Pacienti s diabetem 2. typu běžně používají glukometr ke kontrole hladiny cukru v krvi, ale co když existuje lepší možnost?

Ano, měření cukru bez bolestivých vpichů je možný i pro diabetiky 2. typu

Dovolte mi na začátek připomenout co je diabetes mellitus (neboli cukrovka) 2.typu.

Diabetes je onemocnění civilizační. Podílí se na něm stres, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu, postupně ale také neschopnost organismu produkovat nebo využívat inzulin, který je zodpovědný za přeměnu stravy v energii. Základní úlohou inzulinu je vychytávat cukr (hlavní zdroj energie pro organismus) z krve a předávat ho životně důležitým orgánům a tkáním. Všichni vědí, že vysoký cukr nebolí, ale když přijdou komplikace, je léčba velmi obtížná. Proto všem pacientům radíme, aby si hlídali cukr v krvi a udržovali jej v nějakém pro ně ideálním rozpětí. Pak víme, že se komplikace cukrovky nejspíš nepřijdou. Cílové rozmezí glykémie je 4-10 mmol/l. Pokud máte alespoň 75% všech hodnot glykémie v tzv. cíli (tedy 4-10), je riziko vzniku komplikací minimální.

Cukr v krvi měříme většinou glukometrem. Tzv self-monitoring glykémie v krvi pomocí glukometru je pro pacienta s diabetem 2. typu považován za standard péče i když má své nevýhody (bolestivé vpichy, omezená četnost měření, méně informací o kolísání hladin krevního cukru).

FGM

Na druhou stranu existuje technologie okamžitého monitorování glukózy (tzv. FGM), která je zatím hrazena pojišťovnou pro diabetiky 1.typu, ale je též přístupná i pro širokou veřejnost na vlastní úhradu. Zástupcem této kategorie je v současnosti systém FreeStyle Libre, který pracuje s předem kalibrovaným senzorem o malé velikosti, který nosí pacient 14 dní a jenž komunikuje se čtečkou (případně s „chytrým“ telefonem) na principu technologií krátkého dosahu, tedy prostřednictvím zhruba sekundových skenů na dotek nebo přiblížení. Uživatel získává informace o výši glykémie a o jejím vývoji v průběhu následujících cca 20 minut kontinuálně. Může sám reagovat na hladinu glykémie, což výrazně zvyšuje bezpečnost léčby a zejména vede ke zlepšení kompenzace cukrovky.

Významnou výhodou FGM je jednoduchost systému. Při monitorací diabetu není nutno používat glukometr, což znamená, že pacient je již bez vpichů do prstu. Diabetici na FGM mají lepší přehled o aktuální hladině glykémii, jejím minulém průběhu a odhadu trendu. Mohou sledovat čas strávený v cílovém rozmezí. Systém je vybaven možností nastavení alarmů, které po nastavení dolní a horní hranice akceptovatelné glykémie upozorňují pacienta na jejích překročení. Výrazně tedy klesá riziko závažné hypoglykémie nebo hyperglykémie. Pacienti vidí, jak jejích tělo reaguje na příjem jídla a dle hladiny glykémie jsou schopni i včas reagovat úpravou dávky inzulinu nebo změnou stravovacích návyků do budoucna. Výsledkem bývá zlepšení kontroly glykémie.

Pro lékaře technologie hraje roli při posouzení glykemické poruchy, usnadňuje vedení a posouzení správnosti léčby a dávkování léků a v neposlední řadě predikovat komplikace diabetu. Na základě profilu je lékař schopen nastavit individuální léčebný plán, profil může opakovat a případně léčbu upravovat.

Již dnes může pacient s diabetem 2. typu senzory používat, pokud si je sám uhradí. Cena za jeden senzor, který měří glykémie 14 dnů se pohybuje kolem 1.700 korun. Pro některé pacienty stačí systém použít 1x za 2-3 měsíce pro lepší dodržování dietních a režimových opatření. Někdo jej používá trvale.

Dále se pacient s cukrovkou 2. typu může dostat k měření cukru pomocí senzoru v diabetologické ambulanci. Lékař diabetolog může v rámci péče v ordinaci použít tzv. diagnostický monitoring glukózy. V tomto případě je systém použit k odhalování důvodů neuspokojivé kompenzace cukrovky a je celý zprostředkován v diabetologické ambulanci.

Je jisté, že užívání kontinuálních monitoringů glukózy výrazně zvyšuje kvalitu života pacienta léčeného inzulínem, pomáhá odhalit příčiny neuspokojivé kompenzace diabetu a tak přispívá ke snižování rizika vzniku pozdních komplikací diabetu.

Věřím, že se v blízké budoucnosti se senzory stanou běžným prostředkem monitorace glukózy i u diabetiků 2. typu.

Pokud Vás systém zaujal, zeptejte se svého lékaře o možnostech jeho užívání.

Rate this post