Těhotenství je krásné a plné očekávání, těšíme se na nového člena rodiny. Může to ale také být těžké a únavné období. A na základě toho jak nám je, musíme také k sobě přistupovat.

Mnozí z nás jsme se setkali s pohledem na těhotenství, jako na jiný stav, někdy z pohledu druhých až jako na stav nemocný. Musíme o sebe více dbát, musíme se hýčkat, atd. Ale jako by do této definice nepatřil vůbec zdravý pohyb. A právě pohyb nám dodává endorfiny, a tím nadšení a dobrou náladu, kterou v tomto období potřebujeme nejvíce.

Pohyb

Když aktivní žena, která doposud sportovala běžně i na vyšší úrovní, například každý den běhala, přestane ze dne na den úplně sportovat, protože je těhotná, nedává to žádný smysl. Naopak to ženě a potažmo i dítěti uškodí. Zaručeně začne ženě pohyb chybět a tím bude frustrovaná, což neprospívá nikomu.

Jaký vliv by mohlo mít ukončení pohybu ve chvíli, kdy držíme v ruce pozitivní těhotenský test?

Ukončení pohybu by vedlo pravděpodobně k rychlejšímu nárůstu hmotnosti a pravděpodobně i k vyššímu než při aktivním těhotenství. Při takovémto rychlém nárůstu hmotnosti hrozí zvýšení tlaku, i zvýšení cholesterolu v krvi, také např. zvýšená dušnost a co je velmi důležité – větší prevalence gestačního diabetu. Není tedy dobré ukončit pohybově aktivní život, pokud nám to těhotenství dovoluje – pokud je bezproblémové. Ba naopak, doporučuje se i ženám, které dříve cvičily zřídka nebo vůbec, začít pravidelně cvičit nebo alespoň zařadit pravidelný pohyb do svého běžného dne.

Často se v rané fázi setkáváme s nevolnostmi, velkými pocity únavy a představa sportování do této fáze nepasuje. To je přirozené, ale ne všechny mají tento průběh prvního trimestru. Mnohé ženy ani nepoznají, že se něco změnilo a v těchto případech se velmi doporučuje pokračovat se střední intenzitou ve sportu na kterou je tělo zvyklé a s lehčí intenzitou, pokud zvyklé není. Těhotenství nám tedy dává určitý směr následným tréninkům, nebudeme je prodlužovat nebo zvyšovat intenzitu, ale úplně bez problémů můžeme dále pokračovat pokud nám v tom nebrání zdravotní stav náš či miminka, jinými slovy pokud je těhotenství fyziologické a bez problémů.

Pro upřesnění zde uvedu, co je střední intenzita tréninku. Např. svižná chůze minimálně 5 km/h, lehký běh, nordic walking, cyklistika kolem 15 km/h, plavání (kraul, prsa) apod. A k těmto výkonům přidáváme také přiměřené navýšení energetické potřeby tedy cca o 10% více kcal na den, záleží na intenzitě tréninků a nutričním stavu ženy. Rozhodně se nedoporučuje v těhotenství držet redukční diety. Pokud nastávající maminka trpí mírnou až střední obezitou do BMI 34, může mít lehce redukční režim, který byl nastaven již dříve, ale spíše strava spočívá ve zdravém a vyváženém poměru živin a přidání pohybu, pokud to těhotenství dovoluje. Výsledkem potom může být jen decentní úbytek na váze kolem 5 kg za celé těhotenství. Při nadměrné obezitě se cvičit nedoporučuje, tam stačí jen pohyb běžný a tím je chůze.

Mnoho benefitů, které z této kombinace vyplývají, mají vliv i na zdravotní stav dítěte, kromě samozřejmého pozitivního vlivu na matku. Pohybem se dá krásně preventivně předcházet příliš rychlému nárůstu hmotnosti v průběhu těhotenství a také gestačnímu diabetu, který je dnes v populaci velmi rozšířen a tím i k omezení novorozenecké žloutenky či nadměrnému přibírání dítěte před narozením.

Může tato prevalence cukrovky souviset právě s tím, že aktivní těhotenství je zatím tak trochu tabu, nebo také s celkovým životním stylem v dnešní populaci – myšleno sedavé zaměstnání, stres a spěch, a nebo se zvyšující se věkovou hranicí prvorodiček?

Zatím nejsou výzkumy, které by potvrzovaly, že pohyb má nespornou výhodu pro dítě, matku a celý průběh těhotenství, ale naopak jsou průzkumy, které potvrzují negativní vliv sedavého těhotenství na plod i matku. A to právě proto, že v těchto případech stoupá prevalence gestačního diabetu, obezity matky a potažmo dítěte, vlivem genetiky.

Vlivu genetiky na vývoj dítěte se úpěnlivě věnuje Dr. Thomas Verny již od 60 let minulého století. V 80. letech vyšla také velmi zajímavá kniha Tajný život nenarozeného dítěte, která je neuvěřitelně nadčasová. Popisuje věci, kterým se i nyní mnozí z nás budeme divit. Mimo jiné také vypráví v rozhovorech o zkušenostech matek s hlasovým propojením se svými dětmi v průběhu těhotenství, které mělo na tyto děti, se kterými si rodiče povídali přes břišní stěnu, silný vliv – měli mnohem lepší a stabilnější společný vztah. To jen něco málo navíc k tématu pro zajímavost. Zmiňuji ji, protože ta kniha opravdu zajímavá je. Bohužel je k dostání jen ve slovenštině.

Strava

Je jasné, že bychom neměli zapomínat i na stravu, která je v těhotenství zásadní. Můžeme zmínit základní pravidla, kterými by se měla nastávající maminka řídit, která jsou obecně známá.

Čeho se vyvarovat?

  • omezení alkoholu, kouření a stresu
  • syrovému a nedopečenému masu a to i rybám (sushi) a vejcím
  • kávě a silnému černému čaji a energetickým nápojům pro obsah kofeinu a teinu
  • medu pro možný výskyt listerie
  • plísňovým sýrům
  • vnitřnostem (např. játra pro bohatý zdroj vitaminu A)
  • obecně doplňkům stravy (např. rybí tuk a multivitaminy s obsahem vitaminu A)

Co naopak preferovat?

  • ovoce a zeleninu
  • bílkoviny – navýšení jejich potřeby o 15 %
  • mléčné výrobky i pro bílkoviny i vyšší obsah vápníku a s tím související také ořechy a mák
  • ryby, olivový olej, mandle, lískové a vlašské ořechy – nenasycené MK – omega 3 a 6 kyseliny pro dobrý vývoj zárodečných listů a následně nervové soustavy dítěte
  • pitný režim – proti bolesti hlavy, která je typická při zvyšování množství krve v krevním oběhu
  • relaxovat pomocí pohybu i odpočinku s oblíbenou hudbou, to znamená být v pohodě.

Doporučuji také nepodléhat příliš chutím. Nyní nemůžete vše, co jsme si doposud zakazovaly. Nadále dodržujeme pravidla zdravé stravy, a pokud jsme tak nedělaly, tak nyní je opravdu na čase. A neplatí, že můžeme jíst za dva. Zvyšuje se nám bazální potřeba energie o 15% to ano, ale ne více.

Když nebudeme přehnaně, obsesivně sledovat vše, co se děje a budeme tím více v klidu, bude nám celkově lépe. A to je to nejdůležitější. Vždy jde o to, aby byla matka v co největší pohodě a bezpečí, aby se také takto cítilo dítě, které nosí.

Rate this post