mam 18 rokov cuktovku, v poslednej dobe bud mam super cukor ukazkovy alebo mi skace ze mi spadne aj 2 x do dna, jem to iste... Teraz mam problem rano 4,6 dam si jogurt broskynovy + 1 biely rozok a hodinu nam cukor 15,pred obedom bez dopichnutia 10.Inzulin mam humalog a tresibu, pri 4,6 som si dala inz. 6 jednotiek a nocny mavam 16..najhorsie je ze uz sa mi rozmazava videnie. Dakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

na Váš dotaz nelze bohužel jednoduše a jednoznačně odpovědět. Podle toho co píšete, se léčíte pro diabetes 1. typu, tedy každé jídlo potřebujete podat inzulín a to podle obsahu cukrů a vstupní hladiny glykémie.

Každý diabetik 1. typu by měl vědět, kolik g cukrů mu pokryje 1 jednotka inzulínu, a podle toho si inzulín dávkovat. A to tak, aby po jídle byla glykémie mezi  6-9mmol/l. Doporučuji Vám konzultaci ve Vaší dia ambulanci nebo nutričního specialistu nebo rovněž odkazy na zmíněné články.

Dotkla bych se jen Vaší snídaně: sladký jogurt vede ke krátkému, ale vyššímu vzestupu glykémie, než např. tmavý chléb se sýrem, proto máte po snídani 15 a samo to leze rychle dolů. Není to vhodná snídaně. Cílem léčby abyste se cítila dobře a neměla potíže (např. rozmazené vidění) je zabránit kolísání glykémie a udržovat glykémie mezi 4-10mmol/l. Pro výuku správné aplikace inzulínu můžete rovněž použít kontinuální monitoraci glykémie (tzv. senzory).

https://ocukrovce.cz/pocitani-gramu-cukru-ve-strave-manual-pro-dm-1/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 10. 2021 anonymní

Dobrý den, chci se zeptat. Bratr má DM1 . Na lačno mám od 4-7 jak kdy. Ale většinou 6-7 moll přes den, se dost často dostanu do hypoglikemie kdy nejnižší hodnota byla 2.1 moll . Když mi bratr nastrelil senzor, tak jsem se dostala i na 13 moll. Často jsem byla kolem 3 po jídle výstřel. Následně spadnu dolů kdy, to jde během půl hodiny i o 6 moll a to je mi dost špatně. Někdy se to drželo i celou noc 6-7 moll. Říkala jsem to obvodní. Ta mi vzala dlouhý cukr, který byl v normě. A tím to haslo. Není mi dobře když to vylítne kolem 9-10 moll stejně tak jako když mám kolem 3 moll. Děsím se DM 1. Ráda bych věděla protilátky, zda to není začátek DM1 ale prej není potřeba. Jaký mate na to prosím názor ?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud slinivka a hormonální regulace glykémie funguje normálně, udržuje se hladina glykémie v úzkém rozmezí během dne cca 3,9-7,5mmol/l.
Někdy dochází k většímu poklesu glykémie až do hypoglykémie i s klinickými projevy hypoglykémie (což se Vám zjevně děje, je vám špatně a naměříte nízký cukr) i u zdravých jedinců. Říkáme tomu fyziologický hyperinzulinizmus. Znamená to, že po přijetí nějakého nejčastěji sladkého jídla slinivka přestřelí a uvolní více inzulínu. Následkem je pak hypoglykémie a člověk to pocítí. Ale také to nemusí být jen přecitlivělá slinivka.

Ve vašem případě bych si nechala zkontrolovat tzv. oGTT (zátěžový glukozový test), produkci inzulínu a rovněž protilátky proti slinivce. Jestli se skutečně nejedná o počínající poruchu metabolizmu cukru.

Již nyní můžete upravit jídelníček, protože tím, že snížíte příjem rychlých cukrů (sladkostí) nebo je zařadíte vždy k jídlu, kde jsou i cukry složené, tak nebudete svoji slinivku tolik zatěžovat a nebude Vám kolísat hladina glykémie. Neměla byste mít pak potíže z poklesu krevního cukru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 10. 2021 Dana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak velký vliv na výsledek naměřený glukometrem z prstu má množství odebrané krve na testovací proužek. Zda může být test považován za správně provedený, pokud se zobrazí výsledek, nebo může být i tak výsledek zkreslený, jestliže by bylo nabráno malé množství krve. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glukometr je pomůcka, která není přesný laboratorní přístroj. Výsledek naměřené glykémie může kolísat v rozmezí +- 10%. Dále jsou tu následující okolnosti, které mohou výsledek zkreslit a na které je nutné při měření dávat pozor:

- velikost kapky krve nanesené na testovací proužek. Většina glukometrů si sama nasaje potřebné množství krve a výsledek ukáže, když je vše v pořádku. Vyjímečně se může stát, že kapička je malá, glukometr ji ale přesto přijme a výsledek pak neodpovídá.

- dotek prstu na reakční plošce proužku před nanesením krve

- mokré nebo špinavé prsty. Ruce před měřením doporučujeme umýt mýdlem a vlažnou vodou a řádně osušit. Nepoužívat desinfekci.

- prsty znečištěné sladkým jídlem (například prsty od banánu)

- znečištěný glukometr nebo jeho předchozí ponoření do tekutiny

- špatná kvalita proužků (nedodržení expirační doby, nesprávné skladování - zvlhnutí nebo přehřátí)

Pokud nemáte jistotu při měření glykémie glukometrem, vezměte jej s sebou na diabetologii, kde Vám vše zkontrolují a vysvětlí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 10. 2021 Ema

Dobrý den,
jsem diabetička (II.typu) léčená Glucophage 1000mg (1-0-1). V srpnu mi diabetolog předepsal lék Ozempic.(z důvodů naměřené hodnoty HbA1c. 60)
Zmíněnou medikaci užívám a hodnoty glykemie mám na lačno v rozmezí 6,9-8,0 a po jídle 7,9-9,3 od srpna se má hmotnost snížila o 9 kg. HbA1c mi po 2 měsících užívání bylo naměřeno 55.
Příští týden se však na stálo stěhuji (ze Znojma do Prahy)a budu měnit lékaře. Přijdu li na diabetologii v Praze a bude mi při odběru naměřen HbA1c nižší než 60 znamená to , že mi Ozempic lékař nepředepíše (nebo dá předpis, avšak za cca 3000kč /měs, protože momentálně nesplňuji podmínku předpisu léku za zvýšenou úhradu, jejiž podmínky jsem v srpnu splňovala)? Navíc lékař u kterého jsem se léčila, sám momentálně podstupuje operační zákrok a jeho zástup mi další recept na Ozempic vystavit nechce neboť ,, můj " diabetolog v září vystavil recept na 3pera -tj. do konce října.(Pokud bych se nestěhovala, na kontrolu bych byla pozvaná v závěru letošního roku)
Děkuji předem za radu.


Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste splnila podmínky dané pojištovnou a došlo ke snížení hmotnosti, zlepšení kompenzace diabetu, je možné lék Ozempic nadále předepisovat, protože léčba splnila svůj účel. Dokud bude dobrá kompenzace lze jej předepisovat.

Váš diabetolog to popíše v předávací zprávě pro dalšího lékaře, který by se tím měl řídit.

Jak to ovšem udělat s předepsáním, které potřebujete akutně je nutné se domluvit na vaší diabetologii ještě před předáním k jinému lékaři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 10. 2021 ProsímPomoc!

Dobrý den,
V roce 2020 cca v červenci-září se mi udála zvláštní záležitost, kdy jsem se probudil a mel jsem v podstatě všechny svaly menší. Predevším znatelně na nohách a zadku (tak velký rozdíl, že místo L velikosti, která mi byla těsná nosím M velikost, která je mi volná). Nabral sem rapidně cca z 87kg na 90kg, které se pro mě stali lehko udržitelné za stravování se pouze na 3 jídlech denně. Předtím jsem jedl klidne 4-6 jídel denně a držel jsem se v rozmezí 86-88kg. Taky moje velikost penisu (délka i šířka) a koulí se zmenšila. Nemám, tak velké libido jako dřív a zájem o druhé pohlaví. Dále jsem si všiml, že distribuce tuku se změnila (nabírám tuk i na horní části torsa, což jsem předtím nezažil). A když cvíčím nevydržím, tak dlouho a s menší intenzitou určitě, pokud to přetáhnu cítím paranoiu, social anxiety, nervozitu, akumulované negativní myšlení v mé hlavě a mám problem být v přítomném okamžiku. A také když cvičím nerostou mi moc svaly - poraním je - udělím stimulaci k růstu - ale nezlepšují se - buďto vypadám stejně nebo se ještě zmenší - V historii mám velmi dobré výsledky v kulturistice. A na závěr nemůžu natahat do svalů živiny (carbload). Jsem velmi štíhlý vzhledem k tomu že vážím cca 90-92kg (když jsem vážil těch86-88kg byl jsem docela nakrmený, ale štíhlý a prostě ve formě ) a jíst více nepomáhá pouze se to udrží v žaludku a stresuje to můj organismus více. Prosím vás o pomoc, co bych měl udělat ? Vždycky jsem měl dobré výsledky v posilování i libido bylo hodně vysoko a teďka jsem v pozici, kdy cítím, že mám svázané ruce za zádama a nic moc nepomáhá. Nevím jestli mám problem s HGH,testosteronem,ledvinami ci urcitá nebo pokrocilá forma insulinové resistence. Prosím vás o radu. klidně na MAIL. Děkuju.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

popis Vašeho stavu je velmi expresivní. Není z něj ale jasné na co přesně se ptáte. 
Můžete prosím formulovat jasné a konkrétní dotazy?

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 10. 2021 Lucie Přibylová

Dobrý den měla jsem těhotenskou cukrovku a držela jen dietu,teď jsem byla na kontrole ogtt testu po půl roce,ještě kojím.Lačný cukr mám 4,3,po 1 h 10,2 a po 2h cukr klesl na 6,3.Na diabetologii jsem volala výsledky a mám přijít 18.října.Dělá mi starosti ta druhá hodnota.Myslíte,že bude stačit dieta a změna životosprávy?Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud nejste těhotná, tak pro diagnozu cukrovky jsou zásadní hodnoty nalačno a ve 2 hodině testu. Ty jsou ve Vašem případě v normálu. Hodnota za 1 hodinu se u netěhotných nepoužívá.

Va Vašem případě se o diabetes nejedná.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

© 2022 ocukrovce.cz. Coding / design by inspirum and Martin Seidl.

Nahoru ↑