Víte k čemu vlastně slouží a proč ji tu potřebujeme?

Dnes převažují dva typy lidí, kteří se snaží o redukci hmotnosti pomocí diety, případně vyhledávají pomoc v nutriční poradně. Možná mezi ně také patříte.

Jste člověk, který se celý život snaží snižovat váhu, ale už se několikrát napálil, zažil JOJO efekt či pomalu během několik let nabral zpět, jste zoufalí a jíte jen minimálně, ale stejně nabíráte váhu? Přiberete jen se na jídlo podíváte?

Potřebujete nejspíš odbornou pomoc.

A nebo možná jste člověk, který je na tom pozitivněji v tom, že si jí, co chce, je zdánlivě spokojený, ale začíná být nemocný. Vaše tělo odmítá váš životní styl.

Stále více lidí, se stávají obézními a ani si to neuvědomují, mají jen malé výčitky, nebo naopak mají velké, ale nevědí, co s tím mají dělat. Je to začarovaný kruh, ze kterého se lze mnohem snáze vymanit s pomocí než bez ní.

Pokud chceme pracovat na prevenci jakéhokoli onemocnění ať už infekčního či metabolického, musíme začít u svého životního stylu. Je klíčem ke zdravému tělu i duchu.

Většina lidí, kteří mají diabetes, mají také nadváhu či jsou obézní a často se také objevuje vysoký tlak, dna či vysoká hladina cholesterolu. Sdružení těchto onemocnění se říká metabolický syndrom.

Pokud se budeme pravidelně věnovat našemu tělu alespoň do té míry, že mu dáme vyváženě a dostatečně najíst a potom se půjdeme na hodinku projít uděláme pro tělo mnohem víc, než když si zaplatíme zdánlivě zdravou, ale drahou speciální dietu, která je na 6 týdnů. Po skončení diety se budeme cítit skvěle a začneme se zase stravovat, jako před dietou a hned vidíme ať pomalý či rychlý nárůst váhy zpět. Můžeme zpozorovat nejen nárůst tuku v těle, ale také zhoršení výsledků krevních hodnot jako jsou cholesterol, glukóza, kyselina močová apod.

Udělejte bezbolestně zdravý život sami.

Většina z nás se někdy snažila najít tu správnou cestu, ale nevěděla, kde hledat. Při návštěvě nutriční poradny by to mělo fungovat jinak. Já konkrétně nechci hledat krátkodobá řešení, či taková, která vás okruhem opět dovedou před naše dveře. Naopak snažím se vše vysvětlit natolik srozumitelně, aby se klient lehce zorientoval a porozuměl problému. Po získání informací potřebných pro utvoření obrazu o životním stylu, doplním měření a vážení na speciální bioimpedanční váze, kde je vidět množství tuku, svalů, vody a minerálů v těle, a teprve pak lze vyvodit nutriční stav a tím se nabízí hned několik rad, které jsou podrobně probrány a vysvětleny.

Ano, může se stát, že budete v náročné životní situaci a problematika s nárůstem hmotnosti bude opět aktuální, ale už budete zkušenější a vše půjde rychleji. A víte kam jít pro pomoc.

Motivace je základem úspěšné spolupráce.

Pokud má klient dobrou motivaci, je velmi úspěšný po pár týdnech, jindy není motivovaný a jen dochází.
Součástí mojí práce je i správně pacienty motivovat, ale ne vždy to je v mých silách.

Proč tedy nutriční poradnu máme?
Aby ukázala cestu lidem, kteří jí nevidí, aby udržela lidi na cestě, kteří ji znají a aby lidi na té cestě pomalu nechala kráčet sebejisté a samostatné.
U lékaře není dostatek času na vysvětlení všech pravidel a rad například o diabetické stravě, pro tuto věc slouží nutriční poradna nejlépe, zde je dostatek času a mohou sem přijít i lidé tzv. z ulice, bez indikace lékaře.

Potřebujeme ji?
Na tuto otázku si zkuste odpovědět sami.
Kdybychom neměli civilizační onemocnění jako je diabetes, obezita apod., nebylo by pro poradnu takové využijí, jako je tomu nyní.
Dnešní uspěchaná doba se pomalu mění, lidé zjišťují, že je jim přednější jejich zdraví než práce. Ono když se začnete sami cítit lépe, bude se vám také lépe dařit v práci a budete spokojenější mezi svými blízkými. Je to opět ten začarovaný kruh, kdy se honíme za prací, za rodinou a na sebe čas nezbývá. Kruh ze kterého se těžko vystupuje člověku samotnému.

Tak si nechte pomoci.

Anežka Stretti

5/5 - (1 vote)