Nedílná součást diabetické diety, jakékoli jiné diety, ale i racionálního stravovaní je sledovaní informačních údajů na obalech potravin. Co vše se zde dozvíme a jak tomu porozumět?

Tabulka energetických hodnot

Podle právních předpisů EU musí balené potraviny obsahovat tyto informace:

Energetická hodnota

Množství tepla/energie, které se vyvine spálením/rozkladem látek obsažených v potravině. Vyjadřuje se v joulech (resp. kilojoulech, kJ) nebo kaloriích (resp. kilokaloriích, kcal), přičemž 10 kJ = 2,4 kcal a 1 kcal = 4,2 kJ.

Poznámka pro ty, kteří chtějí hubnout – hlídejte si, aby Váš denní příjem energie byl mezi 7000-8000 kJ pro muže a cca 6000-7000 kJ pro ženy.

Množství tuků

Celkové množství tuků rostlinného i živočišného původu. 1 gram tuku obsahuje 37 kJ/ 9 kcal. Z celkového denního příjmu energie by měly tuky tvořit 30% (viz také: Tuky a oleje ve stravě | O cukrovce)

Množství nasycených mastných kyselin (SAFA)

(viz také: SAFA, MUFA, PUFA – co je to? | O cukrovce)

Jejich zvýšená konzumace ovlivňuje hladinu celkového cholesterolu a LDL-cholesterolu v krvi (Proč léčit vysoký cholesterol aneb jak předejít infarktu myokardu | O cukrovce). To vede ke kardiovaskulárním komplikacím. Z celkového příjmu tuků by nasycené mastné kyseliny neměly tvořit více než 7 % energie.

Množství sacharidů

Sacharidy jsou velká skupina chemických látek, které dělíme na jednouché cukry a složené polysacharidy. Všechny sacharidy obsahují 17 kJ/ 4 kcal. Z celkového denního příjmu energie by měly sacharidy tvořit 45 – 60 %. Polysacharidy jsou podle toho, jak na ně působí lidské trávicí enzymy, děleny na stravitelné a nestravitelné. Mezi stravitelné polysacharidy patří většina polysacharidů škrobové povahy, nestravitelné polysacharidy jsou souhrnně označovány jako vláknina.

Poznámka pro diabetiky, kteří si počítají cukry v potravě – toto číslo udává celkový počet sacharidů ve stravě, které zadáváte do bolusových kalkulátorů. Z toho je dále nějaké množství rychle se uvolňujících cukrů (viz dále množství cukrů).

Množství cukrů

Do skupiny jednoduchých cukrů patří: glukóza (hroznový či krevní cukr), fruktóza (ovocný cukr), galaktóza (součást mléčného cukru), maltóza (sladový cukr), sacharóza (řepný cukr, třtinový cukr) a laktóza (mléčný cukr). Konzumaci jednoduchých cukrů obsažených v mléčných výrobcích a ovoci se doporučuje omezovat menší měrou než konzumaci sacharózy. Příjem sacharózy (řepného cukru) maximálně do 10 % z celkové denní energie, tj. do maximální denní dávky 50 g, lze akceptovat při uspokojivé kompenzaci diabetu u edukovaných neobézních pacientů s přihlédnutím k jejímu vlivu na glykémii, lipidémii a tělesnou hmotnost. Počítání gramů cukrů ve stravě – manuál pro DM 1 | O cukrovce

Množství bílkovin

Bílkoviny jsou rostlinného a živočišného původu. 1 gram bílkovin obsahuje 17 kJ /4 kcal . Bílkoviny jsou základní složkou všech živých organismů, a proto mají různé funkce, např. funkce stavební, transportní, skladovací, regulační a ochranné. Z celkového denního příjmu energie by měly bílkoviny tvořit 15 – 20 %.

Množství soli

Vysoký příjem soli má vliv na zvyšování krevního tlaku, a tím může způsobit onemocnění srdce a cév. Proto je doporučováno, aby se příjem soli pohyboval mezi 5 – 7 g denně, ale skutečný příjem bývá často 8 – 15 g. Hlavní podíl denního přijmu soli nepatří dosolování, ale konzumací potravin (pečivo, uzeniny, sýry, hotové pokrmy, konzervy atd.) a to až ze 75 %.

Dále ve výživových údajích mohou (ale nemusí) být uvedeny údaje o těchto složkách: mononenasycené mastné kyseliny (monoenové mastné kyseliny), polynenasycené mastné kyseliny (polyenové mastné kyseliny), alkoholické cukry (polyoly), škrob, vláknina, vitaminy nebo minerální látky povolené zákonem.

Vláknina

Vláknina je nevstřebatelná součást potravy, která však významně ovlivňuje rychlost a množství vstřebaných sacharidů a lipidů. Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, což vede k pozvolnějšímu a menšímu vzestupu glykemie po jídle. Potraviny obsahující vyšší podíl vlákniny mají tedy nižší glykemický index. Diabetikům se doporučuje denně přijmout minimálně 30 – 40 g vlákniny.

Pokud není hodnota vlákniny na obale uvedena, lze na některých potravinách narazit na tvrzení „s vysokým obsahem vlákniny„, v tomto případě si můžete být jisti, že obsahuje minimálně 6 g vlákniny na 100 g výrobku. Pokud je na obale uvedeno „zdroj vlákniny„, produkt obsahuje alespoň 3 g vlákniny na 100 g.
Množství živin musí být uvedeno na 100 g nebo na 100 ml. V některých případech mohou být energetické hodnoty a obsah živin vyjádřeny také na jednu porci a/nebo jednotku spotřeby.

Praktická doporučení:

Na obalech potravin jsou údaje většinou uvedeny na 100 g výrobku, tedy se musíme podívat, kolik naše vybraná potravina reálně váží a podle toho si údaje přepočítat. Obsah energie v potravině nás zajímá, abychom získali představu, za jak dlouho dané jídlo spálíme. Čím méně energie, tím rychleji jídlo spálíme, méně přibereme. Tuky nás zajímají proto, protože ze všech makronutrientů obsahují nejvíce energie, a proto se po nich nejvíce přibírá na hmotnosti. Všeobecně platí, že tuků máme ve stravě většinou nadbytek. To je i tím, že si hodně lidí neuvědomuje existenci tzv. tuku skrytého, který je v uzeninách, masu, tučných mléčných výrobcích, pečivu, sladkostech, polevách, krémových náplních, omáčkách, fastfoodech atd. )

Nasycené mastné kyseliny se snažíme omezovat, protože nám při vyšší konzumaci zvyšují cholesterol, který poté způsobuje srdečně-cévní onemocnění.

Pokud si hlídáme hladinu glykémie, snažíme se vybírat potraviny s nižším obsahem celkových sacharidů, nikoli pouze cukrů . Pod údajem sacharidy jsou skryty polysacharidy, oligosacharidy, monosacharidy, ale i vláknina. Obsah cukrů uvádí pouze jednochodé cukry, které jsou rychlým zdrojem energie a rychle zvyšují cukr v krvi – proto se jim mají diabetici spíše vyhýbat. Glykemický index potravin | O cukrovce

Pod pojmem cukry jsou zahrnuty jak cukry přidané, tak ty, které jsou přirozenou součástí dané potraviny. Např. obsah sacharidů a cukrů v mléce je totožný, protože se zde počítá jednoduchý cukr laktóza. Množství přidaného cukru v ochuceném jogurtu zjistíme tak, když vedle sebe porovnáme hodnoty neochuceného neslazeného výrobku a ochuceného výrobku s příchutí. Obvykle 100 g jogurtu či mléka obsahuje 5 g laktózy, tedy vše nad 5 gramů je cukr přidaný.

Vlákninu chceme mít v potravinách co nejvyšší. Čím více vlákniny, tím pomaleji se zvyšuje cukr v krvi. Dostatečný příjem vlákniny je prevencí rakoviny tlustého střeva. Obvykle nejvíce vlákniny najdeme v luštěninách, obilovinách, celozrnných výrobcích posléze zelenině a ovoci. Potravina bohatá na vlákninu obsahuje 6 g vlákniny na 100 g výrobku.

Obsah bílkovin chceme mít v potravině co nejvyšší, protože bílkoviny mají nejvyšší sytící schopnost. Vyšší obsah bílkovin ve stravě snižuje hladinu hormonu ghrelinu (,,hormonu hladu“, čím vyšší je jeho hladina v krvi, tím větší má člověk hlad). Zvyšuje GLP-1, peptid produkovaný především v žaludku, který snižuje chuť k jídlu a glykémii po jídle. Zvyšuje hladinu hormonu cholecystokininu, který má vliv na vznik pocitu sytosti po jídle. Vyšší obsah bílkovin také zpomaluje vyprazdňování žaludku. Živočišné bílkoviny jsou zdrojem esenciálních aminokyselin (lidský organismus si je neumí vytvořit).

Sůl ve stravě omezujeme, protože při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlak, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.

Zdroje:
Výživové údaje – pravidla EU pro označování – Your Europe (europa.eu)
Energetická hodnota – Bezpečnost potravin (bezpecnostpotravin.cz)
Nadměrný přísun soli – Méně solit (mene-solit.cz)
www.cukrovka.cz

Rate this post