Podle výzkumu, který v roce 2014 zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), počet lidí s cukrovkou neustále roste a do roku 2030 diabetes při současném tempu růstu počtu nemocných stane sedmou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Jednou z komplikací diabetu může být i tzv. „syndrom diabetické nohy“. Při dobré prevenci se tomu však lze vyhnout.
Možná jste někdy u diabetiků spatřili jasně viditelná poškození tkání dolních končetin zvaných „diabetická noha“. Částečně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Diabetická neuropatie: Příznaky, prevence a léčba.
Co vlastně je diabetická noha
Diabetici si musí dávat pozor na několik komplikací spojených s jejich onemocněním. Jedním z nich patří i syndrom diabetické nohy neboli defekt dolních končetin způsobený postižením nervů a cév. Ve vážných případech může končit i amputací končetiny.
Na chodidle najdeme několik míst, kde se defekty vyskytují: na palci, patě a na plosce nohy těsně hned prsty. Ne každý se pravidelně prohlíží a ne každý má ostříží zrak, a tak začínající potíže v těchto místech přehlédnout, ačkoliv je důležité je objevit v co nejranějším stadiu. Vhodnou a hlavně včasnou léčbou lze totiž většinu defektů vyhojit.
Jak toto onemocnění vzniká
Existuje několik faktorů, které se spolu dohromady podílejí na vzniku diabetické nohy. Patří mezi ně hlavně:
- Poškození nervů a cév způsobené v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Následkem toho se zhoršuje zásobení končetin kyslíkem a živinami. Lidé při tom mohou mít potíže s brněním nohou a menší citlivostí. Defekt tak vznikne snadněji a hůře se hojí.
- Hojení ran a vůbec celkový stav imunitního systému diabetika je horší než u zdravého člověka, jeho tělo snáze napadají infekce.
Jak se bránit diabetické noze
Z předchozích dvou bodů vyplývá, co dělat abyste se nebezpečí propuknutí syndromu vyvarovali. V předcházení syndromu diabetické nohy pomůže, pokud se budete snažit udržet si správnou hladinu cukru (nalačno mezi 5-7mmol/l, po jídle pak alespoň do 9mmol/l) a cholesterolu (do 5,5 mmol/l). Důležitá je také správná hygiena, záhodno je také dát si pozor na vznik oděrek, odřenin, zkrátka jakýchkoliv otevřených ran. Jakmile se objeví, je třeba je hlídat a co nejdříve odhalit případnou infekci a zakročit proti ní.
Proto se opravdu vyplatí vyhradit si čas na důkladné prohlédnutí vlastního těla a sledovat především inkriminovaná místa, kde se projevy diabetické nohy nejčastěji vyskytují (palec, pata, ploška nohy, prostor těsně za prsty).
Jestliže chcete vědět více o léčbě neuropatie, k jejímž příznakům patří i syndrom diabetické nohy, podívejte se na internetové stránky specializované diabetologické ambulance věnující se léčbě neuropatie. Tam najdete podrobné informace o tom, jak léčení probíhá, jaké ho mohou provázet komplikace a jaká je proti nemoci prevence.
Mohlo by vás zajímat:
Diabetická neuropatie „Příznaky, prevence a léčba“
Rozhovor s prof. Kvapilem o diagnostice cukrovky
Napsat komentář