Kolik mám opravdu vypít?
Potřebné množství tekutin je minimálně 0,4 l na 10 kg hmotnosti a den, za předpokladu, že nemáte nadváhu. Na každých 11 kg nadváhy je potřeba vypít o pohár vody více.
Ve stravě je asi 0,8 l vody a asi 0,4 l tvoří tzv. metabolické voda, která je produktem metabolických funkcí.
Voda je především rozpouštědlem mnoha látek, které přijímáme potravou. Velice významně se uplatňuje v metabolismu na všech úrovních. Je ovšem také nosičem minerálů, stopových prvků a mnoha dalších látek, které obsahuje.
Tělo však vodu také potřebuje jako takovou „chladící kapalinu“, která pomáhá a brání tak přehřátí organismu nepříjemným, ale nezbytným procesem pocení.
Další důležitou funkcí vody je vyplavování zplodin vznikajících při metabolických procesech ve formě moči. Také samotný proces metabolizmu spotřebovává t určité množství vody (asi 300 ml). Průměrný člověk vydá denně cca 2 – 2,5 l vody, z toho 1 – 1,5 l močí, cca 600 ml pocením a cca 300 – 400ml je spotřebováno metabolickými pochody.
Pokud vodu pravidelně nedoplňujete, nedivte se, když se objeví zdravotní problémy.
Z celkového doporučeného množství vody je potřebné 2/3 vypít v dopoledních hodinách, kdy tělo nejvíc vylučuje odpadové látky. V době od 4 do 12 hodin je tzv. období vylučování a proto je v tomto čase zapotřebí pít nejvíce.
Do pitného režimu si můžete započítat:
- čistá neslazená neperlivá voda
- neslazené neperlivé minerálky ( pozor na vyšší obsah sodíku )
- ovocné čaje (jeden sáček na 1 litr vody)
- šťávy a džusy (ředit v poměru 1:2 voda a max 0,2 l džusu denně)
- zelený, bílý, bylinkový neslazený čaj (max 0,5 litru)
Nedoporučují se:
- limonády a Coly a další slazené a perlivé i jemně perlivé nápoje
- silné černé čaje
- alkohol (max suché víno 2krát týdně 2 dcl)
Pozor! Tekutiny při sportovní aktivitě jsou nad rámec pitného režimu!
- krátce před sportem 0,1 – 0,3 litru vody
- při sportu 0,5 až 0,7 litru za hodinu (nejlépe 0,15-0,2 l za každých 10 minut cvičení)
- krátce po sportu 0,3 až 0,5 litru
Denně si můžete dát kávu s mlékem neslazenou (max 1krát) a odečíst ji od vypitých tekutin. Proto doporučujeme ke kávě vypít stejné množství vody a tu nepočítat do pitného režimu!
Špatný pitný režim = problémy
Vaše schopnost šťastně a úspěšně žít je podmíněná dostatečným množstvím vody, kterou vypijete. Měli byste pít co nejvíc čistou vodu.
Mnoho lidí si myslí, že je lepší pít ochucené nápoje. Zdravotní účinky vody nenahradíte nealko nápoji, kávou, džusem nebo dokonce pivem či alkoholem (alkohol je protoplazmatický jed, protože vytlačuje vodu z buněk a sám se tlačí na její místo, tím buňka odumírá).
Ovocné šťávy a džusy by se neměli pít po jídle, ale vždy jen na lačno a ředěné vodou. V plném žaludku začnou velmi rychle kvasit a vznikají z nich produkty z kvašení – alkoholy i metylalkohol, který se dostává do krve a způsobuje kromě jiného i velké bolesti hlavy.
Množství a kvalita vypité vody také ovlivňuje vaše myšlení a cítění, už při mírné dehydrataci je vaše cítění a myšlení narušeno. Navíc centra pro kontrolu hladu i žízně se nacházejí na stejném místě mozku, v hypothalamu. Často se může stát, že pociťujeme hlad, ale tělo se nám přitom snaží říci, že potřebuje doplnit tekutiny. To může vést k přejídání, protože narušené chuťové mechanismy nám vnucují pocit hladu, který nemáme.
Pro náš organismus je dobré naučit se vypít sklenici vlažné vody s citronovou šťávou ráno ještě před snídaní kvůli aktivaci enzymů potřebných pro trávení. Když k tomu vypijete ještě před každým jídlem sklenici vody, nabudete dojmu plnosti a nebude vám dělat takový problém sníst menší porci pokrmu. Dokonce bylo prokázáno, že pak sníte až o 80 kalorií méně, za celý den to dělá 300 kalorií. Při prováděném výzkumu lidé tímto způsobem zhubli za 3 měsíce téměř o 6 kilogramů. Ale neměli bychom pít během jídla, neboť tím zředíme trávicí šťávy a zbrzdíme trávení.
Věříme, že po přečtení těchto řádků vstanete a půjdete se napít vody a pochopíte, že voda je pro Vás nesmírně důležitá.
Napsat komentář