Intenzifikovaná inzulínová terapie je léčba diabetu 1. nebo 2. typu, kdy léčbou napodobujeme činnost zdravé slinivky. Tak dosahujeme nejlepších výsledků ve smyslu snížení kolísání hladiny krevního cukru. Obvykle je podáván jednou nebo dvakrát denně dlouhodobý inzulín (nejčastěji před spaním), který pomáhá udržovat v normě hladinu glykémie nalačno. Napodobujeme tak činnost slinivky, přes noc, kdy není příjem sacharidů, tělo stejně potřebuje nějaké malé množství inzulínu, aby pokrylo vzestup glykémie, který je dán jaterní produkcí. Zdravá slinivka pak do krve vypustí nárazové množství inzulínu vždy k jídlu podle toho, kolik cukrů jsme jídlem přijali. Tak, aby po jídle glykémie nekolísala a byla v normě. V reálné praxi pak pacient aplikuje bolusový inzulín (aplikuje jej inzulínovým perem nebo inzulínovou pumpou) před každým větším jídlem v odstupu cca 10-20 minut podle výše hladiny glykémie před jídlem. Pro účinek inzulín je totiž nutné čekat, než dojde k jeho vstřebání a dostatečnému ovlivnění glykémie, která po jídle stoupá.

Pro většinu pacientů, kteří si aplikují inzulín před jídlem je velmi obtížné tento odstup dodržovat, protože životní realita je obvykle jiná, než ideální doporučení z úst lékaře. Pokud ovšem bolusový inzulín (nebo-li inzulín k jídlu) je aplikován těsně před jídlem nebo v průběhu jídla, dochází k situaci, kdy za 1-2 hodinu po jídle je glykémie zbytečně vysoká (protože inzulín prostě ještě nefunguje) a za 3 hodiny po jídle zase může klesat zbytečně dolů, protože inzulín už funguje, ale cukry získané potravou v krvi už zase nejsou. Toto kolísání vede k nedostatečné kompenzaci diabetu a k riziku hypoglykémií.

Od roku 2018 máme nově k dispozici inzulíny, které se po aplikaci vstřebávají do 5 minut (inzulín aspart, inzulín lispro). Lze tak výrazně zlepšit kompenzaci diabetu jenom tím, že snížíme vzestupy glykémií po jídle. Doporučený čas aplikace tohoto inzulínu je 0-10 minut před jídlem podle výše glykémie, kterou si před jídlem naměříme. Pokud je glykémie v normě, tedy cca 5-7 mmol/l, aplikujeme inzulín a za 5 min je ideální doba k jídlu. Při glykémii vyšší je dobu možno prodloužit, naopak pokud je téměř hypoglykémie je možno aplikovat až v průběhu jídla nebo těsně po jídle.

V praktickém životě to může vypadat takto: spočítáme si gramy cukrů v jídle (např. 40g cukrů), změříme glykémii (např. 6,0 mmol/l). Zhodnotíme plánovanou pohybovou aktivitu (např. žádná). Vím, že 1 jednotka inzulínu pokryje 8g cukrů.

Pak vypočtu ideální dávku inzulínu: 40:8=5j. Protentokrát budu aplikovat 5j inzulínu. Pokud si chci být jistý, že byl výpočet správný, změřím si
glykémii 2 hod po jídle. Dávka inzulínu byla správná, pokud je vzestup po jídle max o 1-3 mmol/l proti hodnotě glykémie nalačno.

Každý má jinou citlivost na inzulín, někomu stačí 1j inzulínu na 10g cukrů někomu jenom na 3g cukru, proto má každý jinou potřebu inzulínu k jídlu.

Tyto rychle se vstřebávající inzulíny jsou vhodné pro všechny pacienty, kteří si aplikují inzulín k jídlu včetně těhotných žen.

MUDr. Dagmar Bartášková

 

První zkušenosti s léčbou inzulínem Fiasp aneb zeptali jsme se našich pacientů, jak se sžívají s novým krátkodobě působícím inzulínem:

Zkušenosti pacientky JK:

„Nový inzulín Fiasp mohu jen pochválit. Má velmi rychlý účinek na snížení glykémie, bolusové dávky píchám až těsně před jídlem, nemusím čekat půl hodiny jako u předchozího inzulínu. Po 30 letech s diabetem I.typu hodnotím tento inzulín jako velkého pomocníka s udržováním dobré kompenzace“.

Zkušenosti pacientky JD:

Fiasp jsem začala používat cca před 10 dny. A první co mě hned napadne je,že naše „přátelství“ je stále v procesu…

Ráno na snídani rozhodně čekám cca 10min, než po aplikaci inzulínu snídám. I tak mi ale glykémie začne stejně přes 2 šipky lézt nahoru, kde se pravidelně cca na 10 mmoll zastaví a začne postupně a sama klesat do normálu, či někdy prudce klesat. Přivodila jsem si takhle pěknou hypoglykemii, poněvadž 3 šipky po snídani se mi zastavily u 12 mmoll a já si samozřejmě přidala minibolus. Přes 3 šipky jsem pak padala dolů jak o závod 😊 Rozhodně neumím po jídle „rovnou“ křivku… Asi bude potřebovat více kontrolovat jaké druhy cukrů snídat. Během dne aplikuji inzulín do 5min před jídlem s celkem uspokojivým výsledkem. Noci jsou poměrně vyrovnané…, tak jako jsem mívávala, bez velkého kolísání glykémie.

Pevně věřím, že z toho nakonec ale bude pevné a věrné přátelství 😊 Jen se musím já a mé tělo více naučit pracovat s Fiaspem. Jinak se cítím dobře, potvrzuji rychlost účinku a žádné jiné „vedlejší“ účinky, alergie, či negativní vjemy nemám….“

 

 

Rate this post