Paní Hana se jednoho dne svěřila své praktické lékařce, že v poslední době trpí ospalostí, únavou, pořád je jí zima, na noc si dává teplé ponožky a má stále špatnou náladu. Navíc se nemohla zbavit ani těch pár kil navíc, naopak jakoby i ze vzduchu přibírala na hmotnosti. Ani nezmiňovala, že trpí zácpou a má suché a lámavé vlasy.

Paní doktorku naštěstí napadlo, že by mohlo jít o onemocnění štítné žlázy, a proto poslala paní Hanu na vyšetření krve. Z krve se dají stanovit hormony štítné žlázy (T4) a řídící hormon (TSH) + protilátky proti štítné žláze. Zjistí se, zda je u pacientky dostatečné zásobení hormony, případně jejich nedostatek nebo nadbytek.

Vyšetření krve u paní Hany prokázalo sníženou funkci štítné žlázy, tzv. hypothyreózu a pacientka byla odeslána na endokrinologické vyšetření.

Hypotyreóza a její příznaky

Hypotyreóza a její příznaky

Aby se zjistily případné morfologické změny na štítné žláze, byla dále odeslána na ultrazvukové (sonografické) vyšetření. Sonografie je základním a nezbytným vyšetřením v rukou zkušeného endokrinologa. Díky ní lze zjistit velikost, polohu, strukturu a případné změny uvnitř štítné žlázy (uzly, cysty).

Naštěstí u paní Hany žádné změny zjištěny nebyly, proto nemusela podstupovat cytologické vyšetření (odběr buněk punkcí tenkou jehlou k mikroskopickému vyšetření).

Jsem na vině já? Nepřivodila jsem si to svým způsobem života nebo snad něčím jiným? Ptala se paní Hana sama sebe.

Lékařka ji ujistila, že nejčastější příčinou je následek tzv. autoimunitního zánětu štítné žlázy, tedy autoimunitní chronická tyreoditída. Jedná se o postupné ničení buněk štítné žlázy imunitním mechanismem a tyto protilátky si tělo produkuje samo (omylem). Podobný princip vzniku mají i jiná onemocnění jako např. cukrovka 1. typu, artritida, celiakie nebo nedostatečnost nadledvin atd.

Jiné příčiny snížené funkce můžou být také po operacích s odstraněním štítné žlázy (strumektomie), po léčbě radiojodem nebo zánětu.

Aby se paní Haně ulevilo, byl jí na endokrinologii ihned nasazen lék obsahující chybějící hormon štítné žlázy – tyroxin. Preparáty obsahující tyroxin se dávkují individuálně podle reakce pacienta. Paní Hana dostala ze začátku nižší dávku s tím, že další úprava dávkování bude rozhodnuta až po kontrolním vyšetření krve, které se provede nejdříve za 8 týdnů od počátku terapie. Tedy za období, kdy se projeví vliv léčby. Poté, se jí bude postupně dávka upravovat až do té doby, než bude řídící hormon TSH a hormon štítné žlázy T4 v normálním rozmezí (dle laboratoře).

Paní Haně bylo zároveň sděleno, že chronická tyreoiditida je celoživotním onemocněním. Pokud jsou však pacienti správně léčeni a spolupracují, onemocnění nezkracuje délku života ani nevede k závažným komplikacím. Nicméně nezbytné je doživotní užívání tabletové formy hormonu štítné žlázy.

Paní Hana začala brát život takový, jaký je a myslet pozitivně. Zmenšila porce na polovinu, začala sportovat a těch pár kilo navíc už „sundala“.

5/5 - (1 vote)