Vánoce se kvapem blíží a s nimi i velmi častý dotaz našich pacientů v diabetologických ambulancích – a můžu jíst cukroví?

Konzumace cukroví během vánočních svátků není jediný viník povánočních kil navíc. Samozřejmě je se třeba zamyslet i nad ostatními pochutinami, jako jsou chlebíčky, jednohubky, oříšky, obložené mísy se sýry a salámy. Vyšší konzumace masa, smažených jídel, majonézových salátů, džusů, limonád, alkoholu atd. Tento článek se však zaměřuje pouze na téma cukroví.

Více o vánočním jídle zde:
Jak přežít Vánoce s cukrovkou | O cukrovce
Nízkosacharidové vánoční cukroví | O cukrovce
Může diabetik cukroví? Jak přežít Vánoce ve zdraví? | O cukrovce

Jaký zdravotní důsledek může mít neřízená konzumace cukroví?

  • Vyšší glykémie během Vánoc
  • Vyšší tělesná hmotnost po Vánocích
  • Vyšší HbA1C (dlouhý cukr) po Vánocích
  • Vyšší cholesterol
  • Vyšší krevní tlak

Jde to i jinak? Zlatá střední cesta…

1/ Upéct poloviční množství cukroví něž obvykle

  • Velmi jednoduchý přístup, co není doma, to nesníme.

2/ Upéct méně kalorické cukroví

  • Část hladké bílé mouky nahradit moukou celozrnnou, špaldovou, pohankovou či ovesnými vločkami. Tyto celozrnné varianty obsahují více vlákniny, proto má výsledné cukroví vyšší sytící schopnost – nesníme ho tolik. Cukroví s vyšším obsahem vlákniny cukr v krvi zvyšuje pozvolněji a o něco méně.
  • Část hladké bílé mouky lze nahradit ořechy, kokosovou či mandlovou moukou. Díky tomu snížíme obsah sacharidů v cukroví, ale zvýšíme obsah tuků. Jakou variantu zvolíme, již závisí na našich individuálních preferencí – jak moc potřebujeme omezit obsah sacharidů v cukroví kvůli glykémii. Co se týče rozdílu v kalorií, významný rozdíl zde není. Sice takové cukroví neobsahuje sacharidy, ale obsahuje více tuků.
  • Část cukru lze nahradit proteinovým práškem. Díky tomu cukroví ochutíme vybranou příchutí (čoko, oříšek, karamel apod.) Cukroví bude bohatší na bílkoviny a díky náhradnímu sladidlu z proteinového prášku bude méně kalorické.
  • Část cukru nahradit nekalorickým sladidlem, na pečení lze použít březový cukr, erythritol, čekankový sirup (tím lze nahradit i část tuku) , vanilkový či skořicový necukr. Díky tomu nebudeme mít po cukroví vysokou glykémii a ušetříme významné množství kalorií, tedy snáze si uhlídáme tělesnou hmotnost.
  • Část másla lze nahradit vejcem či tvarohem. Díky tomu ušetříme tuky a doplníme bílkoviny.
  • Máslo nebo jeho část nahradíme vhodným tukem na pečení (Hera), díky tomu bude cukroví zdravější, protože nahradíme nasycené tuky z másla rostlinnými tuky nenasycenými. Také lze použít ořechové máslo, řepkový olej, jogurt SKYR či avokádo. Máslo jako takové by se nemělo tepelně upravovat, protože se přepaluje a vznikají karcinogenní látky.
  • Omezit / vyřadit cukrové zdobení či cukr na poprášení
  • Vynechat krémové cukroví, mezi cukroví lze také zařadit např. sušené ovoce máčené v hořké čokoládě

3/ Omezit množství snědeného „neošizeného“ cukroví“

Vědomé stravování – technika, která pomůže získat kontrolu nad stravovacími návyky
Na dezertní talířek si dát určený počet cukroví, který si za den povolíme sníst. Díky tomu budeme mít představu, kolik jsme toho již snědli
Každý kousek cukroví si zapsat do aplikace kaloricketabulky.cz, díky tomu budeme mít přehled, kolik kalorií jsme již snědli. Lze si zde zadat i pohybovou aktivitu a srovnat si, jak dlouho snědé mlsaní budeme „vyběhávat“.

4/ Menší počet kousků cukroví zařadit během svačiny

Nejlepší prevence přejídání je nebýt hladový. Během svátku lze cukroví (do 5 ks) zařadit na svačiny společně s např. bílým jogurtem typu SKYR, nízkotučným kefírem či nízkotučným tvarohem. Díky těmto mléčným výrobkům doplníme cukroví o bílkoviny, které v cukroví s pravidlem chybí.

Recepty

Pohanková kolečka:

200g pohanková mouka
50g pšeničná mouka hladká
130g tuk na pečení
50g cukr
40g erythritol
2 žloutky
1 lžíce vanilkového necukru
Citronová kůra z chemicky neošetřeného citronu
Džem rybízový na slepení

Postup: Nejdříve utřeme žloutky s cukrem, erythritolem a necukrem. Přidáme nastrouhanou kůru z citronu. Nakonec přidáme obě mouky a vypracujeme těsto, které necháme odležet alespoň 1 hodinu. Těsto vyválíme a vykrájíme kolečka. Pečeme na pečícím papíru na 150°C dozlatova.

Plněné švestky mandlemi

Švestky bez pecek
Mandle
Čokoláda 75% kakaa
Oříšky – posypka

Postup: Švestky naplníme mandlí. Čokoládu rozehřejeme na vodní lázni. Švestky namáčíme v čokoládě a část z nich obalíme v drcených oříškách.

Rate this post