Přemýšlíte jak jíst na dovolené?
Léto je v plném proudu. Dovolená je na spadnutí. Přemýšlíte, co zabalit s sebou, aby Vám nic nechybělo. Už víte, jak se budete stravovat?
Nejčastěji se setkáváme s polopenzí nebo v poslední době all inclusive. Těšíte se až budete moci sníst kolik hrdlo ráčí. Ano, nemusíte se o nic starat, přes den není hlad, když je velké teplo. Večer ale lákají bohatě prostřené stoly. Pro diabetika je často taková nabídka problematická, protože všechno bohužel jíst a sníst opravdu nelze. Výsledkem pozdního, většího jídla, koktejly, či ovoce často bývá výrazné zhoršení glykémie.
Pojďme si tedy dát pár tipů, jak se stravovat na dovolené tak, aby i po návratu byla cukrovka dobře srovnaná. Tělo totiž má glykemickou paměť. Vyšší hodnoty glykémie mohou vést k pozdním komplikacím diabetu. Proto i na dovolené dbáme na to, aby nedocházelo ke kolísáním glykémií.
Rady na dovolenou
1. Zapřemýšlejte jak zařadit jedno menší jídlo během dne
Lehký salát nebo menší oběd. Je správné zařadit během dne alespoň 4 jídla. Může to být svačinka, složená ze tří základních nutrientů – sacharidy, tuky a bílkoviny. Například obložená celozrnná houska se šunkou, sýrem a zeleninou. Druhá svačinka by mohlo být například osvěžující ovoce s jogurtem (pokud jej lze někde v chladu uschovat nebo koupit čerstvý).
2. Dodržujte pitný režim
Celkové zvýšení příjmu tekutin až o 1 litr na den. Ideální volbou je čistá voda, minerální voda nebo voda s citronem a mátou (neslazená a nealkoholická).
3. Pohyb
Pravidelná procházka mimo hlavní sluneční svit, tedy ráno nebo na večer, je velmi cenná. Pohyb pomáhá zlepšovat citlivost vašeho těla na inzulín a významně přispívá ke zlepšení hladiny glykémie. Jakýkoliv pohyb se počítá – chůze (poznávání okolí), potápění, lezení po skalách, plavání atd. Některé resorty mají také ve svém vybavení posilovnu nebo fitness centrum, neváhejte je využít.
4. Zdravý talíř
Poslední rada se týká opět jídla. Doporučení tzv. zdravého talíře jste možná již slyšeli, tak jej aplikujte při několikachodové večeři ve vašem hotelu. Zdravý talíř spočívá s rozložení kombinace základní nutrientů a zeleniny. Ideální k zapamatování je rozdělit si talíř na třetiny a poskládat si jídlo tak aby je vyplnilo. Znamená to, že si dáte na první třetinu menší porci sacharidů – těstoviny, brambor, chleba či pečiva, apod. Na druhou třetinu talíře si položíte bílkoviny – plátek masa, šunku, sýr, vejce, ryba, luštěniny a opět tak, aby byla vyplněna. A poslední část zbývá pro zeleninu – syrovou i dušenou, nakrájenou samotnou nebo v salátě. Tímto docílíme vyvážení porce, snížení glykémie akutně po jídle a tím i eliminujeme kolísání glykémie v noci.
Tyto čtyři zásady Vám napomohou udržet stabilní glykémie i na dovolené. Užijte si jí plnými doušky a mějte cukrovku pod kontrolou.
Napsat komentář