Kolo životní rovnováhy (Wheel of Life®) je velmi oblíbený nástroj, který se využívá především v profesionálním koučinku pro ucelený pohled na vlastní život. Jeho cílem je nám vizuálně, přehledně a rychle ukázat, které oblasti našeho života jsou či nejsou v rovnováze. Díky tomu si dokážeme sami identifikovat oblasti, které od nás vyžadují více pozornosti. A tím si svůj život obrátit k lepšímu.
Ten kolotoč známe všichni – málo času, mnoho úkolů, povinností a starostí. Rodina, zdraví, diabetes, práce, finance, osobní rozvoj, volný čas a ostatní individuální oblasti, které nejvíce ovlivňují náš život. Může se se stát, že čas pro naše životní oblasti rozdělujeme nerovnoměrně. Některé z životních oblastí mohou být nenaplněny, aniž bychom si to uvědomovali. A my se ocitneme v nerovnováze.
Naše duševní pohoda je podpořena nalezením vysoké úrovně významu v našich každodenních úkolech a činnostech. Pokud mnoho aspektů našeho bytí najde rovnováhu, pak obvykle následuje životní spokojenost, naplnění základních psychologických potřeb a spokojenosti. (Eakman, 2016).
Jednoduše řečeno, náš život je mimo rovnováhu, když nejsou naplněny naše základní psychologické potřeby (Ryan & Deci, 2018).
Kolo životní rovnováhy
Představme si náš život jako kolo rozdělené na 6-12 dílů. Čím více dílů nebude naplněno a čím více bude naše kolo kostrbaté, tím méně se toto kolo bude točit nebo se nebude točit vůbec.
Jak tento nástroj používat?
- Nejprve si vyjmenujeme vlastní životní oblasti, které jsou pro nás důležité a tvoří náš život, jako např.: rodina a přátelé, partner a děti, peníze a finance, kariera a práce, zdraví a pohyb, zábava a rekreace, životní prostředí, komunita, osobní růst a učení, duchovnost atd.
- Namalujeme si kruh (nebo vytiskneme hotový kruh rovnováhy na konci článku), který podle počtu životních oblastí můžeme rozdělat na min. 6, 8, 10 až maximálně 12 segmentů.
- Do každého segmentu doplníme skóre, od 1 do 10, kdy skóre jedna značí naši nejnižší spokojenost a skóre 10 naši nejvyšší spokojenost.
- Nebo můžeme využít barevné pastelky – zelenou, oranžovou a červenou a segmenty ohodnotit vizuálně
- Po vyplnění kruhu rovnováhy následuje jeho hodnocení.
Za prvé si položíme otázky, které se týkají kruhu jako celku:
- Když se podíváme na tvar kola, jak se cítíme?
- Co nás nejvíce překvapuje?
- Kterou kategorii bychom nejraději zlepšili? S jakou kategorií bychom nejraději začali?
- Jak v současné době trávíme čas v jednotlivých oblastech?
- Co potřebujeme ke zlepšení skóre v jednotlivých oblastech?
- Jaké malé kroky by měly nejvýznamnější vliv na naši spokojenost?
- Mohlo by jedno opatření zlepšit více než jednu oblast?
Za druhé si položíme otázky, které se týkají jednotlivých segmentů:
- Proč tato oblast vyžaduje naši pozornost?
- Co by se muselo stát, abychom zvýšili svou spokojenost o jedno skóre?
- Jak vyrovnaní se cítíme v této oblasti svého života?
- Proč jsme dali toto skóre?
- Chybí v této oblasti našeho života něco, co by mohlo ovlivnit naše skóre?
- Existuje něco, co by mohlo přidat hodnotu této oblasti a změnit skóre?
Kolo rovnováhy si můžeme kdykoliv a pravidelně zopakovat, abychom věděli, jakým směrem se v životě vyvíjíme.
A co vaše kolo životní rovnováhy, točí se?
Možná se ptáte, proč téma KOLO ŽIVOTNÍ ROVNOVÁHY publikujeme na webu, který se zaobírá primárně léčbou cukrovky. Léčba diabetu není pouze o lécích, dietě či pohybu. Důležitá je i psychická pohoda. Některé nenaplněné segmenty v kole rovnováhy mohou přímo i nepřímo ovlivnit léčbu diabetu.
Např. mohou způsobovat stres nebo psychickou nepohodu a tak ovlivnit naši životosprávu – čas na jídlo, přejídání, nárůst hmotnosti. Následně dojde ke zvýšení glykémie či delšímu zhoršení kompenzace diabetu. U některých jedinců může být nerovnováha důvodem, proč svoji cukrovku neřeší a neléčí vůbec.
Naším společným cílem je zlepšit kvalitu života diabetiků, snížit nemocnost a riziko vážných zdravotních komplikací při dlouhodobě nedostatečně kontrolované cukrovce. K tomuto cíli vede více cestiček.
Proto jsme se inspirovali a vytvořili jsme pro vás speciální úkol. KOLO ROVNÁHY DIABETU. Máte odvahu ho vyplnit?
Napsat komentář