Pneumatiky nebo oblečení, to každý člověk v zimě přizpůsobuje chladnějšímu a vlhčímu ročnímu období. Diabetici toho sledují ještě o něco více. Co všechno je pro cukrovkáře důležité v zimě? Jak se vyhnout infekčním chorobám a jak přizpůsobit pohybové aktivity počasím ztíženým podmínkám?

 

Pojďme si projít pět tipů na to, jak může člověk s cukrovkou přizpůsobit svůj režim zimě.

1. Rozhodně sportovat, ale s rozumem

Pravidelný pohyb je důležitý pro všechny, pro diabetiky dvojnásob. Ovšem lidé s cukrovkou by se na sjezdovku nebo na výlet na běžkách raději neměli vydávat sami. A ti s tzv. diabetickou nohou by měli končetinu častěji kontrolovat. Mají v ní menší citlivost, a tak jim snadno unikne vznik omrzlin. Proto je nutné nohu každý den prohlížet a při objevení puchýřků nebo je-li noha studenější než obvykle, musí dotyčný vyhledat lékaře.

K chybám, kterým by se lidé při cukrovce měli vyvarovat, patří i to, že jdou sportovat nalačno. Pohybovou aktivitu by měli odložit i v případě aktuálního výkyvu hladiny krevního cukru. Je dobré si ji před výkonem změřit. Ovšem raději někde v teple, v mrazu nemusí glukometr fungovat správně.

Diabetik by také měl, obzvláště při sjezdovém lyžování a podobných aktivitách se zvýšeným rizikem úrazu, mít u sebe náramek nebo štítek oznamující, že trpí cukrovkou. V případě nehody má pro lékaře tato informace zásadní význam.

2. Konzumovat dostatek potravin bohatých na vitamíny

Další nebezpečí je docela nenápadné. Jde o to, že v zimě máme tendenci konzumovat těžší, méně výživově hodnotné potraviny. Většina lidí má tendenci v této době přibírat na váze. Z ulic také mizí trhy s čerstvou zeleninou a ovocem. I když jich najdeme na pultech obchodů i tak dost, podíl jídel obsahujících velké množství vitamínů a minerálů u leckoho klesá. Je třeba hlídat, aby se to nedělo.

3. Dávat pozor na správnou teplotu inzulínu

Tak jako mu v létě škodí příliš vysoké teploty, tak ho v zimě ohrožují i ty nízké. Může dokonce zamrznout. Pokud tedy někdo plánuje delší pobyt venku v teplotách pod bodem mrazu, neměl by mít inzulín někde v tašce nebo batohu, ale raději v náprsní kapse či jinde, kde ho ohřívá tělesné teplo. Předejít promrznutí vám také napomohou speciální pouzdra určená pro inzulinová pera a související aplikační pomůcky, např. od značky Frio.

4. Otužovat se

Na odolnosti organismu v těžkém období se dá pracovat během celého roku. Systematické otužování doplněné ještě očkováním proti chřipce nebo zápalu plic může výrazně zvýšit odolnost organismu proti nákazám, které v těžších případech mohou u diabetika skončit hospitalizací.

5. Vyhýbat se infekcím

I ty banálnější mohou za určitých podmínek cukrovku zhoršit. Stojí pro to za to v rizikových obdobích na konci roku omezit účasti na masových akcích a pohyb v prostorech s velkou koncentrací lidí. Je zde velké riziko nákazy. Také se doporučuje pobývat v dobře větraných prostorech.

 

 

 

Rate this post