Každé jídlo je zdrojem energie (kJ = kilodžaulů). Některá jídla obsahují energie více a jiná méně. Abychom nepřibírali na hmotnosti, je třeba mít vyvážený příjem energie a jeho výdej. Bohužel, dnes oblíbené energetické nápoje, sladkosti či chipsy nám to velmi znesnadňují.

Proč je třeba hlídat si normální tělesnou hmotnost?

Obezita vede k řadě onemocnění, mezi které řadíme např. diabetes mellitus 2. typu, zvýšený cholesterol, triglyceridy nebo kyselinu močovou, srdečně-cévní nemoci: vysoký krevní tlak, chronické srdeční selhání, cévní mozková příhoda, nemoci jater a žlučníku, trávicí obtíže, nemoci pohybového aparátu: bolesti kloubů, bolesti zad, poruchy plodnosti či zvýšené riziko nádorových onemocnění.

Nelze opomenout ani psychické komplikace (nízké sebevědomí, deprese) a společenské důsledky (např. diskriminace ve škole či zaměstnání).

Jak zjistím, jestli mám obezitu?

Stupeň obezity se stanovuje výpočtem indexu tělesné hmotnosti, tzv. Body Mass Index neboli BMI. Ten se vypočítá jako podíl tělesné hmotnosti (uváděné v kilogramech) a druhé mocniny výšky (uváděné v metrech).

Nebo zde: BMI Kalkulačka – Výpočet BMI během pár sekund

Dnes jsme si pro vás připravili srovnání několika oblíbených pochutin s tím, jak dlouho nám trvá, než takovou potravinu spálíme.

3 čtverečky čokolády Milka = 55 minut chůze na běžeckém páse rychlostí 5km/hod

Coca-Cola 330ml ( 1ks plechovka) = 45 minut fotbalový trénink

Balíček chipsů 50g = 30 minut rekreační basketbalový trénink

Snickers tyčinka 50g = 70 minut pomalá jízda na kole (16km/hodinu)

3BIT 50g = 45 minut dřepování

Linecké cukroví 10ks = 25 minut rychlé skákání přes švihadlo

Více informací o obsahu energie v potravinách a množství spálených kalorií při pohybové aktivitě najdete zde: www.kaloricketabulky.cz

Rate this post