FreeStyle Libre Flash Glucose Monitoring Systém

O co se jedná?

Jedná se o zařízení velikosti cca 3x3cm, uživatel jej nejčastěji zavádí do podkoží trojhlavého svalu na paži. Tento voděodolný senzor zvládá informovat svého uživatele o aktuálních hladinách krevního cukru po dobu 14 dnů a není jej nutno kalibrovat. Znamená to, že není nutné navíc kontrolovat hladinu glykémie glukometrem.

Hodnota aktuální glykémie se zobrazí vždy, když malou čtečkou scenujeme (přejedeme) nad senzorem. Čtení je naprosto bezbolestné a trvá asi 1 sekundu a je možné scanovat i přes oblečení.

Výsledky krevního cukru jsou vyhodnoceny jako nízké, vysoké, stabilní, v poklesu či vzestupu a to za posledních 8 hodin, kdy lze získat záznam křivky uplynulých měření.

Pro koho je FreeStyle Libre vhodný?

Zejména pro diabetiky, kteří jsou léčeni 4 injekcemi inzulínu denně. Odpadá nutnost bolestivého měření glykémie před každým jídlem, které je ale pro stanovení správné dávky inzulínu potřebné. Při použití tohoto systému vždy, když pacient chce znát hladinu glykémie, pouze přejede čtečkou a má jasno. Inzulín podle kolísání hladiny glykémie je pak možno podávat podle potřeby. Zkušenosti prvních uživatelů ukazují, že pokud pacient denně kontroluje výši glykémie alepoň 15x, dochází k výraznému zlepšení stavu diabetu, snížení kolísání hladin glykémie.

Narozdíl od současně užívaných systémů kontinuálního monitoringu FreeStyle Libre ale nemá systém alarmů, tedy upozornění na blížící se hypo nebo hyperglykémii. Není tedy vhodný pro pacienty, kteří nerozpoznávají hypoglykémie.

Flash glucose monitoring bude dostupný na českém trhu na podzim 2018. Očekáváme částečnou úhradu zdravotními pojištovnami pro určité typy pacientů.

Více se můžete dočíst zde.

MUDr. Dagmar Bartášková

 

 

Rate this post