Nutriční poradna nemusí sloužit výlučně hubnutí, ba naopak mám velkou radost, když mohu poradit dětem s metabolickými poruchami, nebo když přijde pro radu čerstvá maminka. Je to krásná práce a přináší velkou radost na obou stranách.

Pomoc s kojením je zásadní ihned od začátku, aby se maminka i miminko mohli pozitivně naladit na sebe navzájem a nebyla tak šance, aby se něco pokazilo. Snaha a možnost vlastního načasováním je asi základem, dále také lidský empatický přístup k oběma zúčastněným je klíčový. Vše začíná pozorováním a učením se navzájem o sobě, naučení se základní komunikace s dítětem, co nám vše říká svými pohyby a zvuky.

Velmi ráda spolupracuji s dětmi a těmito nejmenšími obzvlášť. Jejich zpětná vazba na události kolem nich je tak rychlá, okamžitá, až se člověk nestačí divit.

Proč je vůbec důležité kojit? To je hlavní otázkou a odpověď je prostá: kojení je nejlepší zdroj potravy pro naše děti.

Nejen, že svým složením odpovídá přesně na požadavky dítěte a to aktuálně z jednoho kojení na druhé, takže by se dalo říci i z hodiny na hodinu. Ale také působí velmi pozitivně na imunitu, dítě dostává hotové imunitní vzorce od matky.

Dalším velkým nezanedbatelným plusem kojení je vytvářející se vztah matky a dítěte – intimita, která při kojení probíhá, je nepopsatelná. Díky fyzickému kontaktu prsní bradavky a ústní sliznicí dítěte probíhají další přenosy informací a to nejen hmatové, ale také informace o prostředí, do kterého se dítě narodilo – vůně, chuť, také bakterie všudypřítomné na lidském těle. Jde o neustálý přenos informací z matky na dítě, které se tímto velmi učí.

Dále z nutričního hlediska se kojené dítě z prsu nepřekrmí, nemůže mít dlouhodobě vyšší energetický příjem, proto u kojených dětí v pozdějším věku nacházíme v menším množství incidence obezity či nadváhy. Dále má kojení také vliv na snížení výskytu potravinových alergií.

Také by se našel nemalý ekonomický plus – při kojení není třeba žádných lahviček, umělých formulí mlék, sterilizátorů apod.

Toto všechno se dá shrnout do celkových výhod kojení. Právě pro to, dlouhodobým doporučení WHO – světové zdravotnické organizace je: výlučné kojení minimálně po dobu prvních 6 měsíců dítěte.

Dnes jsou již vypracované celé kojící plány, jak postupovat ještě přímo v porodnici, aby se podpořilo kojení a opravdu odcházela z porodnice motivovaná maminka, která již kojí své dítě. Tímto plánem se řídí nemocnice, které jsou označovány jako Babyfriendly a splňují tím požadavky WHO a jsou v tomto směru školeni a certifikováni.

Začíná to již předporodní přípravou, kdy se lze informovat pomocí kurzů individuálních sezení s laktační poradkyní. Průběhy jsou různé, ale informace velmi podobné. Účel mají plnit takový, aby maminka byla motivována kojit a byla připravena na možné první nezdary. Můžou být obavy např. z tvaru bradavek, zejména u prvorodiček – většinou se to dá řešit, stačí se poradit.

Těsně po samotném aktu porodu je velice důležitý okamžik 60 minut, kdy by mělo být dítě položeno velmi nenásilným způsobem na bříško maminky pusinkou k bradavce a ponechat vlastnímu snažení se k prsu přisát. Je to přirozený novorozenecký reflex, každému děťátku to trvá jinak dlouho, ale nakonec se přece jen povede se alespoň trefit.

Pokud tomu tak není, může maminka ztratit motivaci kojit ještě v porodnici nebo po příchodu do svého domácího prostředí. Maminka se stává rozkojenou, až za několik dní až týdnů. Vše záleží na šikovnosti dítěte, jak je zralé a schopné dobrého sání a také na “šikovnosti” maminky, jak je poučená a trpělivá.

 

5/5 - (1 vote)