Cílem léčby a zdravého stravování při diabetu je udržení pevného zdraví a oddálení či úplné zamezení vzniku dlouhodobých komplikací. Mezi možné komplikace řadíme i diabetickou neuropatii (poškození nervů).

Diabetická neuropatie často zhoršuje kvalitu života pacienta s cukrovkou. Projevuje se řadou různých potíží, nejčastěji jsou to noční, ale i klidové bolesti, křeče, poruchy citlivosti, mravenčení či jiné nepříjemné vjemy na dolních končetinách.

Zásadním přístupem při léčbě diabetické neuropatie je dosažení normální hladiny cukru v krvi. Pokud k dosažení tohoto cíle nestačí dieta, užívají se perorální antidiabetika. V případě bolestivé neuropatie často volíme léčbu inzulínem.
U některých pacientů může intenzivní kontrola a regulace glykémie zlepšit projevy neuropatie a zpomalit její další zhoršování až o 60 %.

Mimo dodržování diabetické diety, pravidelné pohybové aktivity a pečlivého užívaní léků se můžeme pokusit vsadit i na další podpůrné prostředky či doplňky stravy, jako jsou:

Vitamín B12

Nedostatek vitamínu B12 může zhoršit periferní neuropatii. Tento vitamín je třeba přijímat ze stravy v dostatečném množství, tj. 2,4 mikrogramů/den. Někteří lidé toto doporučené množství bohužel ze stravy nejsou schopni přijmout. Zatímco jiní nejsou schopni jeho dostatečné množství absorbovat.

Deficit B12 je častý u vegetariánů, u pacientů po chirurgickém zákroku zažívacího ústrojí, diabetiků užívajících metformin, u starších dospělých, u celiaků a při Crohnově chorobě.

Bohatými zdroji B12 jsou játra, ledviny, maso, ryby, žloutek, mléko a mléčné výrobky. Rostlinná strava obsahuje stopové množství vitamínu B12 pouze tehdy, pokud byla zpracována mikrobiální fermentací (kyselé zelí, pivo).

TIP! Poraďte se se svým lékařem o tom, zda je vaše hladina vitamínu B12 v normě. Je-li nízká, možná bude potřeba vitamín B12 suplementovat. Do té doby zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem B12.

Veganská dieta

V nedávné studii nazvané Dietní intervence pro chronickou diabetickou neuropatii byli lidé s diabetem 2. typu a neuropatií zařazováni buď do veganské skupiny (strava bez živočišných produktů) a s doplňky B12 nebo do kontrolní skupiny, která pouze suplementovala B12 bez dietního omezení.

Lidé, kteří dodržovali veganskou dietu, zaznamenali v porovnání s kontrolní skupinou méně bolesti a dalších příznaků neuropatie. Také zaznamenali zlepšení glykovaného hemoglobinu, cholesterolu a celkové kvality života.

TIP! Možná nebude nutné zajít až do tak (pro mnoho z nás) extrémní situace, jako je veganská strava. Možná by pomohlo alespoň částečně omezit konzumaci masa a masných výrobků – uzenin..? Tím bychom zacílili nejen na neuropatii, ale i na obezitu, diabetes, dnu, vysoký cholesterol, bolesti pohybového aparátu a mnoho dalších.

Alkohol

Alkohol postihuje nervy a zcela jistě zhoršuje příznaky neuropatie, jako je necitlivost a bolest. Užívání příliš velkého množství alkoholu může také ztížit kontrolu hladiny cukru v krvi.

Více o alkoholu zde.

Doplňky stravy

Některé doplňky stravy mohou mít vliv na zmírnění příznaků neuropatie. Mezi ně patří např. kyselina alfa-lipoová, rybí olej, curcumin a pupalka dvouletá.

Kyselina alfa-lipoová

Zdá se, že její vysoký příjem zmírňuje příznaky neuropatie jako jsou bolest, brnění a píchání nohou. K potravinovým zdrojům kyseliny alfa-lipoové patří špenát, maso, játra a pivovarské kvasnice. Z těchto potravin ale bohužel nelze lehce získat její léčebnou dávku. Proto je nutná její suplementace.

Omega 3 mastné kyseliny

Mezi další doplňky stravy ovlivňující neuropatii můžeme zařadit rybí tuk. Podle nové studie (Yorek, 2018) mají omega-3 polynenasycené mastné kyseliny odvozené z rybího oleje a jejich derivátů protizánětlivé vlastnosti, zlepšují cirkulaci krve a mohou být přínosem pro diabetickou periferní neuropatii.

Curcumin

Curcumin je hlavní biologicky aktivní fytochemická složka koření kurkumy. Rozsáhlé studie v průběhu posledního půl století prokázaly ochrannou činnost kurkuminu téměř ve všech poruchách lidského těla. Je známo, že tato molekula má antimikrobiální, protizánětlivé, antihypertenzní, antihyperlipidemické, protinádorové, antidiabetické, antitrombotické,a neuroprotektivní vlastnosti. Možná i proto se o tomto koření hovoří jako o zlaté bohyni.

Studie roku 2014 (Zhu, 2014) dokonce naznačuje, že by mohl curcumin hrát důležitou roli při zmírnění neuropatické bolesti.

Olej Pupalky dvouleté

Tento olej je bohatým zdrojem omega-6 esenciálních mastných kyselin. Může pomáhat širokému spektru stavů, včetně ekzému , bolesti nervů a osteoporózy . Rostlina pupalka dvouletá se tradičně používá k léčbě modřin, hemoroidů, zažívacích potíží a bolestí v krku.

Podle studie z roku 2014 (Ogbera, 2014) kombinace užívání vitaminu E a oleje pupalky dvouleté prokázalo zmírnění symptomů mírné a středně těžké neuropatie.

POZOR! Poraďte se vždy se svým lékařem, než začnete užívat některé doplňky stravy.

Mgr. Beáta Bohnerová

 

Citace:

  • (Yorek, 2018) Yorek, MA Curr Diab Rep (2018) 18: 86. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1046-9
  • (Zhu, 2014) Zhu, X., Li, Q., Chang, R., Yang, D., Song, Z., Guo, Q. & Huang, C. (2014) cox-2 regulated by p300 / CBP histone acetyltransferase activity in the rat model .PloS one, 9 (3), e91303. two: 10.1371 / journal.pone.0091303
  • (Ogbera, 2014) Ogbera, A. O., Ezeobi, E., Unachukwu, C., & Oshinaike, O. (2014). Treatment of diabetes mellitus-associated neuropathy with vitamin E and Eve primrose. Indian journal of endocrinology and metabolism, 18(6), 846-9.

 

Rate this post