Nemocní cukrovkou čili diabetici musí užívání cukru silně omezovat a často jej nahrazují náhradními sladidly. Zda jsou tyto látky pro tělo vhodné nebo ne, se posuzuje porovnáním několika známých faktů. Podle převažujícího odborného názoru bychom se raději měli obejít bez sladidel a bez sladkého. V posledních letech se totiž stále častěji objevují informace o jejich škodlivosti.

Nebezpečí vězí v tom, že si někteří lidé neuvědomují, že používání umělých nebo náhradních sladidel má svoje limity. Umělá sladidla po překročení maximální denní dávky mohou přivodit například průjem či plynatost. Diabetik často bezděky vypije další sladidla v dia nápojích, sní je ve žvýkačkách, bonbonech, osladí si s nimi kávu nebo čaj. I proto je třeba preventivně se sladidly šetřit.

Dalším z důvodů proč se sladidlům vyhnout jsou především obavy, aby umělá sladidla ještě více nezvyšovala naší závislost na sladkém a nesměřovala náš jídelníček směrem k tučným průmyslově zpracovaným jídlům plných prázdných kalorií.

 

Často slýchávám větu: „Když je to dia nebo light, tak je to pro diabetiky dobré“

Velký omyl je myslet si, že pokud je nějaký výrobek označen dia nebo „vhodné pro diabetiky“, může toho diabetik sníst velké nebo neomezené množství. Pokud je výrobek dia, stále platí, že se takový člověk musí držet limitů, aby nepřesáhl množství sacharidů a kalorií na jednotlivou denní dávku nebo celkový denní příjem. Jde o to, aby sacharidy obsažené ve sladidle zapadaly do celkového denního množství sacharidů.

Výrobky označené jako „Light“ nebo „Dia“ v žádném případě neléčí diabetes a nemají pro diabetiky nijak zásadní výhodu, s výjimkou light nápojů. Diabetik může jíst stravu stejnou, jako všichni ostatní, zásadním rozdílem mezi stravou při diabetu a stravou běžného člověka je, že diabetická strava se řídí jídelním plánem, který je racionálně regulovaný a velmi pravidelný, tedy rozložený po celý den.

Limonády označené „Light“

Tyto limonády obvykle sacharidy neobsahují a jejich konzumace je diabetology vcelku přijímána. Musíme mít ale stále na paměti výše uvedená doporučení a držet se jich.

Zajímavost

Umělá sladidla na rozdíl od cukru neposkytují výživu bakteriím zubního kazu, nemohou tak podpořit jejich růst a množení.

Především se naučme rozlišovat dvě základní skupiny umělých sladidel. Jsou to jednak chemická umělá sladidla (umělá sladidla v užším smyslu) a jednak náhradní cukry.

1. Chemická umělá sladidla

Například Sacharin, Aspartam, Acesulfam (uměle vyrobené chemické látky)

2. Náhradní cukry

Například fruktóza, Sorbitol a další látky cukerné povahy

Sladidla na našem trhu

Neovlivňující glykémii (nekalorická sladidla):

Dianer (sacharin), Irbis Sweet (aspartam), Syndi Sweet (aspartam, acesulfam)

Ovlivňující glykémii (kalorická sladidla):

Fruktóza, Sorbit (sorbitol, sacharin)

Při porovnání obou výše uvedených skupin zjistíme, že pokud zvolíme přírodní variantu, tedy cukerné povahy, většinou obsahuje kalorie a zvyšuje glykémii. Pokud ale zvolíme chemickou variantu, tedy umělou, zůstává otázkou, jestli jsme našemu tělu nějak prospěli.

Z tohoto tedy vyplývá jednoduché doporučení. Pokud zvládneme vynechat cukr a sladkosti z našeho jídelníčku, udělejme to. A pokud ne, vyberme si takovou alternativu, která nám nejméně uškodí.

Osvědčenou alternativou umělých sladidel je Stévie

Stévie je rostlina používaná už domorodci odedávna. Dnes jsou již běžně k dostání sladidla vyráběná právě ze Stévie (Stevia Rebaudiana Bertoni) a jsou velmi často používána diabetiky. Na rozdíl od jiných sladidel je vyráběna z přírodních zdrojů (samotné rostliny) a není tedy tolik obohacena chemikáliemi, jako je to u jiných typů sladidel. V žádném případě to ale neznamená, že by se sladidla ze Stévie mohla užívat v hojném množství a diabetik tím může začít pojídat „cukr“ ve velkém, platí stejná pravidla jo u všech jiných sladidel. Zajímavý článek o Stévii samotné napsal před časem náš prof. MUDr. Milan Kvapil.

 

4.6/5 - (5 votes)