- Také si měříte krevní cukr (glykémii) ?
- Dostali jste od svého lékaře glukometr? Koupili jste si glukometr?
- A víte jak na to?
Výzkumy ukazují, že pokud si chcete měřit glykémii a dbát tak na svůj zdravotní stav, je důležité používat přístroj správně.
Většinou platí, čím častěji, tím lépe.
Níže několik konkrétních rad a doporučení jak na měření glykémie
1. jste léčeni inzulínem více než 3x denně?
Podle vašeho režimu, sportovních či společenských aktivit je doporučeno měřit glykémii 3-7 dnů v týdnu vždy nalačno před jídly a před spaním (tedy 4x denně). Hodnotu glykémie nalačno použijete ke stanovení správné dávky inzulínu. Takže čím více aktivit, tím častější měření.
Kontrolu glykémie po jídle (2 hodiny) se doporučuje provádět cca 1-2x týdně. Slouží ke kontrole správnosti dávky inzulínu a příjmu sacharidové potravy. Znamená to tedy navíc 1-3 měření týdně.
2. Jste léčeni inzulínem 1x denně?
Zde doporučujeme kontrolovat 2-3x týdně glykémii ráno nalačno. Naměřené hodnoty slouží ke stanovení správné dávky bazálního inzulínu (to je ten, který se aplikuje 1x denně)
Navíc je vhodné měřit 1 den v týdnu i glykémie v průběhu dne nalačno, dále 1-2x za měsíc rovněž glykémii 2 hodiny po jídle. Slouží ke kontrole stravy, ev pro lékaře ke správnému nastavení léčby.
3. Jste léčeni prášky?
Pokud užíváte tablety pro léčbu diabetu, stačí si kontrolovat hladinu glykémie 1-2x týdně. Jedna hodnoty by měla být nalačno (ráno nebo před obědem, či večeří). Jedna hodnota po jídle(2 hodiny). Naměřené hodnoty slouží zejména pro kontrolu stravy. Dále lékaři při kontrole ke správnému nastavení léčby.
Cílové hodnoty glykémie nalačno a po jídle stanovíte se svým lékařem. Obvykle doporučujeme nalačno 5-6,5mmol/l, 2 hodiny po jídle 7-8mmol/l. Tyto hodnoty ale mohou být individuální podle dalších přidružených nemocí a celkového zdravotního stavu.
Znalost hodnoty glykémie nalačno a 2 hodiny po jídle je důležitá pro stanovení správného léčebného postupu. Uspokojivé hodnoty krevního cukru nalačno a po jídle Vám zajistí život bez komplikací diabetu.
17.4.2020 at 21:36
Dobrý den, taky jsem si měila glukometrem cukr v těhotenství. Své veškeré záznamy a hodnoty uvádím zde bejmi.cz/tehotenska-cukrovka-se-mi-v-tehotenstvi-nevyhnula/ Mám se stejně měit i po porodu? Například 3 měsíc po porodu bych se chtěla z kontrolovat a změřit se. Mám použít stejný způsob měření a použít stejné hranice hodnot?
21.4.2020 at 15:05
Dobrý den, zde jsou diagnostická kritéria pro stanovení těhotenské cukrovky, která používáme v týdnu těhotenství 24.-28.
Všechny 3 odběry musí být provedeny ze žíly, nelze použít kapilární krev z prstu. Test je proveden v ranních hodinách po min. 8 hod. lačnění. Po celou dobu testu zůstává vyšetřovaná žena ve fyzickém klidu a pod dohledem v laboratoři. Jednotlivé glykémie nesmí být stanoveny s časovou prodlevou delší než 1 hod. od odběru. Nejprve je stanovena glykémie nalačno, teprve podle jejího výsledku je rozhodnuto o pokračování testu podle následujícího postupu:
Je-li glykémie nalačno < 5,1 mmol/l, je dokončen tříbodový oGTT. Je-li glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, vyšetření se opakuje následující den. Je-li také druhá glykémie nalačno ≥ 5,1 mmol/l, je stanovena dg GDM a v testu se nepokračuje. Je-li druhá glykémie nalačno v normě, je dokončen tříbodový oGTT. O diagnozu GDM (těhotenské cukrovky) se jedná pokud je zvýšení alespoň jedné hodnoty oGTT: Glykémie nalačno: ≥ 5,1 mmol/l Glykémie v 60. min: ≥ 10,0 mmol/l Glykémie ve 120. min: ≥ 8,5 mmol/l Závěrem: Vaše testy nebyly provedeny zcela podle doporučení. Hladina glykémie nalačno se měla opakovat, protože pokud by byla i po druhé vyšší, jedná se o gestační diabetes, definovaný podle vyšší glykémie nalačno. Toto je v praxi velmi časté. Takže správně byste měla realizovat ještě 1x glykémii nalačno a pokud bude nad 5,1, jedná se o GDM, pokud bude podruhé glykémie v normě, je vše v pořádku. S pozdravem MUDr. Dagmar Bartášková