Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

27. 9. 2022 Davies

Please do you accept international patients?

Odpověď ordinace

Yes we do accept international patients.

If you want our care, please write the message to the email adres: info@diabetologiepraha4.cz

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 9. 2022 Láďa Botlo

Dobrý večer jsem diabetik 2 stupeň chtěl jsem se zeptat na týdení inzulín a jestli takový existuje děkuji za odpověď a přeji vám příjemný večer Láďa

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

inzulín, který se aplikuje 1x týdně je v současné době ve vývoji. Probíhají klinické studie a jsou velmi nadějné, inzulín dobře funguje. Je předpoklad že v průběhu 1-3 let bude k dispozici.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 9. 2022 JIří Mastil

Dobrý den, při běžné prohlídce u praktického lékaře mi v krvi naměřili glykémii 5,7 nmol/l, což už je v pásmi prediabetes (5,6-6,9). na internetu jsme sinašel doporučení, jak mám předcházet blížícímu s evzniku cukrovky. V lékárně jsem si koupil sadu na testování cukru v moči (gluko phan). Ale několika testy jsem naměřil vždy nulové hodnoty. Nevím jak si to vysvětlit. Mám cukrovku v rodině a nechci situaci podcenit. Prosím o radu, jak mám ověřit, jak na otm skutečně jsem. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, 5,7mmol/l je lehce nad normou. O prediabetu je mnoho informací, např: https://www.cukrovka.cz/
Jak sám říkáte, je důležité stav nepodcenit. Již v této fázi doporučujeme stravu racionální, pokud máte nadváhu, tak zhubnout cca 10% váhy, zkusit se hýbat (3x týdně hodina, např. chůze).

Kontroly vývoje glykémie Vám ale nedoporučuji provádět testem moči, protože do moče se obvykle cukr dostává až když je v krvi nad 8,0mmol/l a hodnoty jsou nepřesné. Proto si raději kupte glukometr a sledujte vývoj glykémie v krvi. Vaše cíle jsou nalačno 5-5,5. Při vzestupu nad 7,0mmol/l obvykle zahajujeme léčbu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 9. 2022 Miluše

Dobrý den. Paní doktorko asi jsem se špatně vyjádřila ale je mi 45 let nejsem těhotná jen jsem to špatně napsala. Myslela jsem 7.měsic jako červenec že mi byl zjištěn prediabetes.

Odpověď ordinace

dobrý den, 

pokud nejste těhotná, řešila bych Vás pochopitelně jinak :-)

Metformin se doporučuje podávat v maximální dávce, kterou tělo tolerujete. Zkuste užívat Metformin s prodlouženým uvolňováním například Glucophaxe XR (toto je originální preparát s nejmenším rizikem vzniku nežádoucích účinků typu zažívacích potíží). Dávku bych postupně navyšovala 500mg 1x denně, s navyšováním + 1 tbl po 14 dnech. Tedy 0-0-1, po 14 dnech 1-0-1, po 14 dnech 1-0-2, užívat během jídla. Obvykle podáváme 1,5 až 2g denně. Pokud Vám po něm nebude dobře, užívejte maximální tolerovanou dávku (třeba jen 1 nebo 2 tbl denně). Dle výsledků glykémie se poté přidávají další léky do kombinace.

K inzulínu obvykle při takto nízkých glykémiích (5,6-6,2) nesaháme. Je ale možné, že Vaše tělo vyrábí málo inzulínu, a proto jej Vám lékařka doporučila. To se dá zjistit z laboratoře. Máte totiž nízkou váhu a zde často vídám nižší produkci inzulínu slinivkou.

Závěrem: vyzkoušejte tedy léčbu Metforminem (Glucophage), pokud nebude uspokojivá kompenzace, zkontrolujte v laboratoři produkci inzulínu a dle výsledků Vám lékař upraví terapii. Ať již kombinace léků nebo inzulínu cílové hodnoty nalačno jsou 5-6,5mmol/l, po jídle do 8-9.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 9. 2022 Magda

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, měla jsem cukr nalačno při odběrech dvakrát v hodnotě kolem 7, tedy 7 a 7.3. Podle toho, co jsem četla, mi už neměl při těchto hodnotách být proveden test OGTT, ale proveden byl, s výsledky 7.0 nalačno a 7.2 po 120 minutách. Beru psychiatrické léky, 1 antipsychotikum a 1 antidepresivum. Při kontrolních odběrech jsem už měla hodnotu nalačno v pořádku 5. 1 a "dlouhý cukr" 37. Bylo mi řečeno, že o diabetes nejde, nicméně nyní mám přes týden virózu a cukr mi povyskočil kromě 8 dokonce na 10 nalačno (mám domácí glukometr). Nechápu, co to znamená, jednak ty hodnoty OGTT kontra 7 nalačno, jednak vysoké hodnoty při viróze. Mohla bych se na to zeptat? Děkuji moc.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

o cukrovku se jedná pokud:

1. je dvakrát po sobě nalačno cukru vyšší nebo roven 7

nebo

2. je ve 2 hodině oGTT glykémie nad 11,1mmol/l

Tedy ano, oGTT jste již nemusela podstupovat, jedná se o diabetes. Dle výsledků je na počátku a je velmi dobře kompenzován.
To rovněž vysvětluje, proč Vám glykémie při viróze vyskočily. Je to jev velmi častý u diabetiků. Nemoc (ať již chřipka, úraz nebo stres) zhoršují citlivost těla na inzulín. Zdravé tělo dokáže hodnoty normalizovat, tam kde je nějaká porucha metabolizmu cukrů, může dojít k vzestupu glykémie, který se většinou po nemoci opět vrací na původní hodnoty.

Doporučení tedy zní: začněte se stravovat racionálně, omezte příjem volných cukrů. Zařaďte do svého programu pohyb. Nepíšete kolik vážíte, ale váš BMI by měl být 24-28kg/m2. Kontrola glykémie za půl roku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 9. 2022 Jana

Dobry den zítra mam jít na OGTT ale beru penicilin. Zkresluje to ty testy nebo ne?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, nemoc by mohla výsledky ovlivnit. Doporučuji odložit a jít na testy, až budete zdravotně v pořádku.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 9. 2022 Miluše

Dobrý den mám prosbu. V 7 měsíci mi byl zjištěn prediab. Paní doktorka mi nasadila mulado večer po měsíci mi přidala stadamet. Na další kontrole kdy mám cukr na lačno od 5.6 do 6.2 oběd do 8 někdy i míň a večer do 7 má tělesná vaha byla 58kg paní doktorka mi nasadila inzulin vydržela jsem týden kdy má tělesná vaha spadla na 51kg.Po domluvě s nemocnici jsem inzulin vysadila a zůstala zpátky na tabletách. Prosím o radu protože mi všichni říkají že je to s prominutím hloupost takové hodnoty řešit inzulinem. Teď vážím aspoň 54kg mám jen stadamet ráno a večer, ale po jídle mám pocit hladu a jako bych měla knedlik v krku.Prosim o radu.Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud u Vás došlo ke zvýšení hodnot glykémie v těhotenství, jedná se o těhotenskou cukrovku. Říkáte, že v 7 měsíci jste dostala Mulado, poté Stadamet. V obou lécích je obsažena účinná látka metformin, která zlepšuje citlivost těla na inzulín. Citlivost je v průběhu těhotenství totiž zhoršena s maximem od 26. až 28 týdne. Pokud nestačí tablety, a hodnoty glykémie nalačno jsou opakovaně nad 5,3 až 5,5 zahajujeme léčbu inzulínem. Dávka inzulínu je taková, aby glykémie nalačno byly ideálně pod 5,1 ale alespoň pod 5,3mmol/l. Podle doporučení odborných společností, byl tedy postup správný. Během gravidity není nutné držet přísné diety, pro zdárný vývoj miminka se doporučuje alespoň 200g cukrů na den. Nevím proč jste tolik zhubla, možná jste se chtěla vyhnout inzulínu a držela přísnou dietu?

V praxi inzulín v léčbě těhotenské cukrovky často užíváme (je to až 10% všech těhotných). Inzulín je pro miminko neškodný, dokáže dobře zlepšit hladiny glykémie a maminka se může najíst tak, aby miminko mělo dostatek energie pro správný růst. Lék Stadamet často působí četné zažívací potíže typu tlaku  v břiše, může to být i ten knedlík v krku.  Na vašem místě bych se inzulínu nebránila. Je to opatření jak mít cukr do porodu pod kontrolou. Po porodu se léčba inzulínem ukončuje.

Více např. na: www.tehotenskacukrovka.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

9. 9. 2022 Martina

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně očkování proti Covid-19. Jsem od r. 2015 diabetik - DM I LADA, Apidra 4-5 - 4 - 7, Lantus 12, Prenessa 1/2-0-0. Příští kontrola 5. 10.
3. posilovací dávku očkování proti Covid (Pfizer) jsem dostala v prosinci loňského roku. Měla bych se objednat na čtvrtou? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

všem pacientům s diabetem doporučujeme očkování proti COVID 19 v termínech, které jsou platné i pro ostatní populaci. Pokud tedy uplynulo více než 6 měsíců od Vašeho posledního očkování a neprodělala jste COVID, je pro Vás očkování vhodné.

I když má nemoc COVID 19 nyní obecně mírnější průběh, je očkování důležitou součástí prevence proti další pandemii COVID 19. Pokud jste očkována, bude mít event. nemoc COVID u vás mírnější průběh se všemi důsledky (mírnější rozkolísání diabetu, kratší průběh, menší riziko vzniku vážných komplikací).

Závěrem: doporučuji Vám tedy již nyní 4. posilovací dávku očkování proti COVID 19

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2022 Marie Chaloupková

Mam cukrovku 2 roky v normě beru glucophage XR 1 ráno dnes při kontrole cukr na lacno 5,8 a dlouhy cukr 24 .chtěla bych vědět jestli dlouhy cukr není nízký?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, dlouhý cukr je "podezřele" nízký. Takové hodnoty někdy vidíme u pacientů s chudokrevností. Je to proto, že cukr se váže v krvi na červeného krvinky. Pokud je jich málo, je hodnota dlouhého cukru falešně nízká. Není to ale pravidlo, u některých pacientů je proces tzv. glykace (tedy obsazování červené krvinky cukrem) snížen a hodnoty také neodpovídají. Nicméně bych Vám doporučila pro jistotu nechat si zkontrolovat krevní obraz.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 9. 2022 anonymní

Kdys má cukrovku číslo 2 tak a má koronavirus hrozí neco

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

o cukrovce typu 2  a onemocnění COVID toho bylo hodně napsáno. Např: https://ocukrovce.cz/nejnovejsi-informace-o-diabetu-a-onemocneni-covid-19/

V současné době jsou k dispozici léky, které rychle léčí COVID a snižuji riziko komplikací u diabetiků. Je tedy velmi důležité co nejdříve po zjištění akutního onemocnění kontaktovat svého praktického lékaře, který Vám léky předepíše (pošle recept). Dále je velmi důležité snížit riziko nákazy. Proto je důležité očkování proti COVIDU podle doporučení. Domluvte se opět s Vaším praktickým lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 9. 2022 Petra

Dobrý den,prosím Vás kde mě prosím sestaví dietní jídelníček při diabetes a slinivky břišní? Potřebuji to pro bratra,abych mu podle něj mohla vařit .Po propuštění z nemocnice dostal papír co může a nemůže jíst.No a taky kolik denně může sníst sacharidů atd.Budu mu vařit já .Moc děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podrobná odpověď přesahuje možnosti této poradny. Doporučuji Vám obrátit se na nutričního terapeuta v místě bydliště. Obvykle bývají v rámci nemocnice nebo Vám poradí na diabetologii, kde je bratr léčen. Pokud jste z Prahy, můžete se objednat do naší nutriční poradny, viz: www.diabetologiepraha4.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 9. 2022 Lenka

Dobrý den, před třemi dny mi byl nasazen inzulín, po aplikaci inzulínu se mi zvedá na 20,co mám dělat? 4 roky jsem brala tabletky inzulín mi byl nasazen z důvodu špatných jaterních vysledků. Prosím o radu

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nepíšete bohužel o jaký typ inzulínu se jedná a jaké máte dávky. Nemůžu Vám tedy takto poradit. Doporučuji Vám co nejrychleji se obrátit na lékaře, který Vám inzulín předepsal nebo pro správnou odpověď potřebuji znát:

1. jak se jmenuje inzulín
2. v kolik hodin ho aplikujete
3. jaká je dávka
4. užíváte ještě nějaké tablety na cukrovku
5. jaké jsou glykémie nalačno, jaké jsou glykémie 2 hod po jídle

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 8. 2022 Vladimíra Kratinová

Dobrý večer mám dotaz mamince našli cukrovku nasadili prášky,ale cukr litá 13,10,18,v červenci byla hospitalizován měla v nohách dírky otevřené dodnes se jí to nelepší ma se nechat vyšetřit revmatologie ,bohužel bez úspěchu nikde ji nechtějí vzít napribiraji podle výsledků ma málo bílých krvinek do dia poradny ji nikdo neposlal nevim uz si rady co sni dělat.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty krevního cukru opravdu nejsou ideální, zejména pokud má defekt na noze. Cukrovku lze léčit u obvodního lékaře, pokud se nedaří dosáhnout uspokojivých hodnot, posílá obvodní lékař pacienta na diabetologii. Požádejte tedy Vašeho lékaře, aby poslala maminku na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 8. 2022 anonymní

Dobrý den ,stále bojují s váhou vždy se mi podařilo zhubnout ale za poslední dobu se nedaří .Přestala jsem jíst bílé pečivo ,tmavé si dávám výjimečně.Překopalabjsem jídelníček jim 5 x případně 4 x denně malé porce většina jídla je zaměněna za zeleninu a váha mi stále nejde dolů naopak vylezla nahoru .Mám obezitu prvního stupně při výšce 165 cm vážím 88.4.Muj hlavní problém je že nechodím pravidelně na záchod praktická doktorka mě poslala na vyšetření střev .Bylo mi předepisovaná laktuloza .Nejím žádné sušenky ,bonbóny zákusek jen když je oslava narozenin už skoro ani doma nepeču v práci chodím každý den mám 12-15 km chůze chodíme každý rok Prčice alkohol jen příležitostně kávu čaj nesladím a s váhou stejně dolů nejdu .Babička a Maminka měla operaci štítné žlázy.Kdyz se rozhodnu navštívit vašeho nutričního poradce co vše obnáší návštěvy.Platí něco pojišťovna ,či si pacient hradí sám .Děkuji za info přeji pěkný den

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ve Vašem případě navrhuji nejdříve navštívit lékaře, obezitologa. Zkontroluje Vám metabolizmus, rozložení tuků a svalů v těle a ev. doporučí nutriční konzultaci. Vyšetření obezitologem hradí pojištovna, nutričního terapeuta ale ne. Zde je vstupní konzultace 600 Kč kontrolní za 300 Kč.
Ceník nutričních konzultací a vyšetření lékařem se ale v celé ČR velmi liší. Toto jsou pouze ceny naší ambulance.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 8. 2022 Jana

Dobrý den,
už necelý měsíc si každé ráno na lačno měřím cukr. Je v rozmezí 5,4 - 6,9 (nejčastěji je to kolem 6,5), dnes ráno poprvé 7,4. Dvě hodiny po jídle je do hodnoty 7 (měřeno asi 3x). Máma má cukrovku, teta kvůli cukrovce umřela.
O prediabetes jsem si přečetla teprve nedávno, pohyb přiměřený, mírná podvýživa (za to mohou psychické problémy).
Měla bych si pro jistotu nechat změřit hodnoty laboratorně nebo bude stačit upravit jídelníček a vývoj dále sledovat?
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud chcete mít jistotu, je lepší si nechat cukru zkontrolovat v laboratoři po alespoň 8 hod. lačnění. Glukometry jsou pomocné přístroje a číslo, které naměří, může kolísat +- 10% od reálné glykémie. O cukrovku se jedná, pokud je glykémie nalačno nad 7,0 nebo v zátěžovém testu ve 2 hodině nad 11,0mmol/l.
Nicméně je jisté, že máte poruchu metabolizmu cukrů (jak správně říkáte prediabetes). Určitě je dobré začít s racionální dietou, pohyb alespoň 3x týdně např. chůze. Léčbu doporučujeme, až když máte cukrovku s hladinou HbA1C cca nad 50mmol/mol.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 8. 2022 Dana

Dobrý den, je mi 44let se standartní váhou, pravidelným pohybem atd.Byl mi před 4 měsíci naměřen cukr s verdiktem - prediabetes.. Beru 2*denně standamet.. Nyní mám převážně hodnoty ráno 6,4 a po jídle 7,3(občas večer skočí na 8,6)Myslíte si, že vydrží léčba léky? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše aktuální hodnoty jsou v normě, ale jak to dlouho vydrží, nelze přesně odhadnout. Obecně platí, že cca 30% pacientů s prediabetem přejde do cukrovky, 30% se zlepší (to platí ale pro ty, kteří mají velkou obezitu a zhubnou, tedy  ne pro Vás) a cca 30% zůstává.
Pro to, aby Vaše hodnoty zůstaly dlouho setrvalé je velmi důležitý pravidelný pohyb (3x týdně 60min např. chůze) a racionální strava. Zbytek jsou geny, stresy, to nejde dost dobře ovlivnit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 8. 2022 Lucka

Dobrý den,
celá moje rodina má buď cukrovku nebo trpí hypoglikémií. Před sedmi lety jsem brala antidepresiva kvůli průjmům a po vysazení jsem v háji, uplně jsem přestala chápat svoje tělo i emoce. Nevím, jestli trpím záchvaty úzkozti, paniky nebo hypoglikémií. Po jídle vždy úzkozt zmizí. Na internetu je napsáno, že pacienti s panickou poruchou si stěžují na kolísající hladinu krevního cukru, ale po naměření je jejich cukr normální. Jenže je jasné, že pokud jsou ve stresu, tak i když mají nízkou hladinu cukru, tak přeci při stresu se jim trochu zvýší. Takže podle psychiatrů je to nemoc, která vychází z mozku. Já si ale myslím, že je to problém nadledvin. Přemýšlím o antidepresivech, protože se bojím kamkoliv jít kvůli těmto stavům. Jenže u antidepresiv zase píší, že vedlejší účinky mohou být cukrovka a nebo že zvyšují množství hypoglikemických záchvatů. Opravdu nevím, co mám dělat. Krevní testy na cukr mám dobré. Testy ze slin na kortizol dobré nemám, ráno mám méně kortizolu, než by mělo být. Ale doktoři tyto testy neuznávají. Neuznávají žádnou nadledvinovou únavu. Uznávají pouze addisonovu chorubu a Cushingův syndrom a nic mezi tím. Moc děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel nepopisujete svoje příznaky a zejména za jakých okolností se objevují. K vyloučení hypoglykémie je nejlepší stanovení aktuální glykémie při Vašich potíží a pokud není normální pokračuje se v komplexním došetřování, včetně provádění hladového testu za hospitalizace. Pokud se jedná o nadledviny, máme specializovaná vyšetření ukazující jejich správnou funkci, a zda Vám ve stresových situacích dodávají dostatečné množství kortizolu. Jejich nízká funkce může být příčinou hypoglykémií a zejména závažných slabostí až kolapsových stavů. Tato vyšetření se provádí na specializovaných pracovištích.

S pozdravem

MUDr. František Loos

17. 8. 2022 Eva Jančurová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat...dostala jsem od 2 různých lékařů žádanku na krevní odběr na stanovení hladiny cukru. Odběr byl proveden v jeden den, na lačno, ze žíly, na jednom odběrovém místě - bylo to z jedné napíchnuté žíly (uděláno více odběrů dle 2 žádanek)...Každému lékaři byl odeslán výsledek a ten se lišil. Je skutečně možné, že se toto může stát nebo došlo k nějaké chybě? Jeden výsledek byl 5,37 a druhý 4,7. Z výpisu u zdravotní pojišťovny vidím, že každý výsledek byl stanoven v jiné laboratoři. Předem velice děkuji za odpověď, Eva

Odpověď ordinace

Dobrý dne,

bohužel je pravdou, že se výsledky z různých laboratoří se mohou lišit. Výslednou glykémii ovlivňuje:

1. nesprávné zpracování vzorku: čas jak dlouho stála zkumavka před vyšetřením (čím déle, tím může glykémie klesnout)

2. způsob zpracování krve (zde se jedná o žilní krev či plazmu, nebo tzv. kapilární krev: to je ale odběr z prstu)

Takže je těžké říci, která hodnota byla ta správná, jisté je že jsou obě v normě, a to je dobře.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 8. 2022 Denisa

Dobrý den, byl mi v únoru diagnostikován prediabetes, věk 34, hodnota na lačno 6.2, hodnota dlouhodobého cukru je 37, v rodině několik cukrovkařů. Mám velkou nadváhu, že 112 se mi podařilo dát dolů zhruba 20 kg. Hodnoty po probuzení už jsou také lepší např. 5.2, 5.4, 5.5. Bylo mi doporučeno měřit se hodinu po jídle, jelikož tam je větší problém. To se mi také relativně daří už mít lepší hodnoty. Jen mě trápí jedna věc, a to když vstanu, mám cukr např. do 5.4 a jakmile dorazím do práce, tak před snídaní to vyskočí na 6.4. Upraví se to ještě trošku zhubnutím? Byla mi doporučena medikace, ale tu jsem prozatím odmítla s tím, že pokud bude nějaký problém, budu ho hned řešit s lékařkou. Stravu relativně dodržuji, s pohybem teprve se seznamuji. Dá se prediabetes opravdu zvrátit a vrátit se k normálním hodnotám? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

chválím Vás jak se snažíte a máte pěkné výsledky. Odpovědět na Vaší otázku jednoznačně nejde, ale je pravdou že až u 30 % lidí s nadváhou lze prediabetes zvrátit do normálního stavu. Pohyb hodně pomáhá ve zlepšování glykemií, ale musí to být pravidelný a aerobní aktivity. Tedy např. 3x týdně hodina chůze nebo běhu, kola apod. Chce to čas. Vydržte v pohybu a udržte hmotnost jak píšete -20 kg alespoň 1 rok. Pak uvidíte.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 8. 2022 Mirek

Nemůže mi letrox 75 zvisit glykemii?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Letrox užíváte z důvodu snížené činnosti štítné žlázy tak, aby byly hormony štítné žlázy v normě. Tzv. hypothyreoza (tedy snížená činnost štítné žlázy), která není dobře léčená, může vést ke zhoršení kompenzace cukrovky. Tedy pokud užíváte letrox a máte normální hladinu hormonů štítné žlázy nepovede to ke zvýšení glykémie. Naopak nově zaléčená hypothyreoza může vést k mírnému zlepšení kompenzace diabetu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 8. 2022 anonymní

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na názor při plánovém těhotenství a diagnostikované imunogenní hypertyreózy. V roce 2020 mi byly zjištěny velmi vysoké hormony až 2x tolik hormonů než by bylo třeba, byla jsem léčena thyrozolem z počátku 3 léky denně a poté jsme snižovaly dávky na základě odběrů. Z počátku mi má doktorka doporučovala jít na operaci štítné žlázy kvůli plánovanému těhotenství. Po roce léčby mi již operaci nedoporučovala z důvodu rychlého zlepšení výsledků. Ke konci léčby druhá polovina roku 2021 a začátek roku 2022 jsem brala půl léku euthyroxu a půl léku thyrozolu od den, aby se mi to nevrátilo. V únoru letošního roku jsem potratila - zamlklé těhotenství, v březnu mi byly léky vysazeny kvůli ukázkovým hodnotám. V květnu jsem potratila podruhé - chemické těhotenství. Teď na kontrole v červenci mi bylo zjištěno, že mám hodnoty opět horší FT4 23,89 pmol/ a TSH 0,024 mIU/I. Ptám se tedy je tedy šance otěhotnět, donosit a mít zdravé dítě, i když bych nešla na operaci? Podotýkám, že je mi bude v prosinci 29 let a momentálně nemám žádné příznaky hypertyreózy, cítím se velmi dobře. Už se cítím z celé té situace dost nešťastná - dva potraty, návrat zhoršení funkce ŠŽ, dle lékařky štítná žláza neměla za následek potraty kvůli dobrým výsledkům, chodím cca každé 3 měsíce na odběry. Momentálně mám od lékařky zákaz otěhotnět. Nevím, co tedy dělat, ráda bych, aby se vše dalo do pořádku jinou než operativní cestou, ale mám pocit, ze všech informací, které jsem dohledala, že operace bude nevyhnutelná, protože léky na léčbu hypertyreózy jsou v těhotenství nebezpečné. Předem děkuji za názory jiného lékaře.

Odpověď ordinace

Dobry den,

souhlasím s Vaším lékařem, štítná žláza s velkou pravděpodobností neměla souvislost s potraty. Teď bych chvíli počkal co štítná žláza udělá, jak se stabilizují hodnoty. Paní doktorka Vám často kontroluje hladinu hormonu a dle toho se s Vámi domluví, kdy bude možné plánovat těhotenství. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

22. 7. 2022 MAREK

Dobrý den.Mám dotaz,před 3lety mi byl zjíštěn diabetes 2 tipu jsem léčen mým praktickým lékařem ale poslední 2 kontroly(co 3 měsíce) cukr 11,a ted při poslední 13(na lačno).Hodnoty sem míval celkem kompenzované ale poslední pul rok hodnoty 10-13 kdykoli během dne,čekal jsem že mě doktorka pošle na diabetologii ale pořád jen(mate to horší) kontrola za 3měsíce,Jsem na vážkách zda není něco zanedbáno.MEDIKACE(ráno GLUCOPHAGE 1000´,GLICLADE 60.večerGLUCOPHAGE1000XR,GLICLADE 60)Děkuji za radu

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ve Vašem případě nezbývá než souhlasit. Hodnoty nejsou v normě, léky, které užíváte jsou již na maximu.
Poproste lékaře, ať Vás pošle na diabetologii. Diabetolog může používat jiné léky, které účinně mohou snížit glykémii a které praktičtí lékaři nemají od zdravotní pojišťovny povoleno předepisovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 7. 2022 Miroslav Šindelář

Dobrý den,prosím o vyjádření se k mému problému.Mám diabetes ll st . Bral
jsem ráno 1tbl SIOFOR a 1tbl JANUVIA, na oběd 1tbl SOFOR,na večer 1tbl
SIOFOR.Tyto léky mě byly odebrány, protože poškozuji ledviny.Bylo to
nahrazeno ráno 1tbl GRURENORM a večer inzulin Lantus.Protože mě byly léky
změněny a píchám si inzulín mohu řídit motorové vozidlo?  

Děkuji  za odpověd´.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud užíváte inzulín, je možno řídit motorové vozidlo. Důležité je, abyste na kontrole na diabetologii prokázal, že si pravidelně kontrolujte glukometrem hladiny glykémie, že nemáte hypoglykémie a pokud ano, tak je umíte řešit.
Pouze pacienti, kteří prodělali závažnou hypoglykémii (tzn. byli v bezvědomí z důvodu poklesu krevního cukru), nemohou řídit motorové vozidlo. Vyjádření o možnosti řídit Vám pro obvodního lékaře vydá Váš diabetolog.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 7. 2022 Adam

Dobrý den, mám asi 4 roky diangostikované autoimunitní onemocnění štítné žlázy (Hashimotova nemoc). Dočetl jsem se, že může posléze souviset i s žaludečním refluxem a cukrovkou. Jsem muž, matka to má tuto trojkombinaci už léta, bratr má onemocnění štítné žlázy též. Léčím jen menší dávkou euthyroxu. když jsem si nechal měřit množství protílatek, proti štítné žláze, byla hodnota opravdu vysoká (číslo už bohužel nevím).

Napadlo mě, mohl bych snížit riziko vzniku cukrovky, vyoperováním štítné žlázy? Logicky mě nadadá, že množství trvale přítomných protilátek proti štítné žláze v těle by šlo na nulu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

je pravdou, že diabetici mají častěji onemocnění štítné žlázy. Zejména když se jedná o autoimunitní proces, kdy tělo vytváří proti svým tkáním protilátky. Je pak o něco vyšší riziko vzniku diabetu. Nicméně vyoperováním štítné žlázy nezměníte nastavení svého těla, pouze odstraníte jeden orgán, na který autoimunita působí. Odpověď tedy zní vyoperováním štítné žlázy riziko vzniku diabetu nesnížíte, zůstává stále stejné.
Riziko vzniku diabetu snižujete pohybem, životosprávou.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 7. 2022 Marian Adamec

Dobrý deň, pred asi 3 mesiacmi mi bola diagnostikovaná cukrovka 1 typu a pícham si inzulín. Po začatí užívania inzulínu sa mi zmenila stolica. Farba, zlozenie ako aj hustota. Vyprázdňovanie je ďaleko príjemnejšie, avšak ma aj špecificky zápach. Rád by som sa opýtal, či je to spôsobené dávkami inzulínu a deje sa to u vačšiny, alebo je to potrebné riešiť s diabetológom. Moc ďakujem.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zvýšené hladiny krevního cukru mohou ovlivňovat zažívání, tedy i kvalitu vyprazdňování. Pro diabetiky, kteří jsou dobře kompenzováni (mají tedy glykémie v normálu nebo se normálu alespoň blíží, tedy glykémie cca 4-12 mmol/l) platí, že jim zažívání funguje jako zdravým lidem, pacienti si na žádný zápach neztěžují.

Pokud máte cukrovku krátkou dobu, bude se tělo nějakou dobu vzpamatovávat než se po ustálení hladin glykémie dostane do normálu. Doporučuji počkat cca 3 měsíce poté co budou glykémie v normě. Pokud i nadále budete mít zažívací potíže, doporučuji již řešit s lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 7. 2022 anonymní

Dobrý den, kamarádka se dostala do krizové situace. Ocitla se bez přístřeší po zlém rozchodu partnerem. Na cukrovku jí přišli před třemi měsíci při hospitalizaci, dostala inzulín a když jí pouštěli dali jí inzulín sebou. Ten jí vydržel do dneška do rána , ještě ani nenašla svého diabetologa. Mám o ní strach (poskytla jsem jí dočasně azyl), nevíme ani jedna co v takovém případě dělat. Je víkend a diabetologické ordinace mají zavřeno. Můžete poradit?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

inzulín může předepsat i obvodní lékař, je důležité hlídat si množství inzulínu a včas si zažádat o další. Doporučuji Vám tedy akutně kontaktovat diabetologickou ambulanci, kde Vás budou sledovat a požádat je o předpis inzulínu ještě před řádnou kontrolou. Pokud se dnes nedovoláte požádejte obvodního lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 7. 2022 Tatana

Dobry den,

mam tehotenskou cukrovku na diete. Dnes jsem 39+1. Poslednich nekolik dni jsem
Mela nekolik atak migreny vcetne ocni aury. Bohuzel bolest hlavy mne nuti uzivat Paralen, s ohledem na dite z toho nejsem moc nadsena. Cukr si denne stale merim,i kdyz mne uz pred 5 tydny uvolnili z diabeticke poradny- lacne hodnoty mam kolem 4, ostatni hodnoty jsou take v poradku. V minulosti se mi pri migrenach velmi osvedcilo vzit si neco sladkeho( dzem s chlebem,cokoladu,..). Nevim, co je tedy vetsi zlo- podlehnout chuti a verit,ze posledni tyden tehotenstvi uz je placenta opravdu stara a skody pro dite by jiz byly minimalni nebo radeji sahnout po prascich. Poraditr, prosim?Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste již v týdnu 39+1 a máte zcela normální hladiny glykémie, je to tak jak říkáte. Placenta již nevyrábí mnoho hormonů, které by zvyšovaly krevní cukr, proto menší množství tzv. rychlých cukrů (sladkostí) pravděpodobně nepovede ke zvýšení glykémie. Proto si můžete dát kousek čokolády, ovoce, džem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 7. 2022 Hana Machková

Dobrý den, tchán má cukrovku 2.typu, v současnosti zhoršenou diabetickou nohu, nesmí chodit, navíc zánět žaludku, minimálně jí, chřadne. Mohu vědět, jaké mléčné výrobky mu mohu nakoupit? Ve všech i v bílých jogurtech je na etiketě cukr, ztrácím se v tom. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud chcete pomoci s výživou, doporučuji Vám zakoupit speciální výživové doplňky tzv. nutridrinky. Jedná se o nápoj s obsahem speciálních bílkovin, sacharidů a vlákniny pro pacienty s diabetem nebo se sníženou glukózovou tolerancí. Ve 100 ml je obsaženo obvykle kolem 10-15 g cukrů. Můžete tedy podávat 2-3x denně obvykle mezi jídly jako svačinku.
Jogurt je možné též podávat, ale jeho výživová hodnota je výrazně nižší. Jeden bílý jogurt (cca 200 ml) obsahuje 5-7 g cukrů. Množství cukru najdete na každém výrobku na etiketě.

Diabetik by měl mít na jedno hlavní jídlo 40-50 g cukrů, na svačiny 10-20 g cukrů.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 7. 2022 Vojta

dobrý den už 2 dny mám velikánské glykémie, večer jsem se chtěů změřit jenže hodnota byla tak vysoká že ji ani glukometr nezvládl změřit, píchl jsem si snížilo se mi to. R8no jsem měl gkyémii 8 ale aniž bych se najedl napil něčeho sladkého tak mám glykémii 15. Jak je ot možné? + hrozněm ě bolí záda kolem dokola. můžou to být ledviny?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

náhlý vzestup glykémií, který nemůžete vysvětlit dietní chybou, neužíváním léků nebo špatnou aplikací inzulínu je velmi často způsoben jiným onemocněním. Může to být začínající viróza, mohou to být ledviny. Pokud nezvládnete zkorigovat svoje glykémie, doporučuji Vám kontaktovat Vašeho lékaře a požádat o vyšetření.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 7. 2022 Karel

Dobrý den, užíval jsem ozempic, přestože nejsem diabetik, abych shodil. Dostal jsem se na fajn váhu, a protože jsem si přečetl (doktora jsem se tedy neptal), že se nediabetickym pacientům doporučuje užívání pouze maximálně půl roku, přestal jsem si Ozempic píchat (upřímně jsem jel na dovolenou a bál jsem se, že mi tam bude blbě). Nyní, po 2 měsíční pauze (celkově po 3 měsíčním užívání), bych zase rád začal, ale můj doktor má dovolenou, abych se s ním poradil. Moje prosba zní:
Mám začít zase na 0,25mg nebo na 0,5mg na kterých jsem skončil?
Ten doporučovaný půlrok užívání se po pauze počítá odznovu? Nebo prostě je třeba mnohem delší pauza mezi opětovným užíváním? A nebo je ten půlrok pro nediabetiky hloupost?
A poslední dotaz - pokud mám pero cca 4 měsíce v lednici "otevřené", je ještě použitelné? Stál celkem dost, nerad bych jej vyhodil.
Děkuji mockrát za odpověď a Vaší ochotu. Řeším tu s Vámi veškeré své pochybnosti a vždy najdu laskavou odpověď. Vážím si toho.
K.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vidím více dotazů, tak odpovídám postupně:

1. po půlroční pauze začněte znovu od začátku, je riziko že Vám bude  špatně pokud začnete vyšší dávkou
2. co se týče doby podávání - pacienti s diabetem tyto léky mohou užívat roky, neboť kromě snižování glykémie mají tyto léky další pozitivní vliv na cévy, tělu tedy delší doba užívání neuškodí. Ozempic ale není primárně určen pro osoby bez cukrovky, proto je tam doporučená doba podávání. Cílem léčby obezity pomocí Ozempicu je zlepšit jídelní návyky, začít se hýbat, zhubnout na cílovou hmotnost a pak již být bez léčby. A to je odhadováno na půl roku. Je ale možné lék užívat déle (např. 8m) pokud se Vám zhubnout nedaří. Po pauze začněte půl rok počítat znovu.
3. Pokud byl lék celou dobu v lednici, není zakalený ani jinak barevně změněný, můžete jej užívat. Může se ale stát, že bude mít menší účinnost. Osobně ale myslím, že bude normálně fungovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 7. 2022 Marcela

Dobrý deň. Pri očnom vyšetrení mi zistili opakovane rannú hypoglykémiu nalačno. Mám problém, že keď sa najem (ľahké raňajky - nie sladké, skôr bielkoviny a zeleniny), mi prudko klesne energia a ja nedokážem robiť žiadnu činnosť. Asi hodinu mi to trvá, kým som schopná vyjsť z domu, alebo niečo robiť. Chcem sa opýtať, čo spôsobuje tento problém. Ďakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

z dotazu mi není jasné, zda se léčíte pro cukrovku či ne. Pokud nemáte cukrovku, může docházet k tomu, že Vaše tělo uvolňuje více inzulínu, což vede k projevům hypoglykémie. Zkuste k snídani přidat nějaký polysacharid (žitný chléb, ovesné vločky apod). Pokud se stav opakuje a jedná se skutečně o hypoglykyémii, požádejte lékaře o vyšetření. 

Pokud máte cukrovku, je potřeba změnit či upravit dávkování léků, a to po poradě s vaším lékařem.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 7. 2022 anonymní

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli v ČR existuje diabetolog na dálku.Treba soukromý kde bych si léčbu hradila sama Jsem už starší a nechci docházet do ordinace.Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nevím o diabetologovi, který by pracoval pouze na dálku. Nicméně v dnešní době, kdy lze posílat výsledky z glukometru či přístrojů na sledování hladiny glykémie do počítače, lze řadu věcí na dálku zvládnout. Chtít si ale péči plně hradit, by se Vám mohlo dost prodražit, protože cena moderních léků na cukrovku může jít až do několika tisíc korun měsíčně. Pokud Vám lékař předepisuje tyto moderní preparáty, tak je zodpovědný za to, že je správně doporučí a také za to, že je budete správně užívat. Toto vše Vám pojištovna hradí a to bez fyzické přítomnosti pacienta a jeho správného poučení nejde. Můžete se to pochopitelně naučit sama, ale co když budete mít nějaké komplikace, kdo za ně bude zodpovědný? Žádný lékař nechce toto podstupovat. Součástí kontroly diabetu je také kontrola nohou, stavu cév, očí, tlaku, ekg a to vše na dálku provést nelze.

Ze své praxe tedy péči pouze na dálku nedoporučuji. Pokud pacient léčbu dobře zvládá, jeho výsledky je možné zasílat online, nicméně kontrola celkového zdravotního stavu je minimálně 1x za rok doporučená.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 7. 2022 Blanka Moulisová

Babička byla diabetik. Odpoledne jsem si glukometrem naměřila 7,8 cukru v krvi. Není vysoký?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je hodnota měřena během dne glukometrem, tak jí nelze užívat pro hodnocení přítomnosti či nepřítomnosti diabetu. Ale 7.8 glukometrem je v normálním rozmezí. Nicméně glumometry nejsou úplně přesné. Proto pokud chcete mít jistotu, nechte si udělat preventivní odběr v laboratoři nalačno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 7. 2022 Karel Mík

Je něco v odborném světě známo o doplňku stravy Diaform + ? Doporučujete ?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

zmíněný potravinový doplněk nepoužíváme. Ale obecně v odborném světě je trend nepoužívat žádné potravinové doplňky. Nikdy totiž nenahradí pohyb, režim, dietu a správně zvolené léky na cukrovku. Řada mých pacientů různé doplňky zkouší, ale efekt na zlepšení glykémie vidím málokdy.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 7. 2022 Jake B

Co se stane když použiji jehlu někoho jiného u testu cukrovky a pak on?.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud byl daný člověk zdráv, tak se Vám nestane nic, což je velmi pravděpodobné. Je jen velmi malé riziko přenosu nějaké nemoci.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 7. 2022 Daniela

Dobrý den ráno na lačno ma manžel naměřený cukr 3,5 až 3,8 večer 6.8 až 7.5 měřime už 14 dni měl by vyhledat lekaře
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nepíšete, zda se manžel léčí pro cukrovku či ne. Pokud se léčí pro cukrovku, je potřeba upravit léčbu tak, aby hodnoty nalačno byly nad 5,0 mmol/l. Pokud se neléčí pro cukrovku, a jedná se o měření glukometrem a je bez potíží, jedná se o hodnoty, které jsou ještě v normě. Glukometr totiž nemusí být přesný, hodnoty se mohou až o 15 % lišit od laboratoře. Pokud tedy je bez potíží, není vyšetření nutné.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 7. 2022 Ilona Sladkova

Dobrý den,
dostala jsem Ozempic 0.5 mg.
Mám vysoky tlak, na který beru léky.
Tlak mi o dost klesl - dokonce jsem omdlela.
Mohl by to ovlivnovat Ozempic?
Mnohokrat děkuji.
Sládková

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Ozempic především působí na snížení hmotnosti, krevního cukru. V praxi vidím i malý pokles krevního tlaku. Pokud ovšem došlo k většímu váhovému úbytku (například více než 10kg), je možné očekávat větší pokles krevního tlaku. Někdy snižujeme léky na vysoký krevní tlak.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 7. 2022 Zuzana

Dobrý den, manžel trpí na náhlé záchvaty migrény. Najednou přestane vidět a začne ho bolet za očima a hlava. Stává se to i vícekrát za měsíc. Dnes na radu kolegy při záchvatu snědl tabulku čokolády a vypil sladké kafe a záchvat zmizel. Tak mě napadlo, jestli nemůže mít třeba cukrovku? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

příznaky, které popisujete, svědčí spíše pro nižší hladinu cukru. Toto se může projevit např. bolestmi hlavy, pocitem hladu, pocením, bušením srdce. Nejedná se ale o cukrovku, ta je definována naopak vzestupem cukru v krvi. I zdravý člověk může mít příznaky poklesu cukru v krvi, např. po větší námaze, delším hladovění, či naopak větším příjmu sladkého jídla. Prevencí je racionální strava, tedy nenabízet slinivce potraviny sladké, které jí nutní ke zvýšenému výdeji inzulínu. Výsledkem pak mohou být zmiňované potíže. Radím tedy omezit rychlé cukry (sladkosti), zdravou stravu 3-5x denně. Pokud potíže nezmizí, doporučuji vyšetření metabolizmu cukru Vaším obvodním lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 6. 2022 Květa

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, řádnou dietou, zbavit se inzulínu. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v určitých případech to možné je, záleží ale na více faktorech a to z Vašeho krátkého dotazu nedokáži stanovit. Ale může Vám odpovědět Váš lékař na diabetologii. Posuzujeme dobu trvání cukrovky, produkci inzulínu slinivkou, jiná onemocnění, Vaší váhu, atd.

Pokud máte nadváhu a inzulín, doporučujeme shodit alespon 10 % výchozí váhy. Poté pokud budete mít dobré hladiny glykémie, můžete vyzkoušet inzulín snížit či zcela vysadit  a uvidíte zda to bude fungovat. Je potřeba toto ale učinit po domluvě s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 6. 2022 Martin

Dobrý den.Prosím ,na kolik se zvíší glikemie u zdravého jedince po aplikaci kortikoidů injekce do kloubů.,po opakování 2x do 14 dní.Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

u zdravého jedince by zvýšení mělo být krátkodobé, tedy cca do 1-2 dnů, kdy by se hodnota měla dostat do normálu, pokud byla vyšší.
Nelze přesně stanovit, do jaké výše se může cukr dostat, ale mělo by to být cca do 9-10mmol/l.

Pokud jsou hodnoty vyšší, není vyloučeno, že máte vyšší riziko vzniku diabetu v budoucnosti. Pokud si chcete nechat cukr zkontrolovat, je nutné to provést minimálně ve 14 denním odstupu od aplikace kortikoidů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 6. 2022 Jana

Dobrý den, omylem jsem si místo “denního” inzulinu píchla ten, co mám na noc. Co s tím?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud jste si místo denního píchla noční inzulín, budete mít v těle vyšší dávku dlouhodobě působícího inzulínu a to minimálně dalších 24-48 hodin podle typu inzulínu, po celou tuto dobu je vyšší riziko hypoglykémie.

Proto:
1. až budete podávat Váš dlouhodobě působící inzulín, ponižte dávku o to množství inzulínu, které jste již aplikovala omylem. Např. pokud jste k jídlu podala 10j dlouhého inzulínu a Vaše obvyklá dávka dlouhého inzulínu je 30j, podáte v ten den jen 20j ve Vaši obvyklou dobu.

2. kontrolujte si celý den cukr a to minimálně 4x denně, při poklesu glykémie pod 5,0 vezměte 20g cukrů (např. 1 kus pečiva, 1 kus ovoce: banán, jablko apod.)

3. inzulín k jídlu pokud si to uvědomíte hned můžete rovněž aplikovat ale jen v poloviční dávce


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 6. 2022 Jiři Stavarek


Dobry den.Chci se zeptat .Prvni vstupni prohlidka se plati ? A pokud ano kolik ?A každa dalši navštěva u Vas se take plati ? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte smluvní pojišťovnu (https://www.diabetologiepraha4.cz/sluzby/cenik-sluzeb.html), tak návštěva u diabetologa či endokrinologa je hrazena z Vašeho veřejného pojištění.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 6. 2022 Dana

Dobrý den,
dnes jsem byla na OGTT . Jsem ve 28.tt a 1. odběr nalačno byl přesně 5,1. Dle stanov, co jsem si četla v jejich ordinaci se s touto hodnotou dělá celý test dál. Jenže kamarádka mi hned řekla, že už mi nic dělat neměli, že to je těhotenská cukrovka. Co je na tom pravdy?Zbytek výsledků ještě nevím, ale mám hrozny strach abych teď nějak neublížila miminku. Můžete mi to objasnit, děkuji.A omlouvám se možná za hloupý dotaz

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

doporučený postup, ve II. fáze screeningu fázi screeningu (tedy mezi 26-28 týdnem těhotenstvím), je podrobně popsán na https://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf

Diagnostický postup: nejprve je stanovena glykémie nalačno a podle výsledku se postupuje následovně, jsou vypsány různé varianty, které mohou nastat:

1. Glykémie nalačno < 5,1 mmol/l  žena podstupuje 75 g oGTT: vypije roztok 75 g

2. Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l glykémii nalačno je nutné opakovat co nejdříve,ale ne ve stejný den

3.Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l a opakovaná glykémie nalačno < 5,1 mmol/l žena podstupuje 75 g oGTT

4. Glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l a opakovaná glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l= GDM, žena nepodstupuje oGTT


Z výše popsaného je zjevné, že pokud jste měla 5,1 (je to přesně hraniční hodnota, ale spadá do kolonky č. 2, tedy  ≥ 5,1 mmol/l.
Správně byste tedy měla mít opakování, pokud bude hodnota opět  ≥ 5,1 mmol/l  jedná se o GDM, pokud bude pod 5,1 provede se oGTT.


Pokud u Vás rovnou provedli test oGTT, není to velkou chybou a miminku to neublíží.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 6. 2022 Zbyněk

Dobry den,
z krevnich testu mi namerili hodnotu cukru
6, 25. Mam to brat vazne nebo to muze byt jen nahle zvyseni hladiny cukru? Mam se pro svuj klid nechat vysetrit nekde na diabetologii?

Dekuji.

Hezky den.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota nalačno 6,25 je již mimo normální meze, ale ještě se nejspíše nejedná o cukrovku. Říkáme tomu porucha glukozové tolerance nalačno.
O cukrovku se jedná pokud máte nalačno více než 7,0mmol/l nebo ve 2 hodině zátěžového testu (tzv. oGTT) nad 11mmol/l.

Nicméně pokud máte např v rodině cukrovku, máte nadváhu, stres, vysoký krevní tlak, je u vás vyšší riziko cukrovky 2. typu. Vice viz na https://www.cukrovka.cz/prevence.

Proto bych Vám již nyní doporučovala jídelníček s omezením volných (tzv. rychlých cukrů) a nechala si krev nalačno zkontrolovat za půl roku. Pokud budete mít nad 7,0 jedná se o cukrovku, pokud budete znovu hraniční, doporučovala bych Vám provést oGTT, při kterém se vyšetří cukr nalačno a 2 hodiny po jídle.
Více viz na https://www.cukrovka.cz/diagnostika

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 6. 2022 Iva

Dobrý den, po prodělání prvního covidu (závěr roku 2020) mi byla zjištěna cukrovka. Tehdy jsem měla glykémii na lačno 16 mmol/l. Diabetologem mi byla nasazena léčba v podobě těchto léků - Glyclada 60mg ráno a večer, Metformin 500mg večer. Po určitém čase se cukr stabilizoval. Kolikrát se mi i stávalo, že po dvou třech hodinách bez jídla mi klesl natolik, ze mě přepadala nevolnost a slabost.
Na konci února tohoto roku jsem se opět nakazila Covidem. Průběh byl těžší než u první nákazy, avšak bez hospitalizace. Po prodělání druhé nákazy se mi glykémie rapidně zhoršila. Na lačno mívám 10 - 11 mmol/l a hodinu až hodinu a půl po jídle ( jedná se vždy o menší porci stravy bez přidaných cukrů) je to často klidně již v hodnotách 20-22,5 mmol/l.
Léky si beru tak, jak mi byly nastaveny v počátku léčby. Prosím o radu jak mám v takovém případě postupovat. K mému lékaři se v nejlbližší době nedostanu. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

po onemocnění COVID často vidíme u diabetiků zhoršení kompenzace se vzestupem glykémie. Obvykle se během týdnů, někdy ale i měsíců, stav vrací do původních hodnot. Lehkou hyperglykémii lze po krátkou dobu tolerovat. Pokud ale udáváte hodnoty po jídle až kolem 20mmol/l bez dietních chyb, je potřeba třeba i jen dočasně upravit léčbu Vašeho diabetu. Pokud užíváte Glyclada 60mg ráno a večer, tuto dávku nelze navyšovat. Můžete navýšit metformin 500mg na 1 tbl ráno, 1 tbl večer. Nicméně se odmnívám, že to nebude dostačující. Bude potřeba kontaktovat Vašeho diabetologa, pokud do 2 týdnů po navýšení dávky Metforminu nedojde ke zlepšení a hladiny krevního cukru budou opakovaně nad 15mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 6. 2022 Vaclav

Dobry den,
je mi 75 let, 90 kg, 181 cm. Léčím diabetes 2. typu, vecer Glucophage XR 1000 mg. Glykemie nalačno od 6,4 do 6,9 mmol/l, 2 hod po jidle 5,2 az 6,7.
Chodim, cvičím, jezdim na kole, doma min 3x tydně intenzivně 30 min na rotopedu se zadýcháváním se. Od začátku užívání Glukophage mam ráno průjem, ale naučil jsem se s tím žít, nechtěl bych léčbu měnit, Glukophage je prý dobrý lék.
Je třeba medikaci měnit či zvyšovať?
Předem děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den, výsledky, které udáváte, tedy glykémie mezi 5-7mmol/ po celý den jsou výborné. Glucophage je dobrý lék, který ale někdy vede k průjmům. Obvykle je to otázka celkové dávky Glucophage na den. Doporučuji Vám probrat Vaše potíže na kontrole u lékaře, který Vám lék předepisuje, protože lze léčbu upravit tak, abyste byl bez zažívacích potíží a glykémie byly uspokojivé.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 6. 2022 Anonym

Dobrý den mám na lačno 18,2 a zatím jsem na diabetické dietě jak to řešit aby glykémie klesla předem děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud máte nalačno cukr 18,2mmol/l a neužíváte žádné léky, doporučuji Vám vyhledat co nejdříve lékaře diabetologa, aby zahájil léčbu cukrovky. Dietou to jistě nepůjde.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 6. 2022 Lucie

Dobrý den. Po prodělání covidu mi byl zjištěn autoimunitní zánět Š. Ž. Jsem zaléčená euthyroxem. Nyní jsem v 7. měsíci těhotenství. Doteď mne léčí internista. Od počátku těhotenství mi bere pravidelně pouze TSH. Žádné jiné hodnoty nesleduje a ani na UZ mě neodeslal. Je tento postup správný? Byla bych nerada, aby se něco zanedbalo. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

udáváte, že Vám byl zjištěn autoimunitní zánět štítné žlázy, předpokládám tedy že ultrazvuk Vám byl proveden. Pokud ano, pak se v těhotenství stav řeší podle hladiny TSH a kontrolní ultrazvuk se stanovuje podle vstupního nálezu, je to tedy velmi individuální.

Pokud jste dosud na ultrazvuku štítné žlázy nebyla, bylo by to vhodné. Dále je běžným standardem preventivní vyšetření glykémie v 1. trimestru těhotenství a zátěžový test tzv. oGTT v týdnu 26.-28., to provádí gynekolog.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 6. 2022 Lubos

Dobry den od stredy mam inzulin ,zvedl se mi cukr vcera 28 po snidani na lacno kolem dvaceti bral jsem leky .Byl jsem ve stredu na zavedeni stentu jesli to ma vliv na cukrovku ,od vcera jsem nejedl jen rano ,jak mam pokracovat prosim dekuji KUVIK

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel nepíšete jakým způsobem a jakými inzulíny jste léčen. Jisté je to, že onemocnění, stresy, nemocnice (tedy Váš případ) může vést k vzestupu glykémie. Doporučuji Vám co nejrychleji se obrátit na lékaře, který Vám zahájil léčbu inzulínem a upravit dávkování.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2022 Mell

Dobrý den, na diabetes mi přišli před 4 měsíci, od té doby jsem na inzulínu. Denní Novorapid, noční Touejo, hledala jsem diabetologii abych se mohla zaregistrovat ale objednali mne až na 21.6. (3,5 měs jsem byla hospitalizována) a dnes jsem zjistila že mi rapidně dochází inzulín ( myslela jsem si že mám v krabičce ještě jednu ampuli) a praktická lékařka mi ho odmítla napsat. Nevim co mám dělat. Mám cca ještě tři dávky, Zkoušela jsem obvolávat různé diabetologické ambulance s prosbou o předpis ale bezvýsledně. Můžete mi prosím pomoci a poradit ? Předem děkuji za odpověď, zoufalá Mell

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

rozhodně se co nejdříve obraťte na ordinaci, kde jste objednána, recept na inzulín Vám jistě vydají.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2022 Květa Kanalošová

Dobý den moc prosím, jsem na diabetické pumpě MiniMed780G, do pumpy je nutné zadat základní parametry, citlivost na inzulín, sacharidový poměr, doba aktivního inzulínu, cílová glykemie. Moc prosím, potřebuji pomoc, vím, že položka se kterou se dá pracovat je sacharidový poměr, jinak pumpa potřebuje určitý čas, aby případné změny zpracovala. Mám nastavený sacharidový poměr na celý den 12 gr, já si zadám sacharidy a pumpa sama spočítá dávku inzulínu, při hodnotách 7,7 si navolím 31 sach. a pumpa spočítá 2 jednotky inzulínu po necelé hodině se dostanu na 13.8 a pumpa Vám hlásí, že je vysoký cukr. Do cílové hodnoty se to nevrátí ani po několika hodinách. Protože, si myslím, že 2 jed. inzulínu jsou málo, tak si navolím více snědených sacharidů než je skutečnost, a i tak jsem tak vysoko a pumpa neustále houká, dává signál, že je něco špatně. Prosím, můj problém spočívá v tom, že mám pocit, že nastavený sacharidový poměr je nesprávný. Pokud mi napíšete na mou adresu moc mi to pomůže, Vaše stránky jsem našla náhodou a bojím se, že Vás už nenajdu, potřebuji pomoc, je to složité a často velmi stresující, děkuji moc a přeji hezký den KvětaOdpověď ordinace

Dobrý den Květo,

při práci s pumpou G 780 je důležitý správně nastavený sacharidový poměr (ICR). Inzulínovou citlivost si pumpa dopočítává sama. Dále se upravuje tak, jak se pumpa sama učí ze získaných výsledků, proto je důležité, abyste do pumpy nezadávala cukry navíc, které nesníte (říkáme tomu falešné sacharidy), protože sice krátkodobě problém vyřešíte, ale pumpa pak bude špatně dávkovat.

Řešení je tedy hledat správný sacharidový poměr a také správně počítat gramy cukrů v jídle. Pokud máte poměr 1j na 12g cukrů, tedy 12 a po jídle jste vysoko, zkuste snížit poměr na 10, počkejte týden a pokud budete po jídle stále nad 9mmol/l, zkuste ještě snížit, ale již jen na 9. Je také možné mít různé sacharidové poměry v průběhu dne podle toho jakou máte citlivost na inzulín. Podrobně také viz:

https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/
https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-ii/

Nebojte se probrat svoje výsledky na kontrole u svého diabetologa

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 6. 2022 Vladimíra Grešlová

Dobrý den, jedu na dovolenou a potřebovala bych vědět jestli musím mít nový Insulin Passport. Poslední mi vystavili v roce 2019
Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Vladimíra Grešlováá

Odpověď ordinace

Dobrý den,

doporučovala bych Vám mít pro každý rok aktuální datum, nicméně nikde toto není výslovně nařízeno.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 6. 2022 anonymní

Dobrý den,
Přestěhovala jsem se k partnerovi a našla jsem si i v místě pobytu diabetologii. Na tu původní jsem volala zda by mi mohli předepsat dost inzulínu než budu moct nastoupit na diabetologii novou. Recept odeslali, zároveň mě i odhlásili ze systému stávajících pacientů. Bohužel přes jiné zdravotní komplikace jsem se nemohla dostavit ani na novou diabetologii, kde nejsem zatím ani registrovaná. Nikde jsem nenašla co můžu v této situaci dělat, když mi inzulín brzy dojde a já nejsem nikde vedená. Jak se dá v této situaci inzulín sehnat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

inzulín můžete získat na předpis nejrychleji u svého diabetologa, kde jste dosud byla vedená. Jistě o Vás mají nadále záznamy a inzulín Vám pošlou. Inzulín může rovněž předepisovat obvodní lékař.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 5. 2022 Iveta

Dobrý den
chtěla bych se zaptat, zda přijímáte nové pocienty. Měla bych zájem.
Děkuji
Iveta Pekařová

Odpověď ordinace

Dobrý den, nepíšete do jaké ordinace. Všechny kontakty naleznete na našich stránkách, prosím informujte se telefonicky přímo v dané ordinaci.

https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

Hezký den

Diabetologická ambulance

8. 6. 2022 Radka

Dobrý den,při jaké hodnotě HbA1c (naměřili mi 46 HbA1c )se začne užívat Metformin,děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

zahájení léčby Metforminem se obvykle doporučuje co nejdříve po zjištění diagnózy diabetu 2. typu. Léčba totiž zabrání dalšímu zhoršování kompenzace cukrovky. Pouze u velmi dobrých hodnot glykémie (glykémie nalačno do 7,0mmol/l)  a HbA1C (pod 45mmol/mol) volíme pouze tzv. režimová opatření. Tedy dodržování diabetické diety a pravidelný pohyb. Dalším pravidlem pro zahájení léčby cukrovky je věk pacienta, přítomnost jiných zdravotních komplikací. Toto vše posoudí lékař u každého pacienta individuálně, protože nepíšete podrobnosti o Vašem zdravotním stavu, nelze ve Vašem případě zcela přesně odpovědět. Hladina HbA1C 46mmol/mol je lehce zvýšená, doporučuji držet dietu, 3x týdně 60 minut pohybové aktivity. Pokud při další kontrole bude hladina hb1C stoupat, doporučí Vám lékař pravděpodobně léčbu Metforminem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 5. 2022 Krskova

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda může mít vliv na hodnotu cukru v krvi odběr vzorků.
Byla jsem včera na odběrech a první se sestře povedl na poprvé a měla jsem hodnotu 4,4. Druhý odběr po hodině se jí nepodařilo a odebrala jen trochu a hodnota byla 10,4. Třetí odběr po dvou hodinách taky moc nešlo a hodnota byla 9,6.

Jedná se o druhé těhotenství a v prvním jsem zvýšené hodnoty neměla, bylo to přesně před třemi lety.
Děkuji za odpověď, Krsková.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud byl odběr proveden v laboratoři (a to jak píšete byl) tak výsledek může ovlivnit pouze strava, pohyb, nemoc. Kvalita odběru (tedy např. jestli byla po odběru modřina nebo jste měla pocit že je krve málo) nemá vliv na naměřenou hladinu glykémie. Laboratorní přístroje jsou schopné změřit hladinu glykémie i z velmi malého množství krve.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 5. 2022 Radomíra

Dobrý den,před dvěma týdny jsem byla na kontrole krevního cukru,naměřili mi dlouhodobý cukr HbA1c 46 TG S3 cholesteol 4,9,cukr 0,ztráty cukru 0 aceton 0 a bílkovina 0.Pan doktor mi stroze sdělil,že mám cukrovku a že to bez léků nejde.Nasadil mi METROFORMIN TEVA XR jednu tabletu na noc.Zároveň beru léky na tlak,cholesterol AMEDO a štítnou žlázu.Vloni mi jiný lékař řekl při KO cukru,že cukrovku nemám,tak jsem ne úplně,ale přestala jsem dodržovat dietu,sice cukr a sladké vůbec,ale jídelníček jsem neměla jako při dietě.2020 jsem prodělala stř.těžký kovid,dlouhodobý stres.Vážím 103kg a zase jsem dietu nasadila a víc přísněji,než dřív.Lék na snížení cukru jsem ještě brát ani nezačala,bojím se vedlejších účinků,protože si nejsem jistá,jestli ta hodnota je už na to abych ho užívala.Chtěla jsem se zeptat,jestli ta hodnota HbA1c 46 je cukrovka a jestli mám ten lék brát.Děkuji za jakoukoliv odpověď,Radomíra

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty HbA1C mají normální rozmezí do 40mmol/mol, o diabetu hovoříme při hodnotách nad 48mmol/mol.

To co je mezi nazýváme prediabetem. Vaše hodnoty jsou přesně mezi. Většinou již v tomto období zahajujeme léčbu metforminem, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování hladin krevního cukru a rozvoji cukrovky s komplikacemi.

Pokud jste měla velký stres a máte nadváhu (jak udáváte 103kg) , můžete redukční dietou, snížením hmotnosti stav cukru vylepšit. Léky tedy u Vás nejsou akutní, pokud ale při dietě, režimu pohybu nedojde k poklesu HbA1C pod 45mmol/mol, radila bych lék užívat. Je to totiž prevence budoucího zhoršení stavu.

Blíže např. viz www.cukrovka.cz, články o dietě redukční a prediabetu.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 5. 2022 Hana

Dobrý den, měla jsem GD. V rodině máte též cukrovku - babička. Jsem štíhlá 41 let. Pokud budu chodit na pravidelné testy na cukrovku a budou výsledky dobré dá se oddálit či vyhnout se cukrovce 2.typu pokud budu jist a pít potraviny a bylinky, které umí snižovat hladinu cukru v krvi? Je možné dlouhodobě a preventivně jist či pít přírodní léky v tabletě volně prodejné v lékárně na snížení cukru v krvi či čaje? Pomůže to posílit slinivku a oddálit či úplně eliminovat riziko cukrovky 2. typu v budoucnu? Nebo to takhle při dobrých výsledcích testu je zbytečné? Při 2 dítěti lze stejným způsobem pití bylinných čajů a pojídání tablet z lékárny přírodního původu na snížení cukru před těhotenstvím a pak v průběhu se vyhnout tomu, že bych znovu dostala gestacni diabete?Děkuji. Hana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud máte v rodině genetickou zátěž cukrovkou a navíc jste měla těhotenskou cukrovku, je riziko vzniku diabetu 2. typu až 50%. Prevencí je racionální strava (tedy s omezením rychlých cukrů, dieta jako jste držela v těhotenství), správná hmotnost a dostatek pohybu. V praxi to znamená cca 2-3 hodiny týdně aerobní aktivity ( dlouhá chůze, běh, kolo). Užívání bylinných preparátů neprokázalo vliv na rozvoj cukrovky, ale pokud chcete můžete je užívat.
Důležité jsou rovněž preventivní kontroly glykémie nalačno 1x ročně. Pokud totiž dojde k rozvoji cukrovky, je důležité začít s léčbou včas.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 5. 2022 Jana Sajfrtová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být vysoká hladina kortizolu způsobená pouze chronickým stresem,případně co kromě nemoci ho může zvýšit?
Děkuji :-)
Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšší hladina kortizolu bývá z několika důvodů mezi něž patří i několik endokrinologických onemocnění. Nejčastěji vídáme vyšší kortizol po ranním odběru a je způsoben vlastním stresem z odběru, dále pokud je odběr proveden brzy po probuzení - je fyziologicky vyšší a chystá tělo k vstávání. Abychom mohli říci, že je způsoben pouze stresem, musíme vyloučit endokrinologické onemocnění. Vyloučení těchto onemocnění se provádí dalšími specifickými odběry a endokrinologickými testy a v neposlední řadě i zobrazovacími vyšetřeními. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 5. 2022 Aneta

Dobry den,mam tehotenskou cukrovku,hranicni hodnoty,muzu uzivat Blokurimu? Beru preventivne jeden sacek vecer. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Blokurima obsahuje 2 g D-manózy v jednom sáčku. Používá se nejčastěji v rámci prevence zánětů močového měchýře. Blokurimu mohou užívat i těhotné a kojící ženy. D-manóza je tělu vlastní jednoduchý cukr, který je součástí ochranné bílkovinné vrstvy močového měchýře. Po užití se D-manóza vylučuje v nezměněné formě ledvinami právě do močového měchýře.

Užívání tohoto preparátu nepovede ke zvýšení hladiny krevního cukru, můžete jej užívat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 5. 2022 Hana

Dobrý den chci se zeptat měla jsem při 1 těhotenství gestacni diabetes pouze na dietě. Jaká je pravděpodobnost gestacni diabetes u 2 těhotenství? Jaká je pravděpodobnost, že po 2 porodu budu mít cukrovku 2 typu? Jsem štíhlá menší postavy rodiče cukrovku nikdy neměli pouze babička z tatovy strany cukrovku 2 typu - byla silnější postavy. Děkuji Hana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud jste v prvním těhotenství měla gestační diabetes, je v druhém těhotenství pravděpodobnost vyšší. Odhaduji že asi 50-60%. Prevencí je racionální strava, přiměřená váha a pravidelná pohybová aktivita.

Pokud jde o riziko vzniku diabetu 2. typu po porodu. Největší pravděpodobnost cukrovky je prvních pět let po porodu. Zvýšené riziko mají ženy, které měly v těhotenství cukrovku s vyšší glykémií nalačno, s potřebou léčby inzulinem, s vyšší váhou před i během gravidity a ženy s cukrovkou v rodinné anamnéze. Pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30-45 min, stačí svižná chůze) snižuje riziko cukrovky 2. typu až o 50%. Nicméně stále platí, že cukrovka druhého typu se vyvine u 30-60% žen, které měly v těhotenství gestační diabetes.

Protože cukrovku je důležité léčit již od počátku, je nezbytné na ní myslet. Nezapomínejte tedy na kontroly po porodu. První kontrola by měla být za 3-6 měsíců po porodu, formou kontrolního OGTT (zátěžový glukozový test). Další OGTT se vyšetřuje za rok, následně 1x ročně glykémie nalačno a 1x za 3 roky OGTT.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 5. 2022 Safeera

Dobry den, je mi 18 let a vyvoj mych prsu se zastavil kolem 10roku a podle toho to i vypada. Zajimalo by mě, zda je mozno projit hormonalni terapii, abych mela alespon nejaka prsa (nemam ani A). Vychazim z predpokladu, ze pokud je hormonalni terapie ucinna u muzu, kteří si chtějí zmenit pohlaví, ze by to mohlo fungovat i u mne, kdyz jsem zena. Mockrat dekuji za radu, protože na operaci jit nechci, prestoze se citim vyrazne handicapovana.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

bohužel s léčbou estrogeny k zvětšení prsou nemáme v naší ambulanci zkušenosti, obraťte se prosím na specializovaná centra estetické medicíny.

S pozdravem

MUDr. František Loos

2. 5. 2022 Berta

Dobrý den,

nedávno mi moje obvodní lékařka objevila cukrovku, měla jsem hodnotu glukózy nalačno 12,8. O měsíc později jsem navštívila odborného diabetologa, ráno nalačno byla zaměřena hodnota 10,3. Byly mi předepsány léky Janumet 50/850 mg, 2 tablety denně.
První den ráno jsem si vzala 1 tabletu Janumetu. Poté jsem 2 hodiny dělala na zahradě. Hodinu a tři čtvrtě po obědě jsem si měřila glukózu v krvi a měla hodnotu 6,7, o 10 minut později pak 7,1.
Zdá se mi, že mi po tomto léku glukóza klesá moc rychle a mám strach, aby u mně při užívání 2 tablet Janumetu denně nenastala hypoglykémie a abych neskončila v nemocnici.

Děkuji Vám za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty, které jste naměřila na začátku diagnózy cukrovky tedy 10-12 již vyžadují léčbu. Lék Janumet funguje tak, že zlepšuje citlivost těla na Váš vlastní inzulín a tak snižuje hladinu glykémie. Jeho výhodou je, že když klesne hladina cukru do normálu, tak účinek léku klesá. Pokud po pohybu máte glykémii kolem 6-7 je to uspokojivá hladina glykémie a není třeba se obávat. Je velmi málo pravděpodobné, že by vznikla takzvaná hypoglykémie, tedy pokles cukru pod 3,9 mmol/l. Navíc i pokud by hypoglykémie vznikla (a pacienti jí často při jiném typu léčby mívají), tak rychlým příjmem cukru vrátíte cukr do normálních hladin a rozhodně nepotřebujete nemocnici.

Závěrem: Lék typu Janumet jen vyjímečně vede k hypoglykémii (pokles krevního cukru). Můžete jej bez obav užívat. Cukr si kontrolujte cca 2x týdně nebo při potížích. Uspokojivé hodnoty jsou nalačno 5-6, 2 hodiny po jídle 7-8 (9) mmol/l. Pokud by Vám cukr klesal pod 5,0 je možné se domluvit s lékařem na snížení dávky léků.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 4. 2022 Martin Dubec

Dobrý den,pokud mi vyšel Glikovaný hemoglobím 40mmol,je potřeba ještě provézt test na glukózu.?Nebo má glikovaný hemoglobin přednost před testem OGT.Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

parametr HbA1C pomáhá při diagnóze diabetu. O cukrovku se jedná pokud je HbA1C nad 48 mmol/mol. Hodnoty pod 38 mmol/mol svědčí o normálním metabolizmu cukru. Pokud jste někde mezi tedy 39-47mmol/mol (a to je Váš případ), může se jednat o tzv. prediabetes nebo již nastupující cukrovku. To rozhodne tzv. zátěžový test tedy oGTT. Ve Vašem případě bych doporučovala provedení oGTT, aby bylo jasné, jestli již léčit či ne.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 4. 2022 anonymní

Dobrý den, jaký je,prosím, rozdíl mezi hypoglykemii a hypoglykemickym šokem? O co se jedná v případě glykemie 2,2?Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

o hypoglykemii mluvíme tehdy, pokud cukr klesne pod 3,9 mmol/l. Tělo na to upozorní příznaky. Bušení srdce, hlad, opocení, rozmazané vidění. Pokud v této fázi nedodáte tělu cukr, potíže se horší a může přijít porucha vědomí. To je již těžká hypoglykemie. Někdo jí může říkat hypoglykemický šok. Do 3,0 nejsou hypoglykemie vážné. Hodnota 2,2 je již vážnější. Je lépe ji předcházet aby se neopakovala.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 4. 2022 Dubec Martin

Dobrý den.Věk 72 let,váha 68,výška 167. Můj Glikovaný hemoglobín 40, glukóza 6.1.Prosím může být hodnota i vyšší v mém věku?Moje hodnoty jsou raní 4.7 až 5.3. někdy 2h po jídle 8.3.,ale za dalších 20 min už v normě.Dekuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota nalačno 6,1 je lehce zvýšená, HbA1C 40mmol/mol je horní hranice normálu. Cukrovka může přijít v každém věku, ale u Vás se o cukrovku nyní nejedná. Tento stav nazýváme prediabetem. Je vhodné držet zdravou stravu, snažit se chodit na procházky a udržovat váhu. Tu máte v normálu. 1x za rok si nechte hladinu cukru zkontrolovat, protože se stav může přehoupnout do cukrovky a pak je již nutná léčba.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 4. 2022 Jozefina Oulehlova

Dobrý den,prosím,mám dotaz ohledně uzlu na štítné zlaze.Na kontroly chodím už 2 roky cca.Mam za sebou 2 biopsie,obě s nediagnostickym výsledkem.Jenze uzel pořád roste,proto se bojím,že by časem mohl být uzel maligní. Mohli by jste mi poradit,jak mám dále postupovat?Děkuji za odpověď.Oulehlova

Odpověď ordinace

Dobrý den,

poraďte se se svým endokrinologem, který dle velikosti a rychlosti progrese uzlu Vás může odeslat k provedení operačního odstranění laloku s uvedeným uzlem, který bude posléze histologicky vyšetřen. Pokud uzel nedosahuje velkých rozměrů a nemá rizikové ultrazvukové markery, lze volit konzervativní postup a uzel pravidelně sledovat. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

25. 4. 2022 Pavel

Dobrý den, mám dva dotazy. Užívám ozempic 5. týden. Dosud žádné nežádoucí účinky, kromě občasného bolení žaludku, když jsem to přehnal s jídlem. Zhubl jsem asi 4kg. Nyní bych měl zvýšit dávku na 0,5mg, jenže mám obavy, co to se mnou udělá. Jaké mají zkušenosti Vaši pacienti při navýšení? Nicméně mi přijde, že 0,25mg přestává fungovat a vrací se mi chutě, je zase těžké to ukocirovat. Myslíte, že zvýšení dávky pomůže?
Dále mě čeká operace v celkové narkoze. V letáku se žádná zmínka o kontraindikaci s anestezií nepíše, tak nevím, zda musím vysazovat? Popřípadě kdy bych měl přestat? Žádné jiné léky neužívám.
Děkuju.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Ozempic je lék, který používáme v léčbě diabetu velmi rádi, protože ovlivňuje to, s čím bojuje řada pacientů. Tedy chuť k jídlu a to zejména na sladké. Výsledkem léčby bývá snížení hmotnosti, zlepšení hladiny cukru, tuků, snížení krevního tlaku. Navíc tento lék chrání do budoucna cévy před poškozením, je tedy velmi vhodný z více důvodů. Nežádoucí účinky v oblasti zažívání se projeví zejména pokud pacient nedodrží dietu (velké porce, tučné), Ozempic je tak výchovný pro zlepšení jídelních návyků.

Dávku obvykle zvyšujeme po měsíci nebo po 6. týdnech z 0,25 mg na 0,5mg, protože jak sám pozorujete 0,25mg má nižší účinek na ovlivnění chuti. Zkušenosti mých pacientů ukazují, že dávka 0,5mg je většinou dobře tolerována nebo si na ní pacienti během 4. týdnů zvyknou. Takže bych se nebála. Navýšení na 1mg bývá provázeno zažívacími potížemi častěji, je to ale velmi individuální a rozhodně doporučuji zkusit, protože od toho můžete očekávat nejvyšší váhový úbytek.

Otázka na celkovou anestezii: Ozempic není kontraindikován, takže jej můžete aplikovat v obvyklý den v týdnu. Pouze pokud by Vám aplikace vyšla na den operace, tak doporučuji injekci odložit po výkonu, až budete normálně jíst. Pokud se injekce o několik dnů posune, nevadí to, prostě pak budete aplikovat jiný den v týdnu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 4. 2022 Veronika Knob

Dobrý den,ještě jsem se prosím chtěla zeptat. Jak je to s užíváním kyseliny listové v těhotenství při gestacnim diabetu. Je potřeba nějak hlídat její příjem? Jím zdravě a užívám těhotenské vitamíny Femibion 2 a probiotika od třetího trimestru. Někde jsem něco o množství té kyseliny listové četla, ale nejsem si jistá.Děkuji moc!Veronika Knob

Odpověď ordinace

Dobry den, 

kyselinu listovou doporučujeme užívat zejména ženám s cukrovkou přítomnou již před těhotenstvím jako prevenci vývojových vad. V případě gestačního diabetu, který vzniká později, již není žádný vliv cukrovky na možné vývojové vady. Proto pokud jíte zdravou stravu a navíc užíváte vitamíny pro těhotné, není nutné kyselinu listovou přidávat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 4. 2022 Marcela

Dobrý deň v roku 2019 som mala hodnotu cukru na lacno 6.9 mala som test so sladkym nápojom cukrovku nepotvrdil pribrala som však počas covid 8 kg bolelo ma na hrudi tak som bola na internom vyšetreni cukor 7.8 nalačno mám 45 rokov a 107 kg. Hrozne sa bojim ,že zomriem

Odpověď ordinace

Dobry den,

u řady pacientů se zvýšeny cukr změní v cukrovku. U vás k tomu prispěl Covid a váhový přírůstek. Teď se již jedná o cukrovku. To nelze změnit. Je důležité začít hned léčit aby nedošlo ke vzniku komplikací. Doporučuji Vám začit s dietou a pohybem. Zhubnout nějaké kilo. Cílem je cukr nalačno do 5.5 a po jídle do 8 až 9mmol/l. Kontrolujte si hodnoty glukometrem. Budete se cítit lepší a komplikace by neměly přijít. S léky a glukometrem Vám pomůže obvodní lékař nebo na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 4. 2022 Amanda

Dobrý dne,
ráda bych se zeptala, zda máte nějaké zkušenosti s tím, zda může existovat vztah mezi vysokou glykemií a panickou atakou nebo naopak. Prodělala jsem panickou ataku s hyperventilací a po převozu do nem. mi byla naměřena zvýšená hladina glukózy v krvi (11,4). Po několika dnech jsem byla na odběru krve u svého lékaře, tam již prý byl glukóza v normě. Stále však mám pocit, že vše, co jde z těla (pot, stolice) má nasládlý pach. Občas mívám tak hodinu po jídle pocit zimnice a zamlženého vidění (vyšetření zraku, HRT.. je OK). Téměř každý den chodím ráno na svižnou procházku nebo lehký běh a poté se cítím nejlépe. Propocené triko je pak ale také hodně cítit "nasládle". Zajímá mě, zda může být zvýšená hladina cukru v krvi po atace. Anebo zda by to mohlo být opačně, že zvýšená hladina cukru může naopak být případným spouštěčem ataky. Děkuji :)

Odpověď ordinace

Dobrý den,

glykémie 11,4 mmol/l je zvýšená glykémie, která by ale sama o sobě neměla vyvolat žádné potíže (tedy ani záchvat panické ataky). Na druhou stranu panická ataka představuje pro organizmus velký stres, což se může projevit vzestupem krevního cukru. Hodnota je nicméně nad normální hladiny zdravého člověka i když vezmeme v úvahu panickou ataku. Pokud se tedy neléčíte pro cukrovku, bylo by vhodné nechat si zkontrolovat v odstupu cca 1-2 měsíců po atace hladinu glykémie nalačno v laboratoři.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 4. 2022 Miroslav Vojtíšek

Dobrý den chtěl bych se zeptat paní učitelka řekla že mám cukrovku nemá žádné příznaky Děkuji za odpověď Vojtíšek

Odpověď ordinace

Milý Vojtíšku,

cukrovka se projevuje tím, že máš velkou žízeň, hubneš, hodně často chodíš močit, jsi unavený. Pokud nemáš žádné potíže a chdíš pravidelně k dětskému lékaři, není třeba se znepokojovat. V případě nejistoty se svého doktora zeptej na možnou cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 4. 2022 Veronika Knob

Dobrý den,

vážená paní doktorko, našla jsem Váš kontakt na seznamu dia poraden pro těhotné. Nyní jsem ve 27.tt. a na OGTT testu mi na lačno byla naměřena hodnota 5,2 opakovaně. Gynekolog mne tedy příští týden pravděpodobně bude odesílat na diabetologii. Chtěla jsem se prosím zeptat, jaká vyšetření a doporučení se u těhotných provádějí. Sama jsem již začala studovat skladbu potravy a začala postupovat okamžitě dle rad (viz tehotenskacukrovka.cz, diavize.cz) a stáhla si jídelníček a doporučení pana profesora Pařízka a plán jídelníčku dr.Hlavaté a nutriční terapeutky z VFN. Začala jsem se jím tedy řídit. Všeobecně bych řekla, že jím relativně zdravě, oproti jiným těhotným ani nejím moc sladké. Nyní jsem bohužel na rizikovém těhotenství, jelikož jsem v předešlém těhotenství měla ve 34.tt zřejmě Hellp syndrom s rupturou jater (o miminko jsme bohužel přišli). Měla jsem poté ještě i vleklé návazné zdravotní
>komplikace. Je možné, že ten předešlý vážný zdravotní stav mohl dopomoci ke gestačnímu diabetu? Jde mi o to, že se v této Covid době snažím vyhýbat nemocnicím a lidem. Proto se ptám, jak moc je důležité jít na vyšetření na diabetologii. Doma sama si pro svou kontrolu v rámci rizikového těhotenství dělám občas testy moči (prožky na pH, ketony, bílkovinu, glukósu) a mám možnost od svého strýce mít glukometr na měření se (strýc je předseda pacientské rady MZ pro DM-Diaktiv). Provádíte v rámci zjištění těhotenské cukrovky ještě i nějaká jiná opatření? Případně co bych ještě mohla ovlivnit sama. Snažím se tedy postupovat dle rad, které jsem si vyhledala, dodržuji pohybový režim a prováděla bych měření glukometrem.

Děkuji a přeji hezký den!
Veronika Knob

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

rozhodně je potřeba Vás pochválit za aktivitu. Stránky www.tehostenkacukrovka.cz doporučuji všem pacientkám, protože jsou zpracovány přehledně a pokud se budete řídit jejich dietními radami, bude to v pořádku.

Odpovědi na vaše dotazy: Komplikace předchozího těhotenství by na to současné po stránce diabetologické vliv mít neměly. Gestační diabetes se může objevit v jakémkoliv těhotenství, takže nyní je potřeba řešit aktuální situaci. Chápu, že se o miminko bojíte a chcete minimalizovat návštěvy.

V léčbě doporučujeme:

1. dietu cca 225-250g cukrů na den, to jste si nastudovala
2. měřit alespoň 3 dny v týdnu profil glykémií, tedy nalačno a dále vždy po snídani, obědě a večeři (celkem 4x), blíže viz: www.tehostenkacukrovka.cz

Cíle glykémie jsou nalačno glukometrem do 5,3, po jídle pokud měříte za 1 hod tak max do 8,0, za 2 hod do 7,0mmol/l. Pokud tyto hodnoty opakovaně při dobré stravě překračujete, zahajujeme léčbu. Obvykle inzulínem.

První kontrolu je vhodné provést u lékaře, protože Vám dá vlastní glukometr a proužky. Měření moči proužky již neprovádíme. Jiné specializované odběry neprovádíme, ve Vašem případě bych ještě nechala zkontrolovat činnost štítné žlázy.

Pokud se rozhodnete se kontrolovat sama, je to na Vás.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 4. 2022 Martin

Dobrý den,prosím může se stát že glikémie u zdravého jedince po vydatném obědě,knedlíky s omáčkou a tučným masem ,se výrazně
zvíší glykemie až na 15mmol?Jinak raní glikémie do 4.8 a po zdravém jídle do 6.4.Meřm si pravidelně a jinak vše v normě. Je mi 72 let,vážím 68,výška 167.Mám se obávat vzniku cukrovky,když to jednorázové bylo 15mmol/l.Dekuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

glykémie po jídle se u zdravého člověka pohybuje obvykle podle druhu potravy a pohybu mezi  5-7,5 mmol/l. Pokud funguje v těle vše dobře, i po velké zátěži cukry vystoupí glykémie maximálně do 8,0, pásmo mezi 8-11 je hraniční, pokud je glykémie nad 11,0  již hovoříme o cukrovce. Čísla, která zde uvádím se ale vztahují na odběr žilní krve, tedy prováděný v laboratoři. Pokud se měříte glukometrem, musíme vzít v úvahu možnou nepřesnost v měření.
Pokud jste ale měl hodnotu 15, je možné, že Vaše slinivka nápor velkého množství cukrů nezvládá a dochází k rozvoji cukrovky.
Ve vašem případě bych doporučovala provést kontrolu v laboratoři provedením tzv. oGTT. Tedy zátěžový test, který prokáže, zda se skutečně jedná o cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 4. 2022 Hana

Dobrý den, mám tehotenskou cukrovku. Zajímají mě kontrolu jedno za měsíc na diabetologii. Co se kontroluje z krve a moci? Kontroluje i dlouhy cukr nebo i něco jiného? Když mi je pak sdělen výsledek např 5,2 znamená to, že je to výsledek za den předtím nebo měsíc zpětně? A je to výsledek dlouhého cukru? Vždy mi řeknou nějaký takový výsledek. Četla jsem, že dkihgy cukr je do rozmezí 47 norma, ale výsledky mám vždy jinak označené. Vysvětlete prosím. Nebo se mám i osobně ptát na výsledek dlouhého cukru? Lze ovlivnit výsledky dlouhého cukru stravou či dietou např tyden či den předtím? Je možné aby mi kontrolovali jen hladinu cukru ze dne předtím podle hodnoty co mi hlásí? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud se léčíte pro těhotenskou cukrovku, tak ve většině ordinací lékař vyšetřuje:

1. aktuální hladinu glykémie, což se označuje například 5,2mmol/l. To je hodnota krevního cukru v okamžik odběru. Pokud je měřena glukometrem, tak by nalačno měla být do 5,3mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8mmol/l

2. dále stanovujeme tzv. dlouhý cukr (Glykovaný hemoglobín). Toto číslo udává průměrnou hladinu krevního cukru 10-12 týdnů před odběrem. Více viz https://youtu.be/FrEkpI5eKmQ. Normální jsou hodnoty do 40mmol/mol. Výsledek dlouhého cukru stravou den předem nelze ovlivnit, nebot je to průměr za delší časový úsek. Ne každý lékař toto vyšetření provádí, protože vývoj a léčba těhotenské cukrovky se posuzuje podle pravidelného měření glukometrem v domácím prostředí

3. moč obvykle nevyšetřujeme

Závěrem: v léčbě těhotenské cukrovky je nejdůležitější kontrolovat si cukr doma glukometrem obvykle 3-4x týdně. Pokud jsou hladiny v normě (tedy nalačno do 5-1-5,3, a 1 hodinu po jídle do 7,8mmol/l) není třeba se obávat komplikací

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 4. 2022 Martin

Dobrý den .Prosím o info.Jsem přiměřeně zdravý a je mi 72 let,167 výška,78kg.Moje raní glykémie jsou od 4.6 do 5.1.Meřím s z preventivních důvodu že moje maminka mívala stařeckou cukrovku.Občas si měří i po jídle 2h a mívám od 5.9 do 7.5.Ale nedávno jsem si naměřil 14 ,až mě to zaskočilo.Od té doby ca 3týdny je zase v normálu.Dietu nějak moc neřeším,jenom jsem omezil sladké.Alkohol pijí jenom simbolicky občas 1 pivo.Glykémii si meřím glukometrem Freestyle optimum neo což je docela přesný.Glyk.hemoglobín jsme měl 40 a glukosu 6.1.Prosím a ptám se,je možné z se mi ta glyk. zvýšila po jídle,které bylo nevhodné,a nebo se to prostě nekdy stane.Jinak se ještě léčím i na r.artrytidu a beru metatrexat 15 mg 1x za týden.Prosím,mám se nějak znepokojovat s tou jednorázovou glykemii 14.Dekuji ,hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že si cukr občas změříte. Zřejmě máte lehkou poruchu tolerance cukru, o čemž svědčí výsledky HbA1C 40mmol/mol a nalačno 6,1mmol/l a také to, že jste měl 1x 14mmol/l. Zdravý člověk po jídle má hodnoty obvykle do 8mmol/l měřeno glukometrem. Typická jídla, která vedou k takto vysokému cukru jsou kromě sladkostí, také hodně tučná moučná jídla (hranolky, vepřové, knedlík, omáčka, sladké pití a pod.). Pokud se cukr zvýší vyjímečně, tak to tělu neublíží a nemusíte se obávat. Správně jste vyřadil sladké tekutiny a když budete volit co k jídlu, vybírejte lehčí, méně tučná jídla. Cukr stačí kontrolovat 1x za měsíc. Nalačno by mělo být do 6,0, po jídle pak 7-9mmol/l (za 2 hodiny po jídle). Pokud by se cukr zvyšoval nalačno nad 8,0 nebo po jídle opakovaně nad 10,0 již doporučujeme léky ke snížení glykémie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 4. 2022 Erika Melicharová

Dobrý den chtěla bych se zeptat?Potřebovalabych se zaregistrovat u endokrinologii. Je to možné?Jsem po operaci štítné žlázy byla mi vyoperovana a místo toho beru léky.

Odpověď ordinace

Dobrý den, ano, je to možné. Prosím objednejte se na níže uvedeném telefonu, nebo přes email.

tel.: 602 216 130, email: endokrinologiepraha4@gmail.com

https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

S pozdravem

Diabetologická ambulance

1. 4. 2022 David

Dobrý den,

od 08/2021 jsem indikovaný diabetes mellitus 1.typu. Předtim, než jsem měl diabetes jsem pracoval jako řidič autobusu. Krátce před diabetem jsem však změnil zaměstnání a rád bych se nyní k řízení autobusu vrátil. Po prostudování zákonu a konzultace s jinými řidiči (jeden známý má dokonce stejnou diagnózu i léčbu jako já) jsem zjistil, že to není problém. Avšak moje současná diabetoložka mi sdělila, že i kdybych měl sebelíp kompenzovaný diabetes, že mi zprávu, která mi umožní s autobusem jezdit nenapíše. Rád bych se tedy zeptal na Váš názor další strany.

Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podmínky pro profesionální řidiče jsou dány zákonem § 80a zákona č. 361/2000 Sb 1. Níže popisuji vztah DM a ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI K DRŽENÍ ŘIDIČSKÉHO PRŮKAZU.

Rozhodnutí o zdravotní způsobilosti v rámci provedeného odborného vyšetření je založeno na výsledku a vyhodnocení celkového vyšetření
pacienta. Rozhodnutí vydává praktický lékař, který si v případě diabetu 1. typu vyžádá zprávu od diabetologa. Diabetolog je ten, který v závěru vyšetření doporučí či ne řízení motorových vozidel at již pro profesionály či ne.

Vyhláška stanoví některé jasně definované situace, kdy nemoc diabetes mellitus zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel přímo vylučuje nebo podmiňuje. Podmínky způsobilosti se liší u různých typů řidičských průkazů. Ty jsou rozděleny na skupinu 1 (zjednodušeně – neprofesionálové, držitelé/žadatelé o oprávnění AM, A1, A2, A, B1, B a B+E (§ 80a zákona č. 361/2000 Sb.)) a skupinu 2 (zjednodušeně – profesionálové, přesný popis lze nalézt ve vyhlášce (§ 80a zákona č. 361/2000 Sb 1)).

Vás zajímá skupina 2 profesionálové:

Zásadní zřetel je brán na prodělanou těžkou hypoglykemii (nutnost pomoci další osobou) v posledních 12 měsících, po které vždy musí dojít
ke zhodnocení způsobilosti. Důvodem pro nezpůsobilost je i přítomnost syndromu zhoršeného vnímání hypoglykemie.

1. U obou skupin (profesionálové i neprofesionálové) řidičů hraje roli to, zda byla zahájena léčba léky, které nesou riziko vyvolání hypoglykemie. V takovém případě je pro zdravotní způsobilost opět nezbytný závěr odborného vyšetření, v rámci kterého musí řidič nebo žadatel o řidičské oprávnění prokázat dostatečnou informovanost o hypoglykemii, rizicích, která přináší, její kontrole a v případě řidiče profesionála pak i doložit pravidelné měření glykemie. Prokáže, že rozumí rizikům, která hypoglykemie přináší (způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě).

Tento bod v praxi znamená, že pokud provádíte monitoring glykémií, víte co je to hypoglykémie a jak ji léčit, můžete řídit.

2. Řidič skupiny 2 (profesionál) je nezpůsobilý k řízení motorových vozidel, pokud v období posledních 12 měsíců prodělal druhou a další těžkou hypoglykemii (nutnost pomoci další osobou) či druhou a další hypoglykemii, kterou žadatel nebo řidič není schopen rozpoznat („syndrom nerozpoznávání hypoglykemie“).

Tento bod v praxi znamená, že pokud nepoznáváte hypoglykémie (ověřuje se speciálními dotazníky) či pokud jste prodělal v předchozím roce více než jednu těžkou hypoglkyémii, nemůžete řídit jako profesionál.

3. Další podmínkou zdravotní způsobilosti je pravidelná lékařská kontrola, která musí být provedena nejméně 1× za tři roky u řidiče skupiny 1 (neprofesionál), u řidiče skupiny 2 (profesionál) pak nově 1× ročně. V závěru odborného vyšetření pro účely posudku o zdravotní způsobilosti může být však uveden i dřívější termín, pokud tak diabetolog určí s ohledem na zdravotní stav pacienta – držitele nebo žadatele o řidičské oprávnění.

Závěrem: Pokud se léčíte pro DM 1. typu, chodíte řádně na kontroly, provádíte monitoring glykémií (ideálně pomocí kontinuálního monitoringu), nemáte závažné hypoglykémie a hypoglykémie umíte řešit a dobře je poznáváte, tak můžete řídit motorového vozidlo jako profesionál.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2022 Kristýna

Dobrý den, byla jsem dnes na krevních testech a byla mi zjištěna hraniční hodnota glukózy - 5,6 mmol/l. Zároveň se léčím s chronickým autoimunitním onemocněním štítné žlázy (euthyrox 50 1x denně) a vyšly mi zvýšené hodnoty kreatininu 82 umol/l a kyseliny močové 348 umol/l.
Poslední 3 měsíce držím dietu - autoimunitní protokol, příjem nezdravého jídla je tedy minimální, cukry pouze v zelenině a max 2 kusy ovoce denně. Jím pravidelně.
Nadváhu nemám, výška 172, váha 57kg, sportuji.
Můj dotaz je, zda mám s tímto jít na diabetologii, aby to bylo možné průběžně sledovat, nebo jaký postup zvolit? Nerada bych to podcenila a čekala na příznaky, zároveň se snažíme o miminko.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota 5,6 mmol/l nalačno je opravdu hraniční. Správně jste začala držet zdravou stravu, nemáte nadváhu. Ve Vašem případě bych doporučila provést kontrolní odběr za 6 měsíců. Pokud se vyšší hodnota bude opakovat a plánujete těhotenství, tak poté by bylo vhodné provést kontrolu na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 3. 2022 Jaroslav

Dobrý den chtěl bych se zeptat přítelkyně má nemocnou štítnou žlázu vlastně snížení funkce štítné žlázy 4.3.2022 jsme se pokoušeli o miminko a nějak nám to nejde po 10 dnech je těhotenský test negativní její prakticky Dr. Ji řekl že kdyby jsme chtěli miminko tak má přijít že jí změní prášky protože má málo hormonů takže ji žeprej ty prášky napíše silnější ale i tak se bojíme že to nepůjde a chtěli by jsme se zeptat jestli to neublíži tomu miminku aby se nenarodilo třeba postižené chteli by jsme vědět na čem jsme děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

bohužel nepíšete, jak dlouho se již pokoušíte o miminko. U mladých pacientek, plánujících těhotenství, se snažíme udržovat hladinu TSH ve středním pásmu normy, tzn. pod 2,5, čehož dosahujeme úpravou dávkování hormonu. Po otěhotnění se pacientkám na těhotenství zvyšuje dávka o 30 - 40 % ke správnému vývoji dítěte a přidává se Jodid v tabletách. O takovéto pacientky by se měl starat endokrinolog a pravidelně kontrolovat hladinu hormonu po celou dobu těhotenství. 

S pozdravem

MUDr. Farntišek Loos

30. 3. 2022 Alla

Dobrý den, mám žadanku od lékaře (od 01.09.21) ošetření do nutričního specialista, nejaku dobu ne mohla najít nemocnice, kde hradit pojišťovna, a pak od 15 listopadu do konca února všichna rodina mnela kovid, ne mohla nikam chodit,
Kolik bych mne to stalo když mám pojištění VZP, a potrebuji vzít novu žadanku od lékaře nebo ta bude platná? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

žádanku, pokud již byla vystavena, Vám ve většině zařízení uznají i se starším datem. Myslím ale, že by bylo vhodné se o tom předem ujistit telefonicky.

Ceny nutričních konzultací se velmi liší podle poskytovatele. V nutričních poradnách při nemocnicích je konzultace hrazená opravdu z pojištění a pacient neplatí nic. Nicméně také platí, že objednací doba je velmi dlouhá. Tyto poradny jsou přeplněné.

Pokud byste měla zájem hradit konzultaci sama, můžete se obrátit i na naši nutriční specialistku (https://www.diabetologiepraha4.cz/sluzby/nutricni-terapeut.html). Tato konzultace je v ceně 600 Kč na 60 min. Pokud se Váš problém týká diabetu, pak i u nás na diabetologii bude konzultace hrazená pojišťovnou.   

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 3. 2022 Gabriela

Dobrý den,
prosím o radu, zda se nejak znepokojovat ci dále řešit výsledky štítné žlázy v 6.tydnu těhotenství TSH 3.16 a ft4 10.6, gynekolog výsledky vyhodnotil, ze jsou v pořádku a již jsem v 16.tydnu a na žádné další odbery jak se vyvíjí hladina tsh a ft4 nesleduje. Prosím tedy o názor, zda mam nějak dále řešit nebo ne, jen pro doplnění tak užívám celé těhotenství vitaminy femibion 1 a a nyní již femibion 2 s jodem. Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobry den,

hladina hormonu byla v normě, užívejte pravidelně femibion. Další kontrola hormonu již není nutná.

S pozdravem

MUDr. František Loos

24. 3. 2022 LM

Jsem diabetik , mam lupenku a ze stresu se mi udelala cukrovka nejdrive sem mel vzdy velmi vysoky cukr cca okolo 18 a nejvice sem mel 30, leky jsem mel diaben bohuzel mi po nich nebylo dobre vysadil jsem je . Cca 8 -10 mesicu trpim na kolisani cukru mezi velmi nizkym a vysokym cukrem. V zari 2021 se mi stalo ze sem mel cukr cca pod 3 a spadl za volantem do hypoglykemickeho zachvatu , byl jsem v bezvedomi pomocil jsem se mel sem prujem a pozvracel jsem se . Byl jsem prevezen do FN brno ale bohuzel sem dostal jen kapacku lekarce na diabetologii sem predal lekarskou zpravu a trvdila mi ze cukrovku nemam pritom ji mam asi 5-6 let . Pred mesicem jsem mel opet hypoglykemicky zachvat byl v bezvedomi a pomocil se a od te doby mi tecou neustale sliny . Byl jsem na ct mozku a vse v poradku. Moje diabeticka mi doposud nenasadila zadne leky , je mi kazdym dnem hur a hur je mi spatne mam neustale nizky tlak citim tlak i v ocich , nedokazu se ani soustredit . Byl jsem upozornen na zanet nebo nezhoubny nador na slinivce , byl jsem na CT bricha a nic mi nenasli ale me stavy jsou jotsi a horsi a nemam zacne leky .

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud dobře chápu Váš dotaz, tak jste měl opakovaně záchvaty hypoglykémie spojené s bezvědomím a to přesto, že neužíváte žádné léky na snížení cukru.
Pokud tomu tak je, doporučovala bych Vám vyšetření v diabetologickém centru FN Karlovo náměstí, kde se specializují na hledání příčin hypoglykémie.

Budete-li mít zájem, kontaktujte nás na info@diabetologiepraha4.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 3. 2022 Kroutilík Fr.

Narazil jsem na reklamu na produkt GLUCOBALANC,ale nějaké objektivní vyjádření uživatelů jsem na webu nenašel.Sám jsem diabetik s cukr. 2.st.a užívám lék SIOFOR 1000 mg ( 1 -1/2 - 1 ),ale přesto mi cukr po jídle ulítává přes 11.Máte nějaké zkušenosti s přípravkem Glucobalanc a pokud jsou kladné,lze ho kombinovat s už užívaným lékem.Nechci naletět podvodníkům a zbytečně vyhazovat peníze.Moje diabetoložka o tomhle přípravku neví,tak se obracím s dotazem na vás. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Glucobalanc patří do široké skupiny potravinových doplňků, které nabízejí snížení glykémie, tuků a další pozitiva. Podle výpisu z příbalového letáku obsahuje dvě účinné látky:

1. Extrakt z bílé moruše  – přísada bohatá na riboflavin, látku s antidiabetickými vlastnostmi, zlepšuje glykolýzu, oxidaci jednoduchých cukrů s postupným a kumulativním uvolňováním energie. Je také bohatý na antioxidanty, vitamíny, mikroelementy a organické kyseliny, které zlepšují vstřebávání vitamínů.

2. Skořice  – skořice je velmi bohatá na antioxidanty, polyfenoly a flavonoidy, snižuje hladinu glukózy, triglyceridů a cholesterolu, pomáhá při ředění krve a zvyšuje hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou, kontroluje zánětlivé procesy způsobené cukrovkou.

Potravinové doplňky nemají vědecky podložený a prokázaný účinek. Na druhou stranu jsou obvykle bez možných nežádoucích účinků. Neslibujte si, že po užívání jakéhokoliv doplňku, který informuje o možném snížení glykémie dojde ke zlepšení kompenzace diabetu, snížení hladiny cholesterolu a že toho snížení bude trvalé.  

Ve své praxi diabetologa jsem zažila řadu pacientů, kteří zkoušeli různé typy potravinových doplňků ať již na snížení glykémie či tuků, ale bez valného efektu. Konkrétní přípravek Glucobalanc zatím nikdo z mých pacientů nezkoušel.

Pro zlepšení kompenzace diabetu vždy vede spolehlivě 1. dieta, 2. pohyb a 3. léky, které dostanete na předpis od diabetologa. Pokud nestačí ve Vašem případě Siofor, lékař Vám doporučí přídavnou medikaci.

Závěrem: pokud chcete přípravek Glucobalanc vyzkoušet, určitě můžete. Vyhodnoťte si pro sebe efekt za 3 měsíce. V léčbě cukrovky je ale zásadní dieta, pohyb, popř. léky, které vedou ke snížení glykémie k cílovým hodnotám, tedy po jídle kolem 7-9mmol/l.
Pokud nedojde ke zlepšení, doporučuji úpravu léčby léky na předpis.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 3. 2022 anonymní

Dobrý den,
poslední dny mi občas nebývá zcela dobře. Náhle se mi začne hůře dýchat, je mi zima, jsem unavená, bolí mě hlava a mám lehký třes. Po jídle se to vždy zlepší. Včera mi opět bylo zle, najedla jsem se, zlepšilo se to, ale nebylo mi stále zcela dobře. Změřila jsem si u kamarádky cca 3h. po jídle (ve večerních hodinách) cukr a měla jsem 3,2 mmol/l. Ráno na lačno jsem měla 4,0 mmol/l. Četla jsem, že jsou to hraniční hodnoty. Tak se chci zeptat, zda se to mám snažit koordinovat nějak stravou nebo to mám řešit s lékařkou.

Jsem obézní, ale i přesto sportovně celkem aktivní. Pravdou ovšem je, že dost často nemám čas na jídlo, a už vůbec ne na nějakou pravidelnost. Jsem vegetarianka již několik let (cca 10).

Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle příznaků i podle měření u Vás dochází k poklesu krevního cukru (tzv. hypoglykémii). Ve své praxi občas vidím pacienty, u kterých je slinivka aktivnější a špatně reguluje hladinu krevního cukru. Ten se totiž do oběhu dostává se zásob v játrech a také z potravy. V první fázi bych Vám doporučila pravidelnost ve stravě tedy alespoň 3 jídla denně. V každém by měl být tzv. polysacharid (tedy tmavý chléb, luštěniny, brambory, těstoviny, rýže). Je to proto, že cukr se z nich do oběhu pomalu uvolňuje a předchází tak poklesu glykémie, po kterém Vám není dobře.

Pokud ani toto opatření nebude fungovat, nechte si udělat vyšetření u Vašeho lékaře.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 3. 2022 Sida

Dobrý den, jsem diabetikII. typu. U žívám již v pořadí 3.druh léku, ale léky mi dělají hypoglykemie/ dnes jsem měla nalačno 1,3 a za 2 hod. po snídani 4,3 - nyní užívám JANUVIU, ale to jsou potahované tablety, nemají se půlit. Co by se stalo, kdybych je půlila ? Děkuji Sida

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tablety Januvia jsou léky, které snižují hladinu krevního cukru jen velmi mírně. V okamžiku dosažení normálních hodnot glykémie se jejich efekt snižuje. Riziko vzniku hypoglykémie s tímto lékem je velmi malé. Proto se nepůlí. Běžná dávka je 1 tbl denně. V případě nejistoty a obavy z hypoglykémie můžete zkusit 1 tbl ob den.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 3. 2022 Katka

Dobrý den, mám po porodu vyšší váhu, a tak mi lékař napsal Ozempic. Při čtení příbalového letáku mě trochu zaskočilo, že je primárně předepisován diabetikům, což nejsem. I BMI mám ještě v normě, a tak mě zajímá, zda je pro mě na hubnutí vhodný. Žádné jiné léky neužívám a s ničím se neléčím. Nemůže docházet například k hypoglykemii? Pokud Ozempic užiji a objeví-li se nauzea jako častý negativní účinek, to budu například celý týden zvracet, dokud látka po tom týdnu "nevyprchá"? Děkuji mockrát za objasnění. Hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

lék Ozempic je opravdu primárně určen pro diabetiky. Je pro ně vyroben a schválen. Po jeho užití dochází ke snižování hladin cukru a k váhovému poklesu, což u většiny diabetiků v léčbě potřebujeme. Pokud potřebujeme hubnout pacienta bez cukrovky, lze rovněž užívat podobné typy léků, které se podávají v injekční podobě (jedná se ale o jinou molekulu Liraglutid, která se podává 1x denně). Lék Ozempic pojištovna nehradí, pokud nemáte cukrovku (to ale ani jiné léky na hubnutí). Pokud nemáte cukrovku Ozempic Vám neuškodí, neboť ovlivňuje krevní cukr, jen pokud je zvýšený, hypoglykémie u zdravého by vznikat neměly. Jak správně říkáte, pokud Vám po něm bude špatně, může to trvat několik dnů, než se lék z těla dostane. Většina pacientů si na potíže ale zvykne, a po několika týdnech (obvykle 2-4) mají již jen nechutenství, které spolu s dietou vede k váhovému poklesu.

Závěrem: rozhodnutí zda tento lék užívat je na Vás, jde mimo doporučení daná odbornými kontrolními úřady, ale v praxi se užívá a jeho užití by mělo vést k váhovému poklesu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 3. 2022 Libuše Šramková

Zkopírované hodnoty u lékařky, chce mi napsat léky. Je to nutné, Mám dosti nadváhu. / op. kyčle/ děkuji za odpověď. Šramková Libuše Most.Hezký denpatologické: B_Stř. objem trombocytů 11.6 fl (7.8 - 11.0), S_Kys. močová 352 µmol/l (140 - 350), S_Cholesterol 5.58 mmol/l (2.90 - 5.20), S_Cholesterol LDL 3.61 mmol/l (1.20 - 3.00), S_Glukóza 5.62 mmol/l (4.61 - 5.59), B_HBA1c 48.0 mmol/mol (20.0 - 42.0)

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

z Vašeho dotazu mi není jasné, na co Vám chce lékařka léky předepsat. Ale podle výsledků soudím, že na zvýšenou hladinu cholesterolu.
Hladina vašeho LDL cholesterolu je 3,6mmol/l, dále máte rovněž vyšší hladinu krevního cukru (HbA1C 48mmol/mol). Norma je zde do 42mmol/mol

Vyšší cukr bych ve Vašem případě ještě neléčila, ale rozhodně je na pořadu dne pohyb a dieta.
Zato hladina LDL cholesterolu je již k léčbě. Doporučené cílové hodnoty pro LDL pro osoby s poruchou metabolizmu cukru jsou pod 1,8mmol/l. Ze zkušeností vidím, že hodnoty LDL jen dietou a pohybem až ke té doporučené hladině 1,8mmol/l snížit nejdou. Proto se již v této fázi léčba doporučuje. Důvody proč léčit blíže viz: https://ocukrovce.cz/proc-lecit-vysoky-cholesterol-aneb-jak-predejit-infarktu-myokardu/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 2. 2022 Iva

Dobrý den, plánuji těhotenství a mam cukr cca 5,3 - ráno i 2 hodiny po jídle. Měřím 176cm, vážím 63kg, jsem hubená, 36let. Zhruba pul roku držím dietu, kterou cca 2x týdně porusim (např snim knedliky, bramburky..), jinak vynechavam psenici, oves, brambory, rýži, varenou zeleninu.. Jako prilohu mam tedy luštěniny, bataty, indianskou ryzi, zitne testoviny. Chleb si pecu sama 100% zitny. Ale jím tucne maso (kachna, vepřové), uzeniny, mléko, ovoce. Ale kachnu si dam napr s zitnymi testovinami bez zeli. Takto jsem snizila cukr z 6 na 5,3 za pul roku. Mam jiz nyni navštívit diabetologii, nebo mám vyčkat, az budu těhotná? Vyšší hladina cukru v minulosti byla myslím způsobena tím, že jsem měla dlouhodobě nevhodnou stravu (každý den velké množství sladkostí, bramburky, ryze, knedliky). Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše dieta je ukázková, je vidět že Vám prospívá. Hodnoty měřené na glukometru jsou v normálu pro netěhotnou. Proto nyní není třeba navštěvovat diabetologii, počkejte jak Vám dopadne zátěžový test (tzv. oGTT), který se provádí v těhotenství. Na diabetologii bych Vám v současném stavu doporučila pokud budete mít na glukometru opakovaně nad 6,5mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 2. 2022 Luboš

Dobrý den, měl jsem dvakrát po sobě v průběhu posledního půl roku zvyseny cukr 6,0 mmol/ a pak 6,3 mmol/l (glykovaný hemoglobin 35 mmol/mol). Mám 180cm / 74kg. Nevím z čeho mohou být takto zvýšené hodnoty. Jediné mě napadá psychosomatika (dlouhodobý stres, úzkosti). Mám sedavé zaměstnání v kanceláři. Obvodní lékař mi zatím doporučil na dva měsíce diabetickou ditetu a pak krev zkontroluje znovu.
Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

s hraničními hodnotami krevního cukru se setkáváme velmi často. Potřebujeme rozlišit zda se již jedná o cukrovku nebo o tzv. prediabetes. Stres, zejména pokud trvá dlouho může zhoršovat citlivost na inzulín a vést k vzestupu cukru.

Za normální hodnoty glykémie nalačno považujeme do 5,5 mmol/l. Hodnoty 5,6-6,9 mmol/l jsou hraniční, jedná se o tzv. prediabetes. Je to stav, který předchází cukrovku. Pokud hladina glykémie nalačno přesáhne 7,0 mmol/l, již hovoříme o cukrovce. O cukrovku se také jedná, pokud při zátěžovém tzv. oGTT testu je hodnota ve 2. hodně nad 11 mmol/l. U řady pacientů se stav může upravit (zejména u těch, kteří jsou obézní či mají velmi špatný dietní režim). Někteří pacienti ale takto setrvávají léta, u jiných se rozvíjí cukrovka. Prediabetes je důvodem ke kontrole krevních tuků a krevního tlaku, protože prediabetes je mírně rizikový z hlediska urychlení aterosklerózy, a tedy i zužování cév. Lačná glykémie bývá u řady diabetiků první známka toho, že se rozvíjí porucha tolerance cukru. Během dne mohou být hodnoty v normálu.

Ve Vašem případě je určitě správná volba strava s omezením volných cukrů, tzv. racionální dieta. Pokud kontrolní glykémie nalačno v laboratoři bude opět mezi 6-6,9 mmol/l, doporučuji ještě provedení oGTT. To proto, abyste měl jistotu, zda se jedná o prediabetes, nebo již cukrovku. Podle výsledků se pak může zahájit léčba.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

22. 2. 2022 Hanka

Dobrý den,

je potřeba na diabetologii mít odeslání od PL nebo když pacient cítí nějaké příznaky, se může objednat rovnou, děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte laboratorně potvrzenou zvýšenou hodnotu cukru /glykémie/ nalačno, žádanku od PL nepotřebujete.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

21. 2. 2022 Hana

Dobrý den, mám tehotenskou cukrovku zatím zvýšené hodnoty 5,25. Prosím poraďte mi čím můžu doma snižovat bezpečně hladinu cukru v krvi? Jaké bylinné čaje a bylinky případně potraviny vhodné pro těhotné? Koprivovy čaj, boruvkovy čaj, případně nějaké tabletky vhodné? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v těhotenství doporučujeme v léčbě těhotenské cukrovky pouze racionální stravu (podrobně např. viz www.tehotenskacukrovka.cz) a přiměřený pohyb (ideálně procházky).

Pokud dochází opakovaně ke zvýšení glykémie, která již vyžaduje léčbu, radím používat vyzkoušenou léčbu, kterou Vám na míru vytvoří na diabetologii.
Žádné potravinové doplňky, čaje a pod. neprokázaly zásadní vliv na snížení hladiny krevního cukru.

Ve vašem případě máte hodnoty pouze hraniční, o léčbě se většinou rozhodujeme až když máte nalačno opakovaně 5,3-5,5mmol/l měřeno glukometrem.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 2. 2022 Míša

Dobrý den chtěla jsem se zeptat vyšetřuje se na diabetologii jednou za čas krevní obraz?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

krevní obraz a jeho vyšetření nebývá obvyklou součástí pravidelných vyšetření na diabetologii. Vždy záleží na zvyklostech lékaře, zda dělá krevní obraz jako součást preventivních testů. Obvykle se preventivní kontrola celkového stavu (tedy odběry krve v laboratoři) provádějí 1x ročně. V případě, že je potřeba, dělají se testy kdykoliv v mezidobí. O konkrétních odběrech se lékař rozhoduje podle aktuálního zdravotního stavu svého pacienta.

Na diabetologii se pravidelně obvykle odebírá: moč, jaterní, ledvinné funkce, tuky, štítná žláza, minerály, kyselina močová. Někdy doplňujeme též krevní obraz. Další testy se pak přidávají podle zdravotního stavu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 2. 2022 Blanka

Dobry den ve spěchu jsem si aplikovala v poledne noční inzulín 22 jednotek místo denního 18 jednote.
Diabetes mi byl zjištěn po prodělání covid 19 v listopadu 2021.
Aplikuji si 22, 18, 18, a noční 22 jak pokračovat dále
Děkuji Veselá

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

toto je dotaz akutního charakteru, který je lépe řešit telefonátem na Vaši diabetologii, nicméně i když asi již pozdě, tak zde je odpověď.

Pokud jste aplikovala dlouhodobě působící inzulín v jinou dobu než máte rozepsáno, je postup následující. Dlouhý inzulín 22j byl v ten den již aplikován, proto jej budete aplikovat až další den v obvyklou dobu. Protože ale dlouhý inzulín nemá vliv na glykémii po obědě, budete mít po obědě hyperglykémii.

Pokud si tuto situaci uvědomíte hned, tak si kromě již píchnutého dlouhého inzulínu, podáte hned (tedy před obědem) i inzulín rychlý, radila bych ale trochu nižší dávku. Cca 14j, zde ale hodně záleží na glykémii a přijaté stravě. Úpravy dávek krátkého inzulínu jsou ale kapitolou dlouhou a měla byste jí umět z diabetologie.

Pokud si tuto situaci uvědomíte až po jídle, kdy vidíte že je vysoká glykémie, tak dopíchnete menší dávku krátkého inzulínu po jídle (cca 8j).

Závěrem: je důležité dávat pozor na to, který inzulín a kdy si aplikuji. Tento omyl není závažný, horší by bylo, kdybyste si podala na noc 22j rychlého inzulínu a šla spát, pak by bylo riziko hypoglykémie vysoké.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 2. 2022 Slavomír Turoň

dobrý den, budou mi operovat ďásně, nebudu moci kousat. Je nějaká tekutá dieta. A kde ji seženu. děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tekutou nebo i kašovitou dietu, která je vhodná po operaci dásní si můžete připravit sám (sama) doma. Mohou to být krémové (tedy rozmixované) zeleninové polévky nebo vývary. Můžete jíst rovněž jogurty, kaši bramborovou, ale i jiné kaše (např. ovesnou, pohankovou atd. podle chuti).

Pokud chcete sáhnout po připravených výrobcích, prodává se v lékárnách nápoj vhodný pro diabetiky - Diasip. Je to tekutá výživa s obsahem speciálních bílkovin, cukrů a vlákniny. Na internetu je dále celá řada nabídek na tekutou stravu.

Jen při výběru dejte pozor, kolik gramů cukrů bude obsaženo v jedné dávce. Ideální je dávka mezi  20-50g cukrů na jedno jídlo.
Pokud užíváte léky nebo inzulín, je důležité si během těchto dnů měřit glykémii glukometrem a v případě potřeby upravit dávku léků. Cílové glykémie vhodné pro hojení jsou mezi 4-10mmol/l.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 2. 2022 Slavomír Turoň

Prosím Vás, mám dotaz. Může diabetik jíst vajíčka na tvrdo?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, diabetik může jíst vajíčka. Vajíčka se řadí mezi základní potraviny zdravé výživy, protože obsahují velké množství živin a antioxidantů. Vajíčka mají velmi vhodné výživové hodnoty, kterým dominují bílkoviny a tuky, jsou skvěle stravitelné a navíc se dají připravit na stovky způsobů.

Pokud si hlídáte hladinu cholesterolu nebo váhu, dejte pozor na způsob přípravy tak, aby bylo použito málo tuků a pokud ano, tak ty tuky zdravé (např. olivový olej místo másla, atd.)

Počet vajec na týden přesně není stanoven, ale lze odhadnout cca mezi  5-8 kusy. Již neplatí, že vejce jsou nezdravá pro svůj přísun cholesterolu a proto jejich množství přísně neomezujeme.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 2. 2022 Slavomír Turoň

Dobrý den, já mám doma tabulku glykemických indexů, ale je tam asi 60
potravin. nemůžete mi poslat elektronicky tabulku, kde je těch potravin
o dost více. Já jsem totiž začátečník, teprve se to učím.

Děkuji

Slavomír Turoň

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

informací je na internetu řada, osobně používám ty od Stobu.

Viz: https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 2. 2022 Slavomír Turoň

Dobrý den, já jsem před snídani měl cukr 6,2. Nasnídal jsem se, 40g
špaldového chleba a 50g plátkového sýra. Po hodině jsem si cukr změřil a
bylo tam 13. Asi to bude tím, že před snídani jsem vypil 2-300ml
sklenice šťávy DINALINE Malina. Na internetu o ni píšou, že tam je
fruktoza, ale dále píšou že ve 100g šťávy je 20g cukru. Můžete mi v tom
poradit?

Děkuji

Slavomír Turoň

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, máte pravdu. Cukr (i fruktóza) obsažený v nápojích patří mezi tzv. rychlé cukry. To znamená, že po vypití dochází k rychlému vzestupu glykémie. U zdravého člověka je krevní cukr regulován rychle do normy inzulínem. Diabetik ale tuto schopnost nemá. Proto je důležité v jídle hlídat množství a kvalitu přijímaného cukru.

Na jedno hlavní jídlo se doporučuje 30-50g cukrů. Většinu z těchto cukrů by ale měly tvořit polysacharidy (tzv. pomalé nebo také říkáme složené cukry). V krvi se pomalu uvolňují a nedochází k výraznému vzestupu glykémie. Jen malá část z této porce na jídlo můžou tvořit rychlé cukry (do 20%).

V praxi to pro Vás znamená: 2ks tmavého chleba (polysacharid) o celkové váze cca 60g a max. 100 ml nápoje s rychlým cukrem. Lepší je ale slazené nápoje zcela vynechat, protože u většiny diabetiků sladké nápoje vedou ke zvýšení cukru. Proto si ponechte sladké nápoje jen na vyjímečné případy,  například po cvičení nebo na léčbu hypoglykémie.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

8. 2. 2022 Radek Klus

Dobrý den došel mi veškerý inzulín a moje diabetoložka mi protože jsem tam už dlouho nebyl nechce napsat vůbec žádný inzulín mimo jiné jsem byl 4 měsíce hospitalizován s problémy s hnisajícima nohama takže jsem pochopitelně nemohl na kontroly ale dia.dr.to apsolutne nezajímá a zakázala sestřičce mi napsat jakékoli množství s tím že ji je to jedno prosím co mám delat

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud se s Vaší lékařkou nedomluvíte, doporučuji Vám obrátit se na jiného lékaře. Inzulín, pokud se nejedná o nějaký speciální, může psát i praktický lékař.
Z dlouhodobého hlediska by pro Vás ale bylo vhodné být pravidelně veden v diabetologické ambulanci.


S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 2. 2022 Lucie

Dobrý den, chci se zeptat. V 11tt mi zjistili těhotnou cukrovku. Měsíc se měřím moje hodnoty ráno před jídlem jsou 5,4 cca 4x jinak pravidelně nad 6. Moje lékařka mi rekla ze hofmdnoty jsou v pořádku, měřit se mám 1x za 2 dny a posledni jidlo bych si měla dát nejpozději v 18.00h. Je to správný postup jsem ted v 19tt.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud se léčíte pro těhotenskou cukrovku, jsou doporučené hodnoty nalačno do 5,1 (na glukometru lze považovat za uspokojivé 5,3-5,5mmol/l, po jídle za 1 hodinu do 7,8, za 2 hodiny pak do 6,7mmol/l.

V případě opakovaného překročení těchto hodnot při správné stravě, doporučujeme již zahájit léčbu. Obvykle inzulínem. Vzhledem k tomu, že jste teprve v 19. týdnu, lze očekávat z důvodu hormonální činnosti placenty další zhoršování cukru. Pokud budou u Vás hodnoty nad 5,5 přetrvávat, je velmi pravděpodobné, že na další kontrole Vám lékařka léčbu inzulínem doporučí.

Blíže viz www.tehotenskacukrovka.cz, www.cukrovka.cz/tehotenska-cukrovka, www.dobrycukr.cz

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

© 2022 ocukrovce.cz. Coding / design by inspirum and Martin Seidl.

Nahoru ↑