Praktické poznámky pro uživatele FreeStyle LIBRE

Od listopadu 2018 je pro všechny pacienty s diabetem 1. typu k dispozici novinka, která výrazně zjednodušuje tzv selfmonitoring glykémií.

O co se jedná?

Jedná se o typ kontinuálního monitoringu glykémie, který informuje uživatele o aktuálních hladinách krevního cukru po dobu 14 dnů a není jej nutno kalibrovat. Znamená to, že není nutné navíc kontrolovat hladinu glykémie glukometrem. Hodnota aktuální glykémie se zobrazí vždy, když malou čtečkou scenujeme (přejedeme) nad senzorem.

Čtení je bezbolestné a trvá asi 1 sekundu a je možné scanovat i přes oblečení. Výsledky glykémie mají navíc tzv. trendy, tedy směr, kterým se hladina glykémie bude v nejbližší době ubírat.

Uživatelé FGM tedy mají výrazně menší riziko hypo nebo hyperglykémie, protože ji mohou při pravideleném scanovaní lépe odhadnout a předejít.

Pro koho je FreeStyle Libre (FGM) vhodný?

Pro všechny diabetiky 1. typu, kteří jsou léčeni 4 injekcemi inzulínu denně. Pacient v průběhu dne pravidelně bezbolestně kontroluje hladiny glykémie a podle naměřených hodnot a trendů upravuje samostatně dávky inzulínu a svůj pohybový a dietní režim.

Narozdíl od současně užívaných systémů kontinuálního monitoringu ale FreeStyle Libre nemá systém alarmů, tedy upozornění na blížící se hypo nebo hyperglykémii. Není tedy vhodný pro pacienty, kteří nerozpoznávají hypoglykémie.

Systém jsme pro Vás vyzkoušeli v praxi, a zde je zhodnocení

Senzor lze objednávat pouze na poukaz, který získáte od svého diabetologa.

Návod zavedení a způsobu objednání podrobně viz: lekarna.cz/freestyle-libre

Po objednávce senzorů je dodávka rychlá cca do 3 pracovních dnů. Zavedení senzoru pod kůži je téměř nebolestivé, pokud postupujete podle návodu, který je v každém balení senzoru, zvládnete to doma sami, není nutné chodit k lékaři. Zavaděč (nebo můžeme říci též nastřelovač) je součástí každého balení, po použití se vyhodí.

Měření Vás pravděpodobně zcela pohltí, je důležité se domluvit se svým lékařem jak často a kdy měřit, rovněž jak upravovat dávky inzulínu.

Pozor, je dále důležité uvědomit si, že v případě rychlých změn glykémie (po jídle, cvičení) nemusí být hodnota naměřená glukometrem a senzorem shodná, je zde cca 10min zpoždění vůči glykémii, získané z prstu glukometrem.

Počítejte s možností, že prvních 24 hodin nemusí být systém zcela přesný, proto je zde lepší kontrolovat glykémii glukometrem, dále již není nutné vyšetřovat glykémie glukometrem, není ani nutné systém kalibrovat a cokoliv do něj zadávat.

Zkušenosti prvních uživatelů ukazují, že je vhodné kontrolovat glykémie 15-20x za den, poté lze očekávat výrazné zlepšení stavu diabetu, snížení kolísání hladin glykémie.

Jak je to s úhradou od zdravotních pojištoven?

Aktuální poskytovanou úhradu od zdravotních pojišťoven naleznete zde.

Závěrem

Užívání Libre je velmi jednochudé, až návykové, přispívá k výrazně lepší kompenzaci diabetu pochopitelně za předpokladu, že na měnící se hodnoty glykémie bude pacient správně reagovat úpravou dávek inzulínu.

Roční náklady pacienta jsou cca 10 000 korun, což je jistě vyváženo větším klidem a jistotou při zvládání vlastního diabetu.

Hodně úspěchů při léčbě diabetu se systémem FGM!

Bližší informace žádejte u svého diabetologa.

 

 

Rate this post