Jestli je zdravá strava drahá jsme se již dočetli – zde. A jak je na tom sport?
Můžeme si představit velmi drahé sporty, jako je golf, jízda na koni, potápění apod., ale také ty běžné, které mohou vykonávat všichni ti, co jim to tělo dovolí. Bavíme se zde o pohybu, který mnohdy a leckdo nenazývá sportem, myslím svižnou chůzi a jízdu na čemkoliv co má kolečka – a nemá motor, i když i tam je výjimka, o tom se také dále zmíním.
Ano je potřeba si upřesnit, že ne vždy musíme sportovat ve smyslu toho, že dáváme výkony a tvoříme rekordy. Jde nám spíše o to, abychom se hýbaly, uváděli tělo do pohybu a tím si dělali dobře, uzdravovali se a předcházeli různým onemocněním – od nachlazení až po infarkt.
Je skvělé si protáhnout tělo a pročistit hlavu venku v přírodě. Pohyb je pro naše tělo přirozená věc, dokonce je to naše základní potřeba, kterou musíme naplňovat, abychom byli zdraví a šťastní.
Pohyb nám pomáhá snižovat glykémii – svaly jsou vyhládlejší a tak cukr, který koluje v krvi svalové buňky rychle využijí. Dále nám pomáhá zvládat stres ve všech rovinách, jak vzhledem k chemickým reakcím v těle, tak psychicky s ohledem na vyčištění hlavy – změnu myšlenek a pohledu na věc, ale také pomáhá se spalováním přebytečné energie, což souvisí s využitím energie ve svalech. Prokrvení svalů při pohybu nám pomáhá ke zlepšování kardiovaskulárního systému a celkově prokrvení všech částí těla, usnadňuje a zlepšuje regenerační procesy. A také prokrvuje mozek, tím se zlepšují myšlenkové procesy a také předcházíme různým onemocněním mozku. Pohyb dále pomáhá snižovat zásoby sacharidů a tuků v těle, pomáhá zmírnit metabolický syndrom a další onemocnění jako steatózu jaterní, aterosklerózu apod.
Proto abychom se hýbali, nepotřebujeme nic jiného než pohodlné oblečení a boty – odvážní ani boty nepotřebují.
Pokud se zaměříme na konkrétní typ, tak za mě nejdůležitější součástí přirozeného lidského pohybu je chůze a z ní se odvíjí různé varianty jakou je např. Nordic walking s turistickými holemi, při kterém vydáváme více energie než při běžné chůzi.
Hole nám dodávají stabilitu a přitom zapojíme i horní polovinu těla více než při běžné chůzi. Tento způsob nás nutí jít rychleji a tudíž je efektivnější pro prohřátí a následné spalování zásob energie v těle – pokud vydržíme alespoň 30 min v kuse. Při tomto sportu tedy zaplatíme jednorázově na začátku za turistické hole, které se pohybují od dvou set korun. A dále je záhodno investovat do lepších bot, což by nás opět stálo jednorázově mezi pěti sty až dvěma tisíci korun. Mnozí již nějaké sportovní boty mají tudíž není nutné investovat hned na začátku, spíše časem až ztratí svou funkci.
Běh je také podobnou možností, ale pozor – běh není úplně pro každého. Je potřeba se naučit správně běhat a nepřehnat začátek. Pokud nebudeme mít kondici, měli bychom začínat tzv. indiánským během, při kterém střídáme svižnou chůzi s lehkým pokusem. Může to být další stupeň po svižných procházkách, které doporučuji všem. Když už vás nebudou vysilovat, nebudou nijak náročné. Zde nemluvím pouze o bolesti svalů, ale spíše o dýchání, motání hlavy – tedy celkově o okysličení mozku, nervové soustavy a svalů. Srdce a plíce jsou také svaly, které potřebují posilovat. Můžete popoběhnout mezi úseky chůze.
Další možnosti je při špatném počasí pořídit domu běžecký pás nebo rotoped, toto jsou již dražší varianty a jsou náročné také na místo. Nebo si můžete zaplatit permanentku do fitness centra, kde si můžete vybrat z organizovaných lekcí, individuálních tréninků či samostatné cvičení na různých strojích. Takováto permanentka se může pohybovat měsíční mezi šesti set až jedním tisícem korun. Volba fitka nemusí být pro začátek cvičení tak vhodná. Záleží na každém. Možná je lepší si z počátku promyslet a ujasnit, co vás na pohybu baví, jestli potřebujete podporu a motivaci od trenéra a ostatních cvičících, abyste se zlepšovali a tak vás to baví a nebo raději budete relaxovat v tichu přírody či se svou oblíbenou písničkou bez lidí okolo.
Nejlevnější variantou tak zůstává domácí cvičení, na které opravdu nic nepotřebujete. Můžete hodně a volně improvizovat. Nepotřebujete speciální boty ani podložky ani speciální činky na cvičení. Zprvu si párkrát zacvičíte v ponožkách či úplně bosky na koberci. Pokud vám to sedne a budete se tomu věnovat pravidelně, je samozřejmě příjemnější pořídit si podložku přímo na cvičení aby vám pod nohami neutíkala a mohli jste ji kdykoli omýt. Tato podložka se pohybuje okolo 3 stovek korun.
Zprvu jsem zmínila, že i motorový vehikel se dá počítat do sportu. Ano měla jsem na mysli elektrokolo, kde si lze nastavit míru dopomoci. Můžete tak vyjet kopec aniž byste v půlce nezahodili kolo do škarpy a neotočili se domů. Ale nejde tady jen o motivaci a radost z pohybu, ale také o intenzitu pohybu, pokud vám elektromotor dopomůže do kopců a vy si zachováte intenzitu šlapání konstantní, tělo tak zůstává v aerobní zóně pohybové aktivity a spalují se tak ve větší míře zásoby energie, tuky.
Závěrem tedy: sport opravdu nemusí být drahý. Jde jen o to, najít motivaci a začít! To je nejtěžší, pak už to jde samo 🙂
Napsat komentář