Je pár zásad, které můžeme použít pro zlepšení metabolických funkcí v těle.
Pouštíte-li se do změn ke zdravému životnímu stylu, bude to pro Vás zajímavé čtení.
Na metabolismus mají vliv hormony štítné žlázy trijodthyronin a tyroxin a také hormony nadledvin jako jsou např. kortizol a adrenalin. Pokud máme tyto žlázy v pořádku, či kompenzovány lékovou terapií, měly by fungovat správně. Ale máme okolo sebe další vlivy, které metabolismus látkové výměny buď podporují nebo naopak narušují a tím jej z našeho pohledu zpomalují.
Pro opětovné nastartování správného chodu metabolismu jsou zásadní tyto kroky:
Pohyb
Největším tahounem metabolismu je pohyb. Navýšením pohybu a to v jakémkoli věku, se zvýší spotřeba energie a tím se rozpohybují jednotlivé složky metabolismu – látkové výměny.
Pohyb by měl být adekvátní k fyzické kondici jednotlivce, nesrovnávejte se s okolím a dbejte na vlastní pocity při pohybu.
Každý krok se počítá, ale je třeba jej posouvat dál, navyšovat čas strávený pohybem. Není nutné zvyšovat intenzitu, ale spíše dobu po kterou pohyb vykonáváme. Časem se fyzická kondice zvýší a to znamená, že se zvýší i objem svalové hmoty v těle. Tím se zvýší spotřeba energie a zrychlí se metabolické procesy.
Strava
Nedoporučovala bych žádné speciální diety. Jde spíše o pravidelnost ve stravě – alespoň 4x denně adekvátní porce – aby tělo nehladovělo a aby nebyla mezi jídly příliš velká pauza.
Porce se odvíjejí od toho jak jste jedli dříve. Často jsou postupem času porce natolik zmenšené, že už jíte jen třikrát denně malý talířek naplnění z půlky. Jindy je porce příliš veliká, protože celé dopoledne nejíme a najíme se až na oběd nebo potom večer v klidu doma.
Nejlepší je porce rozdělit a dát si menší porci 4x denně, pro diabetiky je ještě lepší 5x denně, aby byly sacharidy rozdělené rovnoměrně v celém dni.
A samozřejmě je důležité dodržovat zásady racionální stravy.
Spánek
Dalším důležitým aspektem je spánek. Spánek se v dnešní době může často podceňovat. V hektické době, kterou dnes máme, chceme stihnout více věcí. Spát by se ale mělo alespoň 7 hodin denně, tak aby si tělo odpočinulo v kuse.
Nedostatek spánku má vliv nejen na pocit únavy, ale také ovlivňuje chuť k pohybu a chuť k jídlu či mlsání. Pocit nedostatku energie si tělo kompenzuje energií ze sacharidových potravin.
Největším problém mohou pociťovat lidé, kteří pracují na směny, což velmi komplikuje léčbu diabetu. Proto lékaři směnný pracovní provoz diabetikům vůbec nedoporučují.
Pitný režim
Dostatečný pitný režim ovlivňuje také metabolismus. Voda, by v těle měla být zastoupena u žen mezi 45 až 60 % a u mužů mezi 60 až 65 %. Většina lidí má ale procentuální zastoupení vody v těle nižší.
Pro průměrnou ženu je dobré vypít denně alespoň 2 litry vody.
Pro muže je to minimálně 2,5 litru vody denně.
Stres
Pro správné fungování metabolismu, bychom se měli také vyvarovat stresu.
Při stresu jsou vyplavovány hormony nadledvin, zejména adrenalin, který posléze vyvolává zásoby glykogenu v játrech a následně inzulín pro jeho vstřebávání. Všechny tyto hormony zasahují do metabolismu.
V případě, že stres není způsoben fyzickou aktivitou, ale jen stresovou situací v sedavém zaměstnání nebo doma, nevyužijeme všechnu uvolněnou energii a ukládáme ji.
V případě dlouhodobé stresové reakce je také vyvolán ve vyšší míře kortizol, který může mít vliv na chutě k jídlu.
Pokud nás nějaký stres potká je dobré se jej brzy zbavit. Buď relaxačními technikami nebo pohybem. Pohyb pomůže přebytečnou energii v těle využít a tím zabráníme ukládání další energie a tím navyšování tuku v těle.
Čemu se vyhnout obloukem?
Určitě sem patří alkohol – má vysokou kalorickou hodnotu a pro diabetiky je zcela nevhodný.
Také pozor na kofein – zejména ten v energetických nápojích – nejen že obsahují nadmíru kofeinu, ale také obsahují velké množství sacharidů – cukrů.
Káva jako taková má díky kofeinu vliv na zvýšení klidového metabolismu, ale také má dehydratační účinek. Jednu nebo dvě kávy si dát můžete, ale zvyšte svůj pitný režim.
Můžeme zde zmínit jakékoli návykové látky, které jsou velmi škodlivé a tím nevhodné pro metabolismu a organismus obecně.
Napsat komentář