Máte nějaké?

Snad každého z nás někdy napadlo, že s novým rokem začne dělat něco jinak, něco nového se naučí nebo zavede nějakou pravidelnou aktivitu – například cvičení. Může to ale také být meditace, kresba, hra na hudební nástroj, atd.

Asi je vcelku jedno, co si vybereme, ale nakonec vše končí měsícem lednem, kdy nám do těchto plánů vstoupí jiné myšlenky a plány. Prostě zjistíme, že toho máme moc a tyto naše původní a prvotní plány, novoroční předsevzetí jdou do pozadí, až se úplně ztratí. Možná vás to taky štve, snažíte se s tím pracovat, ale marně.

Také se mi to stává a také bojuji s prokrastinací, asi jako většina z nás. Časem jsem, ale přišla na funkční způsob, jak docílit toho, co bych si přála. Postupovat pomaleji a klást si menší, splnitelné cíle. Doporučuji takto postupovat svým klientům, kteří velmi často mají nastaveny vysoké až nesplnitelné cíle, kterými s neúspěchem končí motivace k dosažení původního cíle.

Příkladem by nám mohla být slečna Marta, která se snaží dlouhodobě sportovat, ale díky práci a dětem se ji zatím nepodařilo nastavit si pravidelné cvičení. Rozhodla se tedy od Nového roku splnit své předsevzetí, které si vzala a to, že bude 3x týdně pravidelně sportovat. Ráda běhá, ale také by chodila do fitka či na organizované cvičení, má ráda pohyb celkově. Celkovým, výsledným cílem tedy je 3x týdně cvičit, ale dosud neměla pravidelnost v pohybu žádnou, proto, kdyby v této chvíli a při stejné vytíženosti začala 3x týdně chodit na hodinu cvičit rozhodila by svůj harmonogram ostatních povinností a dostalo by to Martu do stresové situace pokaždé, když by nestíhala. Pravděpodobně by brzy jeden až dva tréninky týdně omezila a pak by byla ze sebe zklamaná, že svůj cíl už během prvního měsíce nedokázala splnit a ve finále by ztratila motivaci úplně. Takže celkový úspěch z takového rozhodnutí je minimální – jeden měsíc celkem asi tak 7 tréninkových jednotek. Je to dobré, ale nestačí to.

Pro dlouhodobě aktivní životní styl a zavádění nových změn je lepší postupovat pomaleji a nechat změny trvale zavést a potom teprve přidávat na intenzitě a obtížnosti. Je to velmi individuální, pokud bychom měli mluvit o lidech, kteří jsou zvyklí na sportovní aktivity i několikrát za týden a jen z nich v listopadu vypadli a chtějí v lednu opět zabrat. Je to jiné, než když mluvíme o člověku, který se rozhodl změnit svůj sedavý způsob života a z nuly se rozjet na sto je opravdu těžké . Mimo jiné hrozí právě již zmíněné poškození motivace a následné upadnutí do lhostejnosti a úplná ztráta zájmu o další změny.

Takže pokud cítíte, že by to šlo a změnu chcete udělat, jděte do toho! Ale s rozvahou, motivujte se sami malými úspěchy. Když si uděláme plán s menšími cíli, máme velkou naději jej dotáhnout a nastavit nový další vyšší cíl. Zprvu to může vypadat, že cíl je triviální např. jedenkrát týdně jít na procházku, zacvičit si doma nebo jít pěšky z práce. Další cíl, který si dáme, když cíl první splníme má vyšší ambice, ale může být ve stejném načasování jako původní – tím omezíme narušení v již zavedeném harmonogramu. Navýšíme cíl z procházky na indiánský běh/ rychlou chůzi s holemi/ cvičení trvající 40 min – můžete si ale vybrat cokoliv Vás napadne. Hlavně ať se na to těšíte a baví Vás to.

Pokud se bavíme o motivaci a potěšení z pohybu, a pokud jej nezažíváme, můžeme si zjednodušit cestu tím, co máme rádi v běžných situacích například cvičit při sledování oblíbeného seriálu nebo odměna po cvičení ve formě hýčkání se teplou koupelí a podobně.

Je mnoho různých způsobů jak se motivovat a odměnit za splněný úkol.

Přejeme mnoho osobních úspěchů a pevnou vůli v roce 2023!

Rate this post