Epidemie virem COVID-19 je pro všechny nepochybně těžkou zkouškou
Jak všichni víme ze sdělovacích prostředků, pravděpodobnost nákazy je velmi vysoká. V současné době je nesmírně důležité, abychom se nenakazili všichni najednou, protože na tuto situaci není zdravotnictví připraveno a hrozí skutečnost, že se nebude moci postarat o všechny pacienty.
Diabetici jsou rizikovou skupinou v tom smyslu, že pokud se infikují, je větší riziko komplikací v průběhu nemoci. Toto platí bez ohledu na aktuální stav kompenzace cukrovky. Proto je významné nepodceňovat preventivní opatření.
Připravili jsme pro Vás 7 rad, jak předejít vzniku infekce
- Za všech okolností používejte při pohybu mimo domov ochranné pomůcky na obličej. I běžná maska (třeba ta doma ušitá) pomáhá filtrovat virové částice.
- Používejte rovněž ochranné pomůcky na ruce (ideálně jednorázové gumové rukavice), které po návratu zlikvidujete. Částice viru ulpívají na kovových předmětech až 12 hodin, na látce 6-12 hodin.
- Dodržujte důsledně hygienu, pravidelně si myjte ruce (zejména po návratu domů) a následně použijte desinfekci.
- Dbejte o pitný režim. Mějte stále po ruce hrnek čaje nebo vody a mějte sliznice zvlhčené. Snižujete riziko infekce a rovněž přispíváte zlepšení hladiny glykémie.
- Omezte vycházení mimo domov, ale i osobní kontakty na nezbytně nutné minimum. Nakoupit mohou děti nebo kamarádi.
- Ušetřený volný čas můžete věnovat zlepšování hladin glykémie. Konečně máte čas na to, abyste si přečetli něco o správné dietě, vyzkoušeli nové recepty a častěji si kontrolovali hladinu glykémie.
- Snažte se mít cukr pod kontrolou, protože dlouhodobě normální hodnoty glykémie zvyšují odolnost vůči infekci. Ideální je dosáhnout glykémie nalačno mezi 5-7mmol/l a 2 hodiny jídle mezi 7-10mmol/l.
31.3.2020 at 12:57
Dobrý den děkuji za informace. Jsem diabetik 2 stupně nyní jsem začal užívat lék Synjardy údajně jiný režim příjmu tekutin.
31.3.2020 at 15:05
Dobrý den, lék Synjardy svým účinkem obvykle způsobuje zvýšený pocit žízně a vyšší frekvenci močení. Proto je při jeho užívání důležitý pitný režim. Doporučujeme přidávat asi půl litru tekutiny na den. Jinak není s toto léčbou ve spojitosti s koronavirem nutno zvláštních úprav terapie.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková
28.10.2020 at 13:22
Dobrý den.
Sice po pů roce ale reaguji. Ony rady jsou hezké. Ovšem většina lidí chodí do práce, tak doma zůstat nemůže. Mám diab. 2.stupně s a píchám si inzulín./Dále těžlou artritidu, chronický zánět průdušek/. Do zaměstnání chodit musím, neschopenku mi nikdo nedá. Téměř každý týden jsou z pracoviště jeden až dva lidi v karanténě. Můžete mi poradit jak se mám chránit?!
5.11.2020 at 9:16
Dobrý den,
chápu, že Vaše situace není jednoduchá. Pro prevenci nakažení virem COVID 19 je skutečně významné dodržovat opatření, která jsou všude zmiňována: je to osobní hygiena, roušky, větrání místností, rozestupy, nechodit do míst, kde je více lidí, pokud to lze práce z domova.
Navíc můžete přidat některé podpůrné prostředky, které posílí Váš organizmus a které mohou přispět k mírnějšímu průběhu nákazy pokud se u Vás vyskytne. Jde o vitamin D, vitamin C (alespoň 500mg denně), dále můžete přidat volně prodejné preparáty, které podporují imunitu (např. s Echinaceou). Pokud si aplikujete inzulín, je vhodné si pravidelně kontrolovat glykémie a udržovat je v rozmezí 6-10mmol/l po celý den. Dobrá kompenzace cukrovky je totiž pro boj s jakoukoliv nemocí rovněž důležitá.
Věřím, že tuto nelehkou dobu zvládnete
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková