Nekoušou. Nenakazí nás. Nemusíme se jim pochlebovat, jak jsou stateční. Lidé s onemocněním zvaným cukrovka dokáží přes určitá omezení žít plnohodnotný život. I když článků o diabetu vychází stále více, některé pověry se stále mezi lidmi drží. Pojďme si vyvrátit 10 největších mýtů o cukrovce.
Možná vám některé z klasických cukrovkářských pověr přijdou až směšné, ale vězte, že jsou stále lidé, kteří jim věří. Diabetiky mnohdy považují tak trochu za exoty, jimž je lepší se vyhnout. Nejčastěji věří těmto deseti mýtům:
1. Cukrovku dostanou ti, kdo jedí hodně cukru
Tak to vůbec není. Když budete pravidelně snídat bůček, obědvat trojitý smažený sýr a večeřet vejce na slanině, tak bude sice příjem cukru minimální, ale na cukrovku si zaděláte mnohem spolehlivěji, než kdybyste si jednou za čas dopřáli nějaký dortík. Vedle nadměrného příjmu cukru totiž ke vzniku diabetu přispívá také nadváha nebo nepřiměřený energetický příjem.
Naopak někteří jedinci, kteří zkonzumují za den enormní množství cukru, se mohou nemoci úspěšně vyhýbat. Jde například o profesionální sportovce nebo jiné osoby s enormním energetickým výdejem.
2. Otěhotnět s cukrovkou je nebezpečné
Záleží na tom, jak dobře je cukrovka léčena. Pokud diabetička dodržuje pokyny lékaře, má velkou šanci, že donosí zdravé dítě. Během těhotenství může být zvýšená hladina cukru způsobená ještě tzv. těhotenskou cukrovkou. Jedná se obvykle o dočasné zvýšení cukru, které po porodu odezní. Léčba těhotenské cukrovky není obtížná, pokud je včas diagnostikována. O tom, jak se vypořádat s cukrovkou při těhotenství, jsme psali podrobněji v rozhovoru Cukrovka v těhotenství s prof. Kvapilem
3. Diabetici by měli méně jíst
Cukrovkáři by měli především jíst častěji po menších dávkách, nejlépe asi 5 – 6 krát denně. V úhrnu se objem zkonzumované potravy nemusí lišit od necukrovkářů, jídelníček diabetika má ovšem jinou skladbu. Chybí bílý cukr, v hojné míře jsou naopak zařazeny některé skupiny potravin jako ovoce, zelenina, vločky nebo celozrnné pečivo. Kdy co jíst jsme pro vás psali již dříve.
4. Cukrovkáři nesmí vůbec jíst cukr
Jeden z těch úplně největších mýtů o cukrovce má pořád velkou sílu. Není to tak, že by diabetici nesměli jíst vůbec žádný cukr. Strava by měla být hlavně vyvážená. Diabetici přijímají cukr především v podobě příloh (brambory, rýže, pečivo apod.)
5. Inzulin je droga a lze si na něm vypěstovat návyk
Jde o potřebný hormon obsažený v našem těle. Že jde o drogu, to lze označit za nesmysl. Představa vznikla díky tomu, že si diabetici aplikují inzulin injekčními jehlami, tak jako narkomani jejich oblíbené látky.
6. Lidé s diabetem by neměli řídit vozidla
Obecně to neplatí, jediné nebezpečí nastává v momentě, kdy dotyčný dostane hypoglykemický šok. To je ovšem výjimečná situace, za normálních okolností nehrozí větší riziko než u zdravého člověka. Pacientovi, který v průběhu posledního roku má více než 2 závažné hypoglykémie (spojené s bezvědomím), je řidičský průkaz odebrán.
7. Cukrovka většinou končí slepotou nebo amputací
Takhle to zdaleka není vždycky. Kdo dodržuje životosprávu, výrazně snižuje riziko takových hrozivých konců. Důležité je především hlídat si váhu, hladinu cukru v krvi, krevní tlak a nekouřit. Když se tedy z úst lékaře dozvíme tuto diagnózu, nemusíme vůbec propadat panice.
8. Diabetikům škodí sport
Naopak, fyzická aktivita spíše pomáhá. Díky sportu, ale třeba i pravidelným procházkám, mohou svaly za přispění inzulinu lépe přijímat cukr. U cukrovky druhého typu má pohyb na nemoc přímý pozitivní dopad. U prvního typu alespoň pomáhá snížit množství inzulinu, které je třeba dodat injekčně.
Mimochodem, mezi těmi, kdo se potýkají s cukrovkou prvního typu, najdeme i celou řadu špičkových sportovců. Patří k nim například britský veslař Steve Redgrave, držitel pěti zlatých olympijských medailí na pěti po sobě jdoucích letních olympijských hrách.
9. Cukrovka je nakažlivá
Nakazit nás mohou jen bakterie nebo viry. Cukry v krvi rozhodně ne. Jediné, co může cukrovku na někoho přenést, jsou geny. I když ani tady to tak úplně neplatí. Přenášejí se určité predispozice k tomu, aby se choroba projevila. Pokud tedy máme v rodině hodně diabetiků, může to znamenat vyšší pravděpodobnost, že se cukrovka objeví i u nás.
10. Diabetici nemohou pít kávu
To zase tak daleko od pravdy není. Především by se měli vyvarovat většiny kupovaných druhů kávy (typu capuccino, cafe latté), většina totiž obsahuje příliš mnoho cukrů nebo tuků, jsou energeticky příliš náročné. U kávy z řetězců rychlého občerstvení to většinou platí dvojnásob. Esperesso, či jiná káva, ve které není přidán cukr nebo mléko, není zakázaná. Zajímá vás pitný režim u diabetiků?
2.1.2019 at 2:06
Prave sem se do cet ze deformin se nedoporucuje spitim jednou za ctrnact dni se sejdem pracovne a neco vypijem jaky byste doporucoval leky moc vam dekuji
15.3.2019 at 12:06
Ano Metformin se nemá rád s alkoholem. Hrozí riziko okyselení organizmu. Pokud si dáte sklenku vína nebo 1 pivo, tak nevadí, ale pokud plánujete větší oslavu, je jistější v den většího příjmu alkoholu tabletu metforminu vysadit.