V následujícím příspěvku se budeme věnovat nejčastějším chybám, se kterými se setkáváme při léčbě inzulinem. Možná jste u lékaře nějakou informaci nezachytili nebo jste jí jinak pochopili. Pak může přijít chyba při podávání inzulinu. Výsledkem je horší kompenzace diabetu. A to přece nechceme.

Jak jste na tom vy? Chybujete někde?

Nejčastější chyby a omyly při terapii inzulinem

1. Skladujete správně inzulin?

Inzulin je ve své podstatě bílkovina, a tak k němu musíme přistupovat i při jeho skladování a používání. Při kontrole v ambulanci Vám lékař předepíše zásobu inzulinu do další kontroly. To může být i několik krabic předplněných per nebo kartuší (bombiček) do inzulinových per. Po příchodu z lékárny uložte inzulin do lednice ideálně při teplotě 4 – 8 st. C. Optimální místo uložení je na poličce asi v polovině lednice a nikdy ho nezasouváme až na zadní stěnu, která by mohla způsobit zmrznutí (poškození) inzulinu. Při pokojové teplotě máme pouze to inzulinové pero, které právě používáme. Ať se jedná o inzulinové pero denního (prandiálního) inzulinu nebo pero nočního (bazálního) inzulinu. Načatý inzulin je potřeba chránit před vysokými teplotami nad 25 st. C, slunečním svitem a ukládáme ho mimo dosah dětí. Trvanlivost inzulinu v peru při pokojové teplotě je cca měsíc, po této době se inzulin již rozpadá a přestává správně pracovat. Pokud vidíte, že dochází k vzestupu glykémie je lepší vzít si z lednice nové pero, nehledě na to, že nám ještě nějaký inzulin zbyl.

2. Nešetřete na jehlách, šetřete své podkoží!

Výměna jehel se na inzulinovém peru provádí cca po 3 vpiších. Jehličku po nasazení propláchneme 2 j inzulinu, aby se naplnila – signalizuje to malá kapka inzulinu na konci jehličky. Jehly vyměňujte pravidelně, protože opakovaným používáním, se hrot tenké jehličky ohýbá a při vytahování pak funguje jako rybářský háček, který prořezává podkoží. Opakováním tohoto procesu dochází k jizvení podkoží, ze kterého se pak špatně vstřebává inzulín.

3. Střídejte místa aplikace inzulinu

Neaplikujte inzulin neustále do stejného místa! Při neustálé traumatizaci podkoží dochází k jizvení podkoží a tvorbě tuhých uzlů, ze kterých se Vám inzulin nebude vstřebávat a glykémie se bude zvyšovat. Neaplikujte inzulin do zarudlé, poraněné nebo bolestivé kůže.

4. Vybíráte správné místo aplikace inzulinu ?

Inzulin můžeme aplikovat do břicha, stehen, paží a hýždí, ale některá místa upřednostňujeme pro inzulin k jídlu a inzulin bazální tzv. noční inzulin. Bazální inzulin je vhodné aplikovat do stehen a do hýždí, ze kterých se bude pozvolně a pomalu vstřebávat do krevního oběhu a udržovat nám glykémii. Jinak je to s inzulinem k jídlu, u kterého očekáváme rychlý nástup účinku a jeho maximální efekt při vstřebávání sacharidů z jídla. Preferenčně k aplikací volíme břicho nebo ramena.

5. Kontrolujete před každou aplikací průchodnost jehly?

Jehla se může opakovaným použitím ucpat a to vlastním inzulinem, nebo tukem z podkoží. Před aplikací zkontrolujte průchodnost jehličky odstříknutím 1 – 2 j inzulinu. Pokud nejde inzulin odstříknout, vyměňte jehličku, není to chyba inzulínového pera. Z ucpané jehly vznikají často hyperglykémie, které nevysvětlíte např. dietní chybou nebo špatným odhadem gramů sacharidů.

6. Neděláte chyby při aplikaci inzulinu?

Před aplikací zkontrolujte průchodnost jehličky 1 – 2 j inzulinu. Na špičce jehly se musí vytvořit kapička. Při aplikaci inzulinu držíme pero s nastavenou dávkou inzulinu jako propisku s palcem na pístu, jehla musí směřovat kolmo. Po proniknutí kůží s perem nijak neotáčejte, nenahýbejte, držte ho ve stejné pozici po celou dobu aplikace inzulinu, aby nedošlo k pořezání podkoží hrotem jehly. Po proniknutí kůží stiskneme palcem píst a aplikujeme dávku, po aplikaci napočítáme do 10-ti. Poté pero i s jehlou vyndáme.

7. Dodržujete správný interval mezi píchnutím inzulinu a jídlem?

Správným načasováním aplikace inzulinu před jídlem docílíme, že v době vstřebávání sacharidů z jídla bude již v krevním oběhu vstřebán inzulin z podkoží, který nasměruje sacharidy z krve do buněk.
Výsledkem bude uspokojivá hladina glykémie za 1-2 hodiny po jídle. Pacienti užívající inzuliny s obchodním názvem Novorapid, Humalog a Apidra aplikují inzulin 20-30 minut před jídlem. Pacienti na léčbě ultrakrátkými inzuliny Fiap a Lyumjev a aplikují 10-15 minut před jídlem, ale nejpozději s jídlem. Pokud aplikujete inzulin příliš brzy před jídlem, dostane se inzulin do krve dříve než sacharidy z jídla a inzulin začne rychle snižovat hladinu krevního cukru a hrozí rozvoj hypoglykémie. Analogicky platí, pokud píchnete inzulin příliš pozdě, do krve se nažene cukr z jídla a inzulin je ještě na cestě. Výsledkem je pozdní působení inzulinu s malým efektem na glykémii po jídle a s rizikem hypoglykémie za 2-3 hodiny po požití potravy.

8. Píchla/píchl jsem si omylem větší dávku inzulinu k jídlu

Zachovejte klidnou hlavu a nachystejte si rychle něco k jídlu, např. kus pečiva, banán. Pokud se již začne projevovat hypoglykémie je nutné okamžitě do sebe dostat 10-15 g jednoduchých cukrů (oslazený čas 3 lžičkami cukru, 2 dcl džusu, coca-coly – pozor: ne light nebo zero!) a ještě dojíme např. kusem pečiva.

9. Zapomněla/zapomněl jsem si píchnout inzulin k jídlu

Píchněte co nejdříve v průběhu jídla či po jídle. Dávku podanou po jídle snižte o 30%.

10. Píchla/píchl jsem si omylem noční inzulin k jídlu.

V této situaci doporučuji častěji kontrolovat glykémie v průběhu následujících 24 hodin a zredukovat inzulin k jídlu na 50%. Pokud se budou glykémie po jídle zvyšovat, dopichovat malými asi čtvrtinovými dávkami denního inzulinu. Večer snížit aplikací nočního inzulinu o 50%. Samozřejmě před spánkem zkontrolovat glykémii, která by měla být nad 6 mmol/l. Pokud bude glykémie nižší, konzumujte 20-30 g cukrů v podobě škrobů (pečivo, brambory a pod.). Při vyšších dávkách inzulinu (nad 20 j) si zkontrolujte glykémii v noci (mezi 2-3 hodinou).

5/5 - (1 vote)