V následujícím příspěvku se budeme věnovat nejčastějším chybám, se kterými se setkáváme při léčbě inzulinem. Možná jste u lékaře nějakou informaci nezachytili nebo jste jí jinak pochopili. Pak může přijít chyba při podávání inzulinu. Výsledkem je horší kompenzace diabetu. A to přece nechceme.
Jak jste na tom vy? Chybujete někde?
Nejčastější chyby a omyly při terapii inzulinem
1. Skladujete správně inzulin?
Inzulin je ve své podstatě bílkovina, a tak k němu musíme přistupovat i při jeho skladování a používání. Při kontrole v ambulanci Vám lékař předepíše zásobu inzulinu do další kontroly. To může být i několik krabic předplněných per nebo kartuší (bombiček) do inzulinových per. Po příchodu z lékárny uložte inzulin do lednice ideálně při teplotě 4 – 8 st. C. Optimální místo uložení je na poličce asi v polovině lednice a nikdy ho nezasouváme až na zadní stěnu, která by mohla způsobit zmrznutí (poškození) inzulinu. Při pokojové teplotě máme pouze to inzulinové pero, které právě používáme. Ať se jedná o inzulinové pero denního (prandiálního) inzulinu nebo pero nočního (bazálního) inzulinu. Načatý inzulin je potřeba chránit před vysokými teplotami nad 25 st. C, slunečním svitem a ukládáme ho mimo dosah dětí. Trvanlivost inzulinu v peru při pokojové teplotě je cca měsíc, po této době se inzulin již rozpadá a přestává správně pracovat. Pokud vidíte, že dochází k vzestupu glykémie je lepší vzít si z lednice nové pero, nehledě na to, že nám ještě nějaký inzulin zbyl.
2. Nešetřete na jehlách, šetřete své podkoží!
Výměna jehel se na inzulinovém peru provádí cca po 3 vpiších. Jehličku po nasazení propláchneme 2 j inzulinu, aby se naplnila – signalizuje to malá kapka inzulinu na konci jehličky. Jehly vyměňujte pravidelně, protože opakovaným používáním, se hrot tenké jehličky ohýbá a při vytahování pak funguje jako rybářský háček, který prořezává podkoží. Opakováním tohoto procesu dochází k jizvení podkoží, ze kterého se pak špatně vstřebává inzulín.
3. Střídejte místa aplikace inzulinu
Neaplikujte inzulin neustále do stejného místa! Při neustálé traumatizaci podkoží dochází k jizvení podkoží a tvorbě tuhých uzlů, ze kterých se Vám inzulin nebude vstřebávat a glykémie se bude zvyšovat. Neaplikujte inzulin do zarudlé, poraněné nebo bolestivé kůže.
4. Vybíráte správné místo aplikace inzulinu ?
Inzulin můžeme aplikovat do břicha, stehen, paží a hýždí, ale některá místa upřednostňujeme pro inzulin k jídlu a inzulin bazální tzv. noční inzulin. Bazální inzulin je vhodné aplikovat do stehen a do hýždí, ze kterých se bude pozvolně a pomalu vstřebávat do krevního oběhu a udržovat nám glykémii. Jinak je to s inzulinem k jídlu, u kterého očekáváme rychlý nástup účinku a jeho maximální efekt při vstřebávání sacharidů z jídla. Preferenčně k aplikací volíme břicho nebo ramena.
5. Kontrolujete před každou aplikací průchodnost jehly?
Jehla se může opakovaným použitím ucpat a to vlastním inzulinem, nebo tukem z podkoží. Před aplikací zkontrolujte průchodnost jehličky odstříknutím 1 – 2 j inzulinu. Pokud nejde inzulin odstříknout, vyměňte jehličku, není to chyba inzulínového pera. Z ucpané jehly vznikají často hyperglykémie, které nevysvětlíte např. dietní chybou nebo špatným odhadem gramů sacharidů.
6. Neděláte chyby při aplikaci inzulinu?
Před aplikací zkontrolujte průchodnost jehličky 1 – 2 j inzulinu. Na špičce jehly se musí vytvořit kapička. Při aplikaci inzulinu držíme pero s nastavenou dávkou inzulinu jako propisku s palcem na pístu, jehla musí směřovat kolmo. Po proniknutí kůží s perem nijak neotáčejte, nenahýbejte, držte ho ve stejné pozici po celou dobu aplikace inzulinu, aby nedošlo k pořezání podkoží hrotem jehly. Po proniknutí kůží stiskneme palcem píst a aplikujeme dávku, po aplikaci napočítáme do 10-ti. Poté pero i s jehlou vyndáme.
7. Dodržujete správný interval mezi píchnutím inzulinu a jídlem?
Správným načasováním aplikace inzulinu před jídlem docílíme, že v době vstřebávání sacharidů z jídla bude již v krevním oběhu vstřebán inzulin z podkoží, který nasměruje sacharidy z krve do buněk.
Výsledkem bude uspokojivá hladina glykémie za 1-2 hodiny po jídle. Pacienti užívající inzuliny s obchodním názvem Novorapid, Humalog a Apidra aplikují inzulin 20-30 minut před jídlem. Pacienti na léčbě ultrakrátkými inzuliny Fiap a Lyumjev a aplikují 10-15 minut před jídlem, ale nejpozději s jídlem. Pokud aplikujete inzulin příliš brzy před jídlem, dostane se inzulin do krve dříve než sacharidy z jídla a inzulin začne rychle snižovat hladinu krevního cukru a hrozí rozvoj hypoglykémie. Analogicky platí, pokud píchnete inzulin příliš pozdě, do krve se nažene cukr z jídla a inzulin je ještě na cestě. Výsledkem je pozdní působení inzulinu s malým efektem na glykémii po jídle a s rizikem hypoglykémie za 2-3 hodiny po požití potravy.
8. Píchla/píchl jsem si omylem větší dávku inzulinu k jídlu
Zachovejte klidnou hlavu a nachystejte si rychle něco k jídlu, např. kus pečiva, banán. Pokud se již začne projevovat hypoglykémie je nutné okamžitě do sebe dostat 10-15 g jednoduchých cukrů (oslazený čas 3 lžičkami cukru, 2 dcl džusu, coca-coly – pozor: ne light nebo zero!) a ještě dojíme např. kusem pečiva.
9. Zapomněla/zapomněl jsem si píchnout inzulin k jídlu
Píchněte co nejdříve v průběhu jídla či po jídle. Dávku podanou po jídle snižte o 30%.
10. Píchla/píchl jsem si omylem noční inzulin k jídlu.
V této situaci doporučuji častěji kontrolovat glykémie v průběhu následujících 24 hodin a zredukovat inzulin k jídlu na 50%. Pokud se budou glykémie po jídle zvyšovat, dopichovat malými asi čtvrtinovými dávkami denního inzulinu. Večer snížit aplikací nočního inzulinu o 50%. Samozřejmě před spánkem zkontrolovat glykémii, která by měla být nad 6 mmol/l. Pokud bude glykémie nižší, konzumujte 20-30 g cukrů v podobě škrobů (pečivo, brambory a pod.). Při vyšších dávkách inzulinu (nad 20 j) si zkontrolujte glykémii v noci (mezi 2-3 hodinou).
21.6.2023 at 17:14
Dobrý den, píchám si Tresibu večer. Moc děkuji za poučný komentář. Bohužel ranní hodnoty na lačno mám neustálé 14 až 16. Hodnoty jsou stejné už cca měsíce. Dle MUDr Dia mám být trpělivý. Dále beru lék Glyclada a Stadamet. Děkuji za poučení.
29.6.2023 at 8:15
Dobrý den, dávka inzulínu Tresiba je individuální, ale neměla by přesahovat více než 0,6 j/kg hmotnosti. Obvyklá dávka bývá mezi 20-40 j/den.
Pokud tedy držíte dobře dietu a hladiny nalačno jsou stále vyšší, doporučuji minimálně 1x týdně dávku zvyšovat o 2 jednotky a to dokud nebude hodnota nalačno v ideálním rozmezí. To má každý pacient trochu jiné (podle věku, dalších chorob, apod). Většinou cílíme na ranní glykémii kolem 6 mmol/l. Pokud překročíte dávku 0,6 j/kg, je potřeba zvážit úpravu antidiabetické terapie.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková
13.3.2024 at 23:30
Dobrý den, příteli se objevila v inzulínovém peru krev, co s tím? Vyhodit nebo to nijak neublíží?
26.3.2024 at 8:21
Dobrý den, nejprve opakování správné aplikace inzulínu. Před aplikací vždy odstříkněte 2-3 jednotky tak, aby bylo jisté, že je jehla průchodná, nejprve zaveďte jehlu, poté zmáčkněte píst, napočítejte do 10 tak, aby se všechen inzulín dostal do těla. Poté pero s jehlou vytáhněte z těla a uchovejte v pokojové teplotě do dalšího použití. Krev by se správně do bombičky s inzulínem neměla dostat. Malé množství krve v inzulínu příteli nemůže ublížit, mohlo by ale vést k předčasnému zkažení náplně, proto Vám doporučuji pero vyměnit.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková
2.8.2024 at 22:45
Inzulin toujeo nefunguje mám si píchat 20 na noc a pořád si musím píchat a dopichovat dění inzulin 15krat denně a nejvíc v noci tak že chodím spát kazdej den ve 4 h ráno protože když di přestanu dopichovat denní inzulin tak bych měl ještě horší hodnoty nz teď a mám pořád 15 až 20 ký a když si přestanu dopichovat měl bych je ještě horší a ZO jim už jenom jedno jídlo za den a jim jen 40 sacharidů a jim jednou za den protože kd by h jedl 3krat denně tak to byvj si dopichoval ještě víckrát denně nz teď už my dzaci že si fopichuji skoro 24h denně a doktor říkal že si mám píchat 20 nočního že jsem si dřív píchat 25 a pa m doktor říkal že to je moc a já jsem si zkusil píchat iv30 touje na noc a nic to nezměnilo stejně jsem si fopichoval 10krat za den denní a mám pocit že ten nocni i zulin ztratil účinnost name a na kontrolu jdu v září a nebaví mě žít takhle jenom pořád si dopichovat i zulin nechápu proč ten nocni i zul nezabírá jestky by nebylo prosím změnit z pátky za tresibu ta mi fungovala aspoň a tenhle inzulin vypadá že už nezabírá 3 r z pátky fungoval a teď ne už rok mám soatnehodnoty okolo 20 když si nedopuchuji často a kd,z si dopichuji 12krat denně tak to nám kekdi a nejvíc si dopichuji v noci denní a chodím spát ve 4 h ráno orotoze jd,b,ch si nedopichoval každou chvíli měl bych ještě horší hifnoty nz teď a nrbavime to tolikrát denně si do pichovat a jim jednou za 40 sacharidů Tome taky nebaví dřív jsem jedl 3krat denně a jedl 120 sacharidů to my stačilo ale TeX už se bojím uust 3krat zaden kvůli tomu že to bych si dopichoval ještě víc nz teď a nevím kde je problem dřív ten nocni fu goval toujeo teď hako kdyby přestal brjt ucinnej děkuji za odpověď nb jestly to nemůže bejt něčí m jiným mám ještě všude modřiny a boule a le novni pucham do stehna
6.8.2024 at 11:09
Dobrý den, k tomu aby inzulín fungoval správně, je velmi důležité dodržovat zásady aplikace. Tedy měnit jehly minimálně po 3 dnech, střídat místa vpichu, neaplikovat do zatvrdlých míst, pozor také na možnost přehřátí inzulínu. Toujeo je obvykle zhruba stejně účinné jako Tresiba, takže myslím, že problém bude jinde. Zkuste jednak dodržet zásady správné aplikace inzulínu, dále zkuste navýšit více dávku Toujea. Pokud při 20j je cukr vysoko, zkuste 26j a po týdnu pokud nebude zlepšení, můžete ještě výš (po 2-4j týdně). Obvykle nezvyšujeme nad 40j, tedy můžete sám po týdnu navyšovat.
Pro dobrou ranní glykémii je také důležitá kontrola cukru večer před spaním, tedy aplikovat denní inzulín tak, abyste šel večer spát s glykémií do 7-9 mmol.
Zbytek budete muset dořešit podle monitoringu Vašich glykémií s lékařem, který Vám inzulín předepisuje.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková
7.8.2024 at 1:52
děkuji za odpověď ještě když jsem mel 2 roky z pátky tresibu tak mám pocit že mi fungovala víc a bylo sní min problémů a ty jsem si pichal 18 a od doby co mám tenhle mám pocit že je to sním horší děkuji za odpověď a ještě se chci zeptat že jak si dopichuj i často dění tak se mi zdá že taky moc nefunguje picham si fiasp ale možná je to tím jal si dopichuji 15krat denně a nejvíc v noci a to di dopichuji i na hodnoty kolem 8 skoro každé 2 h proto mám pocit že ten nocni nefunguje vůbec že funguje jenom ten denní a no ni picham do stehen tam nemám tak rozpuchanou kuzi a mám po cit že bych se asi vrátil k té tresibe ale to už nechám na doktorovi svém
12.8.2024 at 6:56
Dobrý den, ano, je možné zkusit zpět inzulín Tresiba, nicméně je důležité dodržovat všechna pravidla aplikace inzulínu, tak jak jsem psala v předchozí komunikaci.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková
3.8.2024 at 8:33
Dobrý den ráno na hlavní mam pořád kolem 8 mam zvýšit noční dávku Tresiba? Picham si 12 jednotek a vážím 89kg ve 21 hod. Mám po noční dávce ještě něco sníst? Děkuji za odpověď.
6.8.2024 at 11:15
Dobrý den, po dávce inzulínu Tresiba již není nutné jíst, tento inzulín se velmi pomalu uvolňuje a riziko hypoglykémie je minimální. Protože každý má jinou citlivost na inzulín, je potřeba dávku Tresiby tzv. dotitrovat. To znamená, že dokud nedosáhnete Vaší cílové glykémie nalačno (což ale každému pacientovi stanovuji individuálně podle dalších nemocí, věku atd.), tak přidáváte 2j týdně. Doporučuji tedy nyní 14j, kontrolujte si ranní cukr cca 2-3x týdně, pokud průměrná hodnota nalačno bude nad 7,0 budete stále přidávat 2j týdně. Navyšování zastavíte až se budou rána pohybovat mezi 6-7 mmol/l. Další navyšování do nižšího cíle pak po dohodě s Vaším lékařem. Neznám Vaše další nemoci a stav, proto Vám konkrétní ideální ranní cukr nemohu doporučit.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Bartášková