Vánoce jsou pomalu za dveřmi. Většina z nás si začíná lámat hlavu nad tím, co by udělalo našim blízkým radost. Proto jsme si pro vás připravili pár typů na dárky (NEJEN) pro diabetiky.

Vánoce nejsou jen svátky klidu, ale jsou i svátky plné výtečného jídla a cukroví. To však ale neznamená, že bychom měli tyto svátky trávit jen nad bramborovým salátem, či na gauči u pohádek. Zpříjemněte si vánoční svátky například procházkou po osvětleném městě, nebo můžete vyrazit do přírody na běžky. Pro ty z vás, co každoročně trápí, jaký dárek koupit diabetikovi pod stromeček, jsme připravili pár zajímavých typů.

O tom, jak zvládnout vánoční svátky a skok do nového roku jsme psali již dříve zde:

Dárky do kuchyně

Nakládací nádoba Pickles

diabetik-darek-01Obzvlášť v zimním období míváme problém s dostatečnou konzumací zeleniny. Ať už je to z důvodu, že nám „zimní“ zelenina příliš nevoní nebo i z nedostatku financí.

Tato malá vychytávka by mohla i u zapřisáhlých odmítačů čerstvé zeleniny pomoci. Jedná se o tzv. „kvašák“ – nádoba, ve které si sami můžeme připravit kvašenou zeleninu, která mnohým přijde chuťově zajímavější než zelenina čerstvá.

Fermentace byla od nepaměti používaná jako ideální metoda pro uchování zeleniny v zimních měsících. Mezi hlavní benefity této kvašené zeleniny patří vysoký obsah vitamínů, podpora střevní mikroflóry a nízký obsah kalorií. Naopak nevýhodou může být vysoký obsah přidané soli, která je příčinou vysokého krevního tlaku.

Kromě klasického kysaného zelí či nakládaných okurek si můžeme doma naložit např. mrkev, červenou řepu, cuketu, květák, brokolici, kedlubnu a ředkvičky.

Hlavní výhodou této nádoby je, že zelenina je asi za 1 hodinu naložená a za 3-5 dní připravená ke konzumaci.

Lis na zdravé tyčinky DELLA CASA

diabetik-darek-02Tento pomocník usnadňuje domácí výrobu müsli tyčinek. Díky vlastní výrobě budeme mít opravdu jasnou představu, co jíme. Tyčinka složená z ořechů, vloček, semínek a sušeného ovoce je ideální na rychlou a zdravou svačinu.
recept na müsli tyčinky najdete zde.

 

Souprava pro přípravu krémového sýru DELLA CASA

diabetik-darek-03Sýry typu žervé jsou ideální zdravou variantou tavených sýrů. Bohužel je výrobci nabízejí v menších baleních. Pro některé z nás mohou být tak i finančně náročné.

Není nic jednoduššího než si tento sýr vyrobit doma. Dokonce to lze lehce zvládnout i bez této soupravy. Tato souprava ale zajisté nabízí praktické výhody, obzvláště pro ty, kteří tento sýr dělají doma pravidelně.

Na internetu lze dohledat velké množství receptů na domácí lučinu. V těchto receptech se povětšinou pracuje se šlehačkou či zakysanou smetanou a tučným jogurtem. Tento sýr jde ale také zhotovit dietněji, a to pouze z jogurtu. Výhodou domácí výroby je, že si toto žervé můžeme dochutit – čerstvými bylinkami, česnekem, chilli apod. A také můžeme opravdu hodně (oproti receptům) šetřit solí.

Šunkovar

diabetik-darek-04Zákaz konzumace uzenin bývá pro některé diabetiky velkou ránou. Během konzultací s pacienty slýchávám velmi často, že kupované kvalitní šunky jsou moc drahé a nedobré. Jíní zase tvrdí, že jsou moc slané a obsahují plno „éček“.

Tento pomocník nám umožní připravit domácí šunku za přijatelnou cenu a z kvalitních surovin.

Parní hrnec

diabetik-darek-05Mezi nejčastěji doporučovanou tepelnou úpravu při diabetické dietě patří vaření v páře. Takto připravené jídlo si zachovává barvu, výraznější chuť, křupavost, vitamíny i minerály. Při vaření v páře se nemusí požívat žádný tuk, a proto se jedná o dietní vaření. Příprava je rychlá jednoduchá a dokonce šetří až 50 % energie.

Mezi nevýhody patří (obzvláště u levnějších hrnců) riziko opaření. A také prostorová náročnost.

Avšak vařit v páře můžeme i bez této dražší investice. A to pouze díky klasickému pařáku na potraviny či napařovací nádobě do trouby.

Tefal ActiFry 2 v 1

diabetik-darek-06Tato horkovzdušná fritéza nabízí i diabetikům chuť smaženého pokrmu téměř bez tuku. Kromě nejvíce propagovaných domácích hranolků lze v tomto hrnci připravit prakticky cokoli. Od pečené zeleniny po sladké dezerty.

Velkou výhodou hrnce 2v1 je horní pánvička, ve které můžeme současně s hranolkami bez tuku připravit i maso, ryby apod.

Pozor, kupované hranolky jsou předsmažené, a proto nemůžeme říci, že by byly bez tuku!

Pomalý hrnec

diabetik-darek-07Tento elektrický hrnec ocení nejen milovníci dobrého jídla, ale také ti, kteří věčně nestíhají vařit. A to je u diabetiků velmi častý problém. Díky nízkým teplotám pečení si jídlo uchovává výraznější chuť a živiny. Příprava je opravdu jednoduchá. Ráno se hrnec zapne a večer už na nás čeká teplá večeře. Nebo prostě můžeme péct jídlo přes noc. Pomalé hrnce mívají až tři tepelné nastavení – pomalé a rychlé pečení a ohřev. Mají odnímatelný kastrol, který lze lehce uchovávat v ledničce či dokonce v něm potraviny restovat.

MioMat

diabetik-darek-08MioMat je takový „hrnečku vař“. Ocení ho spíše již zapálenější milovníci zdravé stravy. V tomto hrnečku lze připravit krémové polévky, snídaňové kaše, domácí rostlinná mléka nebo čerstvá smoothie stiskem jediného tlačítka. A to i v RAW kvalitě.
MioMat váš nápoj či jídlo připraví do 25 minut, a to úplně sám. MioMat s funkcí RAW vám umožní vařit tak, aby se ingredience zahřály maximálně na 42°C. Říká se tomu „syrová strava“, resp. „RAW strava“, díky čemuž v potravinách zůstávají zachovány přírodní enzymy, které se zahříváním ničí. Syrové potraviny jsou bohaté na antioxidanty a ty například pomáhají potlačit příznaky stárnutí nebo snižují riziko různých onemocnění.

Více informací najdete zde.

Rozprašovač na olej

diabetik-darek-09Rozprašovač na olej lze kromě na dochucování potravin použít i na dietnější vaření. Díky tomuto pomocníčkovi můžeme péct i řízky v troubě s opravdu malým množstvím tuku. Jednoduše plátky masa položíme na pečící folii či papír, lehce postříkáme olejem a pečeme dozlatova.

Dárky se zdravou stravou

Bedýnka plná zeleniny a ovoce

Darujte dárkový poukaz na bedýnky plné farmářských produktů (jako např. maso, ryby, mléčné výrobky), ale hlavně bedýnky plné zeleniny a ovoce.

Více informací na www.svetbedynek.cz, www.freshbedynky.cz, www.zeleninovebedynky.cz.

Zdravější potraviny a mlsání

Můžeme sestavit balíček pochutin ze zdravé výživy. Do chutného košíku tak můžeme zabalit různé ořechy, semínka, sušené ovoce, vločky, obiloviny, oleje, konzervované ryby a mnoho dalších.

Více na www.grizly.cz.

Dárky podporující pohyb

Fitness náramek

diabetik-darek-10Tento chytrý náramek poskytuje přehled ohledně naší pohybové aktivity. Kromě samozřejmosti, jako je počítání kroků a spálených kalorií, může měřit tep či monitorovat spánek. Ty dražší náramky mohou přijímat telefonní hovory a zaznamenávat přesnou trasu pohybu.

Tento pomocník dokáže motivovat k pohybu i zapřisáhlé odpůrce. I díky tomu, že si můžeme později prohlédnout různé grafy v telefonu. Mnozí z nás si myslí, že mají za den pohybu dostatečné množství. Tento náramek nám ukáže realitu.

Více o chůzi se dočtete zde.

Poukaz na pohybové lekce

I permanentka na skupinové cvičení či plavání může potěšit. Stačí se porozhlédnout ve vašem okolí po vhodném sportovním zařízení.

Pro diabetiky trpící obezitou je lepší volit PLAVÁNÍ či AQUAEROBIC. Pro méně sportovně zdatné diabetiky můžeme vybrat kurzy pro začátečníky JÓGY či PILATES. A pro starší existuje dokonce i cvičení pro seniory.

Také můžeme darovat kurz cvičení z pohodlí domova online např. na www.kurzyproradost.cz.

 

Rate this post