„Máte vysoký krevní tlak, potřebujete se léčit“

Tuto větu uslyší od lékaře až 75 % všech diabetiků. Vysoký krevní tlak (neboli arteriální hypertenze) a diabetes 2. typu mají totiž některé příčiny vzniku podobné. Velmi často se tyto nemoci vyskytují společně. Cukrovka urychluje proces tzv. aterosklerózy, tedy ucpávání cév. Pokud se přidruží další onemocnění (jako například arteriální hypertenze nebo vysoký cholesterol), tak je tento proces rychlejší. Proto dnes již v léčbě diabetika nehlídáme pouze vysoký cukr, ale ovlivňujeme co nejdříve po odhalení vysoký krevní tlak nebo cholesterol.

Mít totiž tyto tři hlavní rizikové faktory pro postižení srdečního a cévního systému dlouhodobě pod kontrolou se do dalšího života vyplácí. Výrazně klesá nemocnost a úmrtnost na ty nejobávanější nemoci. Tedy na postižení srdce a cév (infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu). Statistky jsou ale stále nemilosrdné. Až 65-75% všech diabetiků 2. typu umírá na postižení srdečně cévního systému. Je možné tuto situaci změnit?

Data z nejnovějších výzkumů ukazují, že ano. Správně vedenou a intenzivní včasně zahájenou léčbou lze těmto potížím zabránit.

Pojďme se podívat, jak lze tedy snížit riziko vzniku onemocnění srdce a velkých cév.

Co je to intenzivní léčba? I to ukazují výsledky nejnovějších výzkumů.

Intenzivní léčbou myslíme ovlivnění všech rizikových faktorů, které se na postižení cév podílejí. Nestačí tedy jen zlepšit krevní cukr (glykémii), tak jak se stále ještě často děje. Pro snížení komplikací je nezbytné mít pod kontrolou všechny tři základní proměnné. Tedy:

 1. Diabetes
 2. Arteriální hypertenzi (krevní tlak)
 3. Krevní tuky, zejména LDL cholesterol

Dnes si probereme vysoký krevní tlak.

Při léčbě krevního tlaku je důležité začít včas a nečekat až začne pacienta něco bolet. Lidské tělo hodně vydrží a může řadu let zvýšený krevní tlak tolerovat. Hypertenze ale představuje zátěž pro cévy a pro srdce. Pokud není včas a dobře léčená, jednoho dnes se může stát, že srdce selže, objeví se známky cévního postižení ledvin, očí. Proto doporučujeme začít s léčbu co nejdříve po zjištění nemoci (tedy například do 2-3 měsíců) pokud se nejedná o akutní hypertenzi spojenou s potížemi (bolesti či točení hlavy, zhoršení zraku, zhoršení dechu). Některé skupiny léků mají pro pacienty s cukrovkou další benefity (například udržují dobrou činnost ledvin, či podporují srdeční činnost). Proto je vybíráme jako léky tzv. první volby.
Jedná se o tzv. blokátory ACE inhibitorů. Princip působení těchto léčiv je založen na jejich ovlivnění tzv. renin angiotenzin systému, který je v organismu zodpovědný za řízení a stabilizování tlaku krve. Dalším důležitým účinkem je snížení napětí cévní stěny, které vede ke snížení tlaku krve.

Pacienti léčení léky ze skupiny ACE inhibitorů dosáhli snížení výskytu infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo náhlé smrti až o 21% proti těm, kteří tyto léky neužívají.

Víte že?

 • Snížení krevního tlaku snižuje zejména riziko cévních mozkových příhod?
 • Údaje ze studií ukázaly, že snížení TK ze 154/87 na tlak 144/82mmHg redukovalo po 10 letech této lepší kontroly krevního tlaku výskyt mozkových příhod o 44%
 • Pravidelná fyzická aktivita může snížit hodnoty krevního tlaku (TK) o 5 mmHg
 • Vhodná strava může snížit hodnoty TK až o 6mmHg
 • Snížení hmotnosti o 10 kg prokázalo u obézních pacientů pokles tlaku o 6 mmHg

Tipy, jak snížit krevní tlak, aneb někdy to jde i bez léků

 1. Pokud máte nadváhu, zkuste snížit 10% hmotnosti od výchozí
 2. Hýbejte se, zkuste přidat denně například 2000 kroků, zkuste chodit na delší procházky alespoň: 3x týdně po dobu 30-40 minut
 3. Snižte příjem soli, uzenin, masných a tučných výrobků
 4. Omezte příjem minerálek a piva
 5. Samozřejmostí je nekouřit (ani trochu)

Jaké jsou tedy cíle léčby cukrovky, krevního tlaku a cholesterolu?

Ukazatel Cílová hodnota
HbA1C v mmol/mol
(tzv dlouhý cukr)
‹ 53mmol/mol (v některých případech pod 60mmol/mol)
Glykémie nalačno 4-6,mmol/l (v některých případech do 7,5-8)
Glykémie 2 hodiny po jídle 5-7,5 mmol/l (v některých případech do 9,0)
TK (krevní tlak) ‹ 130-140/80-90 neplatí ale pro všechny, vždy  individuálně podle zdravotního stavu a doporučení lékaře
Cholesterol celkový ‹ 4,5 mmol/l
LDL cholesterol ‹ 2,5 mmol/l, u rizikových nemocných  pod 1,8mmol/l
Pas muži/ženy v cm ‹80/ ‹94  cm

Zásady terapie hypertenze ve světle nejnovějších výzkumů jsou následující:

 • Dosažení cílového tlaku alespoň pod 140/90, ideálně pod 130/80mmHg
 • Použití preferenčně léků, které v klinických studiích snižují riziko cévních mozkových příhod a pozitivně ovlivňují srdeční sval
 • Pravidelně kontrolovat krevní tlak ideálně domácím tonometrem
 • Léčba tlaku je celoživotní, léky je důležité užívat pravidelně

Pro všechna doporučení platí zásada, že pro skutečnou redukci závažných cévních komplikací je potřeba mít všechny 3 rizikové faktory (cukrovku, vysoký tlak a cholesterol) pod kontrolou dlouhodobě (nejlépe celoživotně). Nestačí tedy zlepšit hodnotu např. LDL cholesterolu na rok a pak léčbu vysadit, rovněž nestačí zlepšit kompenzaci diabetu na rok. Krátkodobé zhoršení např. při nemoci či nějakém životním karambolu ale nemá zásadní vliv na rozvoj komplikací.

Nebojte se tedy vysoký krevní tlak včas léčit, prožijete svůj život bez komplikací.

 

Rate this post