Blíží se vánoční svátky
A s tím máme často spojené hodování, klid a pohodu. Ale jak je to s lidmi, kteří i ve slavnostní chvíli mají určitá dietní omezení, jako například diabetici? Většina z nás by ocenila zázračný recept na cukroví, po kterém se nezvedá hladina glykémie, netloustne se po něm, je zdravé a ještě nám bude výtečně chutnat. Nic takového však neexistuje.
Navíc se můžeme domnívat, že cukr je pro diabetiky to, čeho se mají nejvíce vyvarovat. Nahrazujeme pak cukr náhradními nebo umělými sladidly a to není právě nejlepší řešení. Strava pro diabetiky není jen o sladkém. Na co bychom se měli zaměřit snad o trochu víc jsou tuky. Právě tuky v těle snižují účinek inzulínu a tím se zvyšuje hladina cukru v krvi. Pokud tedy hledáme recept na méně sladké cukroví, musíme si uvědomit, že i cukroví s menším obsahem cukru bude mít vysokou energetickou hodnotu, a to právě pro velké množství tuků. Nabízí se varianta slaného cukroví, ale energetická hodnota těchto druhů bývá hodně podobná těm sladkým a množství tuků v nich může být i vyšší.
Pár tipů jak snížit energetickou hodnotu
Když uděláme několik malých změn v našem hodování, ve výsledku si můžeme pochutnat a přitom se cítit dobře.
- Na pečení cukroví a jiných dobrot používejte rostlinné tuky.
- Cukroví ke konzumaci si vybírejte spíše bez krémů a polev.
- Místo běžné mouky použijte celozrnnou mouku.
- Připravte si méně tučný bramborový salát – místo majonézy přidejte nízkotučný bílý jogurt.
- Kapra nesmažte, pečte ho nebo uvařte v páře třeba se zeleninou.
- Omezte alkohol, který obsahuje značné množství cukru a je velmi kalorický. Připijte si jen jednou sklenkou bílého suchého vína.
- Cukroví si dopřejte klidně i s cukrem, ale malé množství. Plánovaně, například ke svačině. Ideální je dát si dva tři kousky cukroví a doplnit ho ovocem.
- Nezapomeňte na pohyb! Po jídle vyražte na procházku. Každý pohyb méně nebo více sníží hladinu cukru v krvi (glykémii)!
Jako inspiraci uvádím recept na cukroví, který je oproti běžným druhům méně kalorické a s menším množstvím cukrů. Dále dva recepty na jednohubky, vhodné místo klasických chlebíčků.
Vánoční mrkvové cukroví
Na těsto potřebujeme: 1 kus cukroví = 1,1 g tuku a 3 g cukru
- 100g rostlinného tuku (nebo másla)
- 300g špaldové celozrnné hladké mouky
- 3 větší mrkve
- špetka soli
Na obalení:
- sušené kukuřičné mléko na obalení
- vanilka
- skořice
Postup:
Očištěnou mrkev nastrouháme na velmi jemno. Poté smícháme s tukem, který jsme nechali trochu povolit při pokojové teplotě. Přidáme špetku soli a podle potřeby vodu. Pořádně propracujeme, dokud se všechny ingredience nespojí ve vláčné těsto. Kdo má rád sladší sušenky, tak může přidat lžíci třeba javorového nebo rýžového sirupu a podle potřeby přidat trošku více mouky. Hotové těsto zabalíme do potravinové fólie a uložíme minimálně na hodinu do lednice. Poté vyválíme těsto na cca půl centimetru tlustý plát. Z něj pak vykrajujeme různé tvary. Klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme cca 15 minut na 180 °C. Hotové sušenky by měly být narůžovělé. Pozor, každá trouba peče jinak, proto je třeba si to hlídat. Po upečení ještě teplé obalujeme v sušeném kukuřičném mléce, do kterého jsme předtím zamíchali skořici a vanilku. Množství skořice i vanilky si určete sami, podle toho, jak máte rádi.
EXTRA TIP:
- Kukuřičné sušené mléko se prodává pod názvem „kukuřičný nápoj“. Můžete však nahradit i rýžovým nebo ovesným nápojem. Vše uvedené seženete ve zdravých výživách nebo i v supermarketu.
Okurková kolečka s lososem
Ingredience:
- 1 salátová okurka
- 200g lučiny (třeba té domácí z vykapaného jogurtu)
- 100g uzeného lososa
- 1 svazek kopru + na ozdobu
- sůl, pepř
Postup:
- Kopr nasekejte najemno (nezapomeňte si nechat snítky na ozdobu jednohubek) a vmíchejte do lučiny. Osolte a opepřete.
- Okurku nakrájejte na kolečka. Na každé kolečko zdobičkou nastříkejte koprovou lučinu, přidejte kousek lososa a snítku kopru na ozdobu.
Okurkové jednohubky
- Na jednohubky potřebuji salátovou okurku – operu ji a osuším, Potom ji i se slupkou nakrájím na 0,5-1cm silná kolečka.
- Na plátky okurky položím plátek sýra (eidam, gouda, ementál apod.) a nastříkám na něj kolečka lučiny smíchané s trochou křenového pomazánkového másla. Na párátko s ozdobným zakončením (abych se nepopíchala 🙂 si napíchnu oprané a osušené cherry rajčátko, nejlépe pěkně červené a kulaté. Párátko s rajčetem zapíchnu do středu okurky, takže se rajčátko pěkně posadí do sýrového kroužku.
Může tedy diabetik cukroví?
Může, ale! Každý diabetik ví, že se má řídit zásadami, které udržují optimální hladinu cukru v krvi, se sladkým nepřehánět, ale není nikde psáno, že by diabetik cukroví měl vysloveně zakázané. Pokud nepatříte mezi ty, kteří si připravují speciální jednohubky, buďte co nejvíce opatrní k obsahu cukrů a tuků, dbejte na zvýšenou opatrnost při konzumování klasického cukroví a hlídat si glykémii!
Napsat komentář