Jak bych měla, jako těhotná diabetička jíst?
Aby se hladina Vašeho cukru pohybovala co nejvíc v mezích normy doporučuji především pravidelný přísun potravy. Stravu rozdělte do 6 denních porcí. Z toho by měla být tři jídla hlavní (snídaně, oběd, večeře), mezi kterými musí být alespoň pěti lépe šesti hodinová přestávka. Do této pauzy je vhodné vložit asi po třech hodinách malé jídlo (svačina dopoledne, odpoledne, druhá večeře). Těhotné ženy s gestačním diabetem by neměly vynechávat druhou večeři.
Co mi jako těhotné doporučujete jíst?
Takto rozdělená strava by měla obsahovat denně cca 250 g sacharidů. Jezte pestře a můžete vařit jako doposud s výjimkou sladkých jídel. Ke snídani si dopřejte cca 40g sacharidů ve formě pečiva nebo doma připravených ovesných vloček. Oběd a večeře by měly obsahovat shodně cca 60 g sacharidů: vhodné je libové maso nebo luštěnina, zelenina a k tomu příloha cca 200g brambor nebo 150g vařených těstovin nebo rýže. Svačinky v mezidobí by mely mít obvykle do 30g sacharidů: např. ovoce (1 menší kus) se 150 g bílého jogurtu.
Které potraviny bych měla jako pacientka s těhotenskou cukrovkou z diety vyloučit?
Snažte se úplně vyloučit jednoduché cukry, tj. cukr, med a všechny pokrmy jimi oslazené. Tyto takzvané jednoduché cukry rychle přestupují ze střeva do krve a hladina cukru (glukózy) v krvi po nich prudce vzroste. Hladiny cukru v krvi (glykémie) vyšší než 7,8 mmol/l mohou vést ke komplikacím v těhotenství, nárůstu velikosti plodu či obezitě dítěte. Čím delší dobu je hladina cukru v krvi zvýšená, tím je větší riziko vzniku komplikací.
Umělá sladidla?
Nejsou dostatečně ověřeny jejich účinky v těhotenství, některá sladidla jsou podezřelá z negativního působení na plod.
- Nekupujte tzv „DIA potraviny“ (jsou taky přislazovány umělými sladidly).
- Snažte se vynechat uzeniny s výjimkou kvalitní šunky.
- Nedojídejte se mezi jídly, zejména ne ovocem (pro vysoký obsah cukrů).
- Pozor na přislazená dochucovadla: kečup, dresingy, omáčky…
- Vyhněte se konzumaci alkoholu, pivo (i nealko) má vysoký obsah cukrů.
Co doporučit na závěr
Zásadní chybou v těhotenství je hladovění nebo vynechávání jídel. Nejsou doporučovány žádné redukční diety. Je doporučena fyzická aktivita formou aerobního cvičení dle stavu pacientky.
Jezte ne za dva, ale 2 krát zdravěji !
Napsat komentář