Články o cukrovce a novinkách ze světa diabetu

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Napsat nový dotaz


Filtrovat dotazy podle oblasti:

22. 9. 2023 Ivana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze snížit hladinu cholesterolu přírodními produkty (např. obsahující lecitin, červenou fermentovanou rýži..). Jím zdravě, sportuji, nekouřím.
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

některé potravinové doplňky mohou skutečně snížit hladinu cholesterolu s minimálním rizikem vzniku nežádoucích účinků.

Červená fermentovaná rýže byla v Číně po staletí používána jako potravina, dochucovadlo a barvivo do jídel. Za její červenou barvu je zodpovědná ušlechtilá plíseň Monascus purpureus. Právě díky této plísni obsahuje i bioaktivní složku zvanou monakoliny. Nejvýznamnější z nich, monakolin K, snižuje hladinu cholesterolu mechanismem totožným se statiny (léky na snížení hladiny cholesterolu). Je znám také pod názvem lovastatin. Rýže dále obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, isoflavonoidy a fytosteroly, což jsou další látky schopné snižovat hladinu cholesterolu. Pozitivní účinek na snížení hladiny cholesterolu byl prokázán řadou studií. Její dlouhodobé užívání může vést ke snížení hladiny LDL cholesterolu cca o 10-20%.

Je tu ale několik problémů:
1. Potravinové doplňky nejsou kontrolovány odbornými autoritami, proto není jistota o množství účinné látky v produktu.
2. Pro snížení hladiny cholesterolu je nutné užívat doplňky trvale, ale to je v případě statinů (léků na snížení cholesterolu) stejně, jen toto není hrazeno zdravotní pojišťovnou.
3. Otázkou je cílová hladina LDL cholesterolu pro Vás nebo pro jedince, který by chtěl potravinové doplňky užívat. Například diabetik bez komplikací má cílový LDL cholesterol pod 1,8 mmol/l. Člověk po infarktu pak pod 1,4 mmol/l. Pokud má hladinu cholesterolu 4,2 mmol/l, povede užívání potravinových doplňků ke snížení hladiny cca na 3,5 mmol/l. A to nestačí. Proto pro většinu pacientů s onemocněním srdce nebo s cukrovkou volíme statiny či jiné léky, které mají potenciál snížit LDL cholesterol cca o 50%.

Závěrem: užití potravinových doplňků v léčbě vyššího cholesterolu zvažujeme u pacientů s hraničním nálezem nebo u těch, kteří netolerují léčbu statiny, či jinými léky na snížení hladiny cholesterolu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 9. 2023 Alzbeta Zelenkova

Dobry den, je u vás v ordinaci možné dostat Ozempic na předpis na léčbu obezity? Cukrovkou netrpím. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pravidla jsou všude stejná. V současné době nelze předepsat léky Ozempic pro ty, kteří nemají cukrovku. Na léčbu obezity používáme preparát Saxenda, který má ještě o něco vyšší váhové úbytky než Ozempic. Náklady jsou podle dávky 4-5.000 korun za měsíc. Tento preparát může předepsat například Váš obvodní lékař, internista nebo diabetolog. Preparát je na trhu omezeně, ale lze jej získat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 9. 2023 Martin

Dobry den,
Proc nemuze cukrovkar pouzit masazni pristroj na chodidla,jake jsou kontroindikace v tomto pripade
Dekuji Skala

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je diabetes dobře kompenzován a bez komplikací diabetu nebo jiných závažnějších onemocnění (nemoci srdce a cév) je možno masáže absolvovat. V případě postižení cévního systému nebo neuropatie je vyšší riziko vzniku defektu na noze, proto se jakékoliv procedury, kde je riziko postižení kůže, nedoporučují. V případě nejistoty konzultujte svůj konkrétní případ se svým lékařem na diabetologii.

Na toto téma je rovněž řada článků, například: https://www.profi-pedikura.cz/rady-a-tipy/pece-o-nohy-diabetiku/ nebo https://zkustojinak.cz/lek/masaz-jako-doplnkova-procedura/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 9. 2023 Jitka

Dobrý dsn je mi 40let pred 2mesici mi muj praktik rekl ze mam cukrovku a vysoky tlak zacal me vysoky tlak zlobit a byla jsem 4krat uz odvezena na internu kde vse bylo v norme krevni testy a tlak klesl asi jsem dostala velky strach o sebe a tacala jsem mit problemy ze jsem se zacala klepat potit a mela jsem vnitrni tres nevim tda se jednalo o ataku dostala nsem antidepresiva a lexaurin ale bylo mi hur a prasky jsem po 6dnech vysadila mam doma 3 deti z toho rocniho a potrebuji fungovat ale nevim proc posledni dobku se bojim jit i ven nsvo nekam ject nevite co to muze byt dekuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle Vašeho popisu a bez podrobnějšího vyšetření Vám bohužel nemohu říci, kde je Váš problém.
Zkuste se znovu obrátit na Vašeho lékaře, aby zkontroloval Vaše výsledky a poradil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 9. 2023 Jaroslav

věk: 77; výška 178cm; váha 74kg, diab.2.stupně; xultophy večer 28 j.;
Nehojící se hnisavé nehtové lůžko na pravém palci DK. Používám mast Betadine, málo účinné.
Prosím o radu. Uvítám možnost vyšetření ve Vaší podiatrické ambulanci.
Děkuji, Janda 602181928

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

objednání v podiatrické ambulanci je možné. Volejte prosím tel. 602 216 304, také viz: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/.
Ambulance je pouze v pátek, ideálně tedy pokud zavoláte v pátek, jinak ale možno celý týden i na pevnou linku 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2023 Petra

Dobrý den,momentálně jsem 28.týden těhotenství a test na cukrovku už nestihnu (ani na ni jít nechci) ale měřím se doma na lačno a moje hodnoty jsou 5,6 což v těhotenství jsou tyto hodnoty už cukrovka. Je možné se tedy k vám objednat i přes neabsolvovany test na cukrovku. Věk 27. Předem dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

můžete, zkontrolujeme Váš glukometr a provedeme některé další testy abychom zkusili posoudit jak na tom jste.
Tedy pokud budete chtít, ideální pokud zavoláte do ambulance a objednáte se na kontrolu. Jen prosím vysvětlete sestře svoji situaci.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Jana

Dobrý den,

moje babička měla diabtes I. typu od svých cca 35 let. Mně je 43 let, měřím 160 cm, vážím 50 kg. Občas si doma změřím glykemii pro kontrolu, nebyl u mně diagnostikován diabetes. Došla jsem ale k překvapivému zjištění. Opakovaně se mi stává, že glykemie nalačno po probuzení je nižší než glykemie nalačno po půl hodině svižné chůze. Např. minulý týden po probuzení 5,2 a po 30 min svižné chůze 5,8, dnes dokonce po probuzení 4,8 a po stejné chůzi 6,1, vše nalačno. Čím může být tento vzestup způsoben? Když se změřím během dne před sportovní aktivitou a po ní, glykemie mi klesne.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem, Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glykémie v krvi během dne kolísá. To je normální. Játra si vyrábí cukr ze zásob, pokud delší dobu nejíte. Hladina glykémie je řízena řadou hormonů tak, aby se pohybovala kolem 4-5,5 mmol/l nalačno a obvykle 5-7 mmol/ po jídle.
Navíc je hladina ovlivněna pohybem, také je důležité jaký druh pohybu máte za sebou (protože například rychlá chůze či běh cukr snižuje, ale některé silové sporty nebo anaerobní fyzická aktivita jako např. tenis mohou cukr lehce zvyšovat). Cukr je dále ovlivněn stresem, u žen fází menstruačního cyklu, kvalitou cukrů, množstvím bílkovin a tuků v posledním jídle.

Z výše uvedeného vyplývá, že je naprosto zbytečné se opakovaně měřit a řešit jestli máte po probuzení 4,8 nebo 5,2 mmol/l či během dne 5,8 nebo 6,1 mmol/l. Důležité je, že jsou všechny Vaše hodnoty v normě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Michaela

Dobrý den, při odběru mi vyšlo TSH 6,3 a Tp4 13,8. Chtěla jsem se objednat na endokrinologii na doporučení svého lékaře a tam mi řekli, že je to zbytečné, že hodnoty jsou takto v pořádku. Tak nevím. Mám celiakii a ABKM. Je to opravdu v pořádku?

Odpověď ordinace

Dobry den,

Váš praktický lékař by měl opakovat odběry za 6 týdnů a pokud je TSH stále nad normu, tak to může značit poruchu funkce štítné žlázy a vyšetření endokrinologem je na místě.

S pozdravem

MUDr. František Loos

15. 9. 2023 Iveta Kindlová

Dobrý den , je možné navštívit vaši ambulanci bez doporučení OL?Děkuji Kindlová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, je to možné, objednávky ideálně na info@diabetologiepraha4.cz nebo telefon 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Nika

Dobrý den, už dva roky se lečim s autonomním onemocněním štítné žlázy s Hashimotho. Neustále i při kontrole stravy a pohybu nabírám na hmotnosti . Jsem z toho velice nešťastná od diagnózy mam 10kg nahoře. Dočetla jsem se o léku Ozempic je možné, aby mi ho lékař předepsal i při autonomním onemocnění ? Momentálně užívám pouze lék Novothyral v malém množství 3x čtvrt tablety a 4x půl vždy ráno ma lacno mam 35 let a měřit 163 cm a váhu již 69 kg???? moc vám Dekuji za odpověď .

Odpověď ordinace

Dobry den,

Ozempic je určen k léčbě diabetu 2. typu a nelze ho předepsat k podpoře hubnutí. K hubnutí je určen na našem trhu preparát Saxenda. Jedná se o stejnou lékovou skupinu, GLP-1 agonista, a může Vám ho předepsat Váš endokrinolog i všeobecný praktický lékař. Tento lék se aplikuje denně do podkoží v postupně vzestupné dávce s cílem dosažení optimální váhové redukce s minimem nežádoucích vedlejších účinků (zvracení, řihaní, půjem, zácpa , palení žáhy, ...). Preparát je určen k terapii obezity a nehradí ho zdravotní pojišťovny. Počítejte s průměrnými náklady 3.000 Kč měsíčně - zavisle na denní dávce.

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 9. 2023 Jana

Dobrý den..mám dotaz p.doktorka mi předepsala Zexitor 500mg ale předtím mi neudělala testy na dlouhý cukr.brala jen z prstu ..je pravda že na ráno na lačno namerim 7.1 6,8..a tak podobně testy mi provede až výkonem září a je 20.8..mám priznaky diabetu váhu mám 85..a 162cm..je mi 49 let ..když nejím častěji dělá se mi zle ..celkově mi není dobře..jsem unavená cítím často slabost.bojim se ale lek užít..co když budu mít nežádoucí účinky.jeste jsem byla na tom testu jak pijete v čaji glukozu ..nevím tet přesně jak se jmenuje..pro vyšší cukr v krvi mi nebyl udělaný. Dále se lecim se zeleným zákalem..jen se bojím toho že když mi p.Doktorka neudělala testy z krve jak jsem na tom s dlouhým cukrem..tak nevím abych si ještě více nepřihoršila.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék zexitor (účinná látka metformin) v těle obnovuje citlivost na inzulín, která je u diabetiků zhoršena. Umožňuje tedy Vašemu inzulínu lépe pracovat a tak snižovat glykémii. Nejedná se o lék agresivní, který by razantně snižoval krevní cukr a běžně se podává co nejdříve po zjištění zvýšené glykémie. Je možné jej tedy užívat při vyšší glykémii nalačno při znalosti Vaší základní laboratoře. Nežádoucí účinky bývají obvykle mírné (nejčastěji zažívací), tělo si na ně většinou rychle zvykne. Pokud neustupují, lék se vysadí.
Závěrem: domnívám se, že zexitor můžete začít užívat, hodnoty dlouhého cukru by Vám lékařka měla rovněž provést. Cílové jsou pro Vás mezi 40-45 mmol/mol.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 8. 2023 Jana

dobrý den,
byl mi diagnostikován uzlík na štítné žláze 5x7 mm, byla mi doporučena biopsie, ráda bych znala názor druhého lékaře zda je nutná či stačí jen sledovat. Funkci štítné žlázy mám v pořádku. Je možné se k Vám objednat pro druhý názor lékaře? děkuji za odpověď, Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, pokud Vám endokrinolog doporučil biopsii uzlu, tak k tomu má nějaký pádný důvod, nejspíš rizikový ultrazvukový obraz uzlu. Konečné rozhodnutí je na Vás. Pokud se punkce bojíte, nabídne Vám endokrinolog pouze sledovaní a pokud dojde k růstu uzlu či zhoršeni už nálezu, bude Vám provedení punkce opět doporučeno.

S pozdravem

MUDr. František Loos

23. 8. 2023 Pavla

Dobrý den, dnes jsem absolvovala test OGTT, po vypití glukózového roztoku jsem v prubehu. následujících dvou hodin vypila ještě cca 250 ml čisté vody, je možné, že by z toho důvodu mohly být hodnoty falešně v normě? Věk 31, výška 169 cm a váha 62 kg. Diabetes dosud diagnostikovány nemám, test OGTT mi byl doporučen na základě podezření na PCOS. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vyšetření oGTT má svá pravidla, na které by Vás měl lékař nebo laboratoř upozornit před testem. Zde je výňatek, který se vztahuje na Váš případ:

Při vyšetření se řiďte následujícími pokyny:
• na vyšetření se dostavte do laboratoře
• s sebou si vezměte žádanku
• v průběhu testu dodržujte pokyny odběrové sestry, nejezte, nepijte a nekuřte, neodcházejte a seďte v klidu v čekárně, jakékoliv zdravotní potíže ihned hlaste odběrové sestře;
• po skončení testu je nezbytné setrvat (cca 0,5 hodiny) v čekárně vzhledem k možnému riziku kolapsového stavu v důsledku poklesu hladiny krevního cukru a svůj odchod poté oznámit odběrové sestře;
• je vhodné mít s sebou svačinu, kterou po ukončení testu sníte;
• 1 hodinu po ukončení testu neřiďte motorové vozidlo;

Příprava na vyšetření:
• jeden až tři dny před vyšetřením jezte běžnou stravu bez omezení příjmu cukrů, dodržujte běžný pitný režim a provozujte přiměřenou fyzickou námahu;
• 24 hodin před odběrem nepijte alkoholické nápoje včetně piva;
• poslední lehkou večeři si dejte v 18 hodin večer před vyšetřením, nepijte sladké tekutiny, kávu a nekuřte;
• ráno před vyšetřením se můžete napít pouze neslazeného čaje nebo čisté vody;
• po dohodě s Vaším lékařem případně vynechejte ráno v den odběru léky, které je možné vynechat;
• vyšetření se neprovádí při akutním onemocnění (chřipka, nachlazení, angína, zánětlivé onemocnění aj.), po proběhlém závažnějším onemocnění (infarkt, cévní mozková příhoda, operace aj.) nebo 6 týdnů po něm a u žen při mensesu

Z výše uvedeného vyplývá, že výsledek mohl být příjmem vody v průběhu testu zkreslen. Bohužel pokud chcete mít jistotu, jak je to doopravdy, je potřeba test zopakovat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 8. 2023 Anita

Dobry den, odjela jsme na 5 dni dobolene a zjistila, ze muj Euthyrox 50, ktery beru denne, jsem zapomnela doma. Muj lekar ma ted dobolenou, je velky problem, kdyz lek nebudu 5 dni brat? dekuji

Odpověď ordinace

Dobry den,

5 dní by neměl být tak velký problém. Může se objevovat mírná únava, ale nic závažnějšího. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

14. 9. 2023 anonymní

Dobry den. Užívám Xarelto 20 mg diagnóza trombóza. Při bolesti hlavy, nebo menstruační beru Valetol. Je prosím stejně bezpečný jako případný Novalgin při ředění krve? Mohu užít 2 krát Valetol za 24 hodin? Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud budete užívat Valetol pouze nárazově (tedy občasně při bolesti), pak jeho užívání neovlivní krevní srážlivost. Při dlouhodobém dávkování například 14 dní pravidelně denně by již srážlivost ovlivněna byla. Pokud nepřekročíte denní dávku Valetolu, můžete jí užít v průběhu 24 hodin. Tedy i 2 tbl za den jak se tážete.
Neměl by se užívat pouze opakovaně za sebou. Pokud jej užijete 2 tbl v jeden den a další například za 14 dnů, je to možné.

Novalgin lze užívat v doporučeném dávkování bez vlivu na krevní srážlivost.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 9. 2023 Magda

Dobrý den, je mi 44 let, 90,5 kg, 164 cm, od konce června letošního roku beru večer 500 mg zexitoru. Glykovaný hemoglobin mám 37, ranní glykémie od 6 do cca 7,5 v rozmezí mezi 4. až zhruba půl osmou hodinou, potom pokles na cca 5.2. V polovině dubna jsem měla skoro 100 kg, snažím se hubnout, ale jde to pomalu, cca 2 kg měsíčně při přidruženém psychiatrickém onemocnění léčeném antipsychotikem. Chtěla bych se zeptat, dostala jsem nyní lék tulip na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů, 10 mg večer, dnes poprvé. Moje hodnoty poslední, na jejichž základě mi byl nasazen, byly: celkový chol. 5,4; HDL 1,19; LDL 3,15, TG 2,71. Triglyceridy mám sice vysoké hodně, ale významně mi dietou klesly, původní hodnota byla 4,9. Moje otázka souvisí s obavami ze statinů, četla jsem, že zvyšují glukózu, většinou v rozmezí o až 0,5. Bojím se tohoto zvýšení a toho, že mě bude demotivovat, mám důvod k obavám skutečně? A ještě se bojím, ve vedlejších účincích píšou možný váhový přírůstek, to bych nerada, když se snažím zhubnout. Potřebuji tento lék nutně, nebo by to šlo zkoušet ještě dietou? A v případě, že by se mi během dejme tomu roku a půl podařilo ještě redukovat váhu třeba i o více než 20 kg, je možné statiny vysadit, nebo už to nelze? V mnoha názorech lékařů jsem četla, že to je doživotní léčba, jiné lékaři psali, že je to individuální a že při významné redukci a zlepšeném životním stylu lze tyto léky vysadit. Mockrát Vám děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

předně bych Vás chtěla pochválit, že jste se dala do hubnutí. Sama vidíte výborné výsledky glykémie a kompenzace diabetu, dochází i ke zlepšení tuků.
Co se týče nasazení a užívání statinů. Statiny doporučujeme celoživotně jednoznačně všem pacientům, kteří mají nějaké postižení cév nebo jsou ve velmi vysokém riziku jejich uzávěru. Riziko ovlivnění hladiny glykémie statiny je velmi malé a v reálném životě v diabetologické ambulanci zvýšení cukru nepozorujeme.
Cílová hodnota LDL cholesterolu je pro většinu diabetiků pod 1,8 mmol/l. Nicméně pokud nemáte žádné komplikace, jiné nemoci než cukrovku, nekouříte, nemáte v rodině cévní onemocnění, bych s nasazením statinů vyčkala. Jste stále ještě mladá a snížení hmotnosti cca o 15 kg by mohlo vést k poklesu cholesterolu.
V praxi vidíme ale snížení hladiny cholesterolu k cílovým hodnotám po váhové redukci méně často (většinou se totiž jedná o poruchu metabolizmu tuků, která se dietou sice zlepší, ale ne vždy je to dostatečné).

Jsou tedy dvě cesty:
1. statiny nepodávat a počkat cca rok, jestli dojde ke zlepšení, pokud ne, tak statin začít užívat a ponechat, obvykle je pak léčba trvalá
2. zahájit léčbu statiny, snažit se hubnout, po snížení hmotnosti cca 15 kg zkusit léky vysadit a uvidíte, zda se tuky udrží v normě. Pokud ano, je to bez léků, pokud ne, stejně se léčba statiny doporučuje.

Držím Vám palce!

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 9. 2023 Bohumila STŘIHAVKOVÁ

Dobrý den, má cukrovku typu 2 . je mi 72 let 165 cm váha 74 kg , při posledním měření byly mé hodnoty - tlak 138 /88 HB69 Glykemie 8,8 po jídle , lékařka mi vysadila, Jardiance 10mg
která způsobila vaginální mikozu a dva měsíce jsem užívala pouze 2x denně Glykadu , lékařka mi a dala lék nový Rybelsus , z příbalového letáku jsem zjistila ,že nežádouci účineky způsobují i rakovinu slinivky a já jsem po úspěšné léčbě rakoviny pravého prsu a že má tento lék velmi ´mnoho nežádoucích -účinků.Na cholesterol užívám Zenon 40mg a na tlak Prestarium Combi 5 mg
Existuje jiný lék , který bych mohla užívat ?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v léčbě cukrovky využíváme celou řadu léků. Každý z nich má svá pozitiva, ale jsou tu pochopitelně i rizika nežádoucích účinků. Lék Jardiance patří mezi velmi účinné a navíc moderní preparáty, ale tím, že uvolňuje cukr do moči, vidíme často močové infekce, kvasinky. Vaše lékařka Vám nabídla lék Rybelsus. Jedná se o jeden z nejmodernějších a nejúčinnějších preparátů na snížení glykémie. Lék způsobuje zlepšení citlivosti na inzulín, ovlivňuje zažívací systém, vede k váhovému úbytku. Navíc bylo zjištěno, že snižuje riziko srdečního selhání, riziko postižení cév. V žádné studii s tímto lékem nebylo zaznamenáno vyšší riziko rakoviny slinivky. Pročtěte si příbalový leták pozorně.

Jediné riziko spojené se slinivkou je to, že jsme opatrní v podávání pacientům, kteří prodělali akutní zánět slinivky. Ve vašem případě bych se tedy léku nebála. Je potřeba jen do začátku počítat s možnými nežádoucími účinky v oblasti zažívacího traktu, které obvykle do 2-4 týdnů mizí.

Máme k dispozici i jiné léky než je Rybelsus. Bez znalosti hodnot laboratorních výsledků, přidružených nemocí je ale nelze konkrétně doporučit.
Vždy je možné zahájit léčbu inzulínem, který nemá nežádoucí účinky ve smyslu rizika postižení orgánů, riziko vzniku rakoviny, neboť se jedná o lidské inzulíny.
Konkrétní léčbu je ale nutné probrat s Vaším lékařem na diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 9. 2023 Jana Blažková

Hezký den, prosím chtěla bych se zeptat, dnes mi lékař napsal Siofor 500mg 2×denně na cukrovku, glukózu mám 6.4, Glyk.hemoglobin 45, je nutné léky brát? Předem děkuji za odpověď Blažková Jana, je mi 51let, měřím 174, váha 115kg

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

nejnovější výzkumy ukazují, že léčba diabetu má být co nejdříve od diagnózy. Je to proto, že nasazená léčba oddaluje další zhoršování cukru a udržuje Vaši glykémii v pásmu doporučeném pro prevenci pozdních komplikací. Lék Siofor zlepšuje citlivost těla na inzulín, což je v léčbě cukrovky zásadní. Proto pokud lék tolerujete, je vhodné jej užívat. Ve vašem případě je možné snížením hmotnosti cca o 10 kg výrazně zlepšit citlivost těla na inzulín, což by mohlo vést k vysazení léku Siofor.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 9. 2023 Romana

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Moje babička má cukrovku, její lékařka na teď 3 týdny dovolenou a nevím, kdo ji zastupuje, napsala mi pouze mail, že má dovolenou a na dotaz, kde mohu získat pro babičku inzulín, protože má již poslední pero mi ani neodpověděla. Pristi týden máme odletat na dovolenou a babička má nastoupit do domova na odlehčovací péči a inzulín nemám. Můžete mi prosím poradit, jak tento problém řešit? Děkuji. Romana Supkova

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

omlouvám se za pozdní odpověď, ale i my jsme měli dovolenou a tyto akutní dotazy je lépe řešit telefonicky.
Pokud má Váš diabetolog dovolenou, vždy by měl mít nějaký zástup nebo inzulín může předepsat obvodní lékař.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

7. 9. 2023 Jana

Dobrý den, mám rok diagnostikovaný diabetes 1. typu Lada. Byl mi předepsán Atoris 10 při hodnotách cholesterolu 4,5 - LDL 2,4. Nyní po kontrole celkový cholesterol 3,5 - LDL 1,2. Všechny ostatní laboratorní výsledky také v pořádku. Jsou to obojí spodní hraniční hodnoty. Jsou tak nízké hodnoty žádoucí ? Obávám se nežádoucích účinků statinu.

Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

diabetes 1. i 2. typu jsou nemoci, které vedou k vyššímu riziku aterosklerotickému postižení cév. Vědecké práce ukázaly, že hladina LDL cholesterolu je zásadní pro snížení rizika postižení cév. Proto jsou cílové hodnoty pro léčbu tzv. dyslipidémie jiné, než pro ostatní populaci. Pokud kromě cukrovky, nemáte jiné nemoci, je cílová hladina LDL pod 1,8, pokud jste prodělal nějaké onemocnění cév (např infarkt, mozkovou příhodu), je cílová hodnota pod 1,4 mmol/l.

Pokud Vám léčba nepřináší žádné potíže (užíváte pouze 10 mg, maximální dávka je 80 mg), doporučuje se léčbu trvale užívat a to i když je hladina LDL cholesterolu více pod doporučenou mez. Jen tak jsou Vaše cévy dlouhodobě chráněny a zpomalujete si proces aterosklerózy (tedy ukládání tuku v cévní stěně a její pomalé uzavírání). Vysazení léků vede k návratu cholesterolu do původních hladin.

Závěrem: pakliže lék tolerujete, doporučujeme jeho trvalé užívání. Hladinu LDL máte v doporučených mezích. Není stanovena dolní hodnota, při které se léčba vysazuje.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2023 Janostikova Iva

Dobrý den mám dceru 12 let a glykovany hemoglobin 61,66 pořád se nám nedaří jít níž.Dcera má cukrovku 6 let 1.typu.Co byste nám poradili?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

omlouvám se, ale Váš dotaz přesahuje odpověď naší poradny, navíc jsme ambulance pro léčbu diabetu v dospělém věku.

Důvodů proč se nedaří může být řada. Nepíšete jak jste léčeni. Pro léčbu diabetu 1. typu pokud se nedaří používáme technologie. Ať je to již kontinuální monitoring glukózy nebo inzulínová pumpa s automatickým dávkováním inzulínu. Doporučuji tedy kontaktovat Vašeho dětského diabetologa s rozborem situace a naplánováním léčebného postupu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Jiřina Čubova

Dobrý den od dubna mám slabou cukrovku
Brala jsem Glucophake XR ale ponom mi bylo špatně a tak beru Siofor Prolong 500g 1x večer mezi jídlem a rosumop na cholesterol
Ale po tom prášku na cukrovku
Se mi každý ráno i po jídle se léky vrací
Pořád je cítím
Paní doktorka mě řekla že mě může napsat už jen dražší prášky a tak nevím co mám dělat děkuji za odpověď Čubova

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék Glucophage i Siofor obsahují účinnou látku Metformin, která často vede k různým nežádoucím účinkům ovlivňující zažívání. Siofor lze brát kdykoliv během dne po jídle nebo během jídla. Můžete tedy zkusit brát jej v jinou denní dobu. Pokud Vám i nadále nebude dobře, lze zahájit léčbu jinými léky. Vždy lze najít léčbu na cukrovku, která je hrazena zdravotní pojišťovnou, tedy bez doplatku pacientem. Domluvte se s Vaším lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 9. 2023 Dana

Dobrý den, jake hodnoty glykémie by měl mít zdravý člověk? A jak dlouho po jídle měřit, hodinu nebo dvě? V těh. jsem měla těh.cukrovku, nyní na ogtt testu půl roku po porodu na lačno 5.0, za 2 hodiny 7.9. Kojím, v boci vstávám cca 5x k dítěti. Měřím se doma cca měsíc 3x denně a cca 3x za tu dou se mi stalo, že jsem měla hodinu po jídle kolem 9, za 2 hodiny mi to spadne na 5 a něco. Jedná se už o prediabetes? Věk 33, váha 62kg a 170cm. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud jste měla oGTT vyšetření s výsledkem nalačno 5,0 a za 2 hod 7,9, znamená to, že nemáte cukrovku. Je tedy naprosto zbytečné si nadále kontrolovat cukr glukometrem. I zdravému se může stát, že krátce po jídle může dojít k vzestupu až na hranici 9,0 (měřeno glukometrem), ale pak dojde k rychlému poklesu do normy. Navíc glukometr měří s přesností cca +- 10%.

Závěrem: Vaše hodnoty jsou v normě, o cukrovku se nejedná, není nutné se nadále měřit

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 9. 2023 Vlasta

Dobrý den, prosím o radu jsem diabetik 2 typu chtěla bych se zeptat ohledně neuropatie u nohou jak tomu předcházet prevencí nějaké doplňky stravy nebo léky moc děkuji Vlasta

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

problematika diabetické neuropatie je velmi široká. Je řada článků, které popisují jak na diabetickou neuropatii, proto je zde neopisuji a odkazuji Vás na samostudium.
1) článek prof. Saudka (IKEM) na: https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu
2) https://ocukrovce.cz/ovlivnuje-vyziva-diabetickou-neuropatii/

V prvním článku je velmi dobře popsáno co je to neuropatie, v druhém článku možná praktičtější rady jak jídelníčkem můžete zlepšit projevy neuropatie.

Myslete ale na to, že nejzásadnější v léčbě neuropatie je mít cukr pod kontrolou. Tedy HbA1C kolem 50 mmol/mol.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 8. 2023 Jan

Dobrý den, mám tzv. prediabetes. Nasadil jsem nizkosacharidovou dietu, shodil jsem as 14 kg, za 9 měsíců. Měřím 178, vážím 85-86 kg a je mi 67 let. Už si neměřím denně glukózu v krvi , ale asi tak 1 x za 4 měsíce se nechávám testovat na glykovaný hemoglobin a hodnoty se pohybují mezi 38-40. Žádné léky na cukrovku neberu, jenom na krevní tlak. Neměl bych požádat ošetřující lékařku, aby mi nasadila metformin?

Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

dokud máte hodnoty HbA1C do 40-45 mmol/mol, není třeba dávat léky. Pokud stoupne glykémie nalačno nad 7,0 nebo hbA1C nad 45 mmol/mol, pak doporučuji začít s metforminem, aby se Vám cukr dále nehoršil. 

Gratuluji ke krásným výsledkům!

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 7. 2023 Peter

Dobrý den, chtěl jsem se zepat na nopalový chléb, jeho vliv na glykemii, obsah sacharidů a cukrů a jeho celkovou vhodnost k DM2

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

děkuji za zajímavý dotaz. Nopal je mexické jméno aztéckého původu pro kaktus (Opuntia ficus indica). Po sklizni a očištění kaktusových listů následuje nařezání dužiny na malé kousky.  Sušící proces probíhá v konvekčních pecích při teplotě 50° C a poté je sušina rozemleta. Vzhledem k šetrnému zpracování a sušení je v nopalové sušině uchován vysoký obsah všech přírodních látek. Nopálová mouka obsahuje vysoké množství pektinů a pestrého zastoupení minerálů a vitamínů, rovněž velké množství vlákniny. Proto je vhodná pro redukční diety neboť dobře sytí a má méně energie, než běžné mouky. Benefitem je i to, že neobsahuje lepek.

Pokud se podíváme na složení nopálového chleba, tak kromě nopálové mouky obsahuje pochopitelně i další druhy mouky a ostatní příměsi.
Složení: mouka pšeničná chlebová, mouka žitná, nopálová mouka (Opuncie fikus indica 100%), sůl, droždí, pekařský přípravek, kmín, mouka hladká pšeničná, škrob bramborový, pražený ječmen

A jaký je obsah cukrů v chlebu?

50 g běžného kmínového chleba obsahuje 23 g cukrů (neboli polysacharidy = škroby, které se v zažívacím traktu štěpí na jednoduché cukry).

50 g nopálového chleba obsahuje 19 g cukru (polysacharidy= škroby)

Z výše uvedeného je vidět, že i nopálový chléb obsahuje cukry, které pokud si hlídáte dietu musíte započítat do celkového příjmu cukrů. Má nižší glykemický index, proto bude po jídle méně stoupat hladina krevního cukru. Pro diabetiky tedy rozhodně dobrá volba. Na jednu porci ale doporučuji cca 60 - 80 g. Záleží na tom, jestli chcete hubnout nebo váhu udržovat. Je rovněž vhodnější pro redukční diety a nejen pro ně. Je totiž zdravější (dáno obsahem vlákniny, vitaminů a aminokyselin). Protože nopálová mouka v trávícím traktu zvyšuje svůj objem, snižuje lépe pocit hladu na delší dobu.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 7. 2023 anonymní

Dobrý den. Mám termín na lapar.operaci ramene. Mám diabetes 2typu a užívám Stadamet a Glikklazit. Hladinu udrzuji na cca 5.2mmol. 3dny před operací mám tyto léky vysadit. Nebude to problém? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

před operací se některé léky na cukrovku vysazují důvodu možného vlivu na organizmus spojené s celkovou narkózou.
Jedná se zejména o lék Metformin (vy jej užíváte pod názvem Stadamet), který se vysazuje 48 hodin před výkonem. Lék typu Gliclazid užíváte dokud jíte, tedy lze až do posledního dne před operací. Neužíváte jej, až když přestáváte jíst. Pokud máte cukrovku dlouhodobě dobře kompenzovanou, což máte (když udržujete hladinu glykémie kolem 5,2 mmol/l), tak při vysazení léku na 2 dny k velkým výkyvům glykémie nedochází. Cílové glykémie pro operaci jsou mezi 4-10 mmol/l.
Doporučuji držet poslední 3 dny před operací dobře diabetickou dietu a dostatek tekutin. Je velká pravděpodobnost, že ke zhoršení nedojde.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 7. 2023 Dagmar

Dobrý den,je mi 53 let , 113 kg,168 cm.
Původně glyk 7,6 ,glykHb 44, hm..120 kg.
Léčena na DIA 7 týdnů,Zexitor 500mg a Saxenda.Dnes kontrola glyk 5.5. glykHb 37.Chtela bych přejít ze Saxendy na Ozempic kvůli snadnější aplikaci.Je to vhodné hned nasadit Ozempic 0,5?
Moje lekarka takto ještě nepostupovala
Dneska mám ještě Saxenda 1,8
Zajímá mě ten přechod ze Saxendy na Ozempic....teď už čisté z důvodu zhubnutí/ samoplatce/
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud řešíte čistě hubnutí, je Saxenda účinnější, než Ozempic. Navíc aktuálně není Ozempic inj 1x týdně pro samoplátce dostupný. Je dostupný pouze v tabletách (Rybelsus), ale zde je nutné jej užívat denně 1 tbl 30 min ráno nalačno před jídlem. Účinnost Rybelsusu se obdobná jako Ozempic, ale slabší než Saxenda.

Pokud se rozhodnete přejít ze Saxendy 1,8 mg, bez ohledu na to co je dostupné, tak doporučuji Ozempic 0,5 mg a po měsíci zvýšit na 1 mg. Pokud by to byl Rybelsus, tak 7 mg a po měsíci 14 mg 1 tbl ráno.

Kompenzace diabetu bude uspokojivá se všemi popsanými preparáty.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

25. 7. 2023 Pavla

Dobrý den, měla jsem gestacni diabetes,jen na dietě a následně porod sekci v 35.tt pro akutní hellp sy. Po porodu cukr 4,5. Po Sestinedeli 5,3 v laboratoři. Pak najednou 6,00 v laborce( byla jsem na začátku menstruace). Pak o mesic později 5,2 a pak ještě za mesic 5,1. No a teď po 2mesicich 5,62…a mám 5dni do menstruace a bylo mi zjištěno pod normu hořčíku. Moje otázka: 1) muže takto zvýšit glykemii menstruace? 2) muže nedostatek hořčíku zvýšit glykemii? Stravují se pořad stejne.. nejim sladkosti a piju jen vodu a bylinkove čaje. Mám strach z cukrovky,tak si to hlidam. 3) merim se i pravidelně na glukometru a dost mě překvapuje,ze v tehotenstvi hodnoty na glukometru byly 4,2 a v laborce 4,4 a teď na glukometru 4,5 a v laborce jednou 5,3 a 5,1 a 5,6….ze jsou ty rozdíly větší? Čím to je? 4) muže být telo ještě zničené po hellp sy a reagovat i rozkolusanymi glykemiemi? Dekuji
věk: 37 let výška: 160 cm váha: 50 kg

Odpověď ordinace

Dobrý den,

mírné kolísání glykémií bude mít u Vás více důvodů. Tělo se ještě nevzpamatovalo z hormonálních změn v těhotenství a z porodu, obvykle kontrolujeme oGTT až cca 4-6 měsíců po porodu. Do té doby mohou být glykémie hraniční. Mohou být ovlivněny určitě menstruačním cyklem (období před menstruací je typické zhoršenou citlivostí těla na inzulín). Hladina hořčíku může být spojena opět s horší citlivostí těla na inzulín, což se může projevit lehkým vzestupem glykémie (viz např: https://www.diastyl.cz/horcik-je-pro-diabetiky-zasadni-co-zpusobi-jeho-nedostatek-a-jak-jej-co-nejlepe-doplnit/)

Závěrem: doporučuji nadále stravu racionální, doplnit hořčík a udělat si kontrolní oGTT za 6 m od porodu. Do té doby nemá smysl intenzivně monitorovat glykémii. Pouze nárazově (například 1-2x za měsíc). Pokud by byla hodnota nad 7,0 (z laboratoře), pak se jedná o cukrovku. To je ale velmi málo pravděpodobné.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 7. 2023 anonymní

Dobrý den, ráda bych užívala dlouhodobe přípravek Blokurima+uro na prevenci zanetu mocovych cest. Uzivat bych měla 1 sáček před spaním. Nevím, zda tento přípravek nezpůsobí zvýšení hladiny cukru v krvi, jelikož se jedná o cukr? Můžete mi prosím poradit zda lze přípravek uzivat a nemusím se obavat zvýšení hladiny cukru v krvi?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

přípravek obsahuje minimální množství cukru a ještě takový typ, který se do těla téměř nedostane. Jedná se o kombinaci D-manózy, inulinu, výtažku z artyčoku a lyzátu bakterie E.coli. Z cukrů je to D-manóza 2 g a inulin 2 g. Nemusíte se obávat, že by došlo ke zvýšení hladiny glykémie, protože  D-manóza je tělu vlastní jednoduchý cukr, který je součástí ochranné bílkovinné vrstvy močového měchýře. Po užití se D-manóza vylučuje v nezměněné formě ledvinami právě do močového měchýře a inulin se neštěpí v tenkém střevě, není resorbován a využíván. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová, nezvyšuje hladinu krevního cukru.

Můžete tedy užívat podle doporučení.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 7. 2023 Jana

Dobrý den, jsem těhotná a byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Aby se mi spravila hodnota lačné po ránu, tak mi byly nasazeny léky stadamet 500 1x denně při večeři. Váha se mi prakticky zastavila lačná se mi srovnala, ostatní hodnoty tak nějak v normě dnes ale na třetím screeningu mi bylo řečeno že miminko je větší A to vlastně o čtyři týdny. Sam 31+4 a malý je prý 35+6 a odhad váhy 2240g. Docela mě tím doktor vyděsil a teď se bojím jestli bude mít plíce a vše vyvinuté jak má a nebude mít zdravotní potíže. Myslela jsem že těmi léky se zastaví mě váha a nebude ani on tolik přibírat. Myslíte že když mi zvednou dávkování že s tím zmenší růst dítěte? Nebo jak docílit aby dítě v mém luně nerostlo tak rychle děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v první řadě Vás musím uklidnit. Nález většího plodu na ultrazvuku rozhodně neznamená, že Vaše miminko bude mít vážné zdravotní potíže po porodu (jako např. nezralost plicní tkáně a podobně). Znamená to, že Vám budou provedeny kontrolní ultrazvuky, jestli se nárůst zpomalil a zda další ultrazvuk potvrdí nález toho prvního. Pokud bude miminko opravdu větší, tak se již zmenšit nemůže, to není v silách žádných léků. Je možné, že lékaři posunou termín porodu a doporučí Vám porod o něco dříve. Pokud se hodnoty krevního cukru dostaly do normálu, nemělo by miminko dále nadměrně přirůstat na hmotnosti.

Zachovejte tedy klid, snažte se hlídat cukr tak, aby byl nalačno do 5,1 - 5,3 a za 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l. Pokud se hodnoty zvýší, konzultujte se svým lékařem. To je jediný možný způsob, jak zabránit dalšímu většímu přírůstku hmotnosti.
Držím palce!

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 7. 2023 Pavel Křivohlavý

Dobrý den, doporučujete TRULICITY k léčení diabetu 2 stupně?

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, lék Trulicity je jedním z možných léků, které užíváme pro léčbu diabetu 2. typu. Patří mezi moderní účinné preparáty, které kromě zlepšení glykémie vedou rovněž k poklesu hmotnosti a má další pozitivní vliv na cévní systém. O tom, jestli jej u daného pacienta doporučíme, ale rozhoduje řada dalších okolností, než pouze diagnóza diabetu 2. typu. Zvažujeme hmotnost, hladinu glykémie nalačno a po jídle, stav ledvin, kardiovaskulárního systému, činnost slinivky, výsledky laboratorních testů. Nelze tedy paušálně říci, že je vhodný pro každého diabetika.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 7. 2023 Roman

Dobrý den, je mi 27 let, 190cm 96kg, sportovec. atletická postava. Chtěl bych se zeptat, jestli mám nějak řešit, že na lačno jsem měl na krevních testech P_glukóza 5,5 a S_inzulin nalačno v krvi 8,1. I když je u inzulinu rozmezí 3,0 až 25, dočetl jsem se na internetu, že už od hodnoty 7 je nižší riziko cukrovky. Můžete mi k tomu dát prosím info ? Jinak mám intoleranci lepku a intoleranci histaminu

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty, které uvádíte jsou ještě v normě, i když na dolní rsp. horní (pro glykémii) hranici. Pouze z hodnoty inzulínu nelze predikovat vzniku diabetu. Provádí se speciální genetická vyšetření, které ovšem pro praktickou medicínu nemají smysl, protože určí pouze částečnou pravděpodobnost vzniku diabetu. Na tom se totiž podílejí další faktory. Některé můžete ovlivnit (strava, pohyb, stres), některé ne (akutní jiné onemocnění, úraz, genetika). Jinými slovy, pokud máte genetické pozadí pro vznik cukrovky a přijde nějaký spouštěcí faktor (například viroza), tak to přijde bez ohledu na aktuální hladinu inzulínu a Vaše jídelní chování.

Nicméně i tak doporučujeme dodržovat pohyb a racionální stravu, dále kontrolu glykémie 1x ročně, pokud by byla glykémie nad 5,5 mmol/l, pak provedení oGTT (zátěžový test s glukózou).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 7. 2023 Jana

Dobrý den,
tímto bych se chtěla dotázat ohledně zdravotního stavu (a prognozy) u mého příbuzného - 71 let. Od roku 2021 se léčí pro DM II. typu - užívá Stadamet 850 2x denně, 1x 500 mg, Jardiance 10 mg 1x denně, glyk. hemoglobin nyní na 56 (z původních 77 před léčbou v roce 2021); dále se léčí pro vysoký tlak - užívá Prestance 5/5, Indapamid 2,5 mg; a pro vysoký cholesterol (asi familiární hypercholesterolémie) - Noveze, Mertenil 10 mg.
Obézní není, váží cca 65-70 kg/173 cm. Nekouří, alkohol nepije. Není po infarktu ani mozkové příhodě doposud.
*Nicméně, dle poslední zprávy je veden s komplikací diabetu - v podobě diabetické nefropatie - hodnoty tyto - albumin v moči 37 mg, poměr krea 6,6 mg, GF 0,92 ml/s, kreatinin v séru 115; ve zprávě chronická renální insuficience.
Na EKG RBBB, četné SVES, NT-proBNP 51.
Chtěla jsem se dotázat, zda-li je diagnoza chronické renální insuficience s hodnotami (z odběrů) viz výše závažná, jaká je zde prognoza - nehrozí dialýza, apod.?
Je nějaká další možnost, jak lékově lépe ovlivnit cukrovku či cholesterol?

jen ještě doplňuji výsledky z laboratoře - 1. C-peptid 520, 2. C-peptid 720
Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty ledvinových funkcí, které uvádíte, představují střední postižení ledvin. Při správné léčbě není důvod k selhání ledvin.
Z léků na cukrovku, které užíváte Jardiance působí na ledviny pozitivně, Stadamet se by se při dalším zhoršování musel vysadit.

Prevencí zhoršování funkce ledvin je:
1. dobrá kontrola cukru, HbA1C ideálně mezi  50-55 mmol/mol, pokud to nezvládnou léky (tablety), tak často podáváme inzulín, který neohrožuje ledviny
2. dobrá kontrola krevního tlaku (ideálně 130-140/80-90)
3. dobrá kontrola cholesterolu, hladina LDL pod 1,8mmol/l
4. rovněž některé léky zpomalují zhoršování funkce ledvin, je to lék obsažen v například v preparátu Prestance, který Váš příbuzný užívá
5. dostatek tekutin cca 2l/ den a přiměřené množství masa na den.

Posílám Vám odkaz na vhodnou dietu: https://www.dial-nefro.cz/dietni-opatreni-pri-onemocneni-ledvin/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

10. 7. 2023 anonymní

Dobrý den, mám 11letého syna a jsem znepokojená z jeho krevních testů. V průběhu půl roku měl 2x hraniční glykémii, jednou po snídani, jednou nalačno. Moč má naprosto v pořádku. Nehubne, není obézní, častěji nemočí, ani není unavený. Dle lékařky není důvod k obavám, já se ovšem obávám, zda nemá cukrovku. Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle výsledků, které popisujete, souhlasím s lékařkou, že není důvod k obavám.
Pravidelné kontrolní testy provádějte podle jejího doporučení.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 7. 2023 anonymní

Dobrý den, mám diabetes 2.typu, je mi 67let, váha 95kg, výška 170 cm.hodnoty cukru mi dosud neklesly pod 7,9, kdykoli si měřím. Snažím se dodržovat režim, ale nyní jsem měla nezvladatelnou chuť na sladké a snědla 150 gramů cukrovinek Raffaello.ted mám špatné svědomí.nemohla jsem si nějak ublížit? děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

při léčbě cukrovky je důležité mít dlouhodobý průměr glykémie v normě. Ten vyjadřuje parametr tzv. dlouhý cukr nebo také glykovaný hemoglobín.
Je to průměrná hodnota všech glykémií cca za 8 - 10 týdnů před odběrem. Cílem je mít hodnotu kolem 50 max 53 mmol/mol. Pokud tedy většinu času držíte dobře dietu a máte glykémie v normě, tak jednorázová dietní chyba Váš zdravotní stav neohrozí.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 7. 2023 Monika

Dobrý den, již rok se léčím s cukrovkou po zánětu slinivky. Za tuto dobu jsem zhubla skoro 50 kilo. Nyní mi již doktorka vysadila inzulín a beru pouze jardiance ráno a 3x denně metformin. Od té doby, co jsem vysadila inzulín mám ale pocit, že pribiram a i váha mi stále ukazuje víc. Mám hrůzu z toho, že bych měla zase přibrat. Je možné, že po vysazení inzulínu může jít váha nahoru? Nebývá to spíše naopak? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vysazení inzulínu nejspíše nebude důvodem přibírání hmotnosti. Většinou je to přesně naopak. Navíc lék Jardiance pomáhá k redukci váhy. Zkuste se spíše zamyslet nad Vaším energetickým příjmem a nad výdejem. Můžete si zkusit stáhnout aplikaci kalorické tabulky, kde si lze počítat celkovou energii, kterou přijímáte (na hubnutí je to cca 6000 - 7000kJ) nebo se můžete podívat na redukční jídelníčky pro diabetiky (je to cca 150 g cukrů na den) nebo můžete požádat nutričního specialistu, aby Vám jídelníček zkontroloval.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 6. 2023 Magdalena

Dobry den, budu podstupovat ogtt v 25 tt, bohužel výsledky lačně krve nebudou hned ten den, ale nápoj stejně budu pít, aniž by se věděli výsledky lačně krve, vím že to není správné, ale muj gynekolog mavnul rukou, krev neanalyzuji hned ten den, nejde to u nich, změřím si alespoň doma informativně krev z prstu, není to prosím riziko pro miminko, kdybych cukrovku fakt měla? Uvažuji jít jinam, ale budu muset jet hodně daleko a vstávat brzo a obávam se, že i tato námaha a stres můžou výsledky ovlivnit, nevím co delat...v prvním těhotenství jsem měla cukrovku, ale bylo ogtt v pořádku, jen mi dělali ještě měsíc před porodem dlouhodobe cukry z toho důvodu, že jsem.upozornila na hodnotu lačně krve 5,6 a 5,2 v prvním trimestru (nikdo do té doby neřešil) a hodnota byla zvýšena... dodržována jen dieta. Prosím moc o radu..jaká je ideální hodnota z prstu? Jsem v rozpacích jak to.u nás chodí, jaký jsou nejednotný postupy a názory:( toto těhotentví mám lacnou krev zatím ok. Děkuji moc za odpovědi.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel v praxi opravdu není často jednota v doporučeném postupu. Podrobně jak diagnostikovat GDM viz https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/.

Pokud vypijete test oGTT bez znalosti aktuální glykémie, je velmi pravděpodobné, že se nic nestane, neboť jste cukrovku nikdy neměla a jste bez potíží.
Miminko není krátkodobým vzestupem cukru ohroženo. Je rovněž velmi pravděpodobné, že budete mít stejně jako v prvním těhotenství těhotenskou cukrovku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 6. 2023 Yveta

Dobrý den při preventivní prohlídce jsem měla cukr 6.2 na lačno koupila jsem si glukometr a občas mám stejný cukr nalačno po 2 h mám cukr 5 .5 jsem diabetik? věk 54 váha 56 výška 150 děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty, které popisujete nazýváme porušená glukozová tolerance nalačno. O cukrovku se jedná od 7,0 mmol/l nalačno ovšem měřeno v laboratoři. Glukometry nemusí být 100% přesné. V této fázi doporučujeme dietu racionální, pohyb, snahu o správnou váhu. Váhu máte v pořádku, hodnoty po jídle rovněž. Doporučuji tedy racionální stravu a nechte si raději zkontrolovat krev nalačno v laboratoři. Je možné, že budou výsledky v normě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

28. 6. 2023 Jana Konečná

Mám 78 roků a léčím se na diabet .2typu.
Dneska mě lékařka řekla, že lék Trajenta stojí hodně peněz a tak, že mě předepíše něco jiného.Vždy jsem za Trajentu nic nedoplácela.Prosím o sdělení co je na tom pravdy ????
Děkuji a přeji pěkné dny - JAna

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano je to pravda. Pojišťovny snížily úhradu léku Trajenta. To znamená, že snížily částku, kterou hradily v rámci Vašeho zdravotního pojištění. Protože lék ale stojí nějaké peníze a nelze jej rozdávat, můžete si zaplati tu část, kterou zdravotní pojišťovny přestaly hradit. Podle lékárny se částka na balení 90 tablet pohybuje mezi 750 - 1100 Kč.
Trajenta je originální preparát, která nemá tzv. generikum (tedy úplně stejnou náhradu), lze ale použít léky, které mají velmi podobný efekt na léčbu diabetu a jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Požádejte svého lékaře o změnu léčby, pokud nechcete doplácet.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

27. 6. 2023 Lenka

Dobrý deň, v 7 mesiaci mi bola diagnostikovana tehotenská cukrovka a pichala som si inzulín 6 jednotiek. Dcérka sa narodila o mesiac skôr. Teraz už má polroka. Stále ju dojčím. Hodnoty po pôrode sa mi ustálili a posledný týždeň mam vysoký cukor ráno nalačno. Dnes som. Bola u diabetologa, urobila mi octg test. Po užití glukózy som si doma po 1,5 hod namerala cukor 13,1 pričom dovtedy bol denný cukor v poriadku. Teraz 2 hodiny po obede mam.hodnotu 4.7. Mam teda cukrovku alebo v com je problém ze. Mi hodnoty takto skáču. Ďakujem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

přítomnost cukrovky se posuzuje podle hodnot glykémie provedené v laboratoři při zátěžovém testu oGTT. Pokud máte nalačno nad 7,0  nebo za 120 minut nad 11,0 mmol/l, jedná se o diabetes. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedná o odběr v laboratoři, či jsou hodnoty z glukometru. Pokud je to z glukometru, nelze se k diagnóze vyjádřit. Pokud měří dobře, je pravděpodobné, že máte stále poruchu glukózové tolerance. Váš lékař na diabetologii Vám sdělí další postup podle laboratorních testů.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

26. 6. 2023 Miroslava Hroudná

Dobrý den,

DM II. typu mám od roku 2002, nejdříve na dietě , nyní již dlouhodobě na Glucophage XR 1000 mg večer. Váha 73 kg výška 157 cm . Mám ranní glykemie nad 7, výjimečně 6,5 mmol/l, HbA1c 44 mmol/mol. Každou noc se kolem 2 hod. silně zpotím, když si tehdy měřím glykemii, je kolem 6,7 mmol /l. Kromě cukrovky mám zjištěné cysty jater, největší 10 cm, jaterní testy v normě. 20 let užívám Betaloc na tachykardii a nově Tezeo 40 mg
na hypertenzi, ta zkorigována do normálních hodnot.
Prosím o radu, jak docílit ranní normoglykémii.
děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty ranní glykémie by ideálně měly být mezi 5,5 - 6,5 mmol/l. Hladina nad 7,0 mmol/l je již vyšší než ideál. Důvodů pro ranní hyperglykémii je řada. Opakovaně na toto téma odpovídám v naší poradně. Ve Vašem případě máte hodnotu HbA1C 44mmol/mol, toto považujeme za velmi dobrou kompenzaci diabetu, nicméně lehce vyšší glykémie nalačno.

Pro zlepšení ranní glykémie doporučuji:
1. zkontrolovat dietu
2. pravidelný pohyb výrazně zlepšuje citlivost těla na inzulín, což se projevuje poklesem ranní glykémie (ideálně 3x týdně 60 minut chůze)
3. zvýšit dávku Glucophage 1,0 g na 1 tbl ráno a 1 tbl večer.

Pokud se nedostaví efekt a dojde k zvyšování HbA1C nad 53 mmol/mol, přidáváme další léky, které snižují lačnou glykémii.

Ať se Vám daří

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

23. 6. 2023 Daniela

Dobrý deň, mám cukrovku 2.typu, beriem Diaprel 1/2 tbl. ráno. Môžete mi prosím poradiť, koľko sacharidov a cukrov v g môžem denne príjať ? zvyknem mať 7,3 - 7,7 nalačno cukor.
Ďakujem pekne.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

počet cukrů (= sacharidů), které doporučujeme jako optimální denní dávku závisí na více okolnostech. Nemají to všichni diabetici stejně. Záleží to na věku, hmotnosti, zaměstnání, pohybové aktivitě, svalové hmotě. Vy nepíšete o sobě moc informací. Obecně platí, že mládí, fyzická aktivita, normální hmotnost: cca 250 - 300 g cukrů na den (myslím tím všech cukrů za den, tedy těch rychlých i těch pomalých tzv. polysacharidů). Střední a vyšší věk, normální hmotnost, sedavé zaměstnání, běžný pohyb: 175 - 225 g cukrů na den. Obezita, malá pohybová aktivita, všechny stavy, kdy chcete snižovat hmotnost doporučujeme kolem 150 g cukrů na den. Doporučuji pro bližší vysvětlení kontaktovat nutričního specialistu nebo kalorické tabulky, či na internetu je řada návodů jak si počítat cukry v potravě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

22. 6. 2023 David

Dobrý den,
před cca dvěma týdny mi byl naměřen vysoký cukr, obvodní lékař a následně i diabetolog nasadil glucophage 500XR, nejprve jednu tabletu, teď dvě tablety denně. Od začátku užívání mě provází kručení v břiše, říhání a teď nově i pocit knedlíku v krku. Jsou toto ještě nežádoucí účinky léku? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pravděpodobně ano. Glucophage je účinný lék na cukrovku, ale velmi často se pojí s nežádoucími zažívacími účinky. Ve většině případů ovšem do měsíce odezní. Pokud máte potíže, zkuste počkat s navyšováním dávky, až si tělo zvykne na 1 tabletu. A teprve po normalizaci začněte zvyšovat. Pokud i po měsíci užívání jedné tablety budete mít potíže, domluvte se s lékařem na změně léků.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

21. 6. 2023 Křiváčková Kristýna

Dobrý den , píši Vám ohledně dcery .

Má 16 let a 65 kg . DIA 1 nám zjistili v jejich 13 letech .
Stěžuje si neustále na bolest nohou ,když má fyzickou zátěž- tělocvik ve škole, je to pro ni nesnesitelné, v nohách ji tepe ,bolí, někdy se jí nohy tak třesou, že se ji podlomí, někdy upadne .
( Dcera : v nohám mám křeče a píchání od kolene směrem dolů )
Má za sebou vyšetření neurologické.
Zjistili dětskou polyneutopatie ,ale na vyšetření v Ostravě nám pan doktorot řekl, že je dcera v pořádku.
Měla asi 5 měsíců klid ,a nohy jí bolí pořád
Máte prosím.nějaké doporučení, co můžeme ještě udělat.
Děkuji
Křiváčková Kristýna

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

odpověď na Váš dotaz bohužel není jednoduchá. Neznám podrobně výsledky (jak laboratorní, tak například cévní vyšetření) Vaší dcery, tedy dotaz směřujte především na neurologa a na Vašeho diabetologa. Někdy v léčbě neuropatie používáme s dobrými výsledky vitaminy, které vyživí nervy např. Thiogamma, Milgamma apod. To můžete vyzkoušet, ale je otázka, jaká je příčina potíží. Nemusí se jednat o diabetickou neuropatii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 6. 2023 Petr

Váha 90 kg, je mi 79 let, jsem diabetik
Nově předepsan Ozepic 0,25, po měsíci mám pobírat 0,50. Zatím jsem aplikoval 3x 0,25 a mám dojem, že v predplnenem peru je dost léčiva, je mozne po použítí plánované čtvrté dávky0,25 , pokud by tam zbyla léčivá latka, použít,pokud počítadlo dovolí 0,50 ml, čímž bych oddálil použití nového péra s dávkou 0,50 ? Moc děkuji za odpověď. Petr

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, máte pravdu. V peru o síle 0,25 mg je dávek 5 až 6. Proto můžete aplikovat minimálně 5x. Pero Vám ale neumožní otočit tak, abyste dal 0,5 mg.
To byste se musel píchnout dvakrát. Proto po vydávkování celého pera zažádejte o vyšší dávku. Tedy pero o síle jedné dávky 0,5 mg.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 6. 2023 Magda

Dobrý den, zeptala bych se, co to znamená, když se mi stává, že sním něco sladkého, za hodinu i za dvě mi glukóza spíše klesne (třeba za dvě hodiny mám po sladkém z původní hodnoty před jídlem třeba 6, výslednou hodnotu 4.3), a stoupne mi až později za tři až čtyři hodiny třeba přes 8. Měřím se glukometrem, jinak když nejím sladké, hodnoty přes den v pořádku, ale ať jím málo sacharidů a dietně nebo ne, ranní hodnoty do cca 8 ráno přes 7, potom klesnou na okolo 5. Jinak OGTT v pořádku, nebylo na něm ani prediabetes, ačkoliv z ranních hodnot vyplývá, že už mám diabetes. Druhá otázka zní, zda by už mně tedy měly být nasazeny léky kromě diety a zda bych měla usilovat o doporučení na diabetologii od praktického lékaře. Jsem obézní. Když jsem před rokem zhubla 10 kg, měla jsem glykovaný hemoglobin 37, bohužel byla jsem v zimě v dlouhodobém stresu a nabrala opět, a glykovaný hemoglobin mám 43. Je mi 44 let, 164 cm, 95 kg. Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše hodnoty glykémie jsou typické pro tzv. inuzlínovou resistenci. Tedy jev, který předchází a provází většinu diabetiků 2. typu. Projevem je horší citlivost těla na inzulín, což se projevuje ranní zvýšenou glykémií. Játra přes noc produkují cukr pro výživu mozku a úkolem inzulínu je normalizovat glykémii. Pokud inzulín hůře funguje projevuje se to ranní hyperglykémií. Přes den vlivem pohybu se citlivost lepší a glykémie mohou být v normálu. Pokud se stav neléčí (např. snížení hmotnosti, léky) zhorší se postupně i glykémie po jídle.
Pokud máte nalačno (z laboratoře) opakovaně nad 7,0 mmol/l, již se jedná o diabetes a netřeba provádět oGTT.

V léčbě, jak tušíte, je nejdůležitější snížit váhu cca o těch 10 kg. Do té doby, než se Vám to podaří, bych již doporučovala léky, které budou zlepšovat citlivost těla na inzulínu. Léčbou snižujete riziko zhoršování glykémií v budoucnosti. Tyto léky může předepisovat i obvodní lékař.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

16. 6. 2023 Hana

Po Covidu se mi před dvěma lety rozjela cukrovka prý 1 i 2.
Brala jsem inzulín Tresibu a léky, nejprve Metformin, pak Zexitor, později Siofor. Po všech mi bylo špatně a trpěla jsem silným průjmem.
Lékař mi proto napsal Ozempic, pro který jsem splňovala kritéria. Po 2.dávce jsem dostala před rokem těžký zánět slinivky, který se po 4 měsících zopakoval. V obou případech šlo o život. Nyní jsem dostala nově inzulín Xultophy. Nehrozí po něm podobná reakce?
Jsem 65 roků, 170cm, 101 kg, tzv. polymorbidní pacient.
Prosím o Váš názor a děkuji!

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

součástí preparátu Xultophy je inzulín Degludec (obchodní název Tresiba) a látka Liraglutid. Liraglutid patří do skupiny tzv. GLP1 analog, tedy látek, které ovlivňují zažívací systém, snižují chuť jídlu, zlepšují citlivost těla na inzulín a rovněž zasahují do slinivky. Podobně jako preparát Ozempic, který patří rovněž do skupiny GLP1 analog. Riziko podobných nežádoucích účinků je malé, ale je přítomné. V této chvíli bych doporučovala léčbu pouze inzulínem. Je možné, že pro uspokojivou kompenzaci jej ale bude nutné podávat 4x denně. V budoucnosti (např. za 2-3 roky, pokud bude vaše slinivka v pořádku) lze léčbu Xultophy vyzkoušet. Ale pokud máte typ diabetu 1 až 2, měl by inzulín být dostačující. Pro větší efekt léčby inzulínem bych Vám doporučovala snížit hmotnost. Tedy dietu a pohyb. Právě léky ze skupiny GLP1 analog hodně pomáhají s redukcí váhy a pokud jej nemůžete užívat, zkuste se snažit sama.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 6. 2023 František

Byl jsem dobře zaléčen - Janumet 50 mg/1000 mg. Po posledním měření v laboratoři 13. března t.r. mi bylo naměřena glykémie nalačno 3,07. Nepociťoval jsem žádné příznaky špatného zdravotního stavu, ale přesto mi paní doktorka změnila prášky na Mulado Prolong 500 mg - 1 tableta večer, denně. Předtím jsem Janumet užíval ráno a večer. Mám dotaz, zda původní prášky nejsou k dispozici, neboť nyní mám nalačno zvýšené hodnoty - max. až 8. Mám obavy, aby nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu - ledviny, játra apod. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

původní prášky jsou stále na trhu. Léčba Janumetem obvykle nevyvolává hypoglykémie. Asi by bylo vhodné zkontrolovat, zda i v reálném životě máte hypoglykémie a nejednalo se o laboratorní chybu. Nicméně o tom rozhoduje Váš lékař. Kloním se k názoru, že léčba Janumetem je vhodnější, pokud se neprokáží hypoglykémie.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 6. 2023 Nargová

Dobrý den, v roce 2001 jsem podstoupila TTE pro autoimunitní zánět,
mám Euthyrox 100mg ráno. Nyní opakovaně se stává, že mám vysoké TSH

poslední hodnoty:
TSH . . . . . . . . ! 10,301 mIU/l 0,350-4,800
FT4 . . . . . . . . * 11,06 pmol/l 11,50-22,70

Jak je to možné, když žádnou štítnou žlázu už údajně nemám?
Jsem pořád hodně unavená a nevýkonná.

Lékař mi není schopen odpovědět.

Děkuji moc.

Nargová

Odpověď ordinace

Dobrý den,

TSH se neprodukuje ve štítné žláze, ale jde o nadřízený regulační hormon secernovaný podvěskem mozkovým. Zjednodušeně řečeno, pokud je Vaše tělo nespokojeno s aktuální hladinou hormonů štítné žlázy, mozek vyšle signál do podvěsku mozkového, který zvýší tvorbu TSH. TSH se dostává krví do štítné žlázy a zvýší tím produkci hormonů ve štítné žláze. Produkce TSH se operací štítné žlázy nezastaví a je dobrým markerem spokojenosti s hladinou hormonů.

Doporučuji navýšení terapie Euthyroxem. Příčinami nedostatečné hladiny hormonů a zvyšující se TSH mohou být :
1/ váhový přírůstek
2/ nové léky snižující vstřebávání hormonů ze zažívacího traktu nebo zvyšující potřebu (hormonální antikoncepce, léky na žaludek, suplementace železem, léky na deprese, na spaní, léky z psychiatrie...) 
3/  zažívací potíže, změna jídelníčku, sója ... 

Další možností je změna Euthyrox na Syntroxin, který se lépe vstřebává ze zažívacího traktu, ale musíte počítat s doplatkem. 

S pozdravem

MUDr. Loos František 

13. 6. 2023 Alice

V poslední době si ráno měřím cukr a mám stále nad 7,2 a výše mám navštívit lékaře je mě 70 let a vážím 102kg a měřím 168cm děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, hodnota nad 7,0 mmol/l již svědčí pro cukrovku. Nicméně je to potřeba ověřit z laboratorního odběru nalačno. Glukometr nepoužíváme k diagnóze cukrovky. Domluvte se s Vaším praktickým lékařem na provedení odběrů k vyloučení nebo potvrzení cukrovky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2023 Zuzka

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli pokud byl jeden odběr na lačno s hodnotou cukru v krvi 7,38 a za 4 dny 7,25,zda se jedná o cukrovku,když nemám žádné příznaky nemoci .a jaký bude další postup,nějaké dovyšetření atd., zda je nutné brát léky nebo bude stačit dieta a pohyb.můj Věk je 47a váha 99

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, o cukrovku se jedná, pokud ze dvou odběrů nalačno je hladina glykémie vyšší než 7,0 mmol/l. Hladina glykémie kolem 7 nepřináší žádné potíže, přesto již v této fázi je potřeba cukrovku řešit a nečekat na zhoršení a příchod příznaků. V této fázi obvykle pacienta dovyšetříme, zda nejsou přítomné komplikace či jiné metabolické poruchy (vysoký tlak, cholesterol, funkce štítné žlázy), které se s cukrovkou často spojují. Stanovíme léčbu: konkrétní dietu, pohybové aktivity, cílovou hmotnost. Podle výsledků rovněž doporučíme léčbu léky či ještě ne. To Vám podle toho, co jste mi zaslala nemohu jednoznačně doporučit, protože mám málo informací. Ale většinou začínáme s léky brzo po zjištění cukrovky.

Závěrem: jistě je vhodné začít s dietou, pohybem. Zkusit postupně redukovat hmotnost o cca 10 kg. Kontrolu hladin glykémie provádíme obvykle za půl roku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

2. 6. 2023 anonymní

Dobry den je mi 33 let, ziju aktivnim sportovnim zivotem se zdravou zivotospravou. Nekourim ani nepiju alkohol. Nelecim se s zadnou nemoci ani neberu zadne leky. Posledni asi rok na sobe pocituju stalou unavu. Nechal jsem si zmerit testosteron a vysledek je 12,47 nmol/l. Jde nejak podporit tvorba testosteronu? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina testosteronu kolísá, důležitá je jeho volná frakce v krvi a jeho nejúčinější forma 5-dihidrotestostron. V zásadě děláte vše správně (sport, žádný alkohol, nekouříte), doplnil bych ještě vyvarování se přehřívání intimních partií (těsné spodní prádlo, těsné džíny apod.) a vyzkoušet silné antioxidanty, které mohou podpořit tvorbu testosteronu. 

S pozdravem

MUDr. Loos František 

2. 6. 2023 Alena Dvořáková

Dobrý den,prosím pěkně berete nové pacienty děkuji za odpověď Dvořáková.

Odpověď ordinace

Dobrý den, všechny naše ordinace v současnosti přijímají nové pacienty. Kontakty na jednotlivé ambulance najdete na našich webových stránkách:

Praha 1: https://www.diabetologiepraha1.cz/kontakty/

Praha 4: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/

Příbram: https://www.diabetologiepribram.cz/kontakty/

S pozdravem

Diabetologická ambulance

1. 6. 2023 Jana

Dobrý den,
DM mi byl diagnostikován cca ve 33 letech. nyní 55 let.Nejprve dieta, postupně léky a nyní jsem se dostala na Glukophage 1000 s posupným uvolňováním ráno a večer, k tomu Xultophy večer. Změnila jsem lékaře a ten má podezření na LADU. V únoru dlouhý cukr 87, a hodnoty inzulínu 21, nyní dlouhý cukr 49 a hodnoty inzulínu 121. váha -10kg(63kg, 163 cm)Zajímal by mě prosím váš názor na léčbu....Za ochotu a laskavost děkuji předem

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

preparát Xultophy je moderní velmi účinný preparát, který obsahuje pomalu se uvolňující inzulín a látku liraglutid, která zlepšuje citlivost na inzulín, snižuje glykémii nalačno i po jídle. Liraglutid navíc dlouhodobě pozitivně ovlivňuje cévy, ve smyslu snížení rizika cévních komplikací, přispívá také ke snížení hmotnosti. Z toho, že po nasazení inzulínu došlo ke zlepšení cukrovky, je možné že se u Vás jedná o typ diabetu LADA. To lze ostatně snadno zjistit v laboratoři. Aktuální dlouhý cukr máte ideální, rovněž váhu. Nevím co míníte pojmem hodnoty inzulínu 21 poté 121. Pokud tím myslíte hladinu inzulínu v krvi potřebuji informaci, zda je to nalačno, či po jídle a jaké jednotky.

Závěrem: Vaše léčba je podle nejmodernějších doporučení s velmi dobrými výsledky dlouhého cukru. Přeji Vám, ať to takto dlouho vydrží!

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

1. 6. 2023 Vlasta

Dobrý den, prosím o radu jestli jako diabetes druhého typu mohu brát chitosan kvůli sacharóze moc děkuji Vlasta
Chitosan - GymBeam
Chitosan je nestravitelná látka sacharidové povahy, která se získává zejména ze schránek mořských korýšů. V našem těle se sice nerozkládá na energii, ale zato v zažívacím systému dokáže zvětšit svůj objem, čímž může přispět k pocitu sytosti. Kromě toho podporuje udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Hodí se tak při hubnutí i péči o srdce a cévy. Ve složení najdete i vitamín C, který podporuje správnou funkci imunity, nervového systému či psychiky.


Odpověď ordinace

Dobrý den, 

vlastní zkušenosti ani zkušenosti pacientů s tímto přípravkem zatím nemám, ale když jsem studovala složení, viz např: https://www.superionherbs.cz/chitosan/
lze říci, že jej můžete užívat jako doplněk při léčbě diabetu 2. typu. Jedná se o nestravitelné polysacharidy, které hladinu Vašeho cukru významně neovlivní.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 5. 2023 Vladimír Šergovič

Dobrý den již 8 let jse léčim medikamentózne cukrovka 2 typu,doktorka mi předepsala lék Rybelsus,vzhledem k mé váze,věk 57r.,měřím 174cm,váha 108kg,nejprve mi doktorka předepsala Rybelsus 3mg,po měsíci pak 7mg a teď mám předepsanej Rybelsus 14mg,jěste užívam Metformin 1000mg 1 tab ráno a večer,Pioglitazone 1 tab.večer a Asovastatin 1 tab.večer,pozoruji že již 2 týdny od užívaní Rybelsusu 14mg mám nepříjemné bolesti břicha,nechutná mi vůbec jíst,neužívam hodně léků naraz prosím o radu,hlavně celej den pozoruji nepříjemné zvuky ze žaludku před jídlem i po jídle.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

Vaše potíže budou nejspíše způsobené zvýšenou dávkou léku Rybelsus. Tento lék ovlivňuje zažívání a velmi často, zejména na počátku léčby, jsou přítomné různé trávicí potíže (nadýmání, průjem, zácpa, tlaky v břiše, pocity na zvracení).

Na druhou stranu velmi dobře působí na snížení hladiny cukru a pomáhá s redukcí hmotnosti, proto se snažíme vyčkat, až si tělo na lék zvykne. Prevencí potíží je: malé porce 5x denně, málo tuků, nepít perlivé nápoje, pít dostatek tekutin. Pokud ani po měsíci nedojde k ústupu obtíží, diskutujte s Vaším lékařem možnost snížení dávky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 5. 2023 Věra

Dobrý den, u obvodního mi vyšla hodnota Anti TPO 32,95 kU/l . Odběry se dělali na základě zvětšené štítce. Mám neustálý pocit, utažené šály na krku. Krk mám věčně sevřený, někdy to jde až do panické ataky že se udusím. Polykání je těžké, a bolestivé. Knedlík v krku. Mám žádanku na sono plus endokrinologii . Děsí mě ty čekací doby. Chci se zeptat, zda je to u tady toho normální, a vlastně i uklidnit. Že ty 2-3 měsíce čekají je v pohodě. Přeji pěkný den. Věra

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hladina antiTPO je pozitivní, tudíž Vaším problémem je tzv. chronický autoimunitní zánět štítné žlázy. Jedná se o nejčastější onemocnění štítné žlázy, které může vést k snížení tvorby hormonů štítné žlázy, rozvoje uzlíků a zvětšení objemu celé žlázy. Tyto pocity při této chorobě bývají normální (pocit tlačení, škrcení,  pacientky nesnáší šálu a roláky). Čekací doba na vyšetření štítné žlázy je bohužel nyní 3 - 4 měsíce a pokud PL v odběrech nezachytil sníženou tvorbu hormonů nemělo by hrozit prodlení z vyšetření. Při těchto stavech lze užít např. Ibalgin 400 mg á 12 hodin, ne více a spíše nárazově k potlačení bolesti a iburpofen, má i protizánětlivý efekt. 

S pozdravem
MUDr. František Loos

29. 5. 2023 Lucie

Teď jsem trochu zmatená z vaší minulé odpovědi, píšete, že tatínek může užívat Micardis (lék na krevní tlak) s citrátem draslíku. Teď mi jedna lékárnice říká, že to může způsobovat hyperkalémii. Tak já nevím tedy....

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

preparát Micardis neobsahuje citrát draselný, viz souhrn údajů o přípravku - https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/micardis-epar-product-information_cs.pdf.
Preparát patří mezi léky, které u rizikových pacientů mohou způsobit vzestup hladiny draslíku, primárně ale do hospodaření s draslíkem nevstupuje.
Proto je nutné kontrolovat hladiny draslíku, pokud k němu chcete užívat jiné preparáty obsahující draslík. V odpovědi níže znělo, že je nutné informovat lékaře o užívání tohoto doplňku a pravidelně kontrolovat hladinu draslíku.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

24. 5. 2023 Lucie

Souvisi snizena hladina kortizolu se stresem, vyhorenim a depresi? Nebo co zpusobuje tento stav? Mam malo dobreho cholesterolu a vsechny hormony nejak rozhazene a nevim co s tim. Beru antidepresiva. Pomuzou antidepresiva vratit kortizol do normalu? Nemel by nahodou psychiatr resit nadledviny, ktere souvisi se stresem?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

stres sníženou hladinu kortizolu nevyvolává, naopak ho vídáme při těchto stavech lehce zvýšený. V dotazu nepíšete hladinu Vašeho kortizolu. Je-li ranní kortizol pod 150 nmol/l je indikován funkční test na sekreci kortizolu a komplexní došetření endokrinologem. Kortizol má tzv. cirkadiánní sekreci - mění se vprůběhu dne a proto je interpretace závislá na čase provedení odběru. Jestli není klinické a laboratorní podezření na poruchu tvorby kortizolu (kortizol pod 150 nmol/l, hyponatremie, hyperkalémie, hypoglykémie, hubnutí, únava, vyčerpání nutící spát přes den, tmavé zbarvení kůže a sliznic v dutině ústní, ztráta svalové hmoty) bych další vyšetření neprováděl.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

23. 5. 2023 Lucie

Dobry den, podle testu ze slin mam rano snizeny kortizol. Jenze podle testu z krve mam kortizol v norme. Pokud si necham udelat test kortizolu z moci, kdy se cely den sbira moc, ma tento test nejaky smysl? Muze se z nej take zjistit snizena hladina? Nebo je nutne si udelat zatezovy test? Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

nejlepší metodou k vyšetření nedosatečné sekrece kortizolu nadledvinami je provedení zátěžového testu. Sběr moči se k posouzení snížené funkce primárně neindikuje, má své limitace, je prováděn zejména při podezření na zvýšenou tvorbu kortizolu. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

22. 5. 2023 Lenka Pěkná

Dobrý den. 24.5.23 jsem byla hospitalizovaná na JIP pro mozkovou příhodu. Jsem ročník 1960 , 170cm , asi 73 kg .Souběžně mi byla diagnostikována diabetes II. Siofor 500 mg. beru od 1.5.2023 . 1 x denně - ráno . Jakou mám mít hodnotu na "glukoměru" . Snažím se dodržovat diab. dietu . V poradně jsem ještě nebyla. Koriguji se po "mrtvičce". Děkuji za odpověď .

Odpověď ordinace

Dobrý den,

glykémie ráno nalačno jsou optimální v rozmezí 4.0-6.0 mmol/l (po mrtvici bych toleroval i do 7.0 mmol/l do zotavení) a 2 hodiny po jídle 5-7.5 mmol/l (po mrtvici max do 8-9 mmol/l). U pacientů po mrtvici v úvodu terapie tolerujeme vyšší hodnoty, po zotavení a dle celkového zdravotního stavu a s přihlédnutím na Váš ročník bych se snažil postupně nastolit to přísnější rozmezí, které udává text výše. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

19. 5. 2023 Marie patockova

55 lez zena 169vyska 83kg Dobry den ,se stitnou zlazou se lecim jiz 19 let ,dvakrat hyper pred 18 lety a asi 5let autoimunitni zanet ,beru euthyrox 137 nyni navysen na 150,,jsem workoholik mam krasnou praci nikdy jsem nemarodila,pred rokem po 3covidu mi zacaly problemy ,bolest na hrudi ;chrapot namaha me mluveni ,knedlik v krku bolest v krku ,neustala vycerpanost a unava po male zatezi ,bolest svalu a bodani ruzne po tele ,na zacatku mi byly zjisteny mykoticke leze na jicnu odlecno,muj stav se zlepsil jen na polykani ,pridal se exoftalmus jednoho oka po probuzeni trva asi 10 minut fotky mam trak negativni ,pridal se take cholesterol a vysoky tlak ;jednou cytologie uzliku ktery ne negativni ,mam bodave bolesti podel kkrku az do usi zvetsene uzliny ty mam uz od listopadu az 31.3. 23.Sono uzlin ;prez to ze vitamin D beru mam stale deficit to mi bylo receno,prosla jsem si spousty vysetreni nikde nic nenasli vsichni me odkazuji na stitnou zlazu a samozrejme psychosomatiku orl negativni ,duchod mi zamitli nejsem vubec schopna se vratit do sve prace ,i prez lecbu euthyroxem je mi porad takhle zle zvyseni hlasu mi dela bolest na hrudi a chrapot jsem rada ze nejsem zpevacka ,TSH se pohybuje kolem 5 a anti TPO 1000 ,FT4 12,6,Anti TG 92, je mozne si nechat odstranit stitnou zlszu abych mohla fungovat jako drive prosim? Chapu ze je to hloupy dotaz ale ja jsem uplne bezradna ,boli me ramena sije ,spatne se mi obleka kdyz mam zvednou ruce a do schodu nohy ,myasthenie take vyloucena,dekuji moc za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den,

nemyslím si, že by Vám odstranění štítné žlázy pomohlo, a ba naopak by se mohla prohloubit únava a pocit vyčerpanosti. Pokuste se navýšit s Vaším endorkinologem medikaci, aby se TSH drželo do 2. Ostatní potíže (bolesti šíje, ramen apod.) nebudou od štítné žlázy. Vhodné by bylo revmatologické vyšetření, jestli se Vám nespustila jiná autoimunitní choroba, např. polymyalgia rheumatica a pod. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

17. 5. 2023 Arnoštka Hejlová

Dobrý den, nejméně již šest let se trápím s vysokými hodnotami cukru v krvi od 7,0-15 na lačno, 2 hodiny po jídle 12 - 15. Věk 73, váha 94, výška 164 .Chodím do dietologické poradny, mám předepsán inzulin tresiba na noc 48 j., glucophage xr 500mg. Ozempic jednou týdně. Brala jsem siofor, stadamet - neúčinný. Ještě beru twicor na cholesterol - v normě. Godasol - voperován stent. Těch 94 kg jsem docílila během 2 let, přestože se stravuji celkem zdravě.
Celozrné pečivo, zeleninové polévky, kuřecí a krůtí maso, přílohy brambory. Vše v normálním množství. Pohyb - jaro, léto, podzim zahrádka. Paní doktorce říkám, že nadváhu způsoboje ten inzulin. Nesouhlasí se mnou, a říká, že si všechny léky budu hradit sama protože nemám výsledky. Jsem z toho konsternovaná a nevím co mám dělat.
Děkuji za odpověď. Hejlová

Odpověď ordinace

Dobrý den,

nejlépe je vždy začít od jídelníčku, zřejmě se v něm nachází chyby, které Vám glykémie drží vysoké a zejména vysoké od rána. Sepište si jídelníček včetně váhy příloh, pečiva, množství ovoce a konzultujte s Vaším diabetologem. Zdůrazňuji, že je potřeba vše zvážit a ne od oka, každý máme bohužel jinou míru a co píšete jako normální množství nemusí odpovídat množství, které Vám v dietě doporučil diabetolog. Ozempic je výborný a drahý lék, proto nám ukládají pojišťovny určitá omezení a doporučení k jeho předpisu -  pokud pacient do 6 měsíců od nasazení nezredukuje hmotnost a nezlepší kompenzaci diabetu, není Ozempic dále hrazen ze zdravotní pojišťovny. Proč máte tak malou dávkou glucophage? Na Vaši postavu, pokud ho snesou ledviny a Vaše zažívání, bych navýšil na 1000 mg 1-0-1, pomůže se snížením glykémie nalačno. Navyšte pohyb, procházky 30 min každý den, zahrádka nemusí být plně dostačující v pohybu.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

16. 5. 2023 Monika

Dobrý den, byly mi zjištěny uzly ve štítné žláze, v každém laloku 3. Lékařkou mi byl nasazen Letrox 50 mg denně. Zpočátku léčby jsem na základě svého rozhodnutí léky neužívala, cca 1 rok a výsledky z kontrol byly stabilní. Poté, co jsem Letrox užívat začala, tedy cca 1,5 roku, dva uzly v pravém laloku rostou a paní doktorka navrhuje odstranění celé štítné žlázy, jelikož jsou uzly v obou lalocích. Na můj dotaz, zda-li by nebyla vhodná biopsie dvou rostoucích uzlů namítá, že není zcela průkazná a vhodná by byla tedy operace. Chtěla bych znát i jiný názor. A zajímá mě i, zda-li právě užívání léku Letrox nemohlo způsobit růst uzlů? Jemi 49 let, měřím 165 cm, vážím 60 kg. Děkuji mnohokrát a jsem s pozdravem.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

1/ Letrox Vám jistě nezpůsobil růst uzlů štítné žlázy, měl by růst blokovat. 
2/ Endokrinolog se rozhoduje k indikaci operace dle UZ charakteru uzlů. Provedení biopsie možné je, ale při daném počtu uzlů je problém vybrat, který uzel punktovat. Samozřejmě ve Vašem případě se nabízí provedení biopsie z obou rostoucích uzlů, ale co ty zbylé. Bohužel více s k nálezu vyjádřit nemohu - neznám UZ charakter, velikosti a rychlost růstu. Definitivní rozhodnutí je na Vás, pokud chcete biopsii před operací měl by Vám ji ošetřující endokrinolog zajistit či provést. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

15. 5. 2023 anonymní

Dobrý den,
jaká by měla být hodnota glykémie při dobré kompenzaci diabetu 1. typu po jídle a měla by se měřit 1 hodinu nebo 2 hodiny po jídle ?
Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

glykémie po jídle se měří 1-2 hodiny po zahájení jídla, ne dříve. V poslední době je trend k posunu měření glykémie hodinu po jídle a to z důvodu nových ultraktrátkých inzulinových analog, používaných k léčbě cukrovky. Tyto inzuliny působí do několika minut od aplikace a jejich efekt vrcholí cca v první hodině od aplikace. Cílové hodnoty by si měl ošetřující diabetolog s Vámi stanovit individuálně, s přihlédnutím na Váš denní režim, přidružené nemoci a komplikace cukrovky. Základní metou je udržení glykémie po jídle pod 10 mmol/l a zlatá meta u pacientů s výbornou kompenzací je glykémie pod 7,5 mmol/l.  Díky rychlému a nezadržitelnému vývoji technologií se do rukou diabetologa a i jeho pacienta s diabetem 1. typu dostává možnosti monitorace glykémií pomocí senzorů. Tyto technologie nám přináší nejen více informací o hladinách glykémie v průběhu celého dne včetně nových paramterů kompenzace (celkový čas v cílovém rozmezí, čas v hypoglykémii, čas v hyperglykémii, variační koeficient ...), ale přináší i bezpečnost intenzivní léčby a komfort pro pacienta. Není čas na změnu ?

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 5. 2023 anonymní


Dobrý den, v 9/2022 mi byl po prodělaném covidu (7/2022) diagnostikován diabetes 1. typu - Lada. Cca za měsíc kompenzován - užívám pouze - večerní inzulín 4 jednotky, dieta. Dlouhodobý cukr 36. 35 let mám hypothyreozu - užívám euthyrox 125 - 6x týdně, 6 let zvýšený tlak - užívám prenewel 2mg/0,625 mg - 1x denně. Mám 166cm/65 kg - věk 50. Cholesterol 4,53 (HDL 1,94, LDL 2,4, Triac. 0,45). Je nutné užívat statiny (Atoris 10) na snižování cholesterolu?? Mám obavy z jejich nežádoucích účinků. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pacienti s diabetem jsou více ohroženi aterosklerózou (ucpávání cév v těle - srdce, mozkové cévy, cévy dolních končetin) a z toho důvodu mají přísnější kritéria hladiny cholesterolu v krvi  - LDL pod 1.8. Statiny jsou základním lékem dosažení požadovaného cíle a Atoris 10 mg si myslím je dobrou volbou. Po nasazení terapie Vám ošetřující diabetolog zkontroluje v laboratoři efekt terapie a přítomnost nežádoucích účinků terapie statiny. Rozhodnutí je samozřejmě na Vás, ale položil bych si 2 otázky:
1/ Bojím se natolik  nežádoucích účinků při terapii malou dávkou Atorisu 10 mg, že je ani nevyzkouším užívat? 
2/ Bojím se rozvoje ucpávání cév a z toho plynoucích komplikací a poškození svého zdraví a nakonec skončím se statiny, ale v dávce 4-8x vyšší ? 

S pozdravem

MUDr. Loos František  

11. 5. 2023 Marek

Dobrý den.Mám delikátní problém a nevím jak jej řešit,jsem diabetik 2stupně 43let Cukr prumer 8. Užívám ZEXITOR 1000,GLICLADA 30,RYBELSUS 14.Již asi třičtvrtě roku pozoruji problemy s erekcí a nevím zda se mohu s tímhle problémem obrátit na svého diabetologa nebo to řešit raději s obvodním lékařem.Celá věc je pro mně dosti nepříjemná.Vím že tyhle problémy k diabetu bouhžel patří proto prosím o radu děkuji.MAREK

Odpověď ordinace

Dobrý den,

máte pravdu, tyto potíže k diabetu patří. Cukrovka přináší hned několik příčin poruchy erekce. První příčinou je diabetické onemocnění nervů nazývané polyneuropatie. Při tomto onemocnění dochází k poruše nervů a jejich schopnosti vést správně signály. První projevy této nemoci se nejčastěji objevují na nohou a to nočními bolestmi, pocitem neklidných nohou, brněním, pálením a také poruchou citlivosti plosek na dotek, tlak a teplotu. Analogicky se tyto problémy mohou promítnout i do nervů, které řídí erekci a ejakulaci. Dalším kamenem úrazu je poškození cév souvisejícím s diabetem a cholesterolem. U diabetiků dochází k rychlejšímu ukládání cholesterolu do cév a uzavírání jejich průsvitu. Diabetolog by měl tyto komplikace a jejich přítomnost pravidelně vyšetřovat a vést v patrnosti, je schopen Vám napsat pomocné preparáty k navození erekce, popřípadě Vás doporučí k odbornému urologickému vyšetření. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

10. 5. 2023 Daniela

Dobrý den .Prosim vás beru trajenta 5 na cukr.Mela jsem cukr 8.Posledni dní měřím mám 10 .Jsem na dovolenou ne vím co dělat Prosim vás o pořád.Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Trajentu nelze navýšit - 5 mg je maximální dávka. Na dovolené se zaměřte na dodržování diety, omezte množství pečiva, příloh (brambory, rýže, těstoviny, luštěniny, knedlíky),  jednoduchých cukrů (zákusky, limonády, slazené minerálky, ovoce), omezte vysoce kalorická jídla na večeři a přidejte pohyb. Po návratu kontaktujte svého diabetologa. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

5. 5. 2023 Ivan

Dobrý deň, prosím Vás čo si myslíte doplnku Diaform+ ? Sú urobené nejaké klinické testy?
Ďakujem pekne za odpoveď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tento preparát je pouze doplňkem stravy a tyto preparáty nemají povinnost provádět žádné klinické testy. Já osobně tyto doplňky stravy svým pacientům aktivně nedoporučuji a ani nevymlouvám. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

9. 5. 2023 Jiří

Dobrý den, prosím o radu které pečivo vybírat při diabetu typu I.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

při diabetu 1. typu se zaměřte na výběr celozrnného, žitného a klasického pšenično-žitného chleba. Vyvarujte se bílému pečivu, sladkému pečivu a velmi tmavému pečivu, které je dobarvováno např. karamelem. Věnujte pozornost i gramáži kusového pečiva a opět zejména toho tmavého, které může vážit i 90 g. Sledujte složení na obale nebo přímo u volně loženého pečiva na etiketě u ceny. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

4. 5. 2023 Petra

Dobrý den, já mám tehotenskou cukrovku, můžete té mi říct jaký pečivo či chleba si kupovat. moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

při těhotenské cukrovce se zaměřte na výběr celozrnného, žitného a klasického pšenično-žitného chleba. Vyvarujte se bílému pečivu, sladkému pečivu a velmi tmavému pečivu, které je dobarvováno např. karamelem. Ze zkušenosti mých pacientek pěkně prochází např. balený večerní chlebík, který naleznete ve všech větších supermarketech. Množství se samozřejmě řídí předepsaným množstvím sacharidů na porci. Více informací se vzorovými jídelníčky můžete nalézt na webu www.tehotenskacukrovka.cz.

S pozdravem

MUDr. František Loos

3. 5. 2023 Vlasta

Dobrý den, prosím o radu jsem diabetik 2 typu mohu používat podložku na masáž nohou elektrickou Masážní EMS podložka na nohy MA-860 je na baterie je černá má na ploše namalovaná chodidla vyvolává svalové kontrakce pomocí elektrických impulzů a způsobují stahování svalů moc děkuji za odpověď Vlasta

Odpověď ordinace

Dobrý den,

tato podložka Vám určitě neublíží, stimuluje svalstvo drobnými elektrickými impulzi ke stahování a tím je posiluje. Používání této podložky bych velice zvážil v případě defektů a různých vředů na nohou a i v případě zhojených ulcerací. Máte-li již rozvinutý syndrom diabetické nohy, poraďte se prosím se svým ošetřujícím diabetologem. Cvičení prosím i doplňte o cvičení drobných kloubů a svalů na noze např. úchopové cviky, kterými se snažíte nohou uchopit ručník. Těmito cviky procvičíte drobné klouby, které při cukrovce rychle tuhnou a omezuji rozsah hybnosti.

S pozdravem

MUDr. František Loos

2. 5. 2023 Marcela

Dobrý den, prosím o radu.Mam už 6 let zvýšený cukr 7. Nedávno jsem měla zvýšený cukr 7,7. PANI DOKTORKA MI NIKDY NECHTELA NAPSAT LEKY TED MI NAPSALA STANDAMET 500. RIKALA JSEM PROC MI NEPOSLE DO DIABECKE PORADNY REKLA ZE JE TO ZBYTECNE. MUZETE MI PROSIM PORADIT.BERU PRASKY NA KREVNI TLAK ,NA CHOLESTEROL, A LEKY NA DEPRESE.DEKUJI.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Vaše lékařka zahájila terapii, protože jsou Vaše hodnoty lačného cukru v hodnotách cukrovky. Stadamet je základním lékem k terapii cukrovky a musí být doplněn režimovými opatřeními (diabetická dieta, dostatek aerobního pohybu, redukce hmotnosti). Praktičtí lékaři mají kompetenci zahájit terapii a pacienty s cukrovkou 2. typu léčit pokud dosáhnou požadovaných hodnot kompenzace při terapii lékem, který Vám praktik předepsal. Jestli by se Vaše cukrovka nepodařila zvládnout maximální možnou dávkou Stadametu, odešle Vás praktik do diabetologické poradny, kde Vám můžeme nabídnout širší paletu léků.  

S pozdravem

MUDr. František Loos

28. 4. 2023 Ema

Dobrý den,
mám hodnotu cukru v krvi 6 a praktický lékař mě posílá na zátěžový test na cukrovku. Je nutné při této hodnotě test podstupovat? Je mi 45 let, výška 155 cm váha 90 kg. Děkuji za radu.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Váš praktický lékař postupuje zcela správně. Trpíte obezitou a máte vyšší glykémii (předpokládám lačnou) v rozmezí tzv. prediabetu = předcukrovky. Zátěžový test nám ukáže, zda máte pouze prediabetes nebo již diabetes a napoví jak dále u Vás postupovat. Pokud prokážeme diabetes je na místě kromě režimových opatření i terapie antidiabetiky. 

S pozdravem

MUDr. Loos František  

27. 4. 2023 ZDENĚK BICEK

Dobrý den,
je mi 66 let, výška 177 cm, váha 88-90 kg. V roce 2008 mi diagnostikováno DM 2 typu. Or roku 2010 mám stejného ambulantního specialistu v Karlových Varech. Po celou dobu se objevují velké rozdíly v hodnotách HbA1c. (Mezi 42-69) Z 22 měření, které mám k dispozici je výsledek
na podzim lepší (práce na zahradě) než výsledky měřené na jaře po zimě, kdy pohyb chybí.
Neplatí to však na 100%.
Vyšetření srdce 2021 (OK), hematologie, štítná žláza vše OK.
Lékař poslední výsledek (69 HbA1c)-nejhorší za celou dobu sledování, přisoudil tomu, že po dobu 3 měsíců neužívám lék (SIOFOR 1000). To však není pravda (špatná evidence výdeje léků lékaře).Rovněž určená dieta není dle mého posouzení zcela v pořádku?
MEDIKACE (Diabetes)
SIOFOR 1000 MG 1-0-1
INVOKANA 300 MG 1-0-0
ROSUCARD 10 MG 0-0-1
OZEMPIC 0,5 MG, 1 X TÝDEN
------------------------------------------------------
UHLIČITAN LITHNÝ 1-0-1 (TABLETA 300MG)
QUENTIAPIN 300 MG
LETROX 100 1-0-0
CHTĚL BYCH POŽÁDAT:
1) O konzultaci výsledků, posouzení předepsané diety (předložím zdravotní dokumentaci)
nebo o
2) vyšetření, rozbor krve
-------------------------------------------------------------------------
3)Bylo by možné se ve vašem zařízení léčit trvale
(jak časté by byly kontroly?)
Jsem pojištěncem u ZP 201, Konzultaci, či vyšetření si rád zaplatím.

Těším se na Vaši odpověď
Zdeněk Bicek

Odpověď ordinace

Dobrý den,

je naprosto normální, že hodnoty kompenzace kolísají. Je to zejména způsobeno, jak píšete, změnou pohybového režimu pacienta a dietních návyků. Medikaci máte nastavenu výborně, Váš specialista Vám předepisuje nejmodernější léčbu diabetu 2. typu a dokonce nad rámec úhrady pojišťovny (Invokana a Ozempic - jeden z nich by Vám měl psát na úhradu pacientem). Potřebujeme znát Vaše glykémie nalačno a po jídle a posoudit, kde cukrovka zlobí. Vhodným krokem by bylo posílení terapie Ozempicem do maximální dávky, což je 1.0 mg 1x týdně, ale bohužel má plošný výpadek a není k dostání v lékárnách.

Naše zařízení disponuje nutriční teraputkou, která s pacienty probírá jídelníček, edukuje o diabetické dietě - vhodné/nevhodné potraviny a jejich množství za den. Pacienti jezdí na kontroly 3-4 za rok, minimálně 1x za rok absolvují velké laboratoře, v mezidobí si glykovaný hemoglobin stanovujeme v ambulanci z kapky krve z prstu. Nové pacienty stále do péče přijímáme, stačí se objednat telefonicky - kontakt viz naše webové stránky. 

S pozdravem

MUDr.  Loos František 

26. 4. 2023 anonymní

Dobrý den přítel je diabetik 2 stupně ,ráno bere forxigu potom 3x dene si píchá novoMix 30 po 8 jednotkach a na noc lantus 45 ale bohužel náš cukr je pořád kolem 20 po celý den přítel má 100 kg a měří 175 každý den chodí na menší procházky ale bohužel cukr je strašný děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

v první řadě je nutné probrat jídelníček, zda přítel nedělá nějaké zbytečné dietní chyby (množství příloh, příjem jednoduchých cukrů, ovoce a podobně). Dále by byla vhodná změna inzulinoterapie, osobně bych inzulin NovoMix nekombinoval s Lantusem, ale k Lantusu bych přidal inzulin na jídlo (Novorapid, Humalog, Fiasp, Lyumjev) a postupně posiloval dávky dokud cukr neklesne do požadovaných hodnot. Dále je vhodné k inzulinu přidat metformin, který zlepší jeho efekt a sníží potřebné množství jednotek, ale je možné, že ho přítel z nějakého důvodu nesnáší, nebo ze zdravotních důvodů nesmí mít předepsán. 

S pozdravem

MUDr. Loos František 

25. 4. 2023 Vendula

Dobrý den,
nedávno jsem absolvovala OGTT test na cukrovku v těhotenství a vyšel mi negativní. Hodnoty byly- 4,3 (na lačno)-4,7 (po hodině) -5,8 (po dvou). Všude jsem ale našla, že nejvyšší hodnota cukru by měla být kolem 1h po vypití nápoje a pak už by měla klesat. Čím může být takovýto průběh hodnot způsoben a může to značit nějaký jiný zdravotní problém na který bych si měla dát pozor?
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

oGTT test byl u Vás v normě, všechny hodnoty byly fyziologické. oGTT test se provádí s jednoduchými cukry, které u některých pacientů mohou v první hodině stimulovat vyšší tvorbu inzulinu a tím razantnější pokles glykémie než v hodině druhé.

S pozdravem

MUDr. František Loos 

21. 4. 2023 Kami

Dobrý den užíván xultophy inzulin ráno 50 jednotek a k tomu stadamet ale mívám hodně nízký cukr ráno musím stadamet brát k tomu nebo ne

Odpověď ordinace

Dobrý den,

stadamet bych určitě nevysazoval, pokud Vám nedělá potíže (průjmy, bolesti žaludku). Ve Vašem případě je potřeba mírná redukce Xultophy, který má největší vliv na ranní glykémie. Kontaktujte svého ošetřujícího diabetologa k domluvě na úpravě terapie inzulinem.

S pozdravem

MUDr. Loos František 

20. 4. 2023 Martina Škopová

Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně dcery 28 let. Jako malá se léčila se sníženou funkcí štítné zlázy. Brala nejprve Jodid, pak střídavě Letrox a Euthyrox. Na UZ měla malé uzlíky. Po lécích jí dost padaly a prořídly vlasy. Tak pak léky nechtěla brát. Jakmile vysadila, vlasy přestaly padat. Jak dospěla přestala brát léky zcela. S váhou bojuje stále.
Když by k Vám přišla na vyšetření, kde nebyla spoustu let, potřebuje od obvodní lékařky nějaké doporučení? Má pojišťovnu 205. Bude něco hradit?
Moc děkuji a přeji pěkný den Martina

Odpověď ordinace

Dobrý den, pro bližší informace a objednání kontatujte prosím naši ambulanci na tel.: +420 602 216 130.

S pozdravem

Diabetologická ambulance

20. 4. 2023 Horáková libusepo

Po léků mulado prolong 750 beru ráno a večer mám velmi sladko v ústech. Před měsícem jsem měla cukr 8 po měsíci 16.. Teď před týdnem jsem kvůli sladkosti v ústech lék vysadila a dnes jsem si sama glukometrem zaměřila hladinu cukru a měla jsem 11,9.comi poradíte. Dekuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je možné, že Vám tato forma léku nesedí, nicméně Vaše hodnoty glykémie nejsou v normálu. Budete potřebovat jistě medikaci na snížení krevního cukru. Požádejte Vašeho lékaře o úpravu léků. Je to běžný postup, pokud pacientovi nějaký lék nedělá dobře. Rozhodně ale nečekejte do další kontroly, doporučuji Vám kontaktovat ambulanci dříve.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 4. 2023 Markéta

Dobrý den,byl mi zjištěn vysoký cukr v krvi při náhodném odběru krve a obvodní doktor mi předepsal stadamet.Mám 48 let, výška 178cm,váha 108 kg. Chodím na gastro do poradny kvůli játrům,ale delší dobu mě bolí levá strana břicha a bolesti vystřelují do zad.Bohužel doktor to neřeší,na sonu prý nic není a na rakovinu jsem údajně mladá . Chtěla bych nějaké vyšetření slinivky dá se to zjistit při gastroskopii?nebo MR.Nikdo to neřeší ale mě ty bolesti nepřestávají a brát něco od bolesti nemá smysl.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bolesti břicha pravděpodobně s cukrovkou nesouvisí. Pokud již chodíte do GE poradny, je vhodné zde tyto potíže řešit. Důvodů může být více.
Doporučuji Vám dovyšetřit střeva (tedy kolonoskopie), popř. gastroskopie. Tato vyšetření ale slinivku nevidí. Pokud by bylo podezření na slinivku a ta nebyla dobře přehledná na ultrazvuku (zde jste ale podle všeho již byla) tak se dodělává CT nebo NMR vyšetření. Vámi udávané potíže ale mohou být i tzv. vertebrogenní, tedy od páteře. Můžete zkusit i rehabilitaci. Často vidíme pozitivní efekt.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 4. 2023 Lucie

Dobrý den,
může prosím Vás můj otec užívat jako doplněk stravy citrát draselný, když užívá tyto léky: Trajenta, Fenofix, Kapidin, Micardis, Atoris.?
Moc děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den,

draslík je esenciální minerál, který je zásadní pro udržení normální hladiny tekutin v celém těle a v buňkách, stejně jako pro udržení acidobazické rovnováhy. Je také nezbytný pro správnou svalovou kontrakci, udržení zdravé srdeční funkce a přenosu nervových vzruchů. Citrát draselný je dobře vstřebatelná a vysoce biologicky dostupná forma draslíku. Takto definice tohoto potravinového doplňku.

Léky, které tatínek užívá neovlivňují hospodaření s draslíkem, tedy jej může užívat. Doporučuji Vám ale informovat lékaře, aby v preventivních odběrech krve byla kontrolována hladina draslíku. Je totiž důležité mít draslíku v těle tak akorát, ani moc ani málo. Vysoké hladiny draslíku mohou být pro tělo nebezpečné, nepřekračujte doporučené dávkování.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 4. 2023 MT

Dobrý den, jsem diabetik 1.typ, 33 let , váha 72kg, výška 170 cm. Z důvodu neschválení inzulinové pumpy, s odůvodněním, že kompenzace diabetu je výborná, mi nebyla pojišťovnou pumpa schválená. Místo toho mi byl předepsán senzor FreStyle Libre, který však bohužel neustále upadával a navíc mi senzor na ruce vadil, docházelo ke krvácení. Proto jsem v monitorování tímto senzorem dále nepokračoval. Po cca 5 letech od pokusu využívat Senzor FreeStyle Libre jsem začal mít výrazné problémy s hypoglykémií ve spánku, kdy jsem se opakovaně několikrát neprobudil, v jednom případě byl nutný i zásah záchranky. Kamarád má výborné zkušenosti se senzorem DEXCOM, o který bych měl taky zájem, ovšem lékařka mne informovala, že pojišťovna návrh neschválila protože podle zák.č. 48/1997 Sb. musí být nejdřív prokázána lepší kompenzace diabetu senzorem nižší řady, tj. FreeStyle Libre. Prosím o informaci, zda existuje možnost získat senzor typu DEXCOM apod. v případě nepříznivých zkušeností při používání FreeStyle Libre ? Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

doporučuji Vám domluvit se s Vaší lékařkou, aby žádost o Dexcom na pojišťovnu napsala tak, aby byl senzor schválen. V případě hypoglykémie to revizní lékař většinou schválí.
Zkuste to tedy znovu. V dnešní době mají téměř všichni diabetici 1. typu RT CGM (např. Dexcom) nebo FGM (tedy Libre)

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 4. 2023 Věra Vávrů

Dobrý den, manželovi diagnostikovali cukrovku typ 2. Nemám žadnou zkušenost s jidlem na cukrovku,ale úplně nejvíc mě zajímaá kolik masa na jednu porci by měla být. Manžel tvrdí že může být třeba půl kila. Prosím o radu. Děkuji Vávrů

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

popisovat dietu diabetickou zde není dost možné, neboť by odpověď byla příliš dlouhá. Existuje spoustu článků o diabetické dietě rovněž s vysvětlením co jsou to bílkoviny a kolik jich je vhodné přijmout na jedno jídlo. Například: https://ocukrovce.cz/prehled-clanku/ nebo https://www.cukrovka.cz/

Odpovím tedy dotaz na maso. Maso neobsahuje cukry, takže by se zdálo, že je možné jej konzumovat neomezeně. ALE obsahuje bílkoviny a tuky. Velký příjem masa vede ke zhoršování citlivosti těla na inzulín a druhotně k vzestupu glykémie (krevního cukru.) Navíc velké porce masa zatěžují ledviny. Na jedno jídlo tedy doporučujeme při dietě redukční cca 100 g masa, pokud nechcete hubnout, tak 150 g (v syrovém stavu).

Doporučuji Vám objednat si konzultaci u nutričního specialisty, vše Vám podrobně vysvětlí a může Vám i zkontrolovat jídelníček

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

17. 4. 2023 Macoun Martin

Dobrý den. Obracím se na vás s prosbou o pomoc. Nikdo si se mnou neví rady. V únoru mi zjistili neuroboreliozu, nasadili antibiotika a po dobrání došlo k tzv. Domnělé hypoglykemii. Při hodnotách 6 -6,5mmol u mně dochází ke stavu hypoglykemie, třesk končetin, pocení, malátnost a celková slabost. Mám strach abych neupadne do hypoglykemického šoku při normálních hodnotách glykemie. Několik let jsem měl zvýšenou glykemii kolem 6,5mmoˇ, ale nijak jsem to neřešil. Ráno se probouzím mokrý při hodnotách ranní glykemie kolem 6,2mmol. Dá se s tím něco dělat? Existuje nějaký lék? Můžete mi poradit? Cukrovku nemám. Je mi 55let, vážím 130kg a měřím 200cm. Musím udržovat hladinu stále kolem 7mmol, tak se stále měřím a každou hodinu musím jíst a v noci minimálně 2x. Dokážete mi pomoci ? Děkuji. S pozdravem M. Macoun.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pokud máte hodnoty nalačno kolem 6 mmol/l jedná již o tzv. prediabetes. Mnohokrát jsme o něm psali. Tyto hodnoty nejsou nebezpečné, ale je potřeba stav hlídat a již nyní držet racionální stravu, aby nedošlo ke zhoršení do diabetu. Je pravděpodobné, že po nemoci došlo k porušenému vnímání hladiny glykémie a tělo vysílá signály, že se jedná o hypoglykémii i když máte hodnoty relativně v normě. Doporučuji se stravovat tak, abyste měl 5-6 porcí za den, včetně druhé večeře. V každé porci zastoupení škrobů (tedy pomalu se uvolňujících cukrů). Zkuste vyřadit sladké, nebo jej konzumovat jen v malém množství zároveň s jídlem, které obsahuje škroby (tmavé pečivo, ostatní přílohy). Zkuste přidat vitaminy vyživující nervy (lze zakoupit v lékárně). Měl byste mít zkontrolován cukr nalačno v laboratoři a rovněž hodnotu HbA1C (tzv. dlouhého cukru) a podle výsledků bude možná třeba zahájit léčbu prediabetu či diabetu, pokud budou hodnoty vyšší.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

14. 4. 2023 Štěpánka Stapkova

Velice Vás zdravim je mi 53 let dm od roku 2019 váha 74 kg výška 166 ráno trajenta 40 mg metformin500 také ráno a přidala jsem po Tel konzultaci Metformin vecdr. Ovšem cukr neklesá po jídle jsou hodnoty, 12; 6 nekdy méně. Dodržují pohyb jim málo. Moderní léčba je mi odpírana mám na mysli Glp že je pouze pro neposlušné pacienty, kteří mají zároveň nadváhu. Vysoké hodnoty, mě hodně mrzí protože se snažím a obávám se komplikací je prosím i jiná léčba? je pravda že jsem stihla ale; tuk se mi usazuje v oblasti břicha což asi není dobré. Děkuji za odpověď Strapkova

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano bohužel léčba pomocí GLP1 analog je hrazena pouze pacientům s BMI nad 30 nebo 35. Pravdou ale je, že pro tyto pacienty je nejvhodnější. Ti ostatní (hubení nebo s normální hmotností) z těchto léků tolik neprofitují. A naším cílem je najít takovou léčbu, která povede ve Vašem případě ke glykémii nalačno kolem 5-6 mmol/l.

V první fázi doporučuji Metformin navyšovat týdně o 500 mg až dosáhnete dávky 2 g na den (1 g ráno a 1 g večer po jídle). Navýšení někdy vede k zažívacím potížím, pokud přijdou, tak hledáme maximální tolerovanou dávku. Pokud ani 14 dnů po navýšení dávky nedojde ke zlepšení hodnoty, doporučuji přidat do léčby tzv. glifloziny. Jedná se rovněž o moderní preparáty, s částečným efektem na snížení hmotnosti. Omezení pojištovnou dané váhou zde není, je zde pouze nutnost vyšší glykémie (tedy HbA1C nad 60 mmol/mol). O jejich použití se poraďte se svým lékařem.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

13. 4. 2023 Jirka

Dobrý den obracím se na vás s dotazem ohledně přítelkyně. Přítelkyně ač není diabetik, tak má problémy s nízkou hladinou glukózy v krvi, tak nějak o přijatelných hladinách glykémii vím, protože dcera z předchozího vztahu má DM1. Přítelkyně se pravidelně ráno probouzí s hodnotami kolem 3 mmol a ani po výraznější dávce glukózy ji glykémie nějakým zvlášť způsobem nezvedne a pokud ano tak jen velice na krátkou dobu. Uz se i párkrat stalo, že měla i příznaky typické pro hypoglykémii. Sice navštěvuje endokrinologii ohledně štítné žlázy, upozorňovala lékařku na toto, ale nějak to nebylo řešeno - já ji opakovaně půjčil senzor FSL, takže nějaký přehled o průběhu glykémii má. Jak jsem napsal, tak hodnoty jsou celkově nižší, ale jednou za čas se stane, jako třeba dnes, že ji podle FSL najednou hodnoty prudce vystřelily na 10.7, ale stejně prudce dolů. Přítelkyně si stěžovala na bolest hlavy, návaly horka .... Je toto normální. Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tyto stavy občas pozorujeme. Bývá to projevem větší aktivity slinivky. Tzv. hyperinzulinizmus. Někdy jako předzvěst diabetu, ale někdy ne.
Potíže obvykle řešíme dietními úpravami. Cílem je nedráždit příliš slinivku sladkostmi, které by vedly k uvolnění většího množství inzulínu, které pak vede k poklesu glykémie. V Praxi to znamená stravu po menších porcích, asi 5-6x denně. Každá porce jídla by měla obsahovat nějaký pomalu se uvolňující sacharid - škroby (ovesné vločky, žitný chléb, celozrnné výrobky a přílohy). Sladkosti nejsou zcela zakázané, ale měly by být menší a ideálně spolu nebo po jídle, kdy jsou zastoupeny již zmíněné pomalé cukry (škroby). Pokud se stav nezlepší, je možné nechat prověřit funkci slinivky. Toto se dělá pomocí speciálních testů hladovkou za krátkodobého pobytu v nemocnici. Určitě je vhodné nechat si cukr pravidelně preventivně kontrolovat (tedy cca 1x ročně).

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

12. 4. 2023 Karolína

Dobrý den, léčím se s diabetem 2. Beru ráno Siofor 850 a večer 1000. Snažím se dodržovat dietu a příjem sacharidů za den do 100g. Měla jsem možnost využít senzor freestyle libre a velice mě překvapilo že i přes dietu a léky jsem měla normální hladinu glykémie celé dny (14dni) mezi 7,5-9 mmol. Je to běžné?Kde by mohl být problém ? Myslela jsem si že se musím držet kolem 5.6mmol. Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

normální hladina cukru nalačno by měla být kolem 5-6 mmol/l, po jídle pak mezi 7-8 mmol/l. Hladina dlouhého cukru (tedy HbA1C) mezi 45-50 mmol/l. Nepíšete věk, váhu a jestli se jedná o hodnoty nalačno nebo po jídle. Zde uvádím cíle pro diabetiky bez komplikací, věkově do 70 let.

Pokud máte vyšší hodnoty, je pravděpodobné, že potřebujete upravit léky. Slinivka sama nestačí regulovat glykémie k potřebným hladinám. Proberte hodnoty na kontrole s lékařem

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 4. 2023 Soňa

Dobrý deň, poprosím vás o radu. Nakoľko som veľmi špecifický pacient a mám syndróm bieleho plášťa, sú pre mňa odbery krvi nočnou morou. Momentálne som tehotná v 28 tt. (výška 165 cm, momentálna váha 81 kg) Keďže sa v tomto období odporúča ogtt test urobila som si ho s magistrou z lekárne doma glukomerom, odberom z prsta. Hodnoty boli :
Nalačno 4,6
Po 1 hod po vypití glukózy 6,2
Po 2 hod po vypití 7
Moja gynekologička vyjadrila váhanie nad tretím výsledkom, že prečo je vyšší ako druhý. Pýtala som sa na to sestričky v dia ambulancii u nás, vyjadrila sa, že je to podľa nej ok, ale že pre vlastný kľud si mám dat urobiť aj tak ogtt z venóznej krvi, lebo mám 43 rokov. Ale obezitou ani vysokým tlakom netrpím, stravujem sa zdravo, nejem biely cukor ani bielu múku atď.dve predchádzajúce tehotenstva boli bez problémov, deti sa narodili s normálnou váhou. Volala som do laboratória, že či by mali prípadne kanylu na odber, aby ma nemuseli trikrát pichať, ale že nemajú. Moja otázka znie, či mám podstúpiť tortúru brania krvi, keď viem, že pravdepodobne sa to trikrát za sebou aj tak nepodarí, alebo môžem byť z tých domácich výsledkov kľudná?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnoty Vašeho upraveného testu oGTT byly v normě. Jistě víte, že hodnoty jsou do 5,1,  v 1 hodině do 10,0 a ve 2 hodině do 8,5mmol/l.
Blíže viz: https://www.cukrovka.cz/tehotenska-cukrovka

Problémem není hodnota ve 2 hodině, ale to že byl test proveden glukometrem. Tyto přístroje nesplňují v přesnosti podmínky, které jsou dané pro diagnostiku gestačního diabetu. Udávaná přesnost glukometru je +- 10%. Pokud toto vezmeme v úvahu, Vaše hodnoty by měly být v normě. V praxi se ovšem někdy setkáme s glukometry, které neměří přesně. Tedy ještě s větší odchylkou, než popisuji.  Proto nejsou v diagnostice cukrovky doporučené.

Je velmi málo pravděpodobné, že budete mít těhotenskou cukrovku, ale souhlasím tedy se sestřičkou z diabetologie, že pro jistotu je lepší provést test z žilního odběru.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 4. 2023 Hanka

Je vhodne pro diabetika typu 2 a lehkou nadvahou uživat čekankovy sirup ? Dekuji za odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

čekankový sirup je přírodní sladidlo vyrobené z kořene čekanky. Má velmi nízký glykemický index. Neobsahuje lepek, laktózu, konzervanty ani aromata. Obsahuje až o 95% méně cukru a 45% méně kalorií ve srovnání s jinými přírodními sladidly (např. med, javorový sirup, agávový sirup). Množství cukru, které obsahuje, je při použití běžných dávek minimální. Je tedy velmi vhodný pro použití při redukční dietě. Pokud tedy potřebujete pokrmy sladit.

Podrobněji např: https://www.cekankovysirup.cz/casto-kladene-dotazy

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 4. 2023 Jarda

Dobry den, jsem diabetik typu 2 je mi 71 let.Váha je 99 kg .Mám otazku.... hrozne mám rád k obedu brambory na ruzné zpusoby. Nedávno jsem se dočetl ze je to nejhorši varianta pro diabetka.Ryže má také hodne cukru i testoviny takže nevim co mi má manželka varit. Prosím o radu ktere prilohy jsou pro me jako diabetika vhodné. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Jaroslav

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

bohužel je to tak. V Čechách oblíbené přílohy jako jsou knedlíky, rýže, těstoviny, obsahují hodně škrobů. Navíc mají vysoký glykemický index. To znamená, že po jídle rychlé stoupá hladina krevního cukru. Obecně lze říci, že na jednu porci byste měl mít mezi 100-150 g této přílohy. S bramborami to tak zlé není, mají více vlákniny, vitaminy a když je upečete např. ve slupce, jsou jako příloha vhodné. Váhově brambory jako příloha opět cca 150 g.

Nebojte se vyzkoušet modernější a zdravější přílohy. Jako například kuskus, bulgur, cizrna, fazole, quinoa, pohanka, čočka.
Tyto přílohy obsahují pro organizmus důležité látky. Navíc škroby v nich obsažené se pomalu vstřebávají a cukr v krvi jen mírně roste. Jsou tedy velmi vhodné pro všechny diabetiky a pro redukční diety.

Podrobněji včetně tipů na recepty viz např.: https://ocukrovce.cz/sacharidove-prilohy-ii/ nebo https://ocukrovce.cz/sacharidove-prilohy/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

5. 4. 2023 Pavlína

Dobrý den,
nechávala jsem si dělat test kortizolu ze slin. Zajímalo by mě, zdali toto vyšetření je vůbec doktory uznávané a jestli byste mi mohl říct něco k těmto výsledků, jestli tomu dobře rozumím, tak např. ráno mám nízký kortisol a nevím, co s tím mám dělat. Moc děkuji

Vyšetření ve slinách
SL07_Kortizol 07:00 10,4 nmol/L
SL12_Kortizol 12:00 3,9 nmol/L
SL17_Kortizol 17:00 4,7 nmol/L
SL22_Kortizol 22:00 2,0 nmol/L
SL03_Kortizol 03:00 4,0 nmol/L

Odpověď ordinace

Dobrý den,

vyšetření slinného kortizolu endokrinology uznávané je, jenom je problematická jejich interpretace. Vždy u vyšetření slinného kortizolu musí laboratoř udávat jejich referenční hodnoty  - každá laboratoř může používat jiné referenční rozmezí. Nepíšete ani proč byl odběr indikován. Pokud je podezření na nízkou hladinu kortizolu je doporučeno provedení stimulačních testů k ověření funkce nadledvin. 

S pozdravem

MUDr. František Loos

3. 4. 2023 Pavlína

Dobrý den,
prosím Vás, dočetla jsem se, že nejlepší test inzulínové rezistence je HOMA (Homeostatic Model Assessment. To není krevní test? To je nějaký výpočet? Nemám cukrovku, ale krevní cukr mi lítá, tak by mě zajímalo, jaký test by zjistil inzulínovou rezistenci.
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

o inzulínové resistenci (dále IR) bylo řečeno mnohé. Má se za to, že je jednou z hlavních příčin vzniku diabetu 2. typu. Ne všichni s IR ale onemocní diabetem. Inzulinová rezistence může vznikat i u nediabetiků a také jenom přechodně, např. při horečnatém onemocnění, při úrazu nebo při velikém stresu.
 
Definice zní: Inzulinová rezistence je stav, při němž fyziologické množství inzulinu vyvolá subnormální biologickou odpověď a k dosažení požadovaného efektu je tudíž zapotřebí vyšší koncentrace inzulinu. Inzulinovou rezistenci je možno kvantitativně stanovit nejlépe hyperinzulinemickým clampem nebo pomocí HOMA indexu (koncentrace inzulinu v séru nalačno x glykemie nalačno / 22,5) případně odhadnout ze samotné koncentrace inzulinu nalačno.

Velmi podrobně a hezky je téma IR a její vyšetřování popsáno na: https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

Závěrem na Váš dotaz. Ano počítání HOMA indexu se provádí z hodnot zjištěných při testu oGTT (zátěžový test s glukózou), kdy se kromě glykémie vyšetřuje ještě produkce inzulínu. V praxi se příliš neužívá, obvykle stačí vyšetřit sekreci inzulínu (tzv. C peptid) nalačno a po zátěži (tedy za 1 hod po jídle).
Pro zjištění možné IR si tedy nechte provést oGTT (75 g glukózy) a poté kontrolu glykémie a C peptidu za 1 a za 2 hodiny po vypití.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

3. 4. 2023 anonymní

Dobrý den, měla bych zájem o užívání léku ozempic i jako samoplátce. Po letech neúspěšných pokusů o hubnutí bych si ráda něčím pomohla. BMI mám podle internetové kalkulačky 29,4, věk studenta VŠ. Na koho se obrátit s předepsáním? Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud chcete opravdu zhubnout a chcete si to platit, doporučuji Vám také injekční preparát, ale takový, který je určen na léčbu obezity. Má totiž větší efekt na váhovou redukci. Ozempic je primárně lék na cukrovku, který kromě snižování glykémie také snižuje hmotnost a funguje i u lidí bez cukrovky. Jedná se o podobnou látku, která se aplikuje injekčně denně, má tedy větší efekt. Název léku je Saxenda. Může jí předepsat Váš obvodní lékař nebo diabetolog nebo internista. Cena je podle dávky mezi 3-5000 Kč za měsíc.
Ozempic předepisuje diabetolog, cena je kolem 3000 Kč na měsíc.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 4. 2023 Elen

Dobry den,doktorka na diabetologii ma zrejme umysl zpusobit mi hyperglykemii. Pry co beru na cholesterol./ Nic neberu, ani jedy jako metformin)Poslední dobou se mluví o tom, že problémy s LDL cholesterolem může způsobovat inzulínová rezistence, což je předstupeň cukrovky 2. typu. Pokud někomu nasadí statiny, aby "vyřešili" cholesterol, tak nevyřeší příčinu cukrovky a ta se po krátké době opravdu dostaví. Příčinou té cukrovky ale nemusí být statiny, nýbrž neřešená inzulínová rezistence. Ideální kandidáti na nasazení statinů jsou prostě budoucí cukrovkáři a nasazením statinů se cukrovka nijak neodložila. Poradte co si vymyslet, rozhodne se nepriznam,ze nic od ni na recept neberu,ani brat nebudu. Muj internista z jejiho pristupu je uplne rozcileny,a odmita jej. Souhlasim. Dietu drzim, cholesterol 5,6, cukr mam 5,2. Bez jedu. Co rikate vy?.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

rady typu co říci lékaři, abych nemusel užívat léky zde nečekejte. Lékař Vám navrhuje léčbu a pokud s ní nesouhlasíte, je to Vaše rozhodnutí, není potřeba vymýšlet žádné výmluvy.

Doporučení pro léčbu dyslipidémie (cholesterolu) či cukrovky vycházejí z nejnovějších Evropských doporučení, kterými se naše republika řídí. Tato doporučení vznikají z řady vědeckých prací, kdy například 10 000 pacientů nějaký lék užívá a dalších 10 000 pacientů ne. Pokud se prokáže, že ti, kteří lék užívali mají menší úmrtnost, menší počet infarktů a podobně, pak je tento lék zařazen do doporučení k léčbě. Toto platí například pro statiny, léky snižující cholesterol. Například pro většinu diabetiků je cílová hladina LDL cholesterolu pod 1,8 mmol/l. Tedy užíváním statinu snižujete výrazně riziko vzniku např. infarktu či náhlé smrti z cévních příčin v dalších letech života. Podobně je to s metforminem. Jeho užívání zpomaluje další zhoršování cukrovky, tedy opět riziko vzniku komplikací diabetu.

Hladinu svého LDL cholesterolu nepíšete, podle celkového se dnes neřídíme. Takže nemohu komentovat. Glykémii máte 5,2 mmol/l, což je v pořádku. Nepíšete ale, jaký je Váš dlouhý cukr. Tedy průměr za poslední 3 měsíce. To lépe vypovídá o stavu kompenzace diabetu, než jedna glykémie. Pokud máte pod 45 mmol/mol, je možno pokračovat v dietě.

Je tedy na Vás, zda-li léčbu budete akceptovat či nikoliv.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 4. 2023 Petra Špačková

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o Váš názor na nutnost domácího monitoringu postprandiální glykémie. Manžel ( 79 let, výška 173cm, váha 70 kg, 30 let diabetes II.typu, bez komplikací, užívá perorální antidiabetika, poslední HbA1c 53) je velmi stresován častým měřením a zapisováním glykemie, které spolu s jídelníčkem vyžaduje diabetolog. Při následné návštěvě diabetologa nedostává zpětnou vazbu, zdali je menu v pořádku, nevidí tedy ani z tohoto důvodu význam měření a zapisování glykemií. V průběhu dovolené, kdy si napr. nemusí výsledky zapisovat, má hodnoty glykémie nižší.
Ráda bych se Vás proto zeptala, zdali je, dle Vašeho názoru, opravdu nutné předkládat při kontrole vždy výsledky domácího měření nebo zdali nestačí jen monitorovat glykémie a případně si sám dle výsledků upravit jídelníček.

Velmi Vám děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

manžel má velmi hezké výsledky kompenzace diabetu. Obvykle postačuje měření pro kontrolu správnosti léčby podle doporučení lékaře (například 2x týdně jedna glykémie) a pouze při vzestupu cukru nad domluvené hodnoty zapsat jídelníček nebo jak říkáte měření používat pro úpravu jídelníčku. Každý lékař má ale své zvyklosti a doporučení. Pokud manžela měření stresuje, zkuste s lékařem domluvit nějaký kompromis.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2023 Lucie

Dobrý den, léčím se se subklinickou hypotyreózou. Ráda bych se zeptala, u jaké hodnoty TSH se uvažuje o navýšení nebo snížení dávky Euthyroxu? Hormony užívám od prvního těhotenství (6 let). Nyní jsem 3 roky po porodu (druhém), užívám Euthyrox 50/den a moje výsledky jsou TSH 1,37, T3 celkový 1,04 a T4 volný 12,2. Ráda bych se dostala k vysazení jako před těhotenstvími, případně snížila na 50ku 6x týdně jako po prvním porodu. Je to reálné? Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den, takhle se to všeobecně nedá říct. Při rozhodování hraje roli UZ obraz štítné žlázy a hlavně důvod, proč štítná žláza nefunguje dobře. Lze se domluvit s ošetřujícím lékařem na postupném snižování Euthyroxu např. na 1/2-0-0 tbl., poté 1/2-0-0 tbl. obden s kontrolami TSH, fT4 a dle vývoje jejich hodnot se rozhodnout o ponechání malé dávky nebo vysazení. Já osobně mladé pacientky v jejich plodném období v subklinické hypofunkci neponechávám z důvodu případného těhotenství.  

S pozdravem

MUDr. František Loos

3. 4. 2023 Vlasta

Dobrý den, prosím o radu jsem diabetik 2 typu chtěla bych si koupit bylinné tinktury ale obsahují velejemný melasový ethanol 40%, nevím jestli neobsahuje cukr bere se 3x20 kapek do vody nikdo mi nedokázal odpovědět moc děkuji Vlasta
60let váha 120kg

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

tinktury neobsahují cukr. Diabetik je může užívat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

31. 3. 2023 anonymní

Bola som na preventívnej prehliadke. Odber na lačno a hodnota glukozy pod dolnú hranicu, t.j. 3,8.Pani doktorka mi k tomu povedala len vetu: To je asi preto, že nemáte rada cukor. Ostala som zaskočená takýmto vysvetlením, a bola som ticho. O dva roky som išla na preventívne vyšetrenie obličiek, tiež na lačno a zase nižšia glukoza 3,8 t.j. trocha pod normu v danom laboratoriu. Nefrologička sa ma pýtala či má niekto v rodine cukrovku. Odpovedala som nie a nechápala som prečo sa to pýta. Výsledky som videla až doma a vidím nižšiu glukozu. Zase 3,8. Možem mať cukrovku 1,typu. Cítim sa slabšia a mám pocit,že rýchlo chudnem. Jem pravidelne. necítim sa dobre pri dlhodobom nejedení.

Ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobeé

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

hodnota 3,8 mmol/l nalačno je lehce pod normou. Rozhodně se nejedná o cukrovku.
Naopak hladina cukru lehce pod normou značí dobrou činnost slinivky. Po delším hladovění mohou lehce pod normu klesnout hodnoty glykémie i u zdravých lidí. Vaše slinivka může ale uvolňovat více inzulínu, než je potřeba a pak může cukr klesat. Prevencí potíží je pravidelná strava, v každém jídle zkuste mít nějaký dlouhý cukr (pečivo, přílohy) a kousek bílkoviny. Nemít jen sladké jídlo jako hlavní jídlo. To může vést k přehnané reakci slinivky a následnému poklesu glykémie.

Závěrem: pokud nepozorujete během dne příznaky poklesu krevního cukru (tzv. hypoglykémie) tedy náhlé stavy hladu, slabosti, pocení, třesu, které se zlepší po jídle, tak bych stav dále nevyšetřovala. Pokud ovšem máte potíže, doporučuji Vám dovyšetření činnosti slinivky.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

© 2023 ocukrovce.cz

Nahoru ↑