Těhotenská cukrovka vzniká jen u těch žen, které k ní mají vrozenou dispozici. Z toho plyne, že za její vznik do značné míry nemůžete a nic si nevyčítejte. Nehledejme tedy důvod, proč se to stalo, ale co můžete pro sebe a pro svoje miminko udělat.

Úprava jídelníčku

Je třeba zdůraznit, že diabetická strava je tím nejvhodnějším způsobem, jak bychom se měli stravovat. Je-li váš jídelníček vyvážený už před zjištěním cukrovky, pak pravděpodobně žádné zásadní změny v jídelníčku dělat nemusíte. A pokud váš jídelníček doposud příliš zdravý nebyl, můžete si být jisté, že po zavedení několika málo pravidel, které uvádím níže, uděláte mnoho dobrého pro své zdraví.

Rozhodně není cílem těchto stravovacích doporučení, aby těhotná žena redukovala svou hmotnost. Pokud má těhotná žena nadváhu nebo je obézní, pak je třeba dbát na vhodnou skladbu jídelníčku a nenavyšovat množství jídla. Optimální celkový váhový přírůstek v těhotenství u štíhlých žen je do 10-15 kg, u žen s nadváhou do 7-10 kg a u obézních žen nejlépe žádný, maximální do 5 kg. Samotnou redukci hmotnosti ponechte až po porodu nebo šestinedělí.

Nejlepší způsob jak zjistit, zda je váš jídelníček vhodný, je pomocí glukometru. Pravidelným měřením glykémií nejlépe zjistíte, zda vám některá potravina nezvýší hladinu glykémie nad rámec doporučených hodnot. Může se také stát, že zvýšenou hladinu glykémie můžete mít i po povolené potravině, například u ovoce, brambor nebo rýže. Pak je třeba jíst menší porci těchto potravin.

Základní pravidla

Vyloučit sladkosti a jednoduché cukry

Vynechte cukr, med, sladké nápoje, sirupy, džusy, kompoty, sušené ovoce.

Jezte pravidelně 3-6x denně

Každému vyhovuje trochu něco jiného. Pokud mezi hlavními jídly nemáte hlad, do svačin se nenuťte. Není však dobré průběžné tzv. uzobávání během dne.

Celodenní příjem sacharidů by neměl překročit 200 g/den

Při dostatečném příjmu kvalitních bílkovin, tuků a zeleniny však stačí i méně. Zdrojem sacharidů jsou přílohy, chléb, pečivo, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, ovoce a sladší zelenina. Údaje o množství sacharidů najdete na obalech potravin, případně můžete využít aplikaci kaloricketabulky.cz.

Nepoužívejte umělá sladidla

Umělá sladidla nejsou v těhotenství vhodná, protože není prokázána jejich bezpečnost pro plod. Vyhýbejte se také výrobkům s označením Light nebo dia výrobkům.

Ovoce ano, ale omezeně

Ovoce sice obsahuje jednoduché cukry, ale navíc obsahuje vlákninu, vitamíny a jiné prospěšné látky. Vhodné množství je jeden kus během jednoho jídla, případně u drobných druhů přibližně 150 g. Ideální je na svačinu.

A co můžete jíst bez omezení?

Většinu druhů zeleniny (pozor na červenou řepu, kukuřici a hrášek), maso, šunku, tvrdé sýry, mazací sýry typu žervé, tvaroh, vejce.

Pohybová aktivita

Přiměřená pohybová aktivita příznivě ovlivňuje hladinu glykémie. Nejvhodnější je chůze, ideálně 30-60 minut denně.

 

Rate this post