Všichni mámě někdy chuť na sladké a touhu ji uspokojit. Je to přirozené a tělu vlastní. Příčinou je snížení glykémie (hladiny cukru v krvi), mozek volá po energii pro své buňky a vyžaduje co nejjednodušší formu cukru, aby si co nejrychleji doplnil sílu. Chuť na sladké je tedy přirozená, ale neměli bychom se nechat unášet na vlnách sladkostí příliš často a ve větším množství.

Existuje vůbec zdravé slazení, sladké bez výčitek, které neublíží?

Tato otázka se Vám může občas nabízet, když posloucháte dietní doporučení svého lékaře. Cukr ale není sám o sobě zabijákem, ale spíše jeho dávka a kvalita. Množství sacharidů jednodušších, ať už ve formě cukrů, tedy těch vyloženě sladkých sacharidů, nebo složitějších sacharidů v pečivu či jiných pekárenských výrobcích, je kolem nás mnoho a denně jich také mnoho přijímáme, aniž bychom o tom věděli, či to nějak hlídali. Máme-li celkově cukrů v běžné stravě nadmíru, což je často u většiny z nás, když si nehlídáme množství sacharidů ve stravě, hrozí zdravotní komplikace. Může to být obezita a metabolický syndrom se všemi svými důsledky (vysoký tlak, vysoký cholesterol, nemoci cévní, dna a potíže kloubní). Může dojít ke vzniku či zhoršení kompenzace diabetu 2. Typu. Nechci zde všem zakazovat sladké, spíše bych ráda nabídla alternativy, kterými uspokojí chuť na sladké a které nemají negativní vliv na organizmus.

Tento článek přináší informace o možnostech alternativních sladidel, tedy o možnostech doslazování pokrmů tak, aby se nezvyšovala zátěž organizmu cukrem. Myslete ale na to, že pokud například upečete „ zdravý koláč“, který osladíte správným sladidlem a sníte jej půlku, tak je to také špatně. Vše je o kvalitě a kvantitě.

Alternativní sladidla

Jednou z možností jsou tedy alternativní sladidla, se kterými se často setkáváme v běžných supermarketech, kde je najdeme v sekci zdravá výživa či alternativní výrobky. Pozor ale, ne vždy se jedná to vhodnou volbu. Například jakýkoli sirup nemusí být zdravý. Mezi nejznámější sirupy patří: javorový, rýžový, agávový, datlový nebo kukuřičný. Dalším sladidlem může být také třtinová melasa. Nejběžnější alternativní sladidlo je med všeho druhu, nyní na jaře i pampeliškový med, tedy spíše sirup. Tyto vyjmenované sirupy a sladidla mají společné to, že je společnost vidí jako zdravá sladidla. Pokud se na ně podíváme z pohledu obsahu cukru mají opravdu méně cukru než běžný bílý cukr, ale bohužel jen o málo. Obsahují navíc na rozdíl od běžného cukru i minerální látky. Zde v tabulce přiložené níže si můžete jednotlivá sladidla porovnat.

potravina 100 g potraviny obsahuje:
sirup agávový Energie: 310 kcal; cukr: 77 g; vláknina: 1 g
sirup rýžový Energie:  311 kcal; cukr: 77 g; vláknina: 0 g
sirup javorový Energie: 366 kcal; cukr: 79 g, vláknina: 0 g
med – včelí Energie: 332 kJ; cukr: 80,13 g; vláknina: 0,5 g

Neenergetická/nízkoenergetická sladidla

Při výběru alternativního sladidla hledejte neenergetická či nízkoenergetická sladidla. Ta obsahují mnohonásobně nižší množství cukru či neobsahují žádný takový cukr, který by naše tělo dokázalo zpracovat do podoby energie, vstřebat do formy pro naše tělo přijatelné a využitelné. Jinými slovy cítíme sladkou chuť, ale tělu nedodáme žádnou nebo jen minimální energii. Níže v tabulce uvádíme vhodné varianty.

potravina 100 g potraviny obsahuje:
Čekankový sirup Energie: 155 kcal; cukr: 5 g; vláknina: 71 g
Flavor drops
(kapky náhradní neenergetické sladidlo)
Energie: 0 kcal; cukr: 35 g; vláknina: 0 g
Stévie – Top
(sladidlo pro diabetiky s obsahem 98% stévie sladké)
Energie: 175 kcal; cukr: 76,7 g; vláknina: 0 g

v 1 tabletce:
E: 0,112 kcal; S: 0,028 g; vláknina: 0 g

Xylitol
(alkoholové sladidlo pro diabetiky)
Energie: 238 kcal; cukr: 0 / sacharidy*: 99 g; vláknina: 0 g

v 1 lžičce (5 g):
E: 11, 9 kcal; cukru: 0g /sacharidů*: 4,95 g; vláknina: 0 g

*alkoholový cukr je pro naše tělo nevstřebatelný cukr, a neovlivňuje tak hladinu cukru v krvi

Čekankový sirup

Z výše uvedeného se jeví jako ideální čekankový sirup. Můžeme jej používat denně beze strachu, že by nám stoupla hladina cukru v krvi, či bychom přibrali na váze. Množství vlákniny je naopak velmi vítaným aspektem složení. Většina z nás v dnešní době trpíme nedostatkem vlákniny ve stravě, pokud nejste vegetariáni či vegani. Sladivost čekankového sirupu je velmi podobná medu a můžeme jej využívat velmi podobně jako med. Do čaje, na slazení palačinek, do jogurtu, pudinku nebo různých sladkých krémů, pozor na přislazování těst, hrozí tvrdnutí po upečení.

Kapky Flavor

Kapky zvané Flavor jsou neenergetické sladidlo na bázi alkoholových cukrů, které procházejí tělem bez zvýšení glykémie, neumíme je rozložit. Kapky opět můžeme používat na doslazování kávy, čaje, jogurtů i do vaření.

Stévie

Stévie je rostlina jejíž listy jsou velmi sladké. Můžeme ji pěstovat společně s bylinkami na parapetu či na zahrádce. Nebo si můžeme pořídit již zpracovanou verzi v malých tabletkách. Chuťově se lehce liší, ne každému se může zamlouvat. Opět je toto sladidlo bez energie pro naše tělo.

Xylitol

Stejně tak je na tom i Xylitol, který je neenergetické sladidlo a také jej můžeme najít pod názvem březový cukr. Také je vytvořen uměle na bázi alkoholových cukrů. Běžně se používá jako stolní sladidlo, ale můžeme jím plně nahradit cukr i při pečení.

Recepty:

Dia tvarohové řezy s kakaem

Množství: 1 plech

Ingredience na těsto:

6 lžic – celozrnná (grahamová mouka)
3 lžíce – kakao
6 lžic – kokosový olej
1 lžička – kypřící prášek
6 lžiček – Xylitol
3 ks – žloutek
3ks bílek – sníh

Tvarohová náplň:

tvaroh měkký nízkotučného
2 lžíce – čekankový sirup
vanilkový extrakt
máslo

Poleva:

120 g – čokoláda 75% na vaření
50g  – máslo

Rozpuštěné máslo smícháme s čokoládou a za tepla rozetřeme na tvaroh, necháme vychladit.

Banánové lívance s čekankovým sirupem

Ingredience:

2 ks – banán
2 ks – vejce
50g – ovesné vločky
1 lžička – kypřící prášek

Postup:

Banány s kapkou mléka rozmixujeme na jemnou konzistenci, bez hrudek a přidáme sypké ingredience a důkladně promícháme. Na sucho, nebo na kapce oleje opékáme placičky jako lívance. Dochutíme čekankovým sirupem a bílým jogurtem.

Avokádový chlebík

Ingredience:

2,5 hrnku – ovesné vločky
5 lžiček – kakao
2 lžičky  – kypřící prášek
1 špetka soli
1 ks  – banán
1ks  – avokádo
4 lžíce – čekankový sirup
¼ hrnku  – mléko (možno i rostlinné)
¼ hrnku –  rostlinný olej

Postup:

Smícháme vločky, kakao, kypřící prášek a sůl.
Banán a avokádo rozmixujeme a přidáme sypkou směs, pak mléko, olej a čekankový sirup. Vše dobře promícháme.
Těsto nalijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme na 174 stupňů, 30-40 minut, dokud se těsto přestane lepit na špejli.

Všem přeji pohodové léto

Rate this post