Možná zrovna koukáte v práci za monitor do okna, kde hezky svítí sluníčko a přemýšlíte nad tím, že byste rádi vyrazili ven a začali se hýbat.
Pohyb nám dodává elán, dobrou náladu, naplňuje nás endorfiny, tyto tzv. hormony štěstí dokáží zlepšit celý den. Ale to není zdaleka jediná výhoda pohybové aktivity. Mnoho onemocnění ovlivňuje to, jak často a v jaké intenzitě se hýbeme.
Soubor onemocnění zvaný metabolický syndrom, o kterém se poměrně často zmiňuji, je zářným příkladem, kde může pohyb udělat divy.
Při aerobní pohybové aktivitě se spaluje tuk a to i ten viscerální. Ten ovlivňuje funkci vnitřních orgánů jako jsou ledviny, játra, slinivka, střeva a i srdce a plíce. Dále pohyb využitím cukru z krve snižuje glykémii a následně zlepšuje celý glykemický profil. Pokud klesne v těle viscerální tuk, klesá také hladina cholesterolu v krvi. Krevní tlak je také navázán na množství vnitřního tuku, takže jej můžeme opět pozitivně ovlivnit pohybem.
Ve chvíli, kdy k pohybu přidáme i zdravou pravidelnou stravu, máme vyhráno. Není to samozřejmě změna ze dne na den, máte-li trpělivost a vůli zvládnete změnu hravě. Je dobré, osvojit si celkově zdravé návyky natolik, že je přijmete za sobě vlastní a dále na ně nemusíte myslet.
Pojďte do toho!
Zjednodušeně řečeno, fyzickou aktivitu rozdělujeme do dvou kategorií – aerobní a anaerobní.
Anaerobní aktivitou myslíme, takovou, při které ve svalech neprobíhá přenos kyslíku a vzniká kyselina mléčná. Známe ji, jako pálení ve svalech při únavě svalů. Anaerobní pohyb vykonáváme za vyšší tepové frekvence a kratší dobu, přičemž zde záleží na trénovanosti svalů. Tímto typem tréninku pracujeme zejména na utváření svalové síly a budujeme množství svalové hmoty.
Aerobní pohyb se nazývá proto, že probíhá za přítomnosti kyslíku ve svalech, je to pohyb probíhající za nižší tepové frekvence delší dobu v kuse. Po prvních 10 až 15 minutách nastává přechod z anaerobní fáze do aerobní fáze pohybu, protože zde přichází změna zdroje energie pro svaly. Zprvu je bráno palivo ze zásob sacharidů ve svalech a v játrech, a postupně, když se zásoby vyčerpají, přechází tělo ke spalování zásob energie z uložených tuků. Tento proces je to nejdůležitější pro většinu z nás, kteří jsme se někdy snažili snižovat váhu. Pro ty, kteří již nemají ani gram tuku je to problematické, proto doplňují sacharidy v průběhu tréninku či závodu.
Ano potřebujeme také tvořit svalovou hmotu a sílu ve svalech, která se tvoří zejména anaerobním tréninkem. Ale zprvu je dobré získat vytrvalost a kondici. A tím nemyslím uběhnout maraton, ale vydržet na rotopedu alespoň 30 minut v kuse na nejlehčí převod a postupně přidávat. Při aerobní aktivitě se také zvyšuje množství svalové hmoty v těle, díky regeneraci používaných svalových partií, proto je důležité po tréninku doplnit stavební hmotu, tou jsou bílkoviny – nejvíce jich najdeme v mase, sýrech, tvarohu, vajíčkách atd.
S hezkým počasím to ven úplně láká!
A když není hezky tak si zacvičte doma .. 🙂
Domácí cvičení, tzv. home workouts, jsou velmi užitečná pro chvíle, kterou jsou časté v chladném počasí – chce se nám ven když sněží či prší? Proto si můžeme v klidu a pohodlí domova zacvičit na podlaze na podložce či jen tak na koberci.
Nepotřebujeme žádné speciální náčiní a pomůcky, stačí si v aplikaci, na webu nebo v knížce najít nějaká ta cvičení s vlastní vahou. Pomocí běžných věcí jako je židle, stůl, a nebo postel, můžeme procvičit všechny partie těla.
Nebo je tu další možnost, pořídit si přímo mechanický stroj na danou aktivitu je jich celá škála, jako je rotoped, běžecký pás elektrický nebo magnetický, či eliptický trenažer i veslovací stroj – vše podporuje aerobní pohybovou aktivitu a tím i spalování tuků v těle.
To už záleží jen na Vás co si vyberete. Za mě, nic nepředčí pohyb v přírodě a na čistém vzduchu.
A když jsem tedy zmínila nejznámější pohyb venku, tak bych v rámci aerobního pohybu zařadila svižnou chůzi, turistiku, nordic walking, jogging, jízdu na kole i elektrokole a koni, dále také různé skupinové cvičení venku na trávě nebo skupinové sporty jako jsou tenis, volejbal, fotbal, florbal, nohejbal apod. Nevynecháme ani vnitřní sporty jako je plavání, organizované skupinové cvičení a individuální apod.
Pomalejší cvičení jako je jóga či pilates dobře působí na zpevnění těla a osvalení coru, tedy středu těla. Pro spalování zde většinou nedosáhneme dostatečné tepové frekvence. Fungovala by hot jóga či pilates propojený s fitboxem či jiným svižným cvičením.
Napsat komentář