Dodnes není přesně známo, co způsobuje rozvoj onemocnění diabetu 2. typu. Jisté ale je, že riziko rozvoje DM2 ovlivňuje rodinná anamnéza, věk a etnická příslušnost. Vznik této nemoci je pravděpodobnější, pokud trpíme nadváhou či obezitou.

A může to být právě alkohol, který při nadměrné konzumaci vede k nárůstu hmotnosti a druhotně se může podílet na vzniku či zhoršení kompenzace diabetu. Alkohol je totiž energeticky velmi vydatný.

Jak ovlivňuje alkohol naše tělo?

Všeobecně je známé, že alkohol v mírné konzumaci lidskému zdraví neškodí. Oproti abstinentům je u mírných konzumentů v některých pracích popisováno snížené riziko infarktu, mrtvice a předčasného úmrtí.

Obzvlášť u alkoholu je ale důležité rčení – všeho s mírou. To znamená, nekonzumovat více než 2 nápoje denně (u mužů) a 1 nápoj (u žen).

Méně známá už jsou fakta, která nám odpovídají na otázku – jak ovlivňuje nadměrné množství alkoholu naše zdraví?

Alkohol a lidské (ne)zdraví

Slinivka břišní

Konzumace vyšší dávky alkoholu může způsobit nadprodukci trávících enzymů slinivky břišní. To může vést k zánětu slinivky, který se nazývá pankreatitida. Při déletrvajícím zánětu (chronická pankreatitida) se postupně nahrazuje tkáň slinivky vazivem, čímž dochází k její nedostatečné funkci. To může vést ke snížené produkci inzulínu a vzniku diabetu.

Játra

Játra jsou největší exokrinní žláza lidského těla, která slouží jako centrum zpracování živin získaných z potravy. Mají metabolickou a detoxikační funkci, tvoří zásobu glykogenu (zásobní polysacharid u živočichů), bílkovin a tuků. Také vylučují žluč, která se podílí na trávení.

Dlouhodobé užívání alkoholu narušuje (nejen) detoxikační funkci jater. To vede ke vniku zánětlivého onemocnění jater a k přestavbě struktury jaterní tkáně. Jaterní tkáň se mění ve vazivovou, probíhá chronický zánět, výsledek se nazývá cirhóza. Čím více se stav jater zhoršuje, tím víc se zhoršuje i detoxikační funkce. To vede k hromadění toxinů a odpadů v našem těle.

Žaludek

Alkohol způsobuje vyšší produkci žaludeční kyseliny, než je obvyklé, a to může způsobit gastritidu (zánět žaludku). Podráždění a zánět žaludku může vést ke vzniku vředů a krvácení. Bolest žaludku po pití alkoholu může být také známkou chronické cholecystitidy (zánět žlučníku).

Srdce

Dlouhodobé a nadměrné užívání alkoholu může vést k poškození srdce. Při konzumaci alkoholu se zvyšuje krevní tlak a krevní tuky. Tím se zvyšuje riziko infarktu myokardu, hypertenze a mrtvice.

Centrální nervový systém

Alkohol narušuje komunikační cesty v mozku a tím ovlivňuje jeho funkci. Toto narušení může způsobit změnu nálady, chování a ztěžuje jasné myšlení i koordinaci. Zpomaluje reflexy, způsobuje špatný úsudek, poruchu paměti a mnoho dalších. Při nadměrném požití alkoholu může dojít k poškození buněk v centrální nervové soustavě, což vede ke stavu známému jako neuropatie. Neuropatie způsobuje střídání pocitů slabosti, pálení, bolesti a necitlivosti v nohách a rukou. A rovněž se řadí k dlouhodobým komplikacím cukrovky.

Alkohol a hypoglykemie

Hypoglykemie je stav, kdy hladina krevního cukru klesá pod 3,9 mmol/l. Nejčastější příčinou je větší pohyb, menší jídlo, někdy je to nesprávně zvolená dávka léků na cukrovku. Lehká hypoglykémie není nebezpečná, pokud ale krevní cukr klesá níže a pacient správně nerozpozná, že se jedná o hypoglykémii, může jít o stav vážně ohrožující život diabetika.

Jedna z možných příčin hypoglykémie může být totiž nadměrná konzumace alkoholu spolu s léky na cukrovku (zejména pak s inzulínem).

Může být složité pochopit, proč alkohol – tekutina plná cukrů, způsobuje pokles glykémie. Nemělo by to být naopak?

Naše játra jsou nedílnou součástí regulace hladiny glukózy v krvi. Játra obsahují „nouzové zásoby“ glukózy – jaterní glykogen. Ten se uvolňuje do krve tehdy, pokud glykémie klesne příliš nízko. Během dne jsou játra zodpovědná za uvolňování glukózy do krve stabilní rychlostí. Po konzumaci alkoholu jsou játra příliš zaneprázdněna jeho odbouráváním. A nejsou tak schopna glukózu doplňovat.

Riziko hypoglykémie po požití alkoholu je zvláště závažné, pokud se během šesti hodin nenajíme. Tedy nepřijmeme sacharidy (glukózu) stravou. To způsobí, že bude tvorba nové glukózy pro játra ještě obtížnější. Podle americké diabetické asociace může alkohol způsobit hypoglykemii krátce po pití ale i až 24 hodin poté.

Při konzumaci alkoholu se doporučuje průběžně kontrolovat hladinu glukózy v krvi. A to především před spaním. Tehdy musí být na bezpečné úrovni mezi 5,5 a 8,0 mmol /l. Pokud je glykémie příliš nízká, je nutné přijmout sacharidy stravou (např. krajíc chleba).

Další extrémně nebezpečná situace se může objevit, když po požití alkoholu usneme, aniž bychom přemýšleli o hladině cukru v krvi. Pokud tak učiníte, může dojít k hypoglykémii přes noc. V krajních situacích takový stav může končit i smrtí.

Hladinu glukózy v krvi zkontrolujte:

  • Před pitím
  • Před spaním
  • až 24 hodin poté

Pozor! Hypoglykémii způsobenou alkoholem nezachrání ani injekce glukagonu. Glukagon totiž povzbuzuje uvolnění glukózy z jaterních zásob. Játra jsou ale zaměstnána alkoholem.

Glukagon je hormon, který používají diabetici 1. typu při závažné hypoglykémii.

Alkohol a nutriční hodnoty

Nejen že je alkohol sám o sobě vysoce kalorický, ale také stimuluje chuť k jídlu. Je prokázáno, že při konzumaci alkoholu preferujeme tučná jídla před ovocem a zeleninou. To vše vede ke zvýšenému energetickému příjmu.

Pivo

Pivo je nápoj vyráběný z obilného sladu, vody a chmele pomocí pivovarských kvasnic. Obsahuje relativně malé množství etanolu, ale vysoký obsah sacharidů (sladového cukru) a vody. Dále obsahuje bílkoviny, minerální látky (draslík, sodík, chloridy, vápník, fosfor, křemík, zinek a hořčík) a vitaminy skupiny B.

Po požití alkoholického piva cukr v krvi stoupne, protože jaterní buňky jsou spalováním etanolu zaměstnány jen málo.

Nealkoholické pivo obsahuje snížené množství etanolu a stejné množství sacharidů jako pivo alkoholické. Glykemie po jeho konzumaci také stoupá.

Diabetické pivo obsahuje snížené množství sacharidů, ale obsah etanolu je nezměněný. I při konzumaci tohoto nápoje je třeba počítat s navýšením glykémie.

0,5 l Energie (kJ) Etanol (g) Sacharidy(g) Bílkoviny(g)
Pivo 10 775 16 10 1
Pivo 12 990 18 21 2,5
Pivo tmavé 12 956 18 24 2,2
Gambrinus dry dia 4% 542 16 4 1,5
Birell světlý nealko 435 2 25 1

Víno

Červené víno se vyrábí procesem kvašení pouze z modrých hroznů. Právě barva jejich slupky ovlivňuje zbarvení červeného vína. A proto obsahuje červené víno vyšší podíl resveratrolu než víno bílé.

Bílé víno je vyrobeno procesem kvašení z bílých, růžových, červených i modrých hroznů. Na rozdíl od vína červeného není rmut (hrozny bez stopek a jadérek) kvašený, ale pouze lisovaný. Díky tomu barviva slupek neovlivní výslednou barvu vína.

Víno růžové se vyrábí stejně jako víno červené, ale vyluhovaní barviva do moštu trvá kratší dobu.

Věděli jste že, resveratrol je antioxidační látka, které se připisuje pozitivní efekt na metabolismus tuků, kardiovaskulární a nádorové onemocní? Metaanalýza z roku 2014 (1) dokonce naznačuje pozitivní efekt na hladinu glykémie i citlivost na inzulín u diabetických pacientů. Je nutno ale dodat, že láhev vína obsahuje asi 5mg resveratrolu. Pozitivní efekt na zdraví byl prokázán při jeho suplementaci nad 150 mg/den. To by pro nás znamenalo denně vypít 30 láhví červeného vína. Kromě hroznového vína je resveratrol obsažen např. v arašídech, jahodách, borůvkách, brusinkách, rybízu a morušovníku.

Podle obsahu cukru jsou vína dělena na:

  • Suchá (4 g/litr)
  • Polosuchá (4,1-12 g/litr)
  • Polosladká (12,1-45 g/litr)
  • Sladká (45 a více g/litr)

Víno obsahuje více etanolu než pivo, obsah sacharidů se liší druh od druhu. Tím se liší i jejich kalorická hodnota. Nejvíce sacharidů obsahují vína sladká a dezertní.

Víno je složeno především z vody, sacharidů, organické kyseliny, dusíkatých látek, vitaminů skupiny B, C, H, minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, mangan), aromatických látek, stopových prvků, tuku, oleje a vosku.

200 ml Energie(kJ) Etanol(g) Sacharidy(g)
Víno červené suché 618 19 0,8
Víno bílé suché 560 15 1
Víno šumivé suché 728 21 7

Destiláty, likéry

Destiláty obsahují vysoké množství etanolu (40 g/100 ml) i energie (až 1200 kJ/100 ml), ale žádné sacharidy. Po jejich konzumaci může lehce dojít k hypoglykémii. Proto jsou při diabetu nevhodné. Likéry naopak obsahují vysoké množství cukru. Ani ty nejsou vhodné.

50 ml Energie (kJ)
destiláty
Finlandia vodka 482
Slivovice 45% Jelínek 587
Beefeater Gin 508
Jack Daniels Tennessee whiskey 40% 454
Captain Morgan rum 424
likéry
Jagermeister 515
Becherovka 600
Fernet Stock 448

Alkohol a ráno

Hlavním důvodem kocoviny je etanol – alkohol v našich nápojích, který působí diureticky(močopudně). Následkem toho vzniká dehydratace, která je jednou z hlavních příčin symptomů kocoviny.

I proto je důležité alkoholické nápoje prokládat nealkoholickými, hlavně vodou. Kromě toho, že se budeme hydratovat také ušetříme nějaké kalorie a cukry.

Tělu trvá asi hodinu, než zpracuje každou přijatou jednotku alkoholu. Proto je dobré zvážit přestávku před koncem večera, díky čemuž může tento proces začít ještě před spaním. Šance na kocovinu následující den jsou nižší.

Kdy říct NE! alkoholu

Existují chvíle, kdy bychom se měli vyvarovat pití alkoholu. Ty zahrnují:

  • Pokud je hladina cukru v krvi nekontrolovaná
  • Při léčbě metforminem
  • Při onemocněním jater
  • Při onemocnění pankreatitidou
  • Při pokročilé neuropatií (poruchami nervů způsobenými cukrovkou) a retinopatii (postižení zraku způsobené cukrovkou) a s vysokým krevním tlakem
  • Při těžké hypertriglyceridemií (zvýšené triglyceridy v krvi)
  • Při zneužívání alkoholu nebo pití alkoholu v minulosti

 

Mgr. Beáta Bohnerová

 

(1) Kai Liu, Rui Zhou, Bin Wang, Man-Tian Mi; Effect of resveratrol on glucose control and insulin sensitivity: a meta-analysis of 11 randomized controlled trials, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 99, Issue 6, 1 June 2014, Pages 1510–1519, https://doi.org/10.3945/ajcn.113.082024

 

4/5 - (2 votes)