Že při nedostatku spánku jsme malátní, to ví každý. Ale že dlouhodobější nedostatek spánku přispívá k obezitě i závažným onemocněním neurologického nebo psychického charakteru, to už si mnoho lidí nepřipouští. Každý člověk má svoji určitou potřebu spánku, někomu stačí spát 5 hodin denně a někomu jinému nestačí ani 8 hodin denně. Je to velmi indiviudální a rozdíly jsou veliké.

 

Nedostatek spánku se projeví nejvíce takto:

  • Z dlouhodobé nespavosti začnete přibývat na váze
  • V další fázi v důsledku obezity začnete mít mnohem větší predispozice diabetu 2. typu
  • Budete více unavení i přes den a více ve stresu, což rozkolísá cukry v těle. To vše má značný vliv na funkci slinivky břišní

 

Pokud máte spánkovou deprivaci (tj. nedostatek normálního množství spánku), vaše tělo po poměrně krátké době začne vykazovat rezistenci na inzulín. Lidé. kteří spí velmi málo (např. 4 hodiny denně) snadněji získávají na váze než ti, kteří mají spánek delší. Obezita je přitom jedním z hlavních faktorů při vzniku cukrovky.

Proč přibýváme na váze při nedostatku spánku?

Ve střevech je produkován Ghrelin (tj. tzv. „hormon hladu„), který stimuluje chuť k jídlu a v opačném případě je hormon Leptin, když se dostaví pocit plnosti. Avšak nedostatek spánku způsobí, že hladina Ghrelinu stoupne a Leptin naopak klesne. Když k tomuto stavu dojde, dorazí pocit hladovění (zejména na uhlovodany) a ve chvíli kdy se najíte, neuspokojí vás to na 100% a máte chuť na další jídlo. Dochází tak k „začarovanému kruhu, který způsobí příbytek na váze.

 

Deficit spánku na denním pořádku

V dnešní době není vůbec neobvyklé, že lidé spí velmi málo, dokonce se lidé vychloubají, že jim stačí málo spánku a přesto fungují. To je ale pro organismus s dlouhodobého hlediska nezdravé a škodlivé pro tělo. Když se ohlédneme do minulosti, tak v minulém století bylo u dospělého člověka normální spát 8-9 hodin. Na přelomu 21. století se průměr spánku snížil až na 7 hodin a v dnešní době se průměr snížil na 6 hodin. To je velmi málo, uvědomíme-li si, o kolik se v dnešní době zvýšilo pracovní tempo lidí.

Kvalitnímu spánku ani nepřispívá fakt, že v posledních letech se rapidně rozvinuly moderní technologie, zejména mobilní zařízení, tablety a počítače. Díky nim jsme prakticky v kontaktu s ostatními 24 hodin denně, telefony pípají i ve 2 hodiny ráno a mnoho z nás má narušený spánek už jen díky tomu. Dospěli jsme tedy do bodu, kdy je lidská společnost zaneprázdněna nonstop 7 dní v týdnu, aniž bychom si uvědomili nenápadné následky, které zhoršují kvalitu života.

Zrychlené tempo lidí má přitom nemalé dopady. V průzkumu mezi 7000 dotázanými vyšlo najevo, že až 52% lidí má potíže se spánkem kvůli stresu. U takových lidí pak můžete ležet v posteli třeba 8 hodin, ale čas věnovaný spánku promrháte převalováním a koukáním do stropu, nakonec prospíte stejně 4 hodiny a jste pořád unavení. V takových případech už doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc, kde vám poradí, jak kvalitně spát.

 

Jak lépe spát

Pravidelný režim

Nejlepší cestou ke zdravému spánku je chodit spát pravidelně ve stejnou dobu 7 dní v týdnu, pro mnoho z vás bohužel i o víkendech. Nastavíte si tím vnitřní hodiny a tělo si zvykne, že každý den v určitou dobu je čas ke spánku a stejně tak i ranní vstávání má svůj určitý čas, nedochází pak v těle k žádým nečekaným šokům v podobě nedostatku spánku.

Plný ani příliš prázdný žaludek

Hlad nebo naopak přecpávání na noc zatěžuje žaludek a naruší kvalitu spánku. Proto se nedoporučuje na noc žádné mlsání a už vůbec ne žádná velká jídla, ideální je zlatá střední cesta, tedy lehká večeře a pokud večeříte třeba 6 hodin před spánkem, tak ještě 2-3 hodiny před spaním menší svačina, která se rychleji stravuje, např. zelenina.

Kafíčko, cigaretka nebo alkohol?

Všechny tyto látky nejsou zrovna top věci, které by měl diabetik vůbec konzumovat a na tož v noci před spaním. Kofein sám o sobě způsobuje větší aktivitu a přísun energie, který způsobí, že neusnete normálním tempem a alkohol příliš zatíží organismus a zpracovávání cukrů v těle.

Příjemná nálada

Pokud máte náročnou práci nebo jste zkrátka z jakýchkoliv důvodů uspěchaní a ve stresových situacích, není od věci si před spaním zvolnit tempo, udělat si příjemnou atmosféru a uvolnit se, tělo se dostane do příjemné pozice a lépe usnete. Pokud jste ve stresu  a myslíte na tisíc věcí kolem, usínání bude o to horší.

Cvičte

Lidé, kteří pravidelně cvičí a více se pohybují i lépe usínají. Ve večerních hodinách ale nedoporučujeme žádný maraton ani jiné větší pohybové aktivity, protože při sportu nabudíte organismus a zase budete hůře usínat. Mnohem lépe uděláte, pokud budete dodržovat pravidelný režim zmíněný výše a pokud si nařídíte budíčka např. na 06:00 tak si jít 30 minut zaběhat nebo zacvičit, nastartujete tím své tělo tím nejlepším způsobem. Pokud k tomu přidáte ještě zdravou snídani, máte vyhráno.

 

Mohlo by vás zajímat:

Jak ovlivňuje alkohol cukrovku 3x jinak

Nordic Walking neboli Severská chůze, jeden z nejzdravějších sportů vhodný pro diabetiky

4. díl: Co je správný pitný režim?

 

Rate this post